I No. 18206. 1942. VERDUISTEREN MEDEDEELING A.D.O. verbetert haar kampioenskans Gelijk spel tegen Eindhoven Maandag 15 Juni. Zware slag in de Middellandsche Zee Het Engekch-bolsjewistisch noodverdrag N.S.D.A.P. en N.S.B. BUREAUX: WAGWTRAAT 35-37 Duitsch Weermachtbericht De aanval op Midway Italiaansch Weermachtbericht Maarschalk Antonescu 60 jaar v. 10.03 u. nam. tot 5.17 a. v.m. Italiaansche booten over land naar de Zwarte Zee POSTWISSELVERVALSCHER INGEREKEND Extrabericht Italiaansch Opperbevel Gemeenschappelijke districtskerndag HAAGSCHE COURANT f t ■I VERKLARING VAN CRIPPS t Nieuwe Duitsche successen bij Sebastopol zullen weinig Enge- deelen de hervat In verband met de huidige papier- schaarschte zijn wjj, evenals andere dagbladen, tot ons leedwezen genood zaakt den omvang van de courant op nieuw te beperken. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119*61; Voorb., Boekh H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772**4; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel. 721187 De Roemeensche staatsleider maarschalk Antonescu viert heden zijn 60en verjaar dag. De maarschalk brengt op dit oogen- blik een bezoek aan de Roemeensche troe pen aan het Oostelijke front. Schouder aan schouder met de Duitsche en andere verbonden troepen, strijden de Roemeniërs tegen den bplsjewistischen vijand, die te vens de vijand van geheel Europa is. Bij zijn bezoek aan den Roemeenschen sector van het Donetzfront heeft maarschalk An tonescu’ officieren en soldaten, die zich onderscheiden hebben, gedecoreerd. Per vliegtuig is de maarschalk naar de Krim doorgerëisd. Maan; 15 Juni op 6f56 v.m., onder 10.58 n.m. 16 Juni op 7.49 v.m., on der 11.38 n.m. 21 Juni E.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. *9 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Een officieus communiqué te Rome ver. klaart, dat Italiaansche motortorpedoboo- ten. die voor Sebastopol een Sovjetschip hebben getorpedeerd, over land naar de Zwarte Zee zijn getransporteerd. Op deze wijze behoefden deze eenheden de Darda- nellen niet door te varen, waardoor dus ook internationale wetten, ‘die op dit oogenblik van kracht zijn, met geschondon worden. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. Fr p p. met Modebl 4.20, z. Modehi. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. „DAG DER VEREENIGDE NATIES” In geheel Engeland, de Dominions en in de Ver. Staten, is gisteren de „dag der vereenigde naties” gevierd. Tijdens para des en feestelijkheden, die in alle groote steden van Engeland plaats hadden, werd een boodschap van Churchill voorgelezen. Sir Stafford Cripps richtte een radio rede tot het Chineesche volk. In New York en andere groote steden van Amerika had den openbare manifestaties plaats. Ook president Roosevelt heeft een boodschap tot de vereenigde naties gericht. Op de centrale voor de controle van postwissels van de P.T.T., werd eenige weken geleden een vervalsching ontdekt. Op één der wissels stond een bedrag van 128 ingevuld, dat ook was uitbetaald, terwijl bij bet nazien der leggers bleek, dat slechts ƒ0.35 was gestort. Men stelde de politie in kennis van een en ander, die een nauwgezet onderzoek instelde. Al direct zag men, dat de stempels waren bijgeteekend en de postzegel van ƒ0.10, noodig voor de storting van ƒ0.35, was vervangen door een van ƒ0.40. Begrijpe lijk, dat het zoe*ken naar den dader een vrij hopelooze taak was. Dank zij de op lettendheid van een löketambtenaar' van het bijkantoor aan de Willem de Zwijger- laan evenwel, is de vervalscher tegen de lamp geloopen. Zaterdagmorgen werd aan genoemd bij kantoor ter verzilvering een postwissel ten bedrage van 1250 aangeboden. Zoóals gebruikelijk werd een persoonsbewijs ter legitimatie getoond <joor den aanbieder van de wissel, die uit Rotterdam verzon den was. Doordat de löketambtenaar op het Persoonsbewijs een onregelmatigheid ontdekte, kreeg hij argwaan en stelde zich telefonisch met het kantoor in Rotterdam in verbinding Daardoor hoorde hij, dat op den betrokken wissel maar ƒ0.50 was gestort. De actieve ambtenaar