DISTRIBUTIE-MAATREGELEN No. 1821 f. Zaterdag 20 Juni. 1942. VERDUISTEREN De aanval op de Engelsche convooien ISO HAANTJES VERKOCHT Suner te Rome be-Ruyter-tentoonstelling geopend Wöilps Boeroe en Sanana-eilanden bezet Weer Amerikaansche vliegtuigen boven Turkije Ned. meisjes in Duitschland aan den slag Heden: van 10.05 aar nam. tot 5.17 aar v.m. Morgen: van 10.06 aar nam. tot 5.17 aar v.m. Zware ’Britsche verliezen m de Middellandsche Zee „Hulpwerk Beeldende Kunst” Geldigheidsduur aardappel- bonnen verlengd ^2 K.G. aardappelen op bon 32A Uitreiking nieuwe kaarten De Ned. Arbeidsdienst LEVENSMIDDELENKAARTEN VOOR RIJKSDUIÏSCHERS Eerste bespreking Roosevelt- Churchill Nederlandsch schip „Flora” tot zinken gebracht Britsche jagers bij Nederlandsche kust neergeschoten Van 25 Juni tot en met 10 Juli in den Dierentuin Ontruiming van Oost-Anglia BUREAUX: WAGENSTRAAT 35- 37 ONBEHEERD STAANDE RIJWIELEN MOETEN ZIJN AFGESLOTEN 1 HAAGSCHE COURANT een en 8e pe- 8e en vlV Jrl 1,| ft Vil* 1 |/VUViCVUl I w ft handelaren zonder pardon, proces-verbawl zal worden taak ontvangen, die m ding I opgemaakt. I cn- W’etterau) voor- eeniae ontvangen worden dat het koopvaardijschip dat in Engelsch- ten Noord- De aanstelling tot een bepaalden rang geschiedt bij gebleken geschiktheid voor de categorie a: na een half jaar. voor de categorie b: na ca. 3 a 4 maanden. is het tegendeel te -van de De Spaansche minister van buitenland-' sche zaken Serrano Suner, is in gezelschap Van zijn Italiaanschen collega graaf Ciano, te Rome aangekomen. Het particuliere karakter van dit bezoek wordt officieel onderstreept. Dientengevolge vond geen officieele ontvangst plaats, meldt S. P. T. uit Rome. Suner heeft zijn intrek genomen in de Villa Madama, het officieele hotel van de Italiaansche regeering. Hij zal tot Maan dag in Rome blijven. A.- Brandstoffen Ten behoeve van gezinnen van 7 of meer personen waarbij hoogstens één Sid van het inwonend dienstpersoneel meegerekend zullen extra rantsoen- bonnen voor vaste brandstoffen worden afgegeven en wel jan gezinnen van 7 t.m. S personen drie, en aan gezinnen van 10 of meer personen zes raptsoenbonnen. Belanghebbenden, die reeds in het be zit moeten zijn van een brandstoffen- kaart DV. moeten hiertoe overleggen een ongevuld inlichtingenformulier MD 108. ajsmede de distributie-stamkaarben van alle gezinsleden. De uitreiking geschiedt aan afzonder lijke tafels, voorzien van de aanduiding ..Brandstoffen”. Het D.N.B. meldt uit TokifcNaar eerst thans bekend wordt hebben de Japanners op 24 Mei de Boerde en Sanana-eilanden bezet. Daarmee zijn de Molukken. welke strategisch van ’belang zijn door hun ligging ten Noorden van Australië, ge heel in Japansche handen gekomen. De Japanners ontmoetten geen tegenstand. Schoenenbonnen Aanvraagformulieren tot het verkrij gen van een schoenenibon moeten worden ingeleverd op den dag. welke voor het afhalen der bonkaarten is aangewezen Naar uit Ankara gemeld wordt, zouden opnieuw Amerikaansche vliegtuigen op weg naan de Noordkust van de Zwarte Zee over Turksch gebied hebben ge vlogen. Het zou gaan om 13 tot 14 ma chines, welke door het Turksch afweer geschut zijn beschoten. Volgens tot dus ver qntvangen berichten zijn de toe stellen Donderdagavond in het kustge bied beschoten. Aan den kost moeten alle Nederlandsche meisjes, die in het Groot-Duitschc Rijk door ipiddel van de arbeidsbeurzen werk gevonden hebben, in het begin wat wen nen. Maar hoezeer vaak 8ok afwijkend van hetgeen men hier te lande gewend was, zijn alle Nederlandsche meisjes het er toch eenparig over eens, dat de kort degelijk en soiled is en ruimschoots toe reikend. Vele meisjes