NIEUWE BURGEMEESTER VAN ’s-GRAVENHAGE No. 18203. van dr. H. Westra benoemd Prof. mr. DE OORLOG TER ZEE i - Brand met tragische gevolgen de van Ossstraat Donderdag 11 Juni. 1942. in Prof. Westra’s levensloop en Na de aanvallen op Dutch Harbour en Midway iy2 JAar in VERDUISTEREN KINDJE VAN DE VLAMMEN OMGEKOMEN II -Alarm life BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 voor De moord op Heydrich Japansche duikbooten Zuid-Afrikaansche kust De Amerikaansche vliegtuig moederschepen DE HAVEN VAN DURBAN GEBLOKKEERD Voorman der Nederlandsche S. S. naar het Oostfront DAPPERE REDDING VAN EEN KLEUTER VAN 3 JAAR EN EEN BABY VAN 4 WEKEN De Japansche opmarsch in Tsjekiang Het Rijkscommissariaat deelt mede De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van paragraaf 1 van zijn veror dening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den professor in de rechtswetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, mr. dr H. Westra, benoemd tot burgemeester yan de stad s-Gravenhage. Tegelijkertijd heeft de Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden den wethouder, prof. ir. C. L. van der Bilt, die sedert 1 Juni 1940 het ambt van burgemeester van den Haag heeft waargenomen, zijn dank betuigd voor de bewezen diensten. De Britsche verliescijfers BOVENWONING GEHEEL UITGEBRAND De Sovjet-Unie en de gasoorlog avmt®’'. aldus Lewkowski. jlasügde te Bern. Nieuwe steunregeling voor 1 werkloozen Japansche verklaringen over bezetting van de Westelijke Aleoeten Brandende kwesties De slag bij Midway A COURANT I Naar 7 Koninginnegracht 22, 1 Het D.N.B. meldt uit Tokio: In com mentaren op het bericht van het Japan sche Keizerlijk^ hoofdkwartier volgens dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht De twee mannen, die met gevaar voor eigen leven twee kinderen uit het vuur redden. (Polygoon-Meyer) Heden is de'voorman der Nederlandsche S.S., J. H. Feldmeyer, in gezelschap van de Standaardleiders van de Standaarden 1, 4 en 5 tezamen met eenige honderden vrijwilligers der Nederlandsche S.S. naar het Oostfront vertrokken. De Hongaarsche minister-president bij den Füh'rer. De Führer begeeft zich met minister-presidentz tevens minis ter van Buitenlandsche Zaken von Kollay en den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop naar de militaire besprekingen in het Hoofdkwartier. (Hoffmann) VON PAPEN BIJ DEN TURK8CHEN PRESIDENT De Duitsche ambassadeur von Papen is gisteren in tegenwoordigheid van den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Sarad^ jogloe, door den president der Turksche republiek, Ismet Inönu, in audiëntie ont vangen. Hedenavond van spreekt Max Blokzijl Hilversum II in J* kwesties” over niet?" o. 10.01 u. nam. tot 5.18 a. v.m. Maan: 11 Juni op 4.28 v.m., on der 7.24 n.m.; 12 Juni op 4.58 v.m., onder 8.24 n.m. 13 Juni N.M. Nachtdienst DOKTERSTusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Naar Domei meldt, hebben de Japan sche strijdkrachten in het centrum van Tsjekiang de troepen van Tsjoengking vernietigd in de slagen bij Kinlan, •Tsjoetsjau en Toengjang. In den slag bij Tsjoetsjau werden de 16de en de 86ste divisie van Tsjoengking vernietigd. Tot 9 Juni hadden de Japanners in Tsjekiang de volgende resultaten behaald -. 11.660 Chineezen gesneuveld, 6797 gevan gen genomen. Buitgemaakt werden 32 stukken veldgeschut. 34 loopgraaf mortie ren, 52 zwire en 222 lichte machinegewe ren en aanzienlijke hoeveelheden munitie en ander oorlogstuig. De Japanners verloren bij deze opera ties 383 dooden. 