HAAGSCHE COURANT Distributieproblemen DE RENAUTO o- BïnüENLAND STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Donderdag 4 Juni 1942. J»o tElRIJ irvoi Ruim 50 pCt. Stalin’s beste generaal gevallen De distributiebonnen Neerlands van sigarettenkaart vrouwen een mannen TWEEDE BLAD R De vacantiespreiding BEGRAFENIS G. L. J. FRANCHIMONT FEUILLETON NEDERLANDSCH-DU1TSCHE KULTUURGEMEENSCHAP Bijna alle mannen boven de 18 rooken! HOUTEN SANDALEN UIT SCHUUR GESTOLEN Max Blokzijl Slaolie UITREIKING DISTRIBU i IE- BESCHEIDEN AFZWEMFEEST „VREUGDE EN ARBEID” Bereiden van vleesch-jus en soep door slagers verboden Slachtoffer ongeval G.E.B. Tabaks- en versnaperingen- kaart Daar zyn ze weer... (Wordt vervolgd), I 4.200.000 o Beschuit 6 Juni in 3 en BB—-BSSS^MSH-MBSSEeSBBW No. 18197 Zeep l Toiletzeep Artikel Aardappelen Aardappelen ;y moest hem —3 veranderd 1 Eenh. 30 Juni 50 stuks 30 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 28A 28B 26, 28 311 307 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 31 Aug. 2 L. 250 gr. 100 gr. „Konij- indbouw •roote gezinnen krijgen. Een ge leidt intusschen Koffiesurrogaat Margarine (Vetk.) Margarine (Vetk.) 100 gr. 250 gr. 120 gr. 1 k.g. 250 gr 100 gr 1 rantsoen *1 tm. 100 Rijst Scheerzeep U Sigarettenk. 07 Sinaasappelen 3-12, 4-12 Sinaasappelen Spijsolie Suiker Suiker Suikerwerk Tabaksk. (Nadruk verboden.) Melkdief en -heler aangehouden Boeren in de omgeving van Ede. in de Doesburgerbuurt. koesterden al eenigen tijd argwaan ten opzichte van de juiste melkopbrengst hunner koeien. Die klopte niet. Zij was lager dan voorheen, terwijl de omstandigheden juist beter waren. On derling besprak men de mogelijke oorza ken en men was het er over eens dat er kapers op de kust moesten zijn m a w dat de koeien clandestien gemolken werden. Daarvan stelde men de marechaussee m kennis, die geen halve maatregelen nam en een completen bewakingsdienst instel de ter bewaking van de weilanden der ge dupeerden. Nacht op nacht &erd gesurveilleerd. Het resultaat bleef niet uit Maandagmorgen bespeurde men een man, die een emmer melk bij zich had Hij werd aangehouden Het bleek een goede vangst te zijn want men had den dader te pakken De aange houdene, G van D., arbeider wonende te Lunteren, legde een volledige bekentenis af Reeds eenige weken had hij er een gewoonte van gemaakt clandestien koeien te melken in diverse weilrfhden. De aldus verkregen melk leverde hij aan zijn kost baas uit Lunteren. die de gestolen waar gebruikte ter voorziening in de oehoeften van zijn gezih G wist op welke wijze de melk verkregen was, op grond waarvan hij een proces-verbaal kreeg wegens he ling Van D zal zich moeten verantwoor den ter zake van diefstal van melk Voor de boeren .is de aanhouding van den dief een opluchting, want door het onoordeel kundig melken waren bij meerdere koeien reeds uierontstekingen geconstateerd In zijn serie brandende kwesties spreekt Max Blokzijl hedenavond, via den zender Hilversum II. v#n 19.15 tot 19.30 uur. over het onderwerp„Een tehuis voor jonge idealisten”. 9 9 9 9 9 9 9 ^9 De Volksdienst zorgt, dat de moeders van grot gratis vacantie kriji zinsverzorgster l_l. de huishouding. 16 307- 315* VRAAGGESPREK VOOR DE RADIO Vrijdagavond om half acht zal de heer H. J Leupen, secretaris der inter-depar- tementale commissie ter bestudeering van het vraagstuk van de Vacantiesprei ding over den zender Hilversum II, in een' vraaggesprek, zijn meening geven pver „de noodzakelijkheid van vacantie spreiding, óók in de bedrijven”. GRATIS BOUWTEEKENINGEN VOOR KONIJNENHOKKEN VERKRIJGBAAR Vóór tl tot aanschaffing van konijnen overgaat, moet eerst de huisvesting in orde zijn. In slechte hokken is een goede reiniging ónmogelijk. Vele ziekten zijn terug te voeren op een onjuiste huisves ting van de dieren. Onder de huidige om standigheden is het vrijwel uitgesloten, om voldoende nieuw hout voor den bouw van konijnenhokken ter beschikking te krijgen. Ook met minder goed hout is echter wel iets te bereiken. Bouwteekeningen van verschillende hoktypen zijn op aanvraag gratis ver krijgbaar bij den Rijksvoorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt, qfdeeling nen” van de directie van den lai te Beekbergen. De beroemde bloemenprocessie, in het om zijn prachtig monumentaal kerk je bekende Asselt (L.) zal der traditie