DE RUYTER-TENTOONSTELLING VOOR BRITSCH-INDIE’S BEVRIJDING No. 18209. 1942. De OPNIEUW 19 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT 4r eï.. k ak Donderdag 18 Juni. nieuwe aardappelbon komt Zaterdag VERDUISTEREN I Herziening steunnormen De slag op de Middel- landsche Zee Si# Extra bericht Afscheid van Senator dr. H. Böhmcker Tinmijnen op Banka weder in bedrijf S J - p. 10.05 a. nam. tot 5.77 n. v.m. '"WW*' Curtin over den oorlog tegen Japan Radiorede van Bose Amerika bouwt vliegtuig- moederschepen Duitsche luchtactie in het Oosten De Duitsch-Turksche betrekkingen De aanslag op von Papen Minder aardappelen, meer gort De Japansche aanvallen op Dutch Harbour Indrukwekkende episode onzer nationale historie Ned. meisjes in Duitschland aan den slag Beschadigde Britsche oorlogs bodems te Gibraltar 1 r* HAAGSCHE 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr, Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O.'Couvée. v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 Dienstaanb fO 38 Pers, gevr Z0.48 Adv. ..Br bur. v. d bl.”10 c meer VONNISSEN TE ANKARA (Po lygoon-Rij ksmuseum) i. en Bij Sebastopol gemaakten gevangenen wordt een verhoor afgenomen. (Hoffmann-P.K. Kurschafy 6 Waarschijnlijk zal 1 k.g. per persoon ter beschikking kunnen worden gesteld malige dedigd, van bom- goed of - COURANT 1 DE BUITENLANDERS IN ENGELAND S.P.T. meldt uit Londen; Gisteren is in het Lagerhuis een wetsvoorstel ingediend, waarbij de onderdanen van landen, Waar van de regeering op het oogenblik in En geland vertoeft, in Britschen militairen dienst zullen treden, indien zij niet reeds deel uitmaken van hun in Engeland ver blijvende nationale eenheden. Dit slaat op Polen, Noren, Belgen, Zuidslaven, Tsje chen, Grieken en Nederlanders. Max Blokzijl voor de radio Hedenavond spreekt Max Blokzijl 01 01 1 K X- J TT.'I.. TT een brandende kwestie, getiteld: „De pa rasieten”. zwakt en verdeeld, dat het niet in staat ons In het proces wegens den op 24 Febr. te Ankara tegen den Duitschen ambassa deur von Papen gerichten aanslag, zijn gisteren de voornaamste beklaagden Geor ge Pawlof en Leonid Kornilof wegens rechtstreeksche deelneming aan een aan slag op het leven van een derden persoon, veroordeeld tot 20 jaar tuchthuisstraf elk. De beide Turksche beklaagden Abdoer- rahman en Soeleyman werden elk tot JO jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens steun aan den pleger van den aanslag. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 18 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan krachtig beschermde convooien aangevallen en 7 schepen met een gezamenlijken inhoud van 34.000 brt. tot zinken gebracht. Een ander schip werd door torpedotreffers zwaar beschadigd., Verder werden in de Caraibische Zee, ondanks hevigen Amerikaanschen afweer 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 brt. tot zinken gebracht Hier door leed de vijandelijke koopvaardijvloot opnieuw een verlies van 19 schepen met een totalen inhoud van 109.000 brt. De tinmijnen op het eiland Banka, wel ke ongeveer 25 pCt. van de wereldpro- dustie voor haar rekening nemen, zijn door de Japansche autoriteiten weder in bedrijf genomen. De aangerichte schade werd door eèn uitgebreide staf vaii ingenieurs en technici en met de hulp van een groot aantal inlandsche arbeiders in den kortst mogqlijken tijd hersteld, zoo- dat dezer dagen reeds de eerste tintrans- porten naar Japan konden worden door gevoerd, aldus Europapress. r v I MMI Maan: 18 Juni onder 12.12 v.m., op 9.47 v.m.; 19 Juni onder 12.43 v.m., op 10.52 v.m. 21 Juni E.K. Nachtdienst DOKTERSTusschen 10 u. n.m. en 7 u. v-m, No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKEN VERVOER Z rakendienat Den Haag) No. 115995. De Australische premier, Curtin, heeft volgens den -Britschen berichtendienst in een radiotoespraak verklaard, dat de oor log tegen Japan alleen dan kan worden gewonnen, wanneer -men de Japanners verhindert Australië in te nemen. Wan neer dit toch geschiedt, verdwijnt de laatste kans van de Geallieerden ooit Singapore, Ned.