DE STRIJD IN LIBYE No. 18200. Maandag 8 Juni. 1942. voor Mislukte bolsjewistische aanvallen Onze groenten voorziening VERDUISTEREN Staatsbegrafenis Heydrich BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-87 Successen in Noord-Afrika meer. - „Onaangename menschen”. en W&'ermünde bezocht, genden weg opgaan. staats- en gemeente ambtenaren DENK AAN DEN W1JK0PHAALDIENST! AANVULLEND SUBSIDIE VOOR STEUNVERLEEN1NG Amerikaanse!) vliegkamp schip ondergegaan Een algemeen vervoerverbodv Max Blokzijl over „Onaangename menschen” De behandeling van krijgsgevangenen Tegen eind Juni weer een normale toestand. Voorsteden van Sydney beschoten Hevige ontploffing in Londen De resutaten van de Japansche legeroperaties Japansche schadeverzekeringen in Nederlandsch-Indië Amerikaansche torpedojager tot zinken gebracht Duikbooten bij Hawaii Nederlandsch schip verloren Hongaarsche premier bij den Führer Zes maanden oorlog in Groot-Oost-Azië Britsche verliezen bedragen 2 pantserbrigades Studiereis van Belgische Verooerverbod Wat do^t het Arbeidsfront bij overlijden COURANT goedeek abonnementsprlizen Afz. nummers 5 ct fr- o. D- W ct Het Duitsche Weermachtbericht volksliederen, tot die ••■■■•■•■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■•■■■■■■f 6 -maanden Max Geneeskundige hulp, ook voor krijgsgevangenen. Een bolsjewistische artillerie- luitenant, die tijdens een gevecht werd gewond en gevangen genomen, wordt - door een Duitschen militairen arts verbonden. CAtlantic-Holland-PK. Dinstühler) HAAGSCIIE zij nog medegedeeld, dat de groentendrogerijen dit jaar op volle ca paciteit zullen werken. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-87 Giro no. 12500 BijkantoorScheveningen. Keizerstraat 319, Tel. 550310FilialenRijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranlelaan 3, Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 77803S; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263-; Boekhandel J. B. v. Seters Jr- Thereslastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. O. Couvée. van Hoytemastraat 66. Tel. 721187. Naar de Britsche berichtendienst meldt, wordt in de Vereenigde Staten thans toe gegeven, dat in den slag bij Midway een Amerikaansch vliegkampschip verloren is gegaan. Van bevoegde zijde werden heden en- kele mededeelingen gedaan betreffende de groentenpositie van ons land, die --iwu--Ji- u-4 neer schrijven verre van rooskleurig is. Er bestaat echter geen aanleiding om er een drama van te maken. We zijn altijd ook op het punt der groentenvoorziening een verwend volk geweest en nu het eens een keer minder goed gaat, moeten we niet direct de houding aannemen van iemand, die het erg zwaar heeft. Het is met onze groentenvoorziening toch altijd nog beter gesteld dan bijvoorbeeld in Duitschland en in vele andere landen. Het politieke weekpraatje van Blokzijl, dat hedenavond van 21.0021.15 uur over den zender Hilversum II wordt vertrouwen zullen wij den voor ons lig- uitgezonden (301 meter) heeft als titel: steden Keulen, Essen, Dusseldorf, Bremen (groote op tafel Het Opperbevel van de'Duitsche Weer macht deelt mede Naar radio-Londen Zaterdag heeft mee gedeeld, heeft het Britsche ministerie van oorlog het volgende meegedeeld „Een bevel, zooals door de Duitschers is gevonden, is niet door het Britsche ministerie van oorlog gegeven. Indien een subaltern officier, misschien de com mandant van de vierde pantserbrigade, een bevel van dezen aard heeft gegeven, dan verklaart het ministerie van