ENGELSCHEN BIJ MERSA MATROE VERSLAGEN IrJi Maandag 29 Juni. 1942. No. 18218. VERDUISTEREN Mersa Matroe stormenderhand veroverd Bolsjewieken Wolchof teruggeslagen aan de 16 vijandelijke schepen tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Extra berichten en Extra bericht NAAR EENHEID IN DE SPELLING De onderhandelingen te Washington INSTALLATIE Prof. H. WESTRA ALS BURGEMEESTER GEMENGD ZWEMMEN OP ZONDAGMIDDAG UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN v. 10.06 aar nam. tol 5.21 aar van. DOODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG Burgemeestersbenoemingen Naar het D.N.B. verneemt, zijn de Britsche troepen in het gebied ten Zuiden van Mersa Matroe opnieuw verslagen en naar het Oosten verdreven- De Britten hebben daarbij zware pantserverliezen geleden. Generaal-veld- maarschalk Rommel zet de achtervolging van den verslagen vijand voort. VERVOERVERBOD VAN GROENTEN EN VRUCHTEN TERAARDEBESTELLING Prof. Dr. H. TER MEULEN GEZONDHE1DSCONGRES Rantsoenbonnen aardappelen TOURNOOI S.S. UND POLIZEISPORT- GEME1NSCHAFT NIEDERLANDE Transportvraagstuk het belangrijkste Britsche troepen teruggeworpen BYdeilandsche nationale liederen. Mannerheim by den Führer Vergadering N.S.D.A.P. N.S.B. te Breda KINDERTRANSPORT VAN DEN NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENST TERUGGEKEERD c i r e VHS T" 'ïVj COURANT luidt (Kaart van Pelt) het staf- en marsch ..o' De >roduc- heeft Voor Sebastopol. De laatste stel lingen van de bolsjewisten op de Krim worden door de Duitsche troepen in een dapperen aanval genomen. (Orbis-Holland-P.K. Karbach) de de kruispunt eenige middag Schmidt be- ge- 171 De welke HAAGSCHE f *9 PRIJS DER ADVERT.i Ml m.M. (5 reg. rn.M. <10 r< - /0.51 k>. m.M. Bewijsn. et., fr. p. p. Dienstaanb. 0.38 jPers. gevr. 10.48. Uit de verte niet van het landschap te onderscheiden. De wachtpost heeft zich goed gecamoufleerd, om zoo doende de vtlandelijke stellingen goed waar te kunnen nemen. (AtlanticHollandrP.K. Ztchackei) HOOFDKWARTIER VAN DEN FOHRER, 29 Juni. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In Noord-Afrika werd vanochtend de door diepe verdedigingsinstallaties en tal rijke mijnenvelden versterkte vesting Mersa Matroe ondanks taaien, vijandellj- ken tegenstand stormenderhand veroverd. 5000 Britten werden gevangen genomen, 36 pantserwagens kapotgeschoten en tal rijke batterijen vernietigd. Een omvang rijke hoeveelheid oorlogsmateriaal viel in handen van de Duitsche en Italiaansche troepen. Bij de bestorming van Mersa Matroe heeft zich de 90ste Duitsche lichte divisie bijzonder onderscheiden. Op den onbewaakten overweg in den spoorweg van 's-Gravenhage naar Voor burg bij de Broeksloot is Zaterdagmid dag om ongeveer half 5 de 77-jarige A. van V uit Voorburg door een electri- schen trein van Voorburg naar den Hndg gegrepen. Vermoedelijk heeft hif den trein niet gezien of gehoord, fioewei de bestuurder signalen gaf. De man was op slag dood. Het stoffelijke overschot werd overgebracht naar *t ziekenhuis Zuidwal. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris voor Bestuur en Justitie heeft op grond van par. 3 der Verordening nr. 108/40 (vierde Verordening over Bij zondere Bestuursrechtelijke Maatregelen); in verbinding met par. 4 alinea 1 der Ver ordening nr. 3/40 over de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland, de volgende personen tot burgemeester be- jioemd: H. Vitters jr., koopman te CastrU cum, tot burgemeester van Zaandam A. Aeckerlin, gemeente-ambtenaar te Maas sluis. tot burgemeester van Zwijndrecht; J. C. Hesselink, koopman te Ruurlo, tot burgemeester van Herwen en’Aart. arriveerden en de heer Zij inspecteerden de opgestelde formaties. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikf*, „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.16, Fr. p. p met Modebl. 4.2#, z. Modebl ƒ3.98. Buitenl. ƒ9.46. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p. p. 10 c. Maan: 29 Juni onder 6.39 v.m., op 10.43 n.m.; 30 Juni onder 7.51 v.m., op 11.28 n.m. 5 Juli L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tussohen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatltnten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den HO. 115995. De burgemeester van 's-Grqvenhage vestigt er nogmaals de aandacht op. dat het vervoeren van groenten, aardbeien, tomaten, komkommers en meloenen door particulieren van buiten tot in het gebied dezer gemeente verboden is. tenzij het be treft het vervoeren van door hen recht matig geteelde gewassen van tuin naar woning. Op Nieuw Eik en Duinen is Zaterdag het stoffelijke overschot ter aarde besteld van prof. dr. H. ter Meulen, oud-hoog- leeïaar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Onder de vele belangstellenden werden opgemerkt prof. ir. H. B. Dorge- lo, rector magnificus, en ir. J. Muysken, secretaris van den senaat der Technische Hoogeschool, voorts vele hoogleeraren en van Waterstaat prof. dr. J. Kraus, ir. J F. de Vogel, oud-president-curator der Hoo geschool, gep vice-admiraal C. Fock, oud- hoofdinspecteur-generaal voor de scheep vaart, prof. G. van I ter son jr., als ver tegenwoordiger der Ned. Academie van Wetenschappen, jhr. mr. Rh. Feith, oud- president van den Hoogen Raad, mr A- van Romondt, president van het Gerechts hof alhier. In de aula werden 3 koralen uit de Matthaus Passion ten gehoore gebracht Er werden geen toespraken gehouden. Een familielid dankte voor de belangstel ling. Welke zware verliezen de Britten behal ve hun hooge, bloedige verliezen tijdens den slag in de Cyrenaica tot aan het over schrijden van de Libysch-Egyptische grens hebben geleden, blijkt uit een optelling van kapotgeschoten pantserwagens. Vol gens deze telling zijn in de gevechten van dezen slag 977 Britsche pantserwagens ver nietigd of buitgemaakt. De buit aan ge schut welke eveneens verscheidene hon derden stukken omvat is nog niet nauw keurig geteld. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers richtten gisteren aan het Noord-Afrikaansche front hun aanvallen op Britsche voertuigcolonnes ten Zuiden en ten Zuidoosten van Mersa Matroe. De Britten hadden, naar Duitsche verkenners hebben waargenomen, vooral bij het woes- tijnplaatsje El Boeib ongeveer 60 k.m ten Zuiden van Mersa Matroe talrijke mét oor logsmateriaal geladen autocolonnes gecon centreerd. In verscheidene golven werden deze transportcolonnes met bommen be stookt, zoodat talrijke voertuigen in brand vlogen en vele andere door de bommen zwaar werden beschadigd. De overblijf selen der colonnewerden bij nieuwe aan vallen door het vuren met boordwapens uiteengedreven. Twee Italiaansche generaals gesneuveld Generaal Ettore Baldassare. comman dant van een Italiaansch legercorps, en generaal Guido Piacenza zijn gevallen op het veld van eer, op hun post tijdens den jjrijd op Egyptisch grondgebied, in den ochtend van 26 Juni. Op het Nederlandsch Congres voor Openbare Gezondheidsregeling, dat Zater dag jl. onder voorzitterschap van dr. L. C. Kersbergen, uit Haarlem, in een der zalen van den Dierentuin alhier is ge houden, hebben, na de huishoudelijke ver gadering, dr. ir. W. B. K. Loos en drs. G. H. L. Zeegers, beiden uit den Haag, voordrachten gehouden over de hygiëni sche beteekenis van het nationaal plan, waarop discussie