A.D.O. LANDSKAMPIOEN No. 18212. Tobroek de bezet door 3000 functionarissen van Beëediging der N.S.B. op hun, Leider Mussert Maandag 22 Juni. 1942. Beschikking De moord op Heydrich Een jaar Oostfront 25000 Gevangenen - Aanzienlijke buit VERDU/STEREN F .1 a. v.m. I Max Blokzijl voor de radio Luchtmacht had groot aandeel in succes Besprekingen Roosevelt-Churchill Bijzetting van Hiihnlein Van den commissaris-generaal voor de Openbare Veiligheid betreffende zich in joodsch bezit bevindende rijwielen De spelling der Ned. taal Telegram van koning-keizer aan generaal Bastico Sprekende 52 zege op A.G.O.V.V. Nadere bijzonderheden In het (Jtrechtsche Stadion De Vrijwillige Hulppolitie K COURANT PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. ƒ0.48, Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10 c meer 4 (Zie verder le blad, pay. 2.j| een r ff) 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 Duitsche kanonniers tijdens een korte pauze in den veldslag. (Transatlantic-Recla-P.K. Zwilling) 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4' 4 4 4 4 4 8 8 8 8 8 3 3 3 3 1 10 9 8 7 6 A.D.O. Eindhoven A.G.O.V.V. Blauw Wit Heerenveen HAAGSCHE f 22 Juni onder 1.59 v.m., I- n m 9*1 Juni Andnr 9 O A 1 De kampioenen worden in triomf naa» de kleedkamer gedragen. (Polygoon-Meyerl INNING CONTRIBUTIE N.A.F. Met ingang van 29 Juni 1942 zal de in ning van de contributie van de leden van het N.A.F, niet meer geschieden door de vakbonden, maar uitsluitend door de plaat selijke kantoren van het N.A.F. De aan dacht van de belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de zegels, welke ver strekt worden, waardezegels zijn. E6n jaar geleden, op een gloeienden zomerdag, brak de oorlog uit tusschen het Duitsche Rijk en de Sovjet-Unie. De reactie op dit gebeuren bij ons volk was uiteraard verschillend, al naar gelang van het standpunt,, dat men innam ten aan zien van de politieke en strategische ge- gebeurteniSsen. Thans na verloop van een jaar, waarin de gebeurtenissen zich met razende snelheid voltrokken, is het goed, zich de gevolgen van het uitbreken van het Duitsch-bolsjewistisehe conflict nog eens schérp te realiseeren, schrijft'V.P.B. Welk een vloed van ellende zich ook over Europa uitgestort moge hebbën. toen de groote worsteling in het Oosten een maal begon, het werd tenminste duidelijk, dat deze oorlog in den grond van de zaak inderdaad wordt gevoerd van twee bepaal de standpunten uitvóór of tegen De ïtaliaansche koning-keizer heeft het volgend telegram aan den generaal van het leger Bastico gezonden: „Ik was als steeds in gedachten en met bewonderenden trots bij onze dappere soldaten enwensch u, den Generaloberst Rommel en den Duitschen en Italiaanschen commandanten en soldaten, die in vplmaakte samenwer king weer eens hun waarde bewezen heb ben, mijn levendigste voldoening over de behaalde successen te doen toekomen.” Hedenavond van 21 tot 21.15 uur spreekt Max Blokzijl, via den zander Hilver sum II, in zjjn politiek weekpraatje over het onderwerp Berichtgeving. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M, m tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. f 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ------ Naar aanleiding van den val van To broek en de achtervolg! n-gsgevech ten in Noord-Afrika deelt het Opperbevel van de Weermacht o.a. nog mede, dat de troepen van de As in de onmiddellijke nabijheid van de grens tusschen Libye en Egypte staan. Het groote succes der Duitsch-Italiaansêhe troepen kan bijzon der hoog worden aangeslagen, aangezien de gevechten in Cyrenaica in een bijzon der warm jaargetijde werden geleverd, waarin men tot nu toe dergelijke groote operaties voor onmogelijk hield. De luchtmacht heeft aar. den val van To broek een belangrijk aandeel