oorlog, dat dit bevel onmiddellijk ingaande als niet bestaand wordt verklaard. De Duit sche gevangenen worden evenals voor heen overeenkomstig de Gen^efsche Con_ Als gevolg van deze verklaring van het Britsche ministerie van oorlog heeft het Opperbevel van de Duitsche Weer macht Zaterdagmiddag alle bevolen ver geldingsmaatregelen tegen de Britsche gevangenen in Afrika opgeheven. VLIEGVELD VAN TSJOETSJIANG □OOR JAPANNERS BEZET Het communiqué van maarschalk Tsjiang- kai-tsjek maakt bekend, dat na zware ge vechten de Japanners het buiten de stad Tsjoetsjiang in de provincie Se Kiang ge legen vliegveld hebben bezet. Bij den strijd in China is thans een 6e front ontstaan. Japansche troepen zijn, in Midden-Mongolie, de Gele Rivier overge stoken bij Paotow, op een na de grootste stad van de provincie Soeyoean. De fronten, waar op het oogenblik he vig wordt gevochten, zijn die van Tse Kiang, Joe-nan, Kwantong, Kiang Si en Hopei. De zender New York meldde vanmorgen vroeg, dat de voorsteden van Sydney en Newcastle (Nieuw Zuid-Wales) Zondag zijn beschoten, waarschijnlijk door duik booten. gevechten behooren de actie van beweeg lijke pantserstrijdkrachten, van gemoto- riseeerde infanterie en pioniers in samen werking met de luchtmacht, het meevoe ren van voldoende leeftocht, open flan ken en het ontbreken van groote, natuur lijke hindernissen. Ongeacht de verhoogde actie van de Duitsch-Italiaansche luchtmacht boven het Afrikaansche gevechtsgebied werd Malta door formaties van de luchtmachten der Almogendheden aangevallen. Pogingen van de vijandelijke luchtmacht om de activiteit van de Duitsch-Italiaansche luchtmacht door aanvallen op Cantelleria te beperken, leden onder zware verliezen schipbreuk. Malta heeft sinds lang opge- bouden een steunpunt van de Britsche marine te zijn. In het gebied van het Kanaal schoten Duitsche jagers gisteren overdag, zonder 'zelf verliezen te lijden. 13 Britsche vlieg tuigen omlaag. Het stadgebied van Canterbury werd in den nacht van 6 op 7 Juni opnieuw door formaties gevechtsvliegtuigen met brisant- en brandbommen bestookt. Britsche bommenwerpers vjelen in den afgelöopen nacht de stad Emden aan. De burgerbevolking leed verliezen. Talrijke gebouwen, vooral wèer in woonwijken, werden verwoest of beschadigd; 6 der aan vallende vliegtuigen werden omlaag ge schoten. Kapitein Philipp, Gruppencommandeur in een eskader jachtvliegtuigen, behaalde gisteren aan het Oostelijke front zijn 101e tot 103e overwinning in de lucht. Eerste- luitenant Bècker behaalde in den afge- loopen nacht zijn 20e tot 22e overwinning in de lucht tijdens nachtelijke vluchten. De Oberfeldwebel Teige van een eskader jachtvliegtuigen schoot met zijn gevechts vliegtuig binnen enkele dagen tijds 11 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 9 des nachts, omlaag. bevolking op Java Japan zeer welgezind is. Het Japansche militaire bestuur maakt hierdoor aanzienlijke vorderingen met zijn exploratieprogram. Op Sumatra treft het Japansche militaire bestuur de noodige toebereidselen om bestuurshoof den voor de afzonderlijke provincies aan te stellen. Afgezien van de volledige pa cificatie van dit gebied, overtreft de exploitatie van de natuurlijke grondstof fen de verwachting, welke de Japanners daarvan koesterden. Op Borneo en de andere eilanden komen voortdurend er varen Japansche bestuursambtenaren aan, om ook hier de herbouwwerkzaam- heden volgens program te doen verloo- pen. De Führer heeft gelast, dat voor den plaatsvervangenden Rijksprotector SS. Obergruppenführer en generaal der poli tie Reinhard Heydrich een staatsbegrafe nis zal worden gehouden, die in Berlijn zal plaats hebben. GENERAAL DIETL BEVORDERD De Führer heeft den opperbevelhebber van een leger, den generaal der berg- jagers, Dietl, bevorderd tot General- oberst. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is in Londen een zware ontploffing ont staan in de nabijheid van Elephant Castle. Verscheidene huizen werden zwaar beschadigd. Het aantal dooden en gewon den zou 28 bedragen. De voorjaarsslag bij Charkov. Onoverzienbaar zijn de colonnes gevangenen, die uit den „ketel’’ ten Zuiden van Charkov worden weggevoerd. Het zijn de resten van de stootlegers van Timosjenko, die op bevel van Stalin een omkeer iu den oorlog moesten brengen. (Tranaallantic-Reclü-P.K. Funekh Op uitnoodiging van den Rijkscommis- saris, Rijksminister dr. SeysS-Inquart, ver toefden van 4 tot 7 Juni hooge Belgische staats- en gemeenteambtenaren in Neder land. Zij werden door den commissaris- generaal voor bestuur en justitie, dr. Wim mer, ontvangen en brachten onder leiding van den Kriegsverwaltungsabteilungschef Froitzheim een bezoek aan de steden 's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam. Hun reis gold het bestudeeren van de geannexeerde gemeenten en de taken en de organisatie van de uitbreidingsplannen Tevoren hadden de heeren op een reis van verscheidene dagen de West-Duitsche PRIJS DEZER COURANTVoor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikerikl”. „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad'' en „Letterk. Bijblad’* t 3.1«. Fr p. p met Modeblad f 4.20. z Mode blad 1 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte gisteren bekend In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front sloegen Duitsche bergtroepen en Hongaarsche afdeelingen enkele aanval len van den vijand af In den Centralen en Noordelijken frontsector werd de ring om de in het achterwaartsche frontgebied ingesloten groepen van den vijand door een geconcentreerden aanval nauwer aan gehaald. Vijandelijke tegenaanvallen wer den in hardnekkige gevechten bloedig af geslagen. Aan het Woltsjof-front her haalde de vijand op verscheidene plaatsen zijn hevige aanvallen. Zij misltkten ech ter dank zij den waakzamen afweer, die gesteund werd door formaties duikbom menwerpers. De vijand leed daarbij zware verliezen en verloor weer 18 pantser wagens. In Nood-Afrika leverde de tegenaanval van de Duitsche en Italiaansche pantser- groepen, gesteund door sterke luchtstrijd krachten, groote 'successen op. De vijand werd verslagen en in gedeelten omsingeld en in de pan gehakt. De vijand verloor weer 30 pantserwagens. Talrijke stukken geschut en voertuigeri behoorden tot den buit. Er werden ruim 4000 gevangenen ge maakt. Daarmede bedragen de Verliezen van de Britsche strijdkrachten sinds het begin van den strijd in de Marmarische woestijn op 28 Meiruim 10.000 gevange nen. 550 pantserwagens. 200 stukken ge- Tusschen het Verbond van Sehadever- zekeringmaatschappijen in Japan, waar bij een 40-tal maatschappijen zijn aange sloten, en het Japansche Ministerie van Financiën, zijn, zoo meldt Europa-Press uit Tokio, besprekingen gehouden met betrekking tot het vestigen van filialen in de nieuwe Oost-Aziatische gebieden. Als gevolg van deze besprekingen zullen in Thailand, Birma, op de Philipp ij nen, Malakka en Ned.