-Indië, de Philippijnen en China te heroveren. Curtin wees vervol gens op het verband van Australië met het Sovjetfront. Hij zeide verder, dat de berichten uit Libye „niet’ goed” zijn, dat de vijand voordeelen heeft behaald, die een ondubbelzinnige tegenslag voor de Geallieerden beteekenen. Den duikboot- oorlog der Asmogendheden tegen de Ge allieerden noemde spr. zeer intensief. De scheepsverliezen der Geallieerden zijn grooter dan de huidige jaarlijksche bouw capaciteit der Geallieerden. JAPANSCHE AMBASSADEUR BIJ SOVJETCOMMISSARIS Sato, de Japansche ambassadeur te Koeibysjef, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Wisjinski, den Sovjet-commis- saris van Buitenlandsche Zaken en heeft met hem den internationalen toestand be sproken. Men verwacht, dat Sato vandaag in gezelschap van zes leden der Japansche ambassade per vliegtuig naar Moskou zal reizen. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dionet 4 A Aö A R-r Kim» ir KI ’’'IA Als gevolmachtigde voor de stad Amsterdam In de raadszaal van het stadhuis te Am sterdam heeft gistermiddag de gevolmach tigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, Senator dr. H. Böhmcker die naar Lubeck terugkeert, afscheid ge nomen van hen, met wie hij bijna twee jaren in de hoofdstad heeft samengewerkt. Een aantal militaire en civiele autoritei ten was bijeengekomen om den scheiden den magistraat de hand te drukken. Tot hen behoorden: de commandant van de Luftgau Holland, General Siburg, de secre- taris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, de gemachtigde van den leider der N.S.B., districtsleider J. W. de Ruiter, de wethouders dr. J. Smit, ir. C. J. Neiszen, dr. J. L. Strak, mr. F. P. Guepin en J. Walch, de Nederlandsche en de Duitsche voorzitter van de Ned.-Duitsche Kultuur- gemeenschap, irs Jan Gratama en J. En gelhardt, de voorzitter van de Kamer voor Koophandel en Fabrieken, mr. F. W. A. de Kock van Leeuwen en verschillende vertegenwoordigers van weermachtsonder- deelen. De burgemeester van Amsterdam, de heer E. J. Voute, die, getooid met ambtsketen, Senator Böhmcker had bin nengeleid, sprak den vertrekkenden func tionaris toe. Hij drukte er zijn spijt over uit, dat Senator Böhmcker, die burgemeester van Lübeck is, plotseling naar zijn zwaar ge troffen stad moet terugkeeren om daar een moeilijke taak op zich te nemen. Aan den anderen kant verheugde de burge meester er zich over, dat dit afscheid hem in de gelegenheid stelde in het openbaar te getuigen van het vele, dat Senator Böhmcker voor de stad heeft gedaan. Als onbekende kwam dr. Böhmcker naar Am sterdam, dat hij evenmin kende. In kor ten tijd echter wist hij zich op de hoogte te stellen van de behoeften van de stad en met verrassing had de burgemeester kunnen vaststellen, dat dr. Böhmcker vol komen met de toestanden in deze stad vertrouwd was geraakt. Uitvoerig prees de burgemeester de vriendschappelijke ge zindheid van Senator Böhmcker en ook zijp helder begrip voor de belangen van Amsterdam en de Amsterdammers. Dr. Böhmcker stond voor Amsterdam op de bres, niet met woorden doch met daden en het was aan hem te danken, dat de