HAAGSCHE COURANT Radiozendtijden gewijzigd DE RENAUTO BINNENLAND STADSNIEUWS Zaterdag 6 Juni 1942. Keuring voor Waffen S.S. en Vrijwilligerslegioen Nederland De distributiebonnen Ifo/fad/e/ist TWEEDE BLAD Verbetering binnenvisscherij en toen Nederlandsche meisjes werken in Duitschland GEVAARLIJK HEERSCHAP GEKNIPT WILLEM GOOSSEN’S VOLKS- TOONEEL No. 18199 Bijdrage voor dit jaar vastgesteld Wantoestanden in de groenten- vootziening FEUILLETON ADRESVERANDERING INLICH TINGENBUREAU ROODE KRUIS CHEF VAN EXPEDITIEF1RMA EN KNECHTS STALEN ALLERHANDE GOEDEREN INBREKERSTRIO IN ARREST GESTELD v Dank zij kordaat optreden van vrouw en postbode UITREIKING DISTRIBUTIE- BESCHEIDEN Meisjes in het Arbeidsfront Ingaande Maandag 8 Zondag 14 Juni 4» De Volkidienst zorgt voor tand- de meest uit- (Wordt vervolgd). zoo U, 10) zijn? niet. Zoo NED. VER. „HOOP DER TOEKOMST” De jaarlijksche algemeene vergadering 31, 32 33, 34 307 315 288 29 75 gr. 75 gr. 100 gr. 25 gr. 14 Juni 6 Juni 6 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni kamer had verlaten, durfde Elin haar oogen weer op te slaan. Maar om naar de twee veldbedden en de teekentafel te kijken, daarvoor was Elin ook weer te bescheiden. i 400 gr. 250 gr. 120 gr. 1 k.g. 250 gr. 100 gr. Aantal U k.g. i k.g. Ij k.g. i k.g. 2 L. 250 gr. 100 gr. 250 gr. (Nadruk verboden.) 125 gr. 400 gr. 50 gr. 400 gr, 50 gr. 100 gr. 250 gr. 250 gr. 29 28A 28B 29 A 29 B 26, 28 ■•311 307 4.19 24 299 303 27, 28 1 rantsoen 1 rantsoen 41 t.m. 100 “^on 28A 28 B 29 A 29 B Brandstoffen Kookdoeleind. 01 KF 1 Eenh, 30 Apr. '43 Gen. Anthr. VI 1 Eenh. 30 Juni Gen. Turf Vi 50 stuks 30 Juni Brandst.krt. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Deo. t.m. 6 Juni 6 Juni 13 Juni 13 Juni geschikte arbeidskrachten maakt, aan het geheele reusachtige arbeidsproces deel, dat zich heden ten dage in nimmer ge ziene vormen en omvang in het Groot- Duitsche Rijk heeft ontwikkeld. De Nederlandsche meisjes, dfe hier arbeid gevonden hebben, zijn uitermate tevreden over haar nieuwen werkkring. Dat hebben we op een tocht langs ver scheidene Duitsche fabrieken, waar Ne derlandsche meisjes werk gevonden heb ben, overal kunnen constateeren. Natuur lijk zijn er onder de eerste groepen Ne derlandsche meisjes, die van de aangebo den gelegenheid, in Duitschland te wer ken, gebruik gemaakt hadden, enkele te ruggekeerd, omdat zij zich niet konden aanpassen en veelal omdat het heimwee naar thuis te groot was. Doch dit zijn toch maar uitzonderingen gebleven, een zeer klein percentage van een zeec groot aan tal, dat met vreugde en groote tevreden heid het werk volhoudt. De overgroote meerderheid der meisjes, die eenmaal in Duitschland werk aangenomen hebben, is blij, thans zelfstandig te zijn geworden en in staat te zijn gesteld, zich veel te verschaffen, wat zij zich vroeger, toen zij van een kleiner inkomen afhankelijk waren of in het geheel geen inkomen hadden, moesten ontzeggen. Daarnaast zijn er veel meisjes, die met een deel van het zelf verdiende geld het gezin in het vaderland, jongere broers en zusters, een zieke moeder of vader, on dersteunen. waardoor gebFuen Andere factoren Doch boven deze grootere verdiensten, die bij een tewerkstelling in de uitgebrei- de en nimmer te verzadigen industriemo- gelijkhedén van het Groot-Duitsche Rijk geboden worden, zijn er nog andere fac toren, die vele meisjes ertoe gebracht heb ben, aangeboden werk in Duitschland met graagte te aanvaarden en ook prachtig vol te houden. In de eerste plaats is het de sfeer van het werk, die den arbeid in Duitschland veel aantrekkelijker maakt dan in Neder land zelf. Dwaze stands- en klassevoor- oordeelen, die in Nederland steeds hoogtij vierden» hebben veelal meisjes, die in fa- brieken’werkten, met minachting overla den. Hier te lande placht men voor meis jes, die in de fabriek werken, gauw den neus op te halen en fabrieksarbeid als iets minderwaardigs te bestempelen. In Duitschland kent men deze minachting niet In Duitschland heeft iedere arbeid, de arbeid als zoodanig, een geheel ander karakter gekregen. Een leven van niks doen is daar niet meer mogelijk In het Groot-Duitsche Rijk heeft men slechts min achting voor menschen, die er de kantjes afloopen en die door nietsdoen aan den kost trachten te komen. Daar werkt een ieder. De dochter van eén fabrikant even goed als