No. 18210. '1942. Vrijdag 19 Juni. Notities Bekanntmachung De Ruyter-tentoonstelling VERDUISTEREN v. 10.05 u. nam. tot 5.17 a. v.m. Maan: 19 Juni onder 12.43 v.m., op 10.52 v.m.; 20 Juni onder 1.10 S v.m., op 12 u. middag. 21 Juni E.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst - Den Haag) No. 115995. De nieuwe bonnen Weekrantsoenen hRi CHURCHILL WEER BIJ ROOSEVELT 32 321 Aflevering Wat er te zien is weken KPolV0oon-Afev«^ Even voor het vertrek* Vroege aardappelen Musterung der Geburtsjahrgange 1906 und 1907 HET DUITSCHE THEATER IN NEDERLAND” STELT ZICH VOOR J J ACHTHONDERD KINDEREN NAAR DUITSCHLAND R2' R2 pi nauw gesloten t Praatjes vallen geen gaatjes, het J J komt op daden aan. Wordt lid van den Nederlandscheh Volksdienst. (Aanmelden Stedelijk. Bureau, Prinsestnat 57) t Hauptdienstleiter Schmidt bezoekt Duitsche bedrijven Een vacantie van zes in Thiiringen De Nederlandsche Oost-Compagnie Na arrestatie doodgeschoten Engelschen trekken terug uit El Adem en Sidi Rezegh Ned. meisjes in Duitschland aan den slag Het Engelsch-bolsjewistische verdrag Nederlandsch Arbeidsfront Verdedigingsfront van Sebastopol aan het wankelen Moordenaars van Heydrich gevonden van spijsolie Roddelen Ring om Tobroek t COURANT p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. ƒ0.48 Adv. „Br bur. v. d. bl.” 10 c meer V vvi w, nujai iivgi ciioii I l i ovjo( rxaiHUUi M, III. w, UU rvvtiilis, uvuuauiuvini, w* 330263; Boekh. J. B. v. Seters Ir^, Theresiastr. 108a, Tel. 772*44; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 j 10.7.42 die Buch- spijsolie. L tige beker, de Ruyter gesel aan den tocht r met de groote Het Noordelijke in Rijks- de voedselvoorziening in HAAGSCHE f die door den stads- Brünn geëngageerd is van den PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’1 „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.18. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, i. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.48. opgeborgen moeten worden. De zevende zaal is» gewijd aan den derden Engelschen oorlog. Hier ligt een PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. RecL ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers, gevr f-- y HlvUWblC ITlvUC XJLJLJX» vil J-A7L KJ 1 dj VA. ƒ3.18. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. i. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.48. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr, Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c.' De leider Van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, Hauptdienstlei ter Schmidt, heeft in gezelschap van den waarnemenden Obmann van het Duitsche Arbeidsfront, Kretschmer, een aantal Duitsche bedrijven bezocht, die hadden deelgenomen aan den jongsten prestatie- wedstrijd. In de afzonderlijke bedrijven liet de Hauptdienstleiter zich verslag uit brengen over den gang van zaken in de fabriek en over den toestand van dit oogenblik. Bijzondere belangstelling leg de hij aan den dag voor de maatregelen op sociaal gebied, die genomen zijn om een bedrijfsgemeenschap tot stand te brengen. Overal uitte de Hauptdienstleiter woor den van erkentelijkheid, deed hij denk beelden aan de, hand voor verdere ver beteringen, voor het tot stand brengen van nieuwe inrichtingen, die ten goede zullen komen aan het personeel en daar mede ten goede van het geheele bedrijf. Vooral wérd hierbij de nadruk gelegd op het belang van een goede ventilatie en goede verlichting en van de doelmatige indeeling der plaatsen, waar gewerkt wordt, kwesties, waaromtrent het .Duit sche Arbeidsfront