tarieven voor de scheepvaart van Am sterdam naar en van den Rijn gelijk wer den han die van Rotterdam naar en van den Rijn. Met zijn geheele persoonlijkheid heeft hij zich ingezet voor de belangen van Amsterdam, wier problemen hij, als bur gemeester van een «ndere havenstad, vol komen begreep. Soebhas Chandra Bose heeft naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, gisteravond in een radiorede tot zijn lahdgenooten ver klaard. dat „dank zij den druk der open bare meening en dank zij Gandhi’s ver zet, de pogingen van enkele Indiërs om de deelneming van Indië aan den Brit schen oorlog te bewerken mislukt zijn. Thans is het duidelijk, dat het Indische volk niet aan den oorlog van Groot- Brittannië wenscht deel te nemen. De eenige kwestie, wélke nog moet worden opgelost is, welke positieve stappen de Indiërs wenschen te ondernemen om vrij te worden.” Bose wees erop, dat zoowel de Indische openbare meening, als Gan dhi reeds stappen in die richting hebben ondernomen. Van die zijde heeft men geëischt dat de EngelscnAmerikaan- sche strijdkrachten Indië verlaten zou den, opdat er geen mogelijkheid zou be staan, Indië in de toekomst tot een slag veld te maken. Bose drong er op aan, dat concrete plannen door de Indiërs zou den .worden opgesteld, teneinde tegen den, toestand te zijn opgewassen voor het ge val de Britsche regeêring niet aan dezen Indischen ■eisch zou voldoen. Hij sprak zijn waardeering uit over de consequente afwijzende houding van Gandhi tegenover de toepassing van de politiek der „ver schroeide aarde” in Indië. Vervolgens verklaarde Bose dat het* Britsche Wereldrijk volkomen uiteen ge slagen zal worden. Hij noodigde Indië uit bij te dragen tot het verval van het Britsche Wereldrijk, opdat uit de asch van dit Wereldrijk een vrij en triumfee- rend Indië zou opstaan. Een eventueele werklooze of neutrale houding in deze crisis noemde Bose een „daad van poli tieke zelfmoord”. Een zekere hulp uit het buitenland zal voor dezen strijd noodzakelijk zijn. Hij zeide verder, dat de mogendheden, die de vijanden van het Britsche Wereldrijk zijn de ware vrienden van Indië zijn. Het is de hoog ste tijd, aldus Bose, dat mijn vrienden en medewerkers in Indië onderscheid leeren mgken tusscljen de binnen- en buitenlandsche politiek van het vrije Indië. Eerstgenoemde is uitsluitend een zaak van het Indische volk. De buiten landsche politiek daarentegen moet in samenwerking met de landen van het Driemogendhedenpact bestaan. Als Indië Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.i Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3. Tel. Namens de Ned.-Duitsche Kultuurge- meenschap sprak de Duitsche voorzitter, de heer Engelhardt, woorden van dank en waardeering. Hij overhandigde Senator BöhQtcker een aquarel van den Amster- damschen schilder Jan Wiegers. Senator dr. Böhmcker dankte vervol gens voor de vriendelijke woorden van erkentelijkheid. In de bijna twee jaren, die ik hier heb doorgebracht, zoo zeide hij, heb ik steeds mijn plicht gedaan. Die plicht roept, mij thans op een andere plaats. Ik weet, dat ik vele maatregelen genomen heb, die niet aangenaam waren, maar ik heb altijd er naar gestreefd recht, vaardig te zijn. Ik heb getracht de be langen van de stad te dienen en mijn ar beid is veel gemakkelijker gemaakt door de medewerking van Nederlandsche en Duitsche zijde. Er zijn hier vriendschap pen gegroeid en het valt mij zwaar deze schoone stad en haar bewoners te moeten verlaten. Senator Böhmcker dankte voor die medewerking en vriendschap en zeide, te hopen, dat de goede betrekkingen zullen blijven bestaan. Hij