141 U No. '182.13. 1942. Honger als wapen HHH VERDUISTEREN NA DE VEROVERING' VAN TÖBROEK Dinsdag 23 Juni. HU WEM TSCHL het 1 I I van OP Communiqué te Washington SLU1KHANDELCENTRALE ONTDEKT de van v.m. FEUILLETON DE RENAUTO 3 De besprekingen Roosevelt* Churchill Rommel bevorderd tot generaal* veldmaarschalk Tweede transport vaklieden vertrokken DOODELIJK ONGELUK IN DE TASMANSTRAAT NEDERLANDERS VOOR DEN WEDEROPBOUW IN DE OEKRAÏNE Engelsche storingsaanvallen Nederland Haveninstallaties onbeschadigd in Duitsche handen Vier weken harden strijd Schandelijk optreden de vijanden Nieuwe Japansche aanval op Hawaii? Vice-admiraal Helferich Radiorede van Laval 10.06 a. nam. tot 5.18 tl. Twee dooden op onbewaakte» overweg Het generaal-pardon van Arbeidsfront Japansche duikbooten aan Canadeesche kust Scholingscursussen Duitscb Arbeidsfront Britsche vliegtuigen in Portugal geland Nieuwe wegen op het gebied opvoeding in Nederland 1 OOk^OQ^TEV^DEN 2 'WW HAAGSCHE COURANT Dienstaanb ZO 38 Pers gevr fO.48 Adv. ..Br bur. v. d bl 330263; Boekh J. B. v. Seters Ir Theresiastr. lósa. Tel 772444: Boekh. F O. Couvée. v Hoytemastr 66 Tel.721187 over tot alle Aandeel van de luchtmacht officieele Ver. k geen L 9 24) (Nadruk verboden.) 1 ren en dan vlak langs Elin en Else te deel- gingsstelsel Staten in wanorde. v. Maan: MELDT U AAN BIJ HET CEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAU Besprekingen duren voort Uit Washington meldt S.P.T., dat de' besprekingen tusschen Churchill en Roo sevelt voortduren De secretaris van het Witte Huis, Stephan Early, heeft meege deeld, dat bij de jongste samenkomst der beide staatslieden ook een aantal hooge officieren van de drie weermachtsdeelen van het Amerikaansche leger aanwezig was. Generaal-Veldmaarschalk Rommel. (Foto uit 1941; Weltbild- Polygoon-P.K, Moosmüller) ken zij toe, hoe er langzamerhand orde in de menigte kwam. Gendarmes en politie schpven de menschen naar links en rechts en nu werd de weg als een band zichtbaar. Verlaten lag hij in de zon, nu en dan reed er een wagen overheen, welke, hier van bovenaf ge zien, belachelijk klein leek en het op schrift „Rencommissie” kon men alleen door een kijker lezen. Rondom bosschen, aan welker rand duizenden menschen krioelden. Onophoudelijk weerklonk ge juich en gelach. Ik kan niet meer staan, klaagde Else plotseling, ik moet gaan zitten. Ik ook. knikte Elin en zij hurkten naast elkaar op den steen. Het kwam heelemaal vanzelf, dat de twee dicht Twee dooden, negen gewonden Het afgeloopen weekeinde hebben En gelsche vliegtuigen verscheidene irfalen boven Nederlandsch gebied gevlogen. Op verschillende plaatsen werden talrijke brisant- en brandbommen geworpen, die deelsv lichte, deels zware schade toe brachten aan woonhuizen, alsmede aan een ziekenhuis. Hier en daar uitgebroken branden konden snel gebluscht worden. In totaal vallen er onder de burgerbevol king twee, dooden ent negen gewonden, onder wie twee van ernstigen aard, te betreuren. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Bij de verovering van Tobroek door de verbonden Duitsch-Italiaansche troepen zijn de haveninstallaties bijna onbeschadigd in handen van de strijdkrachten der As mogendheden gevallen. Aan de pier wer- deti verscheidene kleine Britsche vaartuigen buitgemaakt. Toen de verbonden troepen hét haventerrein binnendrongen, trachtte juist een Britsche kanonneerboot met en kele kleine transportschepen te ontsnap pen. Door goedliggend artillerievuur wer den alle schepen tot zinken gebracht en de Britsche troepen aan boord van de transportschepen gévangen genomen. Volgens mededeelingen van gevangen ge nomen Britsche soldaten zouden de haven installaties van Tobroek worden opgebla zen. Dit plan is mislukt door gebrek aan tijd. De Führer heeft den opperbevelhebber van het pantserleger Afrika, kol.