No. 18216. 1942. VERDUISTEREN Vrijdag 26 Juni. De strijd bij Charkof De nieuwe bonnen' de N.S.B. in Noord-Holland De leider van f: Weekrantsoenen 33 De groeten van het Oostfront De Germaansche jeugd Crisisstemming in Engeland CLANDESTIENE SLACHTERS E.D. NAAR EEN WERKKAMP 41, 42 R 3 9 PAARDEN VAN SLEEPERSWAGEN OP HOL HET VERVOER VAN GROENTE, AARDAPPELEN ENZ. HET „DEUTSCHE THEATER IN DEN NIEDERLANDEN” Aardappelrantsoen op 1% K.G. gebracht Duitsche troepen bereikten Koepjansk Commandant van Tobroek onder de gevangenen Op den vermicellibon Motie van wantrouwen in Lagerhuis OPROEP OM RUBBER IN ENGELAND Ir. Mussert spreekt te Amsterdam De besprekingen te Washington UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Scholingsburchten Ned. Volksdienst De inlevering van aangifte biljetten Inkomstenbelasting sum j Dr Bütz de eergte “J» De Engelsche luchtaanvallen op Duitschland Aanval op Bremen Kippensoep en pouletsoep Apierika en het Europeesche oorlogstooneel In den landdienst van de Hitlerjugend HAAGSCHE COURANT i In den vestinggordel van Tobroek spreekt Generaal-Veldmaarschalk met eenige van zijn dappere soldaten. op Fietsen worden in beslag genomen Hij had v.m (Polygoon-Zeylemaker), •■■■■■■■■Maag* ECONOMISCHE RECHTER ZAL ZWARE STRAFFEN OPL'EGGEN in de remise van Rommel (Hojfmann-P.K. Koch)-* Rookartikelen heeren 40 Sigaretten heeren Sigaretten dames meege- van de zijn met 2 Over het tot dusver behaalde resultaat van de gisteren voor het eerst in het Weermachtbericht genoemde plaatselijke Duitsche aanvalsoperaties ten Zuidoos ten van Charkof verneemt het D.N.B.,dat de Duitsche troepen Koepjansk hebben bereikt 21.800 Gevangenen vielen in Duitsche handen. Honderd pantserwagens en* 150 stukken geschut werden buitge maakt, resp. vernield. Koepjansk is een stad, gelegen op 100 k.m. ten Zuidoosten van Charkof. te land- ontvangen Verdere verhooging te verwachten Het aardappelrantsoen zal in de komende week van 1 op IJ k.g. worden gebracht. De bon, waarop dit rantsoen zal kunnen worden gekocht, zal morgen avond worden bekend gemaakt Men dient er evenwel rekening mede te houden, dat deze aardappels niet uit voorraad kunnen worden geleverd. Door het koude weer Is de vroege aardappeloogst vertraagd en de aan- voet is niet van dien aard geweest, dat deze week eenige voorraad kon ’orden gevormd. Men zal er dus rekening mede moeten houden, dat de levering zich over de geheele week zal moeten uit strekken. De oogst is laat, maar laat zich verder niet ongunstig aanzien. Verwacht mag worden, dat het rant soen voor de daaropvolgende week wederom vgrhoogd zal kunnen worden en terugkeer tot een normaal rantsoen is binnen afzienbaren tijd derhalve te verwachten. Reeds 160 personen overgebracht Enkele weken geleden werd medege deeld, dat zij, die door den economischen rechter veroordeeld worden tot gevange nisstraf, naar een werkkamp zullen wor den overgebracht. Naar de officier van Justitie mr. Groenewegen op de zitting yan hedenmorgen mededeelde, zijn reeds 160 personen naar het werkkamp te Om men overgebracht. Ook zij, die heden morgen veroordeeld werden tot gevange nisstraf, gaan daarheen J. Platteel te Leiden werd wegens het slachten of doen slachten van een rund veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. E. van Loenen alhier werd tot 9 maan den gevangenisstraf- veroordeeld. Hij had 6 schapen geslacht Eenzelfden tijd zal a tit:Kj:_k-u en een schaap clandestien had geslacht in het kamp moeten doorbrengen. De ver dediger, mr. v. d. Oever, verzocht voor laatstgenoemden