HAAGSCHE COURANT DE RENAUTO Ons Goedkoop Patroon !w STADSNIEUWS BINNENLAND Vrijdag 12 Juni 1942. 150 MAN NEDERLANDSCHE SJ5. NAAR HET OOSTFRONT M KV De distributiebonnen Meisje verdrinkt kindje r PRIJS 10 CENT tweede BLAD ALLEEN MAAT 44 EN 48 loi OPHALEN AARDAPPELSCHILLEN FEUILLETON o o r 9 ZANGAVOND NED. HERV. MANNENKOOR 13 L. 2 L. Besprekingen van de Nederlandsche economische missie in Letland /O 4 W 1 O 4 Arbeidsdienstplicht ONDERWIJS VERVOERVERBOD VAN GROENTEN UITREIKING DISTRIBUTIE-’ I BESCHEIDEN V Een brief van het front Regeling aanvragen ontheffing bouwverbod SEINPOST-CONCOURS 1942 Contributie Ned. Arbeidsfront Cl 7/ INBRAAK IN SIGARENWINKEL Toespraken van Obergruppenführer Rauter en ir. Mussert /o o o 8 A O voorman Feldmeyer t 'W. t.m. leuke geheel. van G, H, I, J, K 31 Juli. Polygoon-Zej/lemaker) (Nadruk verboden.) 15) Hij staat. Ik zal (Wordt veruolpd), I O o* o No. 18204 33, 34 36, 37 VI VI 100 gr. 100 gr. 250 gr. 250 gr. 50 gr. 20 stuks 100 gr. 25 gr. 100 gr. 25 gr. 75 gr. 75 gr. i i ver te ver- S .S-Obersturmführer op met hij aan waar- zorg, die bijzonderen m over 13 Juni 11 Juli 13 Juni 11 Juli 31 Aug. 20 Juni 13 Juni 20 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 11 Juli 13 Juni 11 Juli 13 Juni 13 Juni 11 Juli 14 Juni 24 Juni 13 Juni 13 Juni 11 Juli 11 Juli 13 Juni 22 Aug. 13 Juni 13 Juni 13 Juni 20 Juni 20 Juni 24 Juni 13 Juni 13 Juni 20 Juni 20 Juni 13 Juni 11 Juli 13 Juni 11 Juli 13 Juni bet bet ot O O O k> o 1 lC o 250 gr. 120 gr. 1 k.g. 250 gr. 1 k.g. 100 gr. 315 332 4-17, 4-18 4-25, 4-26 U 08 .01 OIO O o <1 >90 O O 0 O \9 pj "aam om echter weldra, netjes |erug te komen en opnieuw uit j te kijken, hoe Peter de deur nam, de scharbieren wagen weer in den Bon 29A 29B 31A 31B 250 gr. 250. gr. 125 gr. 125 gr. In een goed bezochte bijeenkomst in de 29 31 29A 29 B 31A 31B 26, 28 31, 33 311 331 307 SI bh lLh L "o O ,o o o O O O O i o o ,0 o o De vrijwilligers begeven zich naar het station. Neen, zei Elin, dien moet u hou den en u moet ermede naar een smid gaan en hem laten namaken. Zou dat lang duren? vroeg ze en keek angstig naar hem op. Lieve help, lachte Peter, den sleu tel in zijn zak stekend. Ik heb een goeden vriend, Abitz, hij is smid, welis waar autoreparateur, maar dat hindert niet. Ik help hem en dan is^de sleutel morgen klaar. Dat is goed, zei Elin. Dat met den sleutel was namelijk het grootste vrouw, met een groot, breed gezicht, Pr”bleem voor my. En nu dat mensch. 3j L. 2 L. 250 gr. Tweemaal per week Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, zijn thans ook de ingezetenen van ’s-Gravenhage verplicht de aardappelschil len. etensrestenf enz. aan de erkende schik lenophalers af te geven. Hierdoor wordt de voeding van den vee stapel bevorderd en daarenboven nog be reikt, dat een groot aantal schillenopha- lers daarin een bestaan vinden. Met ingang van Maandag a s. is voor elke wijk één schillenophaler aangewezen, die verplicht is in de hem aangewezen wijk ten minste tweemaal pe{ week huis aan huis de aardappelschillen af te ha len. Iedere huisvrouw moet nu, .ingevolge de op haar rustende verplichting, zorgdra gen, dat de aardappelschillen en etensres ten afzonderlijk worden bewaard en aan den erkenden schillenophaler worden af gegeven. Wanneer hieraan strikt de hand wordt gehouden, dient men zijn eigen belang en zal- de schillenophaler u dankbaar zijn. O. O Het A.N.P. meldt uit Riga: Ia verband met het bezoek van de Nederlandsche eco nomische missie aan de OosteLijke be zette gebieden, welke missie onder leiding staat van mr. M. M. Rost van Tonningen, hebben in Riga Langdurige besprekingen over economische problemen plaats ge vonden tusschen de Nederlandsche verte genwoordigers en autoriteiten van het Rijkscommissariaat en den comniissaris- generaal van Letland. Tijdens de bespre kingen werd uitvoerig ingegaan op de spe cifieke belangen van Letland. De president van de Nederlandsche Oost Compagnie, mr. Rost van Tonningen, wees in een rede voor het groote gilde op de nauwe betrekkingen, welke reeds drie eeuwen geleden hebben bestaan tusschen Nederland en het Oosten. Men heeft daar om het initiatief van den Rijksminister AL fred Rosenberg om deze oude relaties weer te herstellen levendig begroet en men verheugt zich op deze wijze reeds .tijdens den oorlog te kunnen deelnemen.aan de organisatie van de toekomstige vredes economie. welke de in Europa levende mehschheid voorspoed en tevredenheid zal brengen. 