HAAGSCHE COURANT DE RENAUTO In het kamp der Jeugdstormers op den Goudsberg te Lanteren STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN BINNENLAND Woensdag 10 Juni 1942. Nieuwe bonkaarten Waar Neerland’s TWEEDE BLAD haar DE INDISCHE CULTURES FEUILLETON jeugd wordt voorbereid op toekomstige taak Invaliditeit en het Arbeidsfront UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN De distributiebonnen COBA RITSEMA BIJ BENNEW1TZ. spel en DE ROOFOVERVAL OP DE DE GENESTETLAAN AO gr. 400 gr. 250 gr. 120 gr. FRANSCHE PRENTKUNST IN HET GEMEENTEMUSEUM VERKOOP EN AFLEVERING VAN GENERATORBLOKJES Uitreiking van 22 Juni tot en met 11 Juli DE BEDOELINGEN VAN JAPAN Dagen gewijd nan sport, sdioolstudie 1 Lm. houders van een inlegvel KJ of Een 31 Juli. DOOPSGEZINDE a. s. herdenkt zijn van het Nederlandsche Arbeidsfront. naar No. 18202 14 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni JUBILEUM J. M. BAKKER Vandaag herdenkt de heer J. M. 26, 28 311 30T getreden Pianohandel Elin i aan het de op Cloeck. suggestief 4-19 24 299 3of 27, 28 33, 34 Bon 29A 29B 307 315 4-17, 4.18 U afscheid 2 L. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 1 k.g. 250 .gr. loo gr. 1 rantsoen 41 t.m, 100 125 gr. 400 gr. 50 gr. 100 gr. 250 gr. 250 gr. gr. 30 Juni Ij winkelier Op Zaterdag 20 Juni a. s. her- denkt de heer J. Blokland, controleur het feit, dat hij 50 jaar geleden in dienst is getreden bij de N.V. 's-Gravenhaagsche Melkinrichting „De Sierkan”. In het Zwembad park werden gisteren 2104 nomen. is zijn fantasie aansluitend bij deze zaal. werken van Bach, Nardini Bonnet, tr&uilmont Durante en Boosi toegang is kosteloos. (Nadruk verboden.) welke naast de :ij zich stil uit. haar taschje, Ach ja. Rijk zich bereid verklaard, ter voorziening in het tekort, een bedrag van 32.000 ter beschikking van het Concertgebouw te stellen, mits de gemeente de somma van ƒ48.000 voor haar'rekening neemt. Aan dit verzoek zal tha’ns door de gemeente worden voldaan. Het overblijvende ge deelte van 20.000 zal op de rekening van het Concertgebouw voor bet seizoen 19421943 worden overgeschreven. moest op zulke dagen juffrouw Kunze by haar in de kamer eten, maar zij vergat heelemaal het meisje te roepen en merkte niet eens, dat zij het vergat, gedachten "têruggëdrongen. Een belangrijke collectie Fransche prentkunst is sedert eenigen tijd tentoon gesteld in het Gemeentemuseum aan de Stadhouderslaan alhier. Liefhebbers van grafiek en prenten kunnen er hun hart cphalende expositie is groot genoeg om een helder en boeiend beeld te geven en net niet té groot om vermoeiend te werken. Het is een genot rond te dwalen tusschen deze fijne en onderling toch zoo verschillende bladen. Daar is J F. Millet, de groote meester, met Corot en de kun dige Ch. Daubigny, daar herkent men het werk van A. Legros, van Ch. Jacque. wiens bewondering voor Rembrandt on verholen uit zijn oeuvre spreekt daar is de fantast Charles Meryon met bladen als „La Morgue” en „Ministerie van Ma rine”. De organisators hebben de tentoon stelling met zwier ingericht, zij hebben hier en daar een boek tusschen de ge- expcseerde prenten gelegd om den be zoeker een indruk te geven vanjie toe passing van illustraties in de boektech- niek en typografische opvattingen van dien tijd En hoe geraffineerd vonden zij die vitrine met „Oostersch”, de prent van R Bresdin en den onnavolgbaren haan van F. Bracquemond Van dezen laatste is er in de eerste zaal ook nog een voor treffelijk portret. In de tweede zaal vindt men Jacque- mart, Buhot, Maret, Desboutin (met dat prachtige portret van den peinzenden Renoir) Ad Hervier (schip op werf) de romanticus N. F. ChiffartGaillard’s ..Pius de negende”, nauwelijks meer „kunst”, maar hoe geroutineerd, virtuoos en knap gedaanVan Bracquemond hangt ook hier een portreteen juweel Het stelt Edmond de Conccurt voor Dan is er J B Jongliend. hier ook welbekend en le Gros met een prachtig zelfportret, alsmede Bresdin’s beroemde „La Comédie de la Mort" En in de laatste zaal enkele namen, die wereldvermaardheid kregenGavarni. Fantin Latour. Manet met illustraties bij Edgar Allan Poe’s „The Raven”, de bij tende, grandioze Daumier. Puvis de Cha- vannes. een volmaakte Raffet té vol maakt misschien, Bresdin opnieuw en nu Zuider- baden ge inen he men alle bescheiden, waarop men recht heeft, wheeft ontvangen, aangezien latere recla- M. C. Scheuer, mes niet in behandeling kunnen worden genomen. die van de rijke fantasie der Fransche meesters getuigt. Gavarni is een illustere verschijning temidden van hen. Uit deze kleine opsomming blijkt, dat het beste van het beste gebracht is en dat liefhebbers vooral niet moeten ver geten dezer dagen het Gemeentemuseum te bezoeken. Zij kunnen dat dan al of niet combineeren met een kijkje op die andere, charmante tentoonstelling waar over ik reeds schreef de mode van het empire t t op heden. B. v. Eysselsteijn. 