de dochter van een eenvoudig landarbeider. Door een nimmer gekende intensiveering van den arbeid en de ar beidsmogelijkheden zijn alle klasse- en standsverschillen weggevallen Het is een heel normaal verschijnsel in Duitsche fa brieken meisjes uit alle sociale kringen, van de hoogste tot de laagste, aan het werk te zien. Zij arbeiden daar met alle andere meisjes normaal mee, doen mee Burgemeester van Utrecht grijpt krachtig in In de groentenvoorziening in de stad Utrecht heerschen al eenige dagen wan toestanden. In afwachting van dwingen de voorschriften door de Ned. Groenten en Fruitcentrale heeft burgemeester van Ravenswaay reeds krachtige maatregelen genomen. Het Utrechtsche politiecorps heeft op dracht gekregen het groentenvervoer dag en nacht te controleeren Op de toegangs wegen tot de gemeente zoowel als in de stad zelf hebben de politieagenten pro- cessen-verbaal opgemaakt tegen diegenen, die op onrechtmatige wijze in het bezit waren gekomen van groenten. De kwee kers weten heel goed, dat hun producten naar de veiling moeten en aan de hande laren is het bekend, dat zij strafbaar zijn, wanneer zij buiten de veilingen om koopen. Utrecht is naar de burge meester zegt geen doolhof voor groen- tenkarren, zoodat wie niet weet en niet kan aantoonen. waar hij zijn waren van daan heeft, een proces-verbaal krijgt Een uitgebreid en doeltreffend systeem is ingesteld en tuinders en handelaren die nog zouden trachten ondanks de waar schuwingen hun onrechtmatig bedrijf voort te zetten kunnen er vast op rekenen, dat schorsing, boete, en zelfs gevangenisstraf hun deel zullen worden. Het zal ook niet meer worden toegelaten, dat particulieren met talrijke gezinsleden naar de hoveniers gaan en beladen met groenten in Utrecht terugkeeren. Van overheidswege is sedert vele weken getracht in den groentenhan del de zoo hoog noodige samenwerking te brengen, teneinde tot een eerlijke verdee- ling van het beschikbare voedsel te komen en tevens den zwarten handel tegen te gaan. IJDRAGEN WINTERHULP NEDERLAND -In de periode van 25 Mei tot en met 30 Mei heeft Winterhulp Nederland in totaal ontvangen op hoofdkantoor, prov. en sted. kant, 19352,79. Politiek cabaret: Van 14 Juni af wordt het politiek cabaret1 Vrijdags van 20 15 21.— (Hilv I) uitgezonden. Het politiek cabaret wordt Zondags op denzelfden tijd als voorheen uitgezonden. Land en volk: Van 8 Juni af sprpekt Dirk van den Hul iederen Zaterdagavond van 21.—21.15 Hilv. II) over „Als ik het voor het zeggen had...” Van dienzelfden datum af komt iederen Woensdagavond de familie de Boer uit Drenthe van 21 21.15 (Hilv. II) voor den microfoon De uitzending „Landmans lust" komt Vrij dags (Hilv. II) van 2121.30. Van Maan dag 15 Juni af worden uitzendingen van de afd Land en Volk, welke plaats vin den van 1313.15 niet over Hilv. I maar over Hilv. II uitgezondeq. Godsdienstige uitzendingen: Met ingang van Maandag 8 Juni wordt de avond- wijding van 22 10—22.15 (Hilv. II) gehou den. Cursus Duitsche taai: Van 8 Juni af wordt op Dinsdag en Vrijdag van 19.05 19 30 (Hilv. I) de cursus in de Duitsche taal gehouden. Radio-praatje Max Blokzijl: Van 8 Juni af spreekt Max Blokzijl op Maandag- en Donderdagavond van 2121.15 (Hilv. If). N.S.B.-uitzendingen: Van 1’5 Juni af hebben de N.S.B-uitzendingen als volgt plaats: Maandag van 18.3018.45 (Hilv II), Woensdag van 1919.15 (Hilv. II), Donderdag van 191915 (Hilv. II). en Zaterdag van 18—18.15 (Hilv. I). behandeling op de scholen. Dit werk is reeds in verschillende provincies ter hand genomen. NED. HERVORMDE GEMEENTE De algemeene kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente hier ter stede heeft in zijn gis teravond gehouden vergadering drie ne gentallen opgemaakt voor de vacaturen ontstaan door het overlijden van ds. A. B. te Winkel en de vestiging van de 20e en 21e predikantsplaats, waarvoor het classicaal bestuur bereids toestemming gegeven heeft. Voorts besloot de kerkeraad toestemming te vragen aan het classicaal bestuur voor de vestiging van een 22e predikantsplaats. Het ligt, gelijk bekend, in de bedoeling dat in de laatste vaca ture zal worden beroepen ds. F. H. Lands man te Roderwolde, die speciaal zal werkzaam zijn onder de studenten. Ds. Landsman zal ook eenige preekbeurten in de Haagsche gemeente vervullen, maar niet' in het rooster voor de preekbeurten