H hé - B MB 4 No. 18214. 1942. mow o VERDUISTEREN Ki Woensdag 24 Juni. Sovjet duikboot en tot zinken gebracht De val 1^7 Extra bericht 7 tot voor uit stuur van Hilversum. Beraadslaging over militairen toestand te Cairo Britten verbieden Indische organisatie J /VOOR Fransche arbeiders naar Duitschland Inlevering aangiftebiljetten Inkomstenbelasting over 1941 Voor boter bon 32 Regeling auteursrechten en Mislukte landingspoging Zee van Azof Geallieerde inmengingspoging in proces te Ankara Extra bericht Finsch Opperbevel Vredegerechtshof Winterhulp - N. S. N. A. P. - Stryders aan het Oostfront Opnieuw 20 koopvaarders tot zinken gebracht 'Wavell naar Afrika terug. Bond van Zangvereenigingen Houten bescherming rijwielbanden Verklaring van Attlee UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN De voedselvoorziening in Europa De gevechten bij Sebastopol Opvolger van Hiihnlein benoemd concourswezen aan de BEGRAFENIS OUD-M1NISTER J. M. J. H. LAMBOOY Praatjes vullen geen gaatjes, het komt op daden aan. Wordt lid van den Nederlandschen Volksdienst. (Aanhielden Stedelijk Bureau, Prinsestraat 57) van Tobroek Britsche brandbommen op de burgerbevolking Geheim verdrag tusschen Churchill en Molotof? Berlijn over het communiqué van Washington v. 10.06 u. nam. tot 5.18 u. v.m. ‘W? COURANT n e n Duitsche troepen zijn over de rivier getrokken. HET AANTAL GEVANGENEN hebben verdiend. strijdkrachten in Noord- heeft HAAGSCHE e Laval is gisteren te^ Parijs aangekomen. Hij had besprekingen met de ambassa deurs Abetz en de Brinon en daarna met een veertigtal Fransche industrieelen over het zenden van Fransche arbeidskrachten naar Duitschland. In Noord-Afrika is het aantal Britsche gevangenen, dat in de vesting Tobroek wordt van militaire zijde medegedeeld, PRIJS DER ADVERT.i Ml m M (5 reg. m.M. <10 reg ƒ0.19. Elke m.M m. 21 ct. 1 0.51 p. m M Bewijsn, 5 ct„ fr. i Dienstaanb ZO 38 Pers gevr fO.m Indië heeft (All Verschillende" belastingplichtigen zijn dusverre in gebréke gebleven het hun uit gereikte aangiftebiljet voor de Inkomsten belasting over het jaar 1941 ingevuld en onderteekend bij den desbetreffenden In specteur der Belastingen terug-te bezor gen. Aan deze belastingplichtigen zal, in dien zij dit biljet niet alsnog binnen en kele dagen inleveren, ambtshalve een voor- loopige aanslag in de Inkomstenbelasting voor het jaar 1942 worden opgelegd. Er zal geen gelegenheid bestaan tegen dezen aanslag bezwaren in te dienen. Eeh even tueel te veel geheven bedrag zal eerst bij de,regeling van den definitièven aanslag over 1942 kunnen worden verrekend. Een waarschuwing tot het inleveren van het aangiftebiljet over 1941 zal na deze ken nisgeving niet worden gezonden. Indien een belastingplichtige uitstel van de inlevering van zijn aangiftebiljet heeft verzocht, is hij, indien hem dit uitstel is of wordt verleend, niettemin verplicht op een daartoe door den inspecteur te ver strekken formulier opgave te doen van zijn vermoedelijk zuiver inkomen over 1941. Levert de belastingplichtige dit for mulier niet binnen den gestelden termijn bij den Inspecteur in, dan zal ook aan hem ambtshalve een voorloopige aanslag voor het jaar 1942 worden opgelegd. Voor zoover een Inspecteur een termijn voor inlevering van de gegevens, benoo- digd voor den voorloopigen aanslag voor 1942, heeft toegestaan, welke na 1 Juli 1942 afloopt, wordt deze termijn door deze kennisgeving tot 1 Juli a.s. teruggebracht. Van 25 Juni tot en met 4 Juli a.s. geeft elk tweetal der met „32” genummerde bonnen van de Boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter en elk twee tal der met „32” genummerde bonnen van de Vetkaart op 250 gram boter óf marga rine óf van 200 gram vet. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat het bij de beide laatste arti kelen gaat om enkele zeer kleine voor raden. welke dog bij den handel aanwe zig zijn. Het zal derhalve slechts bij uit zondering mogelijk zijn deze artikelen te verkrijgen. Een Volk leeft niet alleen in het heden, maar ook in het verleden en de toekomst, leder mensch is een schakel in de lange keten van zijn voorouders en zijn nakomelingen. De S.S. is een gemeenschap van sibben, die tezamen een weerbaar volk vormen. Treedt in de rijen der Nederland- sche S.S. I 7 __J.) 1.65, elke m.M. m. tot 22 ZZ _i. Halve oplaag, halve prijs Reel, p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, 0 48 Adv. ..Br bur, v. d bl.” 10 c meer ring-Churchill er van afhangt, welke qieuwe planner) verplichtingen en verzeke ringen de minister-president voor het Lagerhuis van zijn besprekingen met Roo sevelt zal meebrengen. Te oordeelen naar de perscommentaren en van ,,the man in the Street" is de Amerikaansche openbare meening over de volkomen onverwachte tegenslagen in Libye vrijwel even bezorgd als de Engelschen zelf. In politieke kringen te Istanboel wordt bekend, meldt het D.N.B., dat de Ameri kaansche ambassadeur te Ankara, Stein- hardt, zich vóór het vellen van het von nis in het proces betreffende den aanslag op den Duitschen ambassadeur von Pa pen, naar* het Turksche ministerie van buitenlandsche zaken - heeft begeven en daar gewaarschuwd heeft tegen het uit spreken van een zwaar vonnis tegen de sovjetbeklaagden. Hij merkte hierbij op, dat de Sovjet-Unie. Engeland en de Ver. Staten een voor de beklaagden gunstig vonnis verwachtten. Zoo niet, dan zouden de Ver. Staten niet langer kunnen instaan voor dé neutrale houding van de Sovjet- Unie tegenover Turkije. In politieke kringen wordt voorts be kend. dat aan den Amerikaanschen am bassadeur een zeer waardig antwoord is verstrekt, dat in overeenstemming was met de onafhankelijkheid van de Turkv sche rechtspraak. Zooals bekend werd eenige dagen later het vonnis uitgespro ken, waarbij aan de beide Sovjet-agenten de maximumstraf van 20 jaar gevangenis straf werd opgelegd. □e slag aan den Donetz. Van een hoogte, welke een uur geleden nog in handen van de bolsjewisten was. af, leidt Ridderkruisdrager Kolonel Silesius het vuur, dat gericht is ep den vluchtenden vijand (Transatlantic-Recla-P.K. Reitzner) De Broederkerk te Deventer. welke in 1338 werd gesticht ondergaat een restauratie, welke thans vrijwel vol tooid is. Het voegwerk van de boven hevels, dat door de weersomstandig heden ernstig had geleden, is opnieuw aangebracht: de steunberen, welke in de vorige eeuw waren gewijzigd, zijn in hun ouden vorm hersteld, waardoor net voorportaal weer zijn oorspronkelijk *«akter verkreeg. (£olygoon-v. Bitsen). Het Opperbevel van de Finsche Weer macht heeft in een extrabericht omtrent de operaties van de zeestrijdkrachten o.a.- medegedeeld: Als gevolg van de vernietigende verlie zen, die de vijand heeft geleden en die de bolsjewistische vloot door de Duitsche luchtaanvallen zijn toegebracht, konden slechts de lichte schepen en de duikboo- ten der bolsjewieken op open zee verschij nen. Er is vastgesteld, dat lichte sovjet- oorlogsschepen mijnen hebben opgeruimd en ravitailleerings-transporten naar Feis- kari en Lavansaari hebben uitgevoerd en ook in het Oostelijk deel van de Finsche Golf eenige aanvallen op onze kusten heb. ben ondernomen. Sovjetduikbooten poog den naar het Westen door te breken. De Finsche en Duitsche vlooteenheden’ en onze luchtstrijdkrachten hebben den vijand bij deze operaties tijdens gemeenschappe lijk optreden groote verliezen toegebracht. Tot nu toe zijn 6 sovjetduikbooten met stelligheid vernietigd, de helft daarvan door bommen van onze luchtmacht, de an dere 3 door onze zeestrijdkrachten. Verder zijn 7 sovjetduikbooten zeer waarschijnlijk vernietigd of tenminste zwaar bescha digd. Bovendien zijn 2 motortorpedoboo- ten tot zinken gebracht en 5 motorpa- trouillevaaptuigen zwaar beschadigd. De laatste 2 weken zijn dus tenminste 8 bols jewistische oorlogsschepen vernietigd en 12 beschadigd. Tijdens deze operaties heb ben onze vloot- en luchtstrijdkrachten, on danks talrijke aanvallen van den vijand, geen verliezen geleden. P. V. te Sliedrech* die door den poli tierechter te Dordrecht was veroordeeld tot een geldboete van 30, werd door het hof tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld. Het hof overwoog o.a., dat ver dachte. toen de getuigen om een bijdrage voor Winterhulp-Nederland vroegep, deze niet alleen geweigerd heeft, maar daar voor als reden aanvoerde, dat de op brengst dezer geldinzameling voor de N.S.B.’ers bstemd zou zijn, in welk ver band hij de beleedigende woorden: „Vuile N.S.B.