waarschuw de daarop onmiddellijk de politie, die den aanbieder, den 32-jarigen hoogspannings- monteur J. J. de V., arresteerde en over bracht naar het hoofdbureau. Bij fouil- leering van de V. kwameh twee Persoons- bewijzen, die door hem waren gestolen van vrouwen te voorschijn. Beide Per soonsbewijzen had hij vervalscht en van foto’s van hem zelf voorzien. Zijn werk wijze was als volgt: De V. schreef post wissels uit onder een gefingeerden naam en zond,ze af aan een r.dres, waar hij ze kon afhalen. Bij de invulling hield de V. er rekening mede, de bedragen later te kunnen veranderen. Had hij den wissel ontvangen, dan ging hij naar een bankje in het Haagsche Bosch en op werkelijk geraffineerde wijze, waarbij de V. tal van hulpmiddelen bezigde, werden de verande ringen aangebracht. Eenzelfde verande ring onderging het Persoonsbewijs, dat ter legitimatie gebezigd moest worden. Keu- gewerkt en bij een oppervlakkige be schouwing was de vervalsching niet te zien. De V. werd er ook van verdacht den postwissel ten bedrage van 128 veran derd te hebben. Bewijs had men daar aan vankelijk niet voor, doch, ingestelde huis zoeking speelde de politie eenige schrijf proeven in handen, die onweerlegbaar .aantoonden, dat hij pok in dit geval den 'wissel had vervalscht. Hij gaf voorts toe nog een wissel van ƒ450 (waarop ƒ0.50 gestort was) en eeji van 167 (waarop ƒ0.67 door hem was gestort), te hebben vervalscht. De verandering van den wis sel van. 1250, waarop oqrspronkelijk het bedrag van ƒ0.50 voorkwam, zou, volgens de verklaring van de V., de laatste- keer zijn geweest, dat hij zich met dit bedrijf bezig zou houden. Juist die laatste keer nu werd hem noodlottig. De V. is jn ver zekerde bewaring gesteld. Het hoofdkwartier van de Italiaansche Weermacht publiceert het volgende extra bericht Een der beide convooien, waarvan mel ding gemaakt is in het Italiaansche Weermachtbericht van vandaag (no. 745), is, toen het onder escorte van talrijke oorlogsbodems en 2 vliegkampschepen uit den Atlantischen Oceaan kwam, in de vroege ochtenduren van 13 Juni ontdekt door verkenningsvliegtuigen, den gehee- len dag achtervolgd en gisteren herhaal de malen door Italiaansche luchtstrijd krachten aangevallen in de wateren tus schen Sardinië en Tunis. Sterke forma ties torpedovliegtuigen en bommenwer pers, die snel waren geconcentreerd op da gunstigst gelegen steunpunten, volgden elkaar op van zonsopgang tot ondergang en ondervonden een scherpe reactie van de escorteerende vaartuigen, alsmede verwoede aanvallen van de jachtvliegtui gen, die van de vliegtuigmoederschepen waren opgestegen. Twee kruisers, 1 torpedojager en 4 schepen werden tot zinken gebracht Een slagschip, 1 vliegkampschip, 2 kruisers, 1 torpedojager en 4 schepen werden her haalde malen met torpedo’s en bommen getroffen en ernstig beschadigd. Tijdens de felle gevechten, die zich bij eiken nieuwen golf van onze luchtformaties afspeelden, werden 15 vijandelijke vliegtuigen bran dend neergehaald. Twintig Italiaansche toestellen keerden niet op hun basis te rug. Eenige bemanningen werden gered door reddingswatërvliegtuigen. De commandant van een luchtregiment, de commandant van een luchtgroep en 2 eskadercommandanten ontbreken op het appèl. Talrijke leden der bemanningen zijn gewond geraakt. Drie vliegtuigen, met kogels doorzeefd, konden Italiaansch ge bied bereiken. De operaties werden van de vroege ochtenduren van vandaag af hervat en worden tegten andere vijandelijke eenhe den voortgezet. Aanval op 2 Britsche convooien ROME. 15 Juni. (Stefani.) Het 745ste communiqué van het Italiaansche Hoofd kwartier luidt: In de zóne van Ain el Gazala levendige activiteit van artillerie en patrouilles. De verliezen, door den vijand tijdens.de ge vechten van 12 en 13 Juni geleden, bedra gen: 69 tanks en 13 kanonnen vernield of buitgemaakt, 700. gevangenen. De lucht macht heeft doeltreffende aanvallen ge- daan^>p concentraties van strijdmiddelen en troepen achter de vijandelijke linie' 8 pantserwagens geraakten in brand. Eenige tientallen autocars werden getroffen en