No. 18207. Dinsdag 16 Juni. 1942. VERDU/STEREN v. 10.04 u. nam. tot 5.17 u. v.m. Maan: 16 Juni op 7.49 v.m., on der 11.38 n.m. 17 Juni op 8.45 v.m., 18 Juni onder 12.12 vm. 21 Juni E.K. Nachtdienst Doorbraak in Libye 1— de 1 BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Binnenkort rundvet ADRIAAN VAN DER HORST f Duitsch Weermachtbericht Italiaansch Weermachtbericht a Vliegvelden bij Moskou gebombardeerd HET MUZIEKGILDE EN ZIJN LEIDER Japansche leening den Bureau, rsge zorg van het Gilc’i f Onafhankelijkheidsverklaring van congres te Bangkok NEDERLANDSCHE KUNST TE FREIBURG rige zorg van het Gil*? i Wie zijn de schuldigen aan Neerlands ondergang? Bolsjewistische afleidingsmanoeuvre Reikt uw zwakkeren volksgenooten de hand; wordt lid van Nederlandschen Volksdienst. (Aanmelden Stedelijk Prinsestraat 57) Slag voor Tobroek Toestand ernstig, zegt Londen Nederlandsch schip tot zinken gebracht DE STRIJD TEGEN DE R1JWIEL- DIEVEN -- t Engelsche vliegers richten bloedbad aan onder Grieksche burgers Op bon 34 der Boterkaart A.s. Zaterdag extra-rookbon Groote vijandelijke afdeelingen omsingeld Ned. meisjes in Duitschland aan den slag De strjjd in de Middel landsche Zee Honderden schipbreukelingen in Straat van Sicilië DE BRAND MET TRAGISCHE GEVOLGEN IN DE VAN OSSSTRAAT TERAARDEBESTELLING Mr. J. F. VAN ROYEN De Gezondheidszorg en Volksgezondheid HAAGSCHE COURANT vuuru.' Duenii n. c» nuysh neerwmr» msi» //avooi ru.v, r\ninuuru, i n. u. ue rvuning, uuuubuiucnn. o, i ci. 330263; Boekh.J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel, 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemast. 66 Tel. 721187 Hoofdkwartier in het Oosten. Nauwe samenwerking van de Weermachtsonder- Wat wil het Gilde bereiken? Zware Britsche verliezen in de Middellandsche Zee t t f f r t t Het D.N.B. meldt uit Tokio: Begin Juli zal een leening geheven worden van een milliard yen, in de eerste plaats ten behoeve van de financiering van voor den oorlog belangrijke takken van in dustrie. het vaartuig door vijandelijke vliegtuigen werd aangevallen. BEÊEDIGING VAN FUNCTIONARISSEN DER N.S.B. OP 20 JUNI A S. Allen werkgevers wordt verzocht de le den van hun personeel, die de beëediging willen bijwonen, zoo veel mogelijk op Za terdag 20 Juni a.s. vrij te geven. Ver wacht wordt, dat de leden der N.S.B., zont, der uitzondering, aan dit verzoek gevolg zullen geven. W.g. het hoofd algem. zaken N.S DE BLOCQ VAN SCHELT INGA. v 4 i t t f t - -- gebracht, waar mén, onder deskundige lei- ding, muïiek kan beoefenen, hetzij als t zang, hetzij instrumentaal. De belangen t .van deze groepen genieten .da aauwkeu- ir I Hedenavond om 20.15 uur vervolgt prof. mr. dr. van Genechten via den zen der Hilversum I zijn hoogst belangwek kende serie radiogesprekken onder den titel „Wie zijn de schuldigen aan Neer lands ondergang?” f Aan de Westkust van de Krim, bij EupatoriS hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, Sovjet-oorlogs- schepen een aanval gedaan op de kust, welke waarschijnlijk bedoeld was als af leidingsmanoeuvre in verband met de ge beurtenissen op hefc.front van Sebastopol. Er ontstond een artilleriegevecht tusschen de oorlogsschepen en Duitsche kustartil- lerie, waardoor de bolsjewieken na eenige treffers gedwongen werden den steven te wenden. Telefoon 116300 (zeven (i)nen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 Gfo No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. i r» 1- c n ucc TA41O1 De correspondent van Exchange Tele graph bij het hoofdkwartier van het 8ste Britsche leger in Libye meldt heden: Om middernacht was de slag voor Tobroek nog in vollen gang. In de buurt van Acro ma duren de verbitterde gevechten voort. Aan beide zijden zijn zware verliezen te melden. De slag kan nog vier en twintig uur duren. Voor den Londenschen zender heeft, naar het D.N.B. meldt, de commentator