getrouw ook^ dit jaar wederom worden gehouden en wel op Zondag 14 Juni a s Uitgaande van den tentoonstellings- kring 2 „Noordenveld” wordt morgen te Roden (Drenthe) de groote zevenjaarlijk- sche landbouwtentoonstelling geopend. Voor de diverse fabrieken is een flinke aangifte Des middags wordt op het ter rein van het landgoed Huize Mensinghe een keuring van stamboekmerries en van landbouwgebruikspaarden gehouden. Ook hiervoor is de aangifte bijzonder groot De officieele opening geschiedt door den burgemeester van Roden. - groene gingen door de sneeuwwitte en opende VraagBij aankoop van slaolie op den boterbon heb ik recht op 120 gr. per bon. Is dit nu als gewichts- gram bedoeld oj als gram op een maatglagverdeeling? Dit maakt aan zienlijk Verschil in verband met het s.g. i 0.9) van slaolie. Antw.: In het bericht waarin de re geling van den verkoop van slaolie werd bekend gemaakt welk bericht in de bladen van, 17 Maart j.l. is op genomen, staat 'duidelijk aangege ven, dat de mogelijkheid bestaat dat niet overal in flesschen kan worden af geleverd, in welk geval men genoegen zal moeten nemen met lossen verkoop in afgewogen hoe veelheden. Een winkelier, die hoe veelheden afmeet, kan natuurlijk proefondervindelijk vaststellen hoe groot de maat tnoet zijn, welke hij per 120 gram of veelvoud daarvan moet bezigen. U heeft evenwel recht te eischen, dat de verstrekte hoeveelheid wordt gewogen. INBRAAK IN RIJWIELSTALLING VERIJDELD De politie had er lucht van gekregen, dat zou ‘worden ingebroken in een rij wielstalling in de Galileïstraat. Enkele rechercheurs vatten post bij de betrok ken stalling en tegen half 11 in den avond werd waargenomen, dat drie man nen meer dan gewone belangstelling voor het pand aan den dag legden. Twee van hen gingen naar binnen terwijl de derde op den uitkijk bleef staan Ook een rechercheur ging de stalling binnen en slaagde erin aan te houden den 20-jari; gen schoenmaker J H N en den 22-ja- rigen metaalbewerker F van E De der de man ging er vandoor, doch zijn ar restatie zal niet lang op zich laten wach ten N en van E. zijn in bewaring gesteld „MOOIE JUULTJE VAN VOLENDAM*" IN FLORA Van morgen af zal „Willem Goossens’ Volkstooneel” optreden in Flora-theater met het veelbesproken succes.-stuk: ..Mooie Juultje van Volendam”, spel met zang en dans van Jan Lemaire in 5 bedrijven Medespelenden zijnGreta Goossens, Roosje Kohier Willem Gcossens. Charles Braakensiek, Jan van Dommelen, Emmy Bouwmeester, Bram Boelé, Just Chaulet, Nelly Gyswyt, Leny Plato e.a. Muzikale leiding WHeukeshoven. De uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 7e periode (14 Juni—11 Juli 1942) en aardappelkaarten, geldig van 28 Juni--8 Augustus 1942. welke plaats vindt in den Dierentuin, ge schiedt morgen als volgt: van 912 uurLievers t.m. einde L en Ma t.m Magyar van 1214 uur Mahieu t.m. Meeuws van 14—17 uur Meeuwse t.m Mourls In de voormalige gemeente L oosdu i- nen (Alidastraat 1) zijn morgenftan de beurtLos tot en met einde L, M en Na tót jen met van Nes. De Utrechtsche politie heeft bij een melkhandelaar in het Oosten van de stad een hamsterpartij uit den kelder gehaald, welke ruimschoots geschikt zou zijn om een vclledigen kruidenierswinkel te beginnen. Dezen voorraad had de melkhandelaar bestemd voor privé-ge- bruik. Dé politie trof in den Kelder o.m aan bijna duizend blikken melkpoeder met havermout, eenige groote kisten ge condenseerde melk, eenige tientallen kilogrammen vet verscheidene blikken koek, vele' blikjes ossestaartsoep, ontel bare pakjes puddingpoeder verder hoe veelheden thee koffie havermout en rijst, alsmede flesschen limonade en ver schillende soorten vleesch in blik. De voorraad is ter beschikking gesteld van Winterhulp Nederland en den Ned, Volksdienst „Vreugde en Arbeid” heeft de moge lijkheid geopend, op goedkoope zwem- avonden de zwemkunst machtig te wor den. Gisteren werd een groep van 40 personen meest kinderen, examen afge nomen in het Bosbad”. De examen- eischen warendieptesprong van 1 m., 50 m. borstslag, 50 m. rugslag en 1 mi nuut watertrappen De candidaten ble ken goed hun best gedaan te hebben, zoodat vele diploma’s uitgereikt kónden worden. Het diploma-zwemmen werd afgewis seld door demonstraties van eenige er varen zwemmers van den Ned. Zwem- en Reddingbond, De demonstraties beston den