IS ïli ib Zaterdag 13 Juni. No. 18205. OOST-EUROPA DE OPBOUW IN 1942. VERDUISTEREN 27 Koopvaarders en een jager tot zinken gebracht Sb iOr "life BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Extra bericht )e Britsche terreurmaatregelen Melk be- of verwerken op Zondag Petroleum voor kookdoeleinden Vaste brandstoffen kook doeleinden Heden: 5.18 u. Morgen: 5.17 n. Nieuwe tabaks* en sigaretten kaarten Doodelijk ongeluk Washington bevestigt vlootverliezen De kwestie van een „tweede front” Zorgt voor een bijgewerkt persoonsbewijs Waarschuwing aan de Tsjechen v. 10.02 v.m. v. 10.03 a. nam. tot v.m. OORLOGSRAAD VOOR ALASKA GEVORMD Verklaring van Rosenberg Engelsch bedrog jegens Europeesche zeelieden Canada en de Sovjet-Unie De Japansche landing op de Aleoeten Japanners nemen bedrijven in Nederlandsch-Indië over Artikel van Dr. Göbbels De eed van trouw aan den leider het persoonsbewijs bij zich te dragen. het t IN de Buitenlandsche werkkrachten tol a. nam. {Hoffmann-P.K. Manns} S.P.T. uit Washington. de periode van strijd voor opstanding van ons volk. men op, HAAGSCHE 1 heh va- Overal sporen van vernietiging, een beeld, dat ieder bolsjewistisch dorp biedt. (Weltbild-PolygooiuP.K. Kunnert) COURANT I Van 14 Juni tot en met 22 Augustus a.s, geven de met „01” genummerde bon nen van de bonkaart ,EA” voor kookdoel einden, elk techt op het koopen van twee liter petroleum. Maan: 13 Juni op 5.33 v.m., onder 9.20 n.m. N.M. 14 Juni op 6.11 v.m. onder 10.13 n.m. 15 Juni op 6.56 v.m., onder 10.58 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. ning, dat deze woorden beteekenen dat, indien de militaire adviseurs het mogelijk en verstandig achten met het oog op de verschillende factoren, het tweede front dit jaar reeds tot stand zal worden ge bracht. Volgens den Britschen berichtendienst heeft het Amerikaansche ministerie van marine bekend gemaakt, dat de Japan ners op de Aleoeten zijn geland. Het Amerikaansche marinecommuniqué zegt, dat de Japansche operaties nog voortduren. De vijand landde op enkele plaatsen van het eiland Attoe terwijl in de haven van Kyska op de Ratten-eilan- den, Japansche oorlogsschepen zijn gesig naleerd. Door Amerikaansche bomaanval len konden de Japanners zich nog niet in de bewoonde gebieden nestelen. Als ge volg van het zeer slechte weer konden de Amerikaaneche verkenners slechts de laatste 24 uren waarnemingen doen, waar van het resultaat thans te Washington bekend is. Telefoon 116300 (zeven lijnten) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, J)ran|elaan 3, Tek 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. J78038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Beters jr- Theresiastraat 108a. Tel. 772444? Boekhandel F. D. Couvée. van Hoytemastraat 66, Tol. 721187. DE HERTOG VAN GLOUCESTER IN BRITSCH-INDIË Gistermorgen is de hertog van Glouces ter te New Delhi aangekomen. Des avonds heeft hij voor de radio een boodschap na mens koning George voorgelezen. In een radiocommentaar op de aankomst van den hertog van Gloucester in Voor- Indië heeft de woordvoerder der nationale Voor-Indische liga te Bangkok verklaard, dat het. Indische volk geen belang heeft bij het bezoek van den hertog of van een ander lid der koninklijke familie in dezen emstigen tijd, nu Indië voer zijn vrijheid vecht. Indien het Voor-Indische volk aan zijn werkelijke gevoelens uiting mocht ge ven, zou het met zwarte vlaggen opmar- cheeren (zwarte vlaggen bij Indische be- toogingen zijn een teeken van afwijzing jegens ongewenschte bezoekers). De woordvoerder herinnerde er vervolgens aan, dat het bezoek van den prins van Wales in November 1921 tot stakingen en onlusten leidde. Hij sprak de meening uit, dat het bezoek van den hertog van Glou cester dergelijke gevolgen zou kunnen hebben. ENGELSCHE MIJNEN IN ZWEEDSCHE WATEREN Berichten van „Dagens