HAAGSCHE COURANT ft DE RENAUTO tweede blad STADSNIEUWS BINNENLAND Nooduitkeering van het Arbeidsfront Donderdag 11 Juni 1942. ff /vook./ De distributiebonnen t.m. DE LUISTERSPELPRIJSVRAAG Bekroningen uitgereikt WAT IS SIBBEKUNDE? BESCHERMING VAN VOGELS FEUILLETON De Nederlandsche Oost Compagnie Eén slecht verduisterd huis brengt allen in gevaar DE APPLICAT1E-CURSUS IN DE LICHAMELIJKE OPVOEDING i^AMERAADSCHAPSAVOND RECHTSFRONT FLINKE BUIT BIJ INBRAAK AAN DEN KWEEKERIJWÈG WEI KIMAK ÊjvoriÊ' De Ongevallenwet 5000 BOETE VOOR PRIJS- OPDRIJVENDEN SLAGER UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Maximumprijzen voor alcoholvrije dranken Bijna 300 leerkrachten een getuigschrift applicatie-cursus in de lichamelijke nnvoeding heeft zich in de groote sym- nathi^1 van de leerkrachten bij het Haag- «rhe openbare en bijzondere onderwijs ÏTncen verheugen. Een 400 onderwijzeres- en onderwijzers hebben voor cursus ingeschreven. Ongeveer 300 de lessen, ondanks verschillende omstandigheden, tot het Voordrachten door mr. P. M. C. J. Hamer inbrekers door eigenaar van ZAAK VERRAST veroor- 75 gr. 500 gr. plaats. een hoog artistiek peil. van van de ontledende en J. A. DE haalde zijn horloge te 14) dat vóór HOOFDSTUK VIII verwarde 1 No. 18203 Artikel Aardappelen Aardappelen 288 29 250 gr. 120 gr. 125 gr. 400 gr. 50 gr. 100 gr. 250 gr. 250 gr. vindt mor- en Duinen In het Z w embad Zuiderpark werden gisteren' 2708 baden genomen. i de Utrecht- ■an ge- De Ijverig - Hoe 29A 29B VI VI 4-19 24 299 303 27, 28 33, 34 Misschien zoo... Zij 2 L. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. (Nadruk verboden 13 Juni 14 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 31 Aug. 400 gr, 13 Juni 13 Juni 13 Juni 1 k.g. 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni Op de Hooftskade is aangehouden de 35-jarige landarbeider D. v d. H., die in 2_ L.„. rver voerde dat bij onderzoek van clandestiene Zeep Toiletzeep N.B. Zeepbonnen inleveren bij winkelier vóór 30 Juni, Aflevering geschiedt t.m. 31 Juli. Op den gisteravond U.L.O Kopschool, Laan 5. Gisternacht heeft men zich door ver breking van een raam toegang verschaft tot een villa aan den Kweekerijweg. waarvan de bewoners momenteel uitste- dig zijn. Voorzoover de politie heeft kun nen r_ rencostuums, c* kleedingstukken der goederen dot Door den wordt een H. F. SCHUTTERt In den ouderdom van 71 jaar is over leden de'fleer H. F. Schutter, een bekende figuur in den graanhandel en het expe ditiebedrijf te Rotterdam. Hij was o.a. commissaris van het Groenhoedenveenfl en van de N.V. H. Schutter jr. graan- expeditie en veembedrijf te Amsterdam. De begrafenis vindt Zaterdag a.s. te kwart voor 12 op de algemeene begraaf plaats aan de Kerkhoflaan plaats. EERSTE EETBARE BRANDNETELS GEVEILD Gistermiddag verschenen sche groentenhandelaren van Berkel en Gerard en de tuinkweekerij Galvani uit Zuilen ter veiling met de eerste kisten eetbare brandnetels. In totaal werden 24 kg brandnetels geveild tegen den prijs van 20 cent per kg. Naar men ons' verzeker de, zal dit voorbeeld navolging vinden nagaan zijn 2 radiotoestellen, 6 hee- een groot aantal kinder- i en een hoeveelheid on- dopr de daders meegenomen Centralen Opsporingsdienst onderzoek ingesteld ZIEKENHUIS ZUIB^AL Aangezien vernieuwing van de liiken- bewaarplaats en uitbreiding van de labo ratoriumruimte, in het Gemeentezieken huis aan den Zuidwal noodzakelijk zijn, heeft de burgemeester besloten hiervoor de benoodigde gelden, een bedrag van 64 ter beschikking te stellen. Voorts is voor de keukenvoorziening een bedrag van f 1450 noodig. zame oogenblikken datgene wat zij in dat oogenblik in hem had gevonden. Zij herinnerde zich dat oogenblik heel goed en langzamerhand kalmeerde zij weer. Zij zag weer dip oogen onder de donkere, samengetrok ken wenkbrauwen op zich gericht, zij voelde weer de oneindigheid van dat oogenblik. waarin zij niet meer alleen. rnaar heelemaal één was met hem. Na een oogenblik kwam haar de gelijkenis der beide broers in de gedachten. Zij dacht er even aan, of zij het prettiger zou vinden, als Peters broer haar red der was geweest. Dan was het waar- Steeds weer zien wij hoe opbou wende arbeid voor ons Volk wordt verstoord door onderaardsch wroet van geheime machten. S S speurt elke ondermijnende ar beid en roeit de wroeters uit. Strijdt mede tegen de geheime organisaties der vrijmetselaren. Treedt in de rijen der Nederland sche S.S. DISTRIBUTIEVOORSCHRIFTEN OVERTREDEN De 46-jarige W K. kooht gebruikte schrijfmachines op voor 120 en 250. terwijl de waarde van de machines nieuw ligt tusschen de 80 en f 165 Hij ver kocht ze weer met 30 a f 40 M0nst. Tweedehandsch rijwielen koeht K. op voor 145, terwijl ze ongebruikt f 75 kosten Terzake van prijsopdrijving is K in be waring gesteld; 6 schrijfmachines en 1 rij wiel konden in beslas worden genomen. 