No. '18215. Donderdag 25 Juni. NIEUWE SUCCESSEN VAN DE AS 1942. Bekanntmachung VERDUISTEREN v. 10.06 a. nam. tot 5.19 a. v.m. Maan: 25 Juni onder 3.T9 v.m., op 6.13 n.m.; 26 Juni onder 3.55 v.m., op 7.31 n.m. 28 Juni V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. I Duitsch Weermachtbericht Het gebrek aan scheepsruimte Nieuwe terreinwinst bij Sebastopol Italiaansch Weermachtbericht I FEUILLETON 26) DE RENAUTO Fort Capuzzo, Halfaya bezet NOTITIES Het woord en de daad t e- 't BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 37 Giro No. nsoo Achtervolging van den vijand voortgezet De eerste dag Oorlogsraad voor Stille Zuidzee bijeen Kweekersbesluit in werking NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST Belemmering voor Geallieerde plannen Verklaring van Nahas Pasja Meisjes van Arbeidsdienst wérken in druivenkassen alsmede in j de omgeving der en Solloem Voorjaarspakketten naar het Oostfront Engelsch-bolsjewistisch pact geratificeerd De geheime clausules Het bezoek van ir. Mussert aan Noord-Holland Generaal Bastico in Tobroek De Engelsche nederlaag De Japansche operaties op de Aleoeten Vertrek van den heer, Janke naar Berlijn Musterung der Geburtsjahrgange 1906 und 1907 HAAGSCHE militaire I pliceeren". de L COURANT t in am de stad strategisch heeft uitgemaakt, in welken tijd hij ook belangrijk werk heeft verricht. Tenslotte sprak de heer Picard, dankbaar herden kend, wat de heer Janke voor vele col lega’s, die in nood verkeerden, heeft ge daan. De heer Janké heeft alle sprekers voor hun hartelijke woorden bedankt; het ver heugde hem, dat er .nog gelegenheid zou zijn in meer intiemen kring van de ver tegenwoordigers der Nederlandsche pers afscheid te nemen. lucht. Een paniek ontstond, half blind renden de menschen voort om te ont komen, maar zij wisten niet waarheen. Overal waren menschen, zelfs de hellin gen waren dicht bezet. Hem, dien de kreet gold, wist niet, wat er gebeurde. Hij kwam in zijn wa gen aangesuisd; hij meende, dat de kreten, welke de menschen CL toejuichingen waren. Pas na de bocht zag hij de dichte menigte, die op hem r. voort. den renweg loo- maar toen er toekwam en toen begreep hij den kreet, vliegt tegen een boom, splinterend welke opsteeg. Een heel kort oogenblik aarzelt Peter Flamm, dan doet hij, wat hij onder alle omstandigheden doen moet:hij zet zijn eigen leven op het spel, om dat van anderen te redden. Peter Flatnm VERTREK VAN DEN SOVJET AMBASSADEUR UIT ANKARA Volgens een nog niet officieel bevestigd bericht uit Ankara, zal de Sovjet-ambassa- deur Vinogradof, hedenavond naar Koei- bysjef vertrekken. Hij zal daar voor om bepaalden tijd verblijven om zijn verlof te nemen. Op den Atlantischen Oceaan heeft een van onze duikbooten onder bevel van den corvetkapitein Luigi Longanesi Cattani een gewapend schip van 8000 ton tot zinken gebracht, alsmede een motorschip van 5500 ton. Een andere duikboot onder bevel van den luitenant ter zee Gianfranco Gaz- zana heeft een schip van 6000 ton tot zin ken gebracht. Iemand, die een telefoon zocht, had het bericht gebracht. Else en Elin ke ken elkander diepbedroefd aan. Num mer 63, dat was immers... Plotseling zag Elin den jongeman weer, zooals hij hij den herberg had gestaan, met den vinger op de lippen en zijn lieve, bruine oogen, welke zoo warm in de hare ke ken. Nummr 63; was graaf Pfeil dood? Was hij gewond? Niemand wist het ant woord op deze .vragen. Van beneden urtviiBisu. jauoiuj ru.8 nijsw., Kantoorboek!) Leepwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. iK.Tel, 778033; N.V Kantoorb. Th J. de Konrng, Goudsbloeml. 3. Tel. Gistermiddag, den eersten dag van zijn driedaagschen tocht door de provincie Noord-Holland. werd de leider der N.S.B, aan de grens der provincie, te Uithoorn, ontvangen door zijn gemachtigde voor Noord-Holland,. den heer J. W. de Ruiter, een deputatie uit het bestuur der provin cie, bestaande uit den commissaris, mr. A. J. Backer, en den bestuursraad mr. W. J. Schönhard, voorts den districtscomman dant, majoor Donders en de gewestelijke commandanten van den heerban-W.A. de Standaard SS., eg van den N.J.S., resp. opperbanleider J. M. van der Bijl, opper-- standaardleider Heubel en opperhopman Kiers en den procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. J. Feits- ma