Britsche vloot getroffen zwaar 1942. No. 18208. VERDUISTEREN Woensdag 17 Juni. FEUILLETON DE RENAUTO Duitsch Weermachtbericht Nieuwe aardappelen Italiaansch Weermachtbericht De beëediging op den Leider der N.S.B. Zwaar beschermd convooi in de Middellandsche Zee uiteengeslagen Beperking van de tot dusverre gel dende vrije maxima voor Joodsche V ermogenswaar den De behandeling van Gaullistische krijgsgevangenen VOGRSCHRIFTEN voor WIELRIJDERS Aanmelding piet-conunercieele bibliotheken Troepen uit Oost-Afrika op Madagascar Troepen van de As passeer en Ain el Gazala Dr. PIESBERGEN REGEERINGS- PRESIDENT Generaal Seyffardt en de na gelaten betrekkingen der legionairs Overeenstemming tusschen Indische leiders De aanvallen op Port Darwin „Waarom zijn er geen garnalen?” Waarschuwing aan den sluikhandel Terugroeping van sir Walter Monckton Ned. meisjes in Duitschland aan den slag COURANT HAAGSCHE noodzakelijke Het Opperbevel ver- staan, van de toepassihg hiervan afeten. In irai Britsche troepen gevoegd hebben. 5 kruisers ning hoopten te behalen. om 19) (Wordt vervolgd^ geheel kon worden uitgezonden, herhaald. De broers sprongen tegelijk op, haar beiden te omhelzen. Maar Else, zei Peter teeder, ga toch mee, je bent immers veel mooier. En Manfred haalde zijn zakdoek voor den dag en droogde haar tranen. Ga nu gauw, drong hij aan, ik geef er nog vijf mark hij, dan kun je v. 10.04 a. nam. tot 5.17 a. v.m. i - - aan de vele directie aan scheidenheid biedt. De vele honderden Nederlandsche meis jes, die door middel van de arbeidsbeur zen in Duitschland werk gevonden heb- niaiwc ’«me schaft Naar het A.N.P. meldt werd gisteren van bevoegde zijde te Berlijn verklaard, dat de bij de gevechten in Noord-Afrika in handen van de DuitschItaliaansche troepen geraakte soldaten van de Gaulle voorloopig in speciale kampen onderge- De in December 1941 van kracht ge worden Wegenverkeersregeling bevat al lerlei voorschriften voor wielrijdersver- keer. Het blijkt echter dagelijks, dat aan sommige van die bepalingen nog steeds niet of zeer onvoldoende de hand wordt gehouden. Eenige veel voorkomende fouten zijn de volgende: De fietser laat onder het rijden met beide handen het stuur los. Deze han deling is uitdrukkelijk verboden in arti kel 22 der Wegenverkeersregeling. Het is bovendien duidelijk, dat de fiètser, die zijn stuur loslaat, zijn rijwiel niet volkomen in de macht heeft en een gevaar voor de verkeersveiligheid beteekent. Op rijwiel met één zitplaats wordt door den berijder een tweede persoon ver voerd Art. 26 zegt hierover, dat zulks verboden is. Toegestaan is alleen het mee nemen van een kind, beneden den leeftijd van tien jaar. De berijder van het rij wiel moet volwassen zijn (het eene kind mag dus niet het andere op de fiets mee voeren); voor het kind moet een geschikte zitplaats aanwezig zijn (steun voor han den en voeten) en de bestuurder mag door het meegevoerde kind niet gehinderd wor den. Vervoereikvan voorwerpen. Volgens art. 26 rriogen voorwerpen door wielrijders slechts worden vervoerd, als dezen daar door niet worden belemmerd of hiervan anderszins geen gevaar te duchten is. Een fietser, die een tweede rijwiel aan de hand meevoert, kan geen verkeers- teeken geven en heeft niet het volledig beheer over, zijn voertuig. Evenzoo de wielrijder, die een koffer moet vasthou den. Ladders, planken, een fiets op den schouder meedragen beteekenen ,een ge vaar voor het andere verkeer. De Hoofdcommissaris brengt nadrukke lijk onder de* aandacht van het wielrij- dende publiek, dat bij overtreding van deze voorschriften onmiddellijk tot het opmaken van proces-verbaal zal worden overgegaan. Teneinde de onlangs door het departe ment ingestelde commissie tot organisatie van het geheele boekerijwezen in staat te stellen een overzicht te krijgen van alle niet met eommercieele doeleinden gedre ven bibliotheken, die,hetzij kosteloos, hetzij tegen betaling van contributie, leesgeld e.d., boeken, hetzij aan leden, hetzij aan nlet-leden, uitleenen, zijn de beheerders, dier bibliotheken verplicht vóór 1 Juli 1942 aan den secretaris-gene- raal van Opvoeding, Wetenschap en Kul- tuurbescherming, Oostduinlaan 2 te ’s-Gravenhage, opgave te doen van naam en adres van hun bibliotheek en naam en adres van den beheerder. Hun zal daar op- een vragenlijst ter invulling worden toegezonden. Niet verplicht tot het doen van deze opgave zijn de beheerders van de openbare leeszalen ^n bibliotheken en van de bibliotheken der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, wier namen en adressen aan genoemde commissie be kend zijn, alsmede de beheerders van de zuiver wetenschappelijke bibliotheken. 