16 307 315 Ha Hermann kwam den volgenden dag met thuis. 'Ook de^ middags verscheen zijn groote. grijze wagen niet voor het huis. Elin was al bang, dat het haar niet zou gelukken haar belofte, om Pe ter dpn wagen te laten zien, te houden, toen haar vader eindelijk laat in den middag terugkwam. Maar hij kwam alleen terug, om samen met Elin te 250 gr. 100 gr. 1 rantsoen 41 t.m. 100 Textielk. 2e serie (behalve bon K) Thee Bon reeds ingeleverd 40 gr. Vleesch 29A 100 gr. Vleesch 29B 25 gr. 29A 100 gr. 13 Juni 29B 25 gr. 13 Juni Zeep 211,228,272,293,300 90 0 450 gr. 30 Juni G, H, I, J, K 90 11 450 gr. 30 Juni G, H, I, J, K 75 gr. 30 Juni Brandstoffen Kookdoeleind. 01 KF 1 Eenh. 30 Apr. ’43 Gen. Anthr. VI 1 Eenh. 30 Juni Gen. Turf VI 50 stuks 30 Juni Brandst.-krt. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Dec. Bon Aantal U k.g. 13 Juni i k.g. 13 Juni Bak- en br.vet (Vetk.) 29 100 gr. 14 Juni Beschuit (br. of geÖ.) 75 gr. 13 Juni Bloem (br.) 301,305,309,313 70 gr. 13 Juni Boter 29 Brood (of gebak) 29A Brood (of gebak) 29B Chocolade 26, 28 Gort 311 Havermout 307 was gewekt door het rinkelen van winkelbel, waarop hij onmiddellijk Door «en aanvulling van de Ongeval lenwet 1921 zijn met ingang van 1 Juli a.s. degenen, die in dienstbetrekking werkzaam zijn in de zoogenaamde .vrije beroepen” dus bij artsen, tandartsen, ad vocaten. architecten, accountants, nota rissen enz onder de bepalingen van de Ongevallenwet 1921 gebracht. De werk gevers van de betrokkenen zullen onmid dellijk na evengenoemden detum aan gifte van hun beroep moeten doen ten postkantore of bij den Raad van Arbeid, alwaar aangifte-formulieren kosteloos verkrijgbaar zijn Hallermann voorschijn. Ik kan nog een uur rusten en dan drinken wij samen koffie. Tien minuten nadat Hallermann ver trokken was, betrad Peter, nieuwsgie rig om zich heen kijkend, door het prachtig smeedijzeren hek den ingang van Floridshof. Van uit het hoekvenster in moeders kamer, zag Elin hem ko men. Hij droeg een grijs costuum en een lichten, ruigen vilthoed. Deze hoed herinnerde aan mijnheer Anacker, die ook voor den wagen van von Erd- mannsdorf gekomen was. Zij zag, dat Peter een opvallend knap man was, knapper dan alle jongemannen, die' zij tot nu toe had leeren kennen. Het grijze pak stond hem goed bij zijn blauwe oogen, zijn blonde haren en zijn rijzige figuur. Het ontging Elin niet, dat de twee of drie menschen, die hij ontmoet te, zich omkeerden om hem na te kij ken. Zonder hem een stap tegemoet te komen, ontving Elin hem in dezelfde kamer, van waaruit zij hem door het raam had bekeken en waarin anders nooit iemand ontvangen werd. Maar de eenigszins ouderwetsche pracht van dit boudoir verwarde hem niet In minst. {Wordt vervolgifr Lezing van den heer C. Pama In de lunchroom van De Bijenkorf hield de heer C Pama gisteravond een lezing over -het onderwerp „Wat is eigenlijk sibbekunde?” zulks in verband met de tentoonstelling ,Wie en wat waren onze voorouders?” De Sibbekunde omvat een zeer groot gebied, waarvoor heden ten ddge veel belangstelling bestaat, aldus spr Het materiaal van de sibbekunde zijn de betrekkingen van de menschen tot el kaar In een familie zijn eigenschappen erfelijk, de z.g. biologische verwantschap. Daarnaast bestaan er nog vele andere be trekkingen, die voortkomen uit gods dienst, politiek e.d, De sibbekunde is vóór alles de leer van het bloed; zij is gebonden aan allerlei reges. Op den drie hoek vader-moeder-kind berust de gehee- le sibbekunde De stamboom is bij het onderzoek naar de afstamming altijd nog het voornaam ste. De geslachtsnaam zegt reeds veel over streek of land van herkomst. Het familiewapen houdt de personen van een familie samen Ook deze wapens openbaren veel qver de streek van her komst. Naast het wapen bestond vroeger nog het huismerk, nauw samenhangend met onzen Germaanschen volksaard Uitgaande van den driehoek vader- moeder-kind moeten wij eerst de afkomst nagaan van den vader, vervolgens diens vader enz.; zoo verkrijgen wij een stamreeks Men onderscheidt vergelijkende sibbekunde, die naast el kaar