clementie, mede met het oog op het feit, dat de man acht kinde ren heeft terwijl het negende binnen kort verwacht kan worden. De rechter deelde echter mede, dat hiermede geen' rekening kan worden gehouden. De be drijvers, van economische misdrijven had den dat eerder moeten bedenken. Nu is het te laat Naar de Britsche berichtendienst uit Cairo meldt was de opperbevelhebber te Tobroek op het oogenblik van de inneming der vesting generaal-majoor Klopper. ‘Deze is 39 jaar oud en is de jongste generaal van het Züidafrikaansche leger. Naar alle waarschijnlijkheid bevindt hij zich onder de krijgsgevangenen. Met ingang van morgen dient men bij het koopen van pakjes kippensoep en pou- letsoep den ter verkrijging van vermicelli aangewezen bon in te leveren. Per bon wordt een hoeveelheid, waarin 100 gram vermicelli verwerkt is, beschikbaar ge steld. In verband hiermede zal de kippen, soep en de pouletsoep afgeleverd worden in pakjes, welke een hoeveelheid van 25 gram vermicelli of een veelvoud daarvan bevatten. Deze hoeveelheid zal op de pak jes vermeld staan, zoodat men gemakke- lljk kan nagaan of men de hoeveelheid verkrijgt, waarop men recht heeft. r Sir Stafford Cripps heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat men hoopt, dat Churchill tijdig terugkeert om aan de a.s. debatten over Libye te kunnen deel nemen. Hij voegde hieraan toe, dat de debatten op den tweeden en derden dag van de eerstvolgende zitting van het La gerhuis zullen worden gehouden. De conservatief. Sir John Wardlow Mil ne, overhandigde de reeds verwachte mo tie van wantrouwen, die nog door 20 af gevaardigden van het Lagerhuis is getee- kend, waarin het volgende wordt gezegd: „Het Lagerhuis prijst het heldendom en het uithoudingsvermogen van de weer macht onder bijzonder moeilijke omstan digheden, doch heeft geen vertrouwen meer in de centrale oorlogsleiding”. Churchill telefoneert Ministerpresident Churchill heeft, naar S.P.T. meldt, in Transatlantische telefoon gesprekken met leidende persoonlijkheden van het Lagerhuis, o.a. handelende over het gebeuren in Noord-Afrika en over ton- nageproblemen, gezegd, dat zijn verkla ring, die hij na zijn terugkeer in Enge land zal afleggen, volkomen oprecht zal zijn. De ministerpresident neemt alle ver antwoordelijkheid op zich en zal zijn be leid, evenals dat van zijn ministers, met alle energie verdedigen. trottoir op en de paarden drongen zich door het vehster van perceel 57. De rui ten gingen er natuurlijk aan en een der dieren kwam half in de voorkamer te recht. Daarbij werden enkele bloempot ten, de vitrage-gordijnen, een radio-toe- stel en een paar schilderijen vernield. Doordat het eene paard een fiksche snij- wonde had opgeloopen, werd ook nog het behang van de kamer met bloed bespat De voerman had bij dezen dollen rit geen enkel letsel gekregen. Van den wagen was alleen de disselboom gebroken. Nadat de paarden waren gekalmeerd, heeft een veearts de snijwonde van het eene dier gehecht In de Engelsche bladen is in groot formaat de volgende oproep afgedrukt van den minister voor de Bevoorrading ,De strijdkrachten hebben ten spoedig ste rubber noodig. De vijand heeft 90 procent der wereldvoorraden aan natuur lijke rubber in handen. Elk stukje oude rubber in het land moet voor oorlogs doeleinden gebruikt kunnen worden.” De Nederlandsche Omroep noodigt uit De persdienst der N.S.B. deelt mede: De groeten van het Oostfront door Ne derlandsche strijders aan hun familieleden en verwanten in het vaderland, welke per radio werden uitgezonden, mochten