HAAGSCHE COURANT DE RENAUTO Distributieproblemen BINNENLAND STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Zaterdag 13 Juni 1942. De distributiebonnen De weg wordt vrij gemaakt TWEEDE BLAD Dagmeisje met vollen kost OP HEETERDAAD f FEUILLETON Grootsche economische perspectieven in Oostland De thee en de kamer bewoner Vitamine-D-tabletten RIJWIELDIEVEN BETRAPT Waarom zijn er geen garnalen? Niemdnd wordt vergeten Dakvensters en bovenlichten vereischen bij de verduistering bijzondere zorg Fruit verzenden Twintig jaar na Bolland’s dood BEWAAR UW HUISAFVAL! Mr. J. F. VAN ROYEN f ’41 directeuren verschillende opruiming dat de De studiereis van mr. Rost van Tonningen (Nadruk verboden.) op gemaakt hebben. de No. 18205 Vleesch Vieesch Vleesch Vieesch 75 gr. 75 gr. 13 Juni 13 Juni 20 Juni 20 Juni 29A 29 B 31A 31B 303 329 315 332 100 gr. loo gr. 250 gr. 250 gr. 50 gr. 20 stuks 13 Juni 11 Juli 13 Juni 11 Juli 31 Aug. 20 Juni J. J VAN DER HOUT. Vrijwilligerslegioen Nederland atste oogen- aes te meer. ver- van ver- Vraag: Komen kinderen tot 3 jaar ’s zomers nog in aanmerking voor Vitamine-D-tabletten en zoo ja, waar dient men zich te melden? Antw.: Gedurende de zomermaan den worden éeen Vitamine-D-tablet- ten aan kinderen tot 3 jaar ver strekt. 14 Juni 24 Juni 13 Juni 13 Juni 20 Juni 20 Juni 13 Juni 11 Juli 13 Juni 11 Juli 13 Juni 13 Juni 11 Juli 14 Juni 24 Juni 13 Juni 13 Juni 11 Juli 13 Juni 11 Juli Aantal 1i k.g. i k g- U k.g. 1 k.g. 120 gr. 1 k.g. secretaris-generaal Wetenschap en Cultuurbescherming, vele hoofdambtenaren van het Koffiesurrogaat Koffiesurrogaat Margarine (Vetk.) Margarine (Vetk.) Melk Melk Melk Melk Petroleum O-krt. Petroleum EA-krt. Peulvruchten 2 L. 2 L. 250 gr. t.m. 13 Juni 13 Juni 20 Juni 20 Juni Vraag: Ons dagmeisje, dat vollen kost geniet, verlangt nu 1 k.g. sui ker per maand om mee naar huis te nemen en voorts haar meelbonnen om er koekjes voor te koopen. Heeft zij daar recht op? Antw.: Door de overheid zijn geen voorschriften gegeven ten aanzien van het afgeven van distributiebe scheiden aan dagmeisjes door de werkgeefster. Aangezien het meisje vollen kost geniet, dient zij alle levensmiddelenbonnen aan de werk geefster af te staan. Overigens dient de werkgeefster ,,als een goede huismoeder” in onderling overleg die producten, welke hét meisje bui ten het huis van de werkgeefster, b.v. bij haar ouders, zou willen nut tigen. .af te staan. Daaronder kun nen b.v. suiker en koffiesurrogaat vallen. Meelbonnen behoeft men echter .niet af te staan om het per soneel èr koekjes voor te doen bak ken. In den régel zal het daarop verkrijgbaar gestelde wel ten volle noodig zijn voor de maaltijden. Brandstoffen voor kamer bewoners Over de De politie te IJmuiden is er in geslaagd, een groot aantal sluikhande laren te ontmaskeren Onder de vele artikelen, welke zij daarbij in beslag nam, bevond aich o.m. een groote partij zeep, alsmede een partij van ruim 200 k.g. levertraan, welke van diefstal af komstig bleek te zijn Dank zij de oplettendheid van een 10- jarigen jongen kon gisteren de 23-jarige timmerman H. van O. uit Amsterdam aangehouden worden na het ontvreemden van een rijwiel. De. jongen zag, dat een man zich meester maakte van een fiets, die voor een tegenover zijn woning ge legen winkel stond geparkeerd en waar van de knaap wist, dat het rijwiel toe behoorde aan dan eigenaar van de zaak Hij snelde naar buiten en' alarmeerde den winkelier, die den dief ijlings ach terna ging en hem kon grijpen. Later heeft de politie den rijwieldief overge- nom'en. Rechercheur van Doorn van de rijwiel- brigade heeft in de afgeloopen week weer 4 rijwieldieven op heeterdaad kunnen be trappen Maandagmiddag j.l. zag hij, dat 2 mannen zich verdacht ophielden in een der buitenwijken bij een tijdelijk onbe heerd gelaten fiets. Hij zag hoe een der lieden zich in pijlsnelle vaart met het rijwiel uit de voeten maakte. In even 'snelle vaart' ging de rechercheur achter hem aan, verloor hem een moment uit het oog, - doch zag hem terug in een laantje. De politieman verborg zich aoh- ter een seringenboompje en zag. dat de vluchteling een huis binnenging Na het nummer hiervan goed in zijn geheugen te hebben geprent ging de rechercheur daarna op zoek naar den tweeden man, dien hij inderdaad vond en arresteerde. Toen ging hij weer terug naar het be- butiedienst 3 eenheden verstrekte. Aangezien de desbetreffende huur ders over bovengenoemd tijdvak bij die kamerverhuurster t inwoonden, hebben die huurders m i. recht