-Indië filialen worden opgericht van Japansche schadeverzeke- ringma'atschappijen, waarbij echter de restrictie is gemaakt, dat in elk dezer ge bieden slechts 3 tot 4 Japansche maat- schappijén op het gebied van schadever zekering zich mogen vestigen. Deze maatschappijen zullen in een pool wor den ondergebracht. In een publicatie van het Japansche hoofdkwartier, waarin een overzicht ge geven wordt van de prestaties van hét Japansche leger sedert het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië tot 31 Mei j.l.. De oorzaken Eerst nu doen zich de gevolgen van den strengen winter in alle scherpte ge voelen. De bloemkool en de sla, die in Februari uitgezet moesten worden, zijn voor het grootste gedeelte bevroren. De peen, die in Februari en Maart moest worden uitgezéaid, onderging hetzelfde lot. Alles moest dus opnieuw worden uitgezaaid. Na de felle vorstperiode volg den tot overmaat van ramp nog 5 weken van drogen, kouden wind, waardoor de groei werd vertraagd. Daardoor is dit jaar geen sprake van aansluiting tus- schen het afloopep der kasgroenten en het beschikbaar komen van de groenten van den kouden grond. Men moet ook niet vergeten, dat ook in andere jaren om dezen tijd het schaarsch met de groenten was gesteld. Vóór den oorlog had dan import van bloemkool uit Bretagne en van tomaten uit Italië plaats, maar hiervan is nu uiteraard geen sprake. Er zijn bovendien nu ook meer groenten noodig als gevolg van het feit, dat we veelal tweemaal per dag warm eten in verband met ons be perkte broodrantsoen. In andere jaren waren dê moeilijkheden van deze over gangsperiode ook nog op te vangen door het consumeeien van groenten in blik. Slag bij Midway geëindigd Volgens uit Washington ontvangen be richten is de groote zee- en luchtslag bij Midway geëindigd, meldt S.P.T. Reuter meldt uit Pearl Harbour, dat er volgens het communiqué van admiraal Nimitz een Amerikaansche torpedojager door een vijandelijke duikboot tot zinken is gebracht. De Britsche berichtendienst meldt, dat er in de wateren van Hawaii vijandelijke duikbooten opereeren. Omtrent acht der blijkens het Duitsche Weermachtbericht van Zaterdag in de Amerikaansche wateren tot zinken ge brachte 19 schepen, meldt het D.N.B. nog, dat het hier betreft vier Amerikaansche vrachtschepen, twee Britsche vrachtsche pen, een Noorsch en een Nederlandsch koopvaardijschip van middelgroote ton nage, die beide voor een Amerikaansche reederij voeren. Overlevenden van alle schepen werden aan land gebracht in havens aan de Amerikaansche Oostkust, aan de Golf van Mexico en op de Antil len. Het Amerikaansche departement van Marine geeft het verlies der acht sche pen toe. De Hongaarsche minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken, Kal lay, heeft een bezoek gebracht aan den Führer in diens hoofdkwartier. Kallay was vergezeld van generaal-majoor Voe- roes, legatieraad Szent Miklosy, legatie- raad Szegedy Macsak en den gezant- schapsattaché Christoph Kallay.De Hon gaarsche gezant te Berlijn, Sztojay, en de Duitsche gezant te Boedapest, von Jagow, nemen eveneens aan de reis deel. De Führer heeft minister-president Kallay -tijdens zijn verblijf in het hoofd kwartier ontvangen voor een bespreking van den politiekeft toestand, waaraan werd deelgenomen door den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop. Het onderhoud was bezield van den geest der traditioneele Duitsch- Hongaarsche vriendschap en van de wa- penbroederschap, welke in den gemeen- schappelijken strijd der door het drie- mogendhedenverdrag verbonden volken tegen het