uit zwemslagen, behendigheidszwem- men en schoonspringen hand. een keurige, kleine, dikke man van leeftijd en hoewel zij 1 een beetje dm hem moest lachen, was h(j Elin toch sympathiek. Hij was tegenover haar steeds vroolijk, hoffelijk en vrien(deljjk. Zijn zaken maakten hem nooit zenuwachtig, gal achtig of boos, zooals andere menschen. Zijn fout was echter dezelfde als van von Erdmannsdorf, hij was verschrik kelijk ijdel. Maar terwijl bij Heinrich diens ijdelheid met zijn smaak overeen kwam, misschien eigenlijk slechts goe de smaak was, was zij bij Anacker een kinderlijke hang naar opvallend heid. Alleen Anacker kon zulk een Lchtblauwen wagen koopen en alleen Daders en heler in arrest gesteld Zaterdagochtend j.l., bij het krieken van den dag, werd ontdekt, dat was inge broken in een schuur te Loosduinen, waarin een groote partij houtén sandalen ligt opgeslagen. Tweehonderd paar bleken gestolen te zijn. Een 'inmiddellijk inge steld onderzoek leidde tot de aanhouding van een 15-jarigen jongen, die aan een ingezetene van Lposduinen een paar san dalen had verkocht. De. knaap werd eens terdege ondervraagd en zeide voor zijn vader, den 42-jarigen huisschilder P J. P., houten sandalen te verkoopen. P., die werd gearresteerd, bleek niet de dader van de inbraak te zijn dit waren de 30- jarige loswerkman P. D. en de 34^jarige kistenmaker N. O., die alle twee in be waring werden gesteld. Vermoedelijk hebben, onafhankelijk van dit tweetal, ook nog anderen een ongewenschi bezoek aan de schuur gebracht en daaruit hou ten sandalen ontvreemd. Een bij den schilder P ingestelde huiszoeking had tot gevolg, dat op 100 paar sandalen, die onder den vloer in de keuken verborgen waren, beslag kon worden gelegd. Het onderzoek duurt nog voort VraagAardappelen en brood mag ik niet hebben, beschuitbollen heb ik sinds de oorlogsdagen. Nu is de beschuit op de distributie en kan ik geen beschuitbollen meer krijgen. Het personeel van de Goudenregen- straat weet van een regeling nog niets, de bakker weigert mij natuur lijk op een A-bon beschuitbollen te geven en als ik beschuitbonnen had, kreeg ik nog geen beschuitbollen, omdat die niet verkocht mogen wor den. Ik loop met doktetsbewijzen in mijn zak, dat ik geen brood mag hebben, eet momenteel wat rijst en havermoutpap (zoolang de voorraad strekt). Wat moet ik doen? Antw.: Het is thans zelfs met een doktersattest niet mogelijk voor zieken beschuitbonnen te verkrij gen. 400 gr. 50 gr. 6 Juni 100 gr. 250 gr. 250 gr. VARKENSFOKDAG TE APELDOORN De bond van varkensfokvereenigingen de Veluwe hield gisteren te Apeldoorn een varkensfokdag. De belangstelling hiervoor was 'wel niet zoo groot als voordien in Barneveld, maar was over het geheel genomen toch bevredigend. De aanvoer was iets grooter dan het vorige jaar n.l, ongeveer 80 inzendingen. De kwaliteit der inzendingen was in vele gevallen behoorlijk Totaal zijn 16 eerste en 16 tweede prijzen toegekend De fok- vereeniging te Vaassen verwierf den wis- selbeker voor de béste zeug met vijf biggenvorige jaren was deze steeds aan de fokvereeniging te Heerde ten deel gevallen t 4-19 24 299 303 27, 28 31, 32 Textielk. 3e serie Textielk, 2e serie (behalve Don K) Thee Bon reeds ingeleverd 40 gr. Vleesch 28A ioo gr Vleesch 28B 25 gr. Brandstollen Kookdoeleind. 01 KF 1 Eenh. 30 Apr. '43 Gen. Anthr VI Gen. Turf VI Brandst.krt DV 1 Lm. 1 Eenh. 31 Deo. 288 250 gr. 13 Juni 27 125 gr. 4 Juni 29 125 gr. 14 Juni Melk 26A tm. 29A 3$ L. Melk 26B tm. 29B 1] L. Petroleum O-krt Peulvruchten Pudding, verm. 4-17, 4-18— 250 gr. 50 gr. 20 stuks 6 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni t Juni De statistiek van net dagelijksche le ven heeft in de distributie een geweldig hulpmiddel gekregen, want door haar is de mensch op velerlei wijze in een kaart systeem of liever in vele kaartsystemen, ingedeeld. Zoo levert de distributie van tabak interessante gegevens over rookend en snoepend Nederland. In totaal zijn uitgegeven 8.450.000 rook- en snoep- kaarten Het talrijkst zijn uiteraard de snoepkaarten, aangezien de jeugd onder de 18 jagr niet in aanmerking komt voor tabaks- of sigarettenkaarten. Tot heden zijn ongeveer snoepkaarten uitgegeven. Vermoedelijk zal dit aantal in de toekomst stijgen tot 4J millioen. Er zijn in ons land 2.485.000 vrouwen, die. al willen ze het niet alle