1 een hoed koopen. Elin Hallermann liet zicó gemakke lijker door Peter bepraten, om den nachteljjken tocht achterwege te laten en pas dén volgenden dag met zijn zus-, ter mee te gaan, dan hij gedacht had. Het ontvoeren van de auto nam haar zoo in beslag, dat zij aan niets anders meer kon denken. Alle mogelijkheden ENGELSCHEN BEVESTIGEN HUN AFTOCHT De Britsche aftocht in Noord-Afrika wordt in een officieel communiqué uit Cairo bevestigd. Daarin wordt gezegd, dat generaal Ritchie de laatste schikkingen getroffen heeft voor de nieuwe bewegin gen van zijn strijdkrachten. De Zuidafri- kaansche en de 50ste Britsche divisie heben zich uit haar stellingen ten Zuiden van el Gazala teruggetrokken. De Britsche berichtendienst meldt: Het Britsche ministerie van oorlog heeft be kend gemaakt, dat troepen uit Oost-Afri- ka zich bij de op Madagascar aanwezige hoe kan ik met het paartje mee gaan? Vraag eerst of ik er wel lust in heb; ga jij zelf mee naar Olbersdorf, jij hebt veel meer verstand van die dingen. Ik kan niet mee. Ik heb mynheer Ponsiek beloofd, Zondag in de fabriek te komen. Hij gaat ophieuw beginnen. Neen, ik ga niet mee. Else maakte zich klaar, om naar het kantoor te - gaan. Ik heb geen zin, om op jullie Elin te passen. Zij laat mij koud. Ik heb bovendien niets om aan te trekken en zij draagt natuurlijk een prachtige ja pon en ik... ik... fk heb niet eens een nieuwe zomerjurk. Haar stem sloeg over en tranen rol den over haar wangen. honderdtal van deze opvarenden is min of meer ernstig "gewond. Een vijandelijk convooi, komende van Alexandrië en bestaande uit ongeveer 50 eenheden, dat redds was aangevallen door de Italiaansche en Duitsche luchtmacht, toen het op weg was naar Malta, en dat de tegenwoordigheid van een sterk Itali aansch eskader had opgemerkt, dat dit Convooi tegemoet ging in de wateren van Kreta, wendde den steven en zag ervan af, zijn hayen van bestemming te bereiken. Terwijl het convooi haastig naar zijn punt van uitgang terugkeerde< werd het op nieuw aangevallen door de luchtmacht, die het wederom zware slagen toebracht. De totale verliezen door dit convooi ge leden kunnen aldus worden samengevat: Door de Duitsche luchtmacht: 4 kruisers en torpedojagers en talrijke koopvaardij schepen tot zinken gebracht, verscheidene andere vaartuigen getroffen en bescha digd en bovendien en kruiser tot zinken gebracht /door een Duitsche duikboot. Door de Italiaansche luchtmacht: een tor pedojager tot zinken gebracht, en 4 schepen ernstig beschadigd. HERHALING RADIOPRAATJE MAX BLOKÏIJL Hedenavond zal van 20.45—21.uur over den zender Hilversum II het radio praatje van Max Blokzijl, dat Maandag avond wegens een technische storing niet in zijn worden HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 Juni, (D.N.B.) van de Duitsche Weermacht maakt bekend: In de Middellandsche Zee hebben formaties van het Duitsche luchtwapen en eenheden van de Duitsche marine in samenwerking met Italiaansche lucht- en zee strijdkrachten de Britsche vloot en de vijandelijke ravitailleeringsscheepvaart zware slagen toegebracht. y«.^Behalve de reeds gemelde Italiaansche groote successen tegen het van den <zAt1ant>schen Ooeaan komende convooi is een van Alexandrië komend en door sterke vlootstrijdkrachten beveiligd Britsch convooi uiteengeslagen. In den tijd van 13 tot 15 Juni werden hierbij door Duitsche lucht- en zeestrijdkrachten 4 kruisers en torpedobootjagers, 2 bewakingsvaartuigen en 6 koopvaarders met tezamen een in houd van 56.000 brt. in den grond geboord. Bovendien werden 1 torpedobootjager en 8 koopvaarders door torpedo’s getroffen, in brand geworpen of zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn. Nog 6 oorlogsschepen en 6 koop vaarders kregen bom- of torpedotreffers. Van de ter beveiliging van het convooi opgestegen vijandelijke jagers werden er 33 bij luchtgevechten neergesohoten. 