Victoria Water BINNENLAND Laatste Telegrammen SPORT BIOSCOPEN LAATSTE BERICHTEN KUNST EN LETTEREN r/ wees ZUINIG VERHOOGT UW GEZONDHEID mg. 2 s» Duitsch Weermachtbericht KERKNIEUWS Italiaansch Weermachtbericht t LIJK IN EEN ZAK Talrijke ge vechts stellingen voor Sebastopol veroverd TENTOONSTELLING VAN AARDEWERK WEGENS VACANTlE rruwe /nitAk'fi </ooï OPENINGSCONCERT RESIDENTIE ORKEST NEDERLANDSCHE KORFBALBOND Redevoeringen van Ernst Voorhoeve HAAGSCHE SCHILDERS IN KUNST- ZAAL „DE RIDDER” HAAGSCHE COURANT Zaterdag 13 Juni 1942 2e bl. HET GOUDEN JUBILEUM DER GEREF. KERKEN De lastigste taal gaat er „spelenderwijs” in per ïlNGUAPHONE -■LANGE VOORHOUT 23. - TEL 11SIS2 „DOKTER JOB” IN METROPOLE- PALACE ->« waren van Archipel bewakingsvaartuig. maar vragen, wij niet alleen Europa, dat er de heer van- den dit De aanbieding W. Pronk, Fransche en 1 Ruys met de „Eigenwijze liedjes' Brammetje. Volksconcert Het eerste volksconcert van het zomer seizoen van het Residentie-Orkest zal plaats vinden Maandag a.s. te 8 uur in de Dierentuinzaal onder leiding van Otto Glastra van Loon. Solist is Hans Schouw man, piano. Het programma luidt: Joh. Wagenaar, Ouverture „Cyrano de Berge rac"; Edv. Grieg, Pianoconcert, C. Ftanck Symphonic d. kl. t. is onze zaak van 15 tot en met 20 JUNI GESLOTEN. J. C. VERMAAT Jr. Juwelier. Thomsonplein 18, Tel. 333328. ATHLETlEy: WEDSTRIJDEN VAN H.A.C. Ongeveer 175 dames en heeren hebben ingeschreven voor de Wedstrijden, welke morgenmiddag om 2 uur, door de Haag- sche Athletiek Commissie op de sintelbaan aan de Laan van Poot worden gehouden. Het programma, dat om 4.30 uur beëin digd wordt, bevat vele loopnummers, zoo- dat menig spannend moment verwacht mag worden. Inschrijvingen zijn binnen gekomen van vrijwel alle athletiekver- eenigingen uit den Haag en omgeving. Publicatie ven het Depertemewt ren Hendel, Nijverheid ett ScheepveeM De Nederlandsche Toeristenbond A.N.W.B. organiseert dezen zomer water- kampen voor volwassenen op het Sneekermeer. Onder deskundige leiding van instructeurs worden de deelnemers(sters) in de zeilsport onderricht. De vloot vaart uit. (Polygoon-v. Bitsen) OVERWINNINGEN VAN H.Z.P.C. EN Z.I.A.N. De eerste klasse van de -zomercompeti tie van den N.Z.R.B. werd ingezet met den in het Zuiderparkbad gespeetden wed strijd voor heeren ZianDWR. Kollerie gaf den gasten de leiding, doch nog voor de rust slaagde) Smol er in de partijen op gelijken voet te brengen, 11. In de tweede helft wisten de verdedigingen het spel te beheerschen, totdat een toegestane De politie te Krimpen a/d IJsel heeft ter hoogte van het boveneind in den Hol- landschen IJsel heden het lijk van een manspersoon, vernu&delijk tusschen de 4Ó en 45 jaar, gevonden. Het zat *n een juten zak, waarom Ijzerdraad was gewikkeld. Om den hal^van het lijk bevond zich een damesceintuur. De persoon was gekleed in een blauw colbertjasje en schippers broek. Nadere bijzonderheden zijn niet bfkend. AON Hll'jn. 27?UW. De reeks van abonnementsconcerten hj de Dierentuinzaal wordt geopend met een concert onder leiding van Frits .Schuur man. Soliste is de zangeres Annie Her mes. Het programma opent met de OrgeL fuga in As van Brahms, in de orkestbe- werking'van dr. Peter van Anrooy. Hierna zal worden uitgevoerd de Altrhapsodie van Brahms, voor altsolo, koor en orkest. De Haarlemsche Liedertafel „Zang en Vriendschap” verleent hierbij haar wel willende medewerking. Verder volgen van Frits Schuurman, 5 Spaansche volksmelo dieën, voor zang met orkest. Besloten wordt met „Drie Dansen” uit het ballet „Le TricoPne” van M. De Falla. strafworp door Braasem benut werd. Zian won aldus met 21. In de Mauritskade speelden de kam pioenen tegen R.Z.C. De ruststand ging in met 2—0 voor H.Z.P.C., dank zij een voltreffer van Dick Ruimschotel, gevolgd door een ingezwommen bal van de Ronde. Na de rust zetten de Rotterdammers er alles op om den achterstand te verkleinen, doch de Haagsche verdediging hield stand. Kort voor het einde bracht Dick Ruim schotel met een prachtig schot den stand op 30 voor de gastheeren. Voorts werden de volgende resultaten verkregen: Dames G: ZIAN 2Rotterdam 02. Heeren B: IJNereus 62; C: HZPC 2 HPC 2 3—2, E: HVGB—SZC 2—0, O: DZV RZC 2 2—0. Europeesch aardewerK van den oudsten tijd af tot het meest moderne toe hun weg zullen kunnen vinden De technische indeeling splitst de stof in drieën. De eerste afdeeling laat het aardewerk zonder glazuur zien; de