staan en elkaar aanvullen. Verder kennen we nog de algemeene sibbekunde In het bloed, het symbool van het leven zelf, bezitten wij het erfdeel der vaderen, dat wij weer overdragen op onze kinde ren. Het is onze plicht te onderzoeken in welke betrekking wij staan tot die men- scheh en hun tijdgenooten, di^ ons volk groot gemaakt hebben. Dit onderzoek is echter niet eenvoudig gezien het gróote aantal directe voorouders. Omstreeks 1200 bestond de bevolking van ons land uit ongeveer 33.000 menschen, van wie ons geheele volk afstamt. Wij bezitten bij benadering allen ongeveer 250 000 bloed verwanten. Sibbe is een woord om verwantschap aan te duiden. Het stamt af van het Germaansche woord „Sippa”. In de mo derne beteekenis verstaan wij er onder „familie” in den meest uitgebreiden zin. Het doel van de sibbekunde is, onze af stamming na te gaan om aan te toonen, dat wij één zijn als volk en één van bloed. Een hartelijk applaus beloonde den spreker voor zijn belangwekkende voor dracht. KOSTBARE HOND VERMIST Op Woensdag 10 Juni j.l. is een jacht hond weggeloopen van het volgende sig nalement. 4 jaar oud, teef, hoog ongeveer 50 c.m., kleur bruin-wit, bruine neus, witte bek. donkerroode oogen, gele pu pillen, boven oogen een gele punt op kop, donkerbruine gegolfde haren op rug, ge krulde haren op buik en borst, lange behaarde ooren en dito staart. De waarde van den hond bedraagt ongeveer 500 De commissaris van den Justitieelen dienst B II verzoekt een ieder, die om trent dezen hond aanwijzigen of ffilich- tingen kan geven, zich ten spoedigste, in zijn egien belang, te vervoegen aan zijn bureau Alexanderplein 12. FRAUDULEUS GESLACHT SCHAPENVLEESCH Op de Hooftskade is aangehouden nc 12J-VN J IJ JJ, een zak* 23 k.g. schapenvleesch slachting afkomstig bleek te zijn. Van der H. is in bewaring gesteld. INBRAAK IN WONING AAN DE LAAN COPES VAN CATTENBURCH Toen de bewoners des avonds diet thuis waren, is ingebroken in een woning aan de Laan Copes van Cattenburch. Vermoedelijk is men dpor opensluiting van de straatdeur binnengekomen. Ge stolen zijn 2 damesrijwielen eenige stuk ken toiletzeep en 2 Perzische tapijtjes. B. VAN ERP TAALMAN KIP t In den ouderdom van 57 jaar is over leden de heer B. van Erp Taalman Kip, gep hoofdofficier van administratie 2e kl. der marine, directeur dfer N.V. Handels- ver. „Neptunus”. De begrafenis vindt morgen te 3 uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen plaats „ROODKAPJE EN DE WOLF” IN METROPOLE Gezien het buitengewoon groote succes zal Zaterdagmiddag a.s. wederom door de zomercombinatie van ..Hdl Residentie- tooneel”, een opvoering worden gegeven van de kinderoperette „Roodkapje en de wolf”, in Metropole Palace De hoofdrol len worden gespeeld door Enny Meunier en Jan Retèl, terwijl de leiding, zooals bekend, in handen is van Fie Carelsen Wijziging Algemeene Politieverordening De burgemeester heeft de Algemeene Politieverordening voor ’s-Gravenhage gewijzigd om een einde te maken aan het euvel, dat jongens van 10 tot 20 jaar zich er op toeleggen vogels, inzonderheid meeuwsoorten, met een lijn; voorzien van een haak met aas, te vangen en volgens hun verklaring voor consumptie te ge bruiken. Tegen dezen vorm van ergerlij ke dierenmishandeling kan aan de hand van de bestaande voorschriften niet vm- doende worden ’opgetreden. Volgens de gewijzigde verordening is het thans ver boden op de openbare straat en op de voor den openbaren dienst bestemde wa teren vogels te dooden, te pogen te dooden, te vangen of te pogen te vangen, eieren van deze vogels te zoeken, te rapen of uit te halen of hun nesten opzettelijk te versto ren; dit verbod geldt niet voor den di recteur der Gemeenteplantsoenen of den- géne. die namens hem handelt Eveneens is ter plaatse verboden voor werpen of middelen te hebben, die kunnen dienen om vogels in den zin der Vogel- wet 1936 te dooden. te pogen te dooden. te vangen of te pogen te vangen; dit ver bod geldt niet voor hem. die aannemelijk kan maken, dat Jiet hebben van dergelij ke voorwerpen of middelen niet met een dezer doeleinden verband houdt. Een duister vermoeden steeg in Elin op, dat het nooit mogelijk is, iemand volkomen hef te hebben, dat de liefde, altijd tot een zekeren graad, afstand doen beteekende; dat vóór alles, de liefde een kunst beteekent. Misschien moest men leeren Peter lief te hebben. Misschien vond zij alleen in heel zeld- in hem, hem zich Berlijnsch blad wijst op groote mogelijkheden In een