gehad. De versterkingswerken van Tobroek stonden bloot aan de vernietigende slagen van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers. Talrijke voltreffers ver oorzaakten in forten en versterkte artil leriestellingen groote vernielingen. Tobroek is gevallen; Churchill heeft in Washington een actueel onderwerp van gesprek met Roosevelt De dapperheid en het uithoudingsver mogen van de Duitsch-Italiaansche troe pen in Libye. zijn met de overgave van deze vestingstad beloond geworden. Hitte, dorst, zandstormen ten spijt hebben de troepen onder den grooten Rommel hun doel bereikt. De Spil heeft aan Afrika’s Noordkust een nieuwe haven ter beschik king, welke strategisch van groote waarde kan blijken te zijn. Libye en Tobroek hebben in den loop van den tijd min of meer symbolische be- teekenis voor Engeland gekregen; de val van Tobroek kan dan ook vergeleken worden in beteekenis met den val van Singapore. Voor de tweede maal heeft de Britsche armee in Libye een gevoelig verlies geleden. Daarbij is thans ook dui delijk gebleken het onvermogen van de Britsche vloot om de Engelsche verbin- S.P.T meldt uit Washington: Gisteren zijn de besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill voortgezet. De plaats van samenkomst wordt nog steeds als een mi litair geheim beschouwd en dus niet be kend gemaakt. De secretaris van den pre sident, Stephan Early, heeft medegedeeld, dat waarschijnlijk hedenavond het Witte Huis een communiqué over de conferentie zal uitgeven. De „Daily Express’'5 meldt, dat Chur chill reeds aan het einde der volgende week in het Lagerhuis aanwezig zal zijn om de met groote spanning verwachte verklaring omtrent zijn besprekingen met president Roosevelt af te leggen. dat de Sovjet-Unie gereed stond, hét Wes ten en midden van ons vasteland te over vallen, met heel haar geweldig strategisch overwicht. Wanneer er vandaag den dag nog Nederlanders zijn, die meenen al hun hoop te moeten stellen op een overwin ning van de Sovjet-Unie, dan moet het hun zoo langzamerhand wel zwaar vallen, in dit verband met hun eigen geweten in het reine te komen. Een nuchter en rede lijk menseb en zeker een Nederlander mag echter nu eenmaal niet wenschen, dat de Westersche beschaving ten onder gaat in den vloedgolf j/an het bolsjewis tische barbarendom. En dit zou ongetwij feld het geval zijn, indien de vurige wensch van sommige onnadenkende volks- genooten, die nog altijd hopen, dat Duitsch- land in dén strijd tegen de bolsjewisten het onderspit zal delven, verwerkelijkt zou worden. Geen volk van Europa zou immers in staat blijken, de moordende, plunderende bolsjewistische horden tegen te houden en zeker niet de Engelschen en-Amerikanen, die thans reeds in optimistische verdragen met geheime clausules, ons vasteland aan Stalin hebben uitgeleverd. Wat de strategische positie na dit eer ste oorlogsjaar van het> Duitsch-bolsjewis- tische conflict betreft, bedenke men, dat het zwaartepunt van de bolsjewistische oorlogsvoering gelegen is in de strook van 1000 km. breedte, welke ongeveer een 1000 k.m. van de vroegere Sovjetrussische Westelijke grens gelegen is. In deze strook liggen de grootste mogelijkheden der bols jewistische bewapeningsindustrie en te vens de belangrijkste voedingsbronnen van het Sovjet-volk. In het Zuiden heeft de Duitsche weermacht reeds groote stukken van dit uiterst belangrijke gebied bezet en de gevolgen daarvan hebben zich reeds doen gelden op de Sovjet be wapening en de voedselpositie. En het lijdt tenslotte geen twijfel, of deze zomer zal het vervolg van de Duitsche actie zien, zoowel in het Zuiden, het midden als het Noorden van het Oostfront, met alle ge volgen voqr de bolsjewistische oorlogs voering. Er zijn thans, een jaar na het begin van deze reusachtige