16 01 307 9 Ook nu was het haar van juffrouw Winkler ongekapt. Zij trok zich terug van het r gekapt, |e het raam uit de hengsels smeerde, en den stal terugreed. Zij keek naar Peter en Peter keek naar haar. Het duurde slechts enkele seconden, maar Elin had het gemerkt. Een jaloersche steek ging door haar hart, maar verdween dade lijk weer, toen Peter met een onver schillige beweging den sleutel van de deur ram en aan haar gaf. In aansluiting op het bericht betreffende verzoeken om uitstel c.q. vrijstelling vari arbeidsdienstplicht wordt volledigheids halve nog medegedeeld, dat met belang hebbenden uitsluitend bedoeld werden de studenten of a.s. studenten aan een uhi- versiteit of hoogeschool en zij, /die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs. Zij, die reeds in overheidsdienst werk zaam zijn en uitstel of vrijstelling van den arbeidsdienstplicht wenschen. dienen zoodanige verzoeken te richten aan den waarn. secr.-gen. van Algemeene Zaken, bureau Arbeidsdienst, Laan Cópes van Cattenburch 28, te ’s-Gravenhage. -1- DE NED. VOLKSDIENST WINT VELD Naar ons wordt medegedeeld, hebben zich dezer dagen 179 arbeiders, werkzaam op een vliegveld in het Noorden van ops land, opgegeven als lid vari den Ne- derlandschen Volksdienst. Eery voorbeeld, dat tot navolging strekt HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE TE ROTTERDAM GEÏNSTALLEERD De nieuwbenoemde hoofdcommissaris' yan politie te Rotterdam, kolonel der po litie ir. J, J. Boelstra, is gistermiddag in de raadzaal ten stadhuize onder veel be langstelling door burgemeester F. E. MüL Ier geïnstalleerd. Talrijke Nederlandsche qn Duitsche genoodigden hadden in de raadzaal plaats genomen. Na de officieele installaflerede van den burgemeester, die door den hoofdcommis saris werd beantwoord, begaven de aanwe zigen zich naar de Burgerzaal, waar alle aanwezigen den nieuwen hoofdcommissa ris en zijn echtgenoote de hand konden drukken. juffrouw Winkler, ons heeft gezien, zou het met den sleutel ook nog moeilijk kunnen worden. Deze sleutel, de kleine, zij wees op den sleutel, waarmede zij de deur van de stalgang afsloot, die neem ik. Niemand kon* ooit in de stal, ook Winkler niet. Misschien laat ik het ding verdwijnen. Toen zij weer in den tuin bij de fon tein stonden, bleef Elin besluiteloos staan. Zij hield de hand onder de koele waterstraal, zooals zy vaak deed. Bekentenis van daderes Gistermiddag is in Wormerveer een af- schuwelijke moord gebeurd. De 20-jarige M. B uit Wormerveer was omstreeks twee uur uit roeien gegaan met haar ((►jarig buurmeisje M W Op de Wate ring heeft zij het kind in het water ge gooid en is zelf doorgeroeid naar West- zaan. waar zij een boerderij binnenstapte en aan de boerin haar afschuwelijke daad vertelde Deze waarschuwde onmiddellijk de politie te Wormerveer. die het meis- ■je arresteerde en een onderzoek instelde. Na eenig dreggen werd het lijkje van het kind opgehaald De daderes, die een volledige bekentenis aflegde, is een ge brekkig meisje waarvan een been ge amputeerd is. Haar beweegredenen zijn volkomen duister. Waarschijnlijk zal een onderzoek van eeh psychiater nader licht in deze zaak brengen. Academische examens Universiteit te Groningen. Artsex. Ie gedeelte de heeren U. Koolsbergen, H. W. Wouters en H. Lamberts; bevorderd tot arts de heeren E. F. Tijténs en J R T. van Weering Universiteit te Utrecht. Cand. ex. theologie J W Koelman, J. van Druten,, L. van der Peut, A. Schouten, B. Albada en K. F. P. van Voorst Vader. Gepromo