voor nieuwe OPRICHTING NEDERLANDSCHE OOST-COMPAGNIE Het Nederlandsche bedrijfs leven opgaven No. 18201. 1942. DE SLAG IN DEMARMARISCHE WOESTIJN NEDERLANDSCHE ARBEIDSTERS IN DUITSCHLAND VERDUISTEREN Dinsdag 9 Juni. Verbod vervoer van van Economische activiteit allerlei aard groenten fl BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 bewuste- ROOFOVERVAL IN WONING AAN DE GENESTETLAAN WEER BRUIKBAAR VOOR DE SCHEEPVAART ^elibiU^>oiyuDanrE,K. Hirchei zo op Dader met medeneming van geld en bonnen verdwenen Huisvrouw overweldigd en loos geraakt Vernietiging van Chineesche troepen in Kiangsi Rommel’s superieure leiding Een nieuw bankbiljet van 50 Tusschen den Rijksminister voor de Bezette Ooste lijke Gebieden, Alfred Rosenberg, en den Rijkscommis- saris voor het Bezette Nederlandsche Gebied aan den evnen kant en leidende Nederlandsche persoonlijkhe den van bestuur en bedrijfsleven aan den anderen kant, worden sedert eenigen tijd besprekingen gevoerd over gemeenschappelijk op te lossen economische opgaven. Deze besprekingen hebben thans tot het volgende re sultaat geleid met het oog op samenvatting in een een heid van alle bij werkzaamheid in de Bezette Oostelijke gebieden geïnteresseerde Nederlandsche kringen uit landbouw, industrie, bankwereld, handwerk en handel is een Nederlandsche Oost-Compagnie” met zetel in Den H^ag opgericht. De haven van Soerabaja dels dichter- warca gewarde», ’den, dan zijn cr aqg welke JkjyjLWocttefc Aanvangskapitaai: 2% millioen gld. Monopolie-positie Goede verzorging en ontspanning Deelneming door den Staat Medewerking Ned. Bank COURANT de HOE HET GEBEURDE het 1943. i 9.59 aar nam. tot 5.19 aar v.m. Staatscou- Landbouw Belangrijke Installaties van de oorlog»" industrie in Leningrad worden beschoten. Ti on- zich HAAGSCHE l« PRIJS DER AOVERTENTIËN Van 1—11 m.M (5 reg.) 1.65. iedere m.M. meer tot 22 m.M (10 reg.) 0.19 Elke m.M. meer 21 ct. Reel, f 0.51 per m.M. Bewijsn 5 et., fr. p. p. 10 ct Ine. binnen de stad 5 ct. KI. Adv. (in halve oplaag) f 0.57, Dienstaanb. f 0.38. Pers gevr. f 0.48. Adv. met ..Br. a h. bur. v. <jj bl” 10 ct. meer. Het stoffelijk overschot van oen plaatsvervangenden Rijksproteotor S.S. Ober- gruppenführer en Generaal der Politie Reinhardt Heydrich, komt te Berlijn aan. (Telefoto Hoffmann-Stapf) Begrijpelijk was de knaap hevig ont daan zijn moeder in den hierboven ge- Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263 Boekhandel J. B. v. Beters Jr^ Theresiastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. D. Couvée, van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. KONING CHRISTIAAN MOET RUST NEMEN Naar te Kopenhagen verluidt, heeft ko ning Christiaan Zondagochtend een lich ten aanval van galsteen gehad. Den aanval zelf" is hij inmiddels reeds wey te boven gekomen. De koning moet echter nog eenige dagen het bed houden om rust te nemen. Op klaarlichten dag heeft zich gisteren in een woning aan de Genestetlaan een brutale roofoverval voorgedaan, waarvan een 51-jarige huisvrouw het slachtoffer is geworden. De dader, een jongmensch van ongeveer 20 jaar. heeft zijn slacht offer onschadelijk gemaakt, door haar een jas over het hoofd te werpen en is er daarna met medeneming van geld, eenige sieraden en de distributiebeschei den van het gezin, vandoor gegaan. De vrouw was bewusteloos geraakt en werd een uur. na het gebeurde, door haar 14- jarig zoontje in de achterkamer van de woning, aangetroffen. De verwondingen, die het slachtoffer had opgeloopen, wa ren van lichten aa.'dhet voorval had haar evenwel zóó aangegrepen, dat haar zenuwgestel dusdanig in de war was geraakt, dat zij eerst gisteravond in staat was om de toedracht van het gebeurde aan de politie mede te deelen. P. Maan: 9 Juni op 3.39 v.m., on der 5.17 n.m.; 10 Juni op 4.02 v.m., onder 6.21 n.m. 13 Juni N.