beschadigd. In de Middellandsche Zee wordt sedert gisteren een hevige actie van luchtmacht en vloot tegen twee groote, krachtig ver dedigde Britsche convooien ondernomen. Na de opruiming der puinhoopen heeft men vastgesield, dat het totale aantal slachtoffers van den vijandelijken lucht aanval op Tarente 99 bedraagt, van wie et 12 niet geïdentificeerd konden worden. In een redevoering voor mijnwerkers in Zuid-Wales, heeft Sir Stafford Cripps ge waarschuwd tegen overdreven optimisme. Hij zeide o.m., aldus S.P.T., dat men de vijandelijke kracht niet mocht onderschat ten en dat de veel omstreden kwestie van. het vormen van een tweede front niet mag leiden tot de conclusie, dat de vereenigde naties nu maar kunnen toeslaan waar zij willen. Het tweede front zal pas gevormd worden als de tijd daarvoor rijp is. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65. elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Reel, ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. Ine. binn. dé stad 5 ct. KI. Adv, (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Dank zij de bemiddeling van den Nederlandschen Volksdienst krijgen talrijke moeders van groote gezinnen, geheel gratis, gelegenheid om van een welver diende vacantie te genieten. Het theeuurtje in één der vacantieverblijven te Nunspeet. (J, p, en R. S.-vun Sue hielen) Vier kruisjes „Ik draag vandaag vier kruisjes en daarom zend ik u veertig gulden schreef dezer dagen iemand aan de Nederlandsche Ambulance. De kassier begreep er niets van, totdat zijn assis tent hem uit den droom hielp. Vier kruis jes, veertig gulden, dat moest van iemand afkomstig zijn die veertig jaar geworden was. Deze kruisdrager had dus de ver jaardag storting niet vergeten. Vergeet u haar ook niet? U weet toch wat de ver jaardagstorting is? De verjaardagstorting is een storting op de girorekening van de Nederlandsche Arnbulance. een storting, welke even zoovele dubbeltjes, kwartjes of guldens omvat als men jaren telt. Welaan, jarige Nederlanders, vandaag is het uw beurt. Van harte gelukgewenscht en denkt aan de verjaardagstorting op girorekening 87600 Nederlandsche Am bulance. Koninginnegracht 22. ’s-Graven hage. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO Hedenavond van 21.00 tot 21\15 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hil versum 2 in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: ..Mag ik een in tellectueel voorstellen? Gisteren had de voetbalcompetitie offi cieel afgeloopen moeten zijn, maar in ver- i band met de groote moeilijkheden in den achter ons liggenden winter heeft de N.V.B. nog drie Zondagen respijt gekre- i gen. Door het groote aantal beslissings wedstrijden, dat dit seizoen noodig is ge- worden, blijkt het aantal Zondagen hier en daar nog niet eens -voldoende te zijn, zoodat er wel niet anders op zal zitten, dan dat enkele wedstrijden op weekdagen worden gespeeld. Die mogelijkheid bestaat zelfs ook nog voor den strijd om den nationalen titel. Door het 11 gelijke spel, dat A.D.O. gisteren in den lastigen uitwedstrijd te gen Eindhoven behaalde, zijn de Hagenaars gelijk gekomen met A.G.O.V.V, en wan neer nu op den komenden Zondag de strijd tusschen de Zuiderparkers en de Apeldoornaars onbeslist eindigt, dan heb ben A.D.O., Eindhoven en A.G.O.V.V. elk 9 punten uit 8 wedstrijden, zoodat er een extra ronde gespeeld zal moeten worden. Alleen, wanneer Zondag één der partijen wint, is het afgeloopen. Er is dus volop spanning en onzekerheid tot op den laat- sten dag. Het gelijke spel te Eindhoven heeft A-D.O. echter de beste kansen op den titel bezorgd. Het succes der Hagenaars in de Philips- stad is een dubbeltje op zijn kant geweest. Evenmin als de gastheeren mochten de bezoekers verliezen, maar slechts door in dezelfde minuut, als waarin de Zuide lijke kampioenen de leiding namen, uit een overrompelenden aanval een tegen- goal te scoren, is A.D.O. met een gelijk spel (11) uit Eindhoven kunnen terug- keeren. Die eene uitval, toen reeds 24 min. van de tweede helft waren verstreken, is vrijwel het eenige goede, dat we dezen