bolsjewisme opnieuw tot uiting is gekomen en beproefd is. Na de politieke bespreking gingen de Führer, minister-president Kallay en mi nister von Ribbentrop over tot ..een be spreking van den militairen toestand, waaraan van Duitsche zijde werd deel genomen door generaal-veldmaarschalk Keitel, generaal Johl en den Duitschen militairen attaché te Boedapest, kolonel von Papenheim, van Hongaarsche zijde door generaal-majoor Voeroes en den Hongaarschen militairen attaché te Ber lijn. generaal-majoor Homlok. Gisteren was minister-president Kallay de gast van minister von Ribbentrop en hij had met hem een uitvoerige bespre king over actueele politieke vraagstuk ken, welke in vriendschappelijken geest werd gehouden. PRIJS DER ADVERTENTIÊNVan 1—11 m.M (5 ree) t 1.65. iedere m.M. meer tot 22 m.M (10 reg.) t 0.19 Elke m.M. meer 21 ct. Red 0.51 per m.M. Bewijsn 5 ctfr. p. p. 10 ct Ine. binnen de stad 5 ct KI Adv (in halve oplaag) 0.57, Dienstaanb. f 0.38, Pers gevr. f 0 48. Adv. met ..Br. a h. bur. v d bl” 10 ct. meer. v. 9.58 a. nam. tot 5.19 u. v.m. Maan: 8 Juni op 3.17 v.m., on der 4.11 n.m.; 9 Juni op 3.39 v.m., onder 5.17 n.m. 13 Juni N.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst □en Haag) No. 115995. Een belangrijk knooppunt van den Duitschen berichtendienst is de tele- fooninstallatie van een Duitsch Stuka- eskader op een vliegveld aan het 'Oostelijk front. (Orbis-Holland-P.K. Schalker) De Führer heeft de zesde SS-infanterie- Standarte den naam „Reinhard Heydrich” gegeven. De Reichsführer SS en chef der Duitsche politie Heinrich Himmler, heeft in verband daarmede de volgende dagor der aan de Waffen-SS uitgevaardigd. „De Führer hqeft de zesde SS-infanterie-stan- darte den 4en April 1942, als herinnering aan den SS.-Obergruppenführer Hey drich, die op dien dag gestorven is aan de verwondingen, die hij in den strijd voor Duitschland heeft opgedaan, den naam „Reinhard Heydrich” gegeven. Moge de Standarte steeds bewijzen dezen eervol- len naam waardig te zijn”. ROUWPLECHTIGHE1D Op de binnenplaats van het Hradschiii te Praag is gisteravond de rouwplechtig- heid gehouden voor Heydrich. Behalve de naaste familieleden woonden Reichsführer SS Himmler en de president Dr. Hacha, met de regeering benevens een onafzien baar aantal genoodigden de plechtigheid bij. Bij de baar, die om géven was van kransen en bloemen, sprak SS-Ober- gruppenführer en kolonelgeneraal Dalüge hartelijke herdenkingswoorden, waarin hij de verdiensten 'van den overledene voor volk en staat memoreerde. Na het weerklinken der werd de kist door de straten der stad naar het hoofdstation overgebracht, van waar zij naar Berlijn wordt getranspor teerd. De vicaris van het aartsbisdom Praag en het metropolitaansche Domkapittel te St. Veit hebben naar aanleiding van den dood van SS-Obergruppenführer en ge neraal der politie Reinhard Heydrich con- doleantietelegrammen gericht tot den plaatsvervangenden Rijksprotector. Het te legram van het metropolitaansche Dom kapittel luidt als volgt: „Diep geschokt door het overlijdensbe richt van den plaatsvervangenden Rijks protector in Bohemen en Moravië en chef van de Sicherheitspolizei SS-Ober gruppenführer Reinhard Heydrich, geeft het metropolitaansche Domkapittel te Praag uiting aan zijn diepsten afschuw, over deze vloekwaardige misdaad, waar van de om het welzijn van het protecto raat Bohemen en Moravië zoo trouw be zorgde en verdienstelijke plaatsvervangen de Rijksprotector het slachtoffer is gewor