-gene raal Rommel, bevorderd tot generaal-veld- maarschalk en het volgende telegram tot hem gericht: Generaal-veldmaarschalk Rommel.^ Uit dankbare waardeering voor uw leiding en uw eigen, den slag beslissende optreden, benevens uit waardeering voor de held haftige prestaties der onder u strijdende troepen op het Afrikaansche oorlogstoo- neel bevorder ik u met ingang van heden tot generaal-veldmaarschalk. Een oorlogsverslaggever heeft aan het D.N.B. het volgende medegedeeld over een onderhoud, dat hij met generaal-veld maarschalk Rommel heeft gehadOp ons verzoek eenige woorden te zeggen over de successen der DuitsAe en ïtaliaansche troepen voor Tobroek en Bardia ant woordde generaal-veldmaarschalk Rommel o:a.Bijna 4 weken van harden strijd lig gen achter ons. Zij waren niet alleen hard, doch ook succesvol, .buitengewoon succes vol. Vandaag bekroont de troep zijn tot nu toe verricht werk met de verovering van de vesting Tobroek. Bardia is van nacht bezet. Duitsche en ïtaliaansche sol daten hebben het bovenménschelijke in deze gevechten gepresteerd Zij hebben veldversterkingen, en mijnvelden overwon nen met een élan, dat men zich niet ver meteler kan denken. Zij hebben ondanks zeer zware verliezen en ontberingen dag en nacht volgehouden in den geest, die ons thans allen bezielt, den geest van de overwinning. Rijksmaarschalk Göring heeft den op perbevelhebber 'van de in de Middelland- sche Zee opereerende luchtstrijdkrachten, generaal-veldmaarschalk Kesselring, een schrijven doen toekomen, waarin hij zijn waardeering uitspreekt voor het groote aandeel van de luchtmacht in de overwin ning van Tobroek. ter en de weg steiler. Het leek onmoge lijk, dat hier nog menschen plaats kon den vinden. Maar toch waren er ontel- baren. deels liggend, deels zittend op boomstronken en veldstoeltjes. Met hun druipende worstjes in de hand, keken Else en Elin toe; de spanning der dui zenden kwam over hen. GespannBn ke- argiistige propaganda Dit voorstel van het Amerikaansche blad toont weer heel duidelijk aan, dat onze vijanden dén honger als wapen willen ge bruiken. Door de Britsche blokkade, die door Amerika wordt gesteund, moet er honger ontstaan in Europeesche landen en moet de bevolking met alle bloedige ge volgen voor haar zelf tot opstand tegen de bezettende macht wordep gebracht. Terwijl Duitschland en zijn bondgenooten met het blanke wapen in de hand strijden en overal overwinnen, probeeren de ge allieerden met arglistige middelen en met den hongersnood ten aanzien van vrouwen en kinderen opstanden te kweeken. die gelijk staan met zelfmoorden. Het voorstel van de „New York Times” inzake het be kend maken van de opgestapelde hoeveel heden levensmiddelen wordt door de Europeesche bevolking als een goedkoope propaganda en opschepperij ingezien. De „Times” publiceerde 1 Juni onder het opschrift' „Argentijnsche mals als brandstof een bericht uit Buenos Aires, waarin gezegd wordt, dat zich ten aanzien van het gebruik van mais als brandstof nieuwe mogelijkheden voordoen voor het herstel van de termijnmarkt in graan. ‘De Argentijnsche regeeriag heeft eind 1941 gelast, dat inais als brandstof tnoet wor den gebruikt, om de geweldige overschot ten te verminderen Alle verbruikers van steenkool en stookolie zouden minstens 30 pCt. mais moeten gebruiken. Omtrent het artikel van de „Timfcs” valt op te merken, dat de in Argentinip sedert begin Mei ongebruikt liggende voorraden mais geraamd worden op 10.7 millioen ton, waarbij binnenkort de nieuwe oogst zal komen van ongeveer 9 millioen ton. Als gevolg van gebrek aan jute zijn er in Argentinië niet voldoende zakken beschikbaar om deze hoeveelheden mais te bewaren en de Argentijnsche re- geering ziet zich derhalve genoodzaakt, deze volkomen nutteloos liggende voorra den op de een of andere wijze bruikbaar te maken. De maatregel, om mais als brandstof te gebruiken, mag niet aan de Argentijnsche