volgde. Nadat beide inleiders de gemaakte op merkingen beantwoord, werd een gezamenlijke koffiemaaltijd gehouden. In de namiddagzitting spraken in de medisch-hygiënische sectie dr. A. B. Pondman (Utrecht) over de vlektyphus, dr. J. J. Zoon (Utrecht) over de scabies en dr. E. W. Hermans (Rotterdam) over de geslachtsziekten in oorlogstijd. In de technisch-hygiënische sectie behandelde dr. W H. Bloemendal (Arnhem) het on derwerp: „Hygiënische eischen, te stellen aan open zwembaden”, ir. A. J. Gurck ('s-Gravenhage): „De reiniging van zwemwater in open zwembaden” en ten slotte ir. T. E. Samson (Amsterdam): „Verval en herstel van woningen” De uitreiking van voedingskaarten 8e periode (12 Juli t.m. 8 Aug.), Tabaks- en Sigarettenkaarten 8e en 9e periode en Extra-Rantsoenbonnen Vaste Brandstoffen voor groote gezinnen, welke plaats vindt in den Dierentuin, geschiedt morgen als volgt912 Fontaine t.m. einde F en Ga t.m. Godlieb1214: Godrie t.m. van Grinsven 1417v. d. Grint t.m. einde G en Ha tm. v d. Harst. In de voormalige gemeente L o o s d u i- nen (Alidastraat 5) zijn morgen van 9 tot 17 uurt aan de beurtGroene- meyer t.m. einde G en Ha t.m. Hofland. Tevens zal daarbij zoowel in den Die rentuin als in de Alidastraat (L.) gelegen heid zijn tot het inleveren van aanvraag formulieren tot het verkrijgen van een; schoenenbon. Ter voorkoming van misverstand, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met „een rantsoen aardappelen” gemerkte bonnen gedurende het tijdvak van 28 Juni t/m. 4 Juli, recht geven op het koopen van IJ kg. aardappelen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 85—37 Giro no. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319. Tel. 550310; Fll.i Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwentfaal, Oranje! 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudskloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., Thereslastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D, Couvée, v. Hoytemastr. 66 TeJ.721187 vrijmoedige van de ont wikkelingsgang der N.S.B. tegen de ver drukking in, temidden van de geestelijke en 'maatschappelijke verwording van het Nederlandsche volk. Slechts twee jaar nationaalsocialisme thans en dan nog onder oorlogsomstandigheden hebben het volk reeds tot dat punt gebracht dat het het oude niet meer terug wil. Hij stelde in het licht, hoe klein de mornen- teele nood van het ffederlandsche volk is in vergelijking met de ontberingen, die de soldaten aan het front, ook de Neder landsche vrijwilligers, hebben moeten doorstaan en de offers, die ze daar nog dagelijks moeten brengen. Nadat hij de beëedigin^ der N.S.B.- functionnarissen op Mussert in herinne ring gebracht had, betoogde hij met vuur de noodzakelijkheid van een hechte on verbrekelijke kameraadschap met de Duit sche kameraden in den strijd, die Duitsch- land, voor de Germaansche volkeren en Europa, op leven en dood voert. „Wij zijn trotsch bij ieder succes van Rommel, bij ieder nieuw succes van Duitsche U-booten, bij elke terreinwinst in het Oosten. Tot den laatsten U-boot-kapitein en tot den laatsten vlieger zijn en blijven wij met Duitschland verbonden. Als het tot het uiterste komt, goed, dan gaan wij tot het uiterste mee". (Langdurige ovaties.) Rede Schmidt Hauptdienstleiter Schmidt, die de rij van sprekers sloot, wee> in zijn inleiding erop, hoe de aan van. Geelkerken gebrachte ovatie duidelijk het bewijs levert, dat het nationaal-socialisme in staat is, een hechte kameraadschap te smeden. Twee jaren ge leden stonden Duitschers en Nederlanders met de wapens tegenover elkaar. Thans is in erkenning van elkanders rechten, krachten en