10 Duitsche vliegtuigen gingen verloren. De resten van het convooi werden gedwongen terug te keeren. Het succes is mede behaald door de duikboot van den luitenant ter zee 1e klasse Reschke, die een Britschen kruiser in den grond heeft geboord. Stefani meldt van het front in Noord- Afrika, dat de ten Westen van Aii) de Gazala staande strijdkrachten van de As mogendheden verder oprukken. Gister avond werd Ain el Gazala gepasseerd. De opmarsch wordt snel voortgezet. Een po ging der omsingelde afdeelingen om een bres te slaan, mislukte. De Duitsch-Ita- liaansshe pantserstrijdkrachten zetten den opmarsch in Oostelijke richting voort. Vijandelijke tegenaanvallen bleven vruch teloos. De verliezen van den vijand zijn zeer hoog. WERKKAMPEN VOOR VEROORDEEL DEN NADEREN HUN VOLTOOIING In zijn jongste zitting heeft de Economi sche Rechter te Almejo, mr. dr. G. H. A. Feber, naar de Tijd meldt, het volgende medegedeeld: Van deze plaats meen ik nog eens een ernstige waarschuwing te moeten laten hooren tegenover het nog onverminderd voortgaan van het aantal economische de linquenten, zoowel frauduleuze slachters als sluikhandelaren op ander gebied. Zij, die meenen, dat, de hiervoor opgelegde gevangenisstraffen toch wel voorloopig niet of niet alle ten uitvoer gelegd zullen worden of dat mettertijd gratie zal volgen, zullen, naar ik weet, zeer bedrogen uit komen. Plannen om deze straffen in groote werkkampen te executeeren, naderen hun voltooiing en spoedig zullen honderden en nog eens honderden voor hetgeen zij mis dreven een harde les ontvangen. Voor hen is het reeds te laat. Ik wil echter hen, die meenen met clandestien handelen nog maar steeds te kunnen doorgaan, er met nadruk op wijzen, dat dezelfde zware sancties onvermijdelijk dan ook hen zul len treffen. Ik kan niet slechts in het belang van deze daders zelf, doch ook in dat van onze volkshuishouding den wensch uitspreken, dat men den ernst en het ge vaar van deze zaak eindelijk zal gaan inzien. WAARSCHUWING AAN VEEHOUDERS De aandacht van de veehouders wordt gevestigd op de groote gevaren, waaraan de dieren zijn blootgesteld bij het on achtzaam, onvoorzichtig en onoordeel kundig omgaan met de zeer giftige stof fen ter bestrijding van den colorado kever en van bepaalde plantenziekten. In vele gevallen zijn bij vergiftiging de ziekte- en sterfgevallen van dieren toe te schrijven aan onachtzaamheid er; on doordachtheid bij het gebruik van be strijdingsmiddelen. De veehouder, die in den tegenwoordigen tijd wel zeer hoogen prijs stelt op het behoud van zijn vee stapel, moet de dieren niet te spoedig; laten grazen in boomgaarden, die nlet| bestrijdingsmiddelen zijn bespoten. Ge durende den staltijd moet hij niet voe deren met hooi afkomstig uit bespoten boomgaarden of van greppelkgnten van bespoten aardappelvelden. De veehouder zij op zijn hoede, indien hij niet een groot gedeelte van zijn veestapel wil verliezen. mouwen uitgetornd, zij had er een wit kraagje en een witte ceintuur op ge maakt en zag er erg lief mee uit. Den door Manfred beloofden hoed, had zij met haar beide broers uitgezocht en ondanks de protesten van Peter, die de voorkeur gaf aan een geweldig hoofd deksel met een veer, had zij een grijs hoedje gekozen, dat uitstekend op haar roodblonde krullen paste. En hoewel zij nu over haar uiterlijk tevreden was, zag zij toch erg tegen de ontmoeting met Elin op. Het zou afschuwelijk ge weest zijn, als zij al te veel tegen haar, afstak. Van de beëediging van drieduizend functionarissen der N.S.B. op den leider, welke op Zaterdagmiddag a.s. te Utrecht zal plaats/ hebben, wordt per radio een uitvoerige reportage gegeven. De uitzen ding hiervan wordt door den zender Hil versum II van 18.50 tot 1910 uur ge bracht. De reportage wordt ömlijst door marschmuziek. uit te voeren door de W.A.-kapel van den heerban Amsterdam, onder leiding van kompaan C. A. Schoe- maker. ■'■l n PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl." ƒ3.15. Fr p p met Modebl 4.20, z Modebl ƒ3.95, Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c De Führer heeft den leider der „Prae- sidialabteilung” bij den Rijkscommissa- Sris voor het bezette Nederlandsche ge bied, Ministerialrat dr. Piesbergen, tot regeeringspresident benoemd. Door deze bevordering van dr. Piesber gen komt er geen wijziging in zijn ar- Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Door afdeeling 2 van de op 23 Mei 1942 in werking r getreden verordening no.. 58/1942 betreffende de behandeling