regeering verweten worden De schuld van deze economische waanzin draagt enkel en alleen de met het volke renrecht in strijd zijnde Britsche en Noord-Amerikaansche blokkade.,. Zij ver hindert, dat het neutrale Argentinië zijn overproductie aan voedingsmiddelen in Europa kan afzetten en zij drijft vele lan den van Europa, ook de neutrale en niet- oorlogvoerende landen, den honger in, ter wijl in Zuid-Amerika kostbare voedings middelen in de ovens gaan van de-fabrie- ken, qm de plaats in te nemen van steen kool en hout. Gelijk aan de situatie van mais is die van tarwe, waarvan ook mil- lioenen tonnen onverkocht en onbruikbaar in Argentinië liggen opgestapeld, terwijl Europa honger liidt valsche voorspiegelingen Onder het opschrift „Brood en própa- ganda” schrijft de Pester Lloyd”, o.a.; Oftrlog en blokkade hebben de export mogelijkheden van de overzeesche landen belemmerd en sind» 3 jaren stapelen zich groote hoeveelheden graan, vleesch enz. in de Ver Staten en in de Zuid-Amerikaan- sche republieken op. Uit denjioodtoestand wordt propaganda geslagen. Immers vol gens een bericht van de „New York Ti mes” zou men in Amerika van plan zijn de bevolking van de bezette Europeesche gebieden dag in dag uit in te hameren, dat deze enorme hoeveelheden levensmid delen bestemd zijn haar honger te stillen, wanneer zij naar Europa kunnen worden vervoerd. Blijkbaar rekent men er in New York en Washington op, dat de Europeesche be volking zich door deze goedkoope opschep perij zal laten beetnemen en met koorts achtig ongeduld de weldoeners van over zee zal verwachten. Een immoreele soort propaganda als deze kan men zich nau welijks voorstellen. Amerika probeert door het voorspiegelen van valsche feiten on tevredenheid onder verschillende volkeren te zaaien Deze speculatie loopt op niets uit want er is op het oog«nblik in Europa wel nauwelijks ieisand te vinden, dien men door dergelijke onzinnige propagan- daberichten van de wijs kan brengen. Gistermiddag was de 9-jarige A. K., wo nende in de Tasmanstraat, in die straat aan het spelen met een handwagen. On een gegeven moment werd de kar'Aange reden door een paard en wagen, tenge volge waarvan de jongen door een van de boomen van den handwagen ernstig aan het hoofd werd gewond Met een zware hersenschudding en een kaakfractuur werd hij naar het R K. zie. kenhuis aan het Westeinde overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Inzake het voorstel de overschotten aan levensmid delen van de geallieerden in een gemeen schappelijke pool te vereenigen, schrijft de „New York Times”: Iedereen weet, dat er in Europa een hongersnood zal ont staan, die erger zal zijn dan na den vori- gerr oorlog. De Ver. Staten zouden reeds thans overschotten ter bestrijding van de hongersnood opstapelen. De propagandis tische waarde van dit plan zou enorm zijn. Dag in dag uit zouden er berichten over de geheele wereld verspreid worden, dat er zooveel ton vleesch en zooveel duizend bushels graan aangekocht en ten behoeve van de in hongersnood verkeerende lan den gereserveerd zijn. Deze boodschap zou de opstandige beweging tegen de be zettende overheid verscherpen en den wensch naar de overwinning van de ge allieerden versterken, daar zulk een over winning immers verbonden zou zijn met leveranties voedingsmiddelen aan de hon- Volgens radio-New York heeft de com mandant van de Amerikaansche strijd krachten op Hawaii een oproep gericht gerende volkeren tot de bevolking, de steden te ontruimen.* Hij motiveert dezen oproep met de verwij zing naar de mogelijkheid, dat de Japan ners een nieuwen aanxjal op Hawaii zul len ondernemen De vroegere Nederlandsche vlootcom- mandant, vice-admiraal Helferich. wiens verblijfplaats na de bezetting van Nèd.