zich in zeer groote belangstelling verheugen. Blijkens door den Nederlandschen Omroep ontvangen brieven is er echter een aan tal ouders of echtgenooten van hen. die deze groeten uitspraken, die door omstan digheden de uitzendingen hebben gemist. Op grond hiervan werkte de leiding der Ned. Omroep een plan uit, om deze luis teraars alsnog in de gelegenheid te stellen hun zoon of echtgenoot, te hooren spreken. Dit plan houdt in, dat in één der studio's een herhaling der uitzendingen, welke reeds plaats hadden, wordt gegeven, en wel op Zondag 5 Juli a.s. van 14.0016.30 uur, in Studio B aan de Emmastraat 52 te Hilversum. Zij, die hiervoor belangstelling hebben, dienen zich, teneinde een uitnoodiging te ontvangen, schriftelijk te wenden tot den Nederlandschen Omroep, afdeeiing staats- politiek, postbus 2 te Hilversum, onder opgave van het aantal personen, waarvoor zij de uitnoodiging vragen. Slechts aan bezitters dezer uitnoodiging zal toegang tot de studio worden verleend. Rede van ir. Mussert Hij begon met te constateeren. dat het jaren geleden is, dat Nationaal-Socialis- terr elkaar in zoo groeten getale hier in de hoofdstad konden ontmoeten. Dank zij de houding, die men toen tegenover hen aannam. Thans echter, aldus spreker, staan wij hier in den zomer van 1942 op het meest historische plein, in het hart van Nederland. Ons Volk heeft tijden ge kend van opgang en neergang. Laten wij er ons van bewust zijn; dat wij ons nu bevinden in een dieptepunt. In 1932 verheugde ons volk zich aldus ir. Mussert, over de aanwezigheid van meer dan vijftig politieke partijen. Zij stelden de verdeeldheid voorop, wij rie pen op tot volkseenheid en samenwer king Zij verdeelden ons volk in kapita listen en proletariërs wij kenden slechts volksgenooten, werkers. Toen werd de leuze aangeheven „Indië los van Hol land” zij is helaas werkelijkheid ge worden wij propageerden liefde voor Volk en» Vaderland en spraken van Gods vertrouwen. In 1937 bij de verkiezingen keerden zich allen tegen één. De leuze „eenheid door democratie” was in onze oogen niet meer dan ..waarheid dqpr leugen”. Evenwel de democraten wonnen en men hoste op de overwinning. Waar echter zijn de heeren democraten nu Zij die achterbleven, zij klagen, terwijl wij de eenigen zijn, die het recht hebben verwijten te doen. Zoo is de waarheid.... Thans in 1942 bevindt zich ons Volk in nood erj vernedering Wii Nationaal- FRIJS^OEZER COURANT» Voor^'s-Gravenhage bij yoorultbet. per 3 mnd. ƒ3.18, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. 3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr, 5 c., fr. p. p. 10 c. Gisteren, den tweeden dag van zijn tocht door Noord-Holland, beperkte de leider der N.S.B., ir. Mussert, zich tot de stad Amsterdam. In de morgenuren bracht hij een bezoek aan het gemeentehuis en werd daaf ontvangen door burgemeester Voute en den wethouder Neiszen, tevens wnd. burgemeester, dr. Strak, dr. Smit en Gue- pin. De burgemeester zette hem de histo rische ontwikkeling van de stad uiteen en schetste in het kort den stedAouwkundi- gen aanleg. Ir. Mussert toonde veel be langstelling vobr dit onderwerp en er ont spon zich een levendige gedachtenwisse ling. Vervolgens sprak de heer Neiszen over de gemeentelijke bedrijven en hield ir. Heemskerk-vah Beest een inleiding over de IJ-tunnelplannen. In het Apollo- restaurant werd hierna een koffiemaaltijd gebruikt. Daaraan zaten mede aan de nieuwbenoemde gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, dr. Schröder en Pressereferent Boyes. Nadat dr. Schröder