worden opgenomen. In zijn volgende vergadering zal de al- gemieene kerkeraad in de verschillende va caturen drietallen formeeren. Met ingang van heden worden de bu reaux voor inlichtingen over" Nederland sche militairen en over bultenlandsche militairen en geïnterneerden verplaatst naar Bezuidenhout 33, alhier, telefoon 772053. De afdeeling pakketteh wordt 10 Juni verplaatst naar Jan Pietersz. Coen- straat 26, alhier, telefoon 722858. Zij noorde in de gang onderdrukt praten; een mannelijke en een vrouwe lijke stem wisselden elkaar af. Het kon zijn, dat iemand daar „ongehoord’, „onzin” en „steeds hetzelfde" zei, maar het klonk te gedempt, om goed te ver staan. Elins hart klopte wild. Zij was geen angstige natuur, maar toch kon zjj haar opwinding nu niet onderdrukken. Een hand greep naar de deurknop en een man trad de kamer binnen. Hij kwam naar Elin toe, maakte een kleine buiging en zei zacht maar duidelijk: Corvin. Elin keek haastig naar hem op. Zij wilde iets zeggen, haar naam noemen, maar nog eer zij begon, sloot zij haar lippen weer op elkaar. Zij keek in een paar vlammend blauwe oogen onder zware wenkbrauwen, oogen, welke zijfhij nacht en dag zag en welke haar ten slotte hierheen hadden gelokt, of zij wilde of niet. Zij schrok hevig. Had Peter Flamm haar niet gezegd, dat hij haar had gered, dan zou zij gemeend geweest, als zij nog een eind te loopen had gehad, om alles te kunnen over denken, wat zij zeggen zou. En nu nog omkeeren? Neen, dat was haar aard niet. Zelfs als zij lust had, zou ze het toch niet doen, omdat zjj dezen tocht naar de N.G.D. nu eenmaal wilde doen. Langzaam beklom het meisje de trappen naar de derde étage. Elin had alles goed onthouden. Aan een der deu ren was met punaises een papier vast gemaakt en er stond met keurige let ters op geschilderd: N.D.G. Elin schelde. Na enkele oogenblikken wachten, waarin zij haar hart duidelijk hoorde kloppen, werd er open gedaan. In de deur stond een mager, lang op geschoten meisje. U wenscht? vToeg zjj beleefd. Hier is immers de N.D.G.vroeg Huiszoekingen hadden verrassend resultaat Bij een expeditiefirmate dezer stede verdwenen den laatsten tijd eenloopende. ter verzending afgegeven goederen. Gestolen werden allerhande levensmiddelen, fototoestellen, parfum en andere artikelen van waarde, zooals kle dingstukken en schoenen. De recherche werd in de zaak gemengd en al direct kreeg jnen argwaan tegerf den 19-jarigen chef H. P. S. Inderdaad bleek het jong- mensch meer van deze spoorlooze verdwij ningen af te weten. Bij huiszoeking kwa men tal van goederen tevoorschijn. Maar S. was niet de eenige schuldige. Zijn con fraters warén de 23-jarige A B_, de 21-ja- rlge G. G. en de goede bekende van <ie politie, de 21-jarige M. H„ allen als knecht bij het expeditiebedrijf werkzaam. Ook bij dit drietal werden huiszoekingen verricht en een groote voorraad goederen werd gevonden. De chef S. had, om ouder te lijken, zijn leeftijd op zijn persoonsbewijs veranderd. Ook hiervoor zal hij zich te verantwoorden hebben. Het viertal is in bewaring gesteld. van de Ned. Vereeniging „Hoop der toe komst” (Drankbestrijding onder kinde ren) zal Zaterdag 20 Juni a.s. onder pre sidium van dr. G D. A. Oskamp, Ned.- Herv. predikant te Harlingen worden ge- houden in een van de zalen van de Ned. Herv. Kerk aan de Schenkstraat, hier ter stede. De vergadering vangt om half drie s middags aan met een bidstond onder leiding van den voorzitter Na afdoening der verschillende huishoudoiijke zaken zal de heer C. J. Toebes. ambtenaar der kin derwetten hier ter stede/ refereeren over „Kinderbescherming iq Hezen tijd” De aanmelding van vrijwilligers vo<rf de Waffen S.S. en het Vrijwilligers I4S gioen Nederland, alsmede de keuring zri geschieden 12 Juni, 10 uur, den Haag. Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg16 uur Rot terdam Deutsches Haus. 13 Juni, 10 uur. Utrecht, Wehrmachts- heim. Mariaplaats. 15 Juni, 10#uur, Tilburg, Werklieden ver., Tuinstraat 6816 uur. Eindhoven, Huis Maria. Kruisstraat. 16 Juni, 10 uur, Roermond, N.S.D.A.P,, Swalmerstraat 6116 uur, Arnhem, Weberstraat 16b. 17 Juni, 10 uur, Amersfoort, Polizei- liches, Durchgangslager, Appelweg16 uur. Deventer, N.S.D.A.P., Parkweg 2. 18 Juni, 10 uur. Hengelo, Deutsches Haus16 uur. Meppel, Hotel Wester- beek, Woldstraat. 