- Indië door de Japanners onbekend was. zou zich volgens het blad ..Tokio Nitsji nitsji” op het oogenblik op Ceylon bevin den. Helferich was zooals men weet, voor zijn vlucht opperbevelhebber van de ge allieerde vlooteenhedéir in het Zuiden van den Stillen Oceaan. Na de bezetting van Ja<a zou hij per vliegtuig naar Colombo zijn gegaan. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m M (5 reg.) ƒ1 65, elke m.M. m tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prils Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p p. 10 ct. KI. Adv (in halve opi.) ƒ0.57, ‘-•"jDc meer naast elkaar gaten en de armen om elkaar heen legden. Moe van de warm te en verslapt van de spanning, keken zij met glanzende oogen voor zich uit. Het was zoo heerlijk daar te zitten eh aan niets te denken, alleen maar te wachten, tot het starten begon. Dan zou iedereen weer opspringen en vol spanning naar den weg staren, waar het kleine zwarte stipje, dat de eerste wagen zou zijn, opdook, om met grie zelige snelheid de bocht te nemen. Ja. je hebt gelijk gehad, zei Else, het was nummer 12, welke langs suisde. Het begint* dus niet met één. Zij merkte heelemaal niet, dat zij „jij” had gezegd; precies zooals Elin Het „tweede front” Van officieele Amerikaansche zijde worden de geruchten, als zouden Roose velt en Churchill tijdens hun besprekin gen een opperbevelhebber voor het twee de front hebben benoemd, met beslist heid van de hand gewezqn, meldt S.PT Genoemd gerucht liep vooral in de A’me- rikaansche pers. Men noemde als can'di daat den chef van den Amerikaanschen generalen staf, generaal John Marshall, en nog den naam van een Canadeeschen generaal. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bl) vooruitbet. per 3 mnd, met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz nr. 5 c„ fr. p p 10 c. Als de wielen der wagens zich juist v®n 'de moeilijkheid hadden hersteld, moesten zij, om niet te veel vaart te verliezen, met vol gas door de bocht gaan. Een tamelijk lastige geschiede nis. Maar, afgezien van het feit, dat men hier de grootste opwinding beleef de, zoo kon men van hieruit ook het verdere deel van den weg zien. Hier raasden de rijders langs, om voor de groote bocht de snelheid te verminde- 23 Juni onder 2.24 v.m., op 3.35 n.m.; 24 Juni onder 2.50 v.m., op 4.53 n.m. 28 Juni V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspbtiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995 Zware nederlaag Een speciale verslaggever van den Brit- schen berichtendienst heeft uit het hoofd kwartier van het achtste Britsche leger in Libye gemeld„Het verlies van Tobroek is een zware nederlaag en het heeft geen zin zich zelf daaromtrent te willen mis leiden”. Ten aanzien van den val van Tobroek schrijft de oorlogscorrespondent van de Associated Press o.m. i De catastrophe van Tobroek schijnt het begin van een uiterst kritieken, wellicht zelfs wanhopigen zomer te ztïllen zijn voor dq zaak der Geallieer den. Het plotselinge verlies van de Li bische citadel met rond 25.000 Engelsche soldaten geeft een onbehaaglijk gevoel ten aanzien van de stabiliteit van de geheele flank in het Midden-Oosten en aan de Mid- dellandsche Zee Het ernstig in gevaar verkeeren van Sebastopol vergroot het pessimistische effect windende van het gevaar met te voelen. Wat zou hem gebeuren? zei Elin vol vertrouwen en greep Elaeï bind. Prachtig vond zij .dit alles mer, on* danks den innerljjkên tegenstand. Hoe heerlijk moest het zijn, als liet geheele menschelijke bestaan in zulk uen hoog spanning van gevoel verliep, als dit be leven nu. Wat zou hem gebeuren? vroeg zij en op hetzelfde oogenblik stemde zij mee in met den kreet van ontzetting der duizenden hierboven, die i^en, hoe een meerijder, die bij de waanzinnige vaart van zijn machine, te ver uit den wagen hing, op een haar het hoofd tegen een boom te pletter sloof. (W.ord-l wrvolfld-J| Gistermiddag omstreeks 2 uur is op den onbewaakten overweg aan den Slachthuisweg te Hoek van Holland