waarden een dankbaar betre den weg gevonden voor een onverbreke lijk gemeenschappelijk samengaan. Hij herinnerde er aan, dat verscheidene kerkelijke distanties aan menschen, die de nationaal-söcialistische idee aanhangen de rechten en gebruiken weigeren, welke hun van de zijde der kerk toekomen. In den laatsten üjd heeft men zelfs leden van arbeidsorganisaties, die in den huidigen tijd volstrekt noodzakelijk zijn hun rech ten onthouden. Wij nationaal-socialisten staan op den grondslag van het positieve Christendom en wij zullen niet toelaten, dat iemand in zijn religieuze opvattingen wordt lastig geva.llen’of beleedigd. Vervolgens nam Generalkommissar Schmidt stelling tegen het jodendom, waar, tegen hij nieuwe maatregelen aankondig- de: zij zullen even arm daarheen terug- keeren, vanwaar ze gekomen zijn. Wie dan nog met het jodendom sympathiseert, zal op gelijken voet behandeld worden. Overal waar Duitschers komen zal dit probleem op dezelfde wijze opgelost wor den. (Langdurig applaus). eg.) ƒ1.65, eüte m.M. m. tot 23 1. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs Reel. 1. 10 ct. KI. Adv (In halve opl?) /0.57. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meat De S.S. und Polizeisportgemeinschaft Niederlande organiseerde voor de eerste maal een schejmtournooi (sabel) in Den Haag. Dit tournooi droeg zelfs een inter nationaal karakter, want ploegen o.a. uit Berlijn en Frankfurt namen hieraan deel. Dank zij de voortreffelijke voorbereiding en de uitstekende leiding van den S.S. Obersturmführer Sondergeld uit Den Haag slaagde dit eerste tournooi van de 5.5. und Polizeisportgemeinschaft Nieder lande in alle opzichten. De vele partijen, welke des Zaterdags begonnen en de’s Zoo. dags beëindigd werden, wefden zonder on derbreking regelmatig en rustig afgewerkt, zoodat toen de hooge bezoekers des Zon dagsmorgens omstreeks half elf het Ly- ceumgebouw aan de Bilderstraat betra- den, met de finales kon worden bégonnen. Onder de hooge gasten bevonden zich o.a, Reichsminister S.S.-Obergruppen- führer dr. Seyss-Inquart, der Höhere S.S— urid Polizeiführer Nordwest S.S.-Gruppen- führer Rauter, der Befehlshaber der Ord- nungspolizei Generalmajor Schumann, 5.5. -Brigadeführer Bene, S.S.-Oberführer dr. W. Harster. der persönliche Presse- sportreferent des R.K. dr. Hermann Har ster, alsmede verschillende belangstellen den uit Ben kring van Duitsche dienstbu- reaux, van de S.S. en de politie. De uitslag van dit tournooi aldus1. S.S- und Polizeisport- gem. Ndl. 2 (S.S. Rottenführer Kronen- berg, S.S.-Schütze Glück, S.S.-Oberschar- führer Müller en S.S. Obersturmführer Sondergeld) met 4 ploegoverw. en 43 gew_, part.; 2. S.S.- und Polizeisportgem. Ndl. 1. 3 ploegoverw. en 40 gew. partijen: 7 3. Sportgemeinschaft S.S. Essen met 2 ploegoverw. en 43 gew. part.; 4. Sport gemeinschaft S.S. Frankfurt a/M met 1 ploegoverw. en 25 gew. part.5. S S.- und Polizeisportgemeinschaft Niederlande 3 met 0 ploegoverw. en 9 gew. part. Na den terugkeer van den minister president Churchill heeft de Britsche be richtendienst een verklaring gepubli ceerd. waarin wordt gezegd, meldt het D.N B. dat bij de besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill alle belangrijke problemen van den oorlog, die op ieder continent 1 op alle zeeën wordt gevoerd behandeld zijn. Ten aanzien van de prOl ductie van oorlogsmateriaal van allerlei aard heeft het overzicht ..over het geheel genomen” een optimistisch beeld te zien gegeven. De eertijds geraamde produc tie. zoo Verklaart het communiqué heeft haar maximum nog niet bereikt. Als ge volg van de groote uitgestrektheid der fronten. z*o wordt