beschouwing naar aanleiding van de oprichting van de Nederlandsche Oost- Compagnie wijst de B.B.Z. op de betee kenis hiervan en op de mogelijkheden, die in Oost-Europa voor de andere Euro- peesche landen zijn weggelegd. Het is zeker geen toeval aldus het blad, dat eenige weken voor de oprichting van de Nederlandsche maatschappij de minis ter van het verkeerswezen in Denemarken, Gunar Larsen, in Berlijn besprekingen heeft gevoerd over het vraagstuk van de Deensche medewerking aan den opbouw in het Oosten. Het feit immers, dat Dene marken bereid is deel te nemen aan den wederopbouw van de Oost-Europeesche landen, hetgeen nog extra onderstreept is door de reis, die de Deensche minister van verkeer op uitnoodiging van Rijks- minister Alfred Rosenberg aan de Ooste lijke gebieden heeft gebracht, en de op- richting van de nieuwe maatschappij ia Nederland voor de bezette Oostelijke ge bieden, hebben dit gemeen, dat zij de ver bondenheid van de volkeren van het Euro- peesche continent door een nieuwe eco» nomische ordening van Europa onder lei- 'ding van de Asmogendheden duidelijk naar vorén brengen Het ligt daarbij voor de hand, dat de ontsluiting van het Oosten met zijn grooten natuurlijken rijkdom een bijzondere beteekenis heeft bij den nieu wen opbouw van Europa. De Duitsche staatsleiding heeft steeds weer het standpunt ingenomen, dat Euro pa en het Oosten elkaar aanvullen en dat de Oostelijke gebieden een nieuw arbeids terrein ook voor de andere volkeren van Europa vormen Aan dezen oproep van de Duitsche leiding om samen te werken aan den wederopbouw in het Oosten, die ongeacht de oorlogsgebeurtenissen reeds krachtdadig ter hand is genomen heeft ook Hbngarije eenigen tijd geleden reeds gehoor gegeven door de oprichting van „Transkarpathia” een maatschappij voor grondstoffeninvoer en goederenhandel. De taak van deze maatschappij is den goede- renruil tusschen de door de Duitschers be zette gebieden in het Oosten en Hongarije te bevorderen. Voor de uitvoering van dit plan zijn de twee groote Hongaarsche banken opgericht n.l. de Pester Ungarische Commercialbank en de Ungarische AUge- meine Kreditbank. Qe doelstelling van de overeenkomsten met Denemarken en Nederland is zeer ruim. De verbondenheid op het gebied van de handelspolitiek door de traditie van de Hanse bij de ontsluiting van het Oosten ook uit het oogpunt van de kolonisatie d.w.z. door nederzettingen in dit gebi^. komt bij de oprichting van de nieuwe maatschappij weer naar voren. In dit ver band wijst genoemd blad er op, dat begin April reeds een groep van 45 Nederland sche ambachtslieden naar Charkov zijn ver- trokkeh, als voorpost van een groep van 800 Nederlandsche ambachtslieden die zich in de Oekraïne zullen vestigen. De oprichting van de nieuwe Nederlandsche maatschappij maakt een medewerking van Nederland aan de groote taken in Oost- Europa op grootere schaal mogelijk. De Haagscne slager J. A van der Burg, die een zaak heeft in de Javastraat 65, is wegens ernstige prijsopdrijving,-ge durende langen tijd gepleegd, deeld tot een boete van f 5000 Bij een aanzienlijken omzet werden regelmatig te hooge prijzen gevraagd en herhaaldelijk was het verschil tusschen den toegestanen en den berekenden prijs niet gering Prijzen van 55 cent in plaats van 30 en van 27 in plaats van 18 cent zijn hiervan welsprekende voorbeelden. Trouwens opslagen van 30, 50, 60 cent en meer op een enkele leverantie bleken vele malen uit ’de boeken bewezen te kunnen worden. Van der Burg, die reeds één maal we gens prijsovertreding was veroordeeld, kon tegenover de vele bewijzen niet an ders dan erkennen, dat hij ook in 1941 reeds regelmatig boven den toelaatbaren prijs verkocht Gezien den ernst der overtreding en den grooten omzet met de daarop verkregen onrechtmatigen meer- winst, was hier een hooge boete op zijn weigerde, hinderde ook dit Elin. niet. Hallermann was een kleine, maar statige figuur van zestig jaar. Een klein snorretje versierde zijn gezond, rood gezicht. Evenals zijn witte haardos was dit snorretje steeds zeer verzorgd. Ach- tef brilleglazen zonder randen, keken een paar scherpe, grijze, verstandige oogen de wereld in. Hij droeg graag grijze, nauwsluitende costuums, van een sterke, bijna niet te verslijten stof. Bo vendien hield hij van geruite reispetten en jassen, welke hem er grappig deden uitzien, wat Elin echter in haar liefde voor den kjeinen vader heelemaai met zag. Tijdens de maaltijden placht de consul zijn