afscheid had geno men van ir. Mussert, begaf deze zich naar het hoofdkwartier der NationaakSocialis- tische Vrouwenorganisatie. Hij werd daar ontvangen dopr de landelijke leidster, me vrouw O. de Ruiter geb. van Lankeren- Matthes, die hem de afdeelingsleidsters voorstelde en met een korte toespraak een ets van W. Nijs aanbood, welke den arbeid van de N.S.V.O. verzinnebeeldt. Ir. Mus sert dankte voor dit geschenk en sprak de hoop uit, dat deze organisatie het hare er toe zal mogen bijdragen om de Neder landsche moeders een schoone toekomst te verzekeren. Hierna ‘stohd een bezoek aan de Ned. Bank op hét programma, waar ir. Mussert ontvangen werd door den president, mr. M. M. Rost van Tonningen, tevens plaats vervangend leider der N.S.B. Nadat ook hier de hoofden van dienst aan hem wa ren voorgesteld, memoreerde mr. Rost van Tonningen den harden tijd, die de oudste leden onder hen hier hadden doorgemaakt in de periode voor Mei 1940 en het kor telings overlijden van een hunner. Ir. Mussert beantwoordde deze toespraak met te -.vijzen op de rol, die het geldwezen volgens Nationaal-Socialistische opvatting behoort te vervullen en de hoop uit te spreken, dat de Ned Bank en haar leider nog veel zullen verrichten in dienst en tot heil van de Nederlandsche volksge meenschap. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de bibliotheek, waar ir. Mussert vele oude documenten en penningen in oogen- schouw nam, en aan de kluizen van de Bank. Een der aardigste momenten voor het publiek was het bezoek, dat ir. Mussert 1 bracht aan de woning, in de Kinkerstraat van een der oudste strijders der beweging, den heer Hilgervoord. Diens zoon is on langs aan het Oostfront gesneuveld en de leider der N.S.B. eerde in hem tevens de vele anderen, wier mannen en zoons aan de fronten sneuvelden. Geruimen tijd ver toefde de leider der N.S.B. met zijn mede- werkers in de eenvoudige woning, waar voor vrij veel publiek was .samenge stroomd om het vertrek bij te wonen. Tot besluit van deii middag bracht hij een be zoek aan de woning van burgemeester Voüte. Het hoogtepunt van ir. Mussert’s bezoek aan de hoofdstad werd gevormd door de bijeenkonist op den Dam, waar naar schatting ruim 20.000 personen hebben geluisterd naar zijn rede. Onder de autoriteiten zagen wij den 1 plaatsvervangend Kreisleiter der N. S D, i A. P. Vögler, den commissaris der pro vincie mr. Backer, de wethouders, Smit, Guepin en Strak, majoor Donders, dis- trictscommandant der marechaussee #en den hoofdcomfnissaris van politie kolonel Tulp, Voorts waren eenige Nederlandsche i invaliden aanwezig uit het Luftwaffenla- zarett in het Westergasthuis. Nadat onder leiding van opperhopman i Piet Heins’gezamenlijk het W.A. marsch- lied, het lied „De Zwagje Soldaten” en „De Blanke Top der Duinen” gezongen waren, beklom ir. Mussert het spreekge stoelte en richtte het woord tot de dui zenden aanwezigen. 1 S.P.T. meldt uit Washington Na de bijeenkomst van den oorlogsraad voor den Stillen Oceaan hebben Churchill en Roo sevelt met eenige leden van het Congres Besproken. Door beide staatslieden zou zijn geconfereerd over Noord-Afrika. de Sov- jet-Unie. den Atlantischen Oceaan en de scheepvaartprobjemen. Hierna had een be spreking plaats, waaraan buiten Roosevelt 'Mi Churchill nQg hebben deelgenomen Cor dell Huil en lórd Halifax. Tenslotte heeft Churchill geconfereerd met den gezant van de Züidafrikaansche Unie en met den ver tegenwoordiger van Indië. De Officier van Justitie deelde in de zitting van den Haagschen Ecgnomischen Rechter