twee de dat met doorzichtig glazuur, waarbij men in sommige gevallen de kleur heeft ingebakken. Bij deze afdeeling behoort ook het gres, een soort aarde, die zon der glazuur toch volkomen dicht wordt, wanneer zij onder hooge temperatuur (c.a. 1300 gr.) wordt gebracht. De derde afdeeling bevat tenslotte het tinglazuur. Dat het aardewerk vroeger een veel belangrijker rol speelde, wordt ook bewezen door een betreurenswaardig feit. Vele van de versieringsmogelijkhe- d^n, zoowel wat kleuring als glazuur betreft, kennen wij nog slechts uit voor beelden. De technische bereidingswijze is echter verloren gegaan. Interessant is ook de groote teekening, eigenlijk een serie van teekeningen, die een beeld geven van de ontwikkeling van de draaischijf en den vorm, waarin vooral massaproducten worden vervaar digd. Van deze laatste zijft ook ver schillende voorbeelden ingezonden, ter wijl een moderne draaischijf zooals zij in Europa wordt gebruikt, het beeld volmaakt. KORFBAL Het N.K.B.-programma voor morgen luidt Noord-Holland le klasse D.E.D. Promotie 2e klasseSportiefOoster- kwartier. Zuid-Holland, promotie 3e klasse Zwer versSchiedam. Haagsche afdeeling 3e klasse: D.K.C. 3Ready 4; Die Haghe 4Rood Wit 2, 1015 uur; Olym- piaan 3Ready 5, 10 uur; Achilles 6 H.K.V. 3, 10 uur; Hou Stand 3Gymn. 5, 10.15 uur; Achilles 7Phoenix 4, 12 uur. AchillesSwift De wedstrijd AchillesSwift (Middel burg) wordt hedenavond 7 uur niet ge speeld op het Stokroosveld, maar op het terrein aan de Gaslaan. Het laatste werk van den Haagschen schilder Jos van der Berg is in alle op zichten verrassend, want het getuigt van „werking” in den schilder. Er is iets in beweging gekomen en bij een zoo serieus kunstenaar als v, d. Berg kan dit slechts tot winst leiden, ook al ben ik er van overtuigd, dat deze periode een over gangstijd beteekent en dat wij met het „resultaat” nog geen kennis maakten. In de kunstzalen „De Ridder”, Laan van Meerdervoort 225. vindt men een opmer kelijk aantal groote doeken van v. d. Berg bijeen, landschappen, stillevens en naaktfiguren. Het is duidelijk, dat v. d. Berg den laatsten tijd veel met een be kend Haagsch collega heeft samenge werkt Zóó zelfs, dat men van beïnvloe ding zou kunnen spreken, indien zijn streven niet een dieperen ondergrond had. Het is n.l. mijn overtuiging, dat v. d. Berg bezig is, zich te vernieuwen. Hij heeft zijn groote vlakken en zijn schil derwijze van vroeger losgelaten en zich volkomen verdiept in een geheel ander probleem dat van de kleur. Vóór alles boeit hem thans het picturale. Hij onder ging een totale veranderingverfbehan- deling en streek werden .losser. Ongetwij feld heeft v. d. Berg een tijd van inge spannen werken achter zich en nu reeds ziet men, dat hij zich middelen heeft eigen gemaakt, die hij vroeger niet be zat. Voor hen. die den schilder in zijn interessante ontwikkeling volgden, is deze tëntoonstelling een belangwekkende en uiterst merkwaardige phasehet is zeker, dat de warmte van kleur en toon, die v. d. Berg hier bereikt, een blijvend bezit zullen blijken, ook dan als de schil der zijn eigen palet weer herneemt. Daarvan getuigen nu reeds enkele voor treffelijke doeken het superbe bloemen- schilderijtje en het prachtige, kleine Pa- rijsche stadsgezicht, een kijkje op de Sacré Coeur. Men lette verder eens op zijn gevoelige en fijn in de sfeer gehou den „Winter’ (no. 4), het naakt met een witte doek en het mooie vrouwenkopje (no. 15). In de achterzaal vindt men Gijs Kra mer met een streng gehouden en toch levendig werk „viooltjes” en een groot, zeer eigen doekboerderij aan water, sterk persoonlijk en tegelijk door en door Hollandsch. Een suggestieve schilderij. Van Joop Kropff, reeds een meester van naam en van een ernstig en groot kun nen, op wiens werk wij kort geleden nog uitvoerig wezen, zijn naaktfiguren, een „Vrouw met roode jurk” en enkele stads gezichten, o.a een stemmig gracht-beeld uit Brugge aanwezig. In de „bloemen” door Dirk Braam, verdienstelijk geschil derd. is eveneens een duidelijk tasten naar kleur merkbaar Van den jongen schilder Ton Kipp moet een stadsgezicht genoemd worden, dat van talent in op komst getuigt. Annie v. d. Lind'en-Fels zond een drie-al stillevens, waarvan mij persoonlijk de crocussen het minste be valt (dit kan overigens een kwestie van smaak zijn) Van kwaliteit is haar werk ■ongetwijfeld, met een poëtisch, gevoelig doek als het witte potje met stroobloe- men