hebben kunnen vaststellen, dat ze na korter of langer ver blijf in Duitschland aan gewicht toegeno men hadden. De medische verzorging Is zeer nauwgezet. Aan fabrieken zijn man nelijke of vrouwelijke artsen verbonden, die zorgvuldig over de gezondheid van het personeel waken. De in Duitschland tewerkgestelde Ne derlandsche meisjes zijn frissche en mon tere menschen, niet bleek en stompzinnig afgetrokken, doch opgewekt en vroolijk. Met toewijding verrichten ze na een een- I hun dierbaar geworden is. En dit niet I alleen, omdat bet znn jood betnnl/t /tt. Arbeid heeft in het nieuwe Duitschland een machtige positie verworven. „Wer ken is geen schande”, en .Arbeid adelt" zijn gezegden, die In Duitschland ten volle bewaarheid worden. 1 Honderden Nederlandsche meisjes, die Kaarne een eigen broodwinning wilden verwerven en die naar zelfstandigheid weefden, hebben door middel van de ar- en dankbar* i» met liefde vervu’- De succesvolle Duitsche aanval op Sebastopol. Een bestor.^- bereid. Nog beschiet de Artillerie de door den vijand bezette h *25 Wc”'dt •ogenbykken komt de Infanterie aan de beurt. (Anantic-Holland-p<K’ 03 'Maan: 20 Juni onder 1.10 v-m., op 12 u. middag21 Juni onder 1.34 v.m* op 1.08 n.m. E.K 22 Juni onder 1.59 v.m., op 2.21 n-m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Van officieele zijde te Rome worden de verliezen, dje de beide Engelsche con vooien door de Italiaansche en Duitsche luchtmacht en door de Duitsche en Ita liaansche marine zijn toegebracht als volgt opgegeven: Van het uit ruim 30 eenheden bestaande convooi, dat uit Gibraltar naar het Oosten was gevaren, werden door het Italiaansche luchtwapen en de Italiaansche marine 3 kruisers, 2 torpedobootjagers en 9 stoom schepen tot zinken gebracht. Een slag schip, 1 vliegtuigmoederschip, 3 kruisers, 4 torpedobootjagers en eenige schepen zijn stellig beschadigd. Bovendien kreeg bij een aanval op de naar Gibraltar terug varende eenheden 1 torpedobootjager een bomtreffer. Slechts 1 Italiaansche torpe dobootjager werd in den loop van de actie zwaar beschadigd, doch kon een Italiaan sche haven bereiken. Het uit ruim 50 schepen bestaande con vooi, dat uit Alexandrië was vertrokken en in Westelijke richting voer, werd door het Duitsche en Italiaansche lucht wapen en het Duitsche duikbootwapen de volgende verliezen toegebracht: Zes krui sers en torpedobootjagers, 6 schepen met in totaal 56.000 ton en 2 bewakingsvaar- 'tuigen werden in dert grond geboord, 12 oorlogsbodems en 18 koopvaarders wer den getroffen en beschadigd. Ook wanneer men aanneemt, dat van de als beschadigd opgegeven schepen eenige herhaaldelijk getroffen schepen bij de op telling dubbel geteld zijn, blijft toch het aantal beschadigde schepen aanzienlijk. Van Italiaansche zijde ging bij deze actie een zware kruiser verloren. Aan vlieg tuigen verloren de Engelschen van 14 tot 17 Juni 114 toestellen, terwijl de verliezen van de As-mogendheden slechts 40 be droegen. Met den aanval op de beide convooien, aldus gaat de officieele mededeeling ver der, werd de z.g. Brltsche heerschappij ter zee op de Middellandsche Zee de zwaarste slag van tot dusver toegebracht. Terwijl van de uit het Westen komende schepen slechts enkele eenheden Malta bereikten, kon het tweede, uit het Oosten komende convooi met geen enkel schip zijn doel bereiken. na daartoe sollicitatie moet De geldigheidsduur der met „31A” ge nummerd^ bonnen van de aardappelkaart is verlengd tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat genoemde bonnen ook ge durende de komende week recht geven op het normale rantsoen van 2j kg., zoodat de aardappelhandelaren verplicht zijn tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. op elk der met ,,31A” genummerde bonnen kg. aardappelen af te leveren. De geldigheidsduur der met „-SIB1” ge nummerde bonnen van de aan vetkaart- houders uitgereikte aardappelkaart is eveneens verlangd tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. Deze bonnen geven derhalve nog tot en met dien datum per stuk recht op i kg. aardappelen. Van 21 t.m. 27 Juni a.s. geeft elk der met „Aardappelen 32A” gemerkte bonnen recht op het koopen van k.g. aardappe len. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat heden géén aardappelen op deze bonnen mogen worden afgeleverd. De met „Aardappelen ,32B gemerkte bonnen zullen niet worden aangewezen ter verkrijging van aardappelen en kun nen derhalve vernietigd worden. Voorts geeft met ingang van morgen de met „Eén rantsoen aardappelen” gemerkte bon recht op het koopen van 1 k.g. aard appelen. Bij den Nederlandschen Arbeidsdienst is voor personen, die ten hoogste 29 jaar oud zijn, gelegenheid om al? adspirant- kaderlid in opleiding te worden genomen. Voor waarden daartoe zijn: 1. Volledige lichamelijke geschiktheid (minimum lichaamslengte 165 c.m.); 2. blanco strafregister; 3. arische afstam ming: 4. Nederlander zijn, in den zin der wet op het Nederlanderschap (art. 1 wet van 12 Dec. 1892. Stbl. 268). Aanmelding, uitsluitend schriftelijk, ten spoedigste, doch uiterlijk vóór 1 Aug. 1942. te richten aan den staf N.A.D.. afd 2 (personeel). Gevers Deynootweg 59. Scheveningen. Bezoek eerst oproep. Bij over ge leg 1. eigenhandig geschreven levensloop; 2. foto, ten voeten uit (form. 6x9 c.m.), geen slechte amateur-opname3. verkla ring van arische afstamming; 4. bewijs van goed gedrag (missive van den minis ter van Binnenlandsche Zaken van 24 Juni 1897. nr. 2975 afd bb.); 5. bewijs van Nederlanderschap; 6. gewaarmerkte afschriften van de laatste school- c.<j. en beröepsgetuigschriften. Vergoeding: a) Adspirant-kaderleden, die den 24- jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt, worden voorloopig als arbeidsman inge zet en ontvangen zakgeld van 0.25 per dag. plus eventueele kostwinnersvergoe ding; b) Adspirant-kaderleden van 24 jaar en ouder, die niet meer aan den arbeidsdienst? licht onderworpen zijn, worden voorloopig als arbeidscontractant aangenomen en als zoodanig bezoldigd. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35- 37 Glr^ No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Vwimi, ki u >>MJV.I I V,. r%n.i.w. v, II, w. uc „vni'ig, UVUU.MIU..II!, v, 330263; Boekh. J. B. v. Seters Ir, Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F O. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Het A.N.P. meldt ons d.d. heden: Maandag 22 Juni begint de uitreiking van levensmiddelenkaarten 8ste periode voor Rijksduitschers in Den Haag. Iedereen wordt verzocht op den juisten datum te komen, welke op Qb kaarten der 7de periode is afgestempeld Personen, die geboren zijn in Juli 1921, 1928 of 1938. moeten op Zaterdag 20 Juni het inlegvel der stamkaart ruilen. Stam kaart met inlegvel medebrengen! Tevens moet worden medegebracht: bon R4 van de tabakskaart EH of van de sigaretten- kaart EJ. waarop een nieuwe rookers- kaart wordt verstrekt. Deze bon moet uitgeknipt aangeboden worden. Aan kinderen beneden 18 jaar worden geen levensmiddelenkaarten uitgereikt. Naar de zender Washington meldt, heeft Churchill een eerste onderhoud gehad met president Roosevelt. De bespreking liep over kwesties der oorlogvoering. De Londensche bladen gelooven, dat het „tweede front” het eerste punt van bespreking tusschen Roosevelt en Churchil zal vormen en dat natuurlijk ook het