hoopte tenslotte, dat de Nederlanders verder van de ver schrikkingen van den oorlog zouden ge spaard blijven en dat in de toekorrist Ne derland de plaats zou mogen verkrijgen in Europa, waArop het recht heeft. De aanwezigen maakten hierna van de gelegenheid gebruik persoonlijk afscheid te nemen van. dr Böhmcker. De Amsterdamsche burgemeester, de heer Voute biedt dr. Böhmcker een boekwerk aan; (Polypoon-Sagers) Hedenavond spreekt Max Blokzijl van 2121.15 uur via den zender Hilv. II over Het Amerikaansche Huis van afgevaar digden zöu gisteren goedkeuring •hebben gehecht aan het nieuwe vlootbouw- program, dat geen nieuwe slagschepen omvat, maar den bouw van vliegtuigmoe- derschepen met* een totale tonnage van 500.000 ton onder oogen ziet. De-centrale persdienst van het N.A.F. meldtDe beëindiging van de extra- winteruitkeering aan werkloozen op 23 Mei jongstleden' heeft een herziening van de steunnormen noodzakelijk ge maakt. Inmiddels heeft ,deze herziening in overleg met het Nederlandsche Arbeids front en in samenwerking met het depar tement van Sociale Zaken en het depar tement van Financiën, plaats gevonden. De inwerkingtreding geschiedt met terug werkende kracht, van 23 Mei j.l. af, dus in aansluiting op de extra-winteruitkee- ring. De thans geldende nonnen onder vangen grootendeels de door het ver vallen van den extra-wintersteun ont stane vermindering van inkomsten en beteekenen voor het overige een niet ge ringe vereenvoudiging, welke de over zichtelijkheid voor de belanghebbenden ten goede komt. De negen gemeeute- Xlassen van voorheen zijn verminderd tot zeven. Het grondsteunbedrag voor de eerste klasse gemeenten bedraagt voor een gezin van man en vrouw 13.60, voor elk tot het gezin behoorend kind 1,40. De hoogste uitkeering welke wordt verstrekt, bedraagt voor alle klas sen 70 pCt, van het loon, vermeerderd met een vijfde gedeelte van de gezins- ledenbijslag. ingeval deze wordt genoten. Als toeslag op bovenbedoeld bedrag wordt aan hen, die aangesloten zijn bij een van Rijkswege gesubsidieerde en functioneerende werkloozenkas een we- keliiksche verhooging van f 1 verleend Hiermede is het verschil in uitkeering. dat voorheen reeds tusschen georeani- seerden en niet-georganiseerden in een werkloozenkas bestond, ten gunste van de georganiseerden vergroot, waardoor organisatie in het N.A.F. ook in dit ver band voor alle werkers wederom hoo- gere beteekenis heeft verkregen. I Bij de aanhoudende gevechten aan het omsingelingsfront van Sebastopol hebben gisteren Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers buitengewoon doel- treffend de ingebouwde vestingwerken aangevallen. Het gelukte eenige bijzonder goed gecamoufleerde en ingebouwde Soyjet-kanonnen tot zwijgen te brengen. van het Duitsche behaald. Ook in den centralen sector Oostelijke front hebben de vliegtuigen groote successen Zoo' konden met oorlogsmateriaal gelaclen treinen door bomvoltreffers vernield wor den. Elders ondersteunden Duitsche ma chines den strijd te land en vielen in het gebied van Brjansk ingesloten vijande lijke groepen aan. Ook in den Noorde lijken sector' werden omsingelde bolsje wistische ti/oepen aan de Wolchof doel treffend bestreden. Aan het Finsche front en het front van de Noordelijke Ijszee ondernamen Duitsche vliegtuigen verscheidene aan vallen op schepen in de haven van Moer- mansk en Joxonga. In de haven Moermansk werden verscheidene treffers geplaatst nabij 3 transportsche pen van elk 8000 b.r.t. Elf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. In de haven van Jokonga werden eveneens schepen met succes gebombardeerd. Later