Nö.T821^ Zaterdag 27 Juni. T942. voor De brandstoffenrantsoeneering het komende winterseizoen VERDUISTEREN Serviesgoed voor iedereen De nieuwe aardappelbon lij r Binnenkort pnntenkaarten en K.G. op 33A De toestand in Britsch-Indië I DIT JAAR WEER EEK STEMPELTOCHT Heden en morgen: o. 10.06 aar i nam. tol 5.20 aar v.m. De Engelsche verliezen CHURCHILL WEER IN ENGELAND GEZONDHEIDSCONGRES HERZIENING STEUNNORMEN ARMLASTIGEN 3 bonnen geldig verklaard Duce naar Sardinië en Zuid-Italië Amerikaansche critiek op de oorlogvoering Het tweede front -1 Het 9de Britsche leger naar Egypte Duitsche vliegtuigen boven Engeland De positie van Portugal Het bezoek van ir. Mussert aan Noord-HoIIand Nu ook Delft, Leiden, Gouda en Naaldwijk erin betrokken UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Thans reeds aangewezen f Reserve 30, 31 en 32 HAAGSCHE COURANT I dell Huil is erbij aanwezig geweest. door DE DERDE DAG T •■■■•■■•••■•••■■■■••■■■•■a van had zijn Er militaire Tobroek nieuwe roem voor de Duitsche en Italiaansche Afrlka-strijders. Duitsche pantsereenheden dringen in den vestinggordel van Tobroek door. De Infanterie geniet van een korte rust. (Atlantic-Holland-P.K. Koch) Maan: 27 Juni onder 4.40 v.m. op 1.45 n.m,; 20 Juni V.M. onder 5.34 v.m., op 9.49 n.m. 29 Juni onder 6.39 v.m., op 10.43 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113055 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER Z iekondlenot Den Haag) No. 115995. .^Engelands verliezen aan manschappen bij den strijd in Noord-Afrika zijn zoo groot, dat het geheele recruteeringspro- gram voor het Engelsche leger moet wor den veranderd”, schrijft de „Daily Mail”. Groot-Brittannië moet nu teruggrijpen tot de oudere lichtingen en deze in de plaats stellen van de jongere mannen in de wa- penbedrijven. De komende 3 maanden zal men derhalve duizenden manden tot den leeftijd van 50 en vrouwen tot den leeftijd van 45 jaar oproepen om te werken in de munitiefabrieken. Van officieele zijde is reeds bevestigd, dat men in die omstan digheden-geen productiestijging meer kan bereiken, alleen doordat de werkkrachten ontbreken. De Engelsche vrouwen zullen voortaan nog meer dan tot dusver worden betrokken bij de organisaties van de oor- logshulpdiensten en bij werkzaamheden in de wapenbedrijven. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is Churchill uit de Vereenigde Staten in Engeland teruggekeerd. DE BESPREKINGEN MET ROOSEVELT De Washingtonsche correspondent van de „New York Times” verklaart, dat Roosevelt en Churchill hum nieuwe stra tegie inzake een offensieve oorlogvoering hebben uiteengezet voor den oorlogsraad voor den Stillen Oceaan en voor voor aanstaande leden van het Congres. Roo sevelt en Churchill gaven uitdrukking aan hun vertrouwen, dat het nieuwe plan het resultaat zou opleveren, dat de ge allieerden wenschen. Beide staatslieden hebben in bemoedigende bewoordingen een algemeen overzicht gegeven van den oorlogstoestand. Churchill verklaarde, dat er geen gevaar bestaat. Egypte te ver liezen. De positie, waarin zich de Sovjet- legers bevinden, werd bevredigend ge noemd. Na de bespreking met Roosevelt en Churchill, aldus de correspondent verder, heerschte onder de leden van het Congres een optimistische stemming. Stephen Early de secretaris van Roo sevelt. heeft verklaard, dat de Sovjet unie deelnam aan de onderhandelingen tusschen Roosevelt en Churchill en ver tegenwoordigd werd door Litwinof. Hij beschreef de besprekingen met de Sovjets als van „uitgebreiden” aard. Ook Cor- In één der zalen van den Dierentuin M heden de algemeene vergadering gehou den van het Ned. Congres voor openbare gezondheidsregeling, onder voorzitterschap van dr. L. C. Kersbergen, Ait Haarlem Aan het wetenschappelijk gedeelte ging een huishoudelijke vergadering vooraf, waarin prof. dr. J. Smit, te Wageningen, werd benoemd tot