scheepvaartprobleem aan een nauwgezette bestudeering moet worden onderworpen. De „Evening News” schrijft, dat ongetwij feld ook het gevaar, waardoor het „Mid- den-Oosten” bedreigd wordt, bij de be sprekingen een belangrijke plaats zal in nemen. In de eerste plaats zal men na gaan, welke versterkingen het „Midden oosten” moet ontvangen. Mackenzie King te Washington De Canadeesche minister-president, Mackenzie King. is. naar S.P.T. meldt, te Washingtonaangekomen om deel te nemen aan de besprekingen met Churchill. De Voiksdienst moedigt, in samen werking met de Kultuurkamer, begaafde kunstenaars aan De Nederlandsche Voiksdienst dient de volkswelvaart op alle levensgebieden. Hij wijndt zich niet slechts tot enkele groe pen en lagen dér bevolking, maar omvat in zijn bescherming en verzorging alle krachten, die voor de volksgemeenschap van waarde zijn. Uit deze taak wordt de oprichting verklaard van een nieuw hulp werk, dat de aanmoediging van begaafde kunstscheppenden ten doel heeft. Na een langen tijd van onduidelijke en verwarde verhoudingen op het gebied van het kunstscheppen» moet, in de plaats van uitwassen in den vorm van veel ver spreide veramerikaanschte prulproducten, die Kunst op den voorgrond gebracht worden, die beantwoordt aan het gezonde gevoel en de werkelijke behoefte van het volk. Hier in Nederland, waar aan de traditie van de zeer Grooten aangeknoopt kan worden, moeten de sluimerende overge ërfde krachten tot nieuwe ontplooiing ge bracht worden en het in den volksbodem gewortelde, een nieuw tijdpetk van be schaving inleiden, dat zich ook eenmaal losmaakt van de idylle, zoo luidt het standpunt van den leider van de afdeeling Voorlichting van den Nederl. Voiksdienst, ]Jie op de dagelijksche persconferentie het een en ander over dit nieuwe hulpwerk heeft medegedeeld. Het doel van het „Hulpwerk Beeldende Kynst”, dat door den Nederlandschen Voiksdienst in samenwerking met de Ne derlandsche Kultuurkamer in het leven geroepen werd, is om de taak van den ijverigen begaafden kunstenaar te verlich ten en hem door het tentoonstellen en verkoopen van zijn werken te helpen, hem in zakelijk en materieel opzicht de leiding te geven, die hij noodig heeft, om zich mét zijn geheele kracht te zetten aan zijn scheppenden arbeid. Door middel van de Kultuurkamer wordt aan alle kunstscheppers de oproep ge richt om met nun werken aan een groot opgezette openingstentoonstelling van het „Hulpwerk Beeldende Kunst” in het Rijks^ museum te Amsterdam in de maand Jun deel te nemen. De keuze der werken wordt enkel en alleen beoordeeld naa^ de vraag, of de kunstwerken beantwoorden aan de ware behoeften van het volk. Evenals de in richtingen en maatregelen van den Voiks dienst dienstig zijn aan de versterking, het gezond houden en de welvaart van het volk, moeten ook de kunstwerken in deze instellingen met den volksaard nauw verwant zijn. Daarom heeft de N.S.V. reeds besloten voor de in te richten tehui zen een bedrag van 50.000 beschikbaar te stellen voor den aankoop van kunstwer ken en de Nederlandsche Voiksdienst zal in het kader van den uitbouw zijner in richtingen ter verzorging van de bevol king eveneens aanzienlijk deelnemen aan het verstrekken van opdrachten. Daaren boven echter, zal de Voiksdienst bij open bare inrichtingen, bij bedrijven en afzon derlijke personen propagandistisch optre den om eenerzijds de kunstenaars hulp te bieden en anderzijds aan het volk werke lijke jvaarden te doen toekomen. Een nauwgezette contróle der prijzen zal ver hinderen, dat overvraging plaats heeft en een ongerechtvaardigde conjunctuur ontstaat. De Voiksdienst geeft aan den kunstenaar echter dë waarborg, dat