21.15 uur den zender „Brandende den oorlog HAAGSCHE bespoedigen, teneinde de lacunes op te vullen, echter is de capaciteit van de verbouwde schepen veel geringer. De nog resteerende Amerikaansche vliegtuig moederschepen van de Rangerklasse, groot 14.500 ton, zijn in 1933 van stapel geloopen en in 1934 gereed gekomen. Zij hebben een snelheid van 29.5 knoopen en LINDBERGH IN DIENST VAN FORD Uit Detroit wordt, volgens Europe- press, gemeld, dat de bekende Ameri kaansche vlieger Charles A. Lindbergh een aanbod van Henry Ford om werk zaam te zijn in diens organisatie, heeft aanvaard. Het nieuwe bankbiljet van 1 50. Op de voorzijde een gravure naar een schilderij van Jan Steen, „De oestereetster”. Op de achterzijde een gravure naar een schilderij van van Ostade, voorstellende een winterlandschap. £Ned. Bank-Polgaoo»2, De vijand valt aan. de aanval wordt afgeslagen. tegenaanval. stormloop. gevechten van man tegen man bloedige verliezen voor de sovjets. eindelijk een welverdiende rust voor onze strijders. Welverdiende rust, na een behaalde over winning, daar behoort een pijp goede ta bak bij. Dat kan, want zoowel tabak als een PUP behooren tot den inhoud van de 2200 kistjes, die nu gereed gemaakt wor den voor de dappere strijders van ons Uegioen. Die welverdiende rust, na een dag van harden strijd tegen het sovjet- lr'onster. landgenoot, ook gij gunt haar onzen mannen van harte en wat die pijp “•bak betreft, ook daaraan zult gij het uwe willen bijdragen. Daarom vragen wij U een flink bedrag te »r2r °P girorekening 432100 t.n. Ver- v®!ng,sfonds van het Vrijwilligerslegioen toderland”, Koninginnegracht 22, te ■^Dravenhage. Maatregelen tegen Tsjechisch dorp Naar blijkt uit een officieele bekend making, meldt het ÉJ.N.B. uit Praag, zijn bij het onderzoek naar de moordenaars van Heydrich onwraakbare aanwijzingen gevonden, dat de bevolking van het dorpje Liditz bij Kladno hulp en steun heeft verleend aan dén kring van moge lijke daders. Deze bewijzen zijn ondanks ondervraging zonder medewerking der dorpsbewoners geleverd. In het plaatsje zijn voorts staatsvijan- dige drukwerken, opslagplaatsen van wapens en munitie en een geheime zen der gevonden. Ook bevindt een aantal dorpsbewoners zich in het buitenland in actieven dienst van den vijand. Tegen het plaatsje met zijn 483 zielen zijn strenge maatregelen genomen. Hacha bij Hitler Na de staatsbegrafenis van Heydrich heeft de Führer in de nieuwe Rijkskan- selarij in aanwezigheid van minister dr. Lammers, Reichsleiter Bormann, Reichs- führer S.S. Himmler en kolonel-generaal der politie Dalüge den president van het protectoraat, dr. Hacha, de leden der protectoraatsregeering en den gezant van het protectoraat voor de aanbieding van hun rouwbeklag ontvangen. vijand niet in staaf is den Japanschen marine-eenheden landingen en hef bezet ten van de Westelijke Aleoeten tb belet ten zijn eigen gebied of te verhin deren. dat de Japanners Sydney en New castle beschieten, zooals uit buitenland sche berichten blijkt ten tijde van den aanval op de Midway-eilanden. Hij zeide verder dat dergelijke overdreven propa ganda slechts dient om de Japansche overwinning te bevestigen. De pogingen van den vijand, het verlies te bemantelen, doen komisch aan. De Japansche strijd krachten konden de Westelijke Aleoeten bezetten, omdat de vijand niet in staat was versterkingen naar het Noorden te zenden wegens den zwaren aanval der Japanners op de Midway-eilanden. Zeggend, dat de Japansche marine nooit een schip verliest zonder den vijand nog grootere schade toe te brengen, ver klaarde spr., dat- de Japansche marine Voornemens is de overgebleven vijande lijke vliegtuig moederschepen te vernie len en indien deze taak, ondanks verlie zen, ten uitvoer kan worden gebracht, heeft de marine haar doel bereikt. Hij wees er op, dat de operaties der marine het Oostelijke