lid van het dagelijkse!» bestuur, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. J. J, Hofman, alhier. Voorts werd dr. Kersber gen als lid van genoemd bestuur, tevens als voorzitter, herkozen. Als gasten waren aanwezig ir. R. A. VERKLARING VAN BOSE Soebhas Chandra Bose heeft met betrek king tot het verbod van het vooruitstre vende blok in Indië (Forward-bloc) ver- klaard: Het bericht, dat ’t vooruitstrevende blok 1 in Indië onwettig is verklaard, heeft mij geenszins verrast. Het is een nieuw be wijs voor de middelen waarmede de Brit sche regeering, die voorgeeft voor vrij heid en democratie te strijden, optreedt tegen de Indische patriotten, die de vrij heid van hun land verlangen. De Brit sche regeering heeft daarmede onbewust toegegeven, dat het vooruitstrevende blok de voorhoede vormt van de vrijheidsbe weging in Indië. In de toekomst zullen in het geheele land ongetwijfeld nog meer leden van de partij in de gevangenis wor den geworpen, doch daardoor zullen slechts invloed en populariteit van het vooruitstrevende blok in Indië toenemen en de anti-Britsche stemming der massa groeien. Het vooruitstrevende blok wor telt thans in het Indische volk en zijn aan hangers telt het onder jeugd, arbeiders en boeren en onder de soldaten van het Indische leger. Geen vervolging, hoe fel ook, kan het blok verstoren. De uiterste vleugel van het Congres is steeds het ergst vervolgd. Toen Cripps naar Indië ging werden de leden van het Congres, die zich bij de leiding van Gandhi hadden aangesloten, vrijgelaten, doch de leden van het AU India Forward Bloc moesten in de gevangenis blijven. Tijdens het ver blijf werden nog talrijke leden van het blok in de gevangenis geworpen. Het In dische volk weet uit ervaring, dat de ba sis van het Britsche bestuur in Indië is: „Verdeel en heersch”. COMMUNISTEN TE PARIJS TER DOOD VEROORDEELD In het proces te Parijs tegen 20 commu nisten, die wegens poging tot plundering van een levensmiddelenwinkel op 31 Mei j.l. terecht hebben gestaan, zijn 5 doodvon nissen geveld. 6 Verdachten werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De overige 9 daders kregen langdurige straffen. Uit het proces blijkt, dat de da ders uit politieke overwegingen onrust wil den zaaien. Bij de poging tot plundering werden 2 politie-agenten doodgeschoten. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 G<n> No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310} Fll.: RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461} Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 773033; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem). 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Naar wij vernemen,zal de volgende week in een vergadering van het be stuur van den Haagsqhen gemeentelijken dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon beslist worden, of de herziening van de steunnormen voor werkloozen ook toege past zal worden op de armlastigen. REDE VAN SALAZAR De Portugeesche minister-president Sa lazar heeft Donderdagavond voor de ra dio een redie gehouden, over de economi sche. de moreele en de politieke verde diging van Portugal, waarin hij o.a. het volgende zeide; Van den eersten dag af heeft de regeering er naar gestreefd, den normalen toestand zooveel mogelijk te handhaven. Zulks beteekent het behoud van de stabiliteit der productie, valuta, prijzen en Iconen. De door Portugal aan gevoerde redenen voor een vergemakkelij king van den invoer heeft bij de Engel sche autoriteiten blijkbaar geen begrip gevonden. De verleende faciliteiten waren schaarsch en veelal te laat. Het Portugee sche bedrijfsleven beweegt zich thans in twee richtingen, n.l. produceeren en spa ren. De regeering acht het nationale be lang door de neutraliteit goed verdedigd. Wij liggen aan zeeën en continenten, waar gestreden wordt. Wij bevinden ons op het kruispunt