veerd op een proefschrift „Oligophrènen” de heer M Oudkerk. geb. te Zalkveeca- ten. Universiteit van Amsterdam. Ds. C. Riemers, geb. in den Helder, is gepromo veerd tot doctor in de theologie op proef schrift getiteld: „Prolegomena tot een Luthersche paedagogiek”. Prop. ex. theo logie, de heeren A. G. van Gilse, G. Kroes, W. Muilwijk (met lof) en W. T. D. Smit, Doctoraal ex. rechtswetenschap de heer Ph. Hoorenman en mej. C. H. Roessingh; cand. ex. wis- eii natuurkunde (K) mej. B. Buillab; doet. ex. scheikunde de heer S. D. Boon Vrije Universiteit. Doet. ex. rechts wetenschap de heeren J. van Proosdij. G. van Setten en J. Thielen. Ned Econ. Hoogeschool. 'Cand. ex. economische wetenschappen de heer G. Spiele; doet. ex. economische wetenschap pen de heer H. J. Eversen. met grove haren, welke in lokken over Zooals reeds is medegedeeld, heeft de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale de bevoegdheid gekregen, om bepaalde streken van het land aan te wijzen, waar in ,hèt vervoeren of doen vervoeren van groenten, met inbegrip van aarbeien to rpeten; komkommers en meloenen, ver boden is den motor laten k>open, maar na en kele oogenblikken was het luide gehuil .weer verstomd. Elin zette de oliekan nu voorzichtig in den stal neer en kwam naar Peter toe, om ook onder de mo torkap te kijken. Toen zij het hpofd op hief, zag zij toevallig, dat de vrouw van Winkler uit het bovenraam van de portierswoning keek. Juffrouw Winkler groette, maar Elin voelde, dat de groet eigenlijk Peter gold, op wien haar blik met welgevallen rustte. Êlin kon juffrouw Winkler niet goed uitstaan. Zij was een groot», krachtige CONCERT STAFMUZIEKCORPS VAN DE POLITIE Het Stafmuziekcorps van de politie zal morgenmiddag van 3 tot 4 uur op de Steynlaan tusschen de Engelenburg straat en het Paul Krugerplein, een openluchtconcert geven. Uitgevoerd wor den: 1. Marsch Conspirato, van Bokhove, 2. Ouverture Barbier de Sevilla, van Ros sini, 3. Schatzwalzer uit Der Zigeuner- baron van Strauss. 4. Suite Romantique, van Poppy, 5. Fantasie uit Samson et Dalila, van Saint Saëns, 6. Marsch Bril- lant, van Hartman VEREENIGING VAN CHR. ONDER* WIJZERS In aansluiting op de lezing die dr. J. J. Raimond op de vorige vergadering heeft gehouden, zal de afdeeling ’s-Gravenhage en Omstreken van de Vereeniging van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Oyerzeesche gewesten Zaterdagavond 20 Juni a.s. een bezoek brengen aan het Planetarium van de Haagsche Courant. Dr. Raimond zal den deelnemers de sterrenwereld toonen en spreken over: „De wereld der spiraalne vels”. Zuiderkerk aan de Falckstraat heeft gis teravond het Ned. Hervormd Mannenkoor *n geslaagde zanguitvoering gegeven. On der de bekwame leiding van den direc teur, den heer W. H. v. d. Kaay jr., die, sinds jaren organist der Zuiderkerk, voor velen geen onbekende is, werd na het welkomstwoord van den voorzitter den heer P. v. d. Wees een keurig verzorgd programma ten besté gegeven. Het koor heeft zich gewijd aan ernstige studie, zoo. *dat er door de toehoorders veel genoten is. Solistische medewerking verleende mevr. Tautoe, hier ter stede beter bekend onder haar meisjesnaam Josine van Ant werpen, sopraan, die in niet geringe mate tot het welslagen van den avond heeft bijgedragen. Na de pauze heeft ds.. Fred. J. Broeyer een toespraak gehouden over „Het hemelsche koor en het nieuwe lied”, maar aanleiding van Operib 5; „En zij Zongen een nieuw lied”. Spr. wees daar bij op de wonderlijke gave Gods van het woord en het lied, dat tot eer van Hem moet worden gebruikt, als blijk van mede- instemining voor den Christus en sprak de hoop uit, dat aller verlangen straks zal uitgaan om in het hemelsche koor mede te zingen. KORDATE MEVROUW SLOOT DIEF IN De 20-jarige loopjongen W. H. J. Win dienst bij een waschinrichting kwam gis teren bij een bewoonster van ae Troelstra- kade de waseh halen. Daar hij tevens een kwitantie moest innen, liet mevr, den jon geman binnen wachten