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKËNVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Domei meldt van het front in Kiangsi, dat 30.000 soldaten van Tsjoengking, die in het overstroomde moerasland ten Zui den van het Poangmeer wanhopig vech- teh, hun vernietiging tegerpoet gaan. Ge motoriseerde Japansche strijdkrachten heb ben Maandag Tsjoengjen, 95 k.m. ten Zui den van Nantsjang, bezet, en daardoor den Chineezen den terugweg afgesneden. An dere vliegende colonnes zijn opgerukt tot Ihwang, 35 k.m. ten Zuidoosten van Tsjoengjen en omsingelen de Tsjoengki- neezen meer en meer. Nu door de werkzaamheden van de Ja pansche genietroepen de haven van Soe- rabaja voor de scheepvaart weer bruik baar is gemaakt, doen de Japansche vrachtschepen de heven aan om petro leum, suiker, koffie, zout, tapioca en an dere speciale voortbrengselen van Java te laden. De Japanners zijn er in geslaagd, 30 in de haven gezonken schepen te lich ten. Voorbereidingen worden getroffen om nog 70 andere schepen, waaronder 10 acht in werking te zijn gesteld op 6 Juni vaartuigen van 3000 tot 5000 ton, weer om hoog te halen. Het puin en de wrakstuk ken op de werven en kaden is verwijderd en de enorme kranen, die zwaar geleden hebben onder het Japansche bömbarde- ment, zijn hersteld. Alle winkels die uit hangborden hadden met Nederlandsche of Engelsche opschriften, hebben deze ver vangen door reclameborden met de Ja pansche schriftteekens. De namen der sta-t tions, der verkeersborden e.d. zijn thans geschreven in het Japansch en het Ma- leisch. De Yokohama Specie Bank en de Bank van Taiwan vestigen hier haar filia len. De meeste industrieën hebben het werk hervat. De haven ligt vol jonken, boordevol geladen met bouwmateriaal en landbouwproducten en de groote koop vaarders ziet men af- en aanvaren. - -■ x hij op 26 Mei met de Duitsch-Italiaansche formaties met de hem eigen stoutmoedig heid de operaties hervatte. Omtrent de verdere doelstellingen van den groeten verrassingsstrateeg bewaart men in mili taire kringen in Berlijn het stilzwijgen. Men wijst er slechts op. dat Rommel als .eenmans-strateeg” de figuur onder de Duitsche bevelhebbers is. die zijn veld- heers-intuïties onafhankelijk van alle vastgelegde plannen het sterkst daar tot ontwikkeling brengt, waar de situatie van den slag het meest wisselvallig lijkt. Hier ligt ongetwijfeld ook het geheim van zijn z.g. verrassings-strategie, waarom trent Ritchie niet zonder reden de groot ste bezorgdheid gevoelt. Want voor Rom mel hebben getallen, strijdkrachten, ter- reinomstandighedén en weerstoestanden slechts in zoo verre geldigheid, als zij hem de grondslagen geven voor de voor bereiding van zijn acties. Het zijn voor hem echter geen doorslaggevende be- Puitsch-Itatiaaa^ciift^succes, rekeningen in den slag zelf. k.S Militaire deskundigen wijzen er’ in het bijzonder niets de verwarring, welke Rommel weer eens aan den kant van den vijand heeft aangericht, duide lijker kan bewijzen, dan de berichtgeving van den vijand sedert 26 Mei. Van uur tot uur verschillend, toonde de Engel sche berichtendienst zich nu eens pessi mistisch. dan weer optimistisch. Alleen dit feit reeds wordt in Berlijn gezien als bewijs, dat Rommel de leiding van den slag wee? eens op superieure en zekere wijze in de hand heeft.' PRIJS DEZER COURANTVoor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd met „Kikeriki”. ,De Nieuwste Mode”. ..Kol. Bijblad” en „Letterk Bijblad" 