deel van de Stille Zuidzee hebben bereikt en dat het bezetten van de Westelijke Aleoeten het zwaard op de keel van den vijand heeft geplaatst Hiraide verklaarde verder, dat de uit breiding van de Japansche operaties naar het Oostelijke deel van den Stillen Oceaan, tezamen met de operaties op den Indischen Oceaan en tegen Madagascar, het beginsel, hebben gedemonstreerd van de samenwerking met de bondgenooten Duitschland en Italië. Deze operaties be oogden tevens, een eventueel plan der Geallieerden om een tweede oorlogsfront tegen Duitschland en Italië te vormen, te verijdelen. De Japansche marinedeskundige schout bij nacht Tosjie Matsoenaga, lid van het Huis van afgevaardigden, en Tahzo San- nami, leider der maritieme afdeeling van de Japansche luchtvaartmaatschappij, hebben de volgende verklaring afgelegd: „Het feit, dat de marine de Aleoeten ’en het eiland Midway bij verrassing heeft aangevalen, is van groote beteekenis, want op deze wijze had Amerika geen tijd de Aleoeten te gebruiken als basis voor luchtaanvallen op Noord-Japan. Amerika is nu niet meer in staat lucht aanvallen op Japan te doen, want het heeft nog slechts één of twee vliegtuig- moederschepen over.” PRIJS DEZER COURANTVoor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 8 mnd met „Kikeriki”, ,D« Nieuwste Mode”, j.Kol. Bijblad” en „Letterk. Bijblad” t 3,15. Fr. p. d. met Modeblad 1 4.29, z. Mode blad 1 3.95. Buitenland 1 9.45. BH postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen Afz nummers 5 ct. tr. o. O. 10 et Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel' Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel, 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263Boekhandel J. B. v. Seters Jr- Thereslastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. D. Couvée. van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. De nieuwe burgemeester van ’s-Graven hage is in deze gemeente een goedebe kende. want prof. Westra heeft hier se dert 1935 gewerkt als voorzitter van de Algemeene Nederlandsche Verkeersfede- ra tie* (tot 1938) en als leeraar in het In dische staatsrecht aan de Hoogere Krijgs school (tot 1940) Geboren 29 Mei 1883 te 's-Gravenhage, voltooide hij na zijn gymnasiale opleiding de studie in de rechtswetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1907 promoveerde Reeds het volgende jaar werd hij bij de rechterlijke macht in Nederlandsch-Indië geplaatst, waar hij o.a, president van landraden was. In 1915 re patrieerde hij en kort daarna werd hij te Utrecht bevorderd tot doctor in de staats wetenschappen. Tevens studeerde hij ip de jaren 1915/T7 de Japansche taal aan de Leidsche Universiteit met het resultaat, dat hij in 1918 werd benoemd tot secre- taris-tolk aan het Nederlandsch gezant schap te Tokio, welke functie dr. Westra tot 1921 bleef bekleeden. In laatstgenoemd jaar ging hij wéér naar Nederlandich- Indië en wel als leeraar aan de Opleidings school voor Inlandsche Ambtenaren, ter wijl hij tevens lid van den Volksraad werd en zitting had in gewestelijke gemeente raden en in den regentschapsraad. Voorts •was hij tot 1924 adjunct-regeeringscommis- saris vcfor de bestuurshervorming en als zoodanig belast met de ontwerpen voor de provincie-, stadsgemeente- en regent- schaps-ordonnanties. In 1924 werd hij be noemd tot hoogleeraar in het staats- en administratief recht en de tropische eco nomie aan de Technische Hoogeschool te Bandoeng. De,Kunstkring aldaar benoem de hem tot zijn president. Prof. Westra heeft tot 1931 te Bandoeng het hoogleeraarsambt bekleed en werd toen benoemd tot bijzonder hoögleeraar in het Indische staatsrecht en het adatrecht aan de Utrechtsche Universiteit