van joodsche vermogenswaarden zijn de vroe gere bepalingen betreffende vrije maxima der verordening no. 148/1941 betreffende de behandeling van het joodsche gelde lijke vermogen vervallen. In het bijzonder zijn buiten werking ge treden: 1) De bepalingen van artikel 1 der ver ordening no. 148/1941 betreffende con tante gelden en chèques; volgens welke voor de bij het in werking treden der ver ordening aanwezige waarden een vrij maximum bestond van 1000 of van 10 van het voor het belastingjaar 1940/1941 vastgestelde inkomen (lid 1, onder 1 tweede volzin), terwijl daarna ontvangen i waarden slechts moesten worden gestort, voor zooveel zij tezamen met de op het tijdstip van ontvangst bereids voorhanden waarden een totaal bedrag van 1000 per kalendermaand niet te boven gingen (lid 2, tweede zinsnede). 2) De bepalingen van artikel 4, vol gens welke de verplichting tot inléve- rjng niet geldt voor zoodanige personen, wier zuiver vermogen 1000 en wier be lastbaar inkomen in het vorige jaar bo vendien niet meer dan /3000 bedroegen. Overeenkomstig artikel 8, tweede lid. der nieuwe verordening no. 58/1942 moe ten de op grond der voorgaande bepalin gen tot dusverre niet behandelde vermo genswaarden onverwijld, uiterlijk op 30 Juni 1942, bij de bankiersfirma Lipp- mann, Rosenthal en Co. worden ingele verd In de plaats van de opgeheven vrije maxima wordt bij artikel 9 der verorde ning no. 58/1942 (voor den verbeterden tekst' zie Verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied, aflevering 14, van 13 Juni 1942) een nieuw vrij ma ximum van 250 gesteld, hetwelk geldt voor tot een gezin behoorende personen. Het niet in acht nemen van deze nieu we bepalingen betreffende vrije maxima wordt op grond van artikel 19 der ver ordening no 58/1942 gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste vijf jaaf en met geldboete van onbeperkte hoogte of met een dezer straffen. Bovendien kun nen in overeenstemming met de artikelen 20 en 23 de waarden, waarop de straf bare handeling betrekking heeft, worden verbeurd verklaard. Voor de berechting van deze strafbare handelingen zijn op grond van artikel 22 de*Duitsche gerech ten in Nederland bevoegd. Innerlijk moest hij Manfred volkomen gelijk geven. Zij zwegen alle drie op nieuw. Else begon een paar boterham men voor zichzelf te snijden; zij zocht in de lade naar papier, om ze in te pakken. Manfred school zijn kopje weg, hoewel het nog half vol was. Het was hem aan te zien, dat hij moeilyk naar woorden zocht. Ik zal die honderdtwintig mark voor je betalen, zei hij plotseling. Ik geef je ook nog twintig mark voor on kosten, benzine en zoo, maar jou, Else, geef ik ook twintig mark en daarmede ga jij ook naar Olbersdorf en je doet ook mee. Onverschillig had Else geluisterd, maar nu keerde zij zich plotseling om. Neem mij niet kwalijk, riep zij uit, moest er nog iemand achterblijven, die alle sporen Icon uitwisschen en alle be zwaren, welke zich mochten voordoen, zü het met geld of met list, uit den weg ruimen. Zij moest zelf toegeven, dat het beter was, als zij den avond vóór den start in Olbersdorf of Haynau aankwam. Het gezelschap van Else scheen haar daarbij eenigszins te veel te zijn. V^>1 stil wantrouwen, zooals al leen vrouwen dat tegenover elkqpr kun nen hebben, zag Elin haar reis met de ongewenschte gezellin tegemoet. Else Corvin had zich voor deze twee dagen zoo mooi gemaakt, als zij maar kon. Omdat de eenige mooie jurk, welke zij bezat, te goed was voor dit uitgangetje, had zij van het blauwe moesten overwogen worden en tenslotte jurkje, dat zij op kantoor droeg, de PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 y w u.—w y r /0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct. fr. p. p. 10 ct KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. O 38. Pers, gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer De commandant van het Vrijwilligers legioen Nederland, gep. luitenant-generaal H. A. Seyffardt, heeft gisteren te Rotter dam en Schiedam een bezoek gebracht aan de nagelaten betrekkingen van aan het Oostfront gesneuvelde of vermiste Neder landsche vrijwilligers. Deze reis heeft hem, naar de generaal mededeelde, veel voldoening gebracht en wel cm verschil lende rédenen. In bijna alle gevallen ont moette hij bedroefde en terneergeslagen familieleden, maar op één punt