dochter altijd van zijn zaken te vertellen. Zij was een tijdlang zijn secretaresse geweest en goed op de hoogte van alles. Daar zij kon zwijgen en de waarde van maatregelen kon be- oordeelen, hield hij haar voortdurend van zijn plannen op de hoogte. Hij had iemand noodig, die rfij kon vertrouwen door andere banden, dan zakelijke aan hem verbonden. Met de argelooze zelf zucht van den man, praatte hij met haar over alles, wat hem interesseerde, zonder te vragen, of zij er met geheel h^ar hart zoo bij was‘als hijzelf. Toen de maaltijd afgeloopen was en Habermann Tuberculosebestrijding Voor leden van het Nederlandsche Ar beidsfront bestaat na een jaar lidmaat schap de mogelijkheid tot het verkrijgen van t.b.c.-ondersteuningen. Deze worden gegeven in den vorm van een tegemoet koming in de kosten van sanatorium- verpleging, vergoeding voor verster kende middelen extra-vceding. al of niet in vereeniging met hulp in de huis houding bij thuis-verpleging. Verder ondersteuning voor de aanschaffing van noodzakeiijk ondergoed, voor de bestrij ding van reiskosten bij autovervoer van een patiënt, teiwijl ook bij bezoe ken van „uisgenooten aan het sana torium .Si soortgelijke omstandigheden I gciuelijke vergoedingen door het N.A.F. ‘'«■uilen worden gegeven. Deze ondersteuningen, welke het Ka rakter dragen van een bestrijding van de tuberculose, en dat irt den ruim sten zin, doen zien, dat de taak die het Nederlandsche Arbeidsfront hiermee op zich genomen heeft, wederom ver gaat buiten de enge grenzen van de vak organisatie. Het bestrijden van een ge vreesde kwaal als de tuberculose is meer dan een groepsbelang. Het is een volks belang. Dat het Nederlandsche Arbeids front direct en indirect dit volksbelang dient, is een noodzakelijk gevolg van de plaats, die het Nederlandsche Arbeids front binnen de volksgemeenschap in neemt. In het bijzonder geldt dit waar het de bestrijding oetieft uan een kwaal, die zij het ir mindere mate dan voorheen, de volksgezondheid bedreigt. Ieder. die als werker lid wordt van het N.A.F. draagt door zijn lidmaatschap er toe bij dezen strijd tot een goed einde te brengen Iedere aansporing is hier verder over bodig. «Wie zijn taak kent, is lid het Nederlandsche Arbeidsfront. De uitreiking van bdnkaarten voor voe dingsmiddelen voor de 7e periode (14 Juni—11 Juli 1942) en aardappelkaarten. geldig van 28 Juni—8 Augustus 1942. welke plaats vindt in den Dierentuin, ge schiedt morgen als volgt: van 9 tot 12 u Vette tm. Vreeswijk, van 12 tot 14 uur: van Vreeswijk tot en met einde V en Wa tof en met van de Wal var 1417 uur: van der Wal tot en met Wilkens In de voormalige gemeente Loosde inen (lokaal Alidastraat 1) zijn morgen aan de beurt: Vlietstra tot en met einde V en Wa tot en met van Wijhe. schijnlijk slechts een toeval, dat alleen hij en niet de broer... of was het toch geen toeval? In ieder geval had deze Manfred de zelfde oogen, of misschien niet heele- maal dezelfde. Deze Manfred was geen vriendeijjk man, neen, dat was met het juiste woord, hoe kon men eigenlijk uitdrukken, hoe hij was? Hij was in ieder geval niet vriendelijk tegen haar geweest, maar ongemakkelijk, uit de hoogte, merkwaardig opgewonden. Het had Elin een oeetje plezier gedaan, hem op te winden en te ergeren. Het veroorzaakte haar nu nog een prikke lend gevpel, hoe gemakkelijk een Man- fred Corvin te ergeren was. 1 was zijn aard en beetje... sliep. aan de gehouden ouderavond werden als nieuwe leden der oudercommissie benoemd mevr A G G LammersKortschot, mevr A. B van der Horst en de heeren van Raamt, van Bovene, Gutterswijk, Lucieer en van Koert. Aan het bureau Alexand er- plein 12, bevindt zich een paar hooge bruiir lederen jongensschoenen, dat ver moedelijk omstreeks 11 Mei is ontvreemd Dengene die deze schoenen vermist of hierover inlichtingen kan geven wondt verzocht zich te melden aan genoemd bureau. Nu het zomerseizoen nadert en de be perking van het bierverbruik de vraag naar alcoholvrije dranken heeft doen toe nemen is het noodzakelijk gebleken de prijzen waarvoor deze dranken ten hoog ste aan het publiek mogen worden ver kocht. opnieuw vast te stellen. Blijkens een mededeeling van den Ge machtigde voor de Prijzen is thans de hoogst toelaatbare consumptieprijs vastge steld voor limonadegazeuse in groote en kleine fleschjes (resp met een inhoud van 3/10 1. of meer en van minder dan 3/10 1. en van chocolade- en vruchtendranken. Daarbij is een onderscheid gemaakt tus schen: 1) de