een vrachtauto door den electrischen trein, welke om 13 40 uur uit Hoek van Hol land vertrekt, gegrepen. In de auto be vonden zich de 41-j. J B. uit Schiedam en de 28-j. J W L. uit Rotterdam, -die beiden op slag werden gedood De vrachtauto werd volkomen vernield. Met drie maanden verlengd Er bestaat nog steeds misverstand de wijze, waarop de leden van het oude N.V.V. overgaan naar het Arbeidsfront. Naar aanleiding hiervan kan worden me degedeeld, da't krachtens de desbetreffen de verordening van den Rijkscommissaris alle leden van het vroegere N.V.V. auto matisch lid zijn geworden van het N.A.F.^ terwijl alle leden van het N.V.V. en van de confessioneele organisaties, die eerder zijn uitgetreden, door het generaal-pardon met behoud van hun oude rechten kunnen worden opgenomen. Het vragenformulier, dat de vroegere N.V.V.-leden hebben ont vangen, dient om beter te kunnen vast stellen. welke rechten deze oud-leden- heb ben. Met betrekking tot den termijn, waarop het.generaal-pardon eindigt, kan worden medegedeeld, dat het sluitingstijdstip is verlengd. In het Huis van den Arbeid in de P. C. Hooftstraat te Amsterdam wordt momenteel met man en macht gearbeid om de aanmeldingen, die uit het geheele land komen, te verwerken. De administratieve moeilijkheden, die daardoor zijn ontstaan, zijn zoo groot, dat het noodzakelijk is ge bleken het generaal-pardon. dat .op 30 Juni zou afloopen, met drie maanden te verlengen. niet merkte, dat zij „jij” tegen Else zei. Elin had het programing op baar knieën uitgespreid. Eens kfjken, hoe die aardige jon gen van daarnet heet. Nummer 63 is graaf Pfeil, ook met een Imperator, net a 16 Peter. Else trok he* papier uit haar handen, maar zij keek niet naar nummer 63, zij keek naar nummer 5;: Peter Flamm met Imperator. Als er maar niets met hem ge beurt. zei zij telkens zachtjes voor zich h' n. Zij had nooit gedacht, dat autorennen zoo adembeklemmend zou zijn, maar tij was niet koel genoeg, om het op- Het DJ4.B. meldt uit Tokio: Na den hevigen aanval van een Japansche duik boot op de militaire werken van het eiland Vancouver aan de kust van Cana da heeft de Japansche duikboot, die voor de kust van Oregon was opgedoken, haar artillerie-aanval herhaald en militaire doelen in de streek van Port Brown en West-Port beschoten. Beide plaatsen lig gen aan de monding van de Coluxnbia- rivier. De duikboot voerde het oombar- dement uit in 2 achtereenvolgende aan vallen, vernielde belangrijke militaire werken én bracht het geheele verdedl- van de Westkust der Teietoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35- 37 Giro No. 12500 Bijkant Schev. Keizerttr. 319, Tel. 550310; Fil> Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb.. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. Reichsamtleiter Müller Neuhaus uit Berlijn vertoeft momenteel in Nederland om voor de Artsobmanner van het Duit, sche Arbeidsfront in verschillende plaat sen des lands scholingscursussen te geven. De eerste bijeenkomst werd dezer dagen in Haarlem gehouden in tegenwoordigheid van de heeren Eggert en Lüttgen, resp. referent voor volksvoorlichting en propa ganda en voor sociale zaken bij den Beauf- tragte van den Rijkscommissaris in Noord- Holland, Funckler, gewestelijk leider van het Ned. Arbeidsfront, den districtsleider der N.S.B., van der Horst en mr. van Op- penraaij, vertegenwoordiger van den bur gemeester van Haarlem. In zijn voordracht gaf Reichsamtleiter Müller Neuhaus een overzicht van de ge beurtenissen op economische en politiek gebied in het Duitsche Rijk na den vorigen wereldoorlog. Duitschland maakte toen een moeilijken tijcL door, hét leed onder inflatie, te hooge belastingen en èen enor me werkloosheid Zeven politieke partijen beloofden het volk het beste in allerlei programma’s welke nooit werden uitge voerd. Het politiek volkomen ongeschoolde volk werd