opheldering verschaft en advies verstrekt. Bij de bezichtiging der werkplaatsen betrok de Hauptdienstleiter de Duitsche en Nederlandsche arbeidskameraden in het gesprek en informeerde hij ook naar hun persoonlijken toestand. Het laatste werden de beide modelbe- drijven in den Haag, Deutsche Dienstpost en Deutsches Femmeldeamt, bezocht. Na een wandeling door de dienstvertrekken van deze beide bedrijven werd een be zoek gebracht aan de „Arztliche Be- treuungsstelle” van de Deutsche Dienst- post Hier bevinden zich naast voorbeel dige kamers voor medisch onderzoek a He slechts denkbare inrichtingen voor de ge neeskundige behandeling. Lichte, vrien delijke ziekenkamers, groote, fraaie bal kons voor zieken en herstellenden vor men de voorwaarden voor een spoedige genezing. Elders werd een der behaag lijk ingerichte .vrouwentehuizen van de Deutsche Dienstpost bezichtigd. Tenslotte richtte Generalkommissar Schmidt het woord tot de Duitsche be drijfsleiders, Betriebsobmanner en tot de Nederlandsche sociale bedrijfsbeheerders van de Duitsche bedrijven. Hij zeide hierbij o.a, het volgende: „Wij hebben in Duitschland in de be drijven een gemeenschap opgebouwd, die alleen ons in staat stelde de groote taak /van het verleden en het heden te ver vullen. Wanneer wij het geluk hebben hier in een land te wonen, welks men- schen ons verwant zijn, dan kunnen wij ook aan de Nederlandsche werkers de oprechte verzekering geven, dat wij hun als eerlijke kameraden tegemoet zullen treden. Wij denken er niet aan, dit volk te onderdrukken of zijn land in te lijven, want wij weten, dat de Führer zeer groo te waardeering koestert voor de men- schen in het Nederlandsche gebied en dat de volkomen rechtsgelijkheid van de Duitschers en de Nederlanders het doel is van zijn politiek. Ons streven moet er daarom op ge richt zijn ook den Nederlandschen arbei der de resultaten van onze sociale poli tiek te doen deelachtig worden en alle vraagstukken van sociaal-politieken aard onder krachtige medewerking van de Nederlanders tot een bevredigende op lossing te brengen.” De Nederlandsche Volksdienst had van daag weer een drukken dag. Acht honderd kinderen moesten door de zorg van deze instelling naar Thüringen worden ge transporteerd, waar zij bij pleegouders op het platteland een gezonde vacantie van 6 weken gaan doorbrengen. Na vele weken van voorbereiding is het moment van vertrek steeds de klap op den vuurpijl, want dan moet de orga nisatie sluiten als een bus^ Eer de lange D-trein, die vanmorgen reeds tijdig klaar stond in het station Rollandsche Spoor en waarin 199 Haagsche kinderen als eer ste groep een plaatsje kregen, kon ver trekken om vervolgens in Haarlem een gezelschap van 254 kinderen en in Am sterdam een van 344 kinderen op te nemen, moest er'nog heel wat geregeld en gecontroleerd worden. De wachttijd werd irttusschen veraangenaamd door op gewekte muziek van het stafmuziekcorps van de politie. Toen de trein om 10.42 onder de over kapping uitstoomde, steeg er een vroolijk gejuich op uit de kinderschare, die met vlaggetjes in nationale kleuren de ach terblijvende ouders, broers en zusjes tot weerziens toewuifden. Vier problemen De diplomatieke metjewerker van Reu ter schrijft, dat er aanleiding is om aan te nemen, dat Churchill’s bezoek aan Washington „uitsluitend zakelijke motie ven” heeft. De vier groote vraagstukken van het oogenblik zijn: 1) de vorming van een tweede front; 2) het transportvraag- stuk; 3) de strategie in het Naburige en het Verre Oosten; 4) de Amerikaansche leveranties aan Engeland, de Sovjet-Unie en China. De