middag hebben gezien van de Haagsche voorhoede, welke een heel slechten dag had. Maar die eene uitval bleék tenslotte juist voldoende voor A.D.O. om het lands kampioenschap weer wat meer binnen haaf bereik te brengen. Machteloosheid van de beide aanvals- linies was trouwens het kenmerk van dezen strijd, welke wel spanning heeft ge bracht, maar overigens maar heel weinig mooi voetbal te zien heeft gegeven. Ver wacht mocht dat inderdaad niet worden, omdat er voor beide teams zooveel op het spel stond de verliezer zou immers de finitief zijn uitgeschakeld maar .toch had men van twee afdeelingskampioenen, die om den hoogsten nationalen titel strij den, nog wel iets meer mogen verwach ten, dan zij nu te zien hebben gegeven. A.D.O. mag met dit gelijkspel meer dan tevreden zijn, en eerlijk gezegd heb ben de Hagenaars wel wat meer loon voor hunwerken ontvangen, dan zij verdien den./ Het Eindhovensche aanvalsspel moge dan ook gelaboreerd hebben aan machte loosheid, een feit is, dat de Zuidelijke aan- valslinie, zoowel vqor als na de rust, zich aanzienlijk meer, maar ook betere kansen heeft weten te scheppen dan de Haagsche. Dat zij deze niet heeft benut, of heeft kunnen benutten, was in de eerste plaats een gevolg van het feit, dat de afwerking onvoldoende was bijna alles moest van den hard zwoegenden Hessels komen en het schot ontbrak, maar ook aan de Haagsche defensie, welke een betrouwba ren indruk maakte. Choufoer was weer in zijn oude glorie en doelman, Koek had een zeer goeden dag, terwijl de Jong be trouwbaar was als steeds. Het komt ons voor, dat A.D.O. in deze ontmoeting een volkomen verkeerde tac tiek heeft toegepast en dat zij slechts door een wonder aan een nederlaag is ont snapt. De Hagenaars hebben namelijk van het begin- tpt tiet eindsignaal toe ge speeld op een gelijkspel, waardoor het Haagsche spel een sterk defensief karak ter kreeg. Aan een dergelijke methode zijn zeer groote risico’s verbonden, want op die manier kan één doelpuntje de be slissing brengen. En dat zou hier waar schijnlijk ook gebeurd zijn zonder dien eenen overrompelenden Haagschen uit val, welke natuurlijk niet op het pro gramma heeft gestaan. Het spelen op vei ligheid is begrijpelijk en verstandig, wan neer het in de laatste minuten van de tweede helft gebeurt, maar het is positief fout, dat gedurende den geheelen wed strijd' te doen. Het is bovendien in strijd met den opzet van het spel, dat er op ge richt is in de eerste plaats zelf doelpun ten te maken en niet om uitsluitend het scoren der tegenpartij te beletten. Ge lukkig is het nu goed afgeloopen, doch het had heel goed anders kunnen zijn en in den nog resteerenden thuiswedstrijd tegen A.G.O.V.V. zal A.D.O. zich voor namelijk op den aanval moeten instellen om den landstitel op haar naam te kun nen krijgen. Het gisteren door A.D.O. gevolgde systeem is er mede schuld aan, dat de ont moeting zulk een fnatig karakter droeg, want daardoor was het voor A.D.O. on mogelijk haar normale spel te ontplooien en dat werd natuurlijk aldus ook voor een deel aan Eindhoven belet. Van den beginne af werd Loof in de verdediging teruggehouden en de beide andere half- spelers van Kampen en Tap. begaven zich ook maar heel zelden naar voren, waar door steeds groote gapingeh ontstonden, tusschen verdediging en aanval. Temeer, daar bij deze methode een verbindmgs- speler als de Heer wel zeer werd gemist. Zijn plaatsvervanger Roosenfaurg is voor die moeilijke taak nog niet rijp en spil Art. 7 verzekert beide partijen ertegen elkaar bij de volgende gelegenheid in den rug aan te vallen. Zoowpl bolsjewieken als Engelschen vreezen blijkbaar dat, wan. neer een van beiden uit den tegenwoor- digen noodtoestand bevrijd is, deze vrij heid onmiddellijk benut zal worden den ander een dolkstoot toe te brengen. Art 8 bepaalt dé ratificatie in den kort- sten tijd. Churchill moet het parlement het pistool op de borst zetten en het dwingen tot ratificatie. Dat het verdrag een reeks geheime be palingen bevat, die niet gepubliceerd wer den, is zoo goed als zeker. Zoo bijv, ont breekt in art. 5 