hedenmorgen, naar aanleiding van het feit van verboden vervoer van aard appelen, groente en fruit, mede, dat zeer strenge maatregelen genomen zullen wor den om dit tegen te gaan. Met ingang van hedenavond zullen rijwielen, waarop aard appelen, groente en fruit, welke buiten de veilingen om gekocht zijn, vervoerd wor den in beslag worden genomen, ongeacht ook de verdere strafvervolging, die zal plaats vinden. De Economische Rechter deelde vervol gens mede, dat hij in den vervolge zware straffen zal opleggen voor het verboden vervoer van grpente, fruit en aardappelen. De distributiemaatregelen moeten gehand haafd kunnen worden! -De uitreiking van voedingskaarten 8e ■periode <12 Juli t.m. 8 Aug.). Tabaks- en Sigarettenkaarten 8e en 9e periode en Extra-Rantsoenbonnen Vaste Brandstoffen voor groote gezinnen, welke plaats vindt Zooals bekend werken een groot aantal personen als buurtschapshoofd. wijkhoofd, blokhoofd, collectant, enz. vrijwillig en zonder dat zij daarvoor eenige vergoeding ontvangen mede met den Nederlandschen Volksdienst en Winterhulp. Dit werk vor dert van hen veel tijd en moeite en on danks het feit, dat zij dikwijls op tegen stand en tegenwerking stuiten, doen zij het met groote Liefde en enthousiasme. Hoewel liefde en enthousiasme de stuwen de krachten zijn bij het sociale werk, is een behoorlijke „vakkennis” toch ook zeer belangrijk. De leiding van Ned Volks- dienst en Winterhulp heeft dit zeer goed begrepen en eenige scholingsburchten, ver spreid over ons land, in het leven geroe pen. Op deze scholingsburchten komen ge regeld de medewerkers van deze beide in stellingen een dag of drie bijeen. Er heerscht een zeer kameraadschappelijke sfeer, hetgeen de uitwisseling van elkan ders ervaringen en moeilijkheden zeer ten goede komt. De Nederlandsche Volksdienst heeft vertegenwoordigers van een aantal dagbladen en tijdschriften in Noord- en Zuid-Holland in de gelegenheid gesteld een indruk te krijgen van een scholingsbijeen komst te Santpoort. Door deskundige spre kers werd het uitgebreide sociale werk, waarmede de N.V.D. en Winterhulp een aanvang hebben gemaakt van verschil lende zijden belicht. Na elke’inleiding volgde een levendige gedachtenwisseling. Enkele dagen geleden is er in de bladen in een officieel bericht op gewezen, dat zij, die hun aangiftebiljet Inkomstenbelas ting 1941 nog niet hebben ingeleverd dit spoedig moeten doen, aangezien anders ambtshalve een voorloopige aanslag zou worden opgelegd. Naar wij thans verne men zal dit laatste geschieden voor hen, die op 1 Juli hun aangiftebiljet nog niet hebben ingeleverd. De ambtshalve op te leggen voorloopige aanslag voor 1942 zal gelijk zijn aan den voorloopigen aanslag van 1941, die gebaseerd is op het inkomen van 1940. Het aantal van hen, die hun aangiftebiljet nog niet hebben ingeleverd is veel grooter dan andere jaren. Voor de volgende week zijn de vol-, gende distributiebonnen voor de ge bruikelijke hoeveelheden aangewezen: Vleesch Brood Beschuit Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Glro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319. Tel. 550310; Fll.s Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr.t Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Door ruit van woning gereden De 60-jarige voerman B. v. V. uit de Viandenstraat te Loosduinen heeft gister middag een benauwd avontuur maakt. W.S.M. te Loosduinen paarden bespannen sleeperswagen goede ren gelost en was juist weer op den bok geklommen om weg te rijden, toen de paarden schrikten van een paar kinderen, die plotseling begonnen te schreeuwen. De dieren sloegen op hol, den wagen met den voerman nog steeds op den bok in wilden galop achter zich aan sleepend. Het ging dwars door Loosduinen, den smallen Haag weg, met daarlangs den Loosduinschen vaart, op, in de richting van de stad. Het was een angstwekkend gezicht, temeer, daar er op dat moment het was omstreeks 5 uur een druk verkeer op dezen weg was. Bepaald hachelijk werd de situatie, toen uit tegen overgestelde richting een breede W.S.M.