en ging zelf naar de huiskamer om het geld te halen. Groot was haar verbazing toen zij in den spiegel van het buffet' zag. dat de jongen bezig was mét het fouilleeren van een jas. die in de gang aan een kapstok hing. Onmid dellijk stapte zij de gang in en zag dat de dief reeds geld, tw. ƒ15 uit een porte- monnaie, die in den jas had gezeten had genomen. De vrouw nam een kloek be sluit, stapte op de voordeur toe en deed de voordeur op het nachtslot, waarna zij de politie waarschuwde. Deze heeft W. daarop gearresteerd TWEEMAAL IN VEERTIEN DAGEN INGEBROKEN Door middel van opensluiting hebben inbrekers in de afgeloopen veertien dagen tot tweemaal toe een bezoek gebracht aan een perceel aan den Gevers Deijnootweg. Zij hebben 3 wollen dekens, 2 bedspreien, levensmiddelen, eenig tafelzilver ter totale waarde van ongevèer 250 meegenomen. DOOR GAS BEDWELMD7 Waarschijnlijk doordat zij bij het thee zetten het gaskraantje had open gestoo- ten, is gisteren de 66-jarige mej. S. van W.-de J in haar woning in de Burge meester v. d. Werfstraat door uitstroo- mend gas bedwelmd geraakt. Zij werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht en is daar opgenomen. Haar toestand is goed. veren in dat reusachtige afweerfront te gen het bolsjewisme. Wij bewijzen hier mee, efet wij bereid zijn de consequenties van het nationaal-socialisme te aanvaar den met de daad”. Nadat spreker de taak van den soldaat had gekenschetst en zijn trots had uitge sproken over het feit, dat zich reeds twee maal zooveel S.S.-mannen aan het front bevinden als in het vaderland, bracht hij dank aan de moeders, vrouwen en verloof den, die hun mannen afstonden om ze hun roeping te laten volgen en vroeg hij den nationaal-socialisten die achterblijven, zich er rekenschap van te geven wat zij aan deze frontstrijders verplicht zijn. Nadat het S.S.-lied „Die Treu” was ge speeld, besloof voorman Feldmeyer de plechtigheid met de woorden: „Op het oogenblik zijn onze gedachten bij hem op wie de verantwoordelijkheid rust voor de Germaansche wereld, dien wij trouw zwoe ren en zullen volgen, den Führer Adolf Hitler. Sieg Heil. Dit Sieg-Heil werd door allen overge nomen. waarna het Deutschland- en het Horst Wessellied werden gespeeld. Vervolgens marcheerden de mannen, voorafgegaan door de muziekkapel, naar het station Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede dat de eentrale als zoodanig heeft aangewezen de gemeentenAmsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht en de complexgebieden, bestaande uit de gemeenten Blaricum, Laren, Hilversum, Bussum en Naarden. Dit beteekent, dat het vervoeren van groenten door particulieren dus niet door tuinders, handelaren enz. naar deze gebieden toe, verboden is, dus niet in die gemeenten of gebieden zelf. Telers, handelaren enz. zullen, wanneer zij groenten naar deze gebieden vervoe ren, hun erkenningskaart van de groenten en fruitcentrale moeten topnen en volks- tuinders hun bewijs van inschrijving bij de L.C.O. De laatsten zullen moeten kun nen aantoonen, dat zy alleen zelfgeteelde groenten vervoeren. Voorts is aflevering van groenten door de telers op hun bedrijven binnen de ge noemde gebieden verboden, tenzij zij te vens handelaar zijn, hetgeen zij zullen moetfen kunnen aantoonen met hun erken- aingskaart Voor andere gebieden dad de bovenge noemde geldt thans een verbod tot het versturen van gewassen door de telers per postpakket, per bode enz. tot elke hoe veelheid. Aantal U k.g. 13 Juni k.g. 13 Juni 11 k.g. 20 Juni k.g. 20 Ju,ni 4-19 24 299 303 327 27, 28 32, 33, 34 1 rantsoen 1 rantsoen 20 Juni Kookdoeleind, 01 KF 1 Gen. Anthr. Gen. Turf 303 329 500 gr. 11 Juli Kaas 298, 302, 306, 310, 314 100 gr. 13 Juni Kaas 322, 323, 324, 325, 326 100 gr. 11 Juli Koffiesurrogaat Koffiesurrogaat Margarine (Vetk.) Margarine (Vetk.) Melk Melk Melk Melk 288 328 29 31 26A t.m. 29A 3| L. 26B t.m. 29B Ij L. 31A t.m. 34A 31B Lm. 34B Petroleum O-krt. Petroleum O-krt. Peulvruchten Peulvruchten 330, 333, 334 250 gr. *11 Juli verm. verm. Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Bak- en br.vet (Vetk.) 29 10C gr. 14 Juni Bak- en br.vet (Vetk.) 31 100 gr. 24 Juni Beschuit (Lr. of geb.) 29 75 gr. 13 Juni Beschuit (br. of geb.) 31 75 gr. 20 Juni Bloem (br.) 301,305,309,313 70 gr. 13 Juni 70 gr. 11 Juli 125 gr. x 14 Juni 125 gr. 400 gr. 50 gr. 400 gr. 50 gr. 100 gr. 100 gr. 250 gr. 250 gr. 250 gr. Honden- en k.br. 14 H 3 10 k.g. 30 Juni Jam 303 500 gr. 13 Juni Jam 329 500 gr. Bloem (br.) 317,318,319,320 Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Chocolade Chocolade Gort Gort Havermout heel anders gedacht: prachtig, overla den, ongeveer als in een film. Inplaats daarvan, liep hij in een schijnbaar een voudig landhuis rond, welks gedegen rijkdom hij noch herkennen, noch schat ten kon. Elin onderging zijn zwijgen anders. Hij verlangde natuurlijk den renwagen te zien, waarmede hij zijn eerste lau weren hoopte te winnen. Ik heb den sleutel, zei zij ijverig. Wacht een oogenblik, ik haal hem even. Peter keek haar na, toen zij wegsnel de. Zij droeg de lichtgroene japon en net donkere jakje en zag er zeer kin- derlyk m uit. Na een paar seconden was zij terug. Samen met Peter ging zij nu denzelfden weg, welken zij een i geleden met Heinrich geloopen e^„yeLteJd,e hem. dat haar vader - •- - van den wagen Dan gmg hy verder naar de bree- mocht weten. Aan het einde van de door den paardenstal liep, -TIM De uitreiking van bonkaarten voor voe dingsmiddelen voor de 7e periode (14 Ju ni11 Juli 1942) en aardapr»elka.irten, gel dig van 28 Juni—8 AugusLWs l'J42. welke plaats vindt in den Dierentuin, geschiedt m o r g e n als velgt: van 913 uur: Wilkes t.m. einde W, X. IJ en Z. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal Alidastraat 1) zijn morgen aan de beurt: van Wijk tot en met einde W, X, Y en Z uitlaatgassen. U kunt toch geen wagen koopen, voordat u hem geprobeerd hebt. Zij lachten elkaar toe en Elin zocht tusschen de vele sleutels van den groo- ten bos, welken Winkler haar voor zijn vertrek in de hand had gedrukt, naar den deursleutel. Peter hielp haar daar bij. Hun vingers raakten elkaar aan en Elin keek secondenlang in zijn oogen. Begrijp je, wat ik voor ‘je doe? zel den haar oogen. Dat alles, alles doe ik voor jou, opdat je mij weer aan zult kyken, zooals je eens deed. Verstrooid keele Peter in haar oogen. Toen had hij eindelijk den juisten sleu-^haar gezicht vielen, tel gevonden. Hij opende het slot en schoof langzaam de zware deuren uit een. Dat piept, zei hij, dat moeten wij smeren. Ja, ja! riep Elin ijverig. Ik te Duizenden Nederlandsche vrouwen, moeders en verloofden wachten vol span ning op dien brief van het front. En ginds in het Oosten schrijven onze mannen naar huis, vertellen zij in lange brieven over hun strijd tegen het bolsjewisme. Neen, papier, couvert en potlood zijn niet te koop m de oneindige ruimten van het Russische land en toch de brieven ko men, want in de pakketten die door ons naar het Oostfront worden gezonden, be vinden zich ook schrijfbehoeften. Land genoot, wij weten wat onze mannen noo- dig hebben. De inhond van de pakketten wordt met veel zorg en zeer oordeelkun dig samengesteld. Ja natuurlijk is hier voor veel geld noodig. Maar daarvoor stort ook gij gaarne uw bijdrage op giro rekening 43 2 1 00 t. n. Verzorgmgsfonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22 te ’s-Gravenhage. Zooals bekend is, heeft de Rijkscom- missaris op 1 Juni j.l. den algemeen ge machtigde voor de bouwnijverheid mede gedeeld, dat met ingang van 1 Juli e.k. alle door den algemeen gemachtigde voor de bouwnijverheid verleende vergunnin gen voor de uitvoering van bouwwerken haar geldigbeir hebben verloren. Reeds op 1 Jum aangevangen werken mogen worden voortgezet om het werk in een zoodanig stadium te brengen, dat daaraan doo" de stillegging per 1 Juli een minimum aan schade voor de volks gemeenschap ontstaat. Voor werken, welke in verband met de