waren al len toch standvastig, n.l in de overtui ging, dat de gesneuvelde is gevallen voor het nieuwe Europa. Daaruit putten zij troost. Dikwijls verkeeren de nagelatenen in moeilijke omstandigheden, niet wegens financiëele bezwaren, omdat daarin van wege het hoofdkwartier wordt voorzien, maar doordat buren, kennissen, geeste lijken en anderen voortdurend tegenwer ken. Een borstelfabrikant te Breda, wiens eenige zoon aan het front is gevallen, die hem in de zaak zou opvolgen, toonde even wel zooveel enthousiasme, dat hij zijn twee dochters, indien zij jongens waren ge weest, ook gaarne voor den krijgsdienst zou hebben afgestaan. Een vrouw te Heerlen, wier man is gesneuveld, heeft bijzondere moeilijkheden met de katho lieke bevolking, hoewel zijzelf zeer geloo- vig is. Na den dood van haar man vroeg men haar of zij nu niet zou terugkeeren van de dwalingen haarê weegs, doch zij antwoordde, dat zij dit voor zichzelf nog niet zou hebben gedaan en nu met de na gedachtenis van haar man zeker niet. Te Groesbeek trof de generaal op zijn bezoek een vrouw aan, wier man is gesneuveld, die talrijke moeilijkheden met den distri- butiedienst ondervond. Door ingrijpen van den generaal is deze moeilijkheid thans opgelost. Men zegt wel eens, zoo merkte de generaal op, dat het niet allen idealisten zijn, die aan het Oostfront als vrijwilliger strijden, maar men heeft mij brieven laten lezen, geschreven door vrij willigers op den dag vóór zij sneuvelden, waaruit wel’degelijk het tegendeel bleek. De brieven waren opgewekt, enthousiast en moedig en geven blijk van den echt oudhollandschen geest. Vorige week zijn de provincies Gelderland, Limburg én Noord-Brabant bezocht, en binnenkort vol gen de overige provincies. Ook staat een reis op het programma naar de lazaret ten, waar gewonde Nederlanders worden derpleegd. Aangaande het Legioen deelde luitenant-generaal Seyffardt nog mede, dat de Duitsche legerleiding zeer te spre ken is over den Nederlandschen soldaat'. Vaak blinkt hij uit boven de andere strij ders, omdat hij een idealistische overtui ging heeft, die voor hem alles beteekent en waarvoor hij zich gaarne opoffert. De generaal sprak nog zijn voldoening uit over de groote giften, die dagelijks voor de Ambulance en het Verzorgingsfonds van het Legioen binnenkomen. De legio nair heeft heel veel noodig, meer dan men zich kan voorstellen. Sigaretten worden vaak gedraaid in krantenpapier en men scheert zich soms met een gebroken flesch als spiegel’. Men is thans bezig eenige dui zenden kistjes samen te stellen, thans van hout waarin zich bevinden schrijfartike- len, een pijp, brillantine en scheercrême, shampoo, snoepgoed, enz. Deze artikelen zijn, al lijkt het'op het eerste gezicht vreemd, voor den Qostfrontsoldaat zeer waardevol en tevenis is het voor hén een teeken. dat zij in het moederland niet worden vergeten. (Nadruk verboden.) ZJjn gezicht was rood van opwinding, zijn stem werd steeds luider. Tenslotte schreeuwde hij bijna. Else keek ver schrikt van den een naar den ander. Peter keek nijdig voor zich uit. Dat gaat je geen snars aan, mom- Pelde hij. Het gaat mij wei degellijk iets aan, brulde Manfred. Ik ;mag het niet toestaan. Het is een fatsoenlijk meisje. Dat is myn zaak, antwoordde Pe ter, maar zoo zacht, dat men het nau- Wdyks kon hooren. Terreinwinst bij Sebastopol HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 17 Juni. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend De aanval van de Duitsche en Roe- rrieensche troepen op de vesting Sebasto pol heeft ondanks verbitterden tegen stand en groote terreinmoeilijkheden ver der terrein gewonnen. De doorbraakplaatsen in het vijande lijke verdedigingsstelsel werden aanzien lijk uitgebreid en van hieruit werden diepe wiggen in de verdedigingslinies ge dreven. Krachtig verdedigde heuvelstel- lingen en forten werden op beide aan- valsvleugels na zware gevechten veroverd. In de ochtenduren van vandaag werd het belangrijke fort Siberië stormender hand veroverd. De luchtmacht steunde den strijd der infanterie op prachtige wijze. In den centralen sector van het Oostelijke front werden uiteengesla gen vijandelijke groepen in het ach- terwaartsche gebied van het front vernie tigd. Vijandelijke aanvallen ten Zuiden van het Ilmen-meer mislukten. Aan het Wolchof-front trachtte de vijand opnieuw met