de afbakening van de Russische Westgrens. Wat de.Russen als minimum hunner veiligheid beschouwen is reeds lang bekend en er is geen sprake van vrijheid voor de Baltische staten of Polen. Dit is mogelijk een der redenen van’ het aarzelen van Amerika om tot het bondgenootschap toe te treden. Dat het verdrag overigens aan den oorlogstoestand niets verandert, behoeft niet naar voren gebracht te worden. Ook het Engelsch- bolsjewistische aanvull ing sc om muniqué over de gemeenschappelijk erkende nood zakelijkheid van een tweede front is totaal zonder beteekenis. Op zijn, laatst in den herfst zal men weten of deze nieuwe aan-x kondiging slechts bluf is, zonder meer. Op twee fronten strijden alleen de staten van het Driemogendhedenpact. Verbitterde strijd in het Oosten. Bolsjewistische tanlts vallen aan. Onverschrok ken en koelbloedig zien de Duitsche soldaten de machines naderen. Geen oogen blik zwijgen de afweerwapens. De tegenstander loopt zich te pletter v (Atlantic-Hölland-P. K, Muck) van Kampen mist de gave of het inzicht de lacune weg te nemen. De voorhoede was daardoor te zeer aan zichzelf over gelaten en waar er van de gebroeders Eversteyn,die hun vroegeren vorm niet meer kunnen benaderen, maar weinig uit ging, was het aanvalsspel te slap. Het moest voornamelijk komen van Neute- boom, maar die ondervond te weinig steun De Eindhovensche verdediging heeft het daardoor niet bijzonder moeilijk gehad en dat was voor de Zuiderlingen eigenlijk maar gelukkig, want het kwam ons voor, dat de backs lang niet meer zoo betrouw baar waren, als zij gedurende de rest van het seizoen zijn geweest. Het moest bij Eindhoven voornamelijk komen van de middenlinie, waarin spil van Gemert en rechtshalf Smets de uitblinkers waren. De scheidsrechter floot o.i. wat te veel en was niet steeds gelukkig met zijn beslis singen ten aanzien van buitenspel. Gedurende de eerste minuten was A.D. O. wat sterker, maar langzamerhand ging het initiatief meer over naar de Eindho venaren, bij wie Hessels pogingen aan wendde de zaak te forceeren, hetgeen hem evenwel niet gelukte. Koek was steeds op zijn post en enkele schoten gingen naast, of -over. Van Haagschen kant vallen niet veel meer te vermelden dan een aardige poging van Neuteboom, welke door doel man van Veghel werd onderschept en een schot van P. Eversteyn, dat naast ging. Na de hervatting werd de Haagsche defensie onmiddellijk weer aan den tand gevoeld en bij een doorbraak van Pee- ters kon Choufoer door ferm ingrijpen nog juist redden door een hoekschop te forceeren. Aan den anderen kant werd een vrije schop van Neuteboom fraai ge keerd door v. Veghel. Kort daarop volg den drie hoekschoppen op het Haagsche doel, waarbij Choufoer den bal eenmaal van de doellijn af wegkopte. In de 24e minuut kwam er een snelle doorbraak van Eindhoven. Hessels pas seerde de Jong en Koek restte niets an ders dan ver uit te loopen. Ije Haagsche portier kon echter niet meer beletten, dat Peeters een schot loste en daarbij verdween de bal in het verlaten doel, 10. De stemming bij' Eindhoven was uitbundig na dit succes, maar onmiddel lijk volgde de koude douche. Van den aftrap af ging A.D.O over den linker vleugel naar voren, de bal kwam bij P. Eversteyn en eer iemand er op bedacht was, was de stand gelijk, 1—1. Even hield A.D.O vol, maar het duurde niet lang of Eindhoven kwam weer opzetten en er werd zelfs vrij groote druk op het Haagsche doel uitgeoefend. Er volgden een aantal schoten, maar Koek liet zich niet verschalken en zoo kwam het einde met gelijken stand. (Zie verder pag. 2) te erkennen. Na een kort slotwoord van districts- Jeider van der Weyden werd de bijeen komst met een drievoudig „Sieg Heil” op den Führer besloten. Amerikaansche kruiser en duikboot tot zinken gebracht Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat bij den onlangs ondernomen aanval op Midway de Japansche vloot, behalve de reeds eerder gemelde schepen nog een •Amerikaanschen kruiser van de San Fran- cisco-klasse (9950 tqn) en een duikboot tot zinken heeft gebracht. In totaal werden bij dien aanval 150 