maal weten, ouder dan 25 jaar zijn. Zij hadden de keus, tusschen een sigaretten- kaart en een snoepkaart. Daarbij is ge bleken, dat ruim 50 pCt. van haar de voorkeur hebben gegeven aan een siga rettenkaart, want er zijn 1.300.000 siga rettenkaarten uitgereikt, zoódat 1.185000 vrouwen boven de 25 jaar een snoep kaart kozen. Hieruit blijkt, dat alle campagnes en alle spot in het verleden, welke ten doel hadden de vrouwen afkeerig van het rooken te maken, bitter weinig geholpen hebben De vrouw gaat haar eigen weg! Eerlijkheidshalve moet nier aan toege voegd worden, dat niet alle vrouwen, die een sigarettenkaart «hebben, rooken Er zijn er namelijk, dilr wetende welk een hartstochtelijke rookers haar mannen of verloofden zijn, haar eigen verlangens Op het gebied van de snoeperij op zij gezet hebben en een sigarettenkaart in plaats van een snoepkaart kpzen. Een nobele geste zullen vele verwoede mannelijke rookers ongetwijfeld zeggen Van de mannelijke personen boven de 18 jaar rookt bijna iedereen, hetgeen blijkt uit het feit, dat van de 2.982000 mannelijke personen boven de 18 jaar ten naaste bij 2 900.000 een tabakskaart .hebben gekozen Ruim 97 pCt. van hen 'rookt! De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch heeft een verordening vastgesteld, waarbij aan slagers en vleeschwarenfabri- kanten verboden wordt, het hun toege wezen vleesch of toebedeelde vleesch te vèrwerker tot eenig ander product, dan de vleeschwaren, waarvan hun de berei ding krachtens de vee- en vleeschverorde- ning is toegestaan. Onder dit verbod valt ook het bereiden van vleesch-jus. soepen e.d. Dit verbod geldt, ongeacht of voor deze producten al dan niet consumenten bonnen worden ingenomen. Ontheffingen zullen over het algemeen niet worden toe gestaan. S.S.-P.K. Van net Oostfront. De Meimaand is in het Oosten gekomen. De adem van het voorjaar is over de einde- looze velden gestreken en onder de warme stralen van de dagelijks hooger klimmen de zon. is het wonder van de lente ge schied eerst heel voorzichtig en schuch ter maar daarna met volle kracht zijn de eerste grassprietjes uit de donkere aarde opgeschoten. En thans heeft zich een groen waas over de akkers gespreid. De knoppen aan boomen en struiken zweL len tot barstens toe, de leeuwerik slaat hoog tegen den hemel zijn zonnig lied en in de nesten, waarvoor «de druk vliegende vogels weken lang strootjes en. twijgen hebben aangeveerd, liggen de eerste eieren. Het is lente, het is Mei. Het nieuwe leven is er en de winter is voor bij. Jawel, die ellendig lange én akelig koude winter 1941-1942 is voorbij. En met de laatste sneeuw is ook Stalin’s beste strateeg gesmolten de beroemde generaal „Winter” Stalin moge over dit verlies treuren, want generaal winter was zijn laatste troef. De soldaat die in sneeuw en ijs maanderftang tegen dezen gevaar- lijksten tegenstander stand moest houden en stand hield, heeft het voorjaar met verlangen, bovenal met vreugde zien ko men. Voorloopig is generaal winter door generaal modder afgelost Maar generaal modder is stellig niet zoo’n overtuigde bondgenoot van het Kreml Want de ge neraal modder, die voorshands belet dat het Duitsche leger den zegevierenden op- marsch van het afgeloopèn jaar voortzet. plaagt ook de Sovjets laat ook hun auto’s in zijn slik vastloopen, kleeft ook zijn vliegtuigen aan den weeken bodem en doemt hen tot dezelfde onbewegelijkheid, welke ook de Duitsche actie belemmert. Maar ook de modder zal indrogen, gelijk de winter al wegsmolt. En dan zal het oogenblik komen, dat de groote afreke ning met het bolsjewisme wordt voortge zet. Dié groote afrekening wordt thans voorbereid, bijna zou men willen zeggen Ingestudeerd. In de dorpen en steden achter het front roezemoest het leven Met treinen vol komt nieuw materiaal aan: wapens, munitie en kleeding voor de troepen. Nieuwe eenheden zijn uit de „Heimat” ge komen en samen met de oude wordt er geoefend. Dag in, dag uit zijn de com pagnieën in de velden buiten de'kom der gemeente in het geweer, De infanteristen zonder meer, oefenen zich in den aanval. De zware machine-geweer- schutters rennen, belast en ^beladen met lafette, met geweer en munitiekas- ten, door het terrein en ’s morgens en ’s middags dreunen hun salvo’s over de akkers Dan zijn er nog de infanterie-ka nonniers. de pioniers, de mannen van