sterke strijdkrachten de door Duitsche troepen sedert weken in het moerassige, boschachtige terrein iBai verdedigde grendelstellklg te door breken. Allé aanvallen bleven zonder suc ces. De ring om de vijandelijke strijd krachten, die ten Noorden van de gren- delstelling ingeslftten zijn, werd nauwer aangehaald. Gevechts- en slagvliegers buachten ter^ Zuid-Oosten van het Ilmen- meer en aan de Wolehof den vijand aan zienlijke verliezen toe. Aan de kust van de Noordelijke Ijszee werd in de haven van Jokonga een vijan delijk koopvaardijschip van 3000 brt. door bommen tot zinken gebracht. Iri Noord-Afrika mislukten uitvalspogin. gen van de ten Westen van Acroma inge sleten Britsche troepen. Tot dusver wer den bij de gevechten der laatste dagen om de Ain el Gazalastelling meer dan 6000 man gevangen genomen. Bovendien wer den buitgemaakt of vernietigd224 pant serwagens, 35 stukkengeschut en meer dan 500 vrachtauto’s. In het gebied van El Adem werden ’vijandelijke stellingen ondanks hardnek kige verdediging veroverd. In luchtgevech ten verloren de Britten 21 vliegtuigen. Zooals in een extra bericht is medege deeld, hebben formaties van de Duitsche luchtmacht en eenheden van de Duitsche marine in samenwerking met Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten de Britsche vloot en de vijandelijke rayitailleerings- scheepvaart in de Middellandsche Zee zware slagen toegebracht. In de periode van 13 tot 15 Juni wer den van krachtig beschermde Britsche convooien door de Duitsche lucht- en zeestrijdkrachten 4 kruisers en torpedo jagers, 2 bewakingsvaartuigen en 6 koop vaardijschepen met een gezamenlijken in- h«pd van 56.000 brt. tot zinken gebracht. Bovendien werden 1 torpedojager en 8 koopvaardijschepen door torpedo’s ge troffen, in brand geworpen of zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden dat zij verloren zijn. Nog 6 oorlogssche pen en 6 koopvaardijschepen kregen bóm- of torpedotreffers. In luchtgevech ten met de ter beveiliging van het con vooi opgestegen jachtvliegtuigen werden door de Duitsche luchtmacht 33 vijande- lijke vliegtuigen neergeschoten. Tien Duitsche vliegtuigen gingen verlo ren. Aan deze successen hebben de onder het opperbevel van generaal-veldmaar- schalk Kesselring en onder bevel van den generaal der vliegers Lörzer, van den generaal der vliegers Geissler en van luitenant-gefleraal Hoffman von Waldau staande vliegerformaties een bijzonder aandeel Het succes is mede behaald door de duikboot van luitenant-ter-zee le klasse Reschke. die een vijandelijken kruiser tot zinken heeft gebracht. Voor de Engelsche Zuidkust beschadigde de luchtmacht bij dag- en nachtaanval|en 3 koopvaardijschepen van middelbare grootte door bommen. Bij Brighton en bij Portland werden voor den oorlog belang rijke installaties zwaar getroffen. De Britsche luchtmacht ondernam in den afgeloopen nacht storingsaanvallen op Westduitsche gebieden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 9 der aanval lende bommenwerpers neer. De conferentie tusschen den voorzitter van het Indische Congres, Azad, den leider van het Congres. Nehroè. en Gandhi te Wardha is geëindigd met een volledige overeenstemming tusschen deze drie Indische leiders in de kwestie van de maatregelen./ welke genomen moeten worden ten aanzien van de in Indië aan wezige Engelsche en Amerikaansche troepen. De werkcommissie van het Con gres zal op 4 Juli te Wardha bijeenkomen om de bijzonderheden te bespreken. Japansche bommenwerpers en jacht vliegtuigen, die den 13en en 14en Juni den 16en en 17en massalen aanval op Port Darwin hebben uitgevoerd, schoten 20 vijandelijke vliegtuigen neer, waar door het totaal aantal bij de aanvallen op Port Darwin neergeschoten of op den grond vernielde vliegtuigen sedert 'den 19en Februari tot 111 is gestegen. Twaalf jagers werden brandend na een hevig luchtgevecht neergeschoten, toen Japansche vliegtuigen den 13en Juni over Port Darwin vlogen en het Oostelijke vliegveld, de hangars daarvan en andere rhilitaire installaties met een vernietigen den bommenhagel bestookten. Den vol genden dag wierpen Japansche vliegtui gen bommen op de havenwerken en vlieg velden, waarbij nog 8 jachtvliegtuigen, die ter verdediging waren opgestegen, werden neergeschoten. Ain el Gazala veroverd ROME, 17 Juni. (Stefani.) In zijn weer- machtberight no. 749 