van de groote wereldwegen. Ons wordt de kostbare bescherming van be paalde punten opgelegd. Wij hebben onze krachten, offers en arbeid niet gespaard en wij zullen dat blijven doen met het eenige streven, dat onze soldaten hun plicht zullen vervullen als waakzame pos ten. Neutraliteit is niet voordeelig, wan neer zij niet het nationale belang dient. Men kan derhalve nooit zeggen, dat zij definitief is. Zij is meer afhankelijk van anderen, die haar miskennen dan van hem, die haar behouden wil. Wel niemand kan beweren dat de in oorlog zijnde we reld hem vreemd is. De wensch naar neu traliteit kan niet boven het nationale be lang gesteld worden en wanneer men op recht neutraal is, zooals wij, acht ik het verstandig, dat onze geest niet verzwakt wordt door het denkbeeld strijd te moeten leveren. Spr. wees op de geestelijke verwarring, die ontstaan is door de Engelsch-bolsje- wistische alliantie en de ongerustheid, welke overal, zelfs bij de z.g. geallieerde landen, ontstaan is over de solidariteit van de Engelsche en de Amerikaansche democratie met de sovjetregeering. Wij zouden niets winnen, wanneer wij de oogen zouden sluiten voor de soms angst wekkende vraagstukken van onzen tijd. De aanmatiging, waarmede het Engelsche volk immuun meende te zijn voor den economischen en socialen strijd, die sinds den vorigen oorlog tot aan het drama in Spanje min of meer heel Europa heeft aangetast, was vol van gevaren. Ik ben van meening, dat het overdreven is te zeg gen, dat Engeland wenscht of ^ornemens is, het communisme als de hoop van mor gen te begunstigen, maar ik |eef toe, dat er velen zijn, die er belang bij hebben om van een eventueele Engelsche overwin ning een ideologische overwinning te ma ken, die de hoofdschuldigen aan de wan orde en de fouten in Europa van de laat ste 20 jaar op hun plaatsen zou terug brengen. Niemand kan in ernst gelooven, dat deze oorlog begonnen werd met het doel om weer politieke regimes aan het bewind te brengen, welke verbannen zijn of afge daan hebben. Door de ervaring is het feit bevestigd, dat democratie en liberalisme aan het einde van hun krachten zijn. De taak, waarvoor wij staan om de we reld na den oorlog weer op te bouwen, is onvereenigbaar met de politieke econo mische en sociale wanorde, waarin Euro pa als gevolg van den vorigen oorlog was weggezakt. Het tegenwoordige tijdvak zal onder een drievoudig teeken staan: Van de autoriteit, van den arbeid en van de sociale voorzieningen. Geen volk zal zich aan een sterk gezag, geen mensch zal zich aan den plicht tot arbeid en geen bedrijf en geen rijkdom zal zich aan het crite rium van zijn sociale nuttigheid kunnen onttrekken, zoo besloot Salazar. ir burgemeester B. A. Verwey, secretaris-generaal van Sociale - - - - - Zaken, mr. van der Drift als vertegen woordiger van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, ir. van Marie, i». specteur-geheraal van hét verkeer, dr. M. J. L. Dols als vertegenwoordiger van den directeur-generaal voor de Voedsel voorziening en dr. J. A. Putto, namena het gemeentebestuur van ’s-Gravenhage. Na dr. J. J. Hofman, die in het dage- lijksch bestuur de pharmacie vertegen woordigde, herdacht te hebben, heeft bij de opening van het wetenschappelijke ge deelte van het congres de voorzitter, dr. L. C. Kersbergen allen hartelijk welkom geheeten, in het bijzonder de gasten. Ter inleiding gaf spreker een kon overzicht van de rol, welke de besmettelijke ziekten sedert het vorige congres in ons land heb ben gespeeld. Voor de exotische ziekten pest, cholera, vlektyphus en pokken bleef ons land in dien tijd gespaard. Wat de laatste ziekte betreft kunnen wij veilig aannemen, dat de vaccinatie-toestand in ons land dank zij de kortgeleden inge voerde wet belangrijk is verbeterd. Samenvattende kan gezegd worden, dat de toestanden ten aanzien van besmette lijke ziekten geen