Frazer in verband met de gevechten in Noord-Afrika en de situatie aan het Oos telijke front verklaard, dat men, wanneer men het geheele geallieerde front overziet, kan zeggen, dat de toestand er voor de geallieerden niet zeer verheugend uitziet. De Britsche berichtendienst deelt het volgende mede: Uit het hoofdkwartier van het 8ste Britsche leger in Libye meldt Eric Lloyd Williams, dat dit leger zich genoodzaakt heeft gezien, zich wegens de zware verliezen aan pantserwagens, welke het Zaterdag geleden heeft, op nieuwe stellingen terug te trekken. De geheele toestand is op het oogenblik zeer verward en men kan niet zeggen, wat er thans gaat gebeuren. De toestand is ernstig. Het is niet mogelijk, de situatie te overzien. Dui delijk is echter, dat de Asmogendheden het initiatief bezitten en groote voordeelen behaald hebben. Te Washington is bericht ontvangen, dat een Nederlandsch stoomschip aan de Noord-Amerikaansche Atlantische kunst door kanonvuur van een onderzee boot tot zinken is gebracht. Alle op varenden bereikten veilig den wal. Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, zijn 2 Britsche koopvaarders aan de Bra- ziliaansche kust tusschen Bahia en Per nambuco door duikbooten aangevallen. DuitschItaliaansch succes in Noord-Afrika HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 16 Juni. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het versterkte gebied voor Sebasto pol vonden gisteren slechts gevechten van geringen omvang plaats. De luchtmacht, vernietigde in de haven van de Zuidelijke baai een vijandelijken torpedojager Het ten Oosten van Charkof veroverde bruggehoofd aan gene zijde van de Donetz werd naar het Noorden uitgebreid. Overi gens mislukten in den Centralen en Noor delijken sector van het Oostelijke front plaatselijke aanvallen van den vijand. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bombardeeren met goede uitwerking een vijandelijk vliegveld bij .Moermansk en plaatsten aan de Kandalakscha-baai bom- treffers op trajecten van den Moermansk- spoorweg. Hierbij verloor de vijand in 'luchtgevechten 10 vliegtuigen. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren ge richt op vliegvelden en spoorweginstalla- ties in het gebied rondom Moskou. De slag in de Marmatische woestijn is in het voordeel van de Duitsche en Ita- liaansche troepen beslist. Nadat de vijari- delijke pantserstrijdkrachten bij Acroma waren verslagen en bij de achtervolging naar het Noorden de Via Balbia was over schreden en de kust bereikt werd, zijn de Engelsche ea Zuidafrikaansche troepen in de stelling van Gazala van hun verbinding met Tobroek; afgesneden. In een aanval van het Westen uit hebben Italiaansche divisies deze stelling doorbroken. In de avonduren van gisteren werden ook ten Zuiden van Tobroek zwaar versterkte woestijnforten stormenderhand veroverd en werd verder naar het Oosten terrein gewonnen. De omvang van de overwin ning is nog niet te overzien. In het Kanaal sloegen lichte zeestrijd- kraehten bij dc bescherming van een convooi 3 aanvallen var vijandelijke groe pen motortorpedobootep af en brachten door artillerietreffers op korten afstand 2 Britsche motortorpedobooten tot zin ken. Andere vijandelijke vaartuigen wer den deels door gebruik te maken van handgranaten zwaar beschadigd. In Zuidwest-Engeland werden in den afgeloopen nacht militaire installaties met bommen bestookt Enkele Britsche vliegtuigen deden gis teren overdag onder bescherming van de wolken een nutteloozen storingsaanval op het West-Duitsche grensgebied. Rechercheur van Doorn van de rijwiel- brigade betrapte den 20-jarigen arbeider H. J. L. bij het stelen van een kostbaar damesrijwiel, sportmodel, in één der bui tenwijken van de stad. Hij zette onmiddel lijk een achtervolging in en slaagde er in den zwijntjesjager in zijn kraag te grij pen en over te brengen naar het hoofd