op de volle 3 eenheden. Wat is hier aan te doen? Antw.: De' brandstoffenbonnen wor den aan den kamerverhuurder ver strekt ten diénste van het verwar men der verhuurdte kamer. De huurder kan geen enkel reoht op de bonnen doen gelden; hij kan slechts eischen, dat de gehuurde kamer tij dens zijn aanwezigheid behoorlijk wordt verwarmd. In onderling over leg, is het natuurlijk mogelijk' en zulks geschiedt vaak, dat de kamer verhuurder den aankoop en 't ver bruik van de brandstoffen ovefrlaat aan den huurder. Doch er wordt re kening mede gehouden, dat de aan koop geschiedt op naam van den verhuurder bij diens leverancier. Levensmiddelenbonnen hij verlof Vraag: Kan een in Frankrijk wer kend persoon gedurende zijn verlof hier te lande recht doen gelden op peulvruchten, gort, bloem en rook artikelen? Deze worden hem n.l. in Frankrijk niet verstrekt. Antw.: De distributiedienst verstrekt aan degenen, die in het buitenland werken tijdens èen verlof van 3 weken hier te lande géén bonnen voor peulvruchten, gort en bloem. Voor het verstrekken Van bonnen voor rookartikelen tijdens dergelijk verlof is een regeling in voorberei ding. trokken huis en trof den gezochte, den 23-jarigen wielrenner J. van O. in de slaapkamer met de gestolen fiets aan. Zijn medeplichtige was GOUDEN JUBILEUM Op 24 Juni zal mej. A. J. van Spaen- donk het feit herdenken, dat zij 50 jaar in dienst is bij de fam. Vollenhove-van Daalen, Frederik Hendriklaan 47, alhier, als juffrouw in de huishouding. Nadat langen tijd het slechte weer zich niet leende voor de garnalenvis- scherij, verscheen er korten tijd geleden weer een beperkte hoeveelheid van deze visch op de markt In de meeste plaat sen des lands zijn thans echter geen gar nalen meer te krijgen Onze schepen, die vroeger grootendeels de zeilvaart uitoefenden, zijn de laatste jaren bijna alle omgebouwd tot motorvaar tuigen en deze behoeven natuurlijk olie, die nu juist erg schaarsch is. Dit brengt weer mede, dat met eenige dagen vis- schen een week- en zelfs een maandloon moet worden verdiend. Bij de garnalen- visscherij gaat dat zeker niet zoodat de visschers zich meer gevoelen aangetrok-r ken tot de visscnerij op versche visch. Voor de ve' tche visch bestaan geen maximumprijzen en zij brengt veel geld op, voor de garnalen bestaan die prijzen wel. Zoor op het oog schijnt de remedie daarin te liggen. Bat men maar wel maxi mumprijzen voor alle visch moet vaststel len; men moet dan echter niet de illusie hebben, dat men dan goedkoope visch zou eten, want de aanvoer is daarvoor veel te gering. Men heeft inderdaad het vaststellen var. dergelijke prijzen overwo gen, doch de bezwaren waren overwegend. Eenige daarvan zijn verder, dat de wei nige vaarten, welke pei schip gemaakt kunnen worden veel moeten goedmaken en dat maximumprijzen den sluikhandel in de hand werker., waardoor de visch toch weer in de handen der meergegoe- den zou komen. Dan blijft tenslotte nog als remedie over het terug-ombouwen der schepen tot zeüvaartuigen of het in houwen van gasgeneratoren. Wat de eer ste mogelijkheid betreft, zitten de sche pen zonder zeilen zonder zwaarden, met ingekorten mast Alleen reeds uit ma teriaalgebruik is een zoo ingrijpende vet- andérinfe ondoenlijk. Voor het inbouwen van generatoren wordt thans subsidie en crediet verleend Voor wat de garnalen vangst betreft worden thans op kosten van het Rijk bij wijze van proef vijf schepen van een gasgenerator voorzien, zoodat deze vaartuigen met anthraciet kunnen worden gestookt. Hier en daar in het land worden thans nog wel garnalen gevangen Goedereede bijvoorbeeld beschikt nog over eenige zeilschepen, die er op uitgaan. Bij de Waddeneilanden wordt de kuilvisscherij uitgeoefend, welke weinig olie vergt. Verder wordt nog op garnalen gevischt van eenige plaatsen in Zeeland en van Stellendam uit Tenslotte kan nog wor den medegedeeld, dat een niéuwe distri- butieregeling ten opzichte van de winkels in voorbereiding is. Zij klonk met hem en dronk het glas in één teug leeg. Dit zonderlinge oogenblik had een zekere spanning tusschen hen teweeg gebracht. Peter zocht zich ey aan te onttrekken, door het ontvoeringsplan van de auto in alle détails met haar te bespreken. Over tien dagen begint de race, zei hij. Zaterdagavond is de straat weg voor proefrijden vrijgegeven. Dan moet ik daar natuurlijk zijn. Ik ken den weg, maar ik moet den wagen na tuurlijk probeeren. Het zou het beste zijn, dat ik mijn vriend meenam voor het vaststellen van de 'tijden en