worsteling, ongetwijfeld nog Nederlanders, die niet zooveel verant woordelijkheidsgevoel en niet in voldoen de mate Europeesch gemeenschapsgevoel bezitten om het harde besluit, dat de Führer op 22 Juni 1941, nam, op zijn juiste waarde te schatten. Volgende generaties ?ullen echter inzien, dat de historie Adolf Hitler in het gelijk heeft gesteld. Zij zul len het ons volk tot een eer rekenen, dat er ook duizenden Nederlanders waren, die hun leven waagden aan het Oostfront voor een gelukkig Nederland in een ge lukkig Europa! De officieele plechtigheid voor den overleden rijksleider der N.S.D.A.P., corpsleider van het N.S.K.K., generaal- majoor Adolf Hühnlein, is gistermiddag t-‘ München in aanwezigheid van den Führer en van leidende mannen der nat. soc. beweging benevens prominente ver tegenwoordigers van Weermacht en Sta^t gehouden. Rijksminister Dr. Göbbels sprak de her denkingsrede uit. Met zijn levenswerk, zoo zeide spr., heeft corpsleider Hühnlein een onvergankelijke historische bijdrage geleverd voor den opgang, de kracht en de grootte van het Rijk. Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren in een extra bericht bekend: Duitsche en ïtaliaansche troepen hebben gisteren onder bevel van den General oberst Rommel het grootste deel van de zwaar versterkte vesting Tobroek stormender hand veroverd. Daarop heeft hedenochtend een Engelsche parlementair de overgave van de vesting bij den staf van een Italiaansch legercorps aangeboden. Stad en haven zijn bezet. Tot dusver werden ruim 25.000 gevangenen gemaakt, onder wie ver scheidene generaals. Er is een onafzienbare hoeveelheid aan wapens, oorlogsmateriaal en voorraden buitgemaakt. In taaie achtervolging van de verslagen Britten naar het Oosten werden Bardia en Bir el Gobi ingenomen. Het Hoofdkwartier van het ïtaliaansche leger maakte gisteren in een extra bericht het volgende bekend: Na de felle gevechten van gisteren, die het verzet van den vijand gebroken hebben, is er hedenochtend 21 Juni om 7 uur een Engelsche parlementair «verschenen bij het commando van ons 21e legercorps om namtens den commandant van de vesting Tobroek-de capitulatie aan te bieden. De troepen van de As hebben de vesting, de stad en de haven bezet. Er zijn 25.000 gevangenen gemaakt, onder wie verscheidene generaals. De buit is aanzienlijk. vooruitbet. per 3 mnd. „mAVlUM „&SV X’ICUWSW ÏUVUV „AV/A. en ..Letterk Bijbl." 13.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c, 16—11 1.25 10—8 1.12 14—16 1.— 14—13 0.87 9—15 0.75 te Praag. Hier warén zij tezamen met andere valscherm-agenten door de inmid dels gearresteerde priesters van de kerk sinds den aanslag verborgen gehouden. In de eerste ochtenduren van 18 Juni 1942 greep de staatspolitie in. De moor denaars, die zich in de kerk regelrecht verschanst hadden, probeerden met pistolen en handgranaten actief verzet te bieden. Om dit verzet te breken maakte de tevens gearriveerde Waffen SS ve- bruik van handgranaten en doodde ver scheidene erroristen, onder wie ook de beide moordenaars. Onder de gedooden bevond zich, behalve de voren genoemden, ook nog de luite nant van het vroegere Tsjechoslowaak- sche regiment berginfanterie Adolf Opalka. De door de Duitsche Rijksregee- ring uitgeloofde belooning van een mil- lioen Rijksmark en het tweede millioen Rijksmark, dat door de regeering van het protectoraat was uitgeloofd, worden aan de talrijke Tsjechische helpers bij het opsporen van de daders de komende dagen als dank en erkentelijkheid uitbetaald. Op grond van artikel 45 der verorde ning no. 138/1941 betreffende de handha ving van de openbare orde, zooals gewij zigd bij verordening no. 182/1941 be schik ik Art. 1. (1) Rijwielen, welke rechtens of economisch aan Joden toebehooren, dienen uiterlijk op 24 Juni, 1942, te 13 uur, met