en den heer de Kock van Leeuwen. Na de verwelkoming do<?r burgemeester F. W. Kolb begaf ir. Mussert zich naar Haarlem, waar hij werd begroet door den burgemeester, den heer S. L. A. Plekker. Ljn de Statenzaal van het gebouw van de [griffie, werden de gedeputeerden der pro vincie aan den leider der N.S.B. voorge steld. Commissaris Backer hield hierbij een toespraak, welke door ir. Mussert werd beantwoord: Vervolgens begaf de leider der N.S.B. zich naar het restaurant „Duin en Daal” te Bloemendaal, waar hij werd ontvangen door burgemeester Zigler van Bloemen daal, en hem de vijftien nationaal-socialis- tische burgemeesters van de provincie werden voorgesteld. Nadat hier het noen maal was gebruikt, begaf de leider zich naar Haarlem om een bezoek te brengen aan de Oude Sint Bavokerk op de markt. .Na de bezichtiging wachtte hem een enthousiaste hulde, en velen leden der N. S.B. gelukte het hun leider de hand te drukken. De toeloop was dusdanig, dat de eerewacht op een gegeven moment ruim baan moest maken. Vervolgens bezocht ir. Mussert het prov. eléctr. bedrijf van Noord-Holland te Velsen en de bureaux van het N.A.F. te Amsterdam. Nadat in het Parkhotel een maaltijd was gebruikt, begaf ir. Mussert zich naar den Stads schouwburg, waar hij een voorstelling bij- woonde van de eerste twee actes van Mo- land nog eens weer zal bezoeken, op de I zarts „Figaro”. schalk. Zijn s.. .Draufgangertum” besluitvaardigheid eerder tot een stempeld van De secretaris van het Witte Huis, Early, heeft bekend gemaakt, dat president Roo sevelt heden een speciale zitting van den oorlogsraad voor de Stille Zuidzee heeft bijeengeroepen. Churchill en de Canadee- sche premier, Mackenzie King, zullen aan deze zitting deelnemen. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘«-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode", „Kol Bijbl." en ..Letterk Bijbl.’’ ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. ar. 5 e., tr. p p 10 c. persconferentie terug te zien om van zijn indrukken uit het Rijk op de hem eigen heldere en kernachtige wijze te vertellen. De heer van Mechelen, voorzitter van het Nederlandsch Verbond van Journalis ten, huldigde de vele verdiensten van den heer Janke namens de collga’s, waarbij hij vooral wees op den zin, dien de heer Janke steeds aan den dag had gelegd voor de groote verscheidenheid van de Nederland sche pers. De heer Paul Derjeu sprak namens de Buitenlandsche Persvereeniging, van welk bestuur de heer Janke eenige jaren deel bestaat uit een houten kistje, gevuld met artikelen, welke aan het front moeilijk te verkrijgen zijn, doch slechts noode gemist kunnen worden. Naar de V.P.B. vernamen zal gen. Seyffardt, die één dezer dagen èen bezoek aan het front zal brengen, de pakketten, die voor de vrijwilligers in een opleidingskamp bestemd zijn, persoonlijk uitreiken. Dat deze pakketten met vreug de ontvangen zullen worden, behoeft geen betoog. Wie vooralsnog zijn steun wil verleenen aan deze actie voor de strij ders tegen het dreigende communistische gevaar, storte zijn bijdrage op het bekende gironummer 432100. Het Kweekersbesluit, opgenomen in het Verordeningenblad van 10 Januari 1942, treedt morgen in werking. Bij dit Kwee kersbesluit werd ingesteld een centraal rassenregister, waarin op aanvrage nieuwe rassen zullen worden ingeschreven van den kweeker. die door deze inschrijving kwee kersrecht verkrijgt, waaronder een recht op kweekersvergoeding. Bedoelde inschrij vingen geschieden door den raad voor het kweekersrecht, waarvan tot voorzitter is benoemd dr. J. G. B. Boemee te Ben- nekom: tot. len secretaris mr. A. M. P. A. Bloemarts. alhier en tot 2en secr. mr. .F. F. X. Cerutti te Rijswijk. In afwijking met het j.l. Zaterdag gepu bliceerde bericht omtrent opleiding tot adspirant-kaderlid bij den Nederlandschen Arbeidsdienst, wordf thans medegedeeld, dat schriftelijke aanmelding moet geschie den voor 15 Juli a.s. bij sta'f N.A.D.. afd. 2 (personeel), huize ,,La Foret”, Driebeng- scheweg te Doorn, De bespreking. Dinsdag door Rbosevelt en Churchill gevoerd over de kwestie van de scheepsruimte, heeft, naar de „New York Times” meldt, meer dan een uur ge duurd. De daarop gevolgde besprekingen met de verschillende deskundigen hadden betrekking op de door Roosevelt en 'Chur chill genomen strategische besluiten, die. het volgende zouden beoogen: 1) Een gecombineerd Engelsch-Ameri- kaansch leger zal „op het geschikte oogen blik” een of meer fronten vormen op het door de As beheerschte vasteland. 