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In bevoegde kringen te Tokio verklaart men. dat de kruiser van de San Francisco- klasse het puikje van de Amerikaansche vloot vormt. x Sedert langen tijd had men te Berlijn een nauwere verbintenis tusschen de Sov- jet-Unie en Groot-Brittannië verwacht, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede. Het is een natuurwet, dat zwakken steeds meer op elkaar steunen naarmate hun krachten afnemen. De ontwikkeling in d^laatste maanden deed zien, dat de bolsjewieken zich aan Groot-Brittannië en de Britten zich aan de Sovjet-Unie vast klampten in de hoop, daardoor hun posi tie als groote mogendheid te kunnen hand haven. Engelsche bladen verkondigden steeds opnieuw, dat de oorlog voor Groot- Brittannië aan het Oostfront beslist zou worden; de stemmen die uit Moskou op gingen zeiden dat de Sovjet-Unie, zonder oprichting van een tweede front door de Engelschen, de gebeurtenissen van den zomer niet zou kunnen doorstaan. Het verdrag bestaat uit 2 deelen. Het eerste behandelt de gemeenschappelijke inspanning van de onderteekenaars in den oorlog; het tweede hun verhouding na den oorlog. Het pact brengt het wederzijdsch wantrouwen veel duidelijker tot uiting dan het vertrouwen. Art. I bevat de verzekering van weder- zijdsche militaire hulp in den oorlog. Dit is niets nieuws, daar het reeds in de En- gelsch-bolsjewistische overeenkomst van Juni 1941 werd vastgelegd. In art. 2 wordt gepoogd te voorkomen, dat een der beide onderteekenaars, zonder medeweten van den ander, een wapenstil stand sluit. Het denkbeeld, dat de bolsje wieken dit vroeg of laat zouden doen, drukt als een nachtmerrie op de Engelsche politiek. In art. 3 wenschen beide partijen, dat andere staten zich bij hen aansluiten. Deze wensch richt zich blijkbaar tot de Ver eenigde Staten, die zich van het op 26 Mei gesloten bondgenootschap, merkwaardi- •gerwijze, verre gehouden hebben. Art.4 bepaalt, dat ieder den ander ook na den oorlog onmiddellijk te hulp snelt, wanneer hij door een der thans oorlogvoe renden wordt aangevallen Dit beteekent bijv., dat de Engelschen de Finnen zullen aangrijpen, indien de bolsjewieken verklaren door dezen te zijn aangevallen, zooals ziy reeds tweemaal te voren hebben gedaan. Deze bepaling duurt 20 jaar. Blijkbaar stelt Stalin den Engelschen ge durende 20 jaren na den oorlog Russisch kanonnenvoer ter beschikking, indien de Engelschen alle bolsjewistische rooftoch ten na den oorlog stilzwijgénd goedkeu ren. De aanwijzing in art. 5, dat Engeland noch Rusland in dezen oorlog gebiedsuit breiding zoeken en zich niet in eikaars binnenlandsche aangelegenheden mengen is zóó grotesk, dat deze commentaar behoeft. Na den wereldoorlog h^eft land de Duitsche koloniën en van het Turksche Rijk als mandaten van den Volkenbond en protectoraten inge palmd en thans zijn de Britten bezig zich o.a. in Afrika schadeloos te stellen voor de in Oost-Afrika verloren gebieden. Evenzoo beschouwen de bolsjewieken het niet als een gebiedsuitbreiding, wanneer voormalige vrije staten, na hun bezetting door het Roode leger, den wensch uiten tot den Bond van Sovjet-republieken toe te treden. Het lijdt geen twijfel of voor het geval van een Engelsch-bolsjewisti- sche zege, floor heel Europa tot aan den Rijn, deze vorm van annexatie zal worden gekozert Even belachelijk is de ver zekering van de beide mogendheden, dat zij zich niet in de binnenlandsche aange legenheden van anderen zullen mengen De praktijk vap de Engelsch-bolsjewisti- sche politiek in verleden en heden leert anders. Art. 6 omvat economischen steun na den oorlog, doch er wórdt niet gezegd hoe het staatskapitalisme van de bolsjewieken met het principe van den vrijen handel binnen het Britsche Rijk in overeenstem- rig werden de stempels op foto’s enz. bij- ming is te brengen. -U!J- -i-r-i--u_ Diepe bres in vijandelijk verdedigings* stelsel geslagen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 15 Juni (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In den strijd om Sebastopol werd de vijand ondanks hardnekkig