3.15. Fr. p. p. met Modeblad t 4.20, z Mode blad 3.98. Buitenland 9.45. BH postkant, tegen de eeldende goedgek. abonnementsnrilzen Afz. nummer» 5 ct.. fr. O. O- 10 ct. A De slag in de Marmarische woestijn is volgens de meening van Duitsche mili taire deskundigen zijn tweede phase in gegaan. Het voornaamste kenmerk dezer phase is. dat het Engelsche 8e leger onder generaal Ritchie met niet onbelangrijk verzwakte strijdkrachten de beslissing tegemoet moet gaan. Onder beslissing verstaat men in militaire kringen der Rijkshoofdstad de oplossing van een voor eerst slechts plaatselijk begrensde kwes tie: n.l. de kwestie der beveiliging van gunstige punten van uitgang voor ver dediging, resp. nieuwe aanvallen met ge reedstaande reserves. Ten aanzien van dit laatste punt spreken Duitsche mili tairen er over, dat de Engelsche reserves uit bezorgdheid voor Duitsch-Italiaansche verrassingen reeds aan het einde van de eerste phase in den slag zijn geworpen. Hier ligt ook het geheim van het tot dus ver behaalde - - - dat in het Weermachtbericht v*fi gisteren welspre kend tot uitdrukking is gekomen. De ge leden verliezen beteekenen voor de Brit- sche strijdkrachten een aderlating, die, gezien den la ogen en gevaarlijken Brit- schen ravitailleeringsweg om de Kaap de Goede Hoop, ernstig meetelt. Met deze toegebrachte verliezen heeft Rommel zonder twijfel een nog niet te over zien succes behaald: hij heeft de voor den 26en Mei in deze beslissende Noord-Afrikaan- sché ruimte opgezette Britsche pogingen tot een offensief voor den tijd van min stens de eerstvolgende 6 maanden gron dig. d.w.z. volkomen te niet gedaan. Het totstandbrengen van een zoodanige situa tie schijnt ook, voor zoover men in Berlijn zijn reserve laat varen, het eerste doel van Rommel te zijn geweest, toen Volgens mededeeling in de rant heeft de secr.-gen. van en Visscherij bepaald, dat het vervoeren of doen vervoeren van warmoezerijge- wassen in de door de Nederlandsche groenten- en fruitcentjale aangewezen streken des lands is verboden. Dit ver bod geldt niet, indien en voor zoover door de centrale ontheffing is verleend. Dit besluit treedt in werking op 6 Juni 1942 en kan worden aangehaald als „verbod vervoer van groenten 1942” Volgens een mededeeling van de Ne derlandsche Bank in de Ned. Staatscou rant van heden, zal zij een nieuw model bankbiljet van 50 in omloop brengen. Omtrent het uiterlijk van dit biljet be vat de mededeeling, het volgende: Op de voorzijde staat de tekst „De Nederlandsche Bank betaalt aan toonder vijftig gulden”. De woorden „de Neder landsche Bank” zijn, licht uitgespaard, in een donkerbruinen balk geplaatst; de overige woorden van den tekst zijn, evenals het getal „50” ter weerszijden van dezen balk, in donkerbruine kleur gedrukt. Verder is het getal „50” licht uitge spaard, in het midden onder den tekst en rechts en links onderaan in geguillocheer- de donkerbruine rozetten aangebracht De linkerhelft van het biljet toont in don kere kleur de gravure van een vrouwen portret naar het schilderij „De Oestereet- ^er” van Jan Steen, terwijl hetzelfde por tret in lichtere, roodbruine tinten, op de rechterhelft van het biljet in spiegelbeeld is weergegeven. In het middeif van de achterzijde van het biljet is in donkerbruine kleur een gravure afgedrukt, voorstellende een win terlandschap naar een schilderij van van Ostade. De biljetten zijn gedrukt op licht room kleurig getint papier van ongeveer 165 x 94 mm. en gedateerd van 2 Januari 1941 af. 2 beschikt, kan worden efgeleid, dat zaamheid, gevolg te geven. De kosten, welke voor de vennootschap uit de uit voering Van zoodanige opdrachten voort vloeien, worden haar door den Staat ver goed. Artikel 3: 1. Het is aan anderen dan de in artikel 1 genoemde vennoot schap verbóden om zonder haar schrifte- lijke toestemming werkzaam te zijn op de wijze, als in dat artikel aangegeven. 