bureau van politie Hier werd L. aan een streng verhoor onderworpen en hij be kende in de laatste 3 a 4 weken een tien tal fietsen van de openbare straat te heb ben ontvreemd. Bij L. thuis werden 2 rijwielen zonder banden aangetroffen, welke eveneens van diefstal afkomstig waren. Voorts had L. 3 fietsen verkocht aan den 55-jarigen opperman P. B„ die terzake van heling werd aangehouden. Er was per rijwiel ƒ35 50 betaald. De he ler, bij wien in totaal 5 fietsen in beslag werden genomen, alle van de openbare straat, af ontvreemd, had de karretjes keurig opgeknapt, teneinde deze weer te verkoopen. Ook B. is in arrest gesteld. De 22-jarige houtbewerker J. van H. nam in de Oude Molstraat een onbeheerd staand rijwiel weg De diefstal werd ech ter gezien door den eigenaar, die naar buiten rende en onder het geroep „houdt den dief”, een achtervolging inzette. Hij kreeg daarbij assistentie van enkele bur gers en op het Groenewegje kon de dief gegrepen worden en overgeleverd wor den aan de politie. Hij is ingesloten. Tenslotte is door de politie aangehou den de 20-jarige koetsier M. T., die rij wielbanden stal van een transportrijwiel, dat onbeheerd in de v. d, Vennestraat stond. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) f 1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. /0 38. Pers. gevr. /0.48. Adv. „Br. bur. v. fl. bl.” 10 c. meer HHBMaaaM'waanBiaaMBnMiManMaaBaanamnanamnBraB In den nacht van 11 op 12 Juni jj. hebben Engelsche vliegers in den Piraeus een gruwelijk bloedbad aangericht onder de Grieksche burgerbevolking. Militaire 'objecten werden niet geraak^, maar wel viel een Engelsche bom op een schuil plaats, waarin zich 35 Grieken bevonden, die allen den dood vonden. Zondagmiddag j.l. werden de slachtof fers van dezen laffen Britschen aanval op staatskosten begraven. De waar nemende minister-president sprak, naar het A.N.P. uit Athene meldt, eer. aan klacht uit tegen de wreede, onmensche- lijke methoden der Engelschen. Terwijl de Asmogendheden het zwaarbeproefde Grieksche volk zooveel mogelijk helpen, wordt van Britsche zijde gestreefd naar de uithongering van het Grieksche volk en wordt dit volk door laffe bomaanval len uitgemoord. Op bon „34” der Boterkaart, welke gel dig zal zijn van 5 tot en met 14 Juli a.s., zal desgewenscht rundvet Verkrijgbaar zijn. Per twee bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rund vet wenschen te ontvangen, dienen^deze bonnen bij hun slager in te leveren, des gewenscht tegen ontvangstbewijs, van 17 tot en met 20 Juni a.s. Zij, die gedurende bovengenoemd tijd vak bon 34 n i e t bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop géén rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het afleveren van het rundvet eerst is toegestaan nè 5 Juli a s. Er wordt op ge wezen, dat op bon 34 van de Vetkaart géén rundvet verkrijgbaar wordt gesteld. Het hoofdkwartier van de Italiaansche Weermacht deelde gisteren mede: De nieuwe phase van den slag, die be- begonnen is na den val van Bir Hacheim, is na bloedige gevechten geëindigd met een scheiding van de vijandelijke strijd krachten. De strijdkrachten van de As, die Acroma gepasseerd zijn, evenals den kust weg, de „Via Balbia", hebben de kust bereikt. Alle groote vijandelijke eenheden, die zich ten Westen hiervan bevinden, zijn omsingeld. Het aantal gevangenen en de buit kunnen voor het oogenblik niet be rekend worden. In een geheime zitting heeft het te Bangkok vergaderende Indische onafhan- kelijkheidscongres een resolutie aangeno men, waarin als eenige weg ter vermijding van de verschrikkingen van den oorlog voor Indië de afkondiging eener onafhan kelijkheidsverklaring en het onverwijlde verbreken van alle betrekkingen met En geland wordt geëischt, In heel het uitgestrekte Groot-Duitsche Rijk, in de nabije grensstreek als in Si- lezië. op het platteland als in de groote