door de politici bedrogen, want deze waren slechts handlangers van lieden, die de financieele wereld beheerschten en overal hun funesten invloed deden gelden, n.l de joden. Vele theologen waren ge doopte joden, drie-vierde van het aantal rechtsgeleerden én een derde van het aan tal philosofen behoorden tot het joodsche ras. Toen in 1933 het nationaal-socialisme aan dé macflt kwam, was het*met dit oude, van bedrog aan elkaar hangende politieke systeem afgeloopen. Aan het socialisme werd nieuwe zin gegeven en de politiek was toen geen bedrog meer, maar diende uitsluitend het volk De Reichsamtleiter ging vervolgens die per in op de begrippen volk, staat en natie. De natie is het tot staat geworden volk en de politiek de staatskunst, de kunst om een volk te leiden. De nationaai- socialistische wereldbeschouwing heeft van het Duitsche volk een natie gemaakt, waar het voordien nooit meer dan een volk was geweest. Spreker besloot zijn voordracht met een overzicht van de Duit sche geschiedenis en de politieke ontwik keling van Duitschland. dat door de eeuwen heen steeds buitenlandsche invloe den moest ondergaan, waarvan het thans door het nationaal-socialisme is bevrijd. De chef van de Fransche regeering, Laval, heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de regeering voor de enorme taak stond zeer moeilijke binnenlandsche problemen tot oplossing te brengen, vooral de kwestie van de voedselvoorziening. De regeering is vastbesloten haar plicht te vervullen en voor geen beslissing terug te schrikken om leven en voedsel van de bevolking te verzekeren. Ten aanzien der buitenlandsche kwes ties verklaarde spr.: ..In 1939 hebben wij ongelijk gehad den oorlog te verklaren en in 1918 hadden wij ongelijk na een bevochten overwinning geen overeen komst met Duitschland te sluiten. Thans moeten wij pogen, dat in te halen. Wij moeten trachten alle middelen te vinden om de grondslagen voor eendefinitieve verzoening te leggen Ik zie niet in. dat de jeugd van onze beide landen elke 25 of 30 jaar op het slagveld moet bloeden. Voor wien en waarom? Wat hebben wij van onze overwinning van 1918 ge maakt? Ik wil met Duitschland an Italië normale op vertrouwen gebaseerde be trekkingen herstellen. Want uit dezen oorlog zal onvermijdelijk een nieuw Europa ontstaan Ik spreek den wensch uit dat Frankrijk in het Europa van morgen een dit land waardige plaats zal innemen. Duitschland levert om dit Europa op te bouwen een gigantischen strijd en moet daarvoor o a enorme offers brengen Het offert daarbij het bloed van zijn jeugd Ik wensch de over winning van Duitschland. want zonder deze zou zich morgen overal het bolsje wisme nestelen Wij staan thans voor het alternatief, dat ik reeds in April noemde, een dergelijke houding aan nemen, dat onze eer en onze vitale be langen in een nieuw vredig Europa ge acht worden of gelaten toezien hoe onze beschaving verdwijnt.” Tenslotte deed Laval een beroep on de Fransche arbeiders zich aan te melden om in Duitschland te werken, waar hij wist, dat zij goed zouden worden opgenomen Frankrijk kan niet passief en onver schillig blijven tegenover de groote offers welke Duitschland brengt om een Europa op te bouwen, waarin Frankrijk zijn plaats moet innemen. De Britsche berichtendienst maakt uit Washington melding van het volgende communiqué over de besprekingen tus schen president Roosevelt en Winston Churchill. „De president en de ministerpresident hebben met de medewerking van hooge autoriteiten van het legen» de marine en de luchtmacht, te Washington onderhan- delingen en besprekingen gevoerd, die Vrijdag begonnen. Het hun daarbij voor oogen zwevende doel is de hoogste con centratie van de Geallieerde oorlogs macht tegen den vijand op den vroegst mogelijken termijn, alsmede de aanpas sing en voor zoover noodig wijziging van alle maatregelen, welke sinds eenigen