Nederlandsche volkshuishouding of in verband met de oorlogvoering van zeer bijzonder belang worden geacht is de mogelijkheid ge opend, deze ook nè 1 Juli voort te zet ten. In overleg met den Bevollmachtig- te für die Bauwirtschaft heeft, de al gemeen gemachtigde voor de bouwnijver heid thans de werkwijze bepaald, welke zal worden .gevolgd bij het aanvragen om ontheffing vari het bouwverbod van den Rijkscommissaris Volgens deze re-, geling. welke een dezer dagen in een officieele bekendmaking van den alge meen gemachtigde voor den wederop bouw en voor de bouwnijverheid in de pet’s is gepubliceerd, moet het aanvra gen van deze ontheffing geschieden op speciale formulieren, welke aan den al gemeen «gemachtigde voer den wederop bouw en voor de bouwnijverheid dierien te worden ingezonden. Slechts indien deze van oordeel is. dat een uitzonde ringsgeval als in het besluit van den Rijkscommissaris bedoeld, aanwezig is, wordt het verzoek door hem aan den Rijkscommissaris voorgelegd. Door de directie van „Seinpost” wordt met medewerking van de „Kynologenclub Den Haag”, op Zaterdag 25 Jul| a.s. in „Seinpost” te Scheveningen een con- coürs gehouden. Het programma of re glement omvat 3 nummers: ..Concours A”, voor dames, begeleidend 1 of 2 hon den. De jury beoordeelt hoofdzakelijk het elegant geheel, het toilet, de verschij ning, enz. In „Concours B” kunnen mededingen dames (gecostumeerd) bege leidend 1 of meer horfwen. Hier beoor deelt de jury het origineele costuum, het typisch geheel, de kleurencombinatie, het voorstellen, enz. Zoowel in concours A als in concours B zullen pryzen als souvenir worden uitgereikt. In „Concours C” kunnen mededingen a. In het Museum voor het O n- derwijs, Hemsterhuisstraat 2E, wordt mor genmiddag om half 3 een rondgang door de afdeeling Natuurkunde gehouden, met een inleiding over het onderwerp „Tijd- meetkunde”. Zondag 14 Juni om ‘half 3 wordt een algemeene rondgang voor vol wassenen door de afdeeling Dierkunde ge houden. Dienzelfden dag eveneens te half 3 is er een rondgang voor jongeren door de afdeeling Volkenkunde; inleiding over „Afrika”. Woensdag 17 Juni om half 3 is er een rondgang door de afdeeling Na tuurkunde; inleiding over „Optiek” Door den geneeskundigen dienst werd gisteren naar het R.K. zie kenhuis aan het Westeinde gebrasht de 80-jarige weduwe A. van S. uit de van Slingfelandtstraat, die in een groente winkel was uitgegleden en haar rechter been had gebroken Mej. M. Kleyn. bdekhoudster-procu- ratiehoudster der N.V.G. W’. Copper’s Corsettenmagazijnen, hoofdkantoor -alhier, zal 15 Juni a.s. 25 jaar bij genoemde fir ma werkzaam zijn. 15 Juni a.s. zal de adjunct-markt- meester bij den Gemeentelijken Dienst van Haven- en Marktwezen, W Lanting. 25 jaar in dienst der gemeente werkzaam zijn. In. het Zwembad Zuiderpark werden gisteren 2398 bad^n genomen. Op den hoek van de Prinse- gracht en de Jan Hendrikstraat is giste ren de 59-jarige wielrijder A. R. van de Aernout Drostlaan in botsing gekomen met een auto. Een der inzittenden hier van wist den wielrijder nog op zij te duwen met de hand, waardoor zijn rech terpols werd geblesseerd. Voorkomen kon worden, dat de aanrijding ernstiger ge volgen heeft gehad. De heer R. brak een sleutelbeen en is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. «X’ “LSI S ■paardêniT lïp. T“d. ‘'""'H.^hemering lag1 d donkere hal, stond de wagen avondschemering lag. nog net zoo als een paar dagen gele- Het meisje kon niet vermoeden, da^ den- Van het oogenblik af. dat Peter hij een zekere teleurstelling ondervonaT hem sag, verzonk de overige wereld Hij had zich het huis van den „nabob”, voor hem. Hij ^stortte zich letterlijk op jouals by Elins vader in stilte noemde,den wagen. Hij betastte hem, hij ging meisjes en jongens (gecostumeerd): in den leeftijd van 6 tot 10 jaar. bege leidend 1 hond; b. in den leeftijd van 10 tot 14 jaar, begeleidend 1 of 2 hon den De jury beoordeelt het aardige cos^ tuum, het leuke geheel, kind met