- bus naderde, De voerman, die zijn tegen woordigheid van geest behield, slaagde er wonder boven wonder in de onvermijde lijk lijkende botsing te voorkomen, door de paarden met inspanning van al zijn krachten linksaf, de Kokosnootstraat in, te doen zwenken. Met onverminderde vaart ging het verder naar het Noten- Een overzicht van den Dam tijdens de rede v n den-leider der NJSJB.. ir. Mussert. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49, ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. De. kennismaking door de microfoon Op 24 dezer kwam, zooals bekend, het ptein. Daar reed hrt* gehele" span”het zJ^v^Atelten ^oor^n^end^ vóórdat de verschillende solisten zich voor stelden een exposé, waarom de Rijkscom missaris, Rijksminister dr. §eyss Inquart, ér toe was overgegaan een eigen Duit- schen schouwburg in te stellen voor de Duitschers hier te Lande en de militairen, die er de wacht houden. Hierna was het woord aan de solisten. Onder leiding van den dirigent van het orkest, Wilhelm Franzen, lieten de ver schillende zangers zich hooren. Eerst zong de bariton Gfabriël Lanko, naar zijn ge boorte afkomstig uit het oude Cza renrijk den proloog uit „Paljas”. Na hem zong de sopraan Trude Sorge Na deze beide Duitsche stemmen was de Dalmatiër Stèpan Iwelja, een tenor aan de beurt. Hij zong de aria „Rudolph’* van Puccini. Krachtig klonk de vredes- aria uit Verdi’s opera „Die qnacht der So- listin”, werd gezongen door de Grieksche Tuche Turlitaki. Al deze kunstenaars heb ben reeds een jarenlanger ervaring in Duitschland achter den rug. *t>e laatste zanger voor de pauze was de bas Hermann Uhde, die een aria zong uit Verdi's Die Sizilianische Vësper”. Hij beschikt over’een van Duitschland’s beste basstemmen. Het tweede gedeelte van het concert werd ge opend door den concertmeester Heinz Rol. wes, die een meesterlijke weergave ten gehoore bracht van zijn partij in de „Ca price voor viool en orltest" van Paganint. Mede ten bewijze van de alzijdigheid van den staf van kunstenaars, die werden ge ëngageerd, zong de kamerzanger Fritz Harlan Wagner’s „Lied an den Abend. sanger” uit de onsterfelijke „Tannhiiuser”. Zijn sonoor geluid wérd weer afgewisseld door Hildergard Jachnow, een sopraan, die zeer gevoelig Gluck’s aria „Ach, ich habe sie verloren” uit de opera .Orpheus und Eurydite" zong, Tusschen haar optreden en dat van haar collega Jeannette Wenzel die op zeer ver dienstelijke wijze de rozenaria uit de „Hochzeit des Figaro" van Mozart ver tolkte, gaf de tenor Anton Lehmbach een aria ten beste uit de opera „Die Zauber- flöte” van denzelfden componist Als lafitsten der zangers kon men nog maals Hermann Uhde hooren Het slot van het concert werd gevormd door de drie sopranen, die van het terzet uit Strauss „Dér Rosenkavalier” lieten ge nieten. Het Fransche nieuwsbureau Afip meldt, dat een Engelsch militair tijdschrift zich inspant om de openbare’ meening tot be daren te brengen, die steeds dringender eischt, dat de zóo lang beloófde aanvallen met 1000 vliegtuigen zouden worden onder