alle toebehooren, met inbegrip van reserve binnen- en buitenbanden, in berijdbaren en behoorlijken toestand bij den burge meester der gemeente, waar de jood zijn woonplaats heeft, of waar zijn zaak geves tigd is. te worden ingeleverd. (2) De rijwielen moeten eveneens wor den ingeleverd, wanneer derden er recht op hebben. (3) Tot inlevering gehouden is: 1) de eigenaar; 2) hij die bevoegd is den eigenaar te vertegenwoordigen; I 3) hij die in hét bezette Nederlandsche gebied houder is van het rijwiel of het zelve in bewaring heeft. Art. 2. Het is verboden om een jood bij voortduring of tijdelijk een rijwiel af te staan. Art. 3. Deze beschikking is niet van toe passing op rijwielen, welke: 1) toebehooren aan joden, die in de ge meente Amstèrdam wonen, dan wel 2) tot den voorraad van een rijwielhan delaar behooren. Art. 4. Jood in den zin van deze be- .schikking is hij die ingevolge van artikel 4 der verordening no. 189/1940 betreffende het aangeven van ondernemingen jood is of als jood wordt aangemerkt. Art. 5. (1) Hij die de ingevolge arti kel 1 op hem rustende plicht tot inleve ring niet tijdig, of niet volledig nakomt, dan wel die in strijd handelt met het ver bod van art 2, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste een dui zend gulden of met een dezer straffen. (2) Maatregelen op het gebied der vei ligheidspolitie blijven onaangetast ’s-Gravenhage, 20 Juni 1942. De commissaris-generaal voor de Openbare Veiligheid, Rauter. SS-Gruppenführer und General- leutnant d. Polizei. In dit verband wordt nog eens gewezen op het in par. 18 alinea 2 der verordening 58/42 over de behandeling van joodsche veripogenswaarden uitgesproken beschik- fcingsverbod, volgens hetwelk met ingang van 21 Mei 1942 de commissaris-generaal voor de Veiligheid alleen de beschikking gekregen heeft over land-en watervoer- tuigen van allerlei aard, alsmede over paarden Elke verkoop van dergelijke voorwerpen en elke deelneming aan der gelijke transacties wordt volgens deze verordening dienovereenkomstig bestraft. vele jaren de glorie van het Haagsche voetbal over de Nederlandsche velden ronddragen! Het kampioenschap was een prachtig geschenk van de spelers aan hun aanvoer der Koek, die gisteren afscheid nam als doelman van het eerste elftal en deswege voor den aanvang op hartelijke wijze werd gehuldigd op het middenveld. De belangstelling voor deze beslissende ontmoeting was enorm; geïnteresseerden waren uit alle deelen van het land opge komen. Eindhoven was volledig, met het bestuur present en tal van kopstukken uit de Nederlandsche voetbalorganisatie gaven acte de présence. Duizenden moes- ten worden teleurgesteld, omdat zij niet allen geborgen konden worden. Drie kwartier lang hebben al die en thousiasten, die een plaatsje hadden weten te veroveren, Waar voor hun geld gekre gen, want gedurende de eerste helft is het een buitengewoon aardige ontmoeting ge weest en vooral de eerste twintig minuten waren belangwekkend. Het voortreffelijke werk van de Haagsche middenlinie begon toen langzamerhand zijn invloed te doen gelden en toen daarna nog andere facto ren in het geding kwamen, was het met de bezoekers gedaan. De tweed^ helft bracht de doelpunten, welke A.D.O. het landskampioenschap bezorgden, maar echt groot voetbalgenot bracht dit deel niet, omdat het een spel werd van kat en muis. De eindstand in de kampioenscompeti- tie, welke zulk een buitengewoon span, nend verloop heeft gehad, luidt aldus: gsp.gw.gl.vrl. pt. vt. gm. 1 ----- - 3 2 2 3 1 4 4 3 Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.t Rijsw., Kantoorboek!:. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 1194611 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r., Theresiastr. iosa, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 Naar wij vernemen, is bij den seoretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescher- ming een voorstel tot het brengen van eenheid in de spelling der Ne derlandsche taal in vergevorderden staat van voorbereiding. Dit voor stel zal genoemde secretaris-gene- raal zeer spoedig aan zijn ambt- genooten ter beoordeeling voor leggen In het begin van deze eeuw was den Haag het sterkste bolwerk van het Neder landsche voetbal, getuige de fraaie serie landskampioenschappen, welke door H.V.V., H.B.S. en Quick werden behaald. Tot aan het uitbreken van den eersten wereldoorlog waren het er niet minder dan elf. Na die periode heeft de voetbal sport echter ook elders een groote vlucht genomen en toen was het afgeloopen met de Haagsche suprematie. Zelfs afdeelings- kampioenschappen werden niet meer be haald. Slechts in het seizoen 1924192'5 maakte H.B.S. een opleving door. De Houtrusters werden niet alleen kampioen hunner afdeeling, maar zij veroverden toen zelfs ongeslagen het landskampioen schap met één verliespunt, opgeloopen in Europa. Duidelijk ^cwam aan het licht, den uitwedstrijd tegen Frisia (11). Zes- - yen jaar moesten de Hagenaars toen wachten, aleer er weer een Haagsche club afdeelingskampioen werd. Deze prestatie leverde verleden jaar de' pittige A.D.O.- ploeg, maar de Zuiderparkers misten de ervaring en in den strijd om het lands kampioenschap moesten zij genoegen ne men met de derde plaats. Voorzitter Choufoer had evenwel ge zegd: we komen terug. En inderdaad, A.D.O. is teruggekomen. Na een merk waardige competitie, waarin op het laatst de kansen aan een zijden draadje begon nen te hangen door nederlagen tegen D.F.C. en Stormvogels, werd de afdeé- lingStitel toch nog behaald, doordat de Hagenaars op het critieke moment, in den wedstrijd tegen Feijenoord, weer on weerstaanbaar voor den dag kwamen. Voor de tweede achtereenvolgende maal was A.D.O. kampioen gewdMen. De inzet van den strijd om liet lands kampioenschap was dit jaar voor onze stadgenooten weinig hoopvol en toen bovendien Eindhoven zoo fel van start ging en drie achtereenvolgende overwin ningen behaalde, scheen de kans op een Haagsche eindoverwinning, waarop zoo vurig werd gehoopt, totaal verkeken. Maar A.D.O. liet zich niet van haar stuk bren gen. Zij hield vol en verbeterde gestaag haaf positie, waartoe Ook A.G.O.V.V. het hare bijdroeg door haar successen tegen Eindhoven. Verleden week, het fortuin was toen wel wat met A.D.O., kwamen de Hagenaars door de draw te Eindhoven, gelijk met de Zuidelijke kampioenen. En gisteren, in den laatsten wedstrijd om den landstitel, was het devies: er op, of er onder. Immers bij een gelijkspel zouden drie clubs gelijk zijn geëindigd en dan zou op 15 Augustus een halve compe titie tusschen hef drietal zijn begonnen, waarin Eindhoven wellicht wat betere pa. pieren had dan de andere gegadigden, om dat de Zuiderlingen over het beste doel- gemiddelde beschikten. Er moest dus gisteren, om het tour- nooi te beëindigen, door één der partijen worden gewonnen. Hetzij door A.D.O.,. hetzij door A.G.O.V.V. Welnu, er is een winnaar voor den dag gekomen en deze winnaar was A.D.O., waardoor de Zui derparkers beslag legden op den hoog- sten voetbaltitel in den lande. Net als in dien bewusten wedstrijd tegen Feijenoord hadden de Hagenaars nog eens al hun krachten bijtten gegaard voor den beslis senden slag en dezen wonnen zij niet du bieus met 52. Op deze plaats meenen we uiting te mo gen geven aan onze groote waardeering voor hetgeen A.D.O. heeft gepresteerd. Alleen door volharding, ook bij tegensla gen, is het gelukt het hoogste op nationaal voetbalgebied te bereiken. Nipt alleen het elftal, dat dé lauweren voor de vereeni- ging oogstte,deelt in den roem, ook de leiding der populaire club, welke onder