2) Tsjoengking moet meer hulp krijgen. 3) De transporten van oorlogsmateriaal naar de- Sovjet-Unie moeten onmiddellijk vergroot worden, om den Duitschen op- marsch naar het Oosten tot staan té bren gén. 4) De Engelsch-Amerikaansche strijd krachten in het Midden-Oosten moeten zoodanig versterkt worden, dat zij dezen beslissenden sector kunnen behouden. 5) Nieuwe Japansche veroveringen van grooten omvang moeten worden verhin derd. Door dit alles, aldus het blad, wordt het enorm belangrijke probleem der scheeps ruimte nog moeilijker gemaakt. LYTTLETON OVER DE PRODUCTIE- MAATREGELEN Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Olivier Lyttleton, de minister voor het oppertoezicht op de productie, gisteren in het Lagerhuis de eerste bijzonderheden bekend gemaakt over de onlangs in de Ver. Staten .genomen maatregelen. Er is een commissie gevormd voor de productie en de hulpbronnen, bestaande uit 2 leden namelijk Lyttleton en Donald Nelson. Voor Lyttleton zal een vertegenwoordiger te Washington en voor Nelson een te Lon den benoemd worden. Lyttleton’s verte genwoordiger te Washington zal zijn sir Frederic Layton, van de Britsche am bassade Nieuwe gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor Amsterdam De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden, Rijksminister Seyss. Inquart heeft den gevolmachtigde voor de provincie Overijsel, dr, Schröder, tevens benoemd tot gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amster dam. Dr, Schröder wordt hiermede opvol ger van Senator dr. Böhmcker, die tot dus ver gevolmachtigde was voor Amsterdam. Hij blijft daarnaast gevolmachtigde voor de provincie Overijsel. I bosfh, om op den straatweg te komen. Else en Elin bleven echter loopen, waar zij steeds liepen. Duizenden echter lie pen zwijgend op den straatweg De voorsten gingen oi pen, eerst aarzelend meerdere volgden, bleef iedereen op het midden van den weg voortgaan. Ten slotte was een zwarte vloed yan men schen op dén straatweg. Nu jvas men de plek van het ongeluk genaderd... en opeens... wat was dat? Plotseling weerklonk een donderend gedreun van een motor. Een oogenblik waren de menschen als versteend, maar nu zagen degenen, die nog boven liepen, het vreeselijke, dat- zou gaan gebeuren. Hun angstkreet vervulde de Volgens radio-Cairq heeft de Egypti sche minister-president Nahas Pasja gis termiddag* in het parlement een verkla ring afgelegd over den buidigen toeotand. Sedert eenigen tijd”, zoo zeide hij, ..sta ik in doorloopend contact met den opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Egypte om den toestand te volgen. Wegens het naderen van de troepen der As van de Egyptische grens, heb ik op 22 en 23 Juni besprekingen gevoerd met de Britsche militaire instan ties en met den Britschen ambassadeur. In naam van de Britsche regeering is mij in iederen vorm op het hart gedrukt, dat elke aanval op Egypte tot het uiterst toe afgeweerd moet worden. Ik ben van meening dat ondanks de tegenwoordige moeilijkheden de toestand bevredigend is. In naam der regeering en in mijn hoedanigheid van militair goe- verneur waarschuw Ik derhalve de be volking. geen gehoor te geven aan ..ten dentieuze geruchten”. Ik noodig alle Egyptenaren en* alle buitenlanders in Egypte uit hun kalmte te bewaren. Het is absoluut onjuist, dat de Britsche re geering heeft verlangd, dat Egypte mo biliseert en den oorlog verklaart”. Nadat Nahas Pasja voor het parle ment een verklaring had afgelegd, heeft hij geconfereerd met den commandant van de Britsche strijdkrachten in Egypte, generaal Stone, den chef van den Egyptischen generalen staf. Ibrahim Abdoellah Pasja en den minister van Oorlog, Seif el Nasr. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Bijkant JSchev Keizerstr. 319, Tol. 550310; Fil.: Rij»w, U. j a—x* w..—I M, 1 OVJO, W, W, Ut „uriuift, WMWOVIWIIII. W. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tol. 772444; Boekh. F. O. Couvee, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 Door het snelle ingrijpen, dat sommige werkzaamheden, vooral ook in de tuin derij, kunnen eischen, komt de kweeker vaak in een bepaald seizoen handen te kort, waaronder de productie zal lijden. Zoo zijn er in de streken, waar de drui venteelt wordt beoefend, heel wat vlugge vingers noodig, om de pas gezette trossen té krenten, d.i. de trossen uit te dunnen door de kleinste en mirist gezette vruchten te verwijderen. Uit den aard der zaak moet dit werkje binnen enkele weken gebeuren en zoo ziet men in hét begin van Juni heele scharen vrouwen en meisjes hiermede bezig in de kassen. En nog immer komt men krachten te kort. Zoo vreesden, met de eerste zoele dagen van deze maand, de kweekers in het Westland, dat onder den invloed van de warmte de druiven zich te snel zouden ont wikkelen, terwijl het verkrijgen van extra arbeidskrachten ónmogelijk was. De afd. tuinbouw van 'den Ned. Land stand stelde zich in verbinding met de algemeen leidster van den Ned. Arbeids dienst voor meisjes. De meisjes van de kaderschool te Wassenaar waren direct bereid tot hulp en zoo reizen eiken mor gen heel vroeg een twintigtal meisjes van Wassenaar naar het Westland, om Westlandsche kweekers te helpep bij het werk. De tuinders zijn vol lof over den ijver en nauwgezetheid, waarmede alle meisjes werken. JAPANNERS BEZETTEN CHINEESCHE STAD Japansche elite eenheden hebben op 24 Juni de versterkte stad Kisjoei in de provincie Tsjekiang bezet, vliegvelden Kisjoei is steunpunt. in de een belangrijk r*--* Sidi el Barrani bezet ROME, 25 Juni. (Stefani.) In zijn weer machtbericht no.. 758 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend Na het verzet gebroken te hebben, dat nog geboden werd door de overgebleven eenheden van het 8ste Britsche leger aan de grens tusschen Libye en Egypte én na het fort Capuzzo. alsmede Solloem en Hal faya té hebben veroverd, hebben de troe pen van de As de achtervolging van den vijand, die naar het Oosten uitwijkt, voort gezet. Sidi el Barrani werd bezet en de zone ten Zuiden van deze plaats gepas seerd. De militaire werken en installaties van Mersa Matroe werden door onze es kaders bommenwerpers getroffen. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door Duit- sche jagers, neergeschoten. Een aanval op Benghasi veroorzaakte eenige schade en gewonden. Een Engelsche machine, door het luchtdoelgeschut getrof fen, werd brandend neergehaald. De bombardementen van de vliegvelden Micabba en Lucca op het eiland Malta werden herhaald. Er ontstonden grootè branden. Drie van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee hebben onze vliegtuigen een aanval gedaan op een convooi, waarbij een schip, ondanks de hevige reactie van de escorteerendé vaartuigen, beschadigd werd. stapels“ pakketten verzonden™Elk "pakket MOTORREDDINGBOOT IN DIENST GE STELD: De jongste aanwinst van de Noord- en Zuid-Hollandsche reddingmaat- schappij is de motorreddingboot „Twen- the”. een geschenk van Twentsche indu- strieelen. De bemanning bestaat uit drie personen, aan wie zoo noodig, nog twee of drie man wórden toegevoegd. De „Twen- the” is thans naar IJmuiden gebracht, waar zij tot einde Juli zal blijven ter ver vanging van de ..Neeltje Jacoba’’, die moet worden nagezien. Nadien vertrekt zij naar Harlingen, waar, zij zal worden gestation. neerd, om dienst te doen op de Wadden. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) 1 65, elke m.M. m tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m M m 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p, 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. O 38 Per» gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer LAGERHUIS ONVOLDOENDE INGELICHT De „Daily Mail” meldt dat de Lager- j huisleden niet tevreden zijn met de wei nige inlichtingen, welke Attlee heeft ver strekt. Uit de gestelde vragen blijkt ondub belzinnig, dat de critiek scherp is. De openbare meening heeft er geen belang bij, dat er zondebokken gevonden worden. De parlementaire correspondent van de „Times” schrijftHet Lagerhuis verwacht van den premier na zijn terugkeer uit voerige opheldering. Het staat thans reeds vast, dat na de debatten een motie van wantrouwen ingediend zal worden, hetgeen door de „Daily Telegraph” bevestigd wordt. Volgens dit blad zou deze motie reeds door 29 afgevaardigden zijn getee- kend. l Volgens United Press werden in het Lagerhuis door