voor kleine verbeteringen. Heb je daar iets tegen? Elin had iets tegen den vriend; zij was bang voor nieuwe getuigen van haar geheim. Ik zal stoppen. I Dag-in, dag-uit wordt gewerkt o na- de 2200 kistjes, bestem^ voor onze strijders aan het Oostfront, gereed te maken voor de verzending. Groote stapels rookartike len. waaronder sigaren, sigaretten, tabak, sigarettenpapier en tabakspijpen, verder postpapier, couverts en potlooden, tuben tandpasta, complete zaklantaarns, boeken, tijdschriften, shampoo, brillantine en ge zichtscrème, staan gereed oordeelkundig verpakt te worden. Niemand wordt ver geten, want allen zijn gelijk en allen hebben evenveel recht op onze dankbaar heid en zorg. Het thuisfront werkt en zorgt voor de mannen die het bolsjewis tische monster bedwongen en zullen ver nietigen. Tot dit thuisfront behoort ook gij, landgenoot. Vandaar ons verzoek: stort een flink bedrag op girorekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds van het Vrij willigerslegioen „Nederland”, Koninginne gracht 22, té ’s-Gravenhage. Vraag: Gedurende een klein jaar (tot 1 April 1942) heb ik mijn kamerbewoner thee geschonken van mijn voorraad. Mèt zijn andere bon nen leverde ik destijds ook zijn thee-bon in, waarop ik onlangs de 40 gram ontving. Thans wordt deze thee echter door hem opgev'orderd, tegen betaling natuurlijk van de waarde. Ik meen evenwel, dat de thee mij oekomt. Antw.: De thee staat ter beschik king van de(n) bezitter(ster) van den bon, in dit geval van den kamerbewoner. Het gaat niét aan, dat de 40 gram beschouwd worden als compensatie voor de vroeger ge noten kopjes thee. De „vordering” geschiedt dus terecht. Het A.N.P. meldt uit Riga In' verband met 'de oprichting van de Nederlandsche Oqst Compagnie wordt uit Riga gemeld, dat de inschakeling van de Nederlandsche economische kringen bij den wederop bouw van de stilgelegde industrieele be drijven alsmede de verplaatsing van de in Nederland braakliggende industrieele en ambachtsbedrijven naar het Oostland in het voornemen ligt. Op landbouwge bied is een voorziening van het Oostland met hoogwaardig 'Nederlandsch fokvee alsmede een deskundige voorlichting van bedrijven in de voormalige Sovjet- Russische ruimte in het vooruitzicht ge steld Daar de studiereis van den president van de Nederlandsche Oost Compagnie, mr M M. Rost van Tonningen, alle districten in het Oostland omvat, zal zich de mogelijkheid voordoen dieper in te gaan op de overeenstemming, yaartoe men is gekomen bij de reeds eerder ge voerde economische besprekingen en een permanente samenwerking ter waarbor gen, welke beantwoordt aan de onver mijdelijke oorlogsomstandigheden en wel ke bovendien een waardevol aanknoo- pingspunt is voor den toekomstigen, ge- meenschappelijken arbeid in Europa.' Een ziener in de toekomst Onlangs waren 20 jaren verloopen, sinds Bolland stierf. Bolland, wiens be teekenis. vefel verder reikte dan van een gewonen hoogleeraar aan Leid.n’s uni- versiteit. Reeds tijdens zijn levensdagen was zijn invloed in breede, buiten aca demische kringen aanzienlijk; hij was een nationale figuur en in de toekomst zal hij het steeds meer worden. Dit dankt hij niet alleen aan de genialiteit, waar mede' hij de wijsbegeerte van Hegel tot een Nederlandsch kultuurmonument heeft ontwikkeld. Er is nog een reden waar om Bolland’s stem doordringt tot in,onze dagen/ Want hij is één der zeer weinigen geweest, die de gevaren, welke Europa bedreigden met klare oogen gezien heeft. Daarom was hij eenzaam en werd hij be- BEGRAFENIS B. VAN ERP TAALMAN KIP Op Nieuw Eik en Duinen is gistermid dag onder groote belangstelling het stof felijke overschot van den heer B. van Erp Taalman Kip gep. hoofdofficier van administratie tweede klasse der marine, ■directeur van de N.V. Handelsvereeni- ging Neptunus en mede-djrecteur van de N.V. Watervoorziening Hatenboer-Neptu- nus te Rotterdam ter aarde besteld. De organist, de heer Gravelotte speel de „Wilt heden nu treden” het Wilhel mus en een deel uit het slotkoor van de „Matthaus Passion” van Bach Er werd niet gesproken Een familie dankte voor de belangstelling. INBRAAK IN WONING AAN DÉN DE LA REYWEG In den afgeloopen nacht is, terwijl de bewoners sliepen, ingebroken in een be- nedenhuis^an den de la Reyweg. Door het indrukken van een glas in lood raam aan de voorzijde, is men binnengekomen. De dader heeft zich hierbij, 'blijkens de gevonden sporen, bloedend verwond. Ont vreemd werden een Erres radiotoestel, type K Y 221, een tafelkleed 35 en een cassette met tafelzilver. 