kleine café’s en slijterijen met een vergunning of een verlof als be doeld in de Drankwet; 2) de consumptie- tenten en cantines; 3) de grootere inrich tingen. die naast de verstrekte consumptie en gebruikelijke-bediening nog een extra gerief bieden en op grond daarvan ge woon waren hoogere prijzen te beregenen Voor elk dezer groepen -zijn afzonder lijke prijzén voorgeschreven, waarboven niet mag worden verkocht Voor nadere bijzonderheden wordt naar de officieel* mededeelingen in de bladen verwezen geweest en herinnerde zich nog ondui delijk, dat zijn eerste zakgeld hem een vermogen had geleken. En tenslotte verlangde hij, dat Elin hem bij de ge wichtigste dingen des levens om raad zou vragen, maar daar hij nooit iets zijn servet losmaakte, besloot Elin ein delijk over datgene te praten, waar zij den geheelen tijd aan had gedacht. Vanmiddag is er een heer geweest, die den wagen van von Erdmannsdorf wilde zien, vader. Zoo, ja, antwoordde Hallermann onduidelijk en zocht in zijn vestzak naar een tandenstoker. Winkler moest mij den sleutel ge ven, zoodat ik den heer den \vagen kan laten zien. Goed, zei Hallermann, bezig en dan «na een pauze: heet deze heer? Mijnheer Flamm, zei Elin en werd bloedrood. Hallermann zag het niet. ik niet, mompelde hij. Nu ja, komt er ook niet op aan, als hij het ding maar koopt. Hij keek voorzichtig naar alle kanten rond en boog dan naar Elin over. Ik begrijp Erdmannsdorf niet, fluisterde nij, hoe kan hij zich zoo laten beetnemen. Mij zou dat nooit overkomen zijn. Elin antwoordde niets. Zij zuchtte en beantwoordde den bliM^an haar vader. Wanneer gaat u^feer weg? vroeg zij gemaakt onverschillig. ----- - - De zitting begint om vijf uur, ik den zilveren ketting van [moet ecnter eerst naar kantoor. I De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Artikel 8 van het huishoudelijk regle ment van het N.A.F. opent de mogelijk heid van ondersteuning in geval van nood. Ook hierin komt dè tegenstelling met het verleden tot uiting. De leden van het Ne- derlandsche Arbeidsfront vormen tezamen een gemeenschap, waarvan de beteekenis ver uit gaat boven die van een vakorga nisatie Geheel in overeenstemming hier mede kan ieder dan ook aanspraak maken op een grootere behartiging van zijn be langen, dan voortvloeit uit zijn vak of beroep. Het saamhoorigheidsgevoel moet overal, waar dit mogelijk is, tot uiting komen. Wat vandaag den één kan over komen, kan morgen den ander te beur* vallen Allen hebben den gezamenlijken plicht, hulp te bieden, waar de enkele werker den bijstand van anderen behoeft. De financieele zorgen en moeilijkheden in het gezin van lederen werker, zijn te vens de zorgen van de gemeenschap, waartoe deze werker behoort. Dit is de grondgedachte, waaruit de „nooduitkee ring” geboren is. Een nadere omschrijving van wat onder .nooduitkeering” wordt verstaan, is in artikel 8 niet gegeven. Hierdoor is een zeer ruime begrenzing mogelijk. Alle gevallen, die niet kunnen worden thuis gebracht onder de andere ondersteuningen als invaliditeits- en ouderdomsonderSteu- ning, overlijdensuitkeering e.d., doch niet temin dringend om oplossing vragen, kun nen behooren tot de gevallen als bedoelt^ in artikel 8. De strekking van dit artikel is de moge lijkheid duidelijk te laten spreken dat ieder die tenminste een jaar contributie heeft betaald, zich binnen de grenzen, die de financiëele leider van het N A F stelt, van hulp en bijstand zal kunnen ver. zekeren Het saamhoorigheidsgevoel van iederen werker en de wensch in geval van nood ook voor eigen gezin een be roep op de gemeenschap te kunnen doen, doen hem de noodzaak inzien, lid te zijn van het Nederlandsche Arbeids front sen dezen hebben bemoeilijkende einde toe gevolgd. De cursus is gisteravond besloten met een bijeenkomst van leeraren en cursis ten in het gymnastieklokaal van de Han- delsdagschool aan de Waldeck Pyrmont- kade. Drs D G. G. v Ringelestein, ge meentelijk inspecteur van het onderwijs, die een groot aandeel heeft gehad in de organisatie van dezen cursus, heeft de aanwezigen verwelkomd. Aan hen, die minstens 18 van de 24 lessen goed hebben gevolgd, wordt een diploma uitgereikt Van de 268 dames, die hebben ingeschreven, hebben 216. of ruim 80 pCt., het getuigschrift kunnen behalen, van de 137 heeren 75, of ruim 54 pCt. Spr. dankte de Rijksinspec- tie voor de Lichamelijke Opvoeding voor de uitstekende med?werking. die zij ver leend heeft De heer R Ijzer, hoofdinspecteur van de lichamelijke