kon men branden op de vaartuigen waar nemen. Op den verjaardag van het Duitsch Turksche vriendschapsverdag wijdt de BerlijnsChe pers veel aandacht aan de be trekkingen .tusschen beide landen. De bla den wijzen er op, dat door dit verdrag onjuiste, door Londen en Washington ver breide, opvattingen over de Duitsch-Turk sche betrekkingen gecorrigeerd zijn en dat het pact berust op de ervaring, dat er geen natuurlijke tegenstellingen, maar wel na tuurlijke aanrakingspunten tusschen beide landen bestaan. Voorts herinnert de pers aan het gemeenschappelijke lot van Duitschland en Turkije na den eersten wereldoorlog. Tusschen Lübeck en Amsterdam be stond eens een ernstige rivaliteit. Dit is thans verdwenen en beide steden staan nu naast elkaar en verrichten hun nieuwe taak in een jong Europa. De burgemeester sprak den wensch uit, dat dr Böhmcker zou mogen slagen in zijn belangrijken opbouwarbeid in Lübeck en dat hij de beste herinneringen aan Amsterdam zou meenemen. Als dank voor zijn werkzaamheid bood de burgemeester Senator Böhmcker het standaardwerk van prof, Brugmans „De geschiedenis van Amsterdam” aan. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz, nr. 5 e., fr. p. p. 10 c. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend.dat, in afwijking van den gebruikelijken gang van zaken, Vrijdag a.s. geen aardappel- bonnen voor de nieuwe, wekelijksche, distributieperiode, zullen worden aange wezen. Deze bonaanwijzing zal Zaterdag volgen. In verband met den overgangs tijd van de aardappelen van den ouden oogst naar dien van den nieuwen oogst de rooitijd van vroege aardappelen is juist aangebroken zullen op deze bon nen belangrijk minder aardappelen ver krijgbaar kunnen worden gesteld dan de laatste weken het geval was. De moge lijkheid bestaat, dat de beschikbaar te stellen hoeveelheid 1 kilogram per persoon zal kunnen bedragen. Zeer waarschijnlijk zal echter nog een tweede bonaanwijzing voor aardappelen in de tweede helft van de komende week vol gen, waardoor het rantsoen iets verhoogd zal worden. De aardappelbon, Welke a.s. Zaterdag wordt aangewezen en waarvan de bedoeling is, dat er niet vóór Maan dag aardappelen op gekocht zullen wor den, zal de geheele volgende week gel dig zijn. Ter compensatie van de, kortstondige, verlaging van het aardappelrantsoen wordt Vrijdag reeds een bon aangewezen, welke recht geeft op het koopen van 250 gram gort of gortmout digheid hun opdracht ten uitvoer ge bracht. Want de toegang tot de Medway was met alle middelen, welke de toen krijgswetenschap kende, ver- Het fort Sheerness beheerschte met zijn kanonnen den ingang, welke bovendien door zware kettingen was af gesloten. Met volle overgave, welke voortkwam uit den diepen haat, dien de Nederlanders tegen' hun aartsvijand voel den. gingen zij tot den aanval over. Troepen gingen bij Sheerness aan land, bestormden het fort en vernielden het. De ketting, welke de riviermonding af sloot. werd stuk gezeild, tevergeefs trachtten de Engelschen door een deel van hun eigen schepen te laten zinken aan de Hollanders den verderen toegang te belettep. Recht gaan deze op hun-doel af. hoo- ger de rivier op, waarheen de groote Engelsche oorlogsschepen zich terugge trokken hebben, om aan de opdringende Hollanders te ontkomen. Terwijl de strijd zijn hoogtepunt nadert, komt de Ruyter zelf aan en neemt de leiding in handen. Zelf springt hij in een sloep, om zijn mannen aan te sporen. Brandend verzinken de Engelsche sche pen in het water; 6 groote oorlogssche pen worden vernield, terwijl de Engel schen zelf 12 van hun eigen schepen tot zinken