Nyheter’^, vol gens welke Britsche vliegtuigen mijnen in de Zweedsche wateren hadden laten val len, worden thans door het Zweedsche telegraafagentschap bevestigd. Drie Engel- sche vliegtuigen hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag tijdens het vliegen boven Zweedsch territorium, bij Helsing borg, mijnen in de Zweedsche wateren laten vallen. Het Zweedsche luchtdoelge schut opende het vuur. PRIJS DEZER COURANTVoor ‘s-Gravenhage Dij vooruitbet per j mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad” en „Lettèrk Bijblad” f 3.15. Fr. p. p. met Modeblad 1 4.20, z Mode blad 1 3.95, Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen. Afz. nummers 5 et. fr. o. o. 10 et Van het eigen optreden der bevolking in de Oostelijke gebieden zal afhangen, of van de door de Duitschers aangewezen mogelijkheden op alle gebieden des le7 vens een dusdanig gebruik zou worden gemaakt, dat niet alleen haar eigen be staan nieuwe beteekenis krijgt, maar dat ook in vele gebieden nog volkomen onge- exploreerde schatten aan den dag ge bracht en ten bate van allen geëxploi teerd zullen worden In dit verband be toogde de minister met klem, dat de volken van het Oosten dezen winter uit sluitend en alleen door de Duitsche Weermacht zijn bewaard voor hun alge- heele biologische vernietiging. Ik ben vast overtuigd, aldus eindigde de minister, dat ook bij een zeer spaar zaam gebruik van werkkrachten, mits deze met verdubbelde energie optreden, reeds binnen enkele jaren in het Oosten een ander beeld zal ontstaan dan huidige Nieuwe bon aangewezen Gedurende het tijdvak van 15 Juni 1942 tot en met 30 April 1943 geven de met „02KF”, gemerkte bonnen der kookkaar- ten voor vaste brandstoffen recht op het koopen van één eenheid vaste brandstof fen, met uitzondering van anthraciet en fabrieksturf. Men dient er rekening mede'te houden, dat men met de op dezen bon betrokken brandstoffen tot 1 Augustus a.s. dient uit te komen, aangezien eerst op genoemden datum wederom een bon zal worden aan gewezen. Verplichting voor fabrikanten van zuivel producten en voor standaardisatie- bedrijven In het heden verschenen Voedselvoor* zieningsblad is opgenomen de „Zuivelvee- ordening 1942, verplichte be- of verwer king van melk op Zondag” van de onder bedrijf sorganisatie voor zuivel, waarin is bepaald, dat het bestuur der O.B.Z. aan fabrikanten van Zuivelproducten en aan ondernemers van standaardisatiebedrijven de verplichting kan opleggen om gedu rende een bepaald tijdvak ook des Zon*- dags melk van hun melkleveranciers t« ontvangen en deze te be- of verwerken. Dez^. maatregel is noodzakelijk gewor den nu deze Zondagsmelk, welke uit den aard der zaak in het warme jaargetijde reeds ernstig in kwaliteit en houdbaar heid heeft geleden, niet meer overal des Maandags direct kan worden verwerkt, maar in vele gevallen moet worden door geleverd, öf voor consumptie elders, óf voor bereiding van spraypoeder ter voor ziening in de behoefte aan consumptie- melk in den winter. Deze gewijzigde om standigheden dwingen tbt het treffen van maatregelen, De arbeid, welke uit dien hoofde op Zondag geschiedt, mag naar de meening van het bestuur der O. B. Z. als noodzakelijke en dus geporloofde Zon- dagsarbeid worden beschouwd. Ditzelfde geldt voor den in verband daarmede ndod- zakelijken aanvoer der op Zondagmorgen gewonnen melk door de melkveehouders. Derhalve wordt aan de melkveehouders de verplichting opgelegd om ook des Za> dags de door hen in hun bedrijf gewonnen melk op de gewone wijze af te leveren aan de bedrijven, waaraan zij plegen te le veren, indien deze bedrijven ingevolge bo vengenoemde verordening ook des Zon dags werken. Zekere H. van het Springendal, te Oot- marsum kreeg bij het houtzagen met een electrische zaagmachine een ongeluk, dat den dood tengevolge had. Terwijl H. met een greep het opgestapelde