opvoeding, heeft hierna een korte beschouwing gegeven over ge schiedenis. doel en wezen van het vak lichamelijke opvoeding. De heer Ijzer sprak de hoop uit, dat door den cursus de leerkrachten een ander en beter in zicht hebben gekregen in de lichamelijke opvoeding dan zij wellicht hebben over gehouden uit de lessen in de lichamelijke opvoeding, welke zij in hun jeugd ont vingen. In het begin van 1941 heeft het Rijks- schooltoezicht op tal van plaatsen appli- catiecursussen in het leven geroepen, welke cursussen zich hebben mogen ver heugen in de sympathie van het over groot* deel van de leerkrachten. De richting, waarin het vak zich zal bewegen, is de volgendeHet moet pae- dagogisch verantwoord zijn, waarbij het accent gelegd wordt op de persoonlijk- heidsontwikkeling van het kind. Paeda- gogisch verantwoord wil o.m. zeggen, dat rekening wordt gehouden met de verschillende phasen in den leeftijd van het kind. Iedere beweging moet zich ba- seeren op de psychische behoefte van het kind, dus moet zij spreken tot het kind. Ook bij de moderne lichamelijke opvoe ding is de totaliteitsgedachte van Decroly een der beginselen. Spr. wees er ten slotte op, dat de hoofdinspectie buiten gewoon verheugd is over de medewer king, welke de gemeente ’s-Gravenhage verleend heeft bij de tot standkomi^g van dezen applicatiecursus. Hierna werden de getuigschriften door de docenten uitgereikt aan de* cursisten. eten, een oogenblik te rusten, zich te verkleeden en dan weer te vertrekken. Elin kende dat al. Elin was er aan ge wend, haar vader ep haar verhouding tot hem alleen van uit deze korte oogen blikken te beoordeelen, welke zij met hem samen was. Alle driftbuien, alle ergernis, alle betuigingen van liefde, werden bij hem verstikt door de Zorgen voor de groote fabrieken, welke onder zijn Jeiding stonden. Zijn bloemen, welke naast Elin, de geheele liefde van ijn leven beteekenden, gaf hij alleen de weinige uren van zijn vrijheid. Hij had nooit geprobeerd door eenige op voedingssystemen de liefde bij zijn dochter te verbitteren. Hij vond Elin goed, zooals zij was en hij leefde in de overtuiging, dat andere menschen de zelfde meening hadden als hij. Zijn eenige zorg was het alleen, dat Elin trotsch zou kunnen worden, door de groote rijkdommen, waarin zij opgroei de. Elin had maar een matig zakgeld, wat haar echter niet hinderde, daar zij toch alles ifan hem kreeg, wat zij noo dig had. Hij zelf was in zijn jeugd arm 14 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni Honden, en k.br, 14 1| 10 k.g. 30 Juni Jam 303 500 gr. 13 Juni Kaas 298, 302, 306, 310, frf4 100 gr. 13 Juni Koffiesurrogaat 288 250 gr. Margarine (Vetk.) 29 125 gr. Melk 26A t.m. 29A 3j L. Melk 26B t.m. 29B 1j L. Petroleum O-krt. Peulvruchten Pudding, verm. Rijst 4-17, 4-18 Scheerzeep U Sinaasappelen 3-12, 4-12 Sinaasappelen Spijsolie Suiker Suiker Suikerwerk Tabaksk. Textielk. 3e serie De Kring den Haag van het Rechts front Groep B (Politie) organiseerde in de groote zaal van Diligentia gisteren een kameraadschapsavond. Aanwezig wa ren o.m. de hoofdcommissaris van politie, mr. P. M. C. J. Hamer, majoor Kruger der Duitsche politie, enkele commissaris sen,\hoofdinspecteur8, inspecteurs en an dere leden van het Haagsche politiecorps, dg districtsleider der N.S.B. de heer van lersel, de comrpandant der Haagsche W.A. en officieren van den N.A.D De Kringleider. hoofdinspecteur van Apéren, sprak een welkomstwoord. Hij wees er op. dat het Rechtsfront beoogt de nationaal socialistische idee te propa- geeren onder het politiecorps Deze ka meraadschapsavond evenwel zou uitslui tend gewijd zijn aan de cultuur, t.w efe literatuur en muziek, Spr. hoopte, dat een nat. socialistisch regime ten spoedigste de zoo noodzakelijke spellingseenheid der Nederlandsche taal tot stand zou brengen. Aan het programma werkten mede de Hoofdcommissaris, mr. Hamer, die eenige voordrachten hield uit werken van Ne derlandsche en Duitsche dichters en pro zaïsten en door het Stafmuziekcorps der Haagsche politie, onder leiding van in specteur H. J. A Bpkhove. Het strijkorkest van de Stafmuziek voerde allereerst uit een suite van Lacome „Galant Feest”. De heer Hamer heeft hierna een veer tiental sonnetten van Jacques Perk voor gedragen. Door de- uitstekende voordracht, wars van elk valsch sentiment of overdreven pathos, slaagde de heer Hamer er in, zijn gehoor te boeien en schoonheid van Perk’s gedichten tot uitdrukking te bren gen. De