reden tot ongerustheid geven met uitzondering van de -tubercu lose, waarvan het sterftecijfer sedert De cember 1940 aanzienlijk gestegen ia. Zoo intensief .mogelijk dient de be strijding daarvan te worden georgani seerd naast de consultatie-bureaux en in nauwe samenwerking daarmede zal het centraal bureau met zijn massakeurlnger» prachtig aanvullend werk kunnen ver richten. i Wel is het aantal diphterie-gevallen ge. stegen en stijgt het lage roodvonkcijfer naar de vooroorlogsche getallen, maar deze beide ziekten plegen steeds in golven voor te komen, hetgeen in verband kan worden gebracht met de, bij bereiking van het laagste punt verdwenen bevol- kingsimmuniteit, De actieve onvatbaarmaking tegen beide ziekten neemt hand over hand toe, zoodat ook op dit gebied het mogelijks wordt verricht .PRIJS DEZER COURANT: Voor *s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.’1 ƒ3.18, Fr. p. p met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 6 c„ tr. p. p. 10 c. In het tijdvak van. 19 Juli 1942 8 Augustus 1942 zullen puntenkaarten voor serviesgoed door de plaatselijke distributiediensten worden uitgereikt Dit zal tegelijk met de uitreiking der bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de negende periode plaats vinden. Ieder, die voor een bonkaart voor voe dingsmiddelen in aanmerking komt zal ook een puntenkaart voor servies goed ontvangen. Van deze puntenkaarten zullen met in gang van 9 Aug. 194?-een aantal punten worden geldig verklaard, die recht geven op hef koopen van serviesonderdeelen. Tevens zullen met ingang van 9 Aug. 1942 voor de gevallen van huwelijk, eerste inrichting of vernietiging ten gevolge van brand, oorlogsgeweld e.d. geen speciale vergunningen voor tafel-, thee- en ont bijtserviezen meer worden uitgereikt, doch zullen in plaats hiervan speciale punten worden uitgegeven. Nadere be richten omtrent het bovenstaande zullen te zijner tijd worden gepubliceerd. In verband met de omstandigheid, dat het behalve in de genoemde gevallen van huwelijk e.d. reeds geruimen tijd niet mo gelijk was zich serviesonderdeelen aan te schaffen en verschillende personen hier door moeilijkheden ondervinden, is voorts besloten om voor het tijdvak van Maan dag 29 Juni 1942 tot en met 8 Augustus 1942 drie met het woord „reserve” ge merkte bonnen van de bonkaart voor voe dingsmiddelen en wel de nummers 30, 31 en 32, ongeacht of hiervoor het cijfer 1, 2, 3 of 4 is vermeld, geldig te verklaren voor het koopen van serviesonderdeelen. PUNTENWAARDEERING Deze bonnen hebben elk de waarde van één punt. Op deze punten mogen de ver schillende artikelen, die hieronder zijn vermeld, worden gekocht, waarbij steeds het aantal punten dat achter deze arti kelen is vermeld, moet worden in geleverd: plat bord 3; diep bord 3; ontbijt bord I; dessertbord 1; kop met bijbehoo- renden schotel 2; losse kop 1; kommetje 1; melkbeker 1; gedekte schotel (dekschaal) 10; vleesch-vischschotel 8; soepterrine 16; sauskom 6; slabak 5; zuurschaal 4; brood- schaal 8; theepot 5; koffiekan 5; melk kan 4; melk-roomkannetje 4; suikerpot 4; botervloot 8; nestschalen 15; losse schaal 5. Men zal ook de artikelen, die een hoo- gere waarde dan drie punten hebben, kunnen koopen. door de verschillende bonnen van de gezinsleden samen te voegen» De Duce is gisteren te Rome terugge keerd van een vliegtocht naar Sardinië en Zuid-Italië. waar hij de formaties van koninklijke luchtmacht en marine heeft geïnspecteerd. Hij heeft zelf het drie- motorige vliegtuig bestuurd en in drie dagen 1800 k.m. gevlogen. De Duce heeft een groot aantal mili taire vliegvelden en marinebases bezocht en persoonlijk 1257 strijders van lucht en .zeemacht onderscheiden, o.a. hen, die zich hebben onderscheiden in den laat- sten lucht- en zeestrijd in het centrale deel van de Middellandsche Zee. die van zoo beslissenden invloed is geweest op