den. Vervuld-van de diepste smart over deze snoode daad van gehuurde sluipmoor denaars, verzoekt het metropolitaansche Domkapittel de verzekering te willen aan vaarden, dat het op de innigste wijze deel neemt aan den rouw van den Führer en het Duitsche Rijk. Het metropolitaansche Domkapittel verzoekt tevens de verzeke ring te willen aanvaarden van zijn onwan kelbare trouw aan den Führer en het Duitsche Rijk. 342.000 GEVANGENEN, WAARONDER 24.000 NEDERLANDERS In een officieel communiqué heeft het Japansche hoofdkwartier een overzicht gegeven van de resultaten van de opera ties van het Japansche leger van het uit breken van den oorlog op 8 December tot 31 Mei. Het totale aantal gevangenen bedraagt volgens dit overzicht 342.000 man. Hier onder bevinden zich 25.000 Amerikanen, 64.000 Engelschen en 24.000 Nederlan ders. Rond 100.000 Indonesiërs zijn reeds vrijgelaten Aan de verschillende fronten in China verloor Tsjang-kai-sjek bovendien onge veer 112.000 dooden. Tegenover de Japansche troepen ston den in de Zuidelijke gebieden, dus voor Hongkong, op de Philippijnen, op Malak ka. in Ned.-Indië en Burma, tezamen 35Ï divisie, waarvan de sterkte xop 505.000 man wordt becijferd. Aan materiaal vielen den Japanners 3763 kanonnen. 1440 tanks, meer dan 31.000 motorvoertuigen, 240 vliegtuigen, meer dan 11.000 machinegeweren en groote hoeveelheden rollend materiaal in handen. Verder werden 1636 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Tot zinken werden gebracht 1 duikboot, 1 torpedoboot als mede 41 andere schepen, terwijl tal van andere beschadigd werden. Als Japansche verlieaen worden opge geven 9174 dooden, 'rond 20.000 gewon den, 348 vliegtuigen en 31 schepen van tezamen 160.000 ton. In een terugblik op de strijd in Groot-Oost-Azië schrijft de „Tokio Nitsji-Nitsji”, dat de Japansche weermacht de grondslagen heeft gelegd voor de eindoverwinning, hoe lang deze oorlog ook moge duren. Het uiterlijk van Oost-Azië en van de wereld heeft in dit half jaar een fundamenteele en beslis sende wijziging ondergaan. De belang rijkste grondstoffen bevinden zich thans onder Japansche contröle en stellen het moederland in staat zijn bewapening nog meer te versterken en wapens te smeden gpor de eindoverwinning Wij feliciteeren de bondgenooten Duitsailand en Italië, die met groot succes voor de nieuwe or dening der wereld strijden. Onze betrek kingen met deze mogendheden zijn nauw en hartelijk; zij zijn zoo sterk, dat 2*j alle belachelijke pogingen van Engeland en de Ver. Staten, om wantrouwen tus schen de- As-mogendhedén te zaaien en hen te scheiden, zullen weerstaan. Japan, Duitschland en Italië zullen hand in hand doormarcheeren, tot de geméenschappe- lijke eindoverwinning is behaald. Onver moeid en met ijzeren vastberadenheid en boonen) kunnen van deze weer vrij Volgens de door het Opperbevel van de Duitsche Weermacht binnengekomen rapporten hebben de gevechten op het Afrikaansche oorlogstooneel in de afge- loopen week in onverminderde hevigheid voortgeduurd. Na de succesvolle operaties van de Asmogendheden bij Agedabia (2227 Januari) hebben deze thans na 4 maanden van schijnbare rust weer het initiatief hervat. De Asmogendheden heb ben deze gevechtspauze benut om in vër- grooten omvang versterkingen en ravi- tailleering van Italië naar Afrika over tê brengen. Dit werd haar door het voort durend bestoken van de Britsché vesting Malta en door de succesvolle actie van krachtige beschermingen der convooien dóór deltal. marine, Duitsche duikbooten en bewakingsstrijdkrachten en formaties van de Duitsch-Italiaansche luchtmacht mogelijk gemaakt. Sedert 26 Mei staan de Duitsch-Italiaansche formaties in de Marmarische woestijn aangetreden voor den strijd in een jaargetij, waarin men l' tot dusver groote operaties in het Afri kaansche gevöchtsgebiéd voor onmogelijk hield. De door een verhoogde actie van de luchtmacht der Asmogendheden ge steunde onderneming heeft zich voor, de Duitsch-Italiaansche formaties gunstig ontwikkeld.