voorzitter Choufoer een goeden koers zeilt, en niet te vergeten de bescheiden trainer Wim Tap, die zijn jongens voor de zware taak heeft klaargemaakt. Aan spelers, leiders en trainer onze hartelijke gelukwenschen. Moge A.D.O. op den in geslagen weg blijven voortgaan en nog .zijn. Dan zou Nederland onder water staan, alle bruggen zouden stuk zijn en het land een ruïne. Al deze voorspel lingen heeft men in den wind geslagen. Hoe had alles anders gekund. Hij riep vervolgens de grootschheid van het Ne derlandsche volk in herinnering en schetste de verschillende fasen van ont wikkeling. welke volk en land in den loop der eeuwen doorgerfiaakt hebben. Uitvoerig besprak hij de periode, toen het Nederlandsche volk nog voor den af stand van Karel V. roemvol zijn taak in nauwe verbondenheid met het groote Duitsche Rjjk vervulde. Breedvoerig schilderde hij de menigvuldige oorlogen, die Nederland in den strijd om zijn be staan tegen het steeds naar het Noorden opdringende Frankrijk en tegen Enge land, dat ons land van de zee wilde verdringen heeft moeten voeren. Spe ciaal tegen Engeland en de Engelschge- zinde Nederlanders richtte hij het scher pe verwijt alle ellende van het» ©ogen blik over Nederland gebracht te hebben. De N S B heeft reeds in 1935 den moed gehad een anderen koers in te slaan dan de machthebbers van die dagen in domme verblindheid tot eiken prijs ge volgd hebben. Sedert 1935 leeft de N.S.B. in sterke verbondenheid mqt de bruin- hefnden van Adolf Hitler en de zwart- hemden van Mussolini. Indien het Ne derlandsche volk in 1937 de idealen der Nationaalsocialistische Beweging gevolgd zou hebben en niet geluisterd had naör dr. Colijn erf den heer Oud, zou dit land veel leed gespaard geblev.en zijn. Het slot van de rede welke herhaalde- lijk door luide betuigingen van instem ming onderbroken werd was een drin gend beroep op zijn leden de beweging in haar lotsverbondenheid met de Ger- maansche volkeren trouw t<j blijven Na deze grootsche betooging had een voorbijmarsch van alle aanwezigen voor den leider der N.S.B. in het Nassaupark plaats. Enkele uren lang nam Mussert het défilé van zijn kameraden die in lange rijen met opgeheven arm aan hem voorbijgingen, af. Voor alle deelnemers zal deze 20ste Juni met zijn indrukwek kende aanhankelijkheidsverklaring aan den leider der N.S.B. een mijlpaal in de geschiedenis der Nationaal Socialistische Beweging in Nederland zijn. Het D.N B meldt uit Praag: Nu het hoofdbestanddeel van het onderzoek is geëindigd, deelt de Reichsführer SS en chef der Duitsche politie over de nadere omstandigheden der opsporing van de moordenaars van SS Obergruppenführer Heydrich het volgende mede: De aanslag op SS Obergruppenführer Heydrich werd, zooals destijds reeds be kend gemaakt, uitgevoerd door 2 mannen, van wie één een bom wierp an de andere' probeerde uit een Engelsch machine pistool te schieten. Het uitgebreide onder zoek van de staatspolitie, vooral aan de hand van de moordwerktuigen, dié op de plek van den aanslag en tijdens de vlucht zijn achtergelaten, resp. weggegooid, en andere voorwerpen hebben tot het resul taat geleid, dat de volgende personen de dader? van den aanslag waren: 1. Jan Kubis, feboren 24 Juni 1913, die de bom heeft gegooid, 2. Josef Gabcik, geboren 8 April 1912, die uit het machinepistool heeft geschoten. Beiden zijn na de oprichtin In een indrukwekkende betooging in he Stadion te Utrecht kwamen Zater- d-1 20 Juni meer dan drieduizend func tionarissen eter N.S.B. bijeen om aan den leider der ffS.B Mussert. een persoon lijke aanhankelijkheidsverklaring af te leggen. Het groote stadion was alom met vlaggen en emblemen der Nationaal- Socialistische Beweging versierd Nadat zich onder marschmuziek de functiona rissen der N.S.B. in het middengrasveld