welluidende stem, goed van into natie, heeft ons in het bijzonder getroffen in „Hemelvaart”. „Sluimer” en „De Iris”. Voor de pauze werd nog voorgedragen een gedeelte uit de bekende toespraak tot de hoofden van Lebak uit Max Havelaar, terwijl de heer Hamer na de pauze uit „Vermischte Gedichte” van Goethe voor droeg. Het krachtig applaus, dat aan het slot der voordrachten opklonk, bewees voldoende hoe het gebodene werd geap precieerd. Door het strijkorkest zijn nog uitge voerd „Oud-Hollandsche dansen” van Röntgen en een adagio van Brahmsde heer A. Bos speelde een cello-solo. terwijl een strijkkwintet „Eine Kleine Nachtmu- sik” van Mozart uitvoerde De avond stond op L-ÜSSANET de la sabloniêre t 1 h~reTd Am 82 3aar 18 over- doude-ontva^geVUS<ier etin^veo~r??h>ti,n en Accijnsen. De begrafenis oerrechte gen te twaalf uur op Oud Eik plaats. In het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten heeft heden de officiëele uitreiking plaats gehad van de prijzen, toegekend in de luisterspelprijsvraag, uit geschreven door voormeid departement. Bij ontstentenis van den secretaris-gene- raal, prof. Goedéwaagen, wegens een lich te ongesteldheid, voerde de loco-secreta- ris-generaal, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz het woord, die er op wees, dat het ka rakter van het luisterspel nier te lande nog niet gevormd was en vroeger hoofd zakelijk vertaalde stukken voor de radio werden gebracht. Als een luisterspel van formaat, doOr een Nederlander geschre ven, voor de radio kwam, was dit een uit zondering. Elke aanmoediging ontbrak en daarom heeft het departement van V. en K besloten een prijsvraag uit te schrij ven. Spr vergeleek het luisterspel met de film en het tooneel. Bij het luisterspel treedt het extreem-accoustische op den voorgrond, bij de film het extreem- visueele. Ook voor de volksvoorlichting is het luisterspel van groote beteekenis als aan vulling van het gesproken woord. Indien het luisterspel gegroeid zal zijn tot' iets met een volkomen eigen karakter, zal het aan de propaganda en de volksvoorlich ting groote diensten kunnen bewijzen. Toen de prijsvraag in November j.l. sloot, waren er 216 inzendingen. De taak van de jury was verre van gemakkelijk. Op 31 Mei j.l. werd de uitslag door de ra dio bekend gemaakt. Spr ging vervolgens over tot de uitrei king der prijzen. i In groep A (luisterspelen van socialen, opvoedkundigen en geschiedkundigen aard) werd de eerste prijs toegekend aan Hasco Dekker,, voor zijn luisterspel, geti teld: „Het Vrouwtje van Stavoren” 'Den' tweeden prijs ontving mevr. J. Hoekstra- Klumper (Sprookje of Werkelijkheid); 3e prijs Edo Odet (Corruptie). Door den Ned. Omroep werd in deze groep een eereprijs toegekend aan H. B. Wildeman (De Glo rie van den Arbeid). In groep B (Ontspanning) werd de eerste prijs gewonnen door den heer Théophile de Bock, met „Het spook van de (5pera” Tweede prijswinnaar was de heer C. D. de Bruyn (De Roode Ring); 3e prijs Cyriel Verleyen (Express-Amster- dam-Brussel)f Groep C (Luisterspelen van grooten omvang) le prijs: Theep de Groot (De Vliegende Hollander!2e prijs J. H. van der Linden (Volk üi Nood) >3e prijs Hasco Dekker (Wie doodde dr Wijnand Geer- lings?) Jhr. de Ranitz wenschte de prijswin naars geluk met hun bekroningen, die aan. leiding mogen zijn om met hun pioniers arbeid voort te gaan. Tenslotte sprak hij zijn dank uit aan de jury voor haar moffitevollen arbeid. De aanwezigen, onder wie zich ir. J. C, Plate bevond, die den dii;ecteur-generaal van den Ned Omroep vertegenwoordigde, bleven hierna nog eenigen tijd gezellig bijeen. Eergisterochtend vroeg werd ingebro ken in een kruidenierszaak in de Jacob Catsstraat. De dader had de deurruit vernield en zich zoodoende toegang we ten te verschaffen De eigenaar evenwel de op onderzoek uitging In zijn zaak trof hij twee mannen aan, die zich ijlings uit de voeten trachtten te maken een kon hij in zijn kraag grijpen Desondanks wist deze zich na een worsteling los te ruk ken en er ook vandoor te gaan. De on middellijk gealarmeerde f.O.D. stelde een .uitgebreid onderzoek in, en dank zij het opgegeven signalement door den eige naar van den winkel konden de daders, de 30-jarige visscher K. R. en de 26-jarige loswerkman D. P. gisteren worden ge arresteerd en in bewaring gesteld. Zij hadden een partij boter en eenige worsten voor medeneming gereed gezet, toen zij door dpn eigenaar werden ver rast.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5