de verbinding en de lichte- en zware gra naatwerpers. Vooral deze laatsten hantee- ren een gevaarlijk wapen, want de scherf- werking er.van is groot en het projectiel valt van boven in de dekking De aarde spuit omhoog, scherven slaan meters ver terzijde in een wolk van stof en rook. Tusschen de oefenende granaatwerpers ontdekte ik een drietal Nederlanders Alle drie zijn reeds sedert den vorigen zomer in het Oosten. Het zijn de Rottenführer J. Lommen uit Kerkrade, 17 jaar, maar niettemin reeds drager van het Sturmab- zeichen. de onderscheiding voor hen. die minstens driemaal bij een stormaanval op de vijandeljjke stellingen „het wit in het oog van den vijand zagen". Op 11 Septem ber van het vorige jaar werd Lommen aan de Dnjepr gewond, maar in Januari was hij ai weer in het veld en lag hij vele weken in de stellingen tegenover de Sov jets De Rottenführer Kees van der Eer den uit Arnhem, eveneens drager van het Sturmabzeichen, werd op denzelfden dag als Lommen gewond. Hij was in December al in het Oosten terug Ook hij lag in den winter tegenover de bolsjewisten. Tenslotte de 29-jarige Willem van Boo- den, mijnwerker* uit Schaesberg Van Booden is sedert Januari 1941 bij de Waf- fen-SS. In Nederland diende hij bij de onbereden artillerie, en in, Augustus van het vorige jaar ontving hij bij den Dnjepr - overgang zijn vuurdoop Van Booden is getrouwd en heeft drie kinderen. Zooals deze drie zijn er honderden en duizenden Niet allen kunnen met name genoemd worden het zijn slechts wei nigen die eens voor het voetlicht komen. En die honderden en duizenden, die daar, in het Oosten hun plicht doen, zijn de on bekende soldaten van ons volk, de man nen,, die voor de eer en de toekomst van hun volksgenooten, huis en hof hebben verlaten. Het zijn mannen, waarop het va derland eens trotsch zal zijn. S.S.-Oorlogsberichtgever VAN ETTEN Gisteren is op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer G. L. J. Franchimont, die door een noodlottig ongeval in het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf om het leven is ge komen. Voor deze begrafenis bestond een zeer groote belangstelling Eenige honderden leden van het personeel van het G.E.B. en vrienden en kennissen van den overledene waren in de aula aanwezig, toen de di recteur, ir. H. S. M. Trooster, de gevoe lens vertolkte van hen die den heer Fran chimont van nabij kenden. Wij zijn des te dieper geschokt omdat de heer Franchi mont een man was met een degelijke op leiding en een practijk van 12 jaar Spr betuigde mevr. Franchimont en haar zoon de innige deelneming, van den wnd. bur gemeester, den wethouder der bedrijven die daartoe speciaal opdracht hadden ge geven en van het geheele personeel Hierna hebben nog eenige andere spre kers gewezen op de goede hoedanigheden van den overledene. schakelden in. Het leek, alsof zij niet voor zaken waren gekomen, maar slechts een uurtje vrij hadden genomen, om met deze mooie, witte auto te spelen. Zwijgend keken de twee naar de ge baren. De zon komt weer door, zei Elin, tenslotte en wees naar het raam. Fijn. Wij hebben zooveel moois in den tuin; het zou jammer zijn, als dit ver regende Gaat u even mee kijken? Ja natuurlijk, gaarne, antwoordde hij stug en greep weer naar het toom. Ik heb namelijk, zei hij en keek niet op van het leer, een gekookten aardappel ginds in het water gevonden VraagEenige maanden geleden is mij mijn portefeuille ontstolen, in houdende o.a, distributiestamkaart en textielkaart. Na aangifte bij de politie ontving ik van het Distribu tiekantoor 'n nieuwe stamkaart; een textielkaart kon niet meer, verstrekt worden Bij de distributie van tabak, enz. was ik dus niet in de gelegenheid mijn T-bon bij mijn leverancier in te leveren, zoodat ik tot nog toe ook niet in het bezit ben van een tabakskaart. Dit lijkt mij zeer onbillijk. Antw.: De gerolde textielkaart kan niet worden vergoed. Naar wij ver nemen, kan binnen enkele dagen een regeling tegemoet worden ge zien, waarbij bij hooge uitzondering degenen, die wegens bijzondere om standigheden niet in het bezit zijn gekomen van een rookers- of snoep kaart, b.v. omdat' hun de textiel kaart is ontstolen, in de gelegen heid zullen worden gesteld, die kaarten alsnog te verkrijgen. 