13) Wij denken. Dagblad” ontleent aan het „Ham- Fremdenblatt” een mededeeling de „Tokio Nitsji Nitsji”, volgens na ten delfstoffen-ontginning welke met haar onderneming gepaard konden gaan. Tot nu toe had het idee, goed en edel te handelen, alle andere Langzaam liep zij door de kas terug. By de bron, in het midden van den tuin, bleef zij een oogenblik staan pm naar het water te staren, dat een mooie meisjesfiguur van brons, met een beker in de hand, uitgoot. Zij hield van dit beeld. Sedert haar kinderjaren was elke beweging haar vertrouwd. Zij wist, ook als zij het beeld niet zag, elk détail volkomen duidelijk. Voor zy verder liep, doopte Eli» haar hand in het koele water en schudde de glinsterende druppels in het rond. Het zou goed zijn, als het ging regenen, heel goed. In haar slaapkamer, r zitkamer lag, kleedde zl_ Toen viel haar blik op dat op de toilettafel lag. Ach ja, de ring. Zij ging naar de dichtstbijzijnde kamer en sloot de deur van de barok- kaat open en wilde den ring weer bij de anaere juweelen terugleggen. Toen hij weer op het blauw fluweel lag, rol den de tranen over haar wangen. Zij moest zoo huilen, als zij nog nooit ge huild had. Zij was zoo onzegbaar treu- rig, als zy nog nooit in haar leven was I zonder verlangende zekerheid De directeur van het Rijksbureau voor hout heeft aan de fabrikanten ei» weder- verkoopers van houtblokjes voor gas generatoren een circulaire doen toe komen, waaraan het volgende is ontleend: Met ingang van 15 Juni a.s. is het ver- koopen en afleveren van generatorblokjes aan verbruikers verboden, tenzij tegen afgifte van bonnen van vastgesteld model en tot geen grooter hoeveelheid dan op de bonnen vermeld. Alle verbruikers van generatorblokjes, met uitzondering van diegenen, die een vergunning bezitten om de door hen voor eigen verbruik be- noodigde blokjes te vervaardigen of te doen vervaardigen, dienen zich ter ver krijging van de vereischte bescheiden tot het koopen en in ontvangst nemen van generatorblokjes te wenden tot den Rijks- inspecteur van het Verkeer, in wiens rayon zij woonachtig of gevestigd zijn. Wederverkoopers mogen derhalve op of na 15 Juni a.s. geen generatorblokjes meer verkoopen en/of afleveren dan tegen ontvangst van de vastgestelde be scheiden. Fabrikanten mogen met ingang van genoemden datum generatorblokjes uitsluitend verkoopgn en afleveren aan wederyerkoopers op een toewijzing, afge geven door het Rijksbureau voor hout en tot geen grootere hoeveelheid dan in deze toewijzing vermeld. Niet nakoming van deze voorwaarden is strafbaar. PIET BEKKER EN WIM DE HAAS IN „KUNST VAN ONZEN TIJD” Tot 24 Juni exposeeren in „Kunst van onzen Tijd’ Prins Mauritsplein 2122, een tweetal schilders: Wim de Haas en Piet Bekker Wim de Haas heeft een groote reeks werken tentoongesteld, die de geheele benedenzaal in beslag nemen. Reeds eer der werd zijn werk in deze kunstzaal ge bracht De Haas is een dierenschilder. Hij heeft een warm palet en schildert spontaan. Zijn sujetten zijn meestal koeien, in de weide of op stal, paarden bij den drenkbak, merries met veulens, schapen en lammeren, geiten en konijnen. Daarnaast brengt de Haas een paar land schappen, die een verrassing zijn; ze werden in een fijne, nevelige tint ge houden. Een dierschilder met talent Piet* Bekker, vermoedelijk nog een jong kunstenaar, begroet ik met vreugde In zijn stillevens toont hij een kunnen, een aandacht en een fijne opmerkersgave, die hem tot een waar schilder maken. Zijn stillevens met wijnglas, met appelen, met het kinderportretje en de rozen in een tinnen kan zijn evenzoovele getuige nissen van een serieus werker en van een kunstenaar, die iqts te zeggen heeft. Men onthoude zijn naam en blijve zijn werk met belangstelling volgen! B. v. Eys- selstejjn Dader nog onvindbaar De aanwijzingen waarover de politie be schikt in de zaak van den roofoverval in een woning aan de de Genestetlaan, welke Maandagmorgen j.l. om 11 uur heeft plaats gevonden, zijn uiterst vaag Minu tieus wordt elke mededeeling onderzocht, maar eenig houvast, in welke richting ge zocht moet worden, ontbreekt te =enen male. Het is van belang, dat de politie zoo uitvoerig mogelijk wordt ingelicht; waar schijnlijk kunnen vooral omwonenden van het pand no. 13 waarin de overval zich heeft voorgedaan, zich herinneren om streeks 11 uur een jongeman te hebben gezien, die beantwoordt aan het gisteren floor ons gepubliceerde signalement. Niet uitgesloten is, dat hij ook aan andere wo ningen heeft aangebeld, met de mededee ling de Radiokaart te komen controleeren. De toestand van mevr, de’ G. is naar omstandigheden goed.