-ers”. heeft gebezigd tegen over bedoelde getuigen, die tot de N.S.B. behoorden. Het hof is van oordeel, dat verdachte, ondanks de omstandigheid, dat hij tot het Gereformeerde Kerkgenoot schap behoort, daarmede blijk gegeven heeft zich als vijand te stallen tegenover hetgeen waren gemeenschapszin bevor dert, terwijl hij zich zelfs niet heeft ont zien hen. die zich daarvoor aanzienlijke persoonlijke opofferingen getroosten, te beleedigen en verdacht te maken. In vèr- band hiermede acht het hof een strenge bestraffing van den verdachte in het be lang vam den vrede binnen de Neder- landsche volksgemeenschap geboden. J. G. F. B. te Amsterdam, veroordeeld door den politierechter te Amsterdam tot 25 boete subs. 20 dagen hechtenis, werd door het hof tot gelijke straf veroordeeld. Het hof overwoog hierbij, dat in de hui dige omstandigheden aan de revolution- naire spanningen onder de Nederlandsche bevolkingsgroepen weliswaar binnen ze kere grenzen de vrije loop behoort te worden gelaten, zoodat het met geweld ontnemen van politiek propaganda-mate- riaal gelijk in casu door den eenen politieken tegenstander aan den ander niet steeds strafbaar kan worden geacht te zijn. Het hof is echter van oordeel, dat van de bedoelde opheffing van straf baarheid slechts sprake kan zijn met be trekking tot hen, die als dragers der heerschende revolutionnaire idee behoort te worden erkend, als hoedanig het hof, mede in verband met hun uiterst gering aantal, niet de leden der voormalige NS. N.A.P., waartoe verdachte behoorde, in aanmerking acht te komen. K. M. E. te Eijgelshoven. die verstek liet gaan wegens dienst aan het Oost front en door den politierechter te Maas tricht tot 50 boete subs. 30 dagen hech tenis was veroordeeld, werd door het hof van alle rechtsvervolging ontslagen. Het hof was van oordeel, dat van iemand als verdachte, die gelijk uit ambtelijke in lichtingen is gebleken uit liefde voor Vólk en Vaderland zijn leven in den strijd tegen het bolsjewisme heeft inge zet. redelijkerwijs niet geëischt kan worden, dat hij zou hebben te gedoogen, dat in een voor het publiek toegankelijke plaats welke een gelagkamer is zich bij wijze van wandversiering een portret van Prins Bernhard bevindt, die immers door zijn vlucht overzee de va derlandsliefde van ieder oprecht Neder lander ten diepste heeft gekwetst. Op ge lijken grond kan van een zoodanig per soon niet gevergd worden, dat hij be weerde aanspraken van anderen op een dergelijk voorwerp eerbiedigt, zooals in het algemeen "ten aanzien van den eigen dom eens anders plicht is. Onder de ge noemde omstandigheden acht het hof het wegmaken door verdachte van bedoeld portret niet strafbaar. -- 1 1 PRIJS DEZER COURANTi Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’* „Kol. Bijbl.** en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ3.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bü postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz, nr. 5 c„ fr. p. p. 10 c. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER, 24 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben in den strijd tegen de Britsche en Amerikaansche ravitailleeringsscheepvaart nieuwe suc cessen behaald. Zij hebben van bescherm de convooien op den Atlantischen Oceaan en in de door de Amerikaansche marine krachtig beschermde kustwateren van Noord- en Midden-Amerika 20 vijande lijke koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 102.000 brt. en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Vier andere schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Naar