2. Hij, die opzettelijk in strijd handelt met het in het vorige lid gestelde ver bod, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of met geld boete van ten hoogste honderdduizend gulden, of met beide. 3. Het feit, in het tweede lid strafbaar gesteld, wordt beschouwd als een mis drijf. speciaal in de laatste jaren en vooral tijdens den oorlog, toen de aandrang tot tewerkstelling in de fabrieken belangrijk i steeg, gebouwd Zijn. Deze woonkampen, „Lager”, moet men niet vergelijken met woonkampen en barakken, zooals men die hier te lande wel eens bij de werkver schaffing of bij polderwerken aantreft. Ook aan deze woonkampen stelt de Duit sche Staat hooge eischen. Zij moeten voldoen aan de moderne begrippen van comfort en hygiëne. Bad- en waschin- richtingen mogen nimmer ontbreken. Radio en bioscoop zijn steeds aanwezig. Wij hebben diverse woonkampen bezich tigd, welke in velerlei opzicht geriefe lijker en huiselijker bewoond werden dan kosthuizen en andere tehuizen in groote ■steden. De ontspanning, welke groote ste den uiteraard in den vorm van theaters, café’s bioscopen en cabarets bieden, wordt op het platteland geëvenaard door een rijk natuurschoon vol afwisseling. Alleen al een verblijf in een van de vele Duitsche bergstreken, waar tevens zeer vaak belangrjjke fabriekscomplexen ver rezen zijn, .'biedt een leering en een ge not. dat vroeger alleen rijkelui’s kin deren ten deel viel. De thans hier wer kende meisjes worden door haar arbeid in de fabriek voor al dit genot, waarvan ze rijkelijk profiteeren kunnen, bovendien nog goed beloond. - „Kraft durch Freude" Daarnaast zorgt „Kraft durch Freude” ervoor, dat iedere fabriek haar aandeel in de onstpanning krijgt. Behalve de nimmer ontbrekende bioscoop zijn er tal van feestelijkheden en uitstapjes, die een bonte afwisseling van ontspanning bie den. Aan den kost moeten alle Neder landsche meisjes in het begin wat wen nen. Maar hoezeer ook veelal afwijkend van hetgeep men gewend was, waren al len eenparig het er over eens, dat het eten degelijk en goed was en ruim schoots toereikend Tal van meisjes ver telden ons, hoeveel pond ze in weken of maanden aangekomen waren. De medi sche verzorging is zeer nauwkeurig. Aan fabrieken verbonden mannelijke of vrou welijke artsen waken zorgvuldig over de gezondheid van het personeel. Vele groepjes jonge Nederlandsche meisjes hebben we op diverse plaatsen in Duitsche fabrieken aan het werk gezien. Zij zijn frisch en monter, niet bleek en stompzinnig, doch opgewekt en vroolijk. Met begrip en toewijding verrichten ze na een eenmaal verkregen vaardigheid haar werk, dat haar dierbaar geworden is. De arbeid heeft in het nieuwe Duitsch- land een nieuwe, machtige positie vék- worven. Arbeid is de grondslag van de jroóte nieuwe gemeenschap, die hier cecht en oerdegelijk volgens cte sterke begrippen’ van eeuwige gerechtigheid, wordt opgebouwd. Nederlandsche meis jes, die gaarne een eigen broodwinning verwerven willen, kunnen hieraan ruim schoots deel hebben. Elk Nederlandsch arbeidsbureau geeft inlichtingen, hoe en op welke wijze men hier te werk gesteld De Führer bij Mannerheim. Links naast den Führer de 75-jarige Maarschalk van Finland, baron von Mannerheim, rechts de Finsche Staatspresident Risto Ryü en geheel links JUiksoerschei Dr. Dietrich. lUojjtffiaun,). DUITSCH SUCCES IN BELGISCH LUCHTRUIM Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht meldt, hebben Duitsche jagers gistermiddag aan het Kanaal een nieuw succes óp de Britsche luchtmacht bevoch ten. Tegen 3 uur vloog bij «enigszins be dekten hemèl een formatie vijandelijke bommenwerpers, geëscorteerd door talrijke jagers, naar Brugge, en Oostende. De Duitsche jagers dwongen de vijandelijke jachtvliegtuigen boven de kust tot den strijd. In hevige luchtgevechten werden 7 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De Britten, wier bommen slechts onbe langrijke schade hadden aangericht, maak ten na deze verliezen in Westelijke rich ting rechtsomkeer en onttrokken zich aan hun vervolgers in de wolken, die inmid- Naar uit de statuten van de maat schappij blijkt, bestaat het zakelijke doel in economische activiteit van allerlei aard in de bezette Oostelijke gebieden. De Compagnie heeft het recht, alle daar mede in verband staande zaken en hande lingen te verrichten. De speciale eigen aard van de Com pagnie moet er in gezien worden, dat zij in de eerste plaats met raad en daad, met volledigen steun van den Staat en de Nederlandsche Bank tor beschikking staat van alle Nederlandsche onderne mingen en individueele personen, die economisch in de bezette Oostelijke ge bieden werkzaam willen zijn. Voor de hierbij door haar bemiddeling verleende credieten bestaat, zoo noodig, de garantie van den Staat. De Compagnie is voorloopig voorzien van een aanvangskapitaai van 2.500.000 Nederlandsche guldens. Als voorzitter heeft dr. M. M. Rost van Tonningen, president der Neder landsche Bank, zich ter beschikking ge steld van de nieuwe maatschappij. Als voorzitter van het bestuur is F. B. J. Gips aangesteld, plaatsvervangend voor zitter van den Raad voor het bedrijfs leven. In den Raad van Toezicht zullen toon aangevende personen uit verschillende takken van economie in Nederland, be nevens de burgemeesters van Amster dam en Rotterdam aangesteld worden. Met het practische werk zal terstond worden begonnen, wanneer het voorbe reidende onderzoek naar de bestaande mogelijkheden ter plaatse is geëindigd. Op uitnoodiging van den Rijksminister voor a'c Bezette Oostelijke gebieden, Al fred Rosenberg, hebben de leidende Ne derlandsche persoonlijkheden der Com pagnie in gezelschap van eenige last hebbers van den Rijkscommissaris voor het Bezette Nederlandsche Gebied, een studiereis naar de Oostelijke gebieden ondernomen De Nederlandsche Staatscourant bevat een drietal besluiten verband houdende met de oprichting van de Nederlandsche Oost Compagnie N.V. Het eersje is 6611 besluit van den secre- taris-generaal voor Bijzondere Economi sche Zaken, betreffende de verleening van een monopolie aan de Nederlandsche Oost-Compagnie N.V., te ’s Gravenhage, terzake van de uit haar doelstelling voort vloeiende werkzaamheden. Hierbij wordt bepaald Artikel 1: Aan de Nederlandsche Oost-Compagnie N.V., gevestigd te ’s Gra venhage, wordt het recht verleend om, met uitsluiting van ieder ander persoon of lichaam, werkzaamheden te verrichten van eiken aard op economisch terrein in de bezette gebieden van Oost-Europa. Artikel 2 De Nederlandsche Oost- Compagnie N.V. is verplicht aan van Staatswege verstrekte opdrachten, lig gende op het terrein van haar werk- De A.N.P.