parlementsleden een ,,aan- ,tal bittere vragen” gesteld. Verschillende leden maakten het duidelijk, dat hét La gerhuis thans geen vertrouwen meer heeft in de centrale leiding van de algemeene strategie. In de door, een aantal parle mentsleden opgestelde resolutie wordt Churchill in zijn kwaliteit van minister van Oorlog aangevallen. Enkele Britsche kringen vergelijken de huidige stemming in het parlement met die na de ineenstorting van het Britsche front in Noorwegen, hetgeen den val van de regeering-Chamberlain tengevolge heeft gehad. is op dit oogenblik een held. Peter Flamm neemt zijn voet van het gas pedaal, het gebruis van den motor verstomt onmiddellijk. Dan grijpt hij de remmen, om tegelijk het stuur met bovenmenschelijke kracht öm te gooien. De wagen springt nog een stukje voor-i dan. slechts enkele mêters van de "üits'tïeten" menigte verwijderd, verheft hij zich van den grond en wendt scherp naar rechts, rent de leege boschrand op en I 1 en krakend wordt hij in elkaar gedrukt Peter, zegt Else boven op den I heuvel toonloos, terwijl zij met Elin ge tuige is van het ongeluk1, dat zich in enkele seconden voltrekt. Misschien was het Peter niet, niis-l Waardeerende woorden ter persconferentie De heer Willi Janke, die van het oogen blik der Duitsche bezetting van ons land af, als Pressedezernent eptrad, welke functie hij tot op voor kort, toen hij tot Legationsrat werd benoemd, heeft vervuld, zal binnen enkele dagen, na een langjarig verblijf in ons land, naar Berlijn vertrek ken, waarheen hij op het Ministerie van Buitenlartdsche Zaken is overgeplaatst. In 1924 was hij naar ons land gekomen als vertegenwoordiger van Wolff’s Telegraaf Bureau, tevens trad hij hier op als corres pondent van de „Deutsche Allgemeine Zeitung”. In 1936 trad hij als Neder landsch vertegenwoordiger van het D.N. B. op. Na het uitbraken van den oorlog in September 1939 werd hij persreferent bij het Duitsche gezantschap hier ter stede, waardoor hij in dienst kwam van het Departement van Buitenl. Zaken, Me dio Mei 1940 trad hij na de bezetting van Nederland op als persreferent van het ge zantschap, gedetacheerd bij den bevelheb ber van de Weermacht voor Nederland en België, waarna’ hij de persafdeeling voor den Rijkscommissaris opbouwdew De „Presse-Abteilung” werd onder zijn lei ding uitgebouwd tot een instituut vkn be- teekenis, dank zij zijn kennis van taal en volk van ons land en van zijn helder in zicht in de internationale politieke ver houdingen. De arbeid van den heer Janke vond officieele waardeering o.m. door de toekenning op 30 Januari 1941 van het Kriegsverdienstkreuz tweede klasse. Op de heden gehouden dagelijksche persconferentie nam de heer Janke af scheid van den kring vap Nederlandsche persvertegenwoordigers, die zoovele maan den onder zijn leiding de conferenties hebben bezocht. Hij herinnerde aan zijn langjarig verblijf te midden van het Ne derlandsche volk, waarvan hij de karak- i waardee- ren. Hij laat hier vele vrienden achter, maar hij verlaat ons land met de overtui ging, dat deze vriendschapsbanden, vooral nu Nederland is opgenomen in de Ger- maansche levenssfeer, van blijvenden aard zullen zijn. De heer Dreves, die als Pressedezernent den. heer Janke .is opgevolgd, wees op het geen deze voor de Nederlandsche pers en voor den opbouw van de Presse-Abteilung heeft gedaan. Zijn overzichten van den buitenlandschen toestand waren steeds voortreffelijk en zijn leiding van de pers conferenties gaf blijk van begrip en mede leven met de moeilijkheden van den Ne derlandschen journalist. De heer Max Blokzijl sprak den heer Janke toe namens de persafdeeling van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, waarbij hij een paralel trok tus schen de journalistieke loopbaan van den heer Janke en die van hemzelf. Hij legde vooral den nadruk of> het belangrijke werk, dat de heer Janke heeft verricht in het belang van de reorganisatie van de Nederlandsche pers. Met de beste wen- schen voor de toekomst van zijn diploma tieke carrière, sprak de heer Blokzijl de hoop uit den heer Janke, wanneer hij ons Koning George van Engeland heeft gistermiddag door zijn handteekening het pact tusschen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie gératificeerd. Naar het D.N.B. meldt heeft het blad I „Göteborgs