hout vodr de machine wilde verwijderen, kwam de greep in aanraking met de cirkelzaag, sloeg terug en trof H. met kracht tegen de borst, waardoor hij gedood werd. Volgens een bericht van den Engelschen berichtendienst uit Washington heeft het Amerikaansche ministerie van Marine gis teren een rapport over den slag in de Koraalzee gepubliceerd. Daarin wordt het verlies van de Ame rikaansche tankboot „Neosho” en van den escorteerenden torpedojager „Sims” (1570 ton), benevens het verlies van het^vlieg- kampschip „Lexington” (33.000 ton) be vestigd, AMERIKAANSCHE OPPEROFFICIER VERMIST Het Amerikaansche departement van Oorlog heeft bekend gemaakt, dat de op perbevelhebber van de Amerikaansche luchtmacht op Hawaii' niet is terugge keerd van den slag bij de Midway-eilan- den. ROOSEVELT’S BESPREKINGEN President Roosevelt heeft gistermid dag op het Witte Huis besprekingen ge voerd met den minister van oorlog, Stim son en den minister van marine Knox. Deze besprekingen stonden in verband met het verdrag tusschen Engeland, de Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten en .hadden speciaal ten doel, plannen uit te DUITSCHERS KNAGEN AAN DEN VERDEDIGINGSGORDEL OM SEBASTOPOL Het D.N.B, verneemt van militaire zijdeIn het gebied van Sebastopol heb ben de gevechten een stadium bereikt, dat men het knagen aan den vestinggor del zou kunnen noemen. Van bijzondere beteekenis voor de gevechtshandelingen is het voortdurend krachtige ingrijpen van de Duitsche luchtmacht, welke voort durend aanvalt on de diepe vesting-, -•nrlrn- PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1—11 m.M (5 reg.) t 1.65. iedere m.M meer tot 22 m.M (10 regf 0,19 Elke m.M meer 21 ct. Reel f 0.51 per m.M. Bewijsn 5 ct.‘ fr. p. p. 10 ct. Ine. binnen de stad 5 ét. KI Adv. (in halve oplaag) 0.57, Dienstaanb. f 0.38. Pers sevr. f 0.48. Adv. met Br. a h. bur v d bl” 10 ct meer, van de bespreking over de uitzending van Deensche werkkrachten en voorts van de Nederlandsche groep, die thans op weg is naar het Oosten. Ook met andere staten worden onderhandelingen gevoerd over uitzending van economen, technici, geneesheeren enz De minister besprak vervolgens de op instignatie van Stalin opgeblazen fabrieken en verwoeste steden en zei, dat alle krachten noodig zijn om den herbouw te bevorderen Na het tot stand komen van het En- gelsch-bolsjewistisch verdrag wijst er in officieele Engelsche kringen meldt de Londensche correspondent van de „Nya Dagligt Allehanda” dat in het verdrag omtrent het vormen van een tweede front niet gezegd wordt „wij gul len in het jaar 1942 een tweede front vor men”. De genoemde correspondent is van mee- AMERItfAANSCHE VLIEGTUIGEN .TURKIJE GE-INTERNEERD Uit Ankara wordt gemeld, dat gister middag 3 groote 4-motorige Amerikaan sche mjlitaire vliegtuigen, die de Chinee- sche herkenningsteekens droegen, een noodlanding hebben gemaakt. De inzit tenden zijn geïnterneerd. Volgens niet bevestigde geruchten zou den deze vliegtuigen uit Sebastopol zijn gevlucht. Bij het vliegen boven de Turk- sche oorlogshavens en het verboden ge bied van Izmir werden zij door het Turk- sche luchtdoelgeschut onder vuur ge nomen. Nader wordt uit Istanboel gemeld, dat de 4 Amerikaansche vliegtuigen een deel vormden van een aantal Amerikaansche vliegtuigen, hetwelk gisteren over Tur kije vloog. In regeeringskringen, aldus wordt uit Ankara gemeld, acht men den toestand buitengewoon ernstig. Het staat vast, dat deze vliegtuigen, die overigens boven Turksch gebied vlugschriften moeten heb ben laten vallen, zich aan een ernstige schending van de Turksche neutraliteit hebben schuldig gemaakt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 13 Juni. Het Opperbevel t van de Weermacht deelt mede; In hardnekkige, soms dagenlange gevechten tegen krachtig verdedigde convooien en bij aanvallen op de door