19 Juni, 11 uur, Groningen, Concert- huis, Poelestraat16 uur. Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 20 Juni 10 uur, Amsterdam, Schule, lepenweg 1316 uur, Den Haag, Café den Hout. Bezuidenhoutscheweg. In den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. betrapte een rechercheur een drietal mannen, dat trachtte binnen te dringen in een manufacturenwinkel aan hét West- einde Twee wist hij staande te houden en nam hun persoonsbewijzen in beslag. Tijdens overbrenging naar het bureau Buitenhof wist een van de arrestanten er vandoor te gaan, doch dank zij het per soonsbewijs was zijn identiteit bekend. Dd ander, de 23-jarige loopknecht J. J. werd op het bureau scherp ondervraagd en zoo kwam uit, dat hij tezamen met den 25-jarig!en metselaar L. M., die bij de in- braakpoging aan het Westeinde op den uitkijk had gestaan, op 23 Mei had inge broken in een café aan den N. W. Bin nensingel en daaruit een radiotoestel met pick-up, eenig geld en drank had ont vreemd Aan onbekenden hadden zij de goederen verkocht. De vluchteling, de 20- jarige koopman D. B. kon Donderdag'j.l. worden aangehouden; hij was juist een week te voren uit de gevangenis ontsla gen Gedrieën hadden zij Maandagmiddag j.l. nog een rijwiel gestolen. Alle drie zijn in bewaring gesteld Zeep Toiletzeep G, H, I, J, K 75 gr. 30 Juni N.B. Zeepbonnen inleveren bij winkelier vóór 30 Juni. Aflevering geschiedt t.m. 31 Juli. Een oogenblik aarzelde Elin, dan tel de zij de laadjes, om tenslotte het der de open te trekken. Hier lag, op een stukje blauw fluweel, naast een ver geeld lint en een verdroogd bouquet je viooltjes, dat nog van Elins eerste bal afkomstig was, een ring. Elin nam hem er uit, stak hem peinzend aan haar vin ger en keek er een tijdlang naar. Het W. s een kostbaar stuk, dat nog van vaders moeder was geweest en zeker wel de verlovingsring van de Zweed- sche grootmoeder was. w.as de band met de twee steenen, een hebben, dat deze man, die naar strak aankeek, het was geweest. Zij kon niet anders, ook zij moest Manfred Corvin voortdurend aankijken. Zijn blik rustte met een bijna smarte lijke nieuwsgierigheid op haar. Zulk een zonderlinge, vragende, bijna i aanklagen de blik was het, dat hij haar langza merhand onaangenaam begon te wor den. Zjj beheerschte zich met moeite, in haar oogen kwam vijandige trots. De broer, die haar had gered, zou haar niet zoo aankijken. Het leek bijna, als of hij wist, wat er tusschen haar en Peter was gebeurd. En niemand wist het immers. Ik zou mijnheer Peter Flamm wil len spreken, zei zij eindelijk op bijna koelen toon. Ik weet het, antwoordde Corvin en trok een stoel naderbij. Ik wil u maar een beetje gezelschap houden, tot hij komt, ik ben zijn broer. U was er dus ook bij, toen ik... Elin aarzelde. Ja, ik was er ook bij, toen u uit het water werd gevischt, antwoordde op een sarcastischen toon, welke haar pijn deed. Het was tenslotte een ongelux, dat een spiBtustoestel omviel en uit elkaar sprong. Hel was geen schoolmeisjes- domheid. (Wordt vervolgdl GOEDE VERDIENSTEN EN EEN PRETTIGE WERKKRING Een vertegenwoordiger van het A.N.P. was infde gelegenheid zich bij een reis langs verschillende Duitsche fabrieken van het welvaren van honderden Neder landsche meisjes, die hier werk en een ruime verdienste gevonden hebben te overtuigen. In heel het Groot-Duitsche Rijk, in de nabije grensstreek als in Silezië, op het platteland als in de groote steden, in Berlijn, Hamburg, Bremen, Leipzig en Frankfurt, overal waar groote fabrieken zijn, vinden thans Nederlandsche meisjes een broodwinning. Een zeer goede brood winning zelfs. De verdiensten, die deze meisjes in allerlei soorten fabrieken ont vangen. zijn belangrijk hooger dan men doorgaans in Nederland gewend was aan vrouwelijke arbeidskrachten te betalen. Zij leveren daar geen knutselwerk of arbeid, die eigenlijk niet als volwaardig beschouwd wordt, doch nemen met alle aangeboren handigheid, die vrouwen nu eenmaal voor veel beroemen tot uitermate 6 Juni 6 Juni 100 gr. 13 Juni 25 gr. 13 Juni Rijst Scheerzeep Sigarettenk. Sinaasappelen 3-12, 4-12 Sinaasappelen Spijsolie Suiker Suiker Suikerwerk Tabaksk. Tabaksk. Textielk. 3e serie Textielk. 