S.P.T. meldt, gaat te Londen het gerucht, dat Wavell wederom zal worden belast met het oppercommando over de Geallieerde strijdkrachten in Noord- Afrika. De Nederlandsche Toeristenbond '(A.N. W.B.) schrijftDe heer P. M. Korf te Groningen is er na uitvoerige proefnemin gen in geslaagd van hout een bescherming te vervaardigen, welke over den norma len rijwielband wordt aangebracht en dezen zoodoende tegen verdere slijtage be schermt. Al is de oude buitenband ook nog zoo versleten, de beschermer kan ge bruikt worden zoolang de oude band nog lucht houdt. Wij hebben dezen beschermer op verzoëk van den heer Korf als voor band beproefd over een afstand van ruim 1000 k.m., over alle soorten wegdekken en hoewel na 740 k.m. een gedeelte van het ijzerdraad loopvlak zich had los ge werkt en verloren was gegaan, heeft dit op verdere berijding geen invloed gehad. De houten beschermer vêrtoonde ondanks het gedeeltelijk ontbreken van het loop vlak slechts zeer geringe slijtage. Hoewel bij het rijden over klinker- en keiwegen lichte trillingen in het stuur ontstonden, waren deze niet zoo hevig, dat zij hinderlijk moeten worden genoemd. Attlee heeft in het Lagerhuis een ver klaring afgelegd over den toestand in Libye. Hij las eerst een boodschap voor van generaal Auchinleck volgens welke „op een bepaald tijdstip” de troepen der As-mogendheden uitgeput en de gevechten tot stilstand waren gekomen. „Wij hadden aldus Auchinlèk, van dezen toestand pro fijt kunnen trekken, doch onze strijdkrach ten waren eveneens uitgeput” Vervolgens gaf Attlee de volgende ver liescijfers van de Britsche vloot bij de jongste aanvallen op de convooien toe: een lichte kruiser, 4 torpedojagers en 2 begeleidende schepen. De Britsche lucht macht. heeft 30 toestellen verloren. Cripps heeft later medegedeeld, dat de val van Tobroek in de eerstvolgende reeks zittingen onderwerp van debatten zal uit maken. Cripps verklaarde, dat de regee- ring het voornemen heeft 2 dagen aan deze debatten te wijden. Cripps heeft voorts medegedeeld, dat de debatten over Libye en de berichtgeving over het bezoek van Churchill aan Washington niet tegelijker tijd zullen plaats hebben. Opwinding onder afgevaardigden Onder de afgevaardigden van het Lager. mm»heerscht naar ..News Chronicle” nf-,u 8ro°te opgewondenheid over de utsene nederlaag in Noord-Afrika en „_e; naJ^e °ver den val van Tobroek. Uit •LY„‘c?*‘ere u*flatingen van enkele parle- het blades /alt af te lelden’ 200 schrijft nipt Hmr ”het Lagerhuis zich ditmaal met door Churchill zal laten afleiden”. Motie van wantrouwen eernt standard” meldt, dat 8 dn Kerhuisleden de regeering we- streeks wmbeUrtenissen in Libye recht" en ••Ultdagen”. Wardlaw Milne mott dvan afge\aardisden zouden een motie van wantrouwen willen indienen bXnd^nT bij20nderhed‘m zijn nog niet bekend. Dit is de eerste rechtstreeksche uitdaging sinds de regeering-Churchill aan het bewind is. Hoe de regeering de motie zal behandelen, is nog niet bekend Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, zijn daar eenige krin gen van meening, dat het lot van de regee- De uitreiking van ‘voedingskaarten 8® periode (12 Juli t.m. 8 Aüg.). Tabaks en Sigarettenkaarten 8e en 9e periode en Extra-Rantsoenbonnen Vaste Brandstoffen voor groote gezinnen, welke plaats vindt in den Dierentuin, geschiedt morgen als volgt: 9—12: Ter A t.m. einde A en Ba t.m. den Baas1214 vXn Baasbank t.m. Bauer1417von Bauer t.m. Besse. In de voormalige gemeente L o o s d u i- (Alidastraat 5) zijn morgen van 9 tot 17 uur aan de beurt A en B t.m. Biever. Tevens zal daarbij zoowel in den Die rentuin als in de Alidastraat (L.) gelegen heid zijn tot het inlevéren van aan vraagformulieren tot het verkrijgen van een schoenenbon. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 1194611 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778035; N.V. Kantoorb, Th, J. de Koning, Goudsbloem). 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F O. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 Onder voorzitterschap van staatssecre taris Backe werd in het Rijksministerie voor de Voedselvoorziening te Berlijn een eerste bijeenkomst gehouden van de lei ders van de Duitsche landbouwbestuurs- instanties in de door Duitschland bezette gebieden. Na'een uitvoerige uiteenzetting landelijke organisaties zijn gehandhaafd, van staatssecretaris Backe over den toe- --- stand der voedselvoorziening in Duitsch land, werd door de verschillende leiders verslag iritgebracht over den' toestand in hun gebieden. Deze mededeelingen gaven een indrukwekkend beeld van de produc- tie-omschakeling en intensiveering van den landbouw, wélke op Duitsch initiatief vol gens het voorbeeld van den Duitschen productieslag in alle gebieden onmiddel- lijk werd begonnen, ten einde Europa on afhankelijk te maken voor de voedselvoor ziening. Gesproken werd over de maatre gelen, welke genomen moeten worden op grond van de oogstverwachtingen om ook in het vierde oorlogsjaar het Engelsche plan om Europa uit te hongeren, schip breuk te doen lijden. Nadat reeds pogingen van troepen waren bolsjewieken opnieuw Zuidoosten van Maripol de kust te na deren. Ook deze, door 20 tot 30 booten ondernomen landingspoging had tot taak Duitsche troepen op grooten afstand van -Sebastopol te binden, teneinde aldus de vesting te ontlasten. Evenals alle tevoren ondernomen landingspogingen, werd ook deze actie tijdig door de formaties van de kustbéschèrming ontdekt en afge slagen. Naar het Opperbevel van de Weer macht mededeelt over de gevechten om Sebastopol op Maandag, is thans de ge- heele Noordelijke oever van de Sewer- najabocht in Duitsche handen, met uit zondering van een in onderaardsche gangen ingesloten groep vijanden, die nog’wanhbpig tegenstand tracht te bieden. verscheidene landings- bolsjewistische marine- afgeslagen, hebben .de geprobeerd ten BIJ GESTOLEN BUIT AANGETROFFEN: In den nacht van 7 op 8 October 1941 werd ingebroken in een filiaal van „He vea” in de van Hogendorpstraat. Ont vreemd werden 79 rijwielbinnen- en 55 rijwielbuitenbanden, benevens een schrijf machine. Een surveilleerend agent trof in denzelfden nacht in een portiek in de van der Duynstraat 2 mannen aan: in hun on- middellijke nabijheid lagen de gestolen ban den en schrijfmachine. Als verdacht van deze inbraak werd het tweetal A. van M. en C. van D., gearresteerd. Beiden ontken, den en zeiden, dat bij hun komst in de portiek, waarin zij gevlucht waren, omdat het in den verboden tijd was, dat zij zich op straat bevonden, een man er vandoor was gegaan. Van M. en van D., vader en schoonzoon, zouden op den bewusten avond uit zijn geweest met vrouwen. Zij weigerden de namen van de betrokken dames op te geven. Door de rechtbank was van M., die een lange straflijst heeft, tot 2 jaar en zijn schoonzoon tot IJ jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hiervan zijn zij in beroep gekomen en thans diende zaak voor 't Haagsche Ge rechtshof. Zoowel van M. als van D. ble ven bij hun eerste lezing, n.l., dat zij aan de inbraak volkomen onschuldig zijn en zich in de portiek verborgen hadden om niet door den agent te worde’n opge merkt. De proc generaal vroeg bevestiging van het vonnis, daar z.i. de schuld van beiden onomstootelijk is komen vast te staan. De verdedigers van verdachten achtten het bewijs niet geleverd en pleitten vrij spraak. Het verzoek om onmiddellijke in vrijheidstelling van verd. van D. uterd af gewezen. CLANDESTIENE SLACHTERS IN AP. PEL: Voor het Gerechtshof stond een aantal clandestiene slachters terecht, die van de hun door den Economischen rech ter opgelegde straffen, in hooger beroep waren gekomen. In alle gevallen vroeg de procureur-generaal bevestiging van de straffen. Volgens radio Cairo is gisterochtend een bespreking gehouden waaraan be halve de ministerpresident van Egypte, ook de minister van Landsverdediging én die voor Openbare Werken deel namen.. Verder waren de Britsche am bassadeur en de opperbevelhebber van de Britsche troepen in Egypte aanwezig. Onderwerp