- Verwacht wordt, dat zij binnen enkele dagen uit de zenuw inrichting zal kunnen worden ontslagen. Een gebeurtenis op kunstgebied I Dit is, dunkt mij de eerste keer, dat de Amsterdams: he -fier” Coba Ritse- ma op zoo grootsche wijze in onze stad exposeert. En die expositie is een ge beurtenis geworden. Want Coba Ritsema is een van ,de” grootste schilderessen van ons land en van onzen tijd Het is verheugend, dat men in onze stad eens met haar werk kan kennis maken in een zoo rustige, prettige omgeving en in een reeks van zulke belangrijke schilderijen. Men lette eens op het meesterlijk ge schilderde, groote stilleven op den schoorsteenmanteleen donker, ernstig doek, waardig en voornaam van sfeer, prachtig van toon en met een effect van blauwe accenten, welke de voornaamheid en geestelijke distinctie van het geheel nog verhoogen. Men loopt bewonderend en geboeid van schilderij tot schilderij stillevens, het belangwekkend portret van „Jopie”, het in dezelfde sfeer geschil derde „souvenir d’Espagne”, die donkere, veelzeggende kop, die den bezoeker al bij het binnenkomen treft, men zou welhaast alle schilderijen willen opnoemenHet valt van harte te hopen, dat deze ten toonstelling de aandacht en belangstel ling moge hebben, welke zij ten volle verdient. Men moet'de gelegenheid om nog eens van het werk van een zooveel beteekenende. talentvolle landgenoote. rustig te kunnen genieten, niet onge bruikt voorbij laten gaan 1 In de groote achterzaal vindt men goede oude be kenden Ernst Leyden’s „Gezicht op ae Vesuvius”. Gestel’s „Vrouwenportret” Erdely’s stilleven met maskers en gui- taar een mooie Schumacher, een van ’t Hoff, een E. Brill en een superbe Colnot. roode bloemen voor een raam. Plus een portretje door Cloeck. dat uitermate boeiend en suggestief genoemd moet worden. In de kleine zaal wordt werk tentoon gesteld door Will Kalshoven, een serieus werkend, veelbelovend jong kunstenaar, die het uit den aard der zaak niet „makkelijk” heeft naast mej. Ritsema. Maar als men hem recht laat weder varen, ziet men dat er talent steekt in Kalshoven. dat hij in zonnige, lichte en blijmoedige bloemen, in het donkere, dreigende landschap met den verwaaiden boom en in de heide met de dwerg dennen en struiken reeds veel bereikte. Een kunstenaar, van wien men nog méér zal hooren en die zeker zijn weg vinden zal. B. v Eysselsteijn. Bak ker den dag waarop hij 40 jaar geleden als smidsleerling in dienst kwam bij den Keer D. Hoogenraad electr. smederij, Wassenaarschestraat 135. De jubilaris werd te zijnen huize toege sproken door den heer Hoogenraad, die hem een enveloppe mét inhoud aanbood benevens het diploma voor 40-jarigen dienst van den Bond van Smedenpatroons. Ook van het personeel mocht de heer Bak ker verschillende cadeaux ontvangen. Ver scheidene klanten stuurden den jubilaris bloemen. Schilderijen als de visschen, de pot met bloemen uit de eerste zaal, verder de romantisch donkere avondlucht, de zilver- wynandottes, èn vooral, in het achter - zaaltje het prachtige stilleven, stralend van een blijmoedig licht, met de oranje- roode appelen en de blauwe gemberpot, blijven den bezoeker lang bij. B. v. Eysselsteijn TOONEELPREMIÊRE IN HET METROPOLE-THEATER Van Vrijdag 12 Juni a.s. af zal de Zo- mercombinatie van het Residentie-Tooneel in het Metropole Palace een serie voor stellingen geven van het blijspel „Dokter Job” (dr. Hiob Praetorius) van Kurt Götz in de vertaling van Cees Laseur ondgr re gie van Johan de Meester. Dit geestige stuk,dat wel bij uitstek een „zomer-stuk” genoemd mag worden, behandelt het amusante geval van den dokter, die duizenden zieken beter maak te, zoolang hij doorging voor een won- derdoenden schoenmaker, en die al zijn patiënten verloor, toen het ontdekt werd, dat hij een echte dokter was. Overeenkomstig de bedoeling van den schrijver zullen de rollen van Sh. Holmes en dr Watson in het