den slag in Noord-Afrika. De Duce. die vergezeld was van den secretaris der Partij en de onderstaats secretarissen van marine en luchtvaart, heeft in zijn verschillende redevoeringen tot de strijders, die onderscheiden wer den, o.a. gezegd: Op 14 en 15 Juni heeft de Italiaansche luchtmacht een bewijs gegeven van haar kracht en hebben de bemanningen haar vermetelheid be wezen, door het gevaar te trotseeren met de onverschrokkenheid van lederen fas cist. Groot-Brittannië heeft eindelijk diep in zijn vleesch de beet van den Romein- schen wolf gevoeld. Door de convooien in de Straat van Sicilië te blokkeeren hebt gij de schitterende overwinning van Tobroek mogelijk gemaakt en alle ge volgen welke zich daaruit kunnen ont wikkelen. Weest trotsch. dat gij hebt deelgenomen aan een slag, die bewees, dat de Middellandsche Zee Italiaansch was ep weer zal worden. Voor het hoofdkantoor van den Nederl. Toeristenbond (A.N.W.B.) te Den Haag T- is een betonnen rijwielparkeertegel met sleuf aangebracht, met behulp waar van meh zijn rijwiel zonder angst voor diefstal kan stallen. In het bovenvlak van den tegel is (verdiept) een ring bevestigd, waaraan het rijwiel met ketting fen slot kan worden vastgelegd. (Polygoon-Meyer), Verschillende senatoren hebben zich in den Senaat bezig gehouden met de neder lagen van de geallieerden op alle fron ten. Senator Ellender stelde daarbij den eisch. dat president Roosevelt de opper ste leiding van de Vereenigde naties op zich zou nemen bij de inspanningen om een verandering te brengen in den hul digen ongelukkigen toestand. Voorts zeide hij: De door de duikbooten veroor zaakte scheepsverliezen hebben een schan- daligen omvang aangenomen. Spr. stelde de apathie van de Britten verantwoorde lijk voor de nederlagen in Tobroek. In zake zijn eisch dat Roosevelt de opper ste leiding van de Vereenigde naties op zich zou nemen, verklaarde Ellender, dat hij weliswaar niet wist of de Sovjet-Unie een dergelijken stap zou toejuichen, doch dit liet hem onverschillig. Een dergelijke leider moet onmiddelijk worden be noemd. Voorts zeide spr.. dat een groot deel van het Britsche en Amerikaansche volk een walging ondervindt en op zijn minst genomen niet langer den permanen ten lediggang van een groot aantal troe pen. die op de Britsche eilanden zijn ge- stationneerd. kan aanzien. In het Lagerhuis heeft Attlee gisteren verklaard, zich te verheugen, dat hij de gelegenheid kreeg in het algemeen te kunnen verklaren, dat geen speculaties over tijd of plaats van het toekomstige offensief der Geallieerden, hetzij in krantenartikelen hetzij in redevoe ringen, gewenscht zijn. Het A.N.P. meldt uit Ankara: Uit Syrië ontvangen berichten bevestigen, dat het 9de Britsche leger in Syrië sinds eenige dagen in aller haast is opgebroken en zich op weg naar Egypje bevindt. Syrië wordt daardoor bijpa volledig, Palestina gedeeltelijk ontruimd. In beide landen heerscht êen paniekstemming. Men heeft den indruk van een volledige ineenstor ting der posities, welke tot dusver door de Engelschen in Syrië en Palestina wer den ingenomen. GRENS PALESTINA—EGYPTE GESLOTEN Volgens berichten uit Syrië is de grens tusschen Pajestina en Egypte sinds onge veer 8 dagen gesloten. Reizigers deelen mede, dat geallieerde troepen in militaire vrachtwagens in allerijl naar Haifa wor den gebracht en van daar over Kandara naar het front worden'gebracht. De Egyp tische grenswacht te Kandara is vervan gen door een Engelsche. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren en vannacht uitgebreide verken ningsvluchten boven het Britsche eiland ondernomen. Ook de aangrenzende wate ren werden bij de verkenning betrokken. De vliegtuigen keerden met kostbare ver» kenningsresultaten op hun steunpunten terug. Des nachts vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen een stad aan de Oost kust van het Britsche eiland aan. konden goede resultaten op doelen geconstateerd worden. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M, (5 reg.) m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halv ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. Dienstaanb. 0.38 Pers. gevr. f deze rede op zijn voor- l ver- geleverd. De aa,n' heelen zomer dii rading van het publiek. De kan dus slechts geleidelijk lingen afwerken. Men helpe zijn handelaar door hem alle vijf geldige bonnen te overhandigen. Hij kan dan zijn transport en tevens zijn her bevoorrading in het belang van zijn klanten beter regelen. Evenals het vorige jaar zal het publiek zich tenslotte moeten aanpassen aan de beschikbare soorten en afmetingen. Do8r het uitvallen van een deel der centrale verwarmingsinstallaties zal de handel b.v. genoodzaakt zijn een deel in cokes te leveren. Hiermede zal het publiek dus genoegen moeten nemen, zoodat het geen zi.i heeft te wachten totdat de handelaar later misschien nog anthraciet zou kun nen afleveren. Men stelle zich daarom thans reeds op de hoogte van de moge lijkheden van gemengd stoken. Reeds vroeger werden daarover mededeellngen gedaan. Deze zullen t.z.t. nogmaals on der de aandacht van het publiek wor den gebracht. Geldigheidsduur bon 32 A verlengd Gedurende het tijdvak van 28 Juni tot en met 4 Juli a.s. geeft elke der met „33A” gemerkte bonnen van de aard- appelkaart recht op het koopen van k.g. aardappelen. De geldigheidsduur van de bonnen .Aardappelen 32A”, welke elk recht geven op het koopen van k.g, aardappelen, is verlengd tot en met 4 Juli a.s. De uitreiking van voedingskaarten 8e periode (12 Juli t.m. 8 Aug.), Tabaks- en Sigarettenkaarten 8e en 9e periode en Extra-Rantsoenbonnen Vaste Brandstoffen voor groote gezinnen, welke plaats vindt in den Dierentuin, geschiedt Maandag als volgt: 912: van Delden Lm. den Duik; 1214: van Duiken t.m. einde D en Ea t.m. Echterbrück; 1417: van Eek Lm. einde E en Fa t.m. Fonsert In de voormalige gemeente L o o s d u 1- nen (Alidastraat 5) zijn Maandag van 9 tot 17 uur aan de beurt: Dijkstra Lm. einde D, E, F en Ga t.m. Groen. Tevens zal daarbij zoowel in den Dierentuin als in de Alidastraat (L.) gelegenheid zijn tot het inleveren van aanvraagformulieren tot het verkrijgen van een schoenenbon. LINGTSWAN DOOR JAPANNERS BEZET Lingtswan, een zeer belangrijk strate gische basis van den vijand in de pro vincie Sjansl, is door de Japanschc troepen bezet. Een andere Japansche eenheid heeft Anjangtsjoen. het hoofd kwartier van het 27ste leger, op 10 k.m. ten N.O. van Lingtswan bezet. Het departement van Handel. Nijver heid en Scheepvaart deelt mede, dat de algemeene brandstoffenpositie het nood zakelijk maakt in Set komende winter seizoen tot een verscherpte rantsoenee- ring over te gaan. Dit bleek reeds bij de uitreiking van de nieuwe brandstoffen kaarten. Zoo is daarbij geen rekening gehouden met den toeslag voor huizen van vijf en meer kamers en evenmin met den toeslag voor huizen met cen trale verwarming. De door het vervallen i van beide extra rantsoenen verkregen besparing is noodzakelijk, omdat er naar gestreefd moet worden met behulp van de aldus vrijgekomen hoeveelheden brandstoffen een minimum rantsoen voor alle verbruikers te verzekeren. Degenen, die een huis met centrale verwarming bewonen en in geen der woonvertrekken, of vertrekken, welke daarvoor kunnen dienen over een schoorsteenaansluiting beschikken, zoo dat hun de mogelijkheid ontbreekt om met haarden of kachels te verwarmen, zullen in de gelegenheid worden ge steld de centrale verwarming, op zeer bescheiden wijze te stoken. Daartoe dient tz.t. bij de plaatselijke distributie diensten een aanvrage te worden inge diend op formulier Br. C. 251. De ver krijgbaarstelling van het desbetreffend formulier zal nader worden bekend ge maakt. Alle aanvragen zullen <er plaatse gecontroleerd