mag men de schilderes gelukwen- schen en wat zij, in geheel anderen aard, bereikte in het stralende, frissche stil leven met de lichtglanzen in een glazen vaas met blauwe en gele bloemen is evenzeer opmerkelijk. Van Paul Krom tong noem ik een imposant landschap uit Lier en van den dikwijls wat éénderen Kees Andrea een zeer moei „Cubaansch meisje” en een klein doekje..Dansje” door en door in den stijl van den schil der, een representatief werkje, waarin Andrea zich naar zijn eigen stijl en per soonlijkheid van z’n allerbesten kant laat zien. B. v Eysselsteijn. sportvereen Gazan een kameraadschapsavond aan de Wil- 8ovjet-convooi bij Sebastopol aangevallen ROME, 13 Juni. (Stefani.) Het 743e communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt „In de Marmarische woestijn hebben ook gisteren verbitterde gevechten plaats gehad. Krachtige luchtaanvallen, waarbij onze vliegtuigen de vijandelijke achter hoede met bommen en machinegeweer- vuv.r bestookten, eindigden met een tref fen tusschen jagers. De vijand verloor 10 toestellen, een 11e, dat door het afweer geschut te Benghasi werd getroffen en in brand vloog, viel in zee. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben lucht- en vlootbases op Malta aangevallen, een Spitfire werd neer ge schoten. In de wateren bij Tobroek hebben Duit- sche bommenwerpers treffers geplaatst op 2 schepen met een gezamenlijken in houd van ongeveer 12.000 ton, die ver loren kunnen worden geacht. Zij bescha digden een derden koopvaarder en een bewakingsvaartuig. Bij een Britschen luchtaanval op Pi raeus werd ernstige schade toegebracht aan een groot aantal huizen, er zijn 36 dooden en 28 gewonden onder de Griek- sche bevolking. In den nacht van 11 'op 12 Juni hebben onze motortorpedobooten in de wateren van Sebastopol een krach tig beschermd convooi aangevallen en eèn motorschip alsmede een der escorte-vaar- tuigen door torpedo’s getroffenhet mo torschip zonk.” t!J«- jb maakten velen een. nog vergeefsche, reis naar de Opmarsch in Noord-Afrika duurt voort HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 13 Juni (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Voor Sebastopol» zijn bij hevige aanval len versterkingswerken en talrijke ge- vechtsstellingen genomen. Vart.7 tot 11 Juni heeft de vijand in dézen sector 3600 man aan gevangenen, 41 stukken geschut, 12 tanks en meer dan 400 granaatwerpers verloren. Er werden meer dan 20.000 mij nen opgeruimd, 645 kazematten en onder komens vielen na talrijke hevige gevech ten ons in handen. De luchtmacht slaagde er in door op de krachtigste wijze haar gevechtsvliegtuigen, jagers en Stuka’s in den strijd te brengen, de zware gevechten der infanterie te vergemakkelijken en de vijandelijke luchtmacht uit te schakelen. In de Zwarte Zee heeft een Italiaansche motortorpedoboot voor de Krim een groot vijandelijk motorschip getorpédeerd, hoe wel het door 3 Sovjettorpedobooten werd geëscorteerd. In het gebied ten Oosten van Charkov leidden eigen aanvallen tot succes. Het vijandelijke bruggehoofd aan den Weste lijken oever van de Donetz werd genomen. Op den Oostelijken oever werd een Sov- jetafdeeling tot den strijd gedwongen en ingesloten. Afdeelingen der luchtmacht grepen bij deze gevechten met veel succes in. Duitsche en Italiaansche jagers heb ben gisteren in luchtgevechteri 13 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In de Noordelijke zóne van het Ooste lijke front werd bij aanvallen vrij groote terreinwinst behaald. Aan het Wölchof- front mislukten nieuwe vijandelijke aan vallen met zware verliezen voor den vL-.nJ. Gevechtsvliegtuigen hebben be langrijke wapenfabrieken der bolsjewis ten aan 'den boven-Wolga en installaties langs den Moermansk-spoorweg gebom bardeerd. In Noord-Afrika is het pantserleger na de inneming in Bir Hacheim in Jsfoorde- lijke richting opgerukt. Het voert thans succesvolle gevechten met de overblijfse len der vijandelijke pantserstrijdkrachten ten Westen van El Adem. Bij de gevechten voor Sebastopol heb- be^ zich tde ridderkruisdragers le luit. Spielmann. batterijcommandant in een afdeeling stormgeschut. en de le luite nant Frank, compagniescommandant in een regiment infanterie, door bijzondere' dapperheid onderscheiden. tuur, schilderkuiist, waterbouwkunde en cultuur 'beteekenen wij zoo het een en ander. Met onze gaven en talenten zullen onszelf, maar geheel om zal vragen, onze diensten kunnen