hond, enz De geldelijke bijdragen, die worden betaald door de leden van het Neder landsche Arbeidsfront, zijn in tegenstel ling tot de bijdragen, welke in het ver leden werden géheven door de vakbon den, niet te beschouwen als verzekerings premies. geheven volgens het beginsel van wederzijdsche hulp Deze bijdragen zijn voor alle werkers onafhankelijk van beroep of ambacht slechts gebaseerd op de persoonlijke draagkracht van ieder lid Voor sommige groepen van werkers beteekent dit een 'verhooging van bij drage. Hier staat tegenover, dat de zorg ,van het N.A.F. van zijn leden zich vergelijSThg' tot het verleden ook een grooter terrein uitstrekt. Het belangrijkste is echter, dat zoowel door de hier vorenbedoelde werkloosheidsondersteuning, steun in geval van nood, onderhouds- en invaliditeitsondersteuning, T.B.C.-onder- steuningen, rechtsbescherming en onder steuning bij huwelijk omvat, als ook door de naar draagkracht geheven bijdragen tot uiting komt, dat ieder die lid is van het NA..F., eenerzijds meedraagt aan de gezamenlijke lasten van de gemeenschap, waartoe hij behoort, en zich anderzijds binnen die gemeenschap tenvolle gebor gen kan yeten. op den roodleeren stuurstoel zitten, trok aan de handels en probeerde de rem men. In zijn uitgelatenheid over deze prachtvolje witheid, wist hij niet, hoe hij zich moest uiten. Het is de eerste wagen, welken ik sedert een jaar onder handen heb, zei hij verontschuldigend tot Elin, die tegen den muur geleund in het donker van ,de gang stond en hem nadenkend be keek. Zonder te antwoorden, liet zij hem rustig zijn gang gaan. Hij had de mo torkap geopend om den motor te onder zoeken. Zijn lichte broek kreeg eenige leelijke, donkere vlekken, maar u” scheen het niet te merken. Hij was een halfluid gesprek begonnen, van Elin nu en dan een paar woorden op ving: „stopwatch” en „luchtkap en „heb je ook een. schroevendraaier en een verwonderd: „oh^. is dat hier ge maakt?” Plotseling zei hij luid: Eigenlijk zou ik den motor willen hporen. Ik kan immers met njden als ^Danï’wd dte "doen, antwoordde ^Dor^ê^i^ïl^an^edTZ wij moeten enkel de deur opendoen voor de Reeds na korten tijd sprong Peter op. om rusteloos rond te loopen. eing naar de porceleinkast en bekeek verwonderd de verzameling fijn porce- lein, dan deed hij de deut van vaders kamer open en ging, door Elin gevolgd, binnen- Het raam, waardoor het pano rama van ne stad lederen bezoeker tot uitroepen vatl bewondering noopte, schonk hü nauwelijks aandacht. Hij poos bleef slechts een oogenblik staan om 1 een blik op de forens der stad te wer- niets^van het leenen pen. 1-s- - -- de vleugeldeuren van de eetzaal, welke met asijn ..breede vensters en om de tafel geschaarde stoelen, reeds in Japon van gewerkte kunstzijde, welke zeer geschikt is voor meer gezette figuren. De rok heeft een ingezette klokkende voorbaan, en is voor het overige deel, «zoowel voor als achter, aanééngeknipt. Het lijfje heeft een inknip, waarin de ruimte is verwerkt, een ruime ceintuur van uit de voorbaan voltooit het geheel. Ben. stof, 4 meter van 90 c.rri. breed. Toezending per post na ontvangst van 20 cent en met vermelding op de enve loppe „Goedkoop patroon”. OBERGRUPPENFÜHRER RAUTER SPREEKT De vertrekkenden stonden in carré op gesteld, met op den eenen vleugel een muziekcorps der Duitsche politie. De zaal was met vlaggen versierd, podium waren zwarte vanen zilveren runeteeken aangebracht, terwijl daarop voorts een buste van Adolf - Hitler stond opgesteld. Nadat Obergruppenführer Rauter de mannen had. geïnspecteerd, sprak hij hen toe en wees erop, dat zij zich uit inner lijke overtuiging gaan inzetten aan het front. Spreker herinnerde aan zijn eigen vooropleiding 28 jaar geleden in Klagen furt zijn ervaringen aan het front van 14/18 en de daarop volgende ineenstor ting van Duitschland. Na vier jaar, al- - dus spreker, kwamen wij terug, inner lijk vrijwel gebroken doch gehard door hetgeen wij hadden meegemaakt. De na- tionaal-socialistische