de Amerikaansche vloot beschermde scheepvaartroutes, hebben Duitsche duikbooten opnieuw 27 schepen, met eten gezamenlijken inhoud van 149.200 ton. en een torpedobootjager tot zin ken gebracht. Daardoor -heeft de vijand, met In begrip van de in de Weermacht- berichten van 10 tot 12 Juni ge melde successen op den Atlantischen Oceaan, aan de Amerikaansche Oost kust, in de Caraibische Zee, voor het Panamakanaal en in de Middelland- sche Zee door de operaties van Duit sche duikbooten in de laatste 6 dagen 40 schepen, met een gezamenlijken inhoud van 212.200 ton, en een tor pedobootjager verloren. De plechtige staatsbegrafenis van S.S. Obergruppenführer Heydrich. In de Mozaikzaal van de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn vond de door den Führer bevolen plechtigheid'plaats bij de begrafenis van den plaats vervangenden Rijks- protector, S.S. Obergruppenführer en Generaal der Politie Reinhardt Heydrich. De Führer tijdens zijn rede. (Weltbild-Polygoon) Op de vraag, of ook buitenlanders actief deelnemen aan het opbouwwerk in het Oosten, maakte Rosenberg melding In verschillende gemeenten wordt in deze weken door de plaatselijke politie contröle geoefend op het persoonsbewijs. De gevalled waarin proces-verbaal moet worden opgemaakt wegens het niet bij zich dragen van het persoonsbewijs, zijn gelukkig niet talrijk. Het overgroote deel onzer landgenóoten blijkt te hebben be grepen, dat het P.B. een document is, dat zijn dienstten vooral buitenshuis zal moe ten bewijzen en heeft er dientengevolge voor gezorgd het P.B. bij zich te dragen, zoodat het bij contröle op eerste aanvrage kan worden getoond. Het is eahter niet voldoende, indien het P.B. aanstonds getoond kan worden. Het moet „bij” en niet slechts bij de hand zijn. Bij zijn wil in dit gevhl zeggenvolledig bijgewerkt. Wijzigingen van adrès en be roep, huwelijk en huwelijksontbinding moeten er binnen vijf dagen door den secretarie-amtotenaar op worden vermeld. Men zorge dus voor een volledig bijge werkt persoonsbewijs. Uw P.B. moet in orde zijn. Dit is van bèlang voor u zelf, en voor uw medemenschen met ^ie het maatschappelijk verkeer u in relatie brengt. Maar het is bovendien een uitdruk kelijk voorschrift en wettelijke eisch, dat de hierboven aangeg^ven wijzigingen bin nen vijf dagen op uW persoonsbewijs wor den vermeld. Wie hierin nalatig is, is evenzeer strafbaar als hij,'«die verzuimt JOESJAN BEZET Japansche troepen, die in de provincie Tsje Kiang opereerden, hebben Donder dag de grens van de provincies Tsje Kiang en Kiangsi bereikt en de grensplaats Joes- jan bezet. Het D.N.B. meldt uit Brünn; De minis ter van Volksvoorlichting, Moravec, heeft gisteravond tijdens een massabetooging gesproken over de jongste gebeurtenissen en datgene, wat daaruit noodzakelijk volgt voor de Tsjechen. Meer dan 5.000 men- schen woonden deze demonstratie bij. „Zoolang de moordenaars van den plaatsvervangenden Reichsprotektor Hey drich niet zijn gearresteerd, aldus de mi nister, zullen het Tsjechische volk gelof ten van trouw jegens Duitschland en be tuigingen van toewijding niet baten. Er moeten geen woorden komen, maar daden”. Moravec had stellig het gevoel, dat het Tsjechische volk speciaal in het Duitsche Rijk geen vijanden heeft. Alle harde maat regelen, die Duitschland tegen de Tsjechen heeft gelast, zijn eerst tot uitvoering ge komen, als er geen andere uitweg meer openstond en het gevaar dreigde dat aan Duitschland zwakheid verweten kon wor den. Er bestaat geen twijfel omtrent de maatregelen, die genomen zouden moeten worden, als het Tsjechische volk onbe trouwbaar mocht blijken. Om het Tsjechi sche volk te doen verdwijnen uit de con structieve combinaties in Europa, zouden enkele moordenaars voldoende zijn, die zich met medewerking van lichtzinnige Tsjechische individuen wilden onttrekken aan de