bewijzen. Wijzend op de noodzakelijkheid, handen ineen te slaan, zeide de Voorhoeve, dat ons wereldrijk niet ge bouwd werd door brave Hendrikken. maar door kerels met durf en hij besloot mét de woorden Wij zijn Nederlanders. Onder de leiding van Mussert bouwen wij verstandig tezamen Neerland’s toekomst. Woensdag 17 Juni a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de afgevaardigden «van de Chr. Geref. Kerk en de Nederduitsch Geref. Kerken in de Keizersgrachtkerk te Amsterdam in gemeenschappelijke Gene rale Synode bijeenkwamen en tot samen smelting besloten. Deze historische zitting van 17 Juni 1892 werd geopend door wijlen ds. W. H. Gispen, predikaat te Am sterdam, te voren president der Gaaerale Synode van de Chr. Geref. Kerk Nog slechts twee vüTi de predikanten, die lid dezer Synode waren, zijn in leven, n.l ds. W. F. A. Winckel te Blaricum, die thans ruim 90 jaar is en ds. K Fernhout te Baarn, die ruim 84 jaar oud is. beiden destijd? afgevaardigden van Zuid-Holland. In den kring van de Hooge Overheid werd van de samensmelting kennis gege ven en van den aangenomen naam „Gere formeerde Kerken” kennis gegeven De synode werd voor den verderen duur ge presideerd door dr. A. Kuyper. die aan het einde het presidium weer aan ds. Gis pen teruggaf. Volgens het jongste Jaar boek tellen de Geref Kerken thans 801 kerken en 859 dienstdoende- predikanten, terwijl het zielental steeg tot 662.566 van wie 336.735 belijdende leden. Niet allen zijn, gelijk bekend, met de samensmelting medegegaan. In de Chr. Geref. Kerk bleef een fractie achter, die nog als Chr Geref Kerk voortbestaat. Thans zijn weer stemmen opgegaan voor de'‘noodzakelijkheid van eenheid en de Kerkeraad van de Geref. Kerk van Zaan dam nam dan ook eën motie aan. waarin hij a&n de classis- den Haag verzoekt, de kerken op te wekken, morgen den eisch der eenheid in den dienst des Woords en der gebeden te betrekken, aan welke motie verscheidene kerken adhaesie hebben be tuigd. Naar wij vernemen, heeft de Generale Synode der Geref. Kerken, in verband met de herdenking van dit gouden jubi leum een ure van gebed en dankzegging tegen Zondagmorgen 21 Juni a.s. uitge- schreven. Deze bidstond is J>edoeld als een dankzegging, maar ook van gebed voor de kerkelijke eenheid van allen, die in Ne derland staan op den grondslag der Geref Belijdenisgeschriften Welk een genot is het. Rita Georg te zien en te hooren voordragen, voor zoo- iets zouden wij gaarne eenige conferen ces missen. „En alltfmant ma cigarette”, „Adieu a la gare”, hoe gevoelig is dat pikant is de Sfinx. De „Eigenwijze liedjes” van Bramme tje zijn als steeds geestig en vol wijze levenslessen. Cor Ruys droeg ze simpel en raak voor. Elly van Stekelenburg brengt nog een sappige» Vlaamsche no velle van Ernest Claes „De Broek”. Beu ker en Denijs verrassen de Mallemolen- feestgangers nog met een optreden in eigen compositie. Tenslotte noemen we nog Joke Wells, met liédjes en Anna Rimskaja met dansen, die op het kleine podium niet tot hun recht kamen. H. de Wit. het en Elly Stekelenburg, het optreden van de ver- Te Gent en te Brussel De persdienst van de N.S.B. meldt De propagandaleider der N.S.B., Ernst Voorhoeve, heeft tijdens een kort ver- blijL in België op twee vergaderingen, te Gent en te Brussel, het woord gevoerd. De vergaderingen waren speciaal voor Noord-Nederlanders belegd. In beide steden waren zeer veel volks- genooten opgekomen om te luisteren naar de redevoering van een der naaste mede werkers van den leider. Op de hem eigen gloedvolle wijze be toogde spreker, dat hij zich tot doel had gesteld om alle aanwezigen voor het Nationaal-Socialisme te winnen. Liefst zou hij daarna met hen aan het front staan om tezamen de vrijheid van Europa, en thans voor eeuwen, te bevechten. Hij deelde in dit verband mede, dat hem door den leider, na een half jaar vragen, de toestemming was verleend om naar het front te vertrekken. Spreker belichtte vervolgens de historische noodzaak der Nat. Soc. revolutie en keerde zich met felheid tegen het jodendom en het bolsje wisme. Herhaaldelijk werd hij door applaus onderbroken. In levendige be woordingen huldigde hij dan den persoon van den Führer, Adolf Hitler, die het bolsjewistisch gevaar het eerst gezien heeft, het op een afstand wist te houden zoolang dit noodzakelijk was, maar tevens de wapens smeedde ons dezen machtigen vijand aan te kunnen pakken en tenslotte toesloeg. Tallooze