steden, in Berlijn, Hamburg. Bremen, Leipzig en Frankfurt, overal, waar groo te fabrieken zijn, vinden thans Neder landsche meisjes ébn broodwinning. Een zee.' goede broodwinning zelfs. De ver diensten. welke deze meisjes in allerlei soorten fabrieken ontvangen, zijn belang rijk hooger dan men doorgaans in Neder land gewend was aan vrouwelijke ar beidskrachten te betalen. De meisjes le veren daar, geen knutselwerk of arbeid, welke eigenlijk niet als volwaardig be schouwd wordt. Met alle aangeboren be hendigheid. welke vrouwen nu eenmaal voor veel beroepen tot uitermate ge schikte arbeidskrachten bestempelt, ne men ze aan het reusachtige arbeidsproces deel, dat zich heden ten dage in nimmer geziene vormen en omvang in het Groot- Duitsche Rijk heeft ontwikkeld. In de laatste weken hebben zich op nieuw honderden Nederlandsche meisjes bij de arbeidsbeurzen voor werk in Duitschland gemeld. Gaarne willen ze wat verdienen om zich datgene te ver schaffen. wat ze zich vroeger moesten ontzeggen. De loonen zijn zóó hoog, dat na aftrek van alle kosten voor huisves ting en verpleging een mooie spaarcent overblijft. DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Een der bijzondere correspondenten van Stefani meldt, dat Duitsche bom menwerpers een aanval gedaan hebben op een vijandelijk convooi, dat naar Alexandrië, zijn uitgangsbasis, terug keerde. Als gevolg van den Duitschen aanval ontdekte men een groote mysti ficatie, die de vijand niet kon verber gen. In het konvooi bevond zich n.l. een slagschip, dat in werkelijkheid een ge woon vaartuig bleek te zijn, hetwelk men als slagschip had gecamoufleerd. Dit schip werd door Duitsche vliegers aange vallen en tot zinken gebracht. Voorts meldt een der bijzondere cor respondenten van Stefani. dat tijdens een actie van Italiaansche jachtvliegtuigen, 5 vijandelijke torpedovliegtuigen werden neergeschoten. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. Fr p p. met Modebl 4.20, z. Modebl. 3.95, Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Aft. nr. 5 c., fr. p. p. 10 e V.OOR SIGAREN EN SIGARETTEN Van 20 tot en met 27 Juni zal een extra bon van de Tabakskaart worden geldig verklaard, waarop uitsluitend 10 sigaren, dus géén sigaretten of' tabak, kunnen worden betrokken. Voor hetzelfde tijd vak zal een bon van de Sigarettenkaart (de rookkaart voor dames) worden aan gewezen, welke uitsluitend recht geeft op het koopen van 40 sigaretten. Voorts wordt van 27 Juni tot en met 4 Juli een extra-bon van de Tabakskaart aangewe zen, waarop uitsluitend 40 sigaretten kunnen worden gekocht. Groote belangstelling Zaterdag 6 dezer werd te Freiburg de tentoonstelling geopend van Nederland- sche schilderwerken, die men in de Mei dagen in ’s-Gravenhage kon bezichtigen. De doelstellingen, welke de stad Frei burg hiermede nastreeft, zijn veel alge- meener dan het brengen van Nederland- sche kunst naar Zuid-Duitschland. En ook het Rijkscommissariaat, waarvan de Kul- turreferent, dr. Bergfeld, de leiding der tentoonstelling in handen heeft geno men, en het departement voor Volksvoor lichting en Kunsten hebben zich even zeer door die meer algemeene lijn laten leiden. Overal in den lande ziet men uitwisse ling van cultuur-elementen. Het ontstaan van dit intens contact moet worden ver klaard uit het ontstaan van dezen oor log, in het bijzonder van dien tegen het bolsjewisme, waartegen de Europeesche euftuur beschermd moet worden, De vraag i's dus gerezen, wat de inhoud dier cultuur is. Daarbij stelde men vast» dat dat, wat de eigen kring biedt, niet het totaal kar> zijn, wat wordt bedreigd. De burgemeester, dr. Hofner, sprak als vertegenwoordiger van de stadsleiding. Hij wees op den grooten naam, die de klassieke Nederlandsche schilderkunst in den loop der eeuwen» heeft verkregen. Maar hoeveel bewondering die klassieken ook mogen wekken, meer belangstelling