en hij werd daar van 1933’36 tevens belast met het geven van colleges in de Japansche taal. Tijdens dit hoogleeraarschap aanvaard de prof. Westra in 1935 als opvolger van prof. ir. van Breen het presidium van de Alg. Ned. Verkeersfederatie, in welke kwaliteit hij uitnemend werk heeft ver richt, waarvan vooral het in dien tijd zich sterk ontwikkelende motorwegverkeer profijt heeft gehad. Behalve de reeds genoemde functies ver vulde prof. Westra van 1937 tot heden een belangrijke taak als docent, belast met de colleges in het Indisch staatsrecht aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen en voorts was hij van 1934 tot ’42 be stuurslid van de Nederlandsch-Japansche Vereeniging, sedert 1938 secretaris van het Institut International Colonial (afd. Nederland), van 1940 tot ’41 president van de Waag Stichting, en medewerker sinds 1937 aan het weekblad De Waag, terwijl hij sedert het vorige jaar eerste president is van de Nederlandsch-Duitsche Kuituur Gemeenschap te Utrecht. Op uitnoodiging van de Ausland Club heeft prof. Westra in 1940 te Berlijn, Bres lau en Stuttgart redevoeringen gehouden over „Die Kolonialfrage als Weltfrage”. Voor de Grotius Society te Londen maak-, te hij indertijd een studie onder den titel „Custom and the Muslim law in the Ne- therland Indies”. Van zijn hand verschenen o.a de vol gende publicaties: Ned.-Ind. provinciaal recht (1925), Ned. Ini. staatsregeling (1927) en herziene druk (in 1934), admi nistratieve rechtspraak in Ned’. Indie (1929), vervolgens artikelen in het Kolo niaal Tijdschrift, in koloniale studiën, den Indischen Gids, de „Asiatic Review”, Pa. cific Affairs, Völkerbund und Völker- recht, Zeitschriftvergleichende Rechtswis- senschaft en Europaische Revue. De inaugureele rede, waarmede prof. Westra het hoogleeraarschap aanvaardde, was getiteld „Heroriënteering der rechts wetenschap en dualistisch staatrsrecht”. Prpf. Westra is lid van de N.S.B. DE FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN OP MARTINIQUE het D.N.B. uit welingelichte kringen te Vichy verneemt is de demo bilisatie van de Fransche oorlogsschepen op Martinique bijna voltooid. Wat de kwestie der zich op Martinique bevin dende Fransche koopvaardijschepen be treft zoo is geen wijziging te verwach ten in de houding, zooals die in het offi cieele antwoord van den 13en Mei op den Amerikaanschen eisch met betrekking tot de Antillen is geformuleerd. GEZANT VAN TSJOENGKING BIJ HET VATICAAN Volgens een officieel bericht ui* Tsjoengking is dr Tsjaoe kang sie be noemd tot eersten Chineeschen gezant hij het Vaticaan. Hij was tot dusver zaakge- Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de plaatsvervangende minister president, Attlee, de verliezen van het Britsche Rijk sedert het uitbreken van den oorlog ot 1 September 1941 als volgt opgegeven Vereenigd Koninkrijk: 42.267 dooden, 32.903 gewonden, 53.634 gevangenen en 16.200 vermisten. Dominions4655 dooden, 7279 gewon den, 3104 gevangenen en 8785 vermisten. Indië en Birma1439 dooden, 5374 ge. wonden, 1714 gevangenen en 64 ver misten. Koloniën: 61 dooden, 807 gewonden, ft gevangenen en 4669 venriisten. Doordat kinderen, die alleen tjiuis warenf met vuur hadden gespeeld, is gisterochtend, omstreeks half twaalf brand ontstaan in een woning aan de v. Ossstraat, tengevolge waarvan een 14-jarig jongetje om het leven is geko men. Dank zij het heldhaftig optreden van den 41-jarigen J. A. J. Anthonis- sen uit jie Wijnand Nuijenstraat en den 26-jarigen A. van Oosten uit de Krusemanstraat konden nog een 34- Jarig kindje en een baby van 4 weken tijdig in veiligheid worden gebracht. Ook de 66-jarige grootvader van de kleuters heeft direct