Morgonpost” het bericht over het opnemen van de geheime clausules in het Engelsch-bolsjewistische verdrag van bondgenootschap vernomen van een „Ge allieerden diplomaat’’. Met betrekking tot een door Reujer ver spreide tegenspraak over de geheime clau sules, schrijft het blad, dat het ziin gege vens uit een bron heeft, die met het Reu- terbureau in bijzonder nauw contact staat. „Het spreekt vanzelf, dat wij geen namen kunnen noemen, daar er anders gevaar voor onze zegslieden zou kunnenont staan. Het bericht werd aan ons door gegeven zonder eenige medewerking van kringen, die contact onderhouden met de Duitschers of hun bondgenootén. Het is dus geen Duitsch propagandaberichten wij zouden er uiteraard ook geen; belang bij gehad hebben een zoodanig bericht te Pu- Vernietigingsslag ten Zuidoosten van Charkov UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Juni. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In het vestinggebied van Sebastopol heeft de aanval der DuitschRoemeen- sche troepen in verbitterde bosch- en straatgevechten opnieuw aan terrein ge wonnen. Zware en doeltreffende aan vallen van formaties vliegtuigen richtten zich vooral tegen de stellingen aan de Zuidelijke baai, bij Inkerman en tegen de verdedigingszóne om Nikolajefka. Ten. Zuidoosten van Charkov is sinds 22 Juni een aanval ter vernietiging van vijandelijke afdeelingen aan den gang. Aan dè rest van het Oostelijke front vallen geen essentieele gevechtshande lingen te bespeuren, afgezien van felle succesvolle gevechten met de vijandelijke strijdkrachten die aan de Wolchof zijn ingesloten Verkenningsvliegtuigen vernietigden in de Finsche Golf een mijnenveger der bolsjewieken. Aan de kust van de Noor delijke Ijszee bracht de luchtmacht in de Baai van Kola 2 koopvaardijschepen van tezamen 11.000 brt. tot zinken en beschadigde nog een ander groot vracht schip door bomtreffers. De. bolsjewieken verloren gisteren 71 vliegtuigen. Zeven eigen machines wor den vermist. In Noord-Afrika braken de Duitsch-Ita- liaansche troepen het vijanrielijke verzet aan de grens tusschen Lib'ye en Egypte en namen de vestingen Capuzzo, Solloem en Halfaya in. In scherpe achtervolging van de verslagen Britten werd Sidi el Barrani en het gebied ten Zuidoosten daarvan bereikt. In den strijd tegen Groot-Brittannië be stookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht het industriegebied van Birmingham alsmede belangrijke militaire doelen in Zuidoost-Engeland met brisant- en brand bommen. De houder van het eikenloof bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis, Ober- feldwebel Steinbatz, vlie^tuigbestuurdèr in een eskader jachtvliegtuigen, is na zijn 99ste overwinning in de lucht, van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Met hem verliest de luchtmacht een van haar meest succesvolle jachtvliegers. De Führer heeft het heldhaftige optreden van Oberfeldwebel Steinbatz achteraf door het verleenen van het eikenloof met dé zwaar den bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis geëerd. Bij de in het weermachtbericht van gis teren gemelde resultaten op den Atlanti schen Oceaan heeft zich de duiknoot onder leiding van den luitenant ter zee eerste klasse, Rostin, bijzonder onderscheiden. Misleidende opgaven De minister van Luchtvaart, sir Archi bald Sinclair heeft in het Lagerhuis een scherp kruisvuur van vragen te beant woorden gekregen wat betreft de z.g. Brit sche superioriteit in de lucht boven Libyé. De conservatief Winterton verklaarde, dat verscheidene officieele berichten mislei dend zijn geweest. Wanneer men den Ërit- schen soldaten dingen vertelt, waarvan zij weteh, dat’ zij niet juist zijn, dan is de uitwerking op de soldaten „betreurens- waardig”. Sinclair weigerde een verkla ring af te leggen. Ik ben zeide hij echter niet van plan mij, wanneer ik op „gerechtvaardigde wijze” ter verantwoor ding word geroepen, hieraan te onttrek ken. Ik heb misschien Ifrtér gelegenheid om een verklaring af te leggen. TERUGKEER VAN CHURCHILL GEËISCHT Uit Londen wordt vernomen, dat lord Winterton, een verwoed tegenstander van Churchill, den onmiddellijken terugkeer van den minister-president uit de Vereen. Staten heeft geëischt, teneinde inlichtin gen te verschaffen en opheldering te bren gen na de Britsche nederlaag