-verslaggever,die een bezoek heeft gebracht aan een aantal fabrieken in Duitschland, waar Nederlandsche meisjes werken, vervolgt zijn verslag over zijn bevindingen aldi^s Evenzeer is men tevreden over de groote mate van ontspanning, die aller wegen in de fabrieken geboden wordt. Wat de werkgemeenschap „Kraft durch Freude” van het Duitsche Arbeidsfront in alle Duitsche fabrieken en industrie centra reeds gepresteerd heeft en nog steeds, onderwijl zij voortdurend haar eigen werk verbetert, presteert is nau welijks onder woorden te brengen. Door persoonlijk initiatief kan men nauwelijks zoo afdoende aan de behoeften van ont spanning tegemoet komen. De fabrieks arbeiders en -arbeidsters krijgen toegang tot feestelijkheden, ontspanningsbijeen- komsten en kunst-voorstellingen, die in Nederland doorgaans alleen voor een klein kringetje van kapitalisten en hun naaste omgeving, tegen veel geld, ge reserveerd bleven. Aan al deze ontspan ningen nemen de Nederlandsche meisjes, trouwens ook de Nederlandsche arbei ders, volkomen op voet van gelijkheid met de Duitsche arbeiders en arbeidsters deel. Deze gelijkheid springt ook in menig ander opzicht in het oog. Nergens wor den zij bij de Duitschers ten achter ge steld. Alleen aanleg en prestaties maken onderscheid, doch zoo gauw Nederland sche meisjes haar werk even zorgvuldig en plichtsgetrouw verrichten als Duit sche, genieten zij in ieder opzicht een gelijkwaardige/ behandeling. De fabrieken zelf zijn toonbeelden van moderne outillage en hygiëne. Iedere fa briek beschikt over ruime frissche ar- beidslokalen. Bad- en waschgelegenheid zijn steeds aanwezig. Schaftlokalen zijn ruim en zindelijk. Onfrissche toestanden, krotten en muffe werkgelegenheden, die in fabrieken onder het kapitalistisch stel sel schering en inslag waren, treft men hier nergens aan. Meisjes, die in fabrieken, welke in of nabij groote steden gelegen zijn, werk gevonden hebben, hebben meestal gele genheid tot onderdak en verpleging in een tehuis voor meisjes, dat annex de fabriek of in de stad speciaal voor wer kende meisjes ter beschikking staat. In deze tehuizen is de verpleging zeer zorg vuldig en afdoende. De kosten zijn mi niem en bedragen, met inbegrip van logies, eten en wasch slechts een derde, veelal slechts een vierde gedeelte van de verdiensten. Voor ieder meisje, dat in de fabriek tewerk gesteld wordt, is een onderkomen beschikbaar. Is het niet in een van deze veletehuizen, dan is er nog steeds een plaats beschikbaar in de stad, in speciale kosthuizen, waar het zelfde comfort en dezelfde verzorging ge boden wordt. Indien de meisjes in fabrieken, welke op het plattelaad gelegen zijn, werk vin- Wat ontvreemd werd De dader heeft ontvreemd een klein be drag uit een spaarpot, een doublé dames- armbandhorloge, een geldkistje met 220 en de distributiebescheiden van het ge zin. Tijdens haar verhoor, dat zooals ge zegd, eerst gisteravond kon plaats vin den, kon de vrouw het, volgende signale ment van den dader opgevenleeftijd ongeveer 20 jaar, lang ongeveer 1.65 a 1.70 m„ smal blozend gezicht, glad, vet tig, achterover gekamd donker haar, slank postuur, droeg donker colbertcos- tuum en maakte den indruk een heer te zijn. De commissaris van den C.O.D. ver zoekt allen, die eenige inlichtingen kun nen geven, zich ten spoedigste te willen melden aan zijn bureau Laan Copes van. Cattenburch 13. Een ieder, die maar de geringste aan wijzingen, h*e onbeduidend oogenschijn- lijk ook, kan geven, diene zich met spoed aan genopmd* bureau te vervoegeh. {iet is een gemeenschapsbelang, dat de onver laat 'zoo vlug mogelijk achter slot en grendel wordt gesloten, opdat hij niet op een andere plaats zijn lugubere practijken kan gaan uitoefenen. Omstreeks 11 uur gisterochtend belde aan het betreffende huis een jongeman aan. De 51-jarige mevr. E. de G. geb. O., die alleen thuis was, deed,open en vroeg den onbekende, wat hij wenschte. Deze antwoordde hierop de z.g. Radiokaart te willen controleeren. Zonder de minste argwaan ging de vrouw naar binnen en liet de deur