verder gezegd, is het transportvraagstuk het belangrijkste van alle. De duikboot-oorlogvoering der As mogendheden blijft nog steeds zware of fers aan vrachtschepen eischen doch een Wij zijn geen anti-Christen. zooaL de bolsjewisten. Voor hen worden thans kerkdiensten gehouden, nadat zij eerst niets anders gedaan hebben dan priesters vermoorden en kerken plunderen en ont heiligen. Het door den Rijkscommissaria in ‘t leven geroepen Arbeidsfront streeft naar een arbeidsgemeenschap zonder standenwaan en klassenhaat. Het Ar beidsfront ,/il allen arbeiders een onbe zorgder levensavond verzekeren. Men mag ons niets in den weg leggen als we vrouwen en kinderen, wien het slecht gaat, willen helpen of als we kin dertehuizen oprichten. Wij schuwen het niét te zeg; de stempel 6000 gevangenen ROME, 29 Juni. (Stefani.) Het hoofd kwartier van de Italiaansche Weermacht maakt het volgende bekend r Mersa Matroe is hedenochtend ver overd. Nadat het verzet der vijandelijke pantserstrijdkrachten ten Zuidoosten van Mersa Matroe gebroken was, zetten de gepantserde en gemotoriseerde eenheden van de As haar opmarsch naar het Oosten voort.* In het verloop der verbit terde gevechten van gisteren en van de bezetting van de vesting, werden ruim 6000 gevangenen gemaakt. 36 Pantser wagens en een groot aantal kanonnen en automobielen werden vernield of buitge maakt. □e luchtmacht heeft een levendig aan deel gehad in de operaties te land. Con centraties materiaal en automobielen wer den gebombardeerd en met de boord wapens beschoten. In de haven van Mersa Matroe werden 2 schepen getrof- fei. en een daarvan in brand geschoten. Zeventien Engelsche vliegtuigen werden in luchtgevechten neergeschoten. Italiaan sche en Duitsche vliegtuigen deden aan vallen op de steunpunten van Luca en Micabba. Naar het Opperbevel van de Duitsche 1 Weermacht meldt, werden de aan den kustweg ten Westen van Mersa Matroe staande Britsche strijdkrachten op 26 Juni door Duitsche eff Italiaansche troepen naar het Oosten teruggeworpen. In een aanval werd het gebied ten Zuidwesten van Mersa Matroe bereikt Duitsche duikbooten hebben on danks krachtigen Amerikaanschen .af weer op de Caraibische Zee, In de Golf van Mexico, aan.de Oostkust van de Ver. Staten en op den Atlan- tischen Oceaan 16 schepen met 'een inhoud van 107.000 brt. tot zinken gebracht. Daarbij heeft zich de duikboot on der leiding van den luitenant ter zee eerste klasse von Bütow bijzonder onderscheiden. intensiveering van den scheepsbouw zal de mogelijkheid van den duikboot-oorlog verminderen. De verbonden naties zijn het nog nooit zoo hartelijk eens geweest als thans het geval is. Zij waardeeren en erkennen den tegenstand der bolsjewie ken tegen Duitschland en verheugen zich eveneens over het verzet van ’t Tsjoeng- king-leger. De militaire raadslieden hebben diep gaande besprekingen gevoerd over de operaties welke tegen Japan zullen wor den gevoerd om Tsjoengking te steunen. Vervolgens wordt verklaard, dat op de conferenties te Washington de aanstaande operaties in alle bijzonderheden zijn be sproken welke ‘de Duitsche strijdkrach ten van een aanval op de Sovjets zullen afleiden. Churchill en Roosevelt zijn van meening, dat er géén twijfel bestaat, dat het totale beeld voor de overwinning der geallieerden gunstiger is dan in Augustus: oi December van het vorige jaar. ;gen dat op deze organisaties rJ van het nationaalsocialisme ligt en dat ze door nationaal-socialistei» geleid worden. Dat is vahzelfsprekend. (Langdurige toejuichingen). Nadat Generalkommissar Schmidt met betrekking tot de groenten- en aardappe- lenechaarschté betoogd had, dat men voor den