in Noord- Afrika. Verscheidene critici zouden ver langen. dat Churchill zijn functie van mi nister van Defensie neerlegt. Eenige bla den herinneren er aan. dat Churchill ook niet in Engeland aanwezig was toen Singapore viel. Generaal Seyffardt zal een gedeelte persoonlijk uitreiken Wekenlang is er in het Hoofdkwartier x van het Nederlandsche Vrijwilligers- tereigenschappen heeft leeren legioen dag er^ nacht gezwoegd om de duizenden voorjaarspakketten voor dè strijders aan het Oostfront in gereedheid te brengen. Thans worden de groote, tot de zoldering van het pakiokaal reikende kwamen dragers met baren, een... twee... drie... vier... vijf... zes gewon den, bedekt met grijze doeken. Zij, die (Nadruk verboden.) I dit zagen, bukten zich zwijgend om hun bezittingen bij elkaar te zoeken en weg te gaan. Geen van hen wilde meer iets van rennen weten en het was voor iedereen vanzelfsprekend, toen tenslotte het bericht kwam, dat de rennen afge- lascht waren en dat de drie wagens, welke nog zouden starten, niet ver trokken. Onder de velen, die nu langzaam naar het dal teruggingen, waren ook Else en Elin. Zij spraken geen woord, maar hielden elkaar bij de hand, om in het gedrang elkaar niet te verliezen. I Een deel der menschen verliet het' Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, hebben de DuitschItaliaan- sche troepen in Noord-Afrika de Libysch- Egyptische grens overschreden en de vestingen Capuzzo, Solloem en Halfaya, nadat de vijandelijke tegenstand was ge broken, veroverd. Bij de achtervolging van de verslagen Britten werd Sidi el Barrani en het gebied ten Zuidoosten hiervan bereikt De Italiaansche opperbevelhebber, Bas tico, heeft een bezoek gebracht aan To broek. Hij bezocht den zetel van d.en Brit schen bevelhebber, die gevestigd was ge weest in een klein hotel in de nabijheid van de haven. Uit de wanorde, die daar heerscht, blijkt de verwarring van den vijand. Aan de muren hangen nog de dagorders en op de werktafels van de officieren liggen de dossiers. Blijkbaar heeft men geen tijd gehad de documenten te vernietigen. Vervolgens had generaal Bastico in de nabijheid der linies een ontmoeting met generaal-veldmaarschalk Rommel. Hij wenschte dezen geluk met de schitterende wijze waarop de troepen van de As op het slagyeld werden geleid volgens de opge stelde plannen. Generaal Bastico en gene raal-veldmaarschalk Rommel werden door de soldaten luide toegejuicht. CAIRO OPEN STAD? Eenige Egyptische politici hebben aan de Egyptische regeering verzocht van de Britsche militaire autoriteiten gedaan te krijgen c’it zij Cairo als open stad ver klaren, om te vermijden, dat deze stad voor militaire doeleinden wordt gebruikt. INTENSIEVE RECRUTEERINGSACTIE IN ZUID-AFRIKA Naar de Britsche berichtendienst uit Pretoria meldt is het verlies van een groot aantal Zuidafrikaansche soldaten bij den val van Tobroek voor de autoriteiten aan leiding geweest tot een intensieve recru- teeringsactie’ over te gaan. Het Japansche hoofdkwartier publi ceert het volgende communiqué: De Ja pansche vlootstrijdkrachten, die in het gebied van de Aleoeten opefeeren, heb ben na bezetting van het eiland Kiska op 7 Juni en van het eiland, Attu op 8 Juni de7 zuiveringsactie op de naburige eilan den voortgezet. Het eiland Kiska zal voortaan heeten Naroekami en het eiland Attu Atsoeta. Ontslag burgemeester van Weesp De Staatscourant bevat een besluit van den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie, waanbij M. Dotinga is ontslagen als burgemeester van Weesp. i schièn is het een ander, zegt Elin troos tend. z I Neen, neen, het was Peter! snikt I Else. Ik heb het heel goed gezien. I Het was nummer 5, ik kon den wagen nog herkennen, voordat hij tusschen de I menschen verdween. Elin zei geen woord meer; zij greep I Else’s hand en zij snelden naar bene- I den, haar knieën trilden. Zij had willen snikken, maar iets in haar verbood het haar. Zij was merkwaardig stil en kalm. Het was de verschrikkelijkste gang van haar leven, welken zij nu ging, dat voelde zij. Zij voelde zich schuldig. De meisjes struikelden en trokken elkander weer overèind, om verder te rennen. (Wordt vervolgd.). ..Churchill en Roosevelt loopen gevaar ook het laatste restje1 van hun politiek crediet in binneit- en buitenland te Ver liezen”. schreef