opgesteld hadden, kondigde klaroenge schal de aankomst van den leider aan. Alles rees omhoog om Mussert den groet te brengen. De tribunes waren tot de laatste plaatsen bezet. Na het binnen dragen en opstellen der vaandels voerde het eerst de plaatsvervangend leider der N.S.B., van Geelkerken, het woord. In zijn korte toespraak, welke herhaaldelijk door applaus onderbroken werd, bracht van Geelkerken in het bijzonder het jaar 1931 in herinnering, toen Mussert den moed had, den strijd op te nemen tegen de internationale machten, welke Neder land op den weg naar den afgrond brachten. In het verloop' van zijn rede onderstreepte van Geelkerken de enge verbondenheid op leven en dood van de Nederlandsche nationaalsocialisten met den levensstrijd van het Duitsche volk en zijn Führer Adolf Hitler Daarop schetste hij het doel van deze samen komst: door een., persoonlijke belofte van trouw de aanhankelijkheid aan Mus sert te bekrachtigen. Hierop had door van Geelkerken de beëediging van 3000 functionarissen der N.S.B op Mussert op plechtige wijze plaats. Na dit plechtige oogenblik nam de leider der N.S.B zelf het woord. In een for- sche redevoering, waarin hij in het bij zonder het strijdjaar 1937 uitvoerig be handelde. herinnerde hii zijn kameraden aan de moeilijke maar ook trotsche jaren van strijd Nog eenmaal riep hii zijn voorspellingen in herinnering welke hij in Februari 1940 in het Amsterdam- sche Concertgebouw uitgesproken had Toen had hij reeds verklaard, dat eens de dag zou aanbreken, dat de regeering in Engeland zou zitten en onze goudvoor raden naar Amerika versleept zouden Beiden zijn na de oprichting van het protectoraat langs verschillende wegen naar Engeland uitgeweken, waar zij door de moordcentrale van Benesj ter beschik king werden gesteld aan de Engelschen, om als valscherm-agenten opgeleid te worden voor daden van sabotage en ter reur. Voorzien van ten deele ook op de plek van de misdaad gevonden moord werktuigen en met de uitdrukkelijke op dracht den aanslag op Heydrich uit te voeren, werden zij in den nacht van 28 op 29 December in de buurt van Pilsen door Tv? uBfitachen bommenwerper uitgelaten. Uit hetzelfde vliegtuig werden in de buurt van Podiebrad nog andere handlangers, onder wie een zekere Josef Walcik neer gelaten. Bij verschillende Tsjechische families vonden deze agenten onderdak en hulp en traden zij in contact met andere Tsjechische agenten, die eveneens uit Ert- gelsche vliegtuigen waren neergelaten Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de aanslag met medewerking van inmiddels gearres teerde kringen uit de Tsjechische bevolking stelselmatig voorbereid en op 27 Mei 1942 op de reeds officieel bekend gemaakte wijze uitgevoerd Nadat zeer talrijke ooggetuigen uit de Tsjechische bevolking ten deele belangrijke aanwijzingen ge geven hadden om de daders op het spbor te komen, kreeg de geheime staatspolitie te Praag op 17 Juni 1942' eerst poéitieve gegevens in handen voor de verblijfplaats van de moordenaars. Met medewerking van Tsjechische val- scherm-agepten, die zich vrijwillig hadden gemeld, werd vervolgens als verblijfplaats gevonden de kerk van Carolus Borromeus In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissa- ris, waarbij wijziging wordt gebracht in de verordening betreffende de instelling van een vrijwillige hulppolitie. Hierbij worden verschillende bevoegdheden ver leend aan den secretaris-generaal van het departement van Justitie in plaats van aan den gevolmachtigde voor de reorga nisatie van de Nederlandsche politie bij de departementen van Justitie en Binnenland- sche Zaken. Zoo moeten sollicitaties bij den secretaris-generaal worden ingediend, die oproept voor keuring, aansielt, ont slaat en oproept voor den politiedienst. De verordening heeft terugwerkende kracht tot 23 Mei 1942. DE WEDSTRIJD De strijd tusschen de Hagenaars en de Apeldoornaars heeft een zeer merkwaar dig karakter gedragen. Tot tweemaal toe wisten de bezoekers de leiding te nemen, bij de rust was de stand nog 22 en on danks het overwicht onzer stadgenooten viel er over den uitslag in het begin der tweede helft nog niet veel te zeggen. Zelfs niet toen na 10 minuten het derde A.D.O.