brengen. De 2 grootste schepen, het admiraalsschip ..Royal Charles” en de ..Unity” ontsnapten aan dit lot. echter om-als buit in triomf naar Nederland te worden gebracht. Als een blijvende her- nering aan dit trotsche feit, bewaart het Rijksmuseum een groot stuk houtsnij werk met het wapen van (Engeland, een deel van den spiegel van de Royal Charles”. (Zie bijgaande afbeelding). De geheele onderneming, welke onder den naam ..De tocht naar Chatham” in de geschiedenis bekend is. heeft 8 dagen geduurd; een week, waarin de Engelsche hoofdstad in paniekstemming verkeerde en met de bezetting van Londen door de Nederlanders ernstig rekening hield. s De Ruyter heeft de onderneming niet zoover uitgestrekt. Het succes was groot genoeg en hij wenschte dit niet door een nog riskanter actie in gevaar te brengen; de indruk in Engeland was zóódanig, dat de onderhandelaars irt Breda opdracht ontvingen, vrede te sluiten. Dat het vredesverdrag van Breda niet zoo gunstig was als men van het voor ons zoo succesvolle verloop van den oor log zou verwachten, lag aan de toen reeds dreigende houding van Frankrijk. Dat noodzaakte De Witt tot een spoe- digen vrede. Tegenover belangrijke han- dels-voordeejen en de erkenning van ons bezit in Suriname ging onze nederzet ting in Noord-Amerika. Nieuw-Amster- dam (het tegenwoordige New York) verloren Tegen de dreigende alliantie van Frankrijk en Engeland was Nederland alleen niet sterk genoeg om de vruchten van de overwinningen, welke het genie van De Ruyter bevochten had. te plukken. De aangewezen bondgenoot van Neder land in dezen strijd, het Duitsche Rijk, was door een 30-jarigen oorlog zóó ver- 1—A J~4. U—4. J- 4-- -- was zijn invloed ten voordeele van land te laten gelden. Het Keizerlijke Japansche hoofdkwar tier maakt bekend, dat volgens bevestigde rapporten, welke ontvangen zijn omtrent den aanval op Dutch Harbour op 4 en 5 Juni j.l., de Japansche troepen 21 vijan delijke vliegtuigen hebben neergeschoten en een groot deel van de belangrijke vijan-delijke installaties aldaar vernield hebben. Volgens het Geallieerde hoofdkwartier in Australië hebben zware Japansche bommenwerpers een aanval gedaan op Port Moresby (Nieuw-Guinea). Door den Secretaris-Generaal van Volksvoorlichting en Kunsten zal, zooals reeds met een enkel woord gemeld, mor gen in het Rijksmuseum te Amster dam op plechtige wijze een De Ruy- ter-tentoonstelling geopend worden. De opening op dezen datum is geen toe val, maar houdt verband met de herden- king van een bijzondere gebeurtenis, die een hoogtepunt beteekent, niet alleen in de schitterende loopbaan van de Ruyter als bevelhebber van onze vloot, maar tevens voor de geschiedenis van Neder land als zeevarend volk en als groote mogendheid. Immers het is morgen precies 275 jaar geleden, dat de Nederlandsche vloot onder leiding van haar groeten admiraal den beroemden tocht naar Chatham heeft ondernomen en deze in de geschiedenis unieke prestatie tot een succesvol einde heeft gebracht. Van deze gebeurtenis is het, dat een on zer bekende historici terecht opmerkt: „Nooit is de Nederlandsche Staat aan de wereld machtiger verschenen dan in den tocht naar Chatham”. Wat was voor de Nederlandsche staats lieden, die over het algemeen ook in de tijden van onze grootste machtsuitbrei ding, een voorzichtige politiek voerden, aanleiding om opeens over te gaan tot een zoo agressieve oorlogshandeling, die «enerzijds onze vloot aan groote risico’s bloot stelde, anderzijds echter juist door haar gedurfdheid en door haar ♦oor den vijand volkomen verrassend element in geval van succes een buitengewoon