reddingspogingen in het werk gesteld. □e geheele eerste verdieping van het huisje brandde uit. Het gebeurde heeft diepen indruk in deze volkrijke, buurt gemaakt en het medeleven met de zwaar beproefde ouders is groot. Verdere pogingen faalden De dappere mannen hoorden dit eerst, toen zij weer buiten waren. Ondanks dé hoog oplaaiende vlammen, die gevaar voor eigen leven niet denkbeeldig deden zijn, gingen de heeren van O. en A. onmiddel- lijk,terug. De vuurzee maakte het ónmogelijk de woning langs den normalen wég binnen te dringen Zij wisten een ladder te bemachti. gen en probeerden hiermede den zol der te bereiken. Dit was evenwel niet meer mogelijk; het dakraam was niet te openen. Pas toen men den brand bedwongen had kon de brand weer tot den zolder doordringen en deed men hier .de tragische ontdekking, dat de 14-Jarige G. van Herwaarden in de vlammen was omgekomen. WONING GEHEEL UITGEBRAND Met man en macht werd de strijd tegen het vuur aangebonden, doch niet voorko men kon worden, dat het geheele huisje uitbrandde. In den laatstentijd wordt in de Sov jet-Unie een bijzóndere waarde gehecht aan de paraatheid inzake den gasoorlog. Wanneer officieel slechts verdedigings maatregelen warden genomen, zoo wordt toch in het geheim in de Sovjet-Unie de offensieve gasoorlog voorbereid, aldus verklaarde de bolsjewistische Ie luite nant Matwëij Lewkowski van het eerste stootleger van het eerste gar4ecorps. „Ik behoorde langen tijd tot den staf en heb van zeer nabij de werkzaamheden kun nen waarnemen. Daar naar de meenlng van de hooge legerleiding de Duitsche legers op den'duur niet tegen te houden zijn, wil men zijn toevlucht tot het laat- ovttc txcii-vi xawxua. w ai nut vuigciifl hetwelk de Japansche marine 2 Ameri- kaansche vliegtuigmoederschepen van het type „Enterprise” en „Hornet” bij de Midway-eilanden tot zinken- heeft ge bracht, wordt door waarnemers naar vo ren gebracht, dat de Ver. Staten, die voor het begin van den oorlog 7 vlieg- tüigmoederschepen bezaten, thans nog slechts 2 daarvan over hebben. Er wordt op gewezen dat de Japansche vloot te voren reeds in den slag op de koraalzee 3 Amerikaansche vliegtuigmoederschepen in den grond heeft geboord, n.l. een van de Yorktownklasse, een van de Saratoga- klasse en een van de Lexingtpnklasse, die op 12 Januari ten Westen van Hawaji tot zinken werden gebracht. Waarschijn lijk, zoo verluidt te Tokio verder zullen de Ver. Staten thans het verbouwen van koopvaarders tot vliegtuigmoederschepen Ook van het huisraad kon niets wor den gered en wat er van de baby van 4 weken zou zijn geworden, bleek, toen de kinderwagen naar buiten werd gebrachtslechts’ een geraamte van den wagen was overgebleven. Dank zij het doortastend optreden van de brandweer is voorkomen, dat het vuur zich aan belendende perceelen kon mee- deelen. De bewoners hiervan hadden hun inboedels reeds in veiligheid gebracht. Zooals gezegd is de bovenwoning van perceel 17 geheel uitgebrand; het beneden gedeelte kreeg groote waterschade. Het tragische voorval werd druk door de omwonenden besproken. Redder licht gewond Gebleken is, dat ook nog de bakker de Ruyter uit de Kempstraat direct po gingen in het werk heeft gesteld om de kinderen te redden. Hij liep hierbij ver wondingen aan een der polsen op. De commandant van de brandweer, de heer de Roos, wès ter plaatse. Om onge- 'veer 2 uur kon de laatste motorspuit in rukken. Het stoffelijke overschot van het kunnen 80 vliegtuigen en een bemanning kindje werd door den geneeskundigen van 1000 resp. 788 koppen aan boord hebben. Kapitein Hideo Hiraide, chef van de persafdeeling der marine van het keizer; lijk Japansch hoofdkwartiec, heeft in een radiorede de