voorspel, door de zelfde acteurs vervuld worden, dié later in het stuk de rollen van Dr. Job en Dr. Nack zullen spelen. Paul Steenbergen en Jan Retèl zullen dus beiden in een in teressante „dubbel-rol” te zien zijn. Ver dere medewerkenden zijn: Mimi Boesnach, Coba Kelling, Caro van Eyck, Mieke Flink, Jan v. d. Linde, Hans v. d. Werff, Henk Rigters en vele anderen. De décors zijn van Willem Deering. ORGELCONCERT IN KERK Morgenavond om 8 uur vervolgt Hein ’s-Gravesande zijn serie orgelconcerten in het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente, Paleisstraat 8, alhier, met een Bachconcert met medewerking van Mies Douwes mezio-sopraan en Gerard den Hertog, viool. ORGELCONCERT LUTHERSCHE KERK Morgenavond half acht zal de heer J. R. Gravelotte. organist der Luthersche Kerk, te dezer stede, een orgelconcert ge ven, met medewerking van den heer Rob. Le Rütte, viool. Het programma bevat Zeep Toiletzeep G, H, I, J, K 75 N.B. Zeeptonnen inleveren bij vóór 30 Juni, Aflevering geschiedt t.m. Brandstoffen Eenh. 30 Apr. 43 1 Eenh. 30 J,uni 50 stuks 30 Juni BEGRAFENIS M. C. SCHEUER Onder groote belangstelling is gisteren op Oud Eik en Ouinen het stoffelijke overschot van den heer 12. 1 drager van de Boeren-Oorlogs-medaille. ter aarde, besteld. Tot de aanwezigen be hoorden de heeren jhr. H. v. d. Poll. F. L. Dee en H. F. Koppen, dragers van de Boeren-Oorlogs-medaille. In de aula heeft de heer Koppen, na mens de oud-strijders, een kort woord van afscheid gesproken. Met alzzijn kracht heeft hij gestreden voor een vrij Zuid- Afrika, aldus spr. De organist speelde een Andante van Beethoven, Largo van Handel en een Ko raal van Bach. De oudste zoon heeft be dankt voor de belangstelling. Kookdoeleind. 01 KF 1 Gen. Anthr.VI Gen. Turf VI Brandst.-krt. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Dec. Aantal U k.g. 13 Juni 4 k.g. 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 14 Juni 3i L. 13 Jurtl 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 31 Aug. 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 29A 100 gr. 13 Juni 29B 25 gr. 13 Juni Zeep 211,228,272,293,300 90 450 gr. 30 Juni G, H, I, J, K 90 8 450 gr. 30 Juni G, H, I, J, K 75 Leden van het Nederlandsche Arbeids front, die ingevolge leeftijd of invalidi teit blijvend arbeidsongeschikt zijn, en niet meer in dienstbetrekking werkzaam zijn, kunnen op hun verzoek een invali- diteitsondersteuning krijgen, voor zoover het noodige aantal betalingen is geschied. Deze betalingen varieeren tusschen een uitkeering van tenminste 7.20 per maand tot ten hoogste ƒ40 per maand. Voor zoover deze aanspraak wordt ge maakt door leden, die voorheen waren aangesloten bij vakvereenigingen en bonden, die in den tijd, voorafgaande aan 1 Mei 1942 geen reglementaire ouder- doms- en invahditeitsondersteuning ken den, ontstaat het recht eerst na 1 October 1947 Als algemeene voorwaarde geldt hierbij bovendien, dat tenminste 1040 wekelyk- sche bijdragen betaald moeten zijn op den dag van de indiening van het verzoek om ondersteuning, en het lidmaatschap sedert 1 Mei 1942 ononderbroken heeft bestaan Niet alleen als aanvulling op de uit voeringen ingevolge de sociale verzeke ring, doch ook geheel onafhankelijk hier van beteekenen de geldelijke uitkeerin gen, die het N.A.F. in dezen vorm aan zijn leden verleent, een belangrijken steun ingeval van ouderdom en invalidi teit. Reeds na een lidmaatschap van vijf en dertig jaar, een periode, die gerekend naar den totalen duur, waarover de ar beider werkt, niet lang te noemen is, is de maximale uitkeering bereikt. Zelfs in de laagste klasse beteekent dit een maan- delijksch inkomen of, wat in de meeste gevallen wel zoo zal zijn, een inkomen- vermeerdering van 12 per maand. Met hel verstrekken van de bovenge noemde uitkeeringen wordt de gemeen- schapsgedachte. die leeft in het Neder landsche Arbeidsfront, gediend Boven dien wordt het verantwoordelijkheidsge voel van de individueele werkers jegens hun gezin en de gemeenschap versterkt door het besef met hun aansluiting een basis te kunnen legger! voor een rede lijke verzorging ingeval van ouderdom of invaliditeit De mate, waarin een gemeenschap zich haar eenheid bewust is, komt niet het minst tot uiting in de wijze, waarop de zorg voor ouden van dagen en invalide werkers is verzekerd. Waar aan de zorg een rechtsgrond is verleend, is de hoogste vorm bereikt. De leden van het N.A.F. ontleenen het recht op deze uitkeeringen niet