tijd genomen zijn om de oor logsinspanning der Geallieerde volkeren verder te ontwikkelen eq te handhaven. Het is natuurlijk onmogelijk, eenig ver slag te geven over het verloop der on- derhandelingen en alle desbetreffende niet-officieele verklaringen kunnen slechts op veronderstellingen gebaseerd zijn. Tusschen alle deelnemers heerscht vol komen overeenstemming en de grootste harmonie bij ie behandeling van de omvangrijke en moeilijke taak, welke voor ons ligt. Een aantal bijzonder op den voorgrond tredende bijzonderheden, welke slechts moeilijk schriftelijk be handeld kunnen worden, zijn door de betrokken technische ambtenaren na overleg met den president en den mi nisterpresident geregeld.” Over deze gemeenschappelijke verkla ring heeft Early, de secretaris van Roo sevelt. aan de journalisten gezegd, dat hier slechts sprake is van een voorloo- pige verklaring en dat men naar waarschijnlijkheid een eindverslag over de besprekingen mag verwachten De krijgshandelingen in de Oekraïne hebben vernielingen veroorzaakt welke vooral door de terugtrekkenfle bolsje wistische troepen zijn teweeggebracht, doch nauwelijks waren deze gebieden onder Germaansch bestuur gekomen, of de tot wederopbouw noodige maatregelen werden .getroffen Naast Duitschers zijn ook onze lanct genooten in de gelegenheid gesteld aan dit opbouwwerk deel te nemen en daar voor hebben velen zich aangemeld. Eenigen tijd geleden is reeds een tech nisch commando van tachtig Nederlan ders naar Kiew vertrokken, waar zij in middels het sportstadion hebben her steld. woonwijken ingericht, hoogspan- ningsleidingen aangelegd enz. Gisteravond half elf is van het Hol- landsche Spoorstation alhier een tweede groep, ditmaal van 85 man, voor 90 pCt. uit Nederlanders bestaande, o.w. in genieurs en architecten en verder elec- triciens. bankwerkers, timmerlieden, metselaars, schilders, loodgieters enz. naar Charkov gegaan om zoowel in deze stad als in wijden omtrek daarvan den wederopbouw ter hand te nemen De Rijkscommissaris voor de Oekraïne heeft de leiding van het technisch com mando voor Kiew en Charkov opge-*' dragen aan ir. Nimtz, die thans met deze groep derwaarts is vertrokken. Een zeer groot aantal goederenwagons maakte deel uit van dit transport, want men is in den ruimst mogelijken zin voor zijn taak toegerust: eigen ambulance, onder leiding van een arts, verscheidene auto’s en paarden, eenige woonwagens, de noo dige keukenwagens en allerlei technisch materiaal behooren tot deze uitrusting. Alle deelnemers waren in donker bruine uniform gekleed. Velen hunner zijn gehuwd en hebben gezinnen met kinderen die zij desgewenscht later naar de Oekraïne kunnen laten over komen om er zich blijvend te vestigen. Op den aanstaanden winter althans is hun uitrusting reeds geheel berekend. Bij het afscheid op het perron was namens den Rijkscommissaris hier te lande aanwezig Oberbereichsleiter Müller Reinert, terwijl de heer van Geelkerken als plaatsvervangend leider van de N.S.B. ir Mussert vertegenwoordigde. Oberbereichsleiter Müller Reinert sprak op het perron eenige hartelijke woorden. Spreker bereidde de deelne mers erop voor, dat zij in de gebieden, waar zjj werkzaam zullen zijn, geen kui tuur mogen verwachten, doch dat zij die daar zelf zullen hebben te vormen. Hij wenschte hun allen het beste toe in hun nieuwe werkgebied, tot heil der Ger- maansche gemeenschap, De heer van Geelkerken bracht de har telijke groeten en beste wenschen van den leider over aan de vele Nederland sche kameraden, die van dit transport deel uitmaken en hij voegde eraan toe, dat zij in de Oekraïne mooi werk tot stand kunnen brengen. Spreker hoopte binnenkort in de gelegenheid te zijn, hen in Charkov \eens op te zoeken. Verscheidene familieleden en verwan tevan de deelnemers waren getuige van dit afscheid. De politie heeft gisteren huiszoeking verricht jn de woning van den 43-jarigen kellner'J. T., aangezien het haar ter oore was gekomen, dat de bewoner een partij distributiebonnen en andere goederen in voorraad had. welke bestemd waren voor den zwarten handel. Ofschoon de vrouw des huizes, de 44-jarige N T.