- doelpunt wérd gescoord, omdat' er ip de weinige Oostelijke aanvallen toch nog een element van verrassing zat. Pas toen in de 21e minuut het vierde doelpunt kwam, was de zaak beklonken en van dat oogen blik af kon A.D.O. zich kampioen van Nederland noemen. De ineenstorting van de Apeldoornsche ploeg na de pauze is voor een zeer groot deel te wijten aan hèt feit, dat twee van haar beste spelers, de vleugelhalfs Denner en Cornelisse, het veld hadden moeten verlaten. Zij werden onvoldoende vervaru gen en daardoor kregen 4e vleugels van A.D.O. vrij spel, waarvan de buitenspelers een zeer dankbaar gebruik maakten. We zouden echter A.D.O. onrecht doen door te beweren, dat zij haar succes in dezen laatsten wedstrijd uitsluitend daaraan heeft te danken. Het spel van de Haag sche ploeg zelf heeft daartoe ook veel bij gedragen. Al wérd dat in de eerste helft ook nog niet in voldoende doelpunten uit gedrukt. de Haagsche veldmeerderheid was in die periode reeds onmiskenbaar. De schroom, welke verleden week in den wedstrijd te Eindhoven bijna zulke nood lottige gevolgen voor onze stadgenooten had gehad, was nu geweken. In plaats van op de verdediging was het Haagsché spel nu bijna voortdurend op den aanval ge richt en dientengevolge heeft de ApeL doornsche defensie het hard te verant woorden gehad. Deze was echter voor de rust volkomen voor haar taak berekend; de backs Jonker en Beekhuizen grepen telkens resoluut in en ruimden voortref felijk op, waarbij nog kwam, dat doelman Veenhuizen weer in voortreffelijke condi tie was en dat het schot in het Haagsche binnentrio ontbrak. Het prachtige werk van Neuteboom en Vreken, noch de groote stuwkracht van de middenlinie, waarin alle drie de spelers goed op dreef waren, waren voldoende om in de eersté speel- helft de beslissing te forceeren. Ondanks het technisch- en veldoverwicht der Hage naars wogen de beide hardwerkende ploe gen zelfs tegen elkaar op, door het gevaar, dat in de snelle open aanvallen der bezoe kers school en dat zelfs niet afdoende kon worden bezworen door het uitmuntende rood-groene achter trio, Koek, de Jong en Choufoer. dingen in de Middellandsche Zee, die het eeuwen lang veilig ksjh stellen, nog lan ger in .voldoende mate te beschermen. Het getal van 25.000 gevangenen is niet hoog, vergeleken bij de cijfers, die we gewendzijn bij den strijd in Sovjet-Rus- land. Voor Libye als strijdtooneel is dit cijfer echter aanzienlijk?’ Men kan, zoo werd ons van bevoegde zijde opgemerkt, veilig aannemen, dat dit getal de restan ten van 3 tot 4 divisies vertegenwoordigt.' In de eerstvolgende dagen zal moeten blijken of de resteerende Engelsche strijdkrachten aan de Libysche grens nog in staat zijn den druk van Rommel's troepen weerstand te bieden. De „Deutsche Zeitung in den Nieder- landen” publiceert een bericht uit Stock holm, volgens hetwelk de opperbevelheb ber van de 8ste Britsche armée in Libye generaal Ritchie, zou zijn afgezet. Een be vestiging hiervan is nog niet gekomen; het is echter duidelijk, dat Churchill naar een zondebok zal zoeken, waarvoor gene raal Ritchie de aangewezen man zal zijn. J V. 10.06 o. nam. lot 5.18 I Maan: op 2.21 n.m.; 23 Juni onder 2.24 S v.m,. op 3.35 n.m. 28 Juni V.M. Ntohtdienst DOKTERS: Tusschen J .10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. kV 1

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1