aanwezigheid van generaal sir Allan Brooke en generaal-majoor Sir Hastings Ismay is van beteekenis, aldus de mede werker. Men kan niet verwachten, dat Churchill zich gedurende fijn verblijf in de Ver. Staten in het openbaar zal ver- toonen. Hij zal zeker niet voor de radio spreken of bij bijeenkomsten tegenwoor dig zijn. Den meesten tijd van zijn bezoek zal hij met gesloteh deuren besprekingen met Roosevelt over dringende oorlogs- vraagstukken hebben. Een der belangrijk ste oogmerken van zijn bezoek is het scheppen van de mogelijkheid tot het tref fen van „bliksemsnelle beslissingen”. Kolonel-Generaal Rommel bezichtigt Artillerié-waarnemingsposten in de Cyrenaïca. Atlantic-Holland-P.K. Moosmüller) In onze artikelen, geschreven naar aan leiding van de oprichting van de Neder landsche Oost-Compagnie spraken wij de verwachting uit, dat dit nieuwe lichaam zijn werkzaamheid wel zou moeten be ginnen met het vormen en steunen van kapitaalkrachtige ondernemingen in het Oostland-gebied, ten einde daar het land rijp te maken voor den trek van Neder landsche kolonisten. Deze verwachting wordt bevestigd door het volgende bericht, dat de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden” gisteravond uit Riga heeft ontvangen: „De onder lei ding van den secr?-gen. voor Bijzondere Economische Aangelegenheden, dr. Rost van Tonningen, staande Nederlandsche economische delegatie, heeft haar bezoek aan Oostland beëindigd. De besprekingen ter plaatse hebben verstrekkende moge lijkheden tot deelneming van het Neder landsche bedrijfsleven aan den opbouw der Oostelijke gebieden opgeleverd. Bo venal is een financieel^ en materieels deelneming van Nederland te verwachten”. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. Radio-uitzending met leden der Opera voor den Hilversumschen zender Met een buitengewoon gevarieerd ar tistiek programma treedt het Duitsche Theater in Nederland, dat op het oogen blik wordt gevormd, in een radiouitzen- ding van Hilversum Woensdag 24 Juni a.s. des avonds van kwart over zeven tot tien minuten over half negen voor de eerste maal voor het publiek. Meeren- deels uit het voor het komende seizoen vastgestelde programma zal een aantal leden van de Opera aria’s, duetten, ter zetten en een kwartet uivoeren. In deze uitzending, waarvan de muzikale leiding in handen is van Wilhelm Franzen, tot dusver verbonden aan de Stadtische Bühne te Freiburg, zullen de volgende artisten zich voorstellen; Gabriel Lanko met den proloog uit \Bajazzo”. Lanko komt na zijn optreden in verschillende theaters te Berlijn thans als heidenbariton van het Grenzland- theater te Konstanz. Trude Sorge, die de partij der jonge dramatica en als mezzo-sopraan optreedt hetzelfde genre, dat zij in haar vyoegeren werk kring in den stadsschouwburg te Bonn beoefende zal zingen de aria ,,Nur der Schönheit weihte ich mein Leben” uit de ..Tosca” van Puccini. Uit de opera van Smetana ..Die verkrttifte Braut” zingen Tyctie Turlitaki en bach htt duet ..Mit der Mi ("yTr) hfi** r»1 li Te Praag wordt officieel medegedeeld: De moordenaars van den plaaisvervan* genden Rijksprotector SS-Gruppenführer en generaal der politie, Heydrich, zijn gisteren in de ochtenduren na een uitge breid onderzoek door de staatspolitie te Praag, in een kerk aldaar, waar zij ge- ruimen tijd een schuilplaats hadden ge vonden, opgespoord en bij de arrestatie doodgeschoten. Tevens is het daarbij ge lukt hun naaste medeplichtigen onschade lijk te maken. Alle betrokkenen zijn Tsjechen, die door Britsche vliegtuigen tot de uitvoering van den aanslag in het