worden en bij onjuiste opgave zal tot strafvervolging worden overgegaan. Voorloopig zullen geen toeslagen voor centrale verwarming van ruimten voor gezinsgebruik worden verstrekt fndien wèl een schoorsteenaansluiting in een woonvertrek of een vertrek dat daarvoor kan dienen, aanwezig is, maar de be woner op bepaalde b.v. technische gron den meent toch- aanspraak op een toe slag te kunnen maken. Men wende zich dus te dien einde niet tot de brand stoffencommissie en evenmin tot den plaatselijken distributiedienst Of eenige andere instantie, aangezien op deze verzoeken toch niet zal kunnen worden ingegaan. Indien voor dergelijke ge vallen alsnog een toeslag zal kunnen worden beschikbaar gesteld, zal t.z.t. op de gebruikelijke wijze worden bekend gemaakt, wanneer en hoe aanvragen tot het verkrijgen daarvan kunnen worden ingediend. Verdere bezuinigingen zijn of zullen worden verkregen door het verminderen van den toeslag voor kookdoeleinden. kamerverhuur en pensions en door een verscherpte contröle op de noodzakelijk heid van het beschikbaar stellen van brandstoffen voor het verwarmen van kantoren, winkels enz. Zooals bekend zijn reeds vijf bonnen van de nieuwe brandstoffenkaart geldig verklaard tot 31 December a.s. Wat in totaal zal worden aangewezen, - zal af hangen van de beschikbaar komende Op den derden dag van ir. Mussert’s bezoek aan Noord-Holland werd een bezoek gebracht aan Alkmaar Hoorn en Purmerend. Voordat de tocht een aanvang nam. bracht de leider der N.S.B. een bezoek aan het districtshuis aan de Waldeck Pyrmontlaan 7 te Amsterdam, waar hij de hoofden van dienst en het administra tief personeel toesprak. Zijn gemachtigde de Ruiter dankte hij voor diens 10-jari- gen strijd in Amsterdam en voor den steun, dien hij spreker geboden had. Ir. Mussert overhandigde hem een foto met handteekening. Vervolgens begaf het ge zelschap zich op weg naar Alkmaar. Na ontvangst dl>: L. van der Sluys, den kringleider en de plaatselijke commandanten, inspecteerde ir. Mussert de opgestejde formaties. In de St Laurenskerk werd hij rondgeleid door den burgemeester en den president- kerkvoogd architect D. Saai. In aanslui ting hierop werd een bezoek gebracht aan de Kaasmarkt. Om 12 uur werd een noenmaal gebruikt in hotel Proost, waaraan aanzaten o.a. mr. H. B. de Bruys Tack, officier van justitie, J. Saai, boerenleider van N.-H., de burgemeester en de personeelchef van Alkmaar W Balvers, de wnd. commissaris van politie, P. Maarleveld, benevens vele districts en kringfunctionarissen der N.S.B. Om kwart over één vertrok ir. Mussert toegejuicht door velen naar het bureau van den Landstand om vervolgens in de Harmonie een vergadering van alle dorpsboerenraden in de provincie bij -te wonen. Onder de aanwezigen bevonden zich de commissaris der provincie, Land- wirtschaftsrat Ufer, de burgemeester, mr. de Bruys Tack, W. Slob, stafleider van den Ned. Landstand, de ingenieurs C. Rietsema, G. J.' Lienesch en Koeman, Rijkstuin- en landbouwconsulenten hoof den van vakgroepen van den Landstand ?n iL’? e,n mevr- de Haan—Bosker, hoofd der landsvrouwen in de provincie. De zaal was met vlaggen en emblemen stemmig versierd. Boerenleider Saai verwelkomde ir. Mussert met een rede, waarin hij er o.:n. op wees, dat in de meeste dorpen de leiders thans zijn aangesteld en hun raad is gevormd. Ir. Mussert beantwoordde met een toespraak, afgestemd uy ?eh1°.or- waarin hij me| eenvoudige beelden het gebeuren van dezen tijd auidelijkte. Nadat de heer J. Bakker, hoofd „Volk en Bodem” de bijeenkomst gesloten verliet ir. Mussert met gevolg de zaal om zich naar Benninger- broek te begeven, waar de modelfruit- kweekerij van den heer Kaper, lid der beweging, werd bezichtigd. heA ^h'Werachtige Hoorn met zijn vele antieke geveltjes en mooie waag gebouw wachtte hem voor het kringhuis een menigte bewoners op. Vooral de