mannen van onze weer- afdeeling -staan in de Weermacht van den Führer in den strijd tegen het bolsje wisme en het verjoodschte Engeland, dat verraad pleegt aan Europa. En waarom zouden wij, aldus ging de propagandaleider der N.S.B. verder, die in den komenden Germaanschen staten bond onze plaats gelijkberechtigd en zelfstandig willen innemen, niet deel nemen aan den strijd om een eindelijk bereikbare eenheid in Europa Ons daar tegen verzetten is Volk en Vaderland prijsgeven. Hebben wij reden te lijden onder een minderwaardigheidscomplex Op het gebied der scheepvaart, architec- VOETBAL QUICK SLOEG XERXES MET 7—2 In den strijd om den Zilveren Haan heeft Quick gisteravond met 7—2 gewon nen van Xerxes. Deze groote nederlaag heeft Xerxes, dat zonder Lagendaal en met 4 invallers de geheele middenlinie bestond uit reserves speelde, te wijten aan het zwakke spel van het geheele team. Bovendien begingen v. Toorn en de Leeuw de fout Quick’s aanval te vepl vrij heid te geven. Arkema en Scheffer maak ten voor de rust met een kopbal en een fraai schot twee onhoudbare doelpunten. Intusschen had Xerxes, dank zij het slechte spel van v. Noort. die voor Hels- dingen back speelde, een behoorlijk aan tal scoringskansen o.a. twee strafschop pen, wélke beide door Bartling op schit terende wijze werden gehouden gekre gen. Vlak voor de rust lukte het echter en de stand was 21. Daarna kwam er een korte opleving van de Rotterdammers, maar Bartling in het Haagsche doel hield ■de onmogelijkste ballen. Met een hard sdhot bracht Arkema dén voorsprong op 31 en de Groot en Cramer deden 51 noteeren. Een uitval van de Rotterdam mers volgde en de stand was 52, waar na Quick door Arkema »n Cramer den eindstand op 72 bracht. WATERPOLO Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar St. Jacobi-parochie-Wier (als hulppred.) mej, A Blom, cand. te Hilversum. Be dankt voor Genemuiden ds. J. H. Cirkel te Leerbroek; voor Almelo (4e pred.pl.) ds. J. J. Poldervaart te Vriezenveen. Aangenomen naar Eindhoven (als hulp pred.) ds. IJ. H. Strasser, idem te Gors- sel. Beroepen te Bloekzijl de heer H. Bremer, prop, te Haarlem. ASTA. In première van- den Haag draait deze week in dit theater een nieuwe film van Heinrich George „De eed van Rakitin”. In het uiterst boeiende gegeven dat zich afspeelt in Boelgarije, na den wereld brand 19141918, vindt de karakterspeler volop gelegenheid zijn talenten te toonen. De vrede van Neuilly heeft de gemoederen van een bepaald deel van Tiet Boelgaarsche volk geschokt. Vorst Melnik ziet hierin een vernedering voor zijn land. Doch ook zijn machtig slot wordt overweldigd en zijn vader landsliefde zal èrij, met 11 zijner trouwe aanhangers met den dood moeten boeten. Zijn dienaar Stephan (Heinrich George), die het vonnis van den bevelvoerend officier zal moeten uitvoeren en voor zijn ambt als beul, zijn vrijheid herkrijgt, draagt hij op voor zijn jeugdige kinde ren Dimo en Dimba te zorgen en Dimo tevens voor te bereiden op zijn taak, den dood van zijn vader te wreken. Nauw gezet kwijt Stephan zich van deze taak. Zeventien jaren gaan voorbij en nu wil het noodlot, dat Dimba verliefd wordt op den officier, die zonder dat zij dit weet haar vader liet dooden. De film laat tal van aangrijpende momenten zien; groot is de tweestrijd van Stephan, die zich immer als vader van de twee heeft doen gelden. Tenslotte zal hij de wreker zijn en hij doodt den officier. De prach tige film laat niet na, diepen indruk te maken H E Janszen. PASSAGE draait deze week de gees tige, onderhoudende film „Alles voor Gloria” met Lizzi Waldmüller en Leo Slezak. Het thema is niet nieuw. Een vooraanstaand lid van het personeel van een fabriek, die aan vak-tfechnische kun digheden de eigenschappen van een har tenveroveraar paart, heeft de belangstel ling opgeyekt van de jonge, bekoorlijke directrice van de fabriek. Die belangstel ling blijkt wederzijds te zijn, al gaat er nog heel wat aan vooraf, voordat zij tot openlijke liefde wordt. Tal van verwik kelingen en scènes, die een onverwachte wending nemen, maken deze film voor hen, die niet al te critisch zijn, wat be treft de mogelijkheid en onmogelijkheid of de waarschijnlijkheid en onwaarschijn lijkheid van het gebeuren, ongetwijfeld onderhoudend en geestig. In het voor programma behalve het gebruikelijke oorlogsnieuws een interessant filmpje, waarin sterren op de schaats hun presta ties vertoonen. H. Vrind. Amicitia. Dat