protectoraat zijn afgezet. Een in Cairo gepubliceerd officieel communiqué meldt, dat de Britsche troe pen zich teruggetrokken hebben uit de stellingen van El Adem en Sidi Rezegh. In het Rijksmuseum te Amsterdam wordt, zooals reeds gemeld, hedenmid dag de De Ruyter-tentoonstelling ge opend in aanwezigheid van een groot aantal autoriteiten. Ook rechtstreeksche afstammelingen van De Ruyter, waartoe behooren de families de Ruyter van Ste- veninek en de Ruyter de Wildt, zullen bij de openingsplechtigheid aanwezig zijn. Nu de schilderijen uit onze musea voor het grootste deel zijn geëvacueerd, was het niet mogelijk een kostbare collectie schilderijen bijeen te brengen. Toch zijn er twee groote schilderijen van van de Velde en een prachtig portret van Fer dinand Bol aanwezig alsmede verschil lende origineele teekeningen van van de Velde. Verder vindt men er platen eh gravures uit de 17de eeuw, welke tot de verzameling van het Rijksprentenkabinet behooren en voor het groote publiek on bekend zijn. Van verschillende gravures zijn diorama’s of vergrootingen gemaakt, welke zeer indrukwekkend zijn. Tot de importante stukken van deze verzame ling behooren bovendien een zeer mooi 17e eeuwsch scheepsmodel uit het Scheep vaart Museum in Amsterdam, een vitri ne met penningen uit den tijd van de Ruyter, uit het Rijksprentenkabinet, als mede adelsdiploma’s en brieven van de Ruyter afkomstig uit het Rijksarchief. Doof middel van korte, sprekende teksten is een overzicht gegeven, over het ge heele leven van de Ruyter, aan de hand waarvan het publiek zijn geheele loop baan als in een film ziet voorbij trekken. De tentoonstelling is over acht zalen verdeeld. De eerste, welke als huldiging aan den grooten vlootvoogd is bedoeld, bevat alleen een imposant borstbeeld, dat speciaal voor deze tentoonstelling, door den beeldhouwer Blom in den Haag is uitgevoerd, in het kader van de opdrach ten, welke door het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten aan kunste naars worden verstrekt. De tweede zaal omvat de periode van zijn geboorte tot aan zijn 45e jaar, toen hij bij de handels vloot diende en daar van matroos tot scheepskapitein opklom. De derde zaal bevat de periode van 1652’54. de eerste Engelsche oorlog. In deze periode treedt de Ruyter voor het eerst op dqn voor grond door zijn overwinning bij Porth- mouth. In deze zaal vinden wij ook de familieportretten van de Ruyter en zijn derde vrouw Anna van Gelder, met wie hij juist in 1652 in het huwelijk is ge treden. De vierde zaal vertelt van de successen van de Ruyter* tijdens den oor log met Zweden. De vijfde en zesde zaal zijn gevuld met herinneringen aan den tweeden Engelschen oorlog. Hier hangt een imposant schilderij van v. d; Velde, dat den 4-daagschen zeeslag voorstelt, hier staat het prachtige scheepsmodel van de ..Hollandia”. dat een tijd lang het admiraalschip van de Ruyter is geweest. Van den tocht naar Chatham geeft een diorama van groote afmetingen een in drukwekkende voorstelling. In deze zaal bevindt zich ook het kostbaarste stuk van de tentoonstelling, de beroemde gouden beker, welke althans voor eenige dagen uit den schuilkelder is opgehaald en voor het publiek te zien is. Het is de prach- welke door de Staten aan ~":honken is ter herinnering naar Chatham. In verband waarde van dit unieke stuk zal de beker na eenige dagen weer Ten hoogste 7 en 11 cent per k.g. In een officieele publicatie, elders dit blad opgenomen, maakt het bureau voor oorlogstijd de prijzen bekend, welke ten hoogste aan den consument voor vroege aardappelen in rekening gebracht mogen