der besprekingen vormde de militaire toestand. Binnenkort zal de ministerpresident, Nahas Pasja in het parlement een ver klaring dienaangaande afleggen. De Führer heeft den NSKK-Ober- gruppenführer Erwin Kraus benoemd tot corpsleider van de NSKK als opvol ger van Hühnlein. Sedert de oprichting van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten staat de bevordering der leekenfnuziek op een goede plaats Ln het programma. Deze ressorteert onder de afdeeling Volksmuziek van het Muziekgilde. Op het gebied van den koorzang is een van de eerste uitingen van den nieuwen koers de stichting van den Nederlandschen Bond van Zangkoren, zooals op het ter rein der beoefening van de instrumentale muziek door leeken, de Nederl. Bond van Dilettantenorkesten in het leven ge roepen is. De op dit gebied bestaande ook de gewestelijke groepeeringen. Zij kunnen hun nuttigen arbeid gewoon blij ven voortzetten. Als eerste en zeer belangrijk punt van het programma van actie werd door het bestuur onderkend het ontwerpen van een goede en billijke voor alle zangvereni gingen volgens dezelfde basis geldende, regeling der auteursrechten. Het bestuur heeft dan ook een plan in studie om in overleg met het N.A.B. (Ned. Auteursrechtenbureau voorheen Buma) te komen tot een collectief con tract, geldend voor .alle zangvereenigin- gen, welke overeenkomst door den Ned. Bond van Zangvereenigingen met het N.A.B. zal kunnen worden afgesloten. Ook op het gebied der zangwedstrijden is er heel wat te doen. In zijn jongste vergadering kwam het bestuur van den Ned. Bond van Zangvereenigingen tot de voor de hand liggende conclusie, dat ook hier een gelijkluidende landelijke rege ling zeer gewenscht is ten voordeele van de ontwikkeling van den koorzang. De verbeteringen waren aan te bren gen ten eerste door het jaarlijks vast stellen van een lijst van juryleden, be staande uit musici, die hun sporen op het gebied van het beoordeelen van dilettan- ten-prestaties in den vorm van koorzang Op de oude R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan had hedenmiddag de teraar debestelling plaats van het stoffelijk over schot van den heer J. M. J. H. Lambooy, oud-minister van Defensie en oud-burge- meester van Hilversum. Tevoren was in de parochiekerk van O. L. Vrouwe van Goeden Raad aan den Be- zuidenhoutscheweg een plechtige uitvaart dienst gehouden, waarvoor vrij groote be langstelling bestond en waarin de H. Mis van Requiem werd opgedragen door mgr, Postma. Op de begraafplaats gaven van hun be langstelling o.m. blijk de oud-ministers van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers en dr. J. J. C van Dijk, C. P. van Ginkel. oud-secr.-generaal A. van Hengel, oud- Raadadviseur en P. W. Oosterhoff, oud- administrateur van Defensie en ir. M. C. E, Bongaerts, oud-minister van Water staat. De absoute en beaarding geschiedde door kapelaan dr. G. Neefjes. Onder de bloemstukken, die de baar dekten, was er een van het gemeentebe- De Britsché regeering in het vooruitstrevende blok (All Indfa Forward Bloc), den revolutionairen vleu gel van het Al-Indische Nationale Con gres tot „onwettige organisatie" ver klaard. Deze organisaie staat onder lei ding van Soebhas Chandra Bose, die zich op het oogenblik in Europa bevindt. Uit Bangkok meldt het D.N.B. de op richting van een Indische onafhankelijk- heidsliga voor geheel Oost-Azië met bu reaux in Japan. China de Philippijnen, Indië, Birma. Thailand en Indo-China. Deze onafhankelijkheidsliga wordt ge leid door een executieve commissie, die uit vijf leden bestaat en die haar zetel voorloopig te Bangkok zal hebben. Tot voorzitter van de executieve commissie is Ras Behari Bose gekozen. In den nacht van 22 op 23 Juni vlogen eenige Britsche bommenwerpers boven Nederlandsch gebied/ Hun aanvalsdoel was weer eens de burgerbevolking, want militaire schade is er bij deze aanvallen niet veroorzaakt. Wel ontstond er. vooral in een stad in het Noorden des lands, veelvuldig brandschade in Woonwijken door het uitwerpen