verzet uit verscheidene krachtig versterkte stellingen van het Zuidelijke front van he vesting geworpen. In een achtervolgingsaanval gelukte het dê aanvallende infanterie een diepe bres te slaan in het vijandelijke verdedigingsstelsel. Boven het vesting- gebied schoten formaties jachtvliegtuigen die ter bescherming van de gevechtseska- ders in den strijd waren geworpen, zon der eigen verliezen 16 bolsjewistische vliegtuigen neer. In het gebied ten Oosten van Charkov werden de overblijfselen van den versla gen vijand vernietigd of gevangen geno men. De gisteren gemelde cijfers zijn tot meer dan 25.000 gevangenen, 266 tanks eh 208 stukken geschut gestegen. In het'gebied ten Oosten van Koersk sloegen Duitsche en Hongaarsche troepen herhaalde aanvallen van den vijand af. In den centralen en Noordelijken sector van het front namen eigen plaatselijke aan- valsoperaties in het achterwaartsche ge bied van het front opnieuw een gunstig verloop. Op verschillende plaatsen werden afzonderlijke groepen regulaire troepen én benden vernietigd. Aan het Wolchoffront werden vrij sterke vijandelijke aanvallen in zware gevechten afgeslagen, In Lap land omsingelden Duitsche jachtcomman. do’s in het ongebaande boschgebied supe rieure vijandelijke strijdkrachten, die ver nietigd werden. In het hooge Noorden bestookte de luchtmacht het havengebied van Moer- mansk met bommen en beschadigde zij een vijandelijken torpedojager. In de periode van 2 tot 11 Juni verloor de bols jewistische luchtmacht 456 vliegtuigen; hiervan werden er 343 in luchtgevechten, 66 door luchtdoelartillerie en 28 door formaties van het leger vernietigd: de overige werden op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oos telijke froht 47 - eigen toestellen verloren. In Noord'Afrika sloegen Duitsche en Italiaansche.troepen den vijand in hevige gevechten vierder terug. De vijand ver loor hierbij 52 pantserwagens en talrijk oorlogstuig. Duitsche jagers schoten gis teren 14 Britsche vliegtuigen neer. In den strijd om Sebastopol hebben zich bij de verovering van het fort Stalin een bataljon van een Nedersaksische infante- rie-divisie onder bevel van majoor Arndt, een pionierscompagnie onder bevel van eerste-luitenant Heyer en een batterij stormgeschut onder bevel van kapitein Caesar bijzonder onderscheiden. De leider van de N.S.D.A.P. in Neder land, Hauptdienstleiter Schmidt, en de plaatsvervangende leider der N.S.B., van Geelkerken, hebben Zondag op een goed bezochten gemeenschappelijken districts kerndag der N.S.D.A.P. en N.S.B. in het hotel van de Weermacht te Zeist *eenige toelichting en gegeven op de actueele waagstukken van den dag. Na het gemeenschappelijke middagmaal ■werd het woord gevoerd door den leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, Hauptdienstleitef General- kommissar z.b.v. Schmidt. Ten aanzien van de gemeenschappelijke taak, voor welker uitvoerftig de Duitsche en Neder landsche nationaal-socialisten gereed staan, formuleerde hij den eisch, dat de samenwerking van dit oogenblik zoodani ge vruchten moet afwerpen, dat men nooit weer de wapenen tegen elkaar zal opnemen. De menschen, die nog altijd hangen aan het verleden, denken wel, dat de Engelschen hen eens zullen be vrijden, maar Engeland zal zichzelf ver stikken in het bolsjewisme. Onze legers, die thans zoo succesvol den winter in Rusland hebben doorstaan, hebben daar mede bewezen, dat zij zullen overwinnen. Ook zal de tijd komen, dat Engeland de kracht van deze legers zal gaan gevoelen. Betreffende de politieke ontwikkeling hier te lande zeide spr., dat de dag zal komen, waarop ook in Nederland het ge- heele volk gewonnen zal zijn, met uitzon dering van de joden. Een strenge waarschuwing richtte Hauptdienstleiter Schmidt vervolgens tot hen. die meenen hen. die- hun medewer king verleenen, straffeloos te kunnen be- leedigen. Het mag niet meer voorkomen, dat mén de ouders van de Nederlanders, die in den strijd tegen het bolsjewisme zijn gevallen, met smaadbrieven beleedigt. Hiertegen zal met krachtige middelen worden opgetreden. Voorts kondigde hij