worden in het tijdvak van 20 Juni tot en met 11 Juli 1942. De prijs bedraagt voor de kleine sorteering 7 cent per k.g. en voor de groote sorteering de offi cieele publicatie geeft de maten aan 11 cent per k.g. Deze prijzen mogen ver hoogd worden met 1 cent per k.g. voor thuisbezorgen en 1 cent per k.g. voor schrappen, waarbij de weging dient te geschieden vóór het schrappen. Alleen al een verblijf in een van de vele Duitsche bergstreken, welke rijk aan na tuurschoon zijn, waar tevens zeesy vaak belangrijke fabriekscomplexen verrezei^ zijn, verschaft een prachtige levenserva ring aan de Nederlandsche meisjes, die in Duitschland werk gebonden hebben. Men kent de vele prachtige Duitsche natuur- streken van foto’s van kennissen, uit boe ken en van de film. Vroeger konden alleen rijkelui van dit natuurgenot profiteeren. De thans in Duitschland werkende Neder landsche meisjes profiteeren niet alleen rijkelijk van dit genot, doch worden bo vendien voor hun arbeid in de fabrieken ook nog dik betaald ook. Welke nieuwe indrukken hebben niet tal van Nederlandsche meisjes, die werk in Duitschland aanvaard hebben, opge daan! Vele meisjes vonden werk in groote steden als Berlijn, Leipzig, Dresden, Bres lau. Anderen kwamen in Weenen, Stutt gart of München. Kraft durch Freude” de werkgemeenschap van het Duitsche Arbeidsfront organiseert in den vrijen tijd ontspanningsreizen, zoodat men onder des kundige leiding tal van nieuwe indrukken verzamelen kan. Door zijn groote uitgestrektheid biedt het Groot-Duitsche Rijk als aangename omgeving voor degenen, die bij de arbeids beurzen werk zoeken, een ruime keus. aantal prachtige gravures, welke ons de steeds groeiende populariteit van den grooten vlootvoogd bewijzen. De laatste episode van zijn leven vindt men in de achtste zaal in beeld gebracht. Daar de laatste de Ruyter-tentoonstel ling in 1907 werd gehouden in het Rijks- prentenkabinet, mag men verwachten, dat er thans van de zijde van het publiek voor dez? tentoonstelling groote belang stelling zal bestaan. De opperste Raad der Sovjet-Unie heeft gisteren besloten het verdrag met Enge land te ratificeeren. In de loges der zaal bevonden zich Stalin, de leden van het presidium van den oppersten Raad en de leden der regeering. Molotof bracht ver slag uit over zijn onderhandélingen te Londep en Washington. Voor de volgende week zijn de vol gende distributiebonnen voor de ge bruikelijke hoeveelheden aangewezen: Vleesch Brood 38, 39 Rookartikelen heeren 10 Sigaren heeren 40 Sigaretten dames Voorts is aangewezen tot 11 Juli a.s.: 250 gram gort Door middel van de radio leidt de vooruitgeschoven waarnemer uit de stel lingen van de Duitsche Infanterie het vuur van d» Artillerie op de stellingen van den vijand. £WeUbUd-Polj/goon*P.K> Schmidt-iScheecierJt Te Londen is officieel medegedeeld, dat minister-president Churchill in de Ver- eenigde Staten is aangekombn, in gezel schap van sir Alan Brooke, chef van den generalen staf van het Britsche Rijk, en generaal-majoor Ismay, secretaris van den chef van het stafcomité. Uit Washington meldt* de Britsche be richtendienst, dat het Witte Huis heeft medegedeeld, dat Churchill onverwijld met Roosevelt besprekingen zal voeren over de vraag „hoe de oorlog gevoerd en gewonnen kan worden”. De berichtendienst meldde voorts dat Donderdag te middernacht in het Witte Huis een conferentie was bijeengeroepen. Washington meldt, dat Churchill onmid- dellijk na zijn aankomst besprekingen met Roosevelt heeft gevoerd. Gezegd wordt, dat de onverwacht^ reis van Churchill in verband moet worden gebracht met