16 Juni a.s. hoopt de heer L Mees ters den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als chef-monteur in dienst trad bij de N,V. ’s-GravenhaagscheMelk inrichting „De Sierkan”. 4-19 24 299 303 327 27, 28 100 gr. 32, 33, 34 1 rantsoen Verloren stokken uit de wasch Vraag: Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat ik waarde volle stukken uit de wasch mis. De wasscherij is niet bereid tegenover dit verlies een vergoeding te stel len. Moet ik hiermee genoegen nemen? Antw.: De wasscherij kan geen ver goeding geven in den vorm van rem- placeering der verloren gègane stukken waschgoed. Wat een ver goeding in anderen vorm betreft, daaromtrent plege u overleg met de onderneming. Ook suiker bij aankoop van gebak? Vraag: Heeft een banketbakker het recht om bij aankoop van gebak ook suiker te verlangen? En hoe veel gebakjes moet hij per bon leveren? Antw.: In vele gevallen verlangt de banketbakker inderdaad suiker, maar dan leverde hij op bestelling en stelde de klant bijzondere eischen. Bij een gewonen verkoop mag hij geen suiker eischen. Het aantal gebakjes is afhankelijk van hun gewicht 250 gr. 20 Juni 13 Juni 13 Juni 250 gr. 13 Juni 1 k.g.11 Juli 13 Juni 11 Juli 13 Juni 1 rantsoen 20 Juni 41 t.m. 100 125 gr. 125 gr. 400 gr. 50 gr. 400 gr. 50 gr. 100 gr. 100 gr. 250 gr. 250 gr. 250 gr. Honden- en k.br, 14 1| a 10 k.g. 30 Juni Jam 303 500 gr. Jam 329 500 gr. Kaas 298, 302, 306, 310, 314 100 gr. 13 Juni Kaas 322, 323, 324, 325, 326 100 gr. 11 Juli 250 gr. 250 gr. 125 gr. 125 gr. 29 31 (of gebak) 29A (of gebak) 29B (of gebak) 31A (of gebak) 31B 26, 28 31, 33 311 331 307 Vraag: Over de laatste periode (Feb?, en Maart ’42) werden door een kamerverhuurster aan haar huurders uitgereikt 2 brandstoffen bonnen. niettegenstaande de distri- Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Bak. en br.vet (Vetk.) 29 100 gr, 14 Juni Bak- en br.vet (Vetk.) 31 ioo*gr. 24 Juni Beschuit (br. of geb.) 29 75 gr. 13 Juni Beschuit (br. of geb.) 31 75 gr. 20 Juni Bloem (br.) 301,305,309,313 70 gr. 13 Juni Bloem (br.) 317,318,319,320 70 gr. 11 Juni Boter Boter Brood Brood Brood Brood Chocolade Chocolade Gort Gort Havermout de lucht was warm en rustig. Door het bladerdak der platanen viel het zonlicht in ronde vlekken op het linnen en op de houten banken en tafels. Diep bene den dreunde onophoudelijk leven der stad. Een enkelen keer ^ag men een roode tram opduiken, nu eens boven, waar de rivier naar Weidenau omboog, dan beneden, waar haar zilveren band tusschen de wijnbergen verdween. On der babbelen en eten verdween het eer ste halve litertje wijn. Peter bestelde een tweede fleschje; hij was betooverd door zijn gezellin, zooals hij telkens be den tooverd was door zijn gezellinnen. Zij zag er verrukkelijk uit in haar blauwe jurk en haar warm gezicht, haar blon- Bon 29A 29B 31A 31B Vraag: Is het verzenden van fruit 1 naar familieleden toegestaan? Antw.. Volgens de tot nu toe be staande bepalingen kan men ten hoogste 5 k.g. fruit naar zijn fami lieleden zenden, met dién verstande, dat voor bepaalde gemeenten dezer dagen het verbod van verVoer van warmoezerijproducten is afgekon- digd Dit verbod geldt voor de ge meenten Amsterdam. Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Blaricum, Laren Hilversum, Bussum en Naarden. Onder warmoezerijproducten vallen behalve groenten, ook tomaten, aardbeien, komkommers en meloe nen. men- "Ook het haar voeten met stralende spot en verguisd door de velen, die dezen adelaar op zijn vlucht, niet konden vol gen. in 1921. toen niemand het waagde een vinger uit te steken tegen den opper- machtigen jood, schetste hij de joden als ..onverteerbaarheden in ons on-joodsch organisme, -.als vreemdheden, die in het Europeesche samenlevingsgestel' zieke lijkheid van gevoel en on welzijn veroor zaken. tot verettering toe”. Een feilloos begrip der diepere gronden van ons mo reel en kultureel verval had hem. den wijsgeer, geopenbaard, wat voor me- nigen intellectueel in ^942 nog een ge sloten boek is. Bolland’s denkbeelden werden gedragen door een gezond, volksch instinct. Hoezger had hij het be drog en de leegheid der democratiè door. Fel geeselde hij de beunhazende politici, de ongemoedelijke mastklimmers, wier voE. noodlottig is geworden. Scherp zag Bolland wat komen ging; een staat, zoo zegt hij, die dat moet dulden, is in be ginsel verloren. Bolland’s sympathieën én in den wereld oorlog èh daarna, waren onvoorwaarde lijk aan Duitsche