hij niet met de kosten der tentoonstelling be last wordt en de opbrengst der verkochte 'kunstwerken onverkort uitbetaald krijgt; hij behoeft derhalve geen procenten voor de verkoopsbemiddeling te betalen. Nog hooger dan de materieele hulp is de ideëele zijde van het „Hulpwerk Beel dende Kunst” aan te slaan, omdat het im mers aan den ijverigen kunstenaar, dje waard is om voortgeholpen te worden de gelegenheid geeft, de erkenning van het volk direct te verwerven, want het hulp werk zal als voortdurende instelling van den Nederlandschen Voiksdienst blijven bestaan en zichzelf voortdurend aanvullen door het toestroomen van nieuwe werken en nieuwe talenten. Na de tentoonstelling in Amsterdam .staan verdere tentoonstel lingen in de grootere Nederlandsche ste den op het programma; misschien zal la ter de samenvatting van het Nederland sche Kunstscheppen ook haar weg vinden naar andere steden der Germaansche ruimte. Onwrikbaar staat de Voiksdienst op het standpunt van het zichzelf helpen in de erkenning, dat niemand meer van de ge meenschap kan vorderen, dan hij zelf be reid is voor de gemeenschap te geven. Het „Hulpwerk Beeldende Kunst’’ geeft den kunstenaars door de gearrangeerde tentoonstellingen de mogelijkheid, zichzelf door hun eigen prestaties en arbeid voort te helpen. Het sueces en de erkenning wordt echter slechts.verworven door kun de en vlijt. In plaats van speculanten er» conjunctuurridders zal voortaan het Volk weer zelf tpt opdrachtgever voor die kun stenaars worden, die levens- en daarrhee volksverwante werken scheppen. Uit Bogota ^ordt gemeld, dat Nederlandsche 1- ..Flora” (1400 brt.). Amerikaanschen dienst voer, t Oosten van Rio Hacha in Columbia, door 2 Duitsche duikbooten tot zinken is ge bracht Eenige weken geleden is ook reeds het tot zinkenbrengen van de Flora” ge meld. Dit uit Zuid-Amerikaansche bron afkomstige bericht berustte dus vermoe delijk op een verwisseling mei een ander schip. Naar het Opperbevel der Weermacht mededeelt, trachtte gisterochtend een afdeeling Britsche jagers van het type Spitfire het Nederlandsche kustgebied binnen te dringen. Focke-Wulfjagers stegen op en schoten in weerwil van het slechte zicht 4 Britsche jagers neer, waarop de rest zich in Westelijke rich ting terug trok De leider van de N.S.B. (midden) tijdens den rondgang. Rechts prof dr T. Goedewaagen, links de heer Wild organisator van de de Ruyter-tentoon- stelling (Polygoon-Noske) ,Op de hieronder vermelde dagen uren zullen hier ter stede worden uit gereikt: Bonkaarten Voedingsmiddelen, riode (12 Juli t.m. 8 Augustus); Tabaks- en Sigarettenkaarten, 9e periode; Extra rantsoenbons Vaste brandstoffen voor groote gezinnen. Tevens zal daarbij gelegenheid zijn tot v het inleveren van aanvraagformulieren tot het verkrijgen van een schoenenbon. Aan houders van inlegvellen, gemerkt KI K2 K3 of K4 worden rèsp, uitge reikt bonkaarten K 105. K 205. K 305 of K 405; aan houders van inlegvellen LI, L2 L3 of L4 resp. bonkaarten U L^Oö. L 305 of L-405. Omruiling inlegvellen De bij de distributiestamkaarten be- hoorende inlegvellen van hén, die zijn geboren in de jaren 1921. 1928 en 1938, op of vóór den 12den Juli, moeten, vóór dat zij tot het in ontvangst nemen dér bonkaarten worden aangeboden, worden omgeruild tegen inlegvellen, bestemd voor een oudere leeftijdsgroep. Voor dit doel zijn afzonderlijke tafels ingericht, met de aanduiding ..Bijzondere Ge vallen”. Tabak&aarten Aan houders van een Tabakskaart EH zal tegen inlevering van den bon Tabak R4 der oude kaart, een Tabakskaart ?R worden uitgereikt, terwijl de houdsters van een Sigarettenkaart EJ tegen inleve ring van den bon Sigaretten R4 van de oude kaart, een Sigarettenkaart ES zul len ontvangen De uitreiking van dezekaarten ge schiedt aan afzonderlijke tafels, aange duid met ..Tabak”. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.16, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z.„ Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Stockholms Tidningen” meldt uit Londen, dat het Britsche ministerie van Oorlog alle bewoners vain een zeker deel van Oost-Anglia (in het Zuidoosten van Engeland), 100 k.m.2 groot, heeft aan gemaand vóór 20 Juli vandaar te ver trekken en alle have en goed mede te nemen. De publicatie van gissingen naar het motief van dezen maatregel, waar door een zeker gebied onder contróle van het leger komt te staan, is verboden. PLECHTIGHEID IN RIJKSMUSEUM In de Wagenzaal van het Rijksmuseum te Amsterdam hadden zich gistermiddag vele «utoriteiten verzameld ter gelegen heid van de officieele opening van de De Ruyter-tentoonstelling. Naast de Duitsche gasten, tot wie de gevolmachtigde van den Rijkscommissarls voor de provincie Noord-Holland, Gau inspektor Unger, en hooge vertegenwoor digers van de Weermacht behporden, wa ren van Nederlandsche zijde o.m. aanwe zig: de leider der N.S.B.Mussert, de secretaris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, luit-gen. H. A. Seyffardt, generaal-ar- beidsleider L. A C. de Bock, de com missaris van de provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer, en enkele recht- streeksche afstammelingen van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, behoorende tot •e families de Ruyter de Wildt en de Ruyter van Steveninck. Rede prof. Goedewaagen. Nadat een gemengd koor „Wilt heden nu treden” had gezongen, sprak prof. dr. T. Goedewaagen. Spr. zeide dat het juist in deze periodo van wereldhistorisch gebeuren noodig is het Nederlandsche volk, dat zich al te lang in een veilig hoekje als toeschouwer buiten de historische ontwikkeling heeft gehouden, aan zijn groot verleden te her inneren. Willen wij ons volk weer opheffen tot de vroegere hoogte, dan moeten wij het weer vervullen van dien soldatesken geest, dien het in het verleden heeft be zeten en waarvan thans zoo gaarne be weerd wordt, dat hij in strijd zou zijn met ons volkskarakter. Geen figuur in onze geschiedenis beter geschikt ons van I overtuigen dan de heroïsche figuur de Ruyter. Juist in hem zien wij eigenschappen, welke ons v. op harmonische wijze vereenigd met strijdbaren geest, die hem gemaakt heeft tot dien excelleerenden vlootvoogd en strateeg, waarvan Colbert, de minister van den Zonnekoning, getuigde, dat hij de beste soldaat was, die ooit ter zee haa gevochten. Spreker weidde* daarna uit over de voorbereiding van deze tentoonstelling. Herdenkingsrede Vervolgens sprak de plaatsvervanger van den leider der N.S.B., <je heer C. van Geelkerken, de herdenkingsrede uit. Hij noemde de Ruyter een christen, strijder, soldaat en admiraal, zooals onze geschie denis er geen tweeden opgeleverd heeft Zijn kracht was „de arm daer God door stree” en de achtergrond van zijn leven was de geschiedenis walvischvaarder terwijl hij tevens bleef stilstaan bij den strijd met de Duinkerker kapers. De overwinningep, die hij in de Engel sche oorlogen behaalde doo^ zijn geniale leiding waren schitterend en hebben dit tijdperk tot het meest roemvolle in onze geschiedenis gemaakt. Zijn grootste wa penfeit is geweest de tocht naar Cha- itham, toen hij de Engelschen in hun eigen gebied opzocht. Tenslotte wees de heer van Geelkerken op het bijzondere plichtsgevoel van de Ruyter, die op 69-jarigen leeftijd op ver zoek van de\ Staten met een te zwakke vloot de Franschefl