alleen aan de betaalde contributies, doch daar bovenuit aan het feit, dat zij deel uitmaken van een werkgemeen schap, waarbinnen allen voor- de leeni- ging van elkander^ nooden hebben te zorgen. Iedere werker onderschrijft deze deed zij tenslotte de kast dicht en ging terug naar haar slaapkamer. lederen avond had zij in dit bed gedroomd over den kus, den vreemden kus, den eersten van haar leven. Nu leek het, of al deze droomen Ijdel waren, alsof zij iets moois, iets zeer kostbaars voor altijd had verloren. Daar had deze Peter Flamm naast haar gezeten, met zyn vrolijken, onbekommerden aard en hij scheen dót, wat er tusschen haar en hem bestond, heelemaal vergeten te zijn. Misschien was hij het eok werke lijk vergeten, misschien kuste hij zoo vaak meisjes, zonder zich er reken schap van te geven, of erbij te denken. Het kon zijn, dat hij heelemaal niet van haar hield. Bij Elin was het iets geheel anders. Zy kuste alleen, als zij van iemand hield. Nooit zou zij den kus be antwoord hebben, ajs zy niet met een plotselinge helderheid had geweten, dat zij voor het eerst in haar leven liefhad, hem liefhad, in wiens armen zij lag. Dus zy hield van Peter. Maar het was een geheel andere liefde dan die, waar van zy in de laatste nachten had ge droomd. Dat was een liefde, welke moest leeren wachten op den andere, was en van een £Wordt vervolQa.) De uitreiking van bankaarten voor voe dingsmiddelen voor de 7e periode (14 Juni—11 Juli 1942) e£ aardappelkaarten, geldig van 28 Juni8 Augustus 1942, ■welke plaats vindt in den Dierentuin, geschiedt morgen als volgt van 912 uur: Suvaal tot en met einde S en Ta tot en met van der Toom, van 12 tot 14 uur: van der Toorn Vrijthof! tot en met einde T, U, en Va tot en met van Veen, van 1417 uur van Veen, K, en met Vethman. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal Alidastraat 1) zijn morgen aan de beurt: Toet tot en met. einde T, en Va tot en met van der Vliet De Indische medewerker van „Het Na tionale burger van welke de Japansche regeering, behoeve van de reeds vele industrieelen en zakenlieden naar de „Nanijo” gezonden te hebben, thans concrete maatregelen heeft getrof fen tot intensieve ontsluiting der cultures van die gebieden. De moeilijkheid, die zich hierby voor doet, bestaat in het vinden van een synthese, die eenerzijds met den land bouw in het moederland en anderzijds met het levensondernoud der inwoners van de Zuidzeelanden rekening houdt Het voornaamste punt van het nieuwe agiarische programma bestaat in het autarkisch maken der Oost-Aziatische zóne op het gebied der cultures, terwijl de tweede zorg is om de Aspartners, Duitschland en Italië, van deze produc ten te voorzien Het programma behelst in details het volgende: 1. De aanplant van katoen wordt gecon centreerd op de Philippijnen en Celebes. v Zij, die hierop toezicht zullen uitoefenen,- gedachte en behoort dientengevolge lid te zyn reeds benoemd en men heeft bereids1-"--»T-J— *->--«- maatregelengetroffen voor de verdeeling van katoenzaad onder de planters. 2. De overtollige suikerproductie z^J worden aangewend voor vervaardiging »van alcohol, benzine met hoog octaange halte en andere synthetische producten. Verder is men voornemens zoowel den aanplant te beperken als epn deel der ondernemingen om te zetten in katoen- ökintages. (Naar bekend is, wordt van de -Po millioen ton geproduceerde suiker slechts 2.3 millioen in Oost-Azië zelf ver bruikt) 3. De plannen voor vermindering der rubber-overschotten liggen nog niet defi nitief vast doch men neemt aan, dat Ja pan binnenkort stappen zal doen om te geraken tot geleidelijke vermindering der productie door het stilleggen van verschil lende groote ondernemingen, allereerst die, welke in Britsche. of Amerikaansche handen zyn. Gedeeltelijk zoo meldt liet desbetref fend telegram zullen de vrykomende gronden worden benut voor voedselaan- plant; de bevolkingscultuur (kleine aan planten, die door inlanders worden gedre ven en gefinancierd) zal zooveel mogelijk intact worden gelaten! Tenslotte houdt het programma zich nog bezig met het winnen van harsefi, oliën en vetten, waarbij dan wordt aan- geteekend, dpt de behoefte aan copra en plantaardige-oliën als vervangingsmiddel voor sojaboonen en dierlijke oliën snel stygende is. moeten over tnyn kleeding Else; hoe kunnen wy er iets van maken? De kap heb ik en den bril ook, maar een jas moet ik hebben, een witte jas, weet je, zoo’n wyde pluche, Welke by den wagen