zijde. Duitschland noemde hij meer dan eens ,,het hart van Europa”. Hij doorzag den toeleg van het verdrag van Versailles en hij voorspelde, dat Engeland en Frankrijk hun eigen hart aantastten, toen zij samenspanden tegen Duitschland. De tegenwoordige worste ling is en zal verder zijn een bevestiging dezer woorden, gesproken in dagen die schijnbaar een nieuwe machtsontplooiing van het Britsche empire te aanschouwen gaven. Nederland, dat vaak karig was met "liefde jegens zijn beste zonen, eere dezen groote nu. 20 jaar na zijn verscheiden, zijn gestalte indrukwekkender dan ooit. Bolland, de denker én de ziener, zij ook een, wegwijzer naar de hoogste be stemming van ons wik. Het Rijksbureau voor Oude Mate rialen neeft een propaganda-actie op touw gezet om het publiek ervan te doordringen, dat het voor I de Nederlandsche industrie dringend nood zakelijk is, dat in de huisgezinnen de oude materialen en afvalstoffen worden bewaard,’ opdat zij met den geregelden afhaaldienst kunnen worden meegegeven. Op de medewerking van het publiek komt hpt op de eerste plaats aan. Nog veel te véél heerscht de opvatting, dat het er met de afvalstoffen niet zoo erg op aan komt. Men -vindt het te lastig, al dat oude blik, papier, glasscherven enz., te bewaren en ziet de groote beteekenis ervan voor onze samenleving over het hoofd. Juist in dezen tijd moeten we alles doen om onze eigen industrie aan den gang te houden Daarmede dienen we niet alleen ons eigen belang, doch ook dat van tal van Nederlandsche ar beiders, die er werk |door vinden in de fabrieken in ons land Velen klagen dat de afhaaldienst niet bij hen aanbelt. Vaak blijken die klach ten bij onderzoek »ngegrond De afhaler komt wel, maar het dienstpersoneel vindt het gem^ckelijker, mede te deelen, dat er niets is én al het vuil, met den afval, maar in den vuilnisemmer te deponeeren Het Rijksbureau doet daarom een beroep op alle huisvrouwen, voortaan de oude materialen en afvalstoffen te bewaren en ze regelmatig aan den afhaaldienst mede te geven. In een propaganda-bijeenkomst in het Studio-theater hebber) de heeren J. H. P van Haaren, directéur van het Rijks bureau voor Oude Materialen en Afval stoffen, en J. J. L van Zuylen, chef der afd. propaganda van dit Rijksbureau, een en ander uitvoerig uiteengezet Met eeni ge korte films,' w o. een uitstekend pro- paganda-filmpje: „Wie het kleine niet eertwerd, naast het gesproken woord, in beeld nog eens extra de klemtoon ge legd op de groote beteekenis van de zaak, waarom het hier gaat. Bij de bijeenkomst waren o.a. aanwezig de secretaris-generaal van Opvoeding. departement Van Handel Nijverheid en Scheepvaart. van Rijks- bureaux en fabrikanten uit de betrokken industrieën. op wonder baar- ',;ken voorwaarts gedrongen zijn, snel en volkomen op..Links en rechts wordt opruiming gehouden onder den vijand. Inmiddels komt het bericht, compagnie aan de andere zijde door het hevige afweervuur voorloopig tot staan is gebracht en opdracht heeft, niet ver der voorwaarts te- dringen. Van onzen kant uit moet dan een groep door het bosch de verbinding tot stand brengen. Sprongsgewijze gaat het voorwaarts. vallen maar voor- In den ouderdom van 63 jaren is over leden mr. J. F. van Royen, secretaris van het hoofdbestuur der P.T.T. Mr. van Royen was 27 Juni 1878 in Arnhem (geboren. Na de voltooiing van zijn studie werd hij in 1904 adjunct- commies bij het hoofdbestuur der P.T.T. Na de verschillende rahgen doorloopen te hebben werd hij in 1918 tot algemeen secretaris benoemd. Hij was -één der vier hoofdambtenaren, die met de vervanging van den directeur-generaal zijn belast. Talrijke functies heeft mr. van Royen in den Loop der jaren vervuld. Hij was o.a. in 1925 voorzitter van de commissie tot reorganisatie van het hoofdbestuur der P.T.T. en in 1934 Lid der commissie wier adviezen leidden tot de oprichting van de N.V. Nozema. waarna hij in 1935 lid van den Raad van Bestuur en vice-voor- zitter werd. Van verschillende instellin gen op het gebied van de kunst was hij bestuurslid. Sinds 1922 was hij voorzitter van de Ned. Ver. voor Ambachts- en Nijverheidskunst (de Vank), voorzitter van het Instituut Sier- en,. Nijverheids- kur st, van den Tentoonstellingsraad voor Bouwkunst en Verwante Kunsten, be stuurslid van het Voorzieningsfonds' voor Kunstenaars en lid van de regelingscom- missie der Nederlandsche deelneming aan de internationale tentoonstellingen te Parijs 1925. Brussel 1Ö35. Parijs 1937. Voorts is hij lid geweest van den Raad van Bestuur der Haagsche Academie voor Beeldende Kunsten voorzitter van het Waarborgfonds van het Verzeke- ringsfonds voor Nederlandsche Werklie den. voorzitter van de Haagsche Schoon heidscommissie. lid van de Rijkscommis- sie voor Monumentenzorg en van het Alg. Bestuur der J. irbeurs. Mr. van Royen was ridder in de orde van den Ned Leeuw, fridder in het Le gioen van Eer. officier in de Kroonorde van Italië en commandeur der Belgische kroonorde. S.S.