Theo Lingen een komiek van bijzondere klasse is, wordt bewezen in „Theo op ’t Huwelijkspad”. Er is Volop genoten van zijn allerzotste capriolen. Apollo draait deze week de aardige film „Fraulein Dokter”, een vroolijke rolprent met in de hoofdrollen Jenny Jugo en Albert Matterstock. Capitol vertoont deze week het uitstekende ^fa-product „Moeder” (Mutterliebe), onder regie vat^ Gustav Ucicky. Een ontroerende rolprent met boeiend spel van Kate Dorsch en Paul- Hörbiger. Centrum. Harry Piel’s succesfilm „Menschen Dieren Sen saties” is wegens' de enorme toeloop in de afgeloopen week, geprolongeerd. Cineac. Het nieuws van de verschillende strijdtooneelen bevat o.m. opnamen van de inname van Manilla door de Japan ners en beelden van de gevechten in den sector van Matermansk. Voorts zijn er reportages van binnen1 en buitenlandsche politieke gebeurtenissen en sportevene menten. Prachtig van actie is de film van een kanotocht over bruisende Duit sche bergstroomen. Mooi van stemming en leerzaam is de documentaire over de stichting en ontwikkeling van het 700 Leerzame expositie in het Gemeente museum Ir. het Gemeentemuseum wordt een kleine, interessante expositie gehouden van aardewerk waarop in een, zij het niet volledige, dan toch in groote lijnen zeer overzichtelijke wijze de historische groei van de ceramiek wordt aangegeven uit vroege, primitieve tijdperken tot op hoogtepunten van kunst in Azië, het na bije Oosten, Europa, Afrika enz. enz Duidelijke schefha’s en een „aanschouwe lijk” beeld van de techniek van de aar- dewerk-industrie maken deze expositie, vooral voor de jeugd, tot een beziens waardigheid. Het is te hopen, dat b.v. scholen, vooral middelbare scholen en gymnasia, den weg tot deze tentoonstel- •ling vinden De heer Ssheurleer jr.. die de inrich ting van deze tentoonstelling op zich heeft genomen, deelde gisteren bij een persbezoek mede, dat hij zich door de ge gevens der technische ontwikkeling had laten leiden. Weliswaar kwamen tengevolge daarvan de aesthetische eischen wel eens even in het gedrang, maar terwille van de overzichtelijkheid was dit de beste op lossing. Den bezoekers zal een toelichting worden uitgereikt, waarmede zij in de wereld van neger-aardewerk, Egyptisch, Chineesch en Japansch, Voor-Indisch en DIVERSEN KORTE BERICHTEN De seriewedstrijden van de biljartvereeniging ADO leverden de vol gende resultaten op: 1. De Draai (beker), 2. ADO 3, 3. END, 4 Wilhelmina, 5. RAZ, 6. DOS, alle alhier. Ter herinnering aan dezen kamp werd een roset met de na men der 19 deelnemers aangeboden na mens de vereenigingen. geschiedde door den heer J secretaris van „De Draai”: Op het terrein van Quick Steps wordt morgenmiddag om 2.30 uur de finale voor den Quick Steps Bark ge speeld tusschen L. en S. en Wassenaar. Daaraan vooraf gaat de ontmoeting Acti- vitas (Rotterdam)Quick Steps. De vereeniging „Archipel” beëindigt morgen haar seriewedstrijden, welke om 10 uur v.m. aanvangen en om ca. 5 uur zullen afloopen, met de prijs uitreiking De houdt heden in het „Wehrmachtsheim” lemstraat. Het J agers-jeugdtournooi heeft den volgenden uitslag opgeleverd: le klasse: 1. Rijswijk, 2. Jagers, 3. Tone- gido 4e klasse: 1. Tonegido, 2 Postdui-, ven, 3. Spoorwegen De uitslag van den trai- niqgs'rit van „De Spartaan” luidt aldus: 1. 'A. Kuipers, 2. C. v. d. Star, 3. G. Heslinga, 4. W. Matena, 5. J. de Visser. B-klasse: 1. L. Mittertreiner, 2. J Storm, 3. G. Bontekoe. Morgenochtend om 7.30 uur bijeenkomst bit „Bijhorst” De bed r ij f s g emee n sch a p „Gerzon” speelt Maandag op het terrein aan de van Tuyllstraat een voetbalwed strijd tegen de Bijenkorf. Er wordt voorts getraind in korfbal, handbal, athletiek en gymnastiek. Op 28 dezer zal de I-taliaan- sche bokser Urbinati te Rome het Euro- peesche kampioenschap vlieggewicht ver dedigen tegen den Spaanschen kampioen Ortega. jaar oude Schiedam, „llerfstsprookje” is de titel van een niet in alle opzichten voldoening schenkende kleurenfilm. City heeft de mooie Italiaansche film „Tosca”, naar de bekende opera, gepro longeerd. Michel Simon en Imperio Ar- gentia vervullen er de hoofdrollen in. Corso vertoont „Dolores weet wat zij wil”, een film van het luchtige genre, waarin geestig samertspel van Jenny Jugo (Dolores) met- Heinz Rühmann en Ralph Arthur Roberts. Flora draait deze week de spannende film „Een onzichtbare gaat door de stad” met Harry Piel in de hoofdrol. Op het tooneel het Trio