gerechtigheid. Dit geldt overigens vooral voor den „aartsvijand van het Tsjechische volk, den schurk Benesj”. Minister Moravec behandelde vervol gens de misdadige methoden van (ie Lon-" densche radio. ,Want het gaat Engeland slecht, zoo zeide hij, en dan laat men alle nevenoverwegingen varen. Daarom komen Engeland’s agenten met beweringen, wel ke den Tsjech slechts bedoelen te verlei den tot dwaasheden en misdaden”. Tot slot deed de bewindsman een be roep op het Tsjechische volk om den ver rader Benesj voorgoed te laten schieten en zich aan te sluiten bij de politiek van president Hacha. Dan zou niemand ook slechts een haar gekrenkt worden en al len kunnen de toekomst tevreden tegemoet zien. In het industriegebied van Kertsj «r werd deze zware bolsjewistische pantser- werken voor het tweede front, «meldt trein buiten gevecht gesteld, {Hoffmann-P.K. Manns} S.P.T. uit Washington. Omwisseling tabaks- en versnaperingetr kaarten thans niet mogelijk Bij de eerstvolgende uitreiking der nieuwe bonkaarten voor voedingsmidde len, zullen tevens aan de houders(sters) van tabaks- en sigarettenkaarten tegen inlevering van onderscheidenlijk de met „tabak R 4” en „sigaretten R 4” gemerkte bonnen der thans in gebruik zijnde kaar ten nieuwe tabaks- en sigarettenkaar ten worden uitgereikt. Aangezien de ver- snaperingenkaart echter tot en met 5 September a.s. in gebruik zal blijven, zal Éet dus ditmaal zulks in afwijking van een vorig bericht niet mogelijk zijn de tabaks- respectievelijk sigaretten- kaart om te wisselen tegen een versnape- ringenkaart of omgekeerd. Eerst bii de uitreiking der bonkaarten voor .voedings middelen vodr de periode van 5 Septem ber tot en met 3 October a.s. zullen man lijke personen van 18 jaar en ouder en vrouwelijke personen van 25 jaar en ouder opnieuw een keuze kunnen doen tusschen een tabaks- of sigarettenkaart eenerzijds en een versnaperingenkaart anderzijds. Volgens een bericht uit Washington, heeft president Roosevelt gisteren bij uitvoerend decreet een oorlogsraad voor Alaska gevormd, die in de eerste plaats nauw contact moet houden met de mili taire autoriteiten en voorstellen moet doen voor de veiligheid en de bescher ming van de burgerbevolking van Alaska* Het A.N.P. meldt uit Oslo: De beide Noorsche zeelieden, die er langs in geslaagd zijn, bij een Duitsche! luchtaanval op een naar Moermansk rend Amerikaansch schip, naar hun woon plaats in het Noorden van Noorwegen te ontkomen, hebben een opmerkelijke be- drogpleging onthuld, welke de Engelschen in hun nood jegens Europeesche zeelieden bedrijven. De beide Noren waren zeer verbaasd, dat zij na hun aanmelding bij de Noor- sche overheid niet tot dén militairen dienst genoopt werden. Toen men hun verklaarde, dat geen enkele Noorsche zee man tegen zijn vrijen wil op Duitsche oorlogsschepen of op Noorsche koopvaar ders onder Duitsche controle dienst doet, waren zij zeer verrast Het bleek, dat de Engelschen met dezen infamen leugen de Noorsche, Deensche en Nederlandsche zee lieden in hun dienst probeeren te weer houden van den terugkeer. Tegenover deze kwaadaardige bewering, die van Engel sche zijde tegenover eiken Europeeschen zeeman bij elke gelegenheid die zich voor doet gedaan wordt, staan grootsche be loften. Na den oorlog, zoo zeiden de Noren thans in Oslo, belooft men den Europeeschen zeelieden land en huizen in Canada, wanneer zij afzien van hun terug keer naar Europa. Naar opvatting der beide Noren vat men dqze beloften echter algemeen op voor wat zij zijn n.l. een lokaas, om goedgeloovigen te verlokken tot de steeds gevaarlijken wordende vaart in dienst van Engeland. De Britsche berichtendienst meldt, dat de Sovjet-Unie en Canada een overeen komst hebben getroffen met betrekking tpt de uitwisseling van diplomatieke ver tegenwoordigers. De minister van de bezette gebieden in het Oosten, Reichsleiter