-P.K Van het Oostfront. Onder bescherming van een ondoordringbaren nachtelijken neVel zijn de .Sovjets er in geslaagd op on%en achterwaartschen ver bindingsweg enkele boomversperringen aan te leggen en in de aan weerszijden gelegen boschranden goed gelegen stel lingen uit te bouwen, van waaruit onze ravitailleering met voortdurend werk zaam vuur kan worden bestookt. Nu het hem bij zijn herhaalde hevige aanvallen, ondanks zijn groote overmacht, niet ge lukt is ons een duimbreed te doen wij ken en wij hem integendeel ook „in eigen huis” nog verliezen hebben toegebracht, hoopt de vijand blijkbaar door het af snijden van onzen toevoer te bereiken, dat wij onze vooruitgeschoven stelling, die hem in den weg staat, zullen opgeven en hem gelegenheid zullen geven een nieuwe wig in onze stelling te slaan. Voor de uitvoering van deze opgave heeft hij .klaarblijkelijk aanzienlijke krachten uit de omliggende dorpen samengetrok ken in het bosch..Het is echter duidelijk, dat wij deze voortdurende bedreiging niet kunnen dulden en dat wij het niet zullen laten bij de les, die wij den bolsje wieken bij hun rechtstreeksche aanvallen hebben gegeven. Eenerzijds krijgt een compagnie de op dracht vanuit de plaats, waar de rest van ons regiment samengetrokken is, naar voren te dringen op den weg, anderzijds zal van ons bataljon een afdeeling met een aantal pioniers en vier zware machi; negeweren versterkt, den doorbraak wa gen. Hauptsturmführer Burckhardt voert zijn mannen zelf aan. Tot een kilometer buiten het dorp gaat alles goed. Alleen het hevige vuur, dat aan de andere zijde blijkbaar de oprukkende compagnie ont- vangt, bewijst, dat de vijand op pogt is. Dat bemerken de onzen ook, als de weg een open vlakte bereikt, die moet wor den overgestoken over een lengte van •enkele honderden meters, Aan het eind is een kromming en hier bevindt zich de eerste versperring. De tweede ligt vijf tig meter verder en is nog niet te zien. Zoo gauw de open vlakte wordt bereikt, breekt de hel los Met zware en lichte machinegeweren en met vele geweren, uit goed verdekte stellingen en uit de boomen, bestookt de vijand de opdringende troe pen Onze mannes kunnen niet verder voorwaarts zonder steun van de zware wapens. De zware machinegeweren wor den naar voren geroepen. Zij moeten de lucht eerst een beetje zuiveren, al vorens aan de verdere uitvoering der op dracht gedacht kan worden. Weggedoken achter hun sleden, maar onophoudelijk vurend met alle kracht, schuivèn de M G.-manschappen hun wa pens naar voren. Meter na méter wordt onder hevig vijandelijk vuur afgelegd en wanneer de vier geweren de versperring tot *op ongeveer twintig meter hebben weten te naderen, hébben de kogels der Sovjets inmiddels reeds verschillende of fers geëischt. Niets kan onze mannen ech ter weerhoudert. Het vijandelijke vuur neemt onder onze voortdurende be'schie- ting merkbaar af en het oogenblik is ge komen om enkele groepen in den bosch- rand tot de Sovjet-stellingen te doen door dringen. De ^machinegeweren en de pio niers zullen inmiddels de kwestie van de versperring* regelen, zooals de opdracht dat verlangt. Nader en nader komen de -machinegeweren bij de versperring. Twee van de vier vallen op het li blik uit. De anderen schieten Een van de bedieningen overbrugt met een snellen sprong de laatste meters, neemt het M.G. (machinegeweer) met slede en al op en tilt het over de versper ring Aan beide kanten gedekt, doen de pioniers thans hun (werk en ruimen zoowel de Versperring als de mijnen, waarover onze M.G.