opzocht, na de heeren Staten gewezen te hebben op het groote gevaar. Bij de Etna leverde hij slag en werd doodelijk gewond. Met woorden van hulde en hoogach ting aan de nagedachtenis van den groo ten zeeheld, besloot spreker zijn rede. Opletten Alvorens men de tafel verlaat over- tuige men zich of inderdaad het juiste aantal kaarten is verstrekt en of deze bonkaarten overeenkomen met het bij de stamkaart bel\oorende inlegvel. DE UITREIKING Voor de bewoners van den Haag (met uitzondering van die van de voormalige gemeente Loosduinen) moeten de beschei den worden afgehaald in de groote zaal van den Dierentuin, ingang Benoorden- houtscheweg 4, en ‘wel op: Donderdag 25 Juni, 9—12: Ter A t.m. einde A en Ba t.m, den Baas; 1?14: van Baasbank t.m. Bauer; 1417: von Bauer t.m. Besse. Vrijdag 26 Juni, 912: Besselaan t.m. de Boer; 1214; den Boer t.m. Bordat; 14 17: van den Borden t.m. Brink. Zaterdag 27 Juni: 912: Ten Brink t.m. Burgener; 1214: Burger t.m. einde B en Ca t.m. Gharisius; 1417: Charité t.m. -einde C en Da t.m. Delden. Maandag 29 Juni, 912: van Delden t.m. den Duik; 1214: van Duiken t.m. einde D en Ea t.m. Echterbrück; 1417: van Eek t.m. einde E en Fa, t.m. Fonsert. Dinsdag 30 Juni: 912: Fontaine t.m. ein de F en Ga t.m. Godlieb; 1214: Godrie t.m. van Grinsven; 1417: v. d. Grint t.m. einde G en Ha t.m. v. d. Harst. Woensdag 1 Juli 912: Harsta t.m. Heijer, 1214: den Heijer t.m. Hofland; 1417: Höfle t.m. einde H, I en Ja t.m. Jack- son. Donderdag 2 Juli: 912: Jacob t.m. ein de J; 1214: Ka t.m. van Kempen; 14 17: Kempenaar t.m. Kogelman. Vrijdag 3 Juli: 912: Kogels t.m. Kreg- ting; 1214: Krek t.m. Kuntzel; 1417: Kunz t.m. einde K en La t.m. Lenos. Zaterdag 4 Juli 912: Lens t.m. einde L en Ma t.m. de Maan; 1214: Maandag t.m. van de Meer; 1417: van der Meer t.m. Mouris. Maandag 6 Juli 912: Mourits t.m. einde M, N en Oa, t.m. van Oei; 11—14: Oel- driek t.m. van Ouwerkerk; 14—17: Ouwerling t.m. einde O en Pa t.m. Pos- sod. Dinsdag 7 Juli 912: Post t.m. einde P, Q en Ra t.m. van Riel; 1214 Rielander t.m. de Roover; 1417: Roovers t.m. einde R en Sa t.m. ScKieving. Woensdag 8 Juli: 912: Schievink t.m. van de Sluis; 1214: van der Sluis t.m. van Spanje! 1417: Spanjer t.m. einde S en Ta. t.m. Taal, I. Donderdag 9 Juli 912: Taal, J. t.m. ein de T, U en Va t.m. Valk; 12—14; de Valk t.m. Verhaagen; 1417: Verhaak t.m. Vos, J. Vrijdag 10 Juli 912: Vos, K. t.m. einde V, Wa t.m. Westendorp; 1214: van Westendorp t.m. de Wit, O; 1417: de Wit, B. t.m. einde W, X, IJ en Z. Loosduinen Voor, de inwoners der voormalige ge meente Loosduinen geschiedt de uitreiking in een lokaal aan de Alidastraat no. 5 en wel op: Donderdag 25 Juni: A en B t.m. Biever; Vrijdag 26 Juni: de Bil t.m. Brijder. Zaterdag 27 Juni: Brijer t.m. einde B, C en Da t.m. Dijksterhuis. Maandag 29 Juni: Dijkstra Lm. einde D, E, F en Ga t.m. Groen. Dinsdag 30 Juni: Groenemeyer t.m. einde G en Ha t.m. Hofland. Woensdag 1 Juli: Hofstede t.m. einde H, I, J en Ka t.m. van Klaveren. Donderdag 2 Juli: van Kleef t.m. einde K en La t.m. van der Laan. Vrijdag 3 Juli: van Laar t.m. einde L en Ma t.m van der Mast. Zaterdag 4 Juli: van Mastrigt t.m. einde M, N en Oa t.m. Oome. Maandag 6 Juli; Ooms t.m. einde O, P, Q en Ra t.m. Remmelzwaa.1. Dinsdag 7 Juli: Remmerswaal t.m. einde R en Sa t.m. Soeter. Woensdag 8 Juli: Soethout t.m. einde S en Ta*t.m. Trompert. Donderdag 9 Juli: Troost t.m. einde T, U en V. Vrijdag 10 Juli: W, IJ en Z.' Het lokaal te Loosduinen is ook Zater dags geopend van 9—17 uur. Pantserafweergeschut heeft een bolsje wistische kazemat vernietigd. De Infanterie rukt op de aanval gaat verder. (Weltbild-Polygoon^P.K. Hermann) PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19, Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opL) ƒ0.57, Dienstaanh. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48 Adv. ..Br bur. v. d. bl.” 10 c meer bedrijvers daarvan verboden'*?^ In verband"hiermede ziet de hoofdcommüisaris van politie zich genood zaakt thans tot strengere maatregelen over te gaan Ipdien in den vervolge de politie op de openbare straat onbeheerd Jwnae rijwielen aantreft, welke niet door middel «ij van een deugdelijk slot, behoorbik zijn honderden 1 afgesloten, zi Hen deze rijwielen worden meegenomen naar het dichtsbijz.ijnde politiebureau, terwijl tegen de overtreders. beidsbeurzen ecu prettige Tegen normalen prijs Priizencontroleurs troffen gisteren op een der perrons alhier 150 haantjes in een vijftal kisten aan. Misschien keken der dieren kraaloogjes te veel en te lang naar hen, want hun aandacht werd zoo sterk op de haantjes geconcentreerd, dat rij er naar toe gingen en een onbeschei den blik wierpen in een hun begeleidend schrijven. Der prijzencontroleurs’ nieuws gierigheid was daarmede echter niet ge stild, want zij gingen een bezoek brengen aan den man, die ze gekocht had, in casu de poelier Lieftinck in de Konings- straat. Dit bezoek leverde verrassende resultaten op, want het bleek hun, dat die haantjes gekocht waren voor 1,65 het stuk, terwijl de verkoopsprijs per haantje geslacht en zonder darmen, on geveer40 cents bedraagt, d.w.z. ieder haantje kostte den poelier drie maal den toelaatbaren verkoopsprijs. De 150 haan tjes waren bestemd voor een hotel hier •ter stede. Natuurlijk zouden zij voor den poelier geen windeieren gelegd hebben, zootiat men veilig kan aannemen, dat het hotel ’n twee gulden per haantje had moeten betalen. Maar ook de hotelhouder zou er aan moeten verdienen, zoodat de prijs, welke de consument zou moeten betalen, vier vijf keer den normale zou bedragen, als de prijzencontroleure er geen stokje voor hadden gestoken. Alle haantjes werjien in beslag genomen en hedenmorgen over de toonbank van poe lier Lieftinck verkocht tegen den vast- gestelden prijs van 1,65 de kilo, of on geveer 040 per stuk. Een kleine aan kondiging in de étalage was voldoende om de menschen naar binnen te krijgen. In een minimum van tijd stond de win kel vol, 1 De poelier en de man die aan hem de I haantjes verkocht had. hebben natuurlijk een minder prettigen dag. want zij heb ben een strop van eenige 1 guldens. Bovendien staan jjun adressen genoteerd in het boekje van de prijzen- controleurs. En dat is voor 1 1 een buitengewoon onaangenaam ding 1 uijnaiH, uuirv»1 rxuiiui au o, i vi, uouo v rxauiuuiuwrui, tocu wei lucaa*, vi ■njvi. i vi, i i Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. Bij veelvuldig bij de politie alhier binnen komende aangiften van diefstal van rijwie len, welke korteren of langeren tijd, soms zelfs maar even, onbeheerd werden gelaten op de openbare straat, blijkt voortdurend, dat in de meeste gevallen het rijwiel niet door middel van een deugdelijk slot, op behoorlijke wijze was afgesloten. Nog af gezien van het feit, dat het jeer .onacht zaam is om een rijwiel onafgesloten op de openbare straat onbeheerd te laten staan, -- waardoor diefstal wordt uitgelokt, zijn de i maal verkregen vaardigheid hun werk, dat bedrijvers daarvan bovendien In over. 1_. treding, daar zulks bij politieverordening I alleen, omdat het zoo goed betaald wordt. 1- Tm venkon/l hipriDAdf» ziet Ó6 ^rhairl hrmfl in RaF niAllUfö oen machtige positie verworven. „Wer- t VU Mv lij duin zijn gezegden, die In Duitschland ten volle ■j. y

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1