Magela, dat eenige Rumba-liedjes ten beste, geeft. Odeon vertoont d^ze week de reprise van de spannende Sonora-film „Verlaten”, waarin de hoofdrollen bij Corinne Lu- chaire en Maria Denis in zeer -goede han den zijn. Olympia. Olgo Tschechowa, Willy Eichbergen, Adèle Sandrock, en Tinda Marlen spelen de hoofdrollen in de boeiende film „De favoriet van de Kei zerin” uit den tijd van Keizerin Elisabeth van Rusland. Princess® heeft deze week een. gelukkigen greep gedaan met de re prise van de onvergetelijke „Robert Koch”-film, een stuk boeiende medische romantiek met Emil Jannings in de hoofdrol. Rembrandt. Met het optreden van Heinz Rühmann in „Bruidegom in angst” is het succes zonder meer reeds verzekerd. Hij wist het publiek weer kos telijk te amuseeren. Rex vertoont deze week één der best geslaagde films van Zarah Leander, „Verbannen”. De manne lijke hoofdrol wordt op sublieme wijze vervuld door Willy Birgel. Roxy. „Gas- parone” is een operettefilm, die uitmunt door uitstekenden zang van Mana Rökk en den Nederlandschen zanger Johan Heesters. In alle opzichten een lust voor oog en oor. Seinpost geeft deze week de film „Mijn zoon de minister”, waarin het spel van Hans Moser, zooals gewoon lijk, zeer te bewonderen valt. Van de andere medespelenden noemen we nog Brausewetter en Heli Finkenseller. Studio. Magda Schnëider en Willi Forst spelen op guitige wijze de hoofdrollen in de vroolijke comedie „Walzernacht", waarin verhaald wordt, hoe een jonge man als huisknecht vermomd de liefde tracht te winnen van het meisje van zijn hart Thalia. Johan Elsensohn en Aaf Bouber spelen de hoofdrollen in een vlotte schlager-film „Feest in de Jor- daan”, een film, die beiden de volle ge legenheid geeft hun capaciteiten te ont plooien. West End vertoont de buiten gewoon vermakelijke film „Eens op een nacht”, geestig van inhoud, evenzeer geestig gespeeld door Theo Lingen, Lucie Englisch. Lili Murati. Karl Ludwig Diehl e.a. Zij zorgen er voor, dat men zich kostelijk amuseert. INKOOP VAN BRILLANTEN en Diamanten Sieraden. N.V. HOLLAND PAARL IMPORT CO. Lange Poten 17A, le étage, t.o. Hotel CENTRAL. Telefoon 110785. Het vakkundig adres. 5819 der Linden was een uitmuntende dr. Da- gobert; Coba Kelling een zielige groot moeder (één van de mooiste en gevoelig ste scène’tjes uit het stuk, een dialoog waarin zich onder veel scherts veel ge voeligheid verbergt) en Caro van Eyck, een charmante Jacky. Een woord van hulde voor Henk Rïgter’s creatie als voorzitter van den eereraad, dat was een verrassend gespeeld eq getypeerd rolle tje! Er was een schat van bloemen en een hartelijk, spontaan en langdurig ap plaus, een ontvangst, welke doet ver onderstellen, dat ,,Dr. Job" nog heel wat keeren in Metropole Palace zal gaan! B. v. Eysselsteijn. Cor Ruys deelt ons mede; Ten behoeve van een betere spelverdeeling gisteravond laatste tram zijn er enkele wijzigingen, in het programma gebracht. Men heeft hier en daar coupures toegepast, zóó, dat alle eerder aangekondigde ..nummers” ook worden gebracht, o.a. het optreden van den populairen referendaris van Nooten (Cor Ruy^ DE SCHOUWSPELERS Voor het a.s. seizoen is het tooneelge- zelschap „De Schouwspelers” als volgt samengesteld: Ellen Durieux, Jopie Koop man, Minny Caron-Erfman, Mien van der Lugt Melsert, .Adr Heerings, Co van Sprinkhuysen, Ab. van Vegten, Tonny Verwey en Hans v. d. Jagt. De regie is in handen van Johan Boe- zer, die tevens als algemeen leider op treedt; de zakelijke leiding is toevertrouwd aan Jan Schoon. Met eenige artisten wordt nog onderhandeld. Op het repertoire zijn voorloopig de volgende stukken gebracht: „De stad van God”, van Frans de Prez, „Voerman Hen schel" van Hauptmann, „Het rechtsge ding van Onzen Heer” van Paul de Mont, „In slecht vaarwater” van A. Graumans, „Betje regeert” van Henk Bakker, „Vreem de Apostelen” van Adam Haag, „Parels voor de zwijnen” van Willy Hemert. „De knuppel in het hoenderhok” uit het Deensch, en „De Grond” van Geert Teis Pzn. Tevens worden in het zomerseizoen een série openluchtspelen georganiseerd. Men stelt zich voor ten toonFele te bren gen: „Don Quichotte op de bruiloft van Kamacho”- van Pieter Langendijk en „De schelmenstreken van Scapin” van Mo lière. De openingsvoorstelling zal plaats hebben op Zondag 19 Juli in het open luchttheater Frankendaal te Amsterdam. JACQES MELS IN KUNSTHANDEL WILLEMSEN In den kunsthandel W. J. Willemsen, Korte Poten 22, wordt