-manschappeno lijke wijze zonder ongeluk) Neen, in geen geval, weerde zij af. Het valt veel te veel op, alS ik van hier uit met de boot naar het eiland ga- Wjj Floridsdorfers gaan nooit naar het eiland. Dat doen alleen de men- schen uit de stad. Dan in de stad? De theebon van in Frank rijk tewerkgestelden Vraag: Van Sept, tot Dec. werkte ik in Frankrijk. Vóór mijn vertrek daarheen moest ik mijn distributiebescheiden inleveren, w.o. ook den bon voor de thee. Toen ik in December de toekomende beschei den terugkreeg, ontbrak daaraan de theebon. Kan ik nu nog voor thee in aanmerking kernen? Antw.: Aangezien de thans beschik baar gestelde thee slechts wordt uitgereikt aan degenen, die in het tijdvak van 15 December 1941 t/m. 3 Januari 1942 bon ,.168” bij den winkelier hebbén ingeleverd en uw bon in genoemd tijdvak niet werd ingeleverd, kunt u niet voor thee in aanmerking komen. Een oogenblik kwelde haar de ge dachte, dat zij nu nog andere dingen op haar geweten had. Ik weet precies, hoe ik het zal doen. Ik heb vader gezegd, dat ik Zon dag over acht dagen naar een vriendin ga. Zij is getrouwd en woont in Hay- nau. Het is dus heel eerjvoudig; ik ga gewoon een dag vroeger naar Anneli. Dat merkt niemand bij mij thuis. Mjs- -schien is vader niet eens thuis; dan merkt hij heelemaal niet, dat ik op Za terdag al ga. Maar ik moet Zaterdagmorgen al op de baan zijn, antwoordde Peter. Wij moeten ’s nachts den wagen uit den, stal halen en als ik dan dadelijk weg kan rijden, ben ik, als alles goed gaat, in vier ii vijf uren in Haynau en een half uur later op de startplaats. Ach, weet je ik ben zoo in spanning, of de wagen het zal doen. Het is een uitste kende motor, de beste, welken de Impe- ratorfabrieken gemaakt hebben. Ik moet winnen, ik moet eenvoudig win nen En als ik /dan gewonnen heb en het reuze bedrag geïncasseerd heb,, dan aa ik naar de Imperaturfabneken en bied me zelf pis rijder aan. En je zult zien, ze nemen mij. Ze nemen mij be- s ist! En dan rijd ik met Augustus al op de Avus. Later op den Nurburgring - P (Wordt vervolgdf heel andere dingen, en nog later... In een fabriek aan de Binck- horstlaan viel gisteren de 20-jarige A. G. C. uit Voorburg van een trap en kreeg een hersenschudding. In het RK. ziekenhuis aan het Westeinde is hij op genomen. In het Zwembad Zuiderpark werden gisteren 637 baden genomen. 'ook een half ontloken roos aanbood. Het was de eerste opmerkzaamheid, welke hij voor haar had. Zij kon na tuurlijk niet vermoeden, dat dit alles een offer van Else was. Else financier de dit tochtje, zooals zij ook den hoed, den wijn en het ontbijt van brood, ham en boter betaalde, welk offer onder be zwerende woorden van Peter was ge bracht. Peter at met veel smaak, terwijl Elin aan haar wijn nipte en naar/ie schen keek, die hier zaten. CJ landschap, dat zich aan uitstrekte, bekeek zij 288 328 29 31 26A t.m. 29A 3| L. 26B t.m. 29B Ij L. 31A t.m. 34A 3j L. 31B t.m. 34B 1j L. 11 Juli 16 2 L. 13 Juni 01 2 L. 22 Aug. 307 250 gr. 13 Juni Peulvruchten 330, 333, 334, 250 gr. 11 Juli Pudding, verm. Pudding, verm. Rijst 4-17, 4-18 Rijst 4-25, 4-26 Scheerzeep U Sigarettenk. 08 Sinaasappelen 3-12, 4-12 400 gr. 13 Juni Sinaasappelen Spijsolie Suiker Suiker Suiker Suikerwerk Suikerwerk Tabaksk. Tabaksk. Groepscommandant en opvolger door vijandelijk vuur uit. waarts blijft het gaan en ondanks alle Sovjet-kogels wordt het doel bereikt en de verbinding tot stand gebracht. Onder weg wordt nog een vijandelijke M.G. voor altijd tot zwijgen gedoemd Hoewel uit hoeken en gaten nog telkens door den vijand wordt gevuurd, is zijn kracht ge broken Zijn beste stellingen zijn geno men, de versperringen zijn opgeruimd en de verbinding is hersteld. Een onbe schadigd zwaar machinegeweer (S.MG talrijke lichte M.G.’s (L.M.G.), geweren en ander materiaal vallen in onze han den Noch de sneeuw, noch de over macht en evenmin de doelmatig aange legde stellingen konden dat vandaag be letten 33, 34 36, 37 Textielk. 3e serie Textielk. 2e serie (behalve bon K) Thee Bon reeds ingeleverd 40 gr. 100 gr. 25 gr. 100 gr. 25 gr. Zeep 211,228,272,293,300 90 A 450 gr. 30 Juni Zeep G, H, I, J, K 90 A 450 gr. 30 Juni Toiletzeep G, H, J, K 75 gr. 30 Juni N.B. Zeeptonnen inleveren bij Winkelier vóór 30 Juni. Aflevering 'geschiedt t.m. 31 Juli. 1 de haren en haar groote, bruine oogen, welke fluweelig het geheele gezicht be- heerschten. Op jou, zei Peter en klonk met haar glas, dat op de tafel stond. Elin bleef kalm. Ik zeg niet zoo gauw „jij”, zei zij plagend. r Op jou, herhaalde hij. Ik zeg immers, herhaalde zij haar beurt en hield het glas Vast, ik zeg geen „jij” tot iederen jongeman. Alle jongemannen? Ik hoor toch niet tot alle jongemahnen, maar ik ben... oogen. Het was heerlijk stil hier boven, De rest bleef in zijn keel steken. x-jï u-. glin jjjgf haar oogen naar hem op en keek nem strak aan. Het leek, of zij een ernstige vraag wilde doen. Ver baasd ontmoette hij haar blik. Het ver moeden kwam in hern op, in hem, die niets ooit ernstig opnam, dat