van brandbommen. Onder de bevolking valt een doode te betreuren, terwijl vijf burgers ernstig en zes licht gewond werden. Een lid van het Haagsohe Politle'Muiiekoorpa, dc heer K. Kokelaar. trad gisteren te Zevenhuizen in het huwelijk Tnct mcj. H. van Loon. Eenige leden van het corps fungeerden ah> bruidsjonkers. Het Zweedsche blad ..Göteborgs Mor- genpost” publiceert zeer groot opgem&akt bijzonderheden over een geheim ver drag, dat Churchill en Molotof in Londen gesloten hebben. In dit verdrag wordt geheel Europa aan de bolsjewieken uit geleverd. Het geheime verdrag bevat de volgende overeenkomsten 1) De aanspraken van de Sovjet-Unie op veiligheid en strategische grenzen tegenover Finland, dé Oostzee-stafen, Polen en Roemenië worden principieel erkend. Wat Iran betreft, hiervoor is een speciale overeenkomst gesloten. 2) De meeste gebieden, welke aan de Sovjet-Unie grenzen,' of in de nabijheid der Sovjet-Unie liggen, waaronder Fin land, bepaalde deelen van Noord-Scan- dinavië Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Boelgarije en Zuid-Slavië worden erkend als Sovjet-belangensfeer. 3) Voor bescherming tegen toekomstige aanvallen der Asmogendheden wordt de Sovjet-Unie het recht verleend om steun punten te verwerven en garnizoenen door „pachtverdragen” op té richten. De Sovjet-Unie wordt voorts een vrije doorvaart van de Oostzee naar de Noord zee cn van de Zwarte Zee naar de Middellandsche Zee gegarandeerd. 4) In een aanvulling op art. 3 van het gepubliceerde pact, waarin de Geallieer den gemachtigd worden om na het einde van den oorlog bijzondere veiligheids maatregelen te nemen voor een nieuwen aanval, wordt de Sovjet-Unie het recht verleend om in overeenstemming met Groot-Brittannië een militaire en politieke controle t>ver Finland, Duitschland, Hon garije, Roemenië'1 en Boelgarije uit te oefenen. 5) Beide verdragsluitende partijen ver plichten zich zorg te dragen voor de defi nitieve opheffing vqn de nationaal-socia- listische en fascistische regimes en soort gelijke regeeringsstelsels .in geheel Europa Behalve het bovengenoemde aanvullende protocol is in Londen, volgens „Göteborgs Morgenpost”, verder een geheime overeen komst gesloten over de militaire maatre gelen, die noodzakelijk zijn voor het vor men van een tweede front. Bijzonderhe den van dit protocol, dat tengevolge van het zuiver militaire karakter absoluut ge heim is, zijn buiten een zeer kleinen kring niet bekend. Het blad deelt nog mede, dat het de bij zonderheden van het Britsch-bolsjewisti- sche» geheime verdrag ontvangen heeft van een welingelichten diplomaat, die een? land vertegenwoordigt, dat nauw contact onderhoudt met de Geallieerden. Daar deze bron bij tallooze vroegere gelegen heden, die het blad heeft kunnen contro- leeren, betrouwbaar gebleken is, heeft het niet geaarzeld het telegram te publiceeren. In politieke kringen te Berlijn acht men het communiqué, dat totdusver over de nog aan 'den gang zijnde besprekingen tusschen den Britschen minister-president en den Amerikaanschen President te Washington is gepubliceerd, het meest be klemde communiqué, dat men van Duit sche zijde in het verloop van dezen oor log ooit gezien beeft Men neemt te Ber lijn echter aan, meldt het A.N.P.. dat de zeer inconcrete verklaring, welke aan de ongeduldige openbare meening in de Geallieerde landen over de onderwerpen van gesprek tusschen Churchill en Roose- I velt is gegeven, blijkbaar beschouwd moet worden als een reactie op de zeer onaan gename stemmen, die vooral in Londen rekenschap eischen over de jongste mili taire nederlagen. Maan: 24 Juni onder 2.50 v.m., op 4.53 n.m.; 25 Juni onder 3.19 v.m., op 6.13 n.m. 28*Juni V-M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. pn 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Noord-Afrika is het aantal Britsche is binnengebracht, tot 33.000 gestegen, zoo meldt het D.N.B. Aan de Egyptische grens hebben zich nieuwe gevechten ontwikkeld. i 1

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1