komenden winter geen angst behoeft te hebben, kondigde hij nfteuwe ver scherpte maatregelen tegen sluikhande laren aan. „Hun dagen zijn geteld; van de duizenden veroordeelden zijn er in de afgeloopen week reeds 800 in een kamp overgebracht, waar zij verplicht zijn te werken.” Onder groote instemming verklaarde spr. daarop, dat het geduld voor schrij vers van smaadbriefjes aan ouders van gevallen vrijwilligers ten einde is. „Dat moet eindelijk eens uit zijn. Eenige van deze briefschrijvers zijn reeds gepakt Hier geldt geen pardon Wie een held be- leedigt, heeft zijn leven verspeeld. Wij zullen steeds onze vijanden in het aan gezicht van den dood eeren.” Het slot van zijn betoog w.as een warm beroep op ziin gehoor de ‘groote pers pectieven in het verschiet te zien. Generalkommissar Schmidt beëindigde zijn rede, welke meer dan eens stormen van geestdrift had opgeroepen, met den roep: „Leve de natfonaal-socfalistlsch# revolutie." De biieenkomst werd besloten met den groet aan den Führer aller Ger manen en het zingen van de Duitsche Uit het Hoofdkwartier van den Füh rer meldt het D.N.B. d.d. 28 dezer: De Maarschalk van Finland, baron Manner heim. heeft den Führer een tegenbezoek gebracht. In gezelschap van luitenant- generaal Tuompo, den chef van den commandostaf van het Finsche opper bevel. andere Finsche officieren en den Duitschen generaal in het Finsche hoofd kwartier. generaal der infanterie Er- furth, kwam de Finsche opperbevelheb ber den 27sten Juni in het hoofdkwar tier van den Führer aan. De ontmoeting der beide mannen, die in diepe soldateske verbondenheid op het slagveld den bestaansstrijd van hun volken tegen het bolsjewisme voeren, stond in het teeken van hartelijke vriendschap. Het bezoek gaf gelegenheid tot diepgaande militaire besprekingen der wederzijdsche opperbevelhebbers. Des middags hield de Führer ter eere van den maarschalk van Finland een receptie. In zijn kwaliteit van opperbe velhebber van het leger stelde de Führer des middags zijn gast in de gelegenheid bijeen te zijn met de officieren van het opperbevel van het leger Tot slot van zijn verblijf was de Maar schalk van Finland de gast van Rijks- maarschalk Göring in diens hoofdkwar tier BOMMEN OP GIBRALTAR Naar uit La Linea wordt gemeld, heb ben verscheidene vliegtuigen in den nacht van Zoadag op Maandag bommen laten vallen op Gibraltar. Twaalf bom men kwamen terecht op het militaire vliegveld. Verscheidene toestellen op dit veld werden vernield en geraakten in brand. Bij ’t verschijnen van de vreemde vliegtuigen trad de luchtafweer van- Gi braltar in werking, doch dit had geen resultaat. De op het vliegveld uitgebro ken branden waren in La Linea en in Al geciras duidelijk te zien. gemeenschappelijke vergadering, het district Brabant van de N.S.D.A.P. en van de N.S.B Zondag in gebouw Concordia in Breda belegden, is een machtige en indrukwekkende getui genis geworden van den gemeenzamen wil in duurzame kameraadschap het nationaal-socialisme tot in alle conse quenties door te voeren. Meer dan 1200 deelnemers die de met vele emblemen en vlaggen versierde groote zaal tot in all: uithoeken vulden hebben elkaar in dit kameraadschappelijk samenzijn ge sterkt. Na opening en begroeting door den plaatsvervanger van den gemachtigde van den leider voor Noord-Brabant, den heer Keiler, en den Kreisinspektor, den heer Kloepfer, voerde in de ochtendvergade ring het eerst de heer H. Kullmann, plaatsvervangend scholingsleider der N.S.D.A.P. het woord. Hij ging de oorza ken van het huidige wereldconflict, in het bijzonder tot in hun geestelijken oor sprong na en schetste breedvoerig de ont stellende gevolgen, die