gr,00ten getale opgekomen en juichte den leider hartelijk toe. Tot besluit van den tocht werd nog een be zoek gebracht aan het kringhuis Purme- rena. Ook daar was de ontvangst spon- «an. Ir. Mussert toefde geruimen tijd temidden der kringleden en hield hier nog korte toespraak, waarin hij de gedachten naar voren gebracht in zijn rede te Artisterdam, nog eens in het kort weergaf. Qe aanwezigen waren vanzelf sprekend bijzonder ingenomen met deze tegemoetkomendheid. Omstreeks halfzeven keerde ir. Mussert met gevolg terug in Amsterdam, vanwaar hij in den avond naar Utrecht vertrok. hoeveelheden, maar reeds nu staat vast, dat de grootst mogelijke zuinigheid ge boden is. Men verlange ni^t van zijn handelaar dat de reeds beschikbaar gestelde vijf eenheden onmiddellijk en geheel worden ivoer gedurende den ge- lient voor deze bevoor- han*delaar de bestel- 1.65, elke m.M. m. tot 22 /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. RecL - - - p p. 10 ct. KI. Adv (In halve opl.) 0.57, 0.48; Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Duizenden herinneren zich met vol-< doening den Stempeltocht, die de V.V.V. ,,’s-Gravenhage" verleden jaar uitschreef en die met zulk een éclatant succes werd bekroond/ Meer dan 5500 stempelaars-toe- risten, ouden en jongen, mannen, vrou wen en kinderen, togen toen door den Haag en omgeving, om er allerlei mooie en interessante plekjes op te zoeken, waa? zij dan tevens hun stempel op de verzamelkaart haalden en daarmee tel kens een stapje nader kwamen tot de kans op een der mooie prijzen voor de meeste stempels en de aardigst beschre ven toer-indrukken. Onze stad voer wèl bij deze excursies, want zij werd in alle richtingen verkend door menschen, die, vol prettige herinneringen, de faam van het „schoonste dorp in Europa" verder droegen. Dezen zomer heeft mr. R. H. Woltjer, de directeur der V.V.V., weer een stem peltocht op zijn programma geplaatst en, om de verscheidenheid te verhoogen, spe culeert hij op het succes van de eerste maal door nu de omgeving der stad wat te verruimen en Leiden, Delft, Gouda en Naaldwijk ook in het schema op te nemen. Er wordt dus iets meer van de deel nemers en deelneemsters gevergd, maar dezen zullen geen spijt hebben van de meerdere moeite. Immers, de drie na- buursteden behooren tot de oudste in den lande met een schat van historische bezienswaardigheden en met cultuur instellingen van groote waarde. En Naaldwijk brengt het Westland in de sfeer der toeristen. Het uitstapje naar elk dier steden en het Westland-dorp levert een prettig en goed besteeden middag en misschien wel een dag op. De technische gang van zaken Is gelijk aan die van het vorige jaar. Men neemt op het bureau der yV.V.’s in den Haag (aan de Parkstraat), Delft, Leiden, Gouda en Naaldwijk tegen betaling van een kwartje een stempelboekje en verdient meteen, precies gezegd. J 1.65 aan reduc ties op de toegangsprijzen tot de verschil lende te bezoeken bezienswaardigheden. Daarmee is men „ingespannen” om dén tocht, waaraan men den heelen zomer en nog een stukje van den herfst besteden kan, te beginnen. Immers, van Maandag a.s. af zijn de boekjes verkrijgbaar en 15 October eindigt het gevat Zoowel in onze stad, als in Leiden, Delft, Gouda en Naaldwijk, zijn de mooi ste of meest belangwekkende punten uit gezócht om een stempel te halen en, gelijk vorig jaar bleek, wordt „in de wandeling” een ongedacht groote portie genoegen en wetenswaardigs meegenomen. De ruimte verbiedt ons een opsomming te geven van wat bezocht kan worden, maar dit kunnen we wel zeggen: de keuze van mr. Woltjer is ook nu weer uitmuntend geweest Een aantal fraaie prijzen wacht weer en tal van instel lingen en ondernemigen gaven wederom hun steun aan het plan, dat, wij twijfelen er niet aan, tot een volledig succes zal voeren. 1

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1