idee heeft ons Duitschland nieuwe kracht geschonken. Het Groot-Duitsche rijk kwam tot stand en daarbovenuit groeit thans een Ger maansche gemeenschap Nadat spreker de Nederlanders, zooals aan het front is gebleken, mannen had genoemd met een harden kern, die ech ter een stevige wilsvorming noodig had den. en hij de vertrekkenden had zocht steeds zijn medewerking in roepen voor de verzorging hunner wanten, riep bij Heubel naar voren. Dezen overreikte hij het Ijzeren Kruis tweede klasse, omdat hij zich in het regiment Germania een der dapperste niet-Rijksduitschers had betoond. Obergruppenführer Rauter besloot zijn toespraak met den mannen veel wapen- geluk toe te wenschen. F Ir. Mussert neemt afscheid Kort daarop betrad ir. Mussert, verge zeld van den plaatsvervangend leider ■van Geelkerken, de zaal. Nadat voorman Feldmeyer hem de aangetredenen had ge meld en hij deze had geïnspecteerd, sprak ook hij de vertrekkenden toe. Ir. Mussert schetste den strijd, die gevoerd wordt als één om het bestaan van Europa en daar mee van Nederland. Hij sprak de hoop uit, dat nog tienduizenden het voorbeeld dezer mannen zouden volgen. Hij bracht hun dank namens de beweging en na mens het Nederlandsche volk, waarvan een gróót deel dezen inzet nog steeds be schouwt als in strijd met zijn eer, karak ter en waardigheid. Wij echter, die ach terblijven. aldus ir Mussert, zullen het in plaats van den geest van Mannheimer dien van Mannerheim geven. Want wat het Finsche volk kan. dat kuhnen wij ook. Spreker besloot met den vertrekken den te vragen de Nederlandsche vlag hoog te houden in den vreemde, als be wijs van het zelfrespect der natie. Voorman Feldmeyer dankte hierop beide sprekers voor hun afscheidswoorden. Zich tot zijn medestrijders wendend, vervolgde hij: „17 Mei zijt gij als Nederl. S.S. door den leider beëedigd op den Germaanschen Führer en opgenomen In de orde-gemeen- schap der S.S. Wij zullen ons aandeel le„ Pudding, Pudding, Rijst Rijst Scheerzeep Sigarettenk. Sinaasappelen 3-12, 4-12 400 gr. Sinaasappelen Spijsolie Suiker Suiker Suiker Suikerwerk Suikerwerk Tabaksk. Tabaksk. Textielk. 3e serie 41 t.m. 100 Textielk. 2e serie (behalve bon K) Thee Bon reeds ingeleverd 40 gr. Vleesch 29 A Vleesch 29B Vleesch 31A Vleesch 31B Zeep 211,228,272,293,300 90A 450 gr. 30 Juni Zeep G, H, I, J, K 90 3 450 gr. 30 Juni Toiletzeep G, H, I, J, K 75 gr. 30 Juni N.B. Zeepbonnen inleveren bij winkelier vóór 30 Juni. Aflevering geschiedt t.m. Brandstoffen Eenti. 30 Apr. '43 1 Eenh. 30 Juni 50 stuks 30 Juni Brandst.-krt. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Deo. Gistermiddag omstreeks 2 uur is een brutale inbraak gepleegd in een sigaren winkel in de Weimarstraat Door open sluiting Jieeft men zich toegang weten te verschaffen. Uit een lade Fan een schrijfbureau, dat in de achterkamer staat, zijn een bedrag van ƒ2500, ’n gouden hor loge, een zilveren rijksdaalder en de distri butiebescheiden van 2 personen gestolen. weet, waar de oliekan i haar dadelijk halen. Het avontuur had haar opnieuw ge pakt. Het was heerlijk, zooiets onge woons te doen en te beleven. Zij snelde door de gang, om enkele oogenblikken later met de oliekan terug te komen. Peter had intusschen den wagen voor de helft naar buiten geschoven. Hy had Gistermiddag is voorman Feldmeyer met een contingent van 159 man Neder landsche S.S. naar het Oosten vertrok* ken. Alvorens aan het front te worden ingezet zullen de manschappen, van wie het meerendeel behoort tot de Waffen S.S. en een vijftigtal tot de algemeene Ned- S.S„ dat overgaat naar de Waffen S.S., een vooropleiding in een kamp in Duitschland ontvangen. Voor het ertrek had om half vier een bijeenkomst plaats in het .Wehrmachts- heim alhier, waarin S.S. Obergruppen führer Rauter en de leider der N.S.B. ir. Mussert de mannen hebben toege* sproken en afscheid van hen hebben ge nomen. 9 o O. o oo o o o [0 0 v h O c- lo o 0 o

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5