zij liefd op hem kon zijn en dat zij hem verwachtte, dat... ja, wat wachtte zij eigenlijk Van hem? Verbluft dacht hij zich een -oogenblik in de positie van schoonzoon van den rijken Hallermann. Hij greep Elin’s hand, maar zij trok haar terug; een blos1 van schaamte kleurde haar wan gen. Om dit te verbergen, hief zij haar glas. - Goed, je hebt geljjk, op «jou dan! ik zal den tijd vaststellen, riep zij snelbeéloten, Na tuurlijk zal ik dat doen. Dat ik daar niet aan dacht! Het moet erg spannend zijn, dat mee te maken. Ik weet niet, of dat gaat, meende Peter aarzelend. Wie weet, of je' het goed doet; een man moet zooiets doen. Daar heb je geen man voor noo dig, boweerde Elin. Natuurlijk kan ik het, ik kan nog 1- slaapkamer met de gestolen fiets Zijn medeplichtige was zijn 31-jarige broer M. C. van O. Beiden zijn in bewa ring gesteld: Woensdagmiddag j.l. kon dezelfde rechercheur den 27-jarigen loswerkman K. op heeterdaad arresteeren en gisteren den 21-jarigen timmyman W. in de bin nenstad, na een amtervolging van een kwartier. Ook deze rijwieldieven bevin den zich thans in verzekerde bewaring. Elin schudde het hoofd. Daar kent ook iedereen mij. Of bij de weduwe Unger in Ponne- ritz? Ja, goed, bij de wpduwe Unger in Ponneritz. Om elf uur, ja? Daat ziet niemand u- Daar is het eenzaam. De weduwe Unger in Ponneritz had een klein café, waar de menschen uit de stad in wijnoogsttijd bij» stroomen heengingen, maar ook op andere tijden kwjunen er veel menschen. Daar, waar de treden als een hemelsladder omhoog voerden naar de Hubertushoogte, lag het tegen de helling, een kwartier gaans van het eindpunt van de tram naar Ponneritz, yandaar uit bereikbaar door een slingerend pad omhoog. Peter was er reeds, toen Elin langzaam het pad opkwam. Hij keek verrast op. Met uhem aangenaam te zim, had zy zich erg mooi gemaakt. Zij droeg een lichtblauwe japon van rag dunne stof, dat haar figuurtje alS een wolk omhulde en zij had een grooten, slappen stroohoed op. Peter snelde haar tegemoet. Hij droeg het grijze costuum van den vo- rigen dag, alleen had een zorgzame hand de olievlek verwijderd. Ook ruigen hoed had hij op. Elin bloosde, toen Peter haar, behalve den sleutel, DIEF VAN DISTRIBUTIEBONNEN GEKNIPT l Door de recherche van Schiedam is bij de Haagsche politie aangebracht de 37-jarige bankwerker C. L V., die be kende hier ter stede in huizen te zijn binnengedrongen en dan distributiebe scheiden ontvreemd te hebben. V. wist binnen te komen j— vooral bij alleen wo nende oude damés door zich uit te geven als verzekeringsagent of als con troleur van een qverheids-. of semi-over- heidsinstelling. Was hij eenmaal in de woning, dan sloeg V zijn slag Verschil lende aangiften over ontvreemdingen yan bonnen op dergelijke wijze, waren reeds bij de politie gedaan. Wellicht dat ook anderen op de hierboven geschetste manier hun bonnen zijn kwijt geraakt, zonder nog aangifte te hebben gedaan; dit nu dient met den meesten spoed te geschieden. V. was in1 Schiedam aange houden als verdacht van aldaar gepleegde inbraken. Hij is thans in bewaring ge steld. VAN LADDER GEVALLEN De 43-jarige glazenwasscher C. H uit de de Kockstraat, is gistermiddag bjj werkzaamheden voor een perceel aan de Valkenboschlaan. van zijn ladder geval len. Hij bekwam een hoofdwond en werd- naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Naar hetzelfde ziekenhuis werd ver voerd de 46-jarige glazenwasscher J J. G. M. uit de Wolmardhsstraat, die voor een woning aan den Behoordenhoutsche- weg van zijp ladder was gevallen en in wendige kneuzingén had opgeloopen. BEGRAFENIS H. F. SCHUTTER Heden is orjder groote belangstelling van de Rotterdamsche graanhandelaren, het stoffelijke overschot van den heer H. F. Schutter, die o.m. commissaris van' het Groenhoedenveem was, ter aarde besteld op de Algemeene Begraafplaats. Er'werd niet gesproken. Een zoon heeft bedankt voor de belangstelling. 16) Ik kou u graag, heel graag uitnoo- digen voor een avondboterham, zei Elp1, maar ik geloof, dat het gek zou zijn, als ik een kooper van den wagen... Natuurlijk, dat snap ik! riep Peter, hoewel de gedachte aan een lek kerder avondmaal, dan dat van Else hem deed watertanden. Dat gaat na tuurlijk niet. Ik moet ook naar Abitz, want de sleutel moet morgen klaar zijn. Waar zal ik hem u ofengen?’ Ik weet het niet, antwoordde Elin aarzelend. Het is het besté, dat wij elkaar ergens ontmoeten, stelde Peter voor. Bij Spinetti?

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5