den toestand, ontstaan door het groote gebrek aan scheepsruimte en de laatste militaire gebeurtenissen. Het bericht van Churchills reis naar Washington is vanochtend te 2 uur in En geland bekend geworden. Het was een volkomen verrassing. Slechts de hoogste officieren en de leden van het kabinet wa ren op de hoogte. Dinsdag nog was Chur chill door den koning in audiëntie ontvan gen. Te Washington, aldus vervolgt de be richtendienst, waren de journalisten uit- genoodigd voor een conferentie bij den secretaris van Roosevelt, Early. Pas tien minuten van tevoren waren zij daarvan in kennis gesteld. Op de conferentie deed Early mededeeling van Churchills bezoek. Hij voegde daaraan toe, dat van Roose velt en Churchill deze week geen verkla ringen zijn te verwachten. Het gezelschap van Churchill Naar Reuter meldt, bevinden zich in Churchill’s gezelschap behalve generaal Sir Allan Brooke en generaal-majoor Sir Hastings Ismay, nog de brigade-generaal Gi M. ptewart, Sir Charles Wilson, de secretaris John Martin en de fregatten kapitein ’Hiompson. Alle mSnnlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1906 und 1907 haben sich zur Musterung wie folgt zu melden a) aus den Provinzen Südholland und Seeland bei der Wehrmachtkommandan- tur Den Haag, Lange Voorhout 38 am 29.6.42 Vorm. 8 Uhr die Buchstaben AMam 30.6.42 Vorm. 8 Uhr die Buch staben NZ. b) aus der Provinz Nordhollandin Amsterdam-O, Schule, lepenweg 13, am 1.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben A—M; am 2.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben NZ. c) aus den Provinzen Friesland. Gro ningen, Drenthe und Overijssel b/d Wehr- machtkommandantur Zwolle, Rojensingel 13, am 3.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buch staben AMam 4.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben NZ. d) aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant bei der Orts- kommandantur ’s-Hertogenbosch. Juliana- plein 2, am 6.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben AMam 7.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben NZ. e) aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommaridantur Maastricht, Vrijthof 46, am 8.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben AF; am 9.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben GM am Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben NR am 11.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 staben SZ. Die Meldepflichtigen haben militarische und sonstige Ausweispapiere und 2 Pass- bilder grosse 37x52 mm in Bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillen trager das Brillenrezept mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahr- geld .3. klasse gegen vorzeigen der Fahr- karte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: De Rijksdienst voor de werkver ruiming heeft de volgende regeling ge troffen; In tegenstelling tot vorige jaren zal dit jaar niet tot beperking van de werkverruimir worden overgegaan, met dien verstande, dat de vérplichting tot het aanvaarden van passend werk in het vrije bedrijf, onverminderd blijft be staan Met betrekking tot de steunver lening is echter bepaald, dat de steun regeling met ingang van 22 Juni a.s. is gesloten voor allen, die zijn goedgekeurd voor werk in de werkverruiming. Voor afgekeurden. gedeeltelijk werkloozen en bijzondere gevallen, waarover met den Rijksdienst voor de werkverruiming overleg is gepleeg< blijft de steunrege- geopend. Voor gemeenten, die voor het sluiten van de steunregeling tenge volge van vervoersmoeilijkheden of ge brek aan