^Talrijke vijandelijke steun punten werden veroverd. Bij de verove ring van een door de Britten bij Got-el- Oeóles in den vorm van een vesting ver- rsterkte stelling kon een groot succes be schut en eenige honderden automobielen, hóald worden. Meer dan 3000 gevange-' nen, waaronder een admiraal en twee .ventie behandeld, brigade-generaals alsmede talrijk oor logsmateriaal vielen in handen van de troepen- der Asmogendheden. Naar de meening van Italiaansche mi litaire kringen kómen de door de Brit ten tot dusver geleden' verliezen aan pantserwagens ongeveer overeen met de gevechtssterkte van 2 pantserbrigades. In- tusschen werden in het verloop van par- tieele gevechten nieuwe successen be haald. „Door de Britten, die alle beschikbare reserves in den strijd wierpen, werden hevige tegenaanvallen ondernomen, die onder zware verliezen ineenstortten. Zoo gaat de strijd in het-gebied'van Gazala AcronaTobroek en Bir Hacheim Bir el GobiEl Adem sedert 12 dagen op en neer. Tot de bijzondere kentèekenen van deze De wijkophaler komt eenmaal per week In verband met de mededeeling, dat de gemeentereiniging eenmaal in plaats van tweemaal per week de vuilnisemmers zal komen ledigen, maakt het Rijks- bureau voor Oude Metalen en Afval stoffen het Haagsche publiek nogmaals opmerkzaam op den wijkophaaldienst voor oude materialen en afvalstoffen, welke sinds Januari van dit jaar door het bovengenoemde Rijksbureau werd in- het nauwelljks noodig het gesteld. Zooals men weet, wordt deze - - ophaaldienst verzorgd door 75 personen. Aan ieder van hen is een deel van de gemeente toegewezen met de verplich ting om eenmaal per week huis aan huis te bellen om de daar voorkomende oude materialen en afvalstoffen in te zamelen of op te koopeh. Alles, wat voor onze in dustrie nog'van eenige waarde is. wordt door deze wijkvergunninghouders mede genomen, waarvan met name lompen, oud papier, rubber, glas, blik en me talen wel de belangrijkste artikelen vor men. Door deze en dergelijke afvalstoffen aan den wijkvergunninghouder mede te geven wordt een drieledig doel bereikt. Allereerst is daarmede onze industrie ten zeerste gebaat, vervolgens helpt men den betrokken wijkvergunninghouder aan zijn broodwinning, aangezien hij moet leven van de verdienste, welke de ver koop van de afvalstoffen hem oplevert en ten derde kan men aan het incon venient van den ingekrompen vuilnis dienst op deze wijze voor een groot ge deelte tegemoet komen. De toestand op dit oogenblik Op het oogenbljk is de toestand zoo, dat de kasgroenten op zijn en dat de groenten van den kouden grond er nog niet in hoeveelheden van eenige beteekenis zijn. Dit zal nog wel een paar weken duren. De sla is er intuSschen reeds en de sla-productie wordt met den dag beter. De peen wordt over 14 dagen ver wacht. De doperwtjes kan men over 3 weken tegemoet zien. De tuinboonen zullen eind Juni komen. Tegen het einde maand kan de toestand normaal zijn. Echter moet men wel bedenken, dat. al zal de toestand betrekkelijk