past. Else keek hem peinzend aan. Een liefdevolle blik was dat, zoo bezorgd en toch weer rekenend en weer om ver geving smeekend, omdat zy berekende en niet dadelyk gaf, zooals Else’s ka rakter was. Maar Manfred gaf zich niet zoo gauw gewonnen. Of je zooiets aanneemt, is jouw zaak, zei hy. Waarom zou Op Maandag 15 Juni a.s. hoopt de heer Ch. A. de Nijs, bode bij het Staats- bedryf der Algemeene. Landsdrukkerij, den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad by genoemde overheidsinstelling. Op 15 J u n.i de heer Joh. Jansen m de Wal, dat hy 25 jaar geleden in dienst is getreden als pianostemmer bij de N.V. Mossel en Versteege. avondkoelte heerschte ongezonde zwoelheid. In. de middelste kas, welke tegenover het woonhuis lag, ging Elin, als giste ren met Heinrich, door het middenpad, tot zy by de deur kwam, welke naar het dwarsgebouw voerde, waarin de stallen lagen en de schuren; waar de renwagen was opgeborgen. Aan het einde van deze gebouwen stond de wo ning van den chauffeur Winkler. Zjj. drukte de klink neer. Natuuriyk was de deur gesloten. Winkler was onovertrof fen plichtsgetrouw. Elin aarzelde, of zy ook aan den anderen kant de schuur deur zou probeeren, maar dan besloot zij het niet te doen, het was natuuriyk doelloos, gezien Winklers plichtsgevoel. Het zou kunnen, dat haar doen arg waan opwekte. Zy zuchtte en voor het eerst dacht zij aan de moeilykheden. Oud-kamerdienaar van Paul Knger overleden Op 86-jarigen leeftyd is te Hilversum plotseling overleden de heer A H. J. Happe, die bekendneid genoot als oud- kamerdienaar van Paul Kruger en dezen in diens laatstè bewogen levensjaren ver gezelde. speciale verslaggever der V.P.B. schrüft: Boven het zacht knetterende, hoog oplaaiende houtvuur stygt de rook loodrecht omhoog in den windstillen avond. Een stem vertelt van den helden- strijd der Dietsche Boeren in de Kaap kolonie. Over den moeizamen. harden ■strijd met den bodem, de Kaffers en met het land, dat als „beschermer dér kleine naties” maar al te goed bekend is. Op de treden van de amphitheatervormige kampvuurkuil luisteren tweehonderd jon gens ademloos toe. Geen woord ontgaat hun van het eenvoudige, onopgesmukte verhaal over de geschiedenis van de stam verwanten in het verre Zuid-Afrika. Wanneer om negen uur des avonds de taptoe geblazen wordt, is er weer een dag voorbij van het 1ste Zomerkamp 1942, georganiseerd door de streek ’s-Graven- hage van dén Nationalen Jeugdstorm op den Goudsberg te Lunteren. Tusschen de Waarom zou ik het niet aanne- toen? Het is immers een kans. Ik zou zyn, als ik het niet deed! En als er iets met den wagen ge beurt? Wiens schuld is het dan? De jouwe natuuriyk. Waarom zou er iets gebeuren? riep De distributiediensten der gemsenten, waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven, zullen, tegen overlegging van de stamkaart en in ontvangstneming van een bon van het inlegvel, van 22 Juni tot en met 11 Juli as op nader te be palen tijdstippen de bonkaarten voor voedingsmiddelen. 8ste periode 1942, uit reiken Uitgereikt zal worden: Aan houders van een inlegvel K 1 of L 1, een bonkaart K 105 of ,L 105;- 9an - L 2, een bonkaart K 205 of L 205; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3, een bonkaart K305 of L305; aan houders van een inlegvel, K4 of L 4, een bonkaart K 405 of L 405. Voorts zullen nieuwe Tabaks- en Siga rettenkaarten worden uitgereikt, waarbij de distributiediensten de met „Tabak R. 4”, onderscheidenlijk „Sigaretten R. 4” gemerkte bonnen van de thans in gebruik zijnde kaarten m ontvangst zullen nemen. Alleen zij, die thans in het bezit zijn van een Tabaks- of Sigarettenkaart, zul len derhalve een nieuwe kaart ontvangen. De distributiediensten zullen de Brood onderscheidenlijk Vleeschkaarten van zelf- verzorgers voor brood of vleesch inhou den, evenals de Melkkaarten van kinde ren van melkveehouders. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zy, die A. vóór 13 Juli van dit jaar den leef tijd van 21 jaar bereikt hebben en nog niet in het bezit zijn van een inlegvel K 1 of L 1, hun inlegvel K 2 of L 2 moeten ruilen voor een inlegvel K 1 of L 1, alvorens zij hun bonkaarten in ont vangst nemen B. vóór 13 Juli van dit jaar den leef tijd van 14 jaar bereikt hebben en nog niet in het bezit zijn van een inlegvel K 2 of L 2, hun inlegvel K 3 of L 3 moeten ruilen wor een inlegvel K 2 of L 2, alvorens zij hun bonkaarten in ont vangst nemen C. vóór 13 Juli van dit jaar den leef tijd van 4 jaar bereikt hebben en nog niet in het bezit zijn van een inlegvel K 3 of L 3, hun inlegvel K 4 of L. 4 moeten ruilen voor een inlegvel K 3 of I» 3, alvorens zy hun bonkaarten in ont vangst nemen. Voorts wordt er op gewezen,, dat onmiddellijk by de uitreiking der scheiden dient te controleeren, of BERNARD BERENDS IN PANORAMA MESDAG Tot 28 Juni wordt in de benedenzalen van het gebouw Panorama Mesdag. Zee straat 65b. alhier een herdenkingstentoon stelling gehouden van werken door wijlen den kunstschilder Bernard Berends. Reeds dadelijk, in het eerste zaaltje overziet men het geheele oeuvre in zyn beteekenis: geen baanbrekend werk, geen vernieuwend zoeken, experimenteeren of vinden, maar eeriyk. rustig, verantwoord schilderwerk, van een kunstenaar, die genoegen had aap de schoone dingen in het leven an Mie op zijn eigen wyze weergaf en beleed, met de middelen van een kalm talent, knap gekund, zeer warm van toon, men- schelijk in zyn ontroering is Berend’s werk. NIEUWE BURGEMEESTER Het Rykscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en jus titie heeft op grond van paragraaf 3 van verordening no. 108/40 (vierde verorde ning óver buitengewone bestuursrechte- lyke maatregelen) den gemeente-ambte- naar G. WBoelems te Zuidwolde be noemd tot burgemeester van Vledder (pro vincie Drente). DE WEENSCHE 8TAATSOPERA In verband met een wijziging in het speelplan van de Weensche Staatsopera, moet de gastreis, welke van 19 tot 25 Juni in Nederland zou worden gehouden, door het ballet van deze opera, vervallen. De tijd voor een andere reis is nog niet vastgesteld. EXTRA-BIJDRAGE VOOR HET CONCERTGEBOUW De bijdrage van de gemeente Amster dam in het voor het seizoer? 1941—1942 door de N.V. Het Concertgebouw ge raamde tekort werd in December 1941 bepaald op ten hoogste 100.500. Blykens de voorloopige rekening is er thans nog een tekort van ongeveer 100.000. In verband hiermede heeft het geurige denneboomen liggen ruim twin tig witte tenten verspreid, die elk 12 13 Jeugdstormers kunnen herbergen. Hieronder bevinden zich ook de groote eettent van 40 bij 10 meter en de zieken- tent, waar eiken morgen door een arts ziekenrapport wordt gehouden voor hen, die een schrammetje hebben opgeloopen of door de zonnestralen een beetje te veel verbrand zijn. ’s Morgens om zeven uur wordt de re veille geblazen en dan haasten de Stor- mers en Meeuwen zich naar de keurige waschbakken om onder het frissche water den slaap te verdrijven. Na het ontbijt in de eettent, dat met een samenspraak be gonnen en beëindigd wordt is het aan traden voor de vlaggenparade. Onder het uitspreken van een spreuk door een hop man stijgt het fiere dundoek langzaam omhoog en wappert in den ochtendwind. Omdat in den loop van den zomer nog meer kampen op het terrein gehouden zullen worden, was het niet mogèlijk om voor dit kamp de vacantie af te wachten. Behalve enkele boffers, die reeds het over gangsexamen achter den rug hebben, wor den daarom de ochtenduren in het kamp aan de studie gewijd. Onder de leiding van een onderwijzer worden de school taken gemaakt en de lessen geleerd, die door d# school zijn opgegeven. Het werk wordt naar school opgestuurd, waar het gecorrigeerd wordt. Gok ’s avonds na het eten wordt er een uur gewerkt Sport en spel Na den. koffiemaaltyd neemt men een uur rust en dan staat er sport op het pro gramma. Onder leiding van hoplieden en vaandrigs worden orde-oefeningen en athletiek beoefend. Het is een lust voor het oog om de door de zon bruin georande jongens met enthousiasme bezig te zien. Hier in de frissche buitenlucht, ver van het stoffige gewoel van de groote steden wordt hèt lichaam ontwikkeld en gestaald. Wanneer men de tintelende levenslust ziet, die den Jeugdstormers uit de oogen straalt, komt de wensch naar voren, de geheele Nederlandsche jeugd op deze wijze te harden en te stalen, in plaats van hen in bioscopen en yssalons te laten rond lummelen. Op andere middagen worden fiksche marschen gemaakt of veldoefenin- gen gehouden, waarbij het kamp in twee partyen verdeeld wordt, die elkanders vlag trachten te veroveren. De avonduren worden afwisselend be steed Tweemaal per week wordt er ge zwommen, waarbij ook les wordt gegeven in deze voor ons Nederlanders zoo onmis bare sport, schoolwerk gemaakt of vor ming gegeven, waarbij de geest gericht wordt op de komende levenstaak in de nieuwe volksgemeenschap. Om negen uur daalt een fiiepe stilte over het kamp Slechts de wacht blijft