8) t Hoe zou Elin den bankier Anacker niet kennen? Men moest altijd met bankmenschen op goeden voet zijn, ook al had men hen niet noodig, placht haar vader te zeggen. Anacker was een der directeuren van een bank in de stad en had in alle zaken, welke in de stad omgingen, de hand. Anacker was middelbaren meestal Voordracht dr. R. Steinmetz Voor de Nederlandsch-Duitsche Kul- tuurgemeenschap heeft gisteravond in Pulchri Studio dr, R. Steinmetz gespro ken over„Der geistige Gegensatz zwi- schen Europa und der angelsachsischen Welt”. Spr zeide, speciaal de positie van Nederland op den voorgrond te willen stellen Holland is een continentale kust staat, maar tevens een maritieme srtaat. Hierdoor waren er in Holland verschil lende stroomingen. die elkaar in even wicht hielden. Slechts hierdoor was de neutraliteitspolitiek van Nederland mo gelijk. Een blik op de kaart doet zien, dat het zwaartepunt voor de Angelsak- sers ligt in de Vereenigde Staten. Ame rika zal in het huidige conflict den door slag moeten geven en zoo staat Neder land voor de keus, zich Duitsch-continen- taal of wel op 'Amerika te oriënteeren. Spr. kwam daarna tot de tegenstelling tusschen de Angelsaksers en Duitsch- land. Engeland vperde steeds een even- wichtspolitiek. Maar deze maakte, dat dit evenwicht in Europa gemakkeüjk verstoord kon worden, met als gevolg oorlogen Hulpmiddel voor de Britten waren hiertoe steeds de kleine landen als België en Holland. Engeland kon een dergelijke politiek voererf, omdat het een eiland is en groote koloniën heeft. Onder bescherming van zijn geweldige maritieme macht was het niet aan ie vallen. Hoe staat het nu met de Vereenigde Staten Zij zijn niet geheel Engelsch ge bleven. Spr. ging daarna aan de hand van persoonlijke ervaringen op het ka rakter van den Amerikaan en het land in Trots vele verschillen is toch Amerika evenals in den vorigen oorlog Engeland te hulp gekomen. In Amerika zijn twee stroomingen, die van het koloniale Ame rika, d.w.z. van de Oostkust en de In- diaansche van de Westelijke staten. De Westelijke staten hebben den oorlog tegen Duitschland nooit gewild, in tegenstelling met Roosevelt en de joden. Spr wees er op, dat mocht het koloniale Amerika de overhand krijgen dit een overwinning be- teekent van het Amerikanisme. Dan zal het met het geestelijk leven in Europa gedaan zijn. Van de Indiaansche richting is niets te vreezen. Duitschland zal hier den doorslag moeten geven. In het fas cisme en nationaal-socialisme ligt het laatste middel om Europa te redden. De Duitsche weerstandskracht zal ervoor moeten zorgen, dat de Duitsche overwin ning geen Pyrrhusoverwinning wordt. Bon Aantal tm. 28A— 1| k.g. 6 Juni 28B k.g. 6 Juni Bak- en br.-vet (Vetk.) 27 100 gr. 4 Juni Bak- en br.-vet (Vetk.) 29 100 gr. 14 Juni Beschuit (br. of geb.) 28 75 gr. 6 Juni Bloem (br.) 301. 305,309,313 70gr. 13 Juni Boter 27 125 gr. 4 Juni Boter 29 125 gr. 14 Juni Brood (of gebak) Brood (of gebak) Chocolade Gort Havermout Honden- en k.br. 14 1$ 3 10 k.g. 30 Juni Jam 303 500 gr. 13 Juni Kaas 298, 302, 306, 310, 314 100 gr. 13 Juni 250 gr. 125 gr. KAAS MOET GEMERKT ZIJN Ten einde de clandestiene kaasbereiding tegen te gaan heeft de onder bedrijfsorga nisatie voor zuivel aan alle kaasfabrikan- ten en boerenkaasproducenten de ver plichting opgelegd op de door’hen be reide kaas Rjjkskaasmerken aan te bren gen. Dit houdt in. dat zij zich bij een onder Rijkstoezicht staand kaascontróle- station moeten aansluiten. Voor de’ kaas- fabrikanten, die zich niet bij .een kaas- controlestation kunnen aansluiten (b.v. omdat zij tevens in margarine handelen) is een apart merk vastgesteld. Verder is bepaald, dat kaas, die niet in aanmerking komt voor bedoelde merken (b.v. wegens te laag vetgehalte), niet mag worden ver handeld zonder toestemming der. onder- bedrijfsorganisatie, dan wel moet worden ingeleverd. In het op 4 Juni verschenen Voedselvoorzieningsb’ad is de betreffende verordening der onderbedrijfsorganisatie voor zuivel opgenomen. INSTELLING VAN VAKGROEPEN Bij beschikking van de Organi^atie-com- missie. opgenomen in de Staatscourant van 3 Juni j.l.. zijn ingesteld de volgende vak groepen: „Groothandel in Kaas” (onder verdeeld in 2 ondervakgroepen); Groot handel in granen” (onderverdeeld in zes ondervakgroepen): „Groothandel in hui den en leer" (onderverdeeld in vijf onder vakgroepen); ..Groothandel in boter” (on derverdeeld in drie