gaat uit naar wat het nu levende geslacht te bieden heeft. Dr. Nufer, de intendant van den Duitschen schouwburg in Den Haag, sprak vervolgens als vertegen woordiger van het Rijkscommissariaat. Hij wees op den voortgang van het kunstzinnig leven, dat zich weet door te zetten ondanks den oorlog en bracht de gelukwenschen over van den Rijkscom- missaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, aan het stadsbestuur. Tenslotte sprak de schilder Ed Gerdes, hoofd van de afd. Beeldende Kunsten van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, in Nederland. De heer Gerdes sprak als vertegenwoordiger van het hoofd van zijn departement, prof. dr. T. Goedewaagen. Zooals men weet, hebben vele der in Freiburg thans geëxposeerde schilderijen reeds gehangen in Pulchri Studio in Den Haag. De belangstelling voor het gebode- ne was zeer intens. Reeds den eersten dag werden verschillende werken ver kocht, o.a. van Bron, van v. d. Ven sr., van Smitt en van v. Wageningh. Een der bijzóndere correspondenten van Stefani meldt: De gevolgen van de aan vallen der Italiaansche Tuchtmacht blijken vreeselijk te zijn. Tijdens verkennings vluchten boven de Straat van Sicilië heeft men honderden schipbreukelingen kunnen waarnemen, allen Engelschen, die deel uit maakten van de bemanningen van koop vaarders en oorlogsschepen, welke door de liagaansche bommenwerpers tot zinken gebracht zijn. Een Italiaansch hospitaal- schip stelt pogingen in het werk deze schipbreukelingen te redden, maar dit reddingwerk werd bemoeilijkt, aangezien De „Gesellen van den Spele” zullen in Utrecht een serie Middeleeuwsche tooneel stukken opvoeren in den ouden Kloosterhof van de Domkerk. Gister avond begon men met de opvoering van „Elckerlyck", onder regie van Adr. Hooykaas, Johan Schmitz (als Elcker lyck) en Kommer Kleyn (zittend) in een scène, (Polyooon-Sagew) Een geboren tooneelleider Ten gevolge van een hart-aandoening is plotseling, 73 jaar oud, in zijn woning te Amsterdam overleden de bekende acteur en regisseur Adriaan van der Horst. In de geschiedenis van ons tooneel van de laatste halve eeuw neemt Adriaan van der Horst een domineerende plaats in. Zijn n^m wekt vóór alle andere de herinnering op han de eertijds beroemde „Tooneelvereeniging”, die hij samen met Ternooy Apel, maakte tot het waarlijk indrukwekkende artistieke centrum van ons nationale tooneelleven. Een voor alle oprechte tooneelvrienden onvergetelijke bloeiperiode van ons tooneel ligt be lichaamd in de Tooneelvereeniging en in den arbeid van Adriaan van der Horst. Later heeft hij, samen met Jan Musch, de prachtige tradities van de Tooneelver eeniging in „Hef Schouwtooneel” voort gezet. De Nederlandsche tooneelschrijf- kunst dankt de opvoering van rond hon derd stukken aan van der Hopstvan de groote buitenlandsche auteurs bracht hij hier de voornaamste werken in opvoerin gen, welke alle op hoog peil stonden. Ook met de pen en als spreker diende van der Horst met overtuiging en met geestdrift de belangen van ons tooneel. Den 18en Juli 1868 te Dordrecht ge boren, kwam Adriaan van der Horst in 1883 als leerling op de Tooneelschóol. In 1893 stichtte hij met Chrispijn en Ter nooy Apel de Nederlandsche Tooneelver eeniging. Van 1896 af was hij directeur tot 1911. Van 1904 voerde hij geregeld de regie. In zijn echtgenoote, wijlen Wilhel mina v. d. Horst-v. d. Lugt Melsert, met wie hij in April 1894 in het huwelijk trad en welke ongemeen begaafde artis- 'te hem op 21 Maart 1928 ontviel, had v. d. Horst een grooten steun. In 1911 verliet hij de Tooneelvereeni ging om voor Royaards „Nora” te regis- seeren en in 1912 kreeg hij de leiding van den Kon Vlaamschen Schouwburg te Antwerpen. Hier bleef hij slechts kort in 1914 keerde hij naar Nederland terug, waar Royaards hem in 1915 bij het Ne- derlèndsch Tooneel engageerde Een jaar later Werd van der Horst regisseur