weer nor maal zijn, we toch altijd met mondjes maat zullen moeten rekenen. Een euvel van de laatste dagen is de verkoop van de telers aan het publiek. De regel is, dat de teler zijn geheele productie bij de veiling moet brengen in uitzonderingsgevallen kan hij tegen telersprijs tot een maximum van 5 k.g, aan het publiek leveren. Ten einde dit euvel te bestrijden, wordt thans in de Ned. Staatscourant een algemeen vervoerverbod voor groen ten in bepaalde streken van ons land af- gekondigd. Men moet echter niet mee nen dat we hierdoor meer groenten zullen krijgen. De groenten z ij n er nu eenmaal niet. Er kon tenslotte, na den tegenslag van de vorst, ook maar heel weinig worden nagezaaid, want er was geen voldoende zaaigoed. In ‘38 werd dit ook nog ingevoerd. Ten aanzien van de vooruitzichten wat betreft de groentenproductie moet men niet al te optimistisch zijn. Er is welis waar veel meer bebouwd dan vorige jaren, maar, als gevolg van gebrek aan kunstmest, zal de opbrengst per hectare wel minder Tenslotte Dt burgemeester heeft besloten ais bijdrage voor de steunverleening door het Haagsch Crisis-Comité (verstrekking van giften ineens of in natura en van credieten. zg, A-steun) over 1942 een bedrag van f 50.000 als aanvullend sub sidie op de gemeentebegrooting uit te trekken. De centrale pèrsdienst van hét N.A.F. meldt De zorg van het Nederlandsche'Arbeids front strekt zich bij overlijden van een' lid ook uit tot de nabestaanden. In de eerste plaats tot de echtgenoote en min derjarige kinderen. Deze kunnen namelijk aanspraak maken op een overlijdensuit- keering en éen begrafenisuitkeering en wel in de volgende gevallen Een overlijlensuitkeering komt toe aan de wettige echtgenoote van een overledene, die tenminste drie jaar lid is geweest van het N.A.F.en bij toetreding den leeftijd van 56 jaar nog niet had bereikt. Was de overledenè. vóór ,de oprichting van het N.A.F. lid va,n een vakvereeniging of een organisatie, waaraan voor de leden even eens een overlijdensuitkeering verbonden was, dan bestaat evenzeer recht op uit- ucu m WL oi mei j i., keering wanneer de toetreding tot die wordt o.a. verklaard, dat de inheemsche vereeniging of organisatie voor het 56e i-tT_--jaar heeft plaats gevonden. Eén begrafe nisuitkeering wordt boven deze overlij- densuitke'ering eveneens aan de echtge noote en minderjarige kinderen toegekend, na een lidmaatschap van vijf jaar. Na een 12-jarig lidmaatschap bedraagt elk van de uitkeeringen 50, zoodat dan in het totaal een bedrag van 100 wordt uitgekeerd. Dit bedrag is slechts afhan kelijk van het aantal betaalde bijdragen, en niet van de klasse waarin deze bijdra gen werden gedaan, De begrafenisuitkee ring kan ook worden verleend aan hem, die aantoont de begrafenis van het over leden lid uit eigen middelen te hebben betaald. Als aanvulling op de bestaande uitkee ringen uit de wettelijke ongevallenverzeke ring en de ziekenfondsverzekering, bene vens die, welke wellicht uit particuliere fondsen verkregen .worden, beteekenen deze overlijdens- en begrafenisuitkeeringen een aanmerkelijke verlichting van zorgen van de weduwe en de weezen van een overleden lid. De geldelijke zorgen, die op het gezin drukken, worden medé door deze ondersteuning voor een deel wegge nomen. lederè werker, die het belang van zijn gezin inziet, is dus ook op grond van deze aan het lidmaatschap verbonden vóordee- len lid van het Nederlandsche Arbeids front.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1