ondervakgroepen); „Groothandel in vaste brandstoffen” (on derverdeeld in vier ondervakgroepen)': „Groothandel in melkproducten”. vroeg Elin hoffelijk, trouw aan den stelregel van haar vader, dat men goede vrienden met bankmenschen moet blijven. Neen, ik dank u, mejuffrouw, ant woordde Anacker voor de anderen en boog zich over Elins hand. Wij heb ben helaas geen tijd voor het genot des levens, het werk roept ons. Gaat u mee, mijn waartje, of blijft u nog hier? Hy keek van Heinrich naar Elin. Von Erdmannsdorf fronsde het voor hoofd. Hij kon Anacker met zijn goed gemeende manieren nu eenmaal niet uitstaan. Ja, ik zou nog willen blijven, mijnheer Anacker. dat wil zeggen, als u het goed vindt, juffrouw Hallermann? Elin probeerde te glimlachen, zij bracht de heeren naar den uitgang, schudde handen en liet het verder aan Heinrich over, twn naar hun auto te brengen. Een oogenblik keek zij vol «erlangen den wagen na, welke geluid loos verdween. Zullen wij nu naar den tuin gaan? vroeg zij ongewoon schuchter. Heinrich strekte de hand uit en zei: Ik geloof, dat het al regent. Het zal beter zijn, als wij het huis binnen-- gaan. -ZÜ liepen naar de breede, auto, weer bij hen. voordeur en r1 DE „LYBELLE" IN HET VOORMALIGE hLIDO" De Rotterdamsciie Lybelle heeft tijde- lijk onderdak gevonden in het voormali ge „Lido” aan de Dirk Hoogenraadstraat 172, waarmede het zomersche Schevenin- gen een uitstekende attractie is rijker geworden, welke onder de directie van den heer D. v. d Mijn belooft een suc ces te worden. De vlotte band van No vell! speelt beurtelings stemmings- en dansmuziek met goeden refreinzang Een uitgebreid repertoire zorgt voor aangena me verstrooiing Afwisselend treden op Yolande en Antonie met internationale chansons, guitig van voordracht en into natie. De Noorsche rumba-zanger-guita- rist Freddy Valier brengt in zijn genre iets bijzonders van voortreffelijk gehalte. Gistermiddag vond onder groote be langstelling en met een schat van bloe men de feestelijke opening plaats van dit nieuwe „Lido”. de gezellige Schevening- sche ontspanningsgelegenheid. RIJWIELDIEVEGGE OP HEETERDAAD BETRAPT Een burger zag- in de een vrouw zich op verdachte wijze ophou den bij een rijwiel. .Hij waarschuwde de politie, die de vrouw goed in het oog hield. Op een gegeven oogenblik ging zij er met een rijwiel vandoor, doch kon spoe dig gevat worden. Het was de 30-jarige ongehuwde vrouw C. M. W„ die is inge sloten. Waar wordt een Volk sterk er. weerbaar? Niet aan de bridge-tafe. of in de danszaal I Op de sport velden worden de spieren gestaald, het lichaam gehard. Elke jonge kerel moet over een sportief, ge traind lichaam beschikken. Strijd, mede voor een lichamelijk geharc Volk. Treedt in de rijen der Néderlandsche SS. 28A 100 gr 6 Juni 28B 25 gr. 6 Juni Zeep 211. 228,272,293,300 90 6 4M gr. 30 Juni G, H, I, J, K 90 3 450 gr. 30 Juni i G. H. I. J. K 75 gr. 30 Juni N.B. Zeepbonnen inleveren bij winkelier Vóór 30 Juni. Aflevering geschiedt tm. 31 Juli. In een groot magazijn in dé binnenstad werd de 51-jarige vrouw A. C. van T op heeterdaad betrapt bij het stelen van een japon Het bleek, dat zij hiervoor speciaal uit Utrecht was over gekomen en een zestal weken geleden In een andere zaak eveneens een japon had gestolen. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een winkel in de Laurier straat; gestolen werden 14 k.g. suiker. Bij een inbraak ineen kan- toor in de le van der Kunstraat werden 2 rijwielbanden en een schrijfmachine ont vreemd. In het zwembad Zuiderpark werden gisteren 5605 baden genomen. „Daar zijn ze weer”, riep de kassier van de Nederlandsche Ambulance uit, toen een groot aantal girostortingen binnenkwam op girorekening 87600. Het waren niet de gewone dagelijk sche stortingen, die hij op het oog had. maar het waren de stortingen van groote firma’s, die hij eens per maand met groote dankbaarheid inboekt. Want tal van groote firma’s hebben er een goede gewoonte van gemaakt eens per maand een vast bedrag over te schrijven op de girorekening van de Nederlandsche Ambulance. Deze firma’s komen op dé eerelijst te staan. Staat uw firma reeds op die eere lijst? Zorgt er voor dat dit gebeurt. Maakt maandelijks een vast bedrag over op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, ’s-Gra- venhage. Anacker droeg helgekleurde dassen en Anacker