bij het Grand Théatre, tot hij in 1919 met Jan Musch het Schouwtooneel oprichtte. Vijftien jaar, tot de opheffing toe, be rustte de zakelijke leiding van dit gezel schap bij v. d. Horst, die tevens regis seerde. Nadien is hij nog bij enkele an dere gezelschappen als regisseur werk zaam geweest, o.a. bij zijn zwager, Cor v. d. Lugt Melsert, die toen directeur van het Hofstadtooneel was. De teraardebestelling zal plaats vinden Donderdag a.s. om 12 uur op de begraaf plaats Zorgvlied op den Amsteldijk te Amsterdam. ROME, 16 Juni. (Stefani.) Het Italiaan- sehe Weermachtbericht van heden luidt als volgt: Na de in het extrabericht gemelde suc cesvolle actie in de Marmarische woes tijn zetten de Italiaansche en Duitsche troepen hun operaties met goed resultaat voort. De stellingen van Ain el Gazala werden bereikt en gecasseerd. De lucht macht van de Asmogendheden, die zón der verzet te ontmoeten het luchtruim van den veldslag beheerscht, ondersteun de zonder ophouden de actie te land. Vijandelijke colonnes, die op den aftocht waren, werden onder machinegeweer- vuur genomen en verstrooid. Vele honderden automobielen werden vernield of onbruikbaar gemaakt, batte rijen werden tot zwijgen gebracht. Op 14 en 15 Juni verloor de Britsche luchtmacht in totaal 20 vliegtuigen, 5 van onze toe stellen zijn niet teruggekeerd. Aan den grooten lucht- en zeeslag, die gisteravond in de Middellandsche Zee werd beëindigd, heeft de marine met haar strijdkrachten een zeer groot aandeel ge had. Sinds haar vertrek werden de beide groote vijandelijke convooien, die van het Oosten en het Westen kwamen, door onze duikbooten waargenomen en aangevallen, die 2‘eenheden van het van Gibraltar uit- loopende eskader torpedeerden. Op den ochtend van 15 Juni heeft de 7e vlootdiv(sie, bestaande uit 2 lichte krui sers en 5 torpedojagers, he tar naar Malta onderweg zijnde convooi hevig aangevallen. Hoewel dit in de meer derheid was en bestond uit 2 kruisers en minstens 12 torpedojagers, trok het zich terug, verspreidde zich en hulde zich in nevel. In het hierop zich afspelende ge vecht op korten afstand, werd een kruiser getorpedeerd en zonk onder het geconcen treerde vuur van de „Eugenio di Savoya” en van de „Montecuccoli”. Twee torpedojagers werden door onze marinevaartuigen getorpedeerd. Onze een. heden zetten onder voortdurende vruchte- looze vijandelijk»- luchtaanvallen den ge- heelen dag de actie tegen de vijandelijke eenheden voort en brachten door artille rietreffers nog j?en torpedojager tot zin-, ken. De luchtmacht van de Asmogendhe den nam aan den strijd deel en decimeer de het convooi. Vier schepen werden in brand geschoten en tot zinken gebracht, een tankboot geraakte in brand. Het an dere, van Alexandrië komende groote vijandelijke convooi werd door bommen werpers en torpedovliegtuigen van de steunpunten in Noord-Afrika en in de Egeische Zee aangevallen. Een torpedo jager werd tot zinken gebracht, 6 eenhe den werden getroffen. In luchtgevechten werd een Spitfire neer gehaald. Een van onze vliegtuigen keerde niet terug. In de zeegevechten ten Oosten en ten Westen van Malta verloren wij een zwa- ren kruiser, die door een luchttorpedo en vervolgens door een duikboottorpedo ge troffen werd, terwijl een zwaar bescha digde torpedoboot een Italiaansche haven wist te bereiken. Een groot deel van de bemanningen werd gered. Volgens later nog ontvangen berichten zijn de verliezen van de Engelsche vlieg tuigen bij de operaties op 14 Juni in het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee tot 27 gestegen. Nog 19 andere ma chines werden denzelfden dag vernietigd. In de Zwarte Zee brachten Italiaansche „Mas” (motortorpedobooten) een bolsje wistische duikboot tot zinken. deelen maakt snel toeslaan mogelijk. Verkenners zijn teruggekomeii. Terwijl zij verslag uitbrengen, worden hun luchtopnamen bekeken ën de