op en patrouil leert over het terrein. Het op militairen least geschoeide kamp staat onder de voortreffelijke lei- 'ding van stamheer van Hamond. aan wiens scherpe pogen geen ongerechtig heid, hoe klein ook! ontsnapt. Bygestaan door hoplieden en vaandrigs zorgt hf voor een onberispelijken gang van zaken en een straffe tucht Diegenen, die by het hooren hiervan meewarig het hoofd schud den en „medelijden” zouden hebben met die „arme” jongens moesten eens zien met welk plezier de „arme” jongens, die zich geheel vry willig voor het kamp heb ben aangeroeid, hun dagen daar doerbren- gen. De muurkrant in de eettent. waar de door de deelnemers gemaakte teeke- ningen en gedichten hangen, bewijst dit duidelijk genoeg, evenals het feit, dat verschillende leden van de Luntersche jeugd gevraagd hebben of ze óók mochten meedoen. Zoo is dus een begin gemaakt met het vormen van een Nederlandsche jeugd, die weer werkelijk de „hoop des vaderlands” zal moeten worden, een jeugd, die reeds nu lichamelijk en geestelijk paraat is. in staat om straks ons volk mede te helpen een eervolle plaats in te nemen tusschen de volkeren van Europa. imm afscheid van Peter; niet hek van Floridsdorf, maar by het kleine tuinpoortje, dat aan de rivier lag. Zij snelde haastig naar het' huis terug, om op tijd by haar vader aan tafel te zyn. Boven was alles echter nog stil en eenzaam; eentonig ging de slinger' van de klok heen en weer. Elin opende de deur en keek in vaders kamer: zij was verlaten. Een oogenblik vloog haar blik langs het groote raam achter de schrijftafel, dat als een reus achtig schildery het Eliza-eiland en de rivier weerkaatste. Dan liep zy onge duldig door de kamers, totdat zij ein delijk in de gang juffrouw Kunze, huishoudster, ontmoette, die daar haar wachtte. Uw vader laat u groeten, juffrouw Elin, zei zy gemoedeiyk, hy kan vandaag niet aan' tafel komen. Hy moest plotseling weg, naar een verga dering. Elin knikte zwijgend, keerde zich om en ging terug naar de eetkamer. Zy wist niet, of zy blij of verdrietig moest zyn, dat zy haar vader nu niet in de óogèn behoefde te kyken. Eigenlyk Het zal over zyn dochter Lieselotte zyn, antwoordde Manfred en na een korte pauze: Goed, ik zal hem op bellen. Artikel Aardappelen Aardappelen Bak. en br.vet (Vetk.) 29 100 gr. 14 Juni Besohuit (br. of geb.) 75 gr. 13 Juni Bloem (br.) 301,305,309,313 70 gr. 13 Juni Boter 29 Brood (of gebak) 29A Brood (of gebak) 29B Chocolade Gort Havermout Honden- en k.br. 14 l| 5 10 k.g. 30 Juni 500 gr. 100 gr. 250 gr. 125 gr. 26A Lm. 29A 26B t.m. 29B 1) L. 16 Na een haastigen maaltijd ondernam Elin alleen den rondgang door den tuin en de kassen, een wandeling, welke zy gewoonlyk met haar vader deed. De lucht zag uit naar slecht weer. De zon was nog niet heelemaal ondergegaan. Gryze wolken verborgen haar. Geen avondkoelte heerschte er, maar een Jam 303 Kaas 298,302, 306,310,314 Koffiesurrogaat 288 Margarine (Vetk.) 29 Melk Melk Petroleum O-krt. Peulvruchten 4 Pudding, verm. Rijst Scheerzeep Sinaasappelen 3-12, 4-12 Sinaasappelen Spijsolie Suiker Suiker Suikerwerk Tabaksk, Textielk. 3e serie Textielk. 2e serie (behalve bon K) Thee Bon reeds ingeleverd 40 gr. Vleesch 29A 100 gr. Vleesch 29B 25 gr. Peter luchtig uit. Er gebeurt niets, ik kan wel wat, dat verzeker ik jullie! En toch kan er iets onvoorziens gebeuren. Peter, meende nu ook Else. Ach, lieve help, kleintje, niets, zeg ik je en jy krygt den grijzen bontman tel, heb ik gedacht. Jij behoort zulk een jas te hebben, dat weet ik al lang. Het is jouw zaak, zei Manfred, ik heb er niets in te zeggen. Maar je moet den ouden heer natuuriyk een be zoek brengen. Dat hoort zoo. Je hebt nog je grijze pak. Dat trek je aan en 'Vandaag of morgen F londsdorf en je bedankt hem. Ja, ja, antwoordde Peter ruw, ik ga immers naar Floridsdorf, dat was ik al van plan. Ik moet den wa gen komen bekijken, heeft juffrouw Hallermann gezegd. Niemand zei meer iets over deze zon derlinge geschiedenis. Alle drie aten zwygend hun brood. Plotseling, toen Else in gedachten haar mes en vork bij elkaar legde, zei zjj verschrikt: - O Manfred, ik heb heelemaal ver- geten te zeggen, dat Ponsiek op net kantoor heeft opgebeld. Je moet ne*n opbellen, heeft hy gezegd, of je moet morgen om elf uur in „Den ouden graaf” zyn. Waarom laat hy je daar komen en niet thuis? welke heelemaal niet vroolyk geweest. Met tranen op de wangen! gelukkige toekomst.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5