alleen had zulk een grooten, - witten hoed, welke op zijn stekelharen stond en welken hij nu in de hand hield. De heeren komen voor den ren wagen, zei Heinrich zacht tot Elin, maar maak het u niet moeilijk, ik heb Winkler orders gegeven. Natuurlijk, zei Elin, dan zal Winkler al met den sleutel wachten, wij kunnen door de middelste kas gaan, dat is nader. witte renwagen stond heel alleen van reusachtige schuur aan het einde lerm^®n JU leege paardenboxen. Hal- eezet 1111 had hem hier met opzet neer zien 'walndat dan gemakkelijker te was Wan en 00*’ omdat hier een weg beer en B„rop men den wagen kon pro- straatwec WaaHangs men dadelijk den Anacker en h bereiken. Ponsjek, uit. terwijl aut°kenner gingen voor een weinig en Heinrich opzettelijk Langzaam htergebleven. schemerige terden beiden door de strak om zie?. Elln had haar jakje *y het nog kourtenu getrokken. Niet dat haar een weimg hhadc maar het 8af onaangename ver»^cherrïlln8 teg®n de m haar opkwamennd?T8tellingen' weik® dero manier „OM» Op de een of an- een ver- te laggen, dat er^ i2»oest hem zien ult er jeta veranrtl,rH wag en daarbij was er wezenlijk toch niets veranderd. Er bestond dezelfde koel vriendschappelijke verhouding als al tijd. Zij had geen reden naar veront schuldigingen te zoeken, hetgeen zij toch deed. Het was eenvoudig niet ge gaan, dat was alles. Von Erdmanns dorf was veel te opgevoed en te voor zichtig, om iets in deze verontschuldi ging te vinden. Hij bleef nu en dan staan en peuter de aan de takken, welke rondhingen. Eigenlijk had hij heel tevreden kunnen zijn, als daar niet die ellendige geschie denis was geweest met het misgeloo- pen uitstapje. Het was vervelend laatst, begon Elin eindelijk, het ging niet en ik had geen tijd meer... Von Erdmannsdorf stond vlak onder een der erg vuile ramen en probeerde een toom, dat daar hing. Hij schrapte met zijn nagel over het ieder. Hadt u geen tijd om te komen? vroeg hij voorzichtig en zonder op te kijken. Vader wilde... en toen kon iX met anders en telefoneeren stamelde Elin Heinrich gaf geen antwoord en liep door. Dicht bij den ingang van de schuur bleef hy staan. Men kon heel goed zien, dat de heeren druk bezig waren met de auto. Zij klapten de mo torkap op, streken over den koeler en de deur van de groote zaal. Een vloed van licht omving hen. In den muur te genover de deur was een groot ven ster, dat echter in kleine ramen was onderverdeeld. Op de breede venster bank stonden de Lievelingen van Haller mann. Elin trok een der gordijnen open. Kijk eens, zei zij, deze dwerg- fuchsia heeft vader onlangs meege bracht. Zij moeten van Japanschen oor sprong zijn en vader heeft hen van een Zuidfranschen kweeker gekregen. Heinrich legde den vinger onder een der bloemen en bekeek haar opmerk zaam. Men was weer bij het onderwerp aangeland, waarover men met Elin zeer verstandig kon praten, een onder werp, dat al vaak door hen was aan- geroerd. Maar Elin vertoonde vandaag niet bijzonder veel aandacht, haar oogen dwaalden telkens af naar het terras, naar de grasvelden en naar de rivier, welke haar loop vervolgde tot var aan aen horizon, waar Weiaenau lag. -k was eergisteren daarginds bij Weidenau, begon zij plotseling. Maar ik had pech bij het koken, er gebeurde een ongeluk. Ik zal u alles vertellen, maar alstublieft... zij hief smeekend „aaf handen op, u moogt er vol strektniet met vader over praten, hij mag het nooit weten. en ik dacht, ik meende... maar ik kan mij ook vergist hebben. Elin werd rood. Zij voelde zich zoo beschaamd, zij haatte liegen en nu had zij gelogen. Toen zij zich tenslotte be- heerscht had, sloeg ze de oogen op. U hebt u niet vergist, zei zij vrij moedig. Haar groote, donkerbruine oogen wa- ren licht omsluierd, zij keken hem en kele oogenblikken aan. Toen hij echter steeds op het toom bleef staren, zonder den moed te hebben Elin aan\ te kijken gaf zij het op. Even later kwamen dè drie heeren, die gereed waren met de bezichtiging van de auto, weer bij hen. --s„,RCll uuur ue 5 Mag ik u een glas wyn aanbieden? gang. Dan ging Elin vooruit Een burger zag- in de Heelsumstraat een vrouw zich op verdachte wijze op! den bij een rijwiel. .Hij waarschuwde politie, die de vrouw goed In het oog er met eën rijwiel”vandoorTdoch kon spoe- ongehuwde vrouw C. M. w'

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5