ster ke en geslaagde zet op het politieke schaakbord was? In dit verband moeten wij ons den toe stand waarin de republiek bij het begip van het jaar 1667 verkeerde, realiseeren. In 1665 was de tweede Engelsche oorlog uitgebroken, toen Engeland het oogenblik gunstig achtte om den lastigen en suc cesvollen mededinger op zee definitief als maritieme mogendheid uit te schakelen, hetgeen in den eersten Engelschen oorlog nog niet gelukt was. Het begin van den oorlog scheen deze hoon te verwezenlij ken, toen de Nederlandsche vloot onder van Wassenaar van Obdam bij Lqwestoff een zware nederlaag leed. In het vólgende jaar echter, toen de Ruyter de leiding der vloot in handen had, verbeterde de toestand belangrijk. In den vierdaagschen zeeslag behaalde hij een schitterende overwinning, welke de nederlaag van Lo- westoff weer goed maakte. Onder den indruk vón deze gebeurte nissen begon in Engeland langzamerhand de behoefte naar beëindiging van den, zoo weinig succesvollen oorlog te groeien. Zoo kwamen de vredesonderhandelaars in Breda bijeen, maar het bleek niet mo gelijk om tot overeenstemming te komen, want Engeland wilde vasthouden aan de voor dat land zoo voordeelige bepalingen van den vrede van Westminster, die den eersten Engelschen oorlog beëindigd had. Maar na de successen, die onze vloot on der de Ruyter in dezen tweeden oorlog had weten te behalen, was de raadspen sionaris de Witt uit den aard der zaak niet genegen op deze basis vrede te slui ten. Daarom trachtten de Engelsche onder handelaars tijd te winnen, temeer, aan gezien dé positie van de republiek op internationaal gebied geleidelijk aan moei- lijker begon te worden, daar de verhou ding met Frankrijk minder goed werd. De gebeurtenissen, welke 5 jaren later, in het rampjaar 1672' werkelijkheid zouden worden, wierpen hun schaduwen al vooruit Onder deze omstandigheden was het duidelijk, dat de Witt een spoedig einde van dezen oorlog wenschte en daarom een vrede moest forceeren. Zoo rijpte bij hem het plan voor den tocht naar Cha tham. De Ruyter heeft met aarzeling de op dracht voor deze expeditie aanvaard. Als strateeg zag hij beter dan Johan de Witt de gevaren, waaraan de vloot bij een zoo geyzaagde onderneming bloot stond en de risico’s welke hij liep. Maar nadat het bevel ontvangen was, heeft hij de leiding in handen genomen en de onderneming met de meesterschap, die stoutmoedigheid met voorzichtigheid paarde, en die alleen hèm eigen was, uitgevoerd. In het diepste geheim werd een mach tige vloot van 80 oorlogsschepen en 20 branders met 3300 kanonnen en 18.500 ma trozen en soldaten verzameld. Op 17 Juni verscheen de vloot voor de Theemsmonding, die zij volledig afsloot, zoodat van zee-uit geen Engelsch échip meer naar de bedreigde hoofdstad kon doordringen. Daarop gaf de Ruyter op 19 Juni aan vice-admirïal van Ghent het be vel met zijn lichtere schepen de Medway- rivier op te varen Daar immers bevond zich de veilige oorlogshaven, waar de «rootste Engelsche oorlogsschepen een naar Engelsche meening volkomen veilige Scl’uiiplaat.s hadden. Men moet zich wel realiseeren. welk gedurfde onderneming het was om m®t een vloot op een belrekkelijk smalle rivier het land van den vijand binnen te drinScn terwijl de Engelsche landmacht aa? oevers daarvan verzameld werd. Van Ghent en zijn mannen hebben met ^tengewone dapperheid en stouémoe- In de Duitsche fabrieken, waar Neder landsche meisjes na hun aanmelding bij de arbeidsbeurzen werk gevonden heb ben, wordt in ruime mate gelegenheid tot ontspanning en sport geboden. Onze meisjes hebben in alle opzichten de ge lijke rechten als