2e serie (behalve bon K) Thee Bon reeds ingelevero 40 gr. Vleesch 28A Vleesch 28B Vleesch 29A Vleesch 29B Zeep 211,228,272,293,300 90 450 gr. 30 Juni G, H, I, J, K 90 9 450 gr. 30 Juni 13 Juni 26B»t.m. 29B 1} L. 13 Juni 16 2 L. 13 Juni 250 gr. 13 Juni 100 gr. 13 Juni 250 gr. 13 Juni 50 gr. 31 Aug. 20 stuks 6 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni G Juni 13 Juni „Mooi Juultje van Volendam” in Flora Een oud beestje is door Willem Goos- sen’s Volkstooneel van stal gehaald. Maar dat „Mooi Juultje van Volendam” het spel met zang en dans van Jan Lemaire, geenszins aan populariteit heeft ingeboet bewees het groote succes gisteren in Flora. En inderdaad, een stuk met zooveel effecten zal niet spoedig van het speel plan verdwijnen. Goossen’s gezelschap heeft het tooneeispel met een lach en een traan op verdienstelijke wijze voor het voetlicht gebracht, er werd door ieder der medewerkenden met veel overtuiging gespeeld. Greta Goos^ens was een char mante Juultje, die zich volkomen jn haar rol inleefde, Willem Goossen, Roosje Kohier, Charles Braakensiek en Just Chaulet, om slechts de voornaamsten te noemen, kweten zich ook verdienstelyk van hun öf haar taak' De muzikale omlijs ting stond onder leiding van W. Heukes- hoven. Na ieder bedrijf was er veel en verdiend applaus. „Mooi Juultje van Vo lendam” zal het niet aan belangstelling ontbreken. Het zag eruit, alsof het van een oud gordijn gemaakt was. Dan keek zij ver legen voor zich uit. Pas toen het meisje met een lichten, zwevenden tred de BEGRAFENIS A. N. BERNARD Onder groote belangstelling uit ambte naarskringen is gistermiddag op de be graafplaats Oud Eik en Duinen het stof felijk overschot van <den heer A. N. Ber nard, in leven Hoofdcommies bij Ge meentewerken, ter aarde besteld. Aan de groeve heeft de directeur van Gemeentewerken, de heer van der Vegt, den overledene herdacht. Hij was een bekwaam medewerker, die gedurende de 38 jaar, dat hij bij den dienst werkzaam was, heeft getoond het in hem gestelde vertrouwen waardig te zijn. Van schrij ver heeft hij zich opgewerkt tot hoofd commies en sedert 1919 was hij belast met de leiding van de afdeeling perso neel. Hij verstond de kunst de zaken zoo wel van een economisch, als van een so ciaal standpunt te bezien. Een geheim was bij hem veilig. Het hoeft dan ook geen verwondering te baren, dat hij de algemeene achting genoot. De heer van der Eist, sprekend als collega en namens het voormalig Natio naal Verbond van Gemeente-ambtenaren, zeide, dat de heer Bernard in allen een voud door het leven is gegaan en daar bij een open oog en hart voor het lot van anderen had. Voor het verbond heeft hij in verschillende functies, o.a. als lid van de examencommissie en als secretaris van het ondersteuningsfonds, verdienstelijk werk verricht. Nadat een broeder van den overledene een kort woord van afscheid had gespro ken. dankte een zoon van den heer Ber nard voor de belangstelling. DUIZEND KILO AARDAPPELEN IN BESLAG GÈNOMEN De 26-jarige werkmén D. van V. en de 31-jarige chauffeur J D. van P. verkoch ten, buiten de distributie om aardappelen tegen een prijs van ƒ25 per 50 k.g. Zij werden betrapt en 1000 k.g. aardappelen zijn in beslag genomen. Het onderzoek wordt nog voortgezet. JUBILEUM E. M. VAN BEEKOM Op 15 Juni a.s. herdenkt de heer E. M. vap Beekom, hoöfdcommies ter Gemeen- te-secretarie alhier, zijn 25-jarige ambts vervulling bij de Gemeente. Gedurende dien tijd was hij ten kantore van de di rectie der Gemeentelijke Belastingen werkzaam, waarvan vele jaren als chef van de afd. Vermakelijkheidsbelasting. CABARET PICCADILLY Teleurgesteld zal wel niemand zijn, die een avond of een middag in het Picca- dilly-cabaret heeft doorgebracht, want het programma is zobdanig samengesteld, dat het ontspanning en vermaak in overvloed biedt. Ilonka, Weensche voordrachtskun- stenares, die al lang genoeg in Holland is om onzen smaak te kennen, zingt gui tige en gevoelige levensliedjes. Haar voordracht is door haar sterk mimisch vermogen een waar genoegen De dans paren Marjory en John, en Mathé bewe gen zich sierlijk en gracieus over het kleine dansvloertje De vroo- Siï J?0™» 'IW'I passeerden, aie op veraiensieiijK-e wijze een vrouw, aoxro„ „a„ ,-nlwhfiritron v van het soort, dat men een remedie tegen de liefde pleegt te noemen, imiteert, en Willy Alfredo, die dicht en zingt op on derwerpen, welke het publiek hem op geeft. Het ensemble Kwadijk zet het aar dige programma In een passende, muzi kale omlijsting. dend, ging