Alfred Rosenberg, heeft aan een vertegenwoor diger van het D.N.B. een onderhoud toe gestaan, waarin hij voor het eerst op groote schaal de taak der Duitsche lei ding en de reeds verrichte opbouwwerk- zaamheden in de van het bolsjewisme be vrijde gebieden heeft geschetst. De minister betoogde, dat onder zijn leiding voor de eerste maal een „terri toriaal ministerie” mfest worden ge vormd» dat jegens het Oosten de functies van bijna alle hoogste Duitsche instanties in zich vereenigde, en voorts twee Rijks- commissariaten van groote oppervlakte, die historisch en ethnografisch van ge heel verschillende structuur zijn. Rosenberg noemde voorts o.a. als de bedoeling van de nieuwe ordening in het Oosten de afschaffing van het bolsjewis tische collectivisme. Door opheffing van de kolchoze is de werkwilligheid der be volking overal toegenomen. Met voldoe ning had Rosenberg vernomen, dat in Wit-Roethenië reeds enkele maanden na' de uitvaardiging van de nieuwe agrari sche ordening geen kolchoze meer be staat Binnen acht weken werden hier 1400 kolchozen opgeheven. De staatslandbouwbedrijven, de z.g. sofchosen, zullen onder Duitsche leiding blijven werken om door een doeltreffend werkplan de schade te herstellen, die het bolsjewistische stelsel overal heeft aan gericht. De verordeningen over de vorming van een zelfstandigen handwerkstand in het Oosten en in de Oekraine benevens de reorganisatie van handel en kleine in dustrie in\ de voormalige Oostzeestaten zijn evenals de agrarische ordening een blijk van de ontwaking van het leven in het Oosten. Op elk terrein erkent het Duitsche bestuur het prestatiebeginsel ten volle. Omtrent het cultureéle leven in de Oostelijke gebieden zei Rosenberg, dat thans reeds 189 kranten in dé verschil lende talen der inheemsche bevolking verschijnen. Zes representatieve Duitsche organen vormen de spreekbuis der Duit sche leiding. Waar zulks mogelijk was, zijn ook de scholen reeds geopend. In de Oostzeelanden verrichten de technische instituten reeds weer intensief onderzoe kingen. In de Oekraine zijn b.v. de opera’s en .concertzalen weer geopend en deze uit voeringen verheugen zich in groote be langstelling. Zoowel in de Oekraine als ook in het Rijkscommissariaat Ostland kan de bevolking na de bolsjewistische onderdrukking weer vrij haar godsdienst beoefenen. De minister uitte vervolgens zijn vol doening over het feit, dat de bevolking van het Oosten zich overwegend met be reidwilligheid ter beschikking van de Duitsche opbouwmaatregelen heeft ge steld Domei meldt uit Batavia, dat Japan sche firma’s zoo spoedig mogelijk vergun ning zullen krijgen, tot het overnemen van de leiding van verscheidene ‘fabrieken op Java, die vroeger werden gedreven door onderdanen van vijandelijke mogendheden en onder militair toezicht hebben gestaan. De kininefabriek te Bandoeng wordt thans gedreven door de Takenaga, maat schappij, de montagefabriek van General Motors te Tandjong Priok door de Tojoda automaatschappij en de bandenfabriek van Good jear dóór de Japansche banden maatschappij. Volgens Europapress zijn dezer dagén de werven en machinefabrieken in Singa pore, Hongkong, Soerabaja en Batavia, welke zich in Engelsche- en Nederlandsch- Indische handen bevonden, in Japansche handen overgegaan. Enkele groote Japan sche concerns hebben in opdracht van de Japansche regeering met de betrokken scheepsbouwmaatschappijen en machinefa brieken onderhandelingen gevoerd over de financieele afwikkeling van deze over name, welke onderhandelingen tot resul- W taat hebben gehad, dat de genoemde wer ven en machinefabrieken aan de Japan sche concerns zijn overgedragen. De wer den en fabrieken zijn onmiddellijk in het Japansche productieplan ingeschakeld, zoodat het personeel, voor zoover dit te genover de Japansche bezetting een loyale houding heeft toegezegd, in