de Duitsche. Onderdak en verpleging voldoen aan de hoogste eischen, die men daaraan stellen kan. In dien men niet op eigen gelegenheid ergens in de kost wil gaan, vindt men steeds nog goed onderdak in de „Frauenlager” of „Madchenheime”, die men zoowel in de steden als op het platteland aantreft. Alle kosthuizen, zoo wel die bij particulieren als die, welke door de fabrieken voor het personeel ter beschikking gesteld worden, bieden mo dern comfort. In verhouding tot de hooge verdiensten zijn de uitgaven voor kost en huisvesting zeer gering. Ze bedragen met inbegrip van logies, eten en wasch slechts een derde, veelal een vierde ger deelte van de verdiensten, die vrijwel zonder uitzondering minstens dertig mark per week bedragen. Er zijn Nederland sche meisjes, die na een jaar werk het tot een verdienste van zestig mark per week hebben kunnen brengen I Bij vele fabrieken in Duitsche indus triecentra, waar de toevloed van arbeids krachten vooral het laatste jaar belang rijk gestegen is, heeft men zeer modern geoutilleerde. „Lager” gebouwd. Deze kampen zijn zeer geriefelijk en moeten voldoen aan moderne begrippen van com fort en hygiëne. Bad- en waschinrichtin- gen mogen nimmer ontbieken. Zeer vele kampen beschikken over radiodistributie- centrales. Er zijn veel kampen tevens, die over een eigen bioscoop beschikken. „Kraft durch Freude” van het Duitsche Arbeidsfront zorgt daarnaast steeds voor een rijke afwisseling aan ontspanning. i bevrijd zal zijn, moeten de Indiërs be slissen welken regeeringsvorm zij zullen kiezen. ..Spoedig, aldus verklaarde Bose woor delijk, zullen wij op het punt zijn aange komen, waarop wij de wapens ter hand zullen moeten nemen.” Hij riep zijn landgenooten op zich op dien dag voor te bereiden en tegelijkertijd in het ge heele land een bond tegen de politiek van de verschroeide aarde te vormen. De bevrijding van. Indië zal niet lang op zich laten wachten. Indië zal in den loop van dezen oorlog zijn vrijheid krijgen. Naar Stefani meldt, hebben Italiaansche torpedovliegtüigen op 15 Juni een aanval gedaan op een naar Alexandrië terug- keerend convooi, dat begeleid werd door eenige tientallen torpedojagers en krui sers. In een luchtgevecht werden 2 Spit fires gedwongen zich te verwijderen, ter wijl een derde werd neergeschoten. Na dat ,de luchttorpedo’s op het convooi wa ren geworpen, namen de bemanningen der vliegtuigen hevige ontploffingen waar'aan de scheepswand van 2 kruisers, en een daarvan zakte met het achterschip diep in het water. Een jager werd recht streeks getroffen en ging onder. Italiaan sche verkenningsvliegtuigen zagen in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee talrijke reddingboeien met schip breukelingen. Het Britsche slagschip „Malaya”, de vliegtuigmoederschepen „Eagle” en „Ar gus”, 2 torpedojagers ^n 5 corvetten zijn gisterochtend uit de Middellandsche Zee komend de haven van Gibraltar binnen- geloopen. Iets later kwamen nog 8 oor logsschepen binnen, waarvan 1 kruiser, die ernstige beschadigingen had opgeloo- pen aan voor- en achterschip en aan stuurboordzijde was opengereten ‘iri zin kenden toestand door 3 sleepbooten moest worden binnengehaald. Van de beide vliegtuigmoederschepen en van het slagschip 'en den torpedojager werden dooden en gewonden aan land gebracht. Naar verluidt vertoont ook de „Ebgle” zware beschadigingen. De teruggekeerde schepen waren in den nacht van 11 op 12 Juni uit Gibraltar vertrokken. Hét eskader bestond uit de „Malaya”, de „Argus” en „Eagle”, 3 kruisers, 8 tor pedojagers en 8 corvetten.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1