werkverruimingsobjecten in fuoeilijJtheden zouden geraken zijn plaat sen in een werkkamp, zoowel voor nor- 8taal als Jacht werk, beschikbaar. t Op de gemeentelijke reclame-zuilen en aanplakborden, er is, gelukkig, den laatsten tijd ordening gekomen „in deze wilde en uitbundige plakkerij ziet men sedert kort een knap geteekende en suggestieve plaat piet als tekst: „Rod delen schaadt uw volk”. Lang niet alles wat ons vólk schaadt, leent er zich toe om er op deze origineele en pakkende wijze tegen te waarschuwenwaar dit niet mogelijk is, moet men zich maar troosten met het geloof, dat men door schade en schande wijs wordt. Roddelen is een wijd-ver breide on deugd. Vergissen we ons niet, dart be hoorde oorspronkelijk het woord tot het vocabulaire van de tooneelwereld. Vroe ger, natuurlijkvroeger, werd nergens zoo virtuoos geroddeld als in de kringen van 'het tooneel. Nu roddelt om zoo te zeggen, iedereen, zélfs de man die waar schuwt tegen het roddelen. Men kent toch evengoed als wij die brave zielen, die een roddel-verhaal beginnen met te •zeggen, dat zij geen kwaad willen ver tellen, méér dat tochen dan volgt een verhaal, dat „roddelen” in optima forma is. Er wordt ontzaglijk veel ge roddeld op het oogenblik en het is goed, daf tegen dit ingevreten kwaad iets ondernomen wordt. Zelfs onze ver trouwdste huisgenooten kunnen plotse ling met een verhaal komen, dat aanlei ding geeft te vragen of ’t nu wel zeker is, dat het zóó is gebeurd en niet anders. Roddelen is een kwaad, dat bij den wortel moet worden aangevat. Het wor telt in den bodem van den haat. De haat vreet aan het beste van ons volk. Wan neer wij in een hoofdartikel van- ,.Het Nationale Dagblad” lezen„wij durven fanatiek te haten, omdat wij Germanen zijn”, dan bewijst deze enormiteit, dat er menschen zijn, die, ook al mogen zij veiA vuld zijn van de beste bedoelingen, zich gemakkelijk vangen laten in den ban van het holle, valsch-imponeerende woord, waarvan het gebruik door niets gerechtvaardigd wordt. Ook wij zijn Germanen, maar den haat hebben wij nooit als iets specifiek Germaansch ge zien. Een dergelijke enormiteit zou haat kunnen kweekenmen kan niet te voor zichtig zitn. „Verbeter de wereld, begin bij u zelf”, is een slagzin, welke nog altijd opgeld doet. Vooral wappeer het gaat om den,haat en het kwaad van het roddelen, kwaad, dat ons volk zoo ont zaglijk veel schade berokkent, juist in een tijd, welke roept, heen, schreeuwt om broederzin en samenwerking. De gesloten gordijntjes Is bet u reeds overkomen, waarde lezer, dat ge, een eetgelegenheid binnén- komend, waar ge tot uw genoegen een tafeltje aan het raam hebt vrij gezien, van den kelner te hooren kreeg, dat ge meer naar binnen uw maaltijd moet nut tigen en niet voor het raam, tenzijde glasgordijntjes gesloten worden? Ge zult dan het onbehagelijke gevoel over u ge kregen hebben, dat vroeger gewekt werd door de horretjes-menschen uit den tijd onzer grootouders. Gluren achter de horretjes en dineeren achter de gesloten gordijntjes, er zit iets scheefs in deze dingen. Zeker, de bedoe ling van de gesloten gordijntjes is duide lijk; het is' niet prettig voor een armen, hongerigen drommel op straat, wanneer hij smakelijk etende menschen achter de ramen ziet. Maar steekt er geen valsche sentimentaliteit in die gesloten gordijn tjes? Van tweeën één, óf men zorge er voor, dat de arme, hongerige drommel zich óók behoorlijk kan voeden, het geen toch ligt in den volkschen zin en dan is er-geen aanleiding zich te ver schuilen, óf men erkent het feit, dat er gebrek geleden wordt, maar dat men het recht heeft