nomen. Het blad wijst er op dat de be hoeften aan vliegtuigen op de verschik lende buitenlandsche fronten op dit oogen blik deze massale aanvallen onmogelijk maken. De kringen van militaire deskun digen der luchtvaart verklaren, dat de staf van het luchtwapen thana verhinderd wordt groote plannen uit te voeren. Onze luchtstrijdkrachten werden verzwakt door het zenden van toestellen naar het Nabu rige en het Verre Oosten evenals door het in reserve houden van talrijke vliegtuigen met het oog op den slag op dén Atlaru tischen Oceaan. Deze zendingen zijn zoo belangrijk, dat men op het oogenblik niet moet verwachten, dat de aangekondigde luchtaanvallen zoo vaak zullen worden ondernomen als men had gehoopt. Het aantal luchtaanvallen, dat wij tegen Duitschland zullen uitvoeren zal afhangen van de mate, waarin deze toezendingen zullen moeten worden voortgezet Het D.N.B. meldt: Engelsche bommen-, A. A. van JVinden, die_een geit, een bok werpers hebben in den afgeloopen nacht J woonwijken van eenige plaatsen in Noord- Duitschland aangevallen, vooral de stad Bremen. De burgerbevolking leed verlie zen; een aantal gebouwen werd door bri sant- en brandbommen verwoest of be schadigd. Volgens de voorloopige berich ten werden 41 van de aanvallende vlieg tuigen neergeschoten. Men kan aannemen, dat de verliezen van den vijand evenwel nog grooter zullen blijken te zijn. Storings- vluchten van afzonderlijke Britsche vlieg tuigen leidden naar West-Duitschland, maar bleven zonder uitwerking. v. 10.06 o. nam. tot 5.19 a. v.m. Maan: 26 Juni onder 3.55 v.m.; op 7.31 n.m.; 27 Juni ondor 4.40 op 8.45 n.m., 28 Juni V.M. Reuter meldt uit Washington, dat het ministerie van Oorlog de formeele in stelling van een operatieressort der Amerikaansche strijdkrachten vo<y het Europeesche oorlogstooneel bekend heeft gemaakt met generaalmajoor Dwight D. Eisenhower als bevelhebber in den Dierentuin, geschiedt morgen als volgt9—12Ten Brink t.m. Burge ner 12—14Burger t.m, einde B en Ca t.m. Charisius14—17Charité t.m. einde C en Da t.m. Delden In de voormalige gemeente Loosdui nen (Alidasttaat 5) zijn morgen van 9 tot 17 uur aan de beurt: Brijer t.m. einde B, C en Da t.m. Dijksterhuis. Tevens zal daarbij zoowel in den Die rentuin als in de Alidastraat (L.) gele genheid zijn tot het inleveren van aan vraagformulieren tot het verkrijgen van een schoenénbon. - Reichsjugendführer Axmann heeft Berlijn de eerste Germaansche dienstleiders en -leidsters Door het parool voor het jaar 1942 is de landdienst van de Hitlerjugend tot het kernstuk van den nationaal-socialistischen jeugdarbeid in den oorlog geworden. In den landdienst wordt een selectie van de jonge generatie voorbereid voor de boe renkolonisatie in het Oosten. Talrijk reeds waren met den strijd in het Oosten de namen der besten van het Germaansche ras verbonden. De besten der Germaan- sche jeugd zullen thans met den ploeg het zwaard van de soldaten van dezen oorlog volgen. Reichsjugendführer Axmann heeft de Germaansche jeugdorganisatie de gelegen heid gegeven de besten uit haar gelede ren in de landdienstkampen van de Hit lerjugend voor deze taak in het Oosten voor te bereiden. In groeten getale heb ben zich Deensche, Vlaamsche. Neder landsche en Noorsche landdienstvrij- willigers aangemeld. Aan degenen der Germaansche jeugd, die bereid en be kwaam zijn tot kolonisatie, is de moge lijkheid geboden te arbeiden in de nieu we rijksgouwen van het Oosten. Wanneer zij de proef doorstaan, hebben zij de kans een eigen hofstede te krijgen. De Germaansche vrijwilligers