maakt het Italiaan sche opperbevel het volgende bekend: De operaties der troepen van de As in de Marmarische woestijn worden met suc ces voortgezet. In de zóne van Acroma en.El Adem werden na hevige gevechten de versterke stellingen, die hardnekkig waren verdedigd, door den vijand verla ten. De buit, gemaakt tijdens dezen strijd, welke geleid heeft tot de verovering van Ain el Gazala, bedraagt tot dusver 224 pantserwagens, 85 kan.onnen en eenige honderdtfh motorvoertuigen, welke werden buitgemaakt of vernietigd. Het aantal ge vangenen, die reeds de interneeringskam- pen zijn binritengestroomd, bedragen meer dan 6000. De luchtmacht bombardeerde de haven van Tobroek en haalde 3 Curtiss- machines omlaag. Formaties vliegtuigen vielen overdag en des nachts de militaire installaties van Halfar en Micabba aan, waarbij de gestelde doelen getroffen wer den. Een van onze vliegtuigen is niet terug gekeerd. Duitsche vliegers haalden in de wateren van het eiland Linosa een Britsch vliegtuig omlaag, waarvan de bemanning werd gevapgen genomen. In de Straat van Sicilië, waar zich de roemvolle zeeslag afspeelde, welke ge ëindigd is met den slag van Pantelleria, werden eenige honderden Engelsche offi cieren en manschappen opgevfscht. toe- behoorende tot de oorlogsbodems en koopvaardijschepen, welke in brand ge schoten ot tot zinken gebracht zijn. Een bracht en als krijgsgevangenen behandeld worden. In de Wilhelmstrasse verklaarde men naar aanleiding hiervan, dat een derge lijke maatregel, gezien va» het stand punt uit van het Volkenrecht, een abso lute grootmoedigheid beteeke»/,* daar de Asmogendheden, hoewel hun hiervoor Strenge rechtsbeginselen ter beschfifking Naar aanleiding van het artikel: „Waarom zijn er geen garnalen?” in ons nummer van 13 dezer, stuurt de heer I. W. Burgel, seer, van den Néd. Bond van Visdhwinkéfiers en vakgroepleider van het Front van Nering en Ambacht, ons een uitvoerige uiteenzetting, waarin hij o.m. betoogt, dat de in bovengenoemd artikel genoemde oorzaken wel aanwezig^ zijn, maar dat de voornaamste oorzaak, dat er in de Vischwinkelbedrijvén geen garnalen zijn te bekomen, op een geheel ►ander terrein ligt. De geheele organisa tie en het verdeelsysteem van den aan wezigen voorraad van de vangst is niet juist, en dat is de reden, dat het Weinige aanwezige niet komt waar het hoort, in de vischwinkelbedrijven. Verbetering acht hij mogelijk, door het treffen van de volgende maatregelen: De aangevoerde handels- en pellerij- garnalen alle afleveren aan de garna lenpellerijen, zonder uitzondering. De garnalen van de peljprijen afleveren aan den groothandel, na behoorlijke en over zichtelijke administratie. De garnalen van den groothandel rechtstreeks afleveren aan over het geheele land in te stellen verzorgingsgebieden en voor ieder ver zorgingsgebied oprichten van een ont- vangstgelegenheid (centrale). De garna len van de centrale uit in het betrekke lijke verzorgingsgebied verdeelen over de daarin gevestigde vischwirikelbedrijven en dan geen verdeeling naar basesjaren, maar een verdeeling naar aanwezige hoe veelheid. allen even veel of even weinig, naar gelang voorraad: De venters en leurders komen in ieder verzorgingsge bied evengoed in aanmerking, indien vaststaat, dat venten als beroep wordt uitgeoefend, voor een deel van den aan voer. Het Front van Nering en Ambacht en de bestaande bonden zijn zeker ge negen en bij machte om deze organisatie tot stand te brengen. Het is economisch noodzakelijk en sociaal rechtvaardig en in. het belang van het geheele volk.” S Maan: 17 Juni op 8.45 v.m., 18 Juni onder 12.12 v.m., op 9.47 v.m. 21 Juni E.K. i Nachtdienst DOKTERSTusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 J Ziekenfondsleden de Volharding no.-116364; zg. Stadspatiënten no. 49 I ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995 De noodzakelijke voorbereidingen in het stadion te Utrecht, waar a.s Zater dag te 2 uur door 3000 hoogere functio narissen der N.S.B. de eed van trouw aan den leider zal worden afgelegd, na deren haar voltooiing Over de volle breedte, tegen de hooge Noordelijke zijde van de wielerbaan, welke het terrein omsluit, werd een groot podium opgericht Recht tegenover het podium is een 6 meter breede brug gebouwd, welke over de daar aanwezige andere hooge zijde van de wielerbaan leidt. Over deze brug zal de leider het middenterrein bereiken ,om zich van daar naar het podium te begeven. Vaan dels en vlaggen der vele N.S.B.