zichzelf goed te doen „achter de gesloten gordijntjes, want dan zien ze me lekker niet”. Er gebeurt veel achter de gesloten gordijntjes, die maskeeren moeten dingen, die ingaan tegen de leu zen van den tijd. Een dergelijke menta liteit is ontoelaatbaar. Wat wij hier laken, is het voor schrift der gesloten 'gordijntjes. De fijngevoelige, die den nood van den tijd begrijpt en den dwang van de omstandig heden, weet vanzelf wel zijn juiste plaats te kiezen. He( D.N.B. meldt: deel van het krachtig versterkte Sovjet- verdedigingsfront van Sebastopol is aan het wankelen gebracht. De Duitsche en Roemeensche troepen hebben in nieuwe snelle opmarschen den Noordelijken baai tegenover de stad Sebastopol bereikt Daarmede is het Noordelijke deel van de geheele Sovjet-vesting in handen van de Duitsche en de verbonden troepen. In Noord-Afrika hebben de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten gisteren in den loop van den dag den ring om de Britsche vesting Tobroek nauw gesloten. Anton Lehm- !utter sank zu Tyche Turlitaki is in Smyrna geboren. Na de muziekstudie te Weenen voerden engagementen en groote concert reizen haar over Berlijn, Frankfort, Leipzig en Breslau weer terug naar de volksopera te Weenen. vanwaar zij thans als mezzo-sopraan en lyrische zangeres naar het Duitsche Theater in Nederland komt. Anton Lehmbach. een geboren Rijn lander. is aan vele radioluisteraars be kend uit de Rijkszenders Keulen en Frankfort. Van hem hooren wij ook de aria ..Dies Bildnis is bezaubernd schön” uit de ..Zauberflöte” van Mozart. Anton Lehmbach is als operette-tenor aan het Duitsche Theater in Nederland ver bonden. Stefan Iwelja, schouwburg te voor de partij van den Italiaanschen tenor, zingt uit „La Bohème” „Wie eis- kalt ist dies Handchen”. Uit de „Rigoletto” van Verdi wordt door Jeanette Wenzel, Hildegard Jach- now. Stefan Iwelja en Gabriël Lanko gezongen het kwartet uit het vierde be drijf Als solisten hooren wij Hildegard Jach- now, die door den stadsschouwburg van Chemnitz geëngageerd werd voor het Duitsche Theater als altzangeres. in de aria ,Ach. Ich habe sie verloren” uit de opera van von Gluck „Orpheus en Eury- dice”. Jeanette Wenzel en Kammersanger Fritz Harlan zingen uit Mozart’s „Don Giovanni”: „Reich mir die hand mein Leben”. Bovendien zingt Kammersanger Harlan, die als lyrische bariton van het staatstheater te Karlsruhe komt, het „Lied an den Abendstern” uit de opera „Tannhauser” van Richard Wagner. Van Hermann Uhde van de Staats- opera München, die eerst als gast, later als vaste medewerker aan het Duitsche Theater zal zijn verbonden en wel als bas-bariton, hooren wij de aria „O mein Palermo” uit ..Die Sizilianische Vesper" van Verdi en de groote aria van Philippo „Sie hat mich nie geliebt” uit de „Don Carlos” van denzelfden componist. Het program, dat met zijn veelzijdig heid voor elkeen iets wil brengen, wordt besloten met het terzet uit de „Rosen- kavalier” van JUchard Strauss gezongen door Tyche Turlitaki, Hildegard Jachnow én Jeanette Wenzel. Bovendien zal nog Heinz Rolwes, de eerste concertmeester van het Duitsche Theater, die tot dusver als leeraar aan het conservatorium te Keulen werkzaam was .de Capriccio voor viool en orkest van Paganini spelen. Termijn van bon 24 verlengd De termijn binnén welke aflevering van spijsolie op de bonnen „24’’ der boter- en vetkaart mag plaats vinden, is verlengd tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. Zooals bekend, geven genoemde bonnen uitslui tend recht op aflevering van 240 gram

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1