dezer dagen de Diplo in een commentaar op Churchill’s bezoek aan Washington. De verklaring, welke in Washington met betrekking tot de tus schen Roosevelt en Churchill, gevoerde besprekingen werd uitgegeven, was toen, nog niet verschenen. Men heeft van den jnhoud hiervan intusschen kennis kunnen nemen. Regeeringsverklaringen van die zijde blinken noUt uit door vorrtivast- heid en gedegenheid maar wellicht nooit eerder vond een zóó volkomen inhoud- looze „verklaring” haar weg naar de kolommen der dagbladen dan dit jongste communiqué van Anglo-Amerikaansch maaksel. Niemand zal natuurlijk hebben verwacht_.dat in eenofficieele verklaring over de- besprekingen in Washington nu eens precies gezegd zou worden, wat Roosevelt en Churchill zullen gaan doen, maar een zoo .rammelende overmaat van holle frazen als thans wereldkundig werd gemaakt, zal toch ook ontnuchterend ge werkt hebben zelfs op hen. die de meest bescheiden verwachtingen in dit opzicht hebben gekoesterd. Zwijgen was hier beter op zijn plaats geweest- Zwijgen, gevolgd door de Daad. Hoe scherp teekent zich tegenover dit in den ernst der tijden al te frivole spel van het Woord, de Daad van Rommel zich af. Op de militaire beteekenis van den val van Tobroek hebben wij reeds gewezen; het élan, waarmede de Duitsch- Italiaansche troepen zich op deze Sterke Afrikaansche vesting onder Rommel’s geniale aanvoering hebben geworpen, heeft geleid tot een succes, waarvan de beteekenis strategisch en moreel, moei lijk met die van andere groote wapen feiten te vergelijken is, vooral wanneer men nog bedenkt onder welke ontzet tende Idimatologische moeilijkheden de strijd in dit gebied gevoerd moet wor den. De ..woestijn-generaal” Rommel heeft van de woestijn een slagveld, ge maakt. waarop een zege werd bevochten welke die op de Europeesche slagvelden behaald, evenaart. Vriend èn vijand hebben voor Rommel’s jongste grootsche wapenfeit bewondering uitgesproken en zeker niet alleen het Duitsche volk zal met voldoening kennis hebben genomen van de hooge onderscheiding, welke deze vechtgeneraal werd toegekend door zijn benoeming .tot generaal-veldmaar schalk. Zijn strategisch inzicht, zijn en zijn ongemeene hadden hem reeds legeraanvoerder ge- ongewoon formaat. De wijze, waarop hij zich tijdens den veld tocht in het Westen mét zijn pantser divisie door het Fransche front werkte, had reeds de aandacht op hem doen ves tigen; de militaire ..stijl” waarvan hij thans weer in de Noord-Afrikaansche woestijngebieden heeft doen blijken heb ben hem wereldvermaardheid gebracht. Alle mannlichen Reichtsdeutschen der Geburtsjahrgange 1906 und 1907 haben sich zur Musterung wie folgt zu melden a) aus den Provinzen Südholland und Seeland bei der Wehrmachtkommandan- tur Den Haag. Lange Voorhout 38 am 29.6.42 Vorm. 8 Uhr die Buchstaben AM; air 30.6.42 Vorm. 8 Uhr die Buch staben NZ. b) aus der Provinz Nordholland Amsterdam-O, Schule, I^penweg 13. 15.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben AMam 2.7 42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben NZ. c) aus den Provinzen Friesland. Gro ningen, Drenth^ und Overijssel b/d’Wehr- machtkommandantur Zwolle. Rojensingel 13, am 3.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buch staben AM; am 4.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben N—Z. d) aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant bei der Orts- kommandantur ’s-Hertogenbosch, Juliana- plein 2, am 6.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben AMam 7.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben NZ. e) aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandantur Maastricht, Vrijthof 46. am 8.7.42 Vorm 8 Uhr 30 die Buchstaben AF am 9.7.42 Vorm 8 Uhr 30 die Buchstaben G—Mam 10.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben NR am 11.7.42 Vorm 8 Uhr 30 die Buch staben s—z. Die Meldepflichtigen haben militarische und sonstige Ausweispafeiere und 2 Pass- bilder grosse 37x52 mm in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillen trager das Brillenrezept mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das ‘Fahr- geld 3. klasse gegen vorzeigen der Fahr- karte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferqer bei einér Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1