tot 28 Juni schil derwerk tentoongesteld van den kunst schilder Jacqes Mels. Het grootste deel van Mels’ oeuvre werd op Limburgsche motieven geïnspi reerd. Hij is een schilder, die kloek werkt, breed, krachtig en forsch Zijn doeken getuigen, ondanks de merkbaar geïnspireerde drift en spontaneïteit, van een zuiver overwogen compositie en een sterk gevoel voor bouw. Zijn kleur is donker, stemmig en toch hartstochtelijk. In zijn avondimpressies laait een zinde rend, brandend i*ood en een sterk, sug gestief licht over dorp of landschap. Het Geuldal, Slenaken na onweer, avond stemming bij Heugen, zijn boerderijen en Limburgsche heuvelrijen doen Mels ken nen als een zeer persoonlijk en belang wekkend talent. Met genoegen maakt men met zijn werk kennis. Zijn schetsen en doeken uit Curacao en Venezuela heb ben diezelfde uitbundige gepassioneerd heid. Een voortreffelijk doek is de „Dom toren bij avond", waarbij het onderste deel vooral de sfeer der Utrechtsche gracht uitmuntend benadert. Het boven ste deel van den toren is minder sugges tief en mist het karakter van het typisch transparante, dat juist voor dit motief eigen is. Werk met allure, dat zeker de aandacht trekken zal. B. v. Eysselsteijn. KORTE KUN8TBERICHTEN In de tentoonstellingzSlen van Mar ti nus Liernur, Zeestraat, wordt tot en met 27 Juni een expositie gehouden van wer ken vaiT F, xDeshayer, E. Sigrist en P, Maquet. COR RUYS EN ZIJN GEZELSCHAP IN HET KURHAUSCABARE» De spullenbaas Cor Ruys heeft. *an de bel getrokken ên de „Mallemolen”, onder gebracht in het Kurhauscabaret te Sche- veningen, is weer aan het draaien ge gaan. En liefhebbers voor een ronde wa ren er genoeg. Zoo heel gewoon, maar hoe genoegelijk, opende Cor Ruys met een familiepraatjeHerbert Perquin? de conférencier, stelde zich even voor, waar na het spul op zijn toeren kwam. Jam mer genoeg piepte het hier en daar wel eens, zoodat de wedloop met de tram verloren werd en een nummer, „Referen daris van Nooten”, dat men toch zeker graag gehoord zou hebben, moest ver vallen. Glanspunten van dezen avond „Het dejeuner van den sandwichman”, een tooneelschet.sje naar het Fransch, gespeeld door Cor Rt^rs en Elly van maarde chansonnièré Rita Georgy met Duitsche liedjes, en Cor De zompreombinatie van het Residentie Tooneel heeft gisteravond in een volle zaal van het Metropole Palace de pre mière gegeven van Kurt Götz’ blijspel in vier tafereelen met een voorspel, en een naspel: Dokter Hiob. Het stuk werd hier ter stede al eens eerder gespeeld door Cees Laseur en diens gezelschap, een voorstelling, welke ik destijds niet heb gezien. Deze vertolking viel in ieder ge val buitengewoon in den smaak; er is gelachen, gerild om den geheimzin- nigen mister Shunderson en merkbaar genoten van een dialoog, welke evep humoristisch en verrassen»!, als "mild en levenswijs genoemd ‘moet worden. Dokter Job” is een voortreffelijk stuk met een groote kennis van tooneel geschreven en niet uitsluitend span ning en humor brengende. Het heeft een mooien, echt menschelijken in slag, door de figuur van dr Praeto- rius' den kundlgen geneesheer en sprankelenden. levenslustigen mensch. Diens plotselinge dood houdt in een korte proloog het scherpzinnig brein va.i Sherlock Holmes bezig, die met z’n vriend dr. Watson ’t gevat ..analyseert”. Holmes trekt zijn conclusies, maar dan verschijnt de geheimzinnige meneer Shun derson en,brengt door zijn vertelling licht in de duisternis. Zijn verhaal is; het stuk. Paul Steenbergen speelde zoowel „Hol mes ais Praetorius. de eerste hoekig, beheerscht rustig in al zijn bewegingen; de tweede levendig, vol humor, vol tin telende levenslust en een lichte, speel- sche spot. Naast hem 'werd het stuk door twee spelers gedragen) door Mimi Boes- nach als de temperamentvoHe Spaansche. die noch uit Saragossa, noch uit Cor doba, noch uit Andalusië afkomstig blijkt en door Hans van der Werff al£ mister Shunderson. Dr. Job’s factotum. Mimj Boesnach was onnavolgbaar in haar sappige taal en briljante dwaasheid, zij maakte van Violetta een pracht roi. Naast haar moet onmiddellijk Hang v. d. Werff genoemd worden; sinister, grotesk en ijzingwekkend, hij had zich een prach- tigen, onheilspellenden kop geschminkt en leek in zijn eerste opkomen in het zwart, als weggeloopen uit een spookverhaal van E. T. A. Hoffmann. Jan Retèl speel de dr. Watson en prof. Nack; Jan van I

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 6