liberalisme en marxisme, beiden door Juda beheerscht, over den wereld gebracht hebben. Pluto cratie en bolsjewisme hebben de volks kracht ontbonden en de Westersche cul tuur aan den rand van den afgrond ge bracht. Scherp formuleerde hij vervolgens de eischen, die het nationaal-socialisme aan enkeling, familie en staat stelt, om de ontbinding tegen te gaan, waarbij hij in bijzonder de hooge sociale opvattingen van het nationaal-socialisme belichtte. De vormingsleider der N.S.B., prof. dr. R. van Genechtenj behandelde, aan de hand van een reeks sprekende voorbeelden, het falen van het liberalistisch-kapitalistische stelsel in Nederland. Hij vergeleek de nood van het Nederlandsche volk met de aan grijpende trafiek van een Grieksch treur spel. Spr. toonde aan, dat ook bij den nöod van het Nederlandsche volk van groote schuld sprake is, zeer zware schuld van de zijde der vroegere, thaAs gevluchte machthebbers, die fouten op fouten gesta peld hebben. Uitvoerig toonde hij de oorsprong van de vele gemaakte feilen aan, die alle gevolg zijn van de ontaarding van het kapitalisme. Zij heeft heel de westelijke beschaving tot in haar wortels aangegrepen. Het onheil, dat de kapitalisten in de maatschappij, in de familie en in den enkeling door het goud stichtten, richtte het bolsjewisme door zijn gewetenlooze politiek aan. Economisch en geestelijk hebben belde stroomingen hetzelfde uit gangspunt en hetzelfde doel. Hoe kan het ook anders Wanneer men van beide het masker afrukt, ontdekt men hetzelfde ge zicht de Jood, Uitvoerig ging spreker vervolgens de noodlottige invloeden na. die dezelfde volksontbindende krachten in het Neder landsche volk hebben uitgeoefend. Aan het slot van zijn boeiende uiteen zetting, die door een langdurig applaus gevolgd werd, hield hij zijn gehoor voor oogen, niet het aantal als maatstaf van succes aan te nemen. Kort na den Hauptdienstleiter van Geelkerken, voor het gebouw Na heropening sprak de plaatsvervan gend leider der N.S.B.. de heer C. van Geelkerken. Op de hem wijze gaf hij een schels Ongeveer 500 door de zon verbrande Nederlandsche kinderen, die door bemid deling van den Nederlandschen Volks- dienst een vacantie van 6 weken in Duitschland hebben doorgebracht zijn gisteren bij hun ouders teruggekeerd. Alle kleinen, waarvan velen, die in den trein nog stellig beweerd hadden, nog niet naar huis te willen, waren natuur lijk zeer verheugd aan de stations hun ouders, broertjes, zusjes en tantes weer terug te zien, zoodat het op de perrons van Utrecht. Amsterdam, Haarlem, den Haag en Rotterdam een drukte wat van belang, toen al die blijde kinderstemmen '’ioskwamen, die vertelden hoe mooi het was in de bergen en hoe veel ze gegeten hadden Uit de rapporten bleek, dat een groot aantal der deelnemende kinderen van 6 tot 14 pond is aangekomen, niet één was er afgevallen in gewicht. Bin nenkort vertrekt er weer een transport, waarvoor men nog kinderen kan aanmel den bij de Bureaux van den Volksdienst. Omtrent de officieele installatie van den burgemeester van ’s-Gravenhage, prof. mr. dr. H. Westrd, Woensdag a.s. te drie uur in het gebouw Javastraat 26, kan nogworden medegedeeld 1 dat de redevoeringen van wethouder Vrijenhoek die wegens ziekte van prof. ir. van der Bilt sedert de vorige maand als wnd. burgemeester optreedt en van den nieuwen burgemeester door luidsprekers voor het publiek in de omgeving van de Javastraat hoorbaar zullen worden ge maakt. Na deze redevoeringen zal muziekcorps van de Haagsche politie op het kruispunt JavastraatAlexander- straat eenige muzieknummers ten ge hoore brengen, tot den aanvang van het défilé (te 5 uur) van W.A. en Jeugd storm Des ochtends van 1011 uur geeft de W^,-harmonie een concert op het ter rein aan den Hofweg en van half 12 tot half één volgt een marsch van W.A.