de stad. tram, weiKe 1£ berg af kwam zou het veel ij met de auto te gaan. Vader stelde r be8chikking, maar zóó, *®®_alles veel eenvoudi- ----am kwam heele- n„„de. betere buurten. Zij over de l in te draaien. tegenover num- In de Staatscourant van 29 en 30 Mei j.l. no, 102 verscheen het besluit bij dragen verbetering binnenvisscherij 1942. Daarin was bepaald, dat de grootte der bijdragen voor de aanvragers van visch- of hengelakten en voor hen, die met één hengel visschen, jaarlijks door den secre- taris-generaal van Landbouw en Vissche- rij zou worden vastgesteld. Voor het jaar 1942 is dit nu geschied. Thans blijkt, dat de houder van een groote vischakte a een groote vischakte b en een kleine vischakte ƒ1.die van een hengel akte 50 cent zal moeten bijdragen en dat van degenen, die visschen met één hengel 25 cent zal worden gevorderd Herinnerd wordt er nog aan, dat van laatstgenoemde bijdrage zijn vrijgesteld personen beneden 15 jaar en eveneens personen die door het bezit van een akte kunnen aantoonen, dat zij de bijdrage reeds op andere wijze hebben voldaan Omstreeks half 3 gistermiddag zag een bewoonster van de Valkenboschkade bij haar woning een man staan, gebukt over een rijwiel en in zijn hand een koffertje. Nu leek dat koffertje verdacht veel op een dat aan haar toebehoorde. Zij stapte op den man toe en vroeg nem, hoe hij aan dat koffertje kwam. Deze beweerde pertinent, dat het zijn eigendom was, maar toen de vrouw uit ’s mans jaszak een fleschje eau de cologne zag steken, dat zij met groote stelligheid als haar bezit kon herkennen, begreep zij, dat-er iets niet in den haak was. Zij trok net koffertje uit de hand van den vreemde en inspecteerde den inhoud. Er bleken allerhande kleedingstukken, sigaren en distributiebescheiden in te zitten, die keqg dit bezwaar thans nelijk uit de woning van de vrouw waren gestolen. De dief, die zag, dat het er lee- lijk voor hem begon uit te zien, griste naar het koffertje, maar de kordate vrouw gaf geen kamp. Daarop ging de onbekende er maar zonder koffertje op »zijn fiets in pijlsnelle vaart vandoor. Doch juist passeerde een postbode, die zijn handen vol poststukken had. Al gauw was hij ervan in kennis gesteld, wat er gaande was. Ook de postbode bleek over een flinke dosis kordaatheid te beschik ken. Hij gaf zijn poststukken in bewaring aan de vrouw, leende van een andere dame een rijwiel en zette éen achtervol ging in. Al gauw had hij derf vluchteling te pakken en nam hem mee naar de Valkenboschkade. Hier werd de komst van de inmiddels gewaarschuwde politie afgewacht, die het heerschap overbracht naar het bureau. En hët bleek een goede vangst te zijn De aangehoudene de 44- jarige machinehoutbewerker J. van W. bleek aan diverse Inbraken schuldig te zijn. Uit zijn woning kwamen ware voor raden gestolen artikelen te voorschijn' Wat hij precies allemaal op zijn kerfstok heeft, kon nog niet worden overziental van goederen heeft men nog niet thuis kunnen brengen. Het onderzoek duurt dan ook nog voort. Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Bak. en br.vet (Vetk.) 29 100 gr. 14 Juni Beschuit (br. of geb.) 28 75 gr. 6 Juni Beschuit (br. of geb.) 75 gr. 13 Juni Bloem (br.) 301,305,309,313 70 gr. 13 Juni Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Chocolade Gort Havermout Honden- en k.br. 14 1| 10 k.g. 30 Juni Jam 303 500 gr. 13 Juni Kaas 298, 302, 306, 310, 314 100 gr. 13 Juni 13 Juni KNECHT VAN CAFETARIA BESTAL ZIJN PATROON Gistermorgen omstreeks 5 uur hield een surveilleerend agent een man aan die een zak over den rug en een koffer in de hand kreeg droèg. De zak bevatte 10 k.g suiker en een pot kunsthoning, ter wijl in de koffer aardappelen en groente zaten. De aangehoudene, de 26-jarige keu kenknecht G. S„ vertelde, dat hij de arti kelen in den zwarten handel had gekocht, doch de agent nam met deze verklaring gëen genoegen. S. werd op het bureau eens flink aan den tand gevoeld en be kende suiker, honing, aardappelen en groente gestolen te hebben uit de cafe taria. waar hij nachtdienst had gehad, doch voor den tijd maar was weggegaan. Hij is ingesloten. Woensdag a.s. hoopt de Heer J. M. Bakker den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden als smidsleer- ling in dienst kwam bij den heer D. Hoo- genraad, electr. smederij. Wassenaar- schestraat 135 In het zwembad Zuiderpark werden gisteren 5393 baden genomen. De uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 7e periode (14 Juni11 Juli 1942) en aardappelkaarten, geldig van 28 Juni8 Augustus 1942), welke in den Dierentuin plaats .vindt, ge schiedt Maandag a.s. als volgt: van 912 uur van ’t Oosten t.m. einde O en Pa t.n>' Peters, J.; van 12—14 uur: Peters, K. t.m- Poldervaart; van 1417 uur: Polee t.m. einde P, Q en Ra t.m. Rem- merswaal. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal Alidastraat 1) zijn Maandag a.s. aan de beurt: Orie tot en met einde O, P, Q en Ra tot en met van Rhee. De Centrale persdienst van het N A F. meldt: Vrouwelijke leden van het Nederland sche Arbeidsfront hebben na minstens vijf jaar onafgebroken lidmaatschap, bij huwelijk recht op een geldelijke onder steuning, waarvan de grootte afhanke lijk is van den totalen duur van het lid maatschap an van de gemiddelde bij drage. die betaald is. Met deze bepaling vervalt de overi gens onjuiste bedenking, die vele onge huwde vrouwelijke werkkrachten voor heen tegen aansluiting bij een vakorga nisatie hadden. „Waarom zou ik contribu tie betalen, wanneer ik toch straks in het huwelijk treed, mijn geld 1» dan toch weg”, zoo werd geredeneerd. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft 2j weggenomen en de vrouwelijke leden een „bruidsschat" in het uitzicht gesteld die wegens den korten duur van .het lidmaatschap, die voor het verwerven daarvan is vereischt, door vrij wel alle huwende vrouwelijke leden zal kunnen worden verworven. De bedragen varieeren tusschen ƒ20 in het laagste ge val en maximaal 180. Een voorbeeld: Jansje Beek is op haar zestiende jaar als fabrieksarbeidster gaan werken en werd onmiddellijk lid van het N.A.F., Als zij straks op 26-jarigen leeftijd in het huwelijk treedt, ontvangt zij bij die gelegenheid een bedrag van 45 d w.z. dat zij 24 pCt, bijna een kwart van de be taalde contributie, terugontvangt, en dat ongeacht of zij misschien gedurende haar 'lidmaatschap reeds een belangrijke gelde lijke ondersteuning in één of anderen vorm heeft genoten. Ook hieruit blijkt dus, dat de zorg van het N.A.F. voor zijn leden niet pinnen de enge, grenzen blijft, die de beroepsarbeid bepaalt, doch rekening houdt met de bij zondere belangen, in dit geval van de vrouwelijke leden. Arbeidsters in alle bedrijven zullen dit zeker erkennen door zich aan te sluiten bij het Nederlandsch Arbeidsfront aan alle sport en andere geneugten, die de fabrieksdirectie aan het personeel in rijke verscheidenheid biedt en verschillen in salariëering, kost en verpleging in geen enkel opzicht van de andere arbeidende meisjes, die van her- en derwaarts komen de, in de fabriek een taak gekregen heb ben. Niet minder belangrijk is een andere factor, die den arbeid voor werkende meis jes in Duitsche fabrieken aantrekkelijk heeft gemaakt Den meisjes van hoog tot laag wordt gelegenheid geboden, zich op te werken, haar positie te verbeteren en zich in een bepaalden bedrijfstak van de fabriek, waarvoor zij bijzondere belang stelling of aanleg hebben, te bekwamen Op onze rondreis langs verschillende Duitsche fabrieken, waar momenteel reeds vele honderden Nederlandsche meisjes een dankbaar aanvaarde taak vervullen, hebben we meermalen Nederlandsche meisjes ontmoet, die ons met trots ver klaarden. dat ze van de fabrieksdirectie de kans gekregen hebben, zich voor een speciaal vak te speeialiseeren. rijke toekomstmogelijkheden werden. De commissaris van den Ver- keersdienst verzoekt getuigen van het ongeval, dat Donderdagmiddag j.l. om streeks kwart óver1 op den mr. P Drooglever Fortuynweg plaats vond en waarbij een pony, dat voor een wagen tje stond gespannen, op hol sloeg, ten gevolge waarvan 2 inzittenden ernstig letsel opliepen, zich evenals de 5 6 zich voor het geven van inlichtingen te willen vervoegen aan het bureau Alexander- plein 15a. De 51 - j a r i g e mevr. C. Z. v. d. H. uit de Dirk Hoogenraadstraat stond gis teren op het Stationsplein op de tram baan. Zij meende, dat de naderende tramwagen zou stoppen, daar zij bij een halte stond. Dit was echter niet het ge val en de vrouw werd aangereden. Zij kreeg een hersenschudding en een bloed uitstorting in de rechterheup. In het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde is zij op genomen. De kerkeraad der