voor dep landdienst der Hitlerjugend zullen in ge sloten groepen met eigen leiders in land- dienstheimen ondergebracht worden. De Reichsjugendführung heeft den geselec teerden leiders en leidsters der Ger maansche landdienstvrijwilligers de noo- dige opleiding voor hun latere taak doen gpven. De eerste cursps der Germaansche jeugdleiders is na een duur van 4 we ken geëindigd op de landdienstonderwijs- hoeve Koppelsdorf. Tezamen met de Germaansche jeugdleidsters, die haar op leiding in de rijkslanddienstleidsters- school Wünschendorf hebben gekregen, werden alle deelnemers aan den cursus door Reichsjugendführer Axmann opt7 vangen. In zijn toespraak deelde hij doel en taak mede van het optreden van den landdienst der Germaansche jeugd. Hij zeide. dat door dezen dienst uitstekend Germaansch bloed aan onze eigen gebie den wordt gebonden ten behoeve van zijn kracht en grootheid. In de eerstvolgende dagen zal reeds de tweede cursus van deze soort geopend worden. Na de opleiding en voorberei ding voor de taak als kampleider en -leidster voor alle deelnemers aan den cursus zal in Juli 1942 de practijk voor de Germaansche landdienstvrijwilligers volgen. Socialisten lijden daaronder In ons hart het meest. Terwijl Hitler de 400.000 man onzer Weermacht naar huis liet gaan, braken officieren hun belofte en werden 2000 hunner weder gevangen genomen» op hetzelfde moment waarop twee jaar geleden die belofte was afgelegd. Thans in 1942 h er ook voedselge brek. Wij herinneren ons echter de jaren 1933 tot en met 1940. waarin mil- lioenen kilogrammen voedsel werden vernietigd. Wij hebben gewaarschuwd voor de straf, welke over ons volk zou komen. En nu zegt mendat heeft die N.S.B. gedaan. Indien gij. Volk van Ne derland. in 1937 echter gehoor gegeven h:.J aan onze roepstem, zouden wij nu hand in hand gaan met de Duitschers, zou Indië niet verloren zijn gegaan en zou ons Volk een gerespecteerd Volk zijn, als het Finsche. Wij hebben het recht verwijten te doen. Want wij heb ben /ewaarschüwd...... Wij weten, dat noch Engeland noch het bolsjewisme zullen winnen. Doch als deze winnen, dan beteekent dat het einde van ons Volk. Echter niet alleen Duitschland, doch Europa zal winnen. Op dat proces kunnen wij invloed uit oefenen door ons in te zetten aan den goeden kant. Er zijn er, die dat ook willen beïnvloeden. Maar dan aan den verkeerden k^nt. Ik bedoel de ozo-ers. Ik, gun hen echter het genoegen Prins Bernhard te’zetten. Laten wij dan beter zien naar het Duitsche Volk, dat het voor heel Europa opneemt en offers brengt, llerst moet deze oorlog gewonnen zijn dan pas kan de wederopbouw beginnen. En als die gewonnen is, dan zal men zich gelukkig prijzen dat de N.S.B. er is. Nadat ir. Mussert al zijn leden dank had gebracht voor de betoogde trouw en zijn geloof had uitgesproken in het tot stand komen van een nieuw Europa, gebouwd door Naionaal-Socialisme en fascisme, besloot hijWij doen onze plicht voor ons Volk en ons Vaderland, houzee Deze roep werd door duizenden over genomen en vervolgens schalde het zesde couplet van het Wilhelmus over het Dam-plein, door de Nat.-Socialisten met opgeheven arm gezongen. Ir. Mussert begroette hierna de inva liden, inspecteerde de eerewacht. als mede de opgestelde organisaties en ver liet onder tromgeroffel en daverende toejuichingen, staande :'n zijn auto het terrein der bijeenkomst in de richting Munt. De auto moest zich hierbij gedeel telijk een weg banen door het compact opeenstaande publiek. H|

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1