een onverbiddelijken strijd aan tegen het jodendom. Het jodendom wordt hier en in geheel Europa totaal vernietigd. Onder grooten bijval van de vergadering ver klaarde hij, dat men niet eerder zal op houden, voordat laatste jood verdwe nen is. Diepen indruk maakte ook zijn ■waarschuwing tegen saboteurs. „Past op, Wij zijn sterk genoeg. Hier wordt gevoch ten. Wanneer jongelui probeeren in boot jes naar Engeland te varen, dan dienen zij te weten, dat zij daarmede hun hoofd wa gen”. Hij noemde het een wijs besluit van den Weermachtsbevelhebber# dat hij 2000 officieren van het voormalige Nederland sche leger in krijgsgevangenschap naar Duitschland heeft laten terugbrengen, waarbij hij herinnerde aan de slecht be grepen edelmoedigheid van den Führer. „Door dit wijze besluit zullen zfj voor hun gezin behouden blijven, een omstan digheid. waarvoor deze gezinnen ons la ter ongetwijfeld dankbaar zullen zijn”. Spr, richtte eveneens een ernstige waar schuwing tot de sluikhandelaren „Op dit punt dulden wij geen gekscheren. Hier r wordt krachtig opgetreden. Het volksbe lang eischt de totale vernietiging van deze schadelijke elementen, die op winstbejag uit zijn”. Commiséaris-generaal Schmidt sprak ook over de huidige schaarschte aan groente. Onder grooten bijval wees hij een overdrijving van deze groenteschaarschte van de hand. „Toen de Engelschen Keu len bombardeerden, werd met Nederland sche instanties een overeenkomst aange gaan, dat wij ons. met het oog op de vele ontberingen van de slachtoffers dezer zwaar geteisterde stad, beperkingen moes ten opleggen. De uitvoer naar Duitsch land bedraagt echter een zeer gering per centage van hetgeen vroeger werd uit gevoerd”. Tenslotte richtte spr. tot alle aanwezi gen een hartelijken oproep, een juist be grip te toonen voor een kameraadschappe lijke samenwerking bij het oplossen van de gemeenschappelijke taak. De districtleider van de N.S.B.van der Weyden, zeide in zijn dankwoord o.m „Wij hebben ons er dikwijls' over ver baasd. dat de Duitschers zooveel geduld toonden. Wij hebben thans met buitenge wone voldoening kunnen constateeren, dat zij duidelijk de grenzen van het geduld getrokken hebben”. De plaatsvervangende leider van de N.S.B., van Geelkerken, gaf eerst een duidelijke uiteenzetting van zijn stand punt inzake het jodenvraagstuk. Het jo dendom is geen probleem van Nederlan ders of Duitschers, doch van het nationaal- socialisme. ...Wij beschouwen dit probleem hier te lande pas dan als opgelost, wan neer de laatste jood ons land verlaten heeft”. Van de N.S.B.-ers eischte hij, bij de bestrijding der joden de discipline te handhaven. Niet minder verhelderend waren zijn verklaringen over de samenwerking met Duitschland. Hij hekelde op ironische wijze de vrees van hen, die van meening zijn, dat de N.S.B. streeft naar een te nauwe samenwerking met Duitschland Uit deze vrees spreekt de gezindheid van tegenstanders, die dit reeds tien jaar lang beweerd hebben. Dat de Duitschers on» de hand tot samenwerking reiken, nu ae eindoverwinning nog niet ver overd is, is een grootmoedigheid, waar voor wij zeer dankbaar zijn. Wanneer de overwinning behaald is, zullen heele volksstammen snel komen aanloopen om te verklaren, dat zij gaarne met Duitsch land willen samenwerken. Voor een sa menwerking op leven en dood met de N.S.D.A.P in ieder opzicht bij den strijd en den opbouw in het Oosten, zijn wij gaarne zonder eenige aarzeling bereid, omdat wij daardoor de zekerheid hebben, dat wij de toekomst van ons volk waar borgen Na een overzicht te hebben gegeven van de ontwikkeling op het gebied van de binnenlandsche politiek vóór 10 Mei, onderzocht van Geelkerken, welken in vloed de N S.B. thans reeds gewonnen heeft. Het Nederlandsche volk geeft in zijp overgroote meerderheid reeds thans toe. dat de politieke partijen niet meer kunnen terugkeeren. Eveneens wil men niet meer de politieke leiding terug heb ben. die het volk <n den steek gelaten heeft. Het volk moet er thans toe ge bracht worden de leidine van de N.S.B. X-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1