resultaten aan het Hoofdkwartier doorgegeven. (Transatlantic-Recla) In afwijking van de eerste lezing, ons van politiezijde verstrekt, over de dap pere redding van de twee kinderen uit het brandende perceel in de van Oss- straat, vorige week Woensdagmorgen, is thans komen vast te staan, dat de baby van 4 weken in veiligheid werd gebracht door den heer F. W. Landers, den groot vader van de kleinen, terwijl het kindje van 3 jaar uit het brandende huis is ge haald door den benedenbuurman, den heer G Visser. Beide mannen, resp. wonende in de van Ossstraat 7 en van Ossstraat 5, hebben zich buitengewoon moedig gedragen. Onder zeer groote belangstelling is he denmiddag op Oud Eik en Duinen alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. J. F. van Royen, in leven secreta ris van het Hoofdbestuur der P.T.T. en een bekende figuur in de kringen van hen, die zich wijden aan bevordering van kunst en ambacht.- Op weg naar de begraafplaats reed de stoet langs het gebouw van het "Hoofdbe stuur aan de KortènaerRade, waar een de putatie van hqt personeel stond opgesteld. In den stoet reden mee ir. J. J. Damme, oud-directeur-generaal, en de heer A. P. F. Duynstee, oud-hoofdinspecteur der P.T. T. Een volgrijtuig voerde tal van kransen mede. Op de begraafplaats hadden zich eenige honderden verzameld om den overledene een laatsten groet te brengen, voorname lijk hoofdambtenaren en ambtenaren van het bedrijf, kunstenaars én zij, die in commissies en besturen met mr. van Royen hadden samengewerkt. Onder hen waren: ir W. I. Z. van der Vegte, directeur-generaal der P.T.T., be stuursleden van de Vereeniging ter bevor dering der Ambachtsnijverheidskunst, ir. A. A. H. W. König, oud-minister van Wa-t terstaat, E. J. Westerveld, oud-directeur- gen. der P.T.T., dr. J. Kalf, oud-dir. van het Rijksbur. voor de Monumentenzorg, dr C. van den Berg, oud-directeur-generaal der Volksgezondheid; ir. Wouter Cool, oud-secretaris van het Instituut van In genieurs; dr. M. A. Evelijn, secretaris van de Vereeniging ter bevordering van de penningkunst; dr, H. E. van Gelder, oud-directeur van den Gemeeptel. dienst voor Kunsten en Wetenschappen alhier; mr. G. A. van Haeften, voorzitter van het Haagsch Conservatorium; Willy Slui ter, voorzitter van het bestuur van Pul chri Studio, met medebestuursleden en verder vertegenwoordigers van het be stuur van den Schouwburg, de plaatse lijke Schoonheidscommissie, Bouw- en Woningtoezicht, benevens vele kunste naars. In de aula werd choraalmuziek van Bach ten gehoore gebracht. Laurens Bogtman zong met begeleiding van het orgel „Liebster Herr Jesu” en .Selig wer am Jesum denkt”, beide van Bach. Op verzoek der familie sprak alleen ds. Klein, die den overledene schetste als iemand met enorme werkkracht, die in zijn leven reeds iets van de eeuwige schoonheid heeft gezocht. Hij sprak voorts .woorden van troost tot de familie. Onder het spelen van het Wilhelmus werd de baar vervolgens grafwaarts ge dragen. Aan een artikel in het Nationale Dag blad van de hand van dr. K. Keijer, lei der van het Medisch Front, orïtleenen wij het volgende: „Onze sociale geneeskunde werd ver deeld in een onzalig aantal, elkaar vaak beconcurreerende en bestrijdende organi saties”. „Hoewel het eenigszins in strijd zal zijn met den historischen groei van het reeds bestaande, is ’t langzamerhand gewenscht geworden de uitvoerende taak op het ge bied der Volksgezondheid op te dragen aan één gecentraliseerden en van Staats wege ingestelden dienst.” „De volksgezondheid dient niet onder, doch naast èndere diensten te staan, om dat zonder een gezond volk de andere diensten overbodig zijn. Het hoofd van den dienst zal zelf de ambtenaren moe ten aanstellen en ontslaan, (in overleg n>et Medisch Front), omdat hij tenslotte alleen verantwoording schuldig is aan den Leider der Regeering.” De schrijver geeft dan verder