-organi- saties zullen eveneens langs dezen weg op het terrein gebracht worden. Het stadion is voor hen, die aan het Centraal Station te Utrecht aankomen, langs den volgenden weg te bereiken: Leidscheweg, Vreeburg, Neude, Nobel- straat, Nachtegaalstraat, Burgemeester Reigerstraat, Nassaupark. Adriaan van Ostadelaan, stadion. Ten behoeve van een onberispelijk ver loop der plechtigheden dient iedere deel nemer of genoodigde er voor te zorgen, dat hij zijn plaats ten léatste om 13.30 uur (half twee) heeft ingenomen. Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, worden plaatsen gereserveerd voor hier te lande vertoevende leden, die die nen bij het Ned. Legioen, de Waffen S.S., het N.S.K.K. en de Nachrichtentruppen” Deze leden kunnen bij den hoofd ingang van het stadion, eventueel onder overleg ging van overtuigingsstukken, plaatsbewij zen bekomen. Telefoon 116300 (zeven lilnen) BUREAUX: W A A A T 35—37 Giro no. 12500 i r-- - Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; FIL: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461; m.M (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. Voorb., Boekh H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemasl.66 Tel. 721187 Opheffing rooiverbod een officieele publicatie maakt de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale bekend, dat het rooiverbod van vroege aardappelen met ingang van morgen, Donderdag 18 Juni, wordt opgeheven voor vroege aardappelen en eigenhei mers. De eerste aardappelen van den nieuwen oogst mogen na Donderdag, 'dus van Vrijdag 19 Juni af, ter veiling wor den aangevoerd. Het feit, dat binnenkort de vertegen woordiger van het Britsche ministerie van voorlichting te Cairo zal worden te ruggeroepen, heeft in Londen* groote op schudding gewekt. Welingelichte kringen verklaren, volgens het D.N.B., dat Monck ton binnenkort naar Londen zal gaan en dat hij niet meer op zijn post zal terug keeren. Men brengt deze terugroeping in verband met de vernietigende nederlagen van het Britsche leger in Noord-Afrika. Reeds sedert vrij langen tijd werd er steeds weer over geklaagd, dat de voor lichting van -de openbare meening door het voorlichtingenbureau te Cairo onvol doende en voor ’n deel zelfs misleidend was. Er werd zelfs beweerd, dat Rommel’s offen sieve kracht reeds in de eerste dagen van den slag was uitgeput en dat gene raal Ritchie een tegenoffensief zou kun nen beginnen. Deze berichten hebben het Engelsche volk een onjuiste voorstelling van de aan den gang zijnde operaties ge geven. Des te grooter was vandaag de indryk van de nieuwe zware nederlaag van de Éngelschen op een oorlogstooneel waarop zij weldra een groote overwin- De Nederlandsche meisjes, die in Duitschland allerwegen werk gevonden hebben, zijn uitermate tevreden over haar nieuwen werkkring. Opgewekt en met toewijding verrichten ze haar taak. De goede verdiensten stellen haar in staat, zelfstandig te worden. De sfeer van den arbeid in Duitschland is veel aantrekkelijker dan in Nederland. Dwaze stands- en klassevooroordeelen, welke nu eenmaal in Nederland hoogtij vierden, hebben veelal meisjes, die in fabrieken werkten, met minachting overladen. Hier te lande placht men voor meisjes, die in de fabriek werkten, den neus op te halen. In Duitschland kent men deze minach ting niet. Daar heeft men erkenning voor iederen arbeid Een leven van nietsdoen is daar niet meer mogelijk. Daar heeft men slechts minachting voor menschen, die er de kantjes afloopen en door niets doen aan den kost trachten te komen. De Nederlandsche meisjes, die in Duitschland werk gevonden hebben, heb ben kunnen constateeren, dat daar ieder een werkt De dochter van een fabrikant evengoed als de dochter van een eenvou dig landarbeider. „Werken is geen schan de”. Het is een heel normaal verschijn sel in Duitsche fabrieken, meisjes uit alle kringen der bevolking, van de hoogste tot jie laagste, aan het werk te zien. In volle kameraadschap wordt gearbeid, doet men aan sport en neemt men deel geneugten, die de fabrieks- het personeel in rijke ver ben, zijp, eenstemmig vol lof over haar (wen werkkring, die haar een aange- taat en goede verdiensten

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1