aanvallen op Dutch Har bour en de Midway-eilanden gevoelige slagen genoemd voor het Amerikaansche vasteland, waarbij tegelijkertijd Japan’s verdedigingsoorlog 2500 zeemijlén naar het Oosten werd verlegd. Hij zeide ver der, dat in de toekomst de opératies der Japansche marine door steeds toenemen de activiteit zullen worden gekenmerkt. De strategie van admiraal Yamamoto bij de operaties in den Stillen Oceaan zijn er op gericht geweest de vijandelijke vliegtuigmoederschepen te vernielen. Met dat doel heeft hij een aanval op de Mid way-eilanden ondernomen en een vijan delijke marineformatie, bestaande uit vliegtuigmoederschepen, aangepakt. Toen de vijand niet wilde vechten, hebben Ja pansche vliegtuigen den strijd met den vijand gebracht en tenslotte 2 Amwi- kaansche vliegtuigmoederschepen van het type Enterprise en Hornet tot zinken ge bracht. De Japansche actie tegen de Aleoeten heeft het steunpunt van den vijand ver nield, van waaruit deze Japan kon aan vallen. Zooals gew.oonlijk, aldus spr., be weren de geallieerden, dat zij een groote overwinning hebben behaald en dat de Amerikaansche vloot bij de Midway- eilanden 2 Japansche vliegtuigmoeder- schepen tot zinken gebracht, 2 andere zwaar beschadigd en 3 slagschepen tot zinken gebracht heeft. Hiraide verklaar de, dat het verwonderlijk is, dat de MOEDER WAS BOODSCHAPPEN DOEN Het betrokken perceel, dat gelegen is in de van Ossstraat 17, op den hoek van de Eeckhoutstraat, wórdt bewoond door de familie van Herwaarden. De vrouw des huizes moest even in de buurt een boodschap gaan doen en liet haar drie spruiten, in den leeftijd van 34 jaar, IJ jaar en 4 weken, in dte woning achter. Het 34-jarig jongetje heeft in de keu ken liggende lucifers weten te bemach tigen en is daarmede in een achterkamer gaan spelen, met het gevolg, dat brand ontstond. Direct heeft het vuur met groote 'snelheid om zich heen gegrepen, warjt toen tegen half 12 de eveneens in de van Ossstraat wonende 66-jarige grootvader F. Landers langs de wo ning kwam en den brand ontdekte, stond de bovenverdieping reeds in lich terlaaie. Onmiddellijk waarschuwde hij de brandweer en spoedig waren drie spui ten, resp. van de bureaux Rijswijksche- weg en v d. Vennestraat en van de hulpbrandweer uit de Elboogstraat, be nevens een ladderwagen ter plaatse. DAPPERE REDDING De heer Landers stelde direct pogingen in het werk de kinderen, waarvan hij wist, dat ze thuis waren, te redden. Hij De secretaris-genèraal van Sociale Za ken heeft de steunregeling voor de werk- loozen aan een herziening onderworpen, die in hoofdzaak op het aanbrengen van eenige vereenvoudigingen neerkomt. Het aantal gemeenteklassen is vermin derd van 9 op 7.. Voor de gemeenten, be- hoorende tot de eerste klasse, geldt thans het navolgende tarief: A. voor man en vrouw f 13.60; B. voor elk gezinslid boven 2 personen 1.40; C. voor kost gangers /9.40. De tot dusver gelcfende schaal der maximum uitkeeringen is door een andere vervangen. De maximum steun bedraagt 70 pCt. van het loon, dat de betreffende werklooze geacht wordt te kunnen ver dienen, vermeerderd met een gezinsleden bijslag, met een algemeen maximum ten bedrage van 90 pCt. van het loon. Voor hen, die verzekerd zijn, d.w.z. aangesloten bij een van Rijkswege gesub sidieerde en functioneerende werkloozen- kas, worden de normen voor man en vrouw, alsmede de bedragen, voorkomen de op de schaal der maxumum-uitkeerin- gen. steeds met een gulden verhoogd. Afgeschaft is de overgangstoelage (oude huurbijslag), alsmede de vaste toelage. Deze bijdragen zijn thans in de normen verwerkt, zoodat op geen enkele wijze een bedrag kan worden verstrekt in ver band met de verwoonde huur. I Ook het