-K.. beweer de van niets af te weten, lieten de poli tiemannen zich hierdoor niet ontmoedigen en doorsnuffelden alle hoeken en gaten. Het speuren had succes, want na een half uur had men een aanzienlijke partij bonnen en levensmiddelen bijeen. Onder meer 128 aardappelkaarten. 231 losse aardappelbonnen, 90 eierbonnen. eenige honderden broodbonnen. tientallen alge- meene bonnen, een aanzienlijk aantal bo ter- en vetbonnen, verscheidene versna peringenkaarten. 6 kg koffie, een aantal hammen, 600 sigaren en eenige paren schoenen. De van niets wetende vrouw des huizes is daarop naar het politie bureau overgebracht. Later op den dag is ook haar echtgenoot aangehouden. Beiden zijn in bewaring gesteld De bon nen- en levensmiddelenvoorraad is in be slag genomen. Naarede herkomst vaneen en ander wordt een dnderzoek ingesteld. komen. Men kon dus denzelfden nemer beneden en boven zien. Ook beneden in het dal wemelde het van -menschen, die naar plaatsen zoch ten. Dat was geen kleinigheid, want overal hadden vele menschen het zich al gemakkeljjk gemaakt. Maar achter de eerste bocht, waar de bergen om hoog gingeq. werden de bosschen dich- Tijdens een luchtbeschermingsoefening te Lissabon, heeft een 2-motorige Engel-, sche bommenwerper een noodlanding ge maakt op het nieuwe vliegveld bij de Portugeesche hoofdstad. De uit drie per sonen bestaande bemanning stelde aich ter beschikking van de Portugeesche auto riteiten. De Britsche berichtendienst meldt voorts, dat nog 3 bommenwerpers geland zijn op een vliegveld in de nabijheid van Lissabon tijdens een oefenvlucht. Er worden dit jaar, zooals wij de vorige week Woensdag reeds in ons blad hebben medegedeeld. In Nederland twee scholen gesticht, een voor jongens en een voor meisjes van een geheel nieuwe soort Ze zijn niet voor iedereen bestemd, integendeelniet voor de grootwmassa kinderen, die alleen maar knap of alleen maar muzikaal of alleen maar sportief zijn, of nog erger, niets van dat alles. deze nieuwe school kan alleen maar leerlingen gebruiken van de beste kwaliteit op ieder gebied, met een goed hoofd een goed lichaam, boven al een flink kérakter. De nieuwe scholen worden door den Rijkscommissaris gesticht als „Reichs- séhulen”. Zij geven dezelfde vakken en dezelfde rechten als de H.B.S,; ook de huishoudelijke vakken, maar ze geven meer en ze eischen meer. Zij willen hun leerlingen maken tot sterke, onderne mende, zelfstandige jongens en meisjes, zooals het nieuwe Europa ze noodig heeft zij eischen daarvoor de aller- besten van onze jeugd geheel en al op. Van de kinderen, die zich aanmelden, worden door een keuring eerst de besten uitgezocht en van deze wordUdoor een tweede .uitlezing (geen examen) gedu rende een week de kleine groep uitge zeefd. die belooft <(e moeilijke eischen van de nieuwe opvoeding te kunnen vervullen. Wie tot het eind de school met succes doorloopt, heeft vrije be roepskeuze. heeft toegang tot iedere hoogere studie en er wordt voor ge zorgd, dat geen geldelijke hinderpalen daarbij in den weg staande ouders betalen een geldelijke bijdrage afhanke lijk van hun inkomenniemand, die overigens geschikt is, wordt dus uitge sloten wegens zijn geldelijke omstan digheden of ondervindt daarvan eenige onaangenaamheid. Wie zijn kinderen dongens van 10II jaar, meisjes van 10—13 jaar. waarvan meisjes van 1213 jaar op de H.B.S. of M.U.L.O. moeten zijn) voor deze scholen in aanmerking wil laten kpmen. wende zich zoo spoedig mógelijk tot 10 Juli tot Dr Kemper Oostduinlaan 2. Den Haag, (kamer 27. tel. 116390, toestél 129).

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1