een uit eenzetting van de plichten van het hoofd van dienst, die arts moet wezen en betoogt voorts o.m., dat de nieuwe volksgezond heid zich meer zal moeten richten op de gezonden dan op de zieken. Bij de toe stemming tot een huwelijk zullen de erf- felijk-biologische eigenschappen mee moe ten spreken. -Aan ongewenschte rasvermenging moet z°° spoedig mogelijk een einde komen. In “e eerste plaats moeten huwelijken met Jodèn en andere vreemd-rassige volken '■erboden worden." ”De Nederlandsche Volksdienst wordt voor de Volksgezondheid eveneens een onmisbaar onderdeel, omdat deze het de sociaal-biologische diagnose der o„r^nen kan opmaken en controle uit- nen, zoo noodig helpen kan. Art?enkamV°r de gullen' ook op het gebied van de nr„nu kunde, veeartsenijkunde, etc. de r«kstey zaijnSChe maatre«elen de belang’ Kwakzalvers en zoogenaamde natuur geneeskundigen zullen proeven van hun Kunnen moeten afleggen voor een daartoe te vormen deskundige commissie, opdat geen waardevolle hulpmiddelen voor het rf j v.erloren kunnen gaan, omdat ze eas bij voorbaat veroordeeld zijn, tenslotte zal het naar mijn meening moeten komen tot een in groote trekken ®^ekuidgeZ”ndiieidS20rg in 06 Germaan' De leider van ’t muziekgilde is de heer H. Rijnbergen. Zijn geheele leven heeft hij gewijd aan de muziekuitvoering en de muziekopleiding, aldus het A.N.P. naar aanleiding van een onderhoud met hem. Hendrik Rijnbergen werd in 1886 te Utrecht geboren Na zijn opleiding in bin nen- en buitenland, waar hij o.a. de lessen volgde van Eugène Ysaye en Marsick, vol tooid te hebben, heeft hij zich ervaring verworven als concertmeester in verschik lende Europeesche orkesten, o.a. in Frankfort. Na in deze functie van 1915 tot 1919 bij het Concertgebouworkest en daarna nog eenige jaren aan het Utrechtsch stedelijk orkest verbonden te zijn geweest, wijdde hij zich aan het mu ziekonderwijs, terwijl hij ook als solist op trad. Als hoofdleeraar gaf hij onderwijs aan de muziekscholen te Rotterdam en Utrecht, tot hij in 1929 in deze functie ge roepen werd aan het Amsterdamsch con servatorium, waar hij nu nog werkzaam is. In het onderhoud met den A.N.P.-ver- tegenwoordiger, ging de heer Rijnber gen in op de omstandigheden, waarondêr de musici vroeger moesten werken.of niet werken konden. Zoo werd het den beroepsmusicus vroe ger vaak onmogelijk gemaakt zijn brood te verdienen door de hinderlijke en vaak ergerlijke concurrentie ,van den dilettant. Hieraan zal" binnènkort een einde worden gemaakt door een verordening, die den beroepsmusicus beschermt. Maar niet alleen hij, ook de componist had geen reden tot juichen. Tegenover eenige auteursrechten als bescherming stonden hooge kosten van uitgave zonder evenredig aandeel in de opbrengst, wei nig propaganda in den verkoop, geen waarborg omtrent de uitvoering van zijn werk, noch een opdracht als stimulans in zijn scheppingsarbeid. In al deze tekor ten zal de Kultuurkamer, voorzien; de maatregelen daartoe zijn in voorbereiding. Tenslotte wijdde hij zijn aandacht aan de muziekpaedagoog. Deze heeft jaren lang gezucht ondèr bestaansonzekerheid, tengevolge van willekeur en andere onre gelmatigheden bij het naleven van over eenkomsten inzake het geven van muziek lessen. Het ligt in de bedoeling, hiervoor een uniform contract verplicht te stellen waardoor ook aan deze moeilijkheden een eindê wordt gemaakt. Men zou echter uit al deze mededeelin- gen niet mogen afleiden, dat de amateur nu zijn instrumenten wel zou kunnen op bergen. Integendeel, uit de amateurs kun nen ongedachte talenten voortkomen Bo vendien wordt door het bespelen van e<#i eigen instrument de liéfde en het begrip voor de muziek zeer gunstig beïnvloed In de afdeeüng Volksmuziek, met haar on- derdeelen vo< jeugd- en leekenmuziek zijn die vereenigingen, en bonden onderl

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1