verschil in uitkeering tusschen uitgetrokkenen en dubbel uitgetrokkenen heeft opgehoudeai te bestaan. Het ligt in de bedoeling, a#n deze nieuwe voorschriften terugwerkende kracht te verleenen tot den datum, waar- op de laatste winteruitkeering is ver strekt. Tenslotte is besloten, maatregelen te treffen, opdat de kinderen van onder steunde werkloozen, die volgens de distri* butiebepalingen voor het gebruiken van gestandaardiseerde melk in aanmerking komen, deze ook metterdaad zullen ont vangen. De kosten dezer verstrekking komen geheel ten laste van het Rijk. DE 8TRIJD OP MADAGASCAR Men bevestigt te Vichy, dat klein* Britsche afdeeliryten op Madagascar de haven Bohemar, op 200 k.m. ten Zuid oosten van Diego Suarez, hebben be reikt kreeg daarbij de hulp van de heeren van Oosten en Anthonissen. Dezen renden de trap op en vonden in een kinderwagen in de huiskamer een baby van 4 weken en in de keuken een kleuter van 3 jaren. De redders waren hier nog juist op tijd gekomen en zij slaagden erin de kleinen ongedeerd naar buiten te brengen. Helaas waren zij onbekend, met de om standigheid, dat zich nog een derde kind in het brandende huis bevond. Bit lag in een bedje op den zolder. Ook de groot vader wist hiervan jammer genoeg, niets af. 21 tot via de serie „Wie wilde Naar de „Nitsji-Nitsji”. en de Asahi Sjimboen” melden, moeten alle opvaren den van het gezonken Japansche vlieg- kampschip gered zijn. De slag bij Midway was eigenlijk de voortzetting van de ope raties op de Koraalzee. Nadat daar 2 vliegkampschepen en een slagschip van den tegenstander tot zinken waren ge bracht, heeft de Japansche marie ijverig gezocht naar de test der vliegkampsche pen van de Enterprise- en Hornetklasse. Zoodra die werden ontdekt bij Midway, gingen de Japanners tot den aanval over. Voor den vijand is, aldus de bladen, de mogelijkheid, om na de laatste gebeurte nissen nog doeltreffende operaties de Zuidzee te ondernemen, uiterst gering. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1—11 m.M (5 reg.) 1 1.65. iedere m.M. meer tot 22 m.M (10 reg.) 0.19 Elke m.M meer 21 ct. Reel, t 0.51 per m M. Bewijsn. 5 ct.. fr. p. n 10 ct Ine. binnen de stad 5 ct. KI. Adv. (in halve oplaag) 0.57, Dienstaanb t 0.38. Pers. gevr. f 0.48. Adv. met ..Br. a h. bur. v d bl” 10 et. meer Het Zuid-Afrikaansche ministerie van marine heeft gisteren in een commu niqué toegegeven, dat de haven van Durban, gelegen aan de kust van Natal, door de Japansche duikbootvloot vrijwel is geblokkeerd. Men heeft geconstateerd, dat verscheidene Japansche duikbooten voor de haven kruisten en in korten tijd 3 schepen tot zinken hebben gebracht. Deze officieele mededeeling, welke in Zuid-Afrika groote opwinding heeft ver oorzaakt, heeft onmiddellijk militaire maatregelen tot gevolg gehad. Zoo is de stad Durban geheel verduisterd, evenals het kustgebied tot een diept» van 70 kilometer, meldt het D.N.B. In militaire kringen te Kaapstad hecht men groote beteekenis aan deze Japan sche operaties aan de Oostkqst van Zuid- Afrika. Men wijster op, dat de Japan sche vloot waarschijnlijk van plan is de Geallieerde scheepvaartroute om de Kaap krachtig aan te vallen. Zooals bekend, worden alle materiaal- en troepentrans porten naar het „Midden-Oosten” en Britsch-Indië om de Kaap geleid, sedert de Middellandsche Zee en het Suez- kanaal daarvoor niet meer gebruikt kunnen worden. Het opduiken van Japansche oorlogs schepen op deze route is natuurlijk een zware slag voor de versterking der ,Britsche strijdkrachten in Britsch-Indië en voor het vervoer van Amerikaansch oorlogsmateriaal naar de troepen in het „Midden-Oosten” AA.OOÖOO

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1