Geref. Kerk van ’s-Gravenhage-West heeft den heer A. W. Bol, theol. candidaat, voor den tijd van 3 maanden herbenoemd tot hulpprediker. Op 11 Juni a.s. herdenkt de heer D. Hulsker, bezorger, den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst is getreden bij de N.V. Sigarenhandel J. C. v. d. Dungen, Noordeinde alhier. Elin onzeker. Wat zegt u, wat moet hier De N.D.G., fluisterde Elin. N.D.G.? Neen, dat is hier Wilt u iets verkoopen? Ik wil niets verkoopen, zei Elin en een slikte moeilijk. Maar hier staat im- ----- mers N.D.G., juffrouw; dan moet het goed zijn. ul!rr,. Het meisje keek Elin een oogenblik t Dat vond Elin hee- verbaasd aan, toen kwam zij naast prettig. Het was veel beter haar staan. U hebt gelijk, het is zoo, zei zij. Komt u iets afhalen? Geld, neen toch? Neen, dank u, antwoordde Elin zacht. Ik wilde graag mijnheer Flamm spreken over een privékwestie. Mijnheer Flamm is er helaas niet. Kunt u misschien nog eens terugkomen? Kan ik niet op hem wachten? vroeg Elin hardnekkig. w Het meisje ging Elin voor naar de kamer. Elin volgde haar. Een geërgerd gevoel tegen het meisje kwam in haar op Zoo houterig als die was. Niets vrien delijk.. en zoo... en zoo... De kamer, waarin Elin gebracht werd, was beklemmend ongezellig en kaal. Hier was alles, ondanks de ion, welke vol door de ramen viel, ellendig kou(i. En zoo vreeselijk armoedig. Neemt u plaats, alstublieft, zei het meisje, op een stoel wijzend, welke aan een tafel, met een lamp onder een groen blikken kap stond. Elin ging ge hoorzaam zitten. Haar taschje m’t den ring legde zij voor zich qp de tafel. Op deze tafel lag een wit laken. Een oogen blik bekeek Elin dit laken nauwkeurig. Op verzoek van vele luisteraars heeft de Nederlandsche omroep besloten om gedurende de zomermaanden van dit jaar het schema van de uitzendtijden zoodanig te wijzigen, dat verschillende interessante uitzendingen op een tijdstip worden uit gezonden, waarop de luisteraar beter dan voorheen in de gelegenheid is, ze te beluisteren. Met ingang van Maandag 8 en Zondag 14 Juni worden verschillende programma, onderdeden van den omroep als volgt gewijzigd: B.N.O.: van Maandag U Juni af komen de berichten van den B.N.O alle dagen in plaats van 18.50 op 18.45 (Hilv. I). De B.N O-uitzending van 19.3020.(Hilv. II) wordt als volgt gewijzigd: nieuws van 19.3019 40. praatje van 19 4019.50, „Spiegel van den dag’ van 19.50—20.—. Het avondpraatje van den B.N O., dat van 2222.10 wordt uitgezonden gaat over den zender Hilv. II Sport: Met ingang van Zondag 14 Juni komt de uitzending „Sport van den dag” Zondags van 19.0519.30 (Hilv. I). Vrij dags wordt het wekelijksche sportpraatje van 21.2521.45 (Hilv. I) gehouden. Luisterspelen: Van 16 Juni af wordt iederen Dinsdagavond van 20.4521 30 (Hijlv. II) een groot luisterspel gebracht. Koffiesurrogaat 288 250 gr. Margarine (Vetk.) 29 125 gr. 14 Juni Melk 26A t.m. 29A 34 L. Melk Petroleum O-krt. Peulvruchten Pudding, verm. 4-17, 4.18 U 07 maar weg te geven, maar wat be- «elijking met een menschenleven? kon c. sehien een bÜk, Het viel Elin niet moeillijk van den ring te scheiden. Zij hechtte niet aan bezit en zij was veel te onervaren om te weten, hoeveel liefde en krachten en duizenderlei onuitsprekelijke dingen aan zulk een ring verbonden kunnen zijn. Alleen de gedachte aan haar vader deed haar aarzelen, toen zij den ring zorgvuldig in haar taschje stopte. Het °u „goed geweest zijn, als zij haar met haar vader had kunnen u 1 maar juist dit kon zij niet tegen hem^zeggen, l don*1 „■?8cNe krampachtig vasthou- -4 den volgenden dag naar Wachtte bij de brug op de elke langzaam de Ponneritz- krabbelen. Natuurlijk gemakkelijker geweest auto te gaan. Vader stelde -- beschikking, maar zóó, Ponneritztr; 1 van het Hotte bettingbrug- om naar rechts om tJ h,?ihenterras scherP eindeloozen omw.! „,Ulgen, en na de Wettinerstrasse8 j-V®r Houtmarkt De halte was precies mer vier-en-dertig lemaal niet het “'Cl Q haar altijd I. Waarschijnlijk d£ ^ano, ■’«o VIC uauu 111CL UC VWWV diamant en een robijn, te kostbaar om ™hnL2!®L_door maar weg te geven, maar wat be- J ‘eekende tenslotte zulk een ring, in ver-1 En een ring te kostbaar zijn, om mis- :n een meisje vrij te koopen van verplichting van een zalig oogen- Verg tdat tevergeefs probeerde te

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5