open staan. De gevraagde kaart hing in de achterkamer bij radiotoestel. De onverlaat moet mevr, de Q. middellijk zijn nageloopen. Wat daarna heeft afgespeeld staat nog niet tot in bijzonderheden vast, daar het zenuw- - gestel van de vrouw buitengewoon ge- schokt was, zoodat haar nog maar een J voorloopig verhoor kon worden afge nomen. Uit de gegevens, waarover de politie - de dader een jas over het hoofd van de vrouw heeft geworpen. Daardoor kon het slachtoffer geen kik mêer geven, terwijl zij bovendien buiten bewustzijn geraakte. Er moet ook nog een worsteling zijn ontstaan, want het hoofd van de vrouw vertoont eenige builen en schrammen. De ongelukkige is op den grond geval len in de achterkamer en is hier door haar 14-jarig zoontje, dat over een sleu tel van de woning beschikte, en uit school thuis kwam, aangetroffen. Begrijpelijk was de knaap hevig zij” schetsten toestand aan te treffen. Onmid- dellijk heeft hij de buren gewaarschuwd, die op hun beurt weer de politie en den geneeskundigen dienst hebben gealar meerd. In bewusteloozen toestand is mevr, de G. overgebracht naar het R K. ziekenhuis aan het Westeinde. Haar verwondingen bleken gelukkig van minder ernstigen aard, doch door het voorgevallene was zij zoo van streek, dat zij van het zieken huis naar een zenuwinrichting moest worden getransporteerdvermoedelijk zal zij hieruit in den loop van vandaag wor den ontslagen. 4. Indian een feit, strafbaar gesteld in het tweede lid, wordt begaan door of vanwege een i ecfotspersoon, wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uit gesproken tegen hem, die tot het feit op dracht gaf of die de feitelijke leiding had bij het verboden handelen. Artikel 4Dit besluit treedt in werking op den dag van zijn afkondiging. Het tweede besluit is van de secreta- rissen-generaal voor Bijzondere Economi sche Zaken en van het departement van Financiën, en betreft deelneming door den Staat der Nederlanden in het kapi taal van de op te richten Nederlandsche Oost-Compagnie N.V., te ’s-Gravenhage, en het verleenen van garanties en sub sidies ten behoeve van die vennootschap. Dit besluit bepaalt het volgende Artikel 1: De secretaris-generaal voor Bijzondere Economische Zakeri wordt gemachtigd 1. Om namens den Staat der Neder landen tot een bedrag van f 125.000 deel te nemen in het kapitaal der op te rich ten Nederlandsche Oost-Compagnie N.V., te ’s-Gravenhage. 2. Om namens den Staat der Neder landen garanties te verleenen ten be hoeve van, zoomede subsidies aan de on der 1 genoemde op te richten vennoot schap, een en ander voorzoover zij ver band houden met de werkzaamheid dier vennootschap overeenkomstig haar doel stelling. Artikel 2: De Nederlandsche Oost- Compagnie N.V. staat onder toezicht van den Staat der Nederlanden. Dit toe zicht wordt uitgeoefend door één of meer regeeringscommissarissen, volgens nader vast te stellen richtlijnen. Artikel 3Dit besluit wordt ge- Tenslotte is nog opgenomen een be sluit van den secretaris-generaal voor Bijzondere Economische Zaken en van het departement van Financiën, houden de goedkeuring v^n uitbreiding van den werkkring der Nederlandsche B^nk met de bevoegdheid tot deelneming in het kapitaal van de op te richten Neder landsche Oost-Compagnie N.V., te ’s-Gra venhage. waarbij wordt bepaald Artikel 1. Goedgekeurd wordt, dat de werkkring van de Nederlandsche Bank wordt uitgebreid met de bevoegd heid om deel te nemen in het kapitaal der op te richten Nederlandsche Oost- Compagnie N.V., te ’s-Gravenhage. Artikel 2. Dit besluit wordt acht in werking te zijn getreden 6 Juni 1942.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1