dienst kar blijven. Minister Dr. Göbbels schrijft in een artikel in het weekblad „Das Reich”, dat de oorlog voor de vijanden in een sta dium gekomen is, waarin zij ieder mid del willen aanpakken om den oorlog, in weerwil van al hun wanhopige kansen, misschien toch nog’ tot een draaglijk resultaat te brengen. In Engeland, zoo schrijft de minister verder, zou niet een Churchill aan het roer moeten zittén, wanneer Londen niet zou willen probee ren om door een nietsontziende terreur dat te bereiken, wat voor de vijanden door een fatsoenlijke en faire oorlogvoe ring geheel en al onbereikbaar is. Chur chill is blijkbaar in een razende Woede over zijn tot dusver geleden militaire nederlagen en ondanks al het geschreeuw niet in staat om voor het ontlasten" der bolsjewieken in West-Europa een tweede front te vormen. Hij weet even goed als wij, dat hem bij een landingspoging in een of ander deel van het continent een ontvangst bereid zou worden, die voor Engeland in korten tijd tot een tweede en nog erger Duinkerken zou leiden. Er blijft hem niets anders over dan met dreigementen te schermen en de dagelijks dringender wordende eischen der bolsje wieken op een minder gevaarlijke wijze te .bevredigen. Zijn afbetaling bestaat in de nachtelijke aanvallen van de Britsche luchtmacht op de Duitsche bevolking. Het behoeft niet gezegd te worden, dat de hierdoor getroffen Duitsche burgerbevol king van deze Britsche terreurmaatregel len fitter te lijden heeft, doch men ver gist* zich te Londen, wanneer men meent, dat men door terreur hqf Duitsche mo reel zou kunnen breken. Even onzinnig is de Engelsche veronderstelling, dat men door dergelijke terroristische aanvallen onze bewapenings- of voedselvoorzie- ningsindustrie beslissende slagen zou kunnen toebrengen. Daarbij overschrij den de verliezen der Engelschen bij hun nachtelijke aanvallen in aanzienlijke mate het contingent, dat zij zich kunnen per- mitteeren. Wanneer Churchill door een kunstmatig opschroeven van het aantal aanvallende vliegtuigen het percentage neergeschoten vliegtuigen trdcht te ver minderen, dan kan hij ons hiermede niet bedriegen. Overigens, zoo verklaart dr. Göbbels tenslotte, worden de slagen, die de En gelschen ons toebrengen, prompt en nauwkeurig terugbetaald. Het ligt in het wezen van de terreur, dat zij uitsluitend door terreur gebroken kan worden en door toegeeflijkheid slechts aangewak- kerd wordt. Hoe smartelijk ook een voor de cultuur gevoelig mensch de verliezen van de oude eerbiedwaardige historische en kunstgedenkteekenen niet alleen in Lü beck, Rostock en Keulen, doch ook in Bath, York en Canterbury voelt, toch ko men zij niet op onze rekening, doch op die van den snooden misdadiger, die op het ©ogenblik aan het hoofd van het Britsche Empire staat. Niet alleen het Britsche Empire, de geheele beschaafde menschheid moet dit feit duur betalen en waren wij er niet, dan zou de cultureele wereld dit met haar ondergang moeten betalen. De persdienst der N.S.B. deelt mede: Op 20 Juni a.s. zal een groot aantal der hoogste functionnarissen der N.S.B. op den leider worden beëedigd. Deze plechtigheid, welke onder de vele groote gebeurtenissen en hoogtijdagen, welke de beweging in haar ruim 10-jarig bestaan kende, moet worden gerang schikt. zal evenals bijv, de groote bijeen komst op 9 October 1937 te Lunteren en* de herdenking op 14 December 1941, van historische beteekenis blijken te zijn, zoo wel voor alle leden der beweging als voor het geheele Nederlandsche volk. Behalve de ruim 2000 leden, welke op dién dag den eed van trouw op den leider afleg gen. zullen vele duizenden leden en ge nood igden aanwezig zijn om mede getui genis af te leggen van hun oprechte in stemming met alles wat Mussent deed in de periode van strijd voor de weder- ’wij

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1