- troepen door de stad, welke marsch aan vangt en eindigt bij de tent in het Haag sche Bosch. Te twee uur wordt van dit punt weder afgemarcheerd voor een door den burgemeester in de Javastraat af te nemen inspectie. Na het défilé zal W.A. nogmaals een marsch door binnenstad maken. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 28 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In Februari van dit jaar hadden het tweede Sovjet-Russische stormleger be nevens onderdeden van het 52ste en 59ste Sovjet-Russische leger kans gezien door een aanval pver de bevroren Wol chof ten Noorden van het Ilmenmeer eïn diepe deuk in het Duitsche afweer- front tot stand te. brengen. Onder aanvoering van cavalerie gene raal Lindemann hebben troepen van het leger en van de Waffen S.S., waar onder ook formaties Spaansche, Neder landsche en Vlaamsche vrijwilligers met voortreffelijken steun van de lucht vloot van generaal Keiler, na ’n verbitter den strijd van maanden in het moeilijkste terrein en onder de ongunstigste weers omstandigheden deze vijandelijke legers in de eerste plaats afgesneden van hun achterwaartsdie verbindingen, vervol gens steeds dichter opeengedrongen en thans definitief vernietigd. Daardoor is het grootscheepsche door- braakoffensief van den vijand over de Wolchof met het doel Leningrad te ont zetten mislukt en geworden tot een zware nederlaag van den tegenstander. Den grootsten last van deze zware ge vechten hebben infanterie en pioniers gedragen. 1 De vijand heeft volgens de thans schikbare gegevens verloren32.759 vangenen. 649 stukken geschut, tanks, 2904 machinegeweren, granaat werpers en machinepistolen, benevens een groote hoeveelheid andersoortig oor logstuig. De bloedige verliezen van den vijand bedragen een veelvoud van het aantal gevangenen. mens»»llingen van woorden op „tv”.. Dc „o” wordt aan het eind v«n een letter greep niet verdubbeld De „00” blijft echter voor „ch” „Sch” wordt alleen daar geschreven, waar de „ch” gesproken wordt, met uitzondering van de uitgang „isch” De naamvalsuitgang-n bij Hd- wo - "nwoorden. biivoegekjke naamwoorden of daarmee gelijkstaande verbuigbare woorden wordt, behalve in staande uitdrukkingen, slechts gebruikt in het enkelvoud bij de namen van man nelijke personen en bij de namen var. dieren, die uitsluitend een mannelijk in- i dividu aanduiden. j De groote lijnen van het nieuwe voorstel Enkele dagen geleden werd in de dag bladen bericht, dat een voorstel tot het brengen van eenheid in de spelling der Nederlandsche taal bij den secretaris-ge- neraal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Kultuurbescherming in vergevorderden staat van voorberei ding is. Naar wij thans vernemen, volgt dit voorstel sterk de richting van de spel- ling-Marchant. De voornaamste afwijking bestaat hierin, dat het nieuwe voorstel het gebruik van de naamvals-N voor zaak namen facultatief wil stellen. Het voor stel is momenteel in overweging bij de secretarissen-generaal van de departe menten. Het ligt in de bedoeling, de een heid van spelling over het gansche maat schappelijke leven uit te strekken. x De spelling van onze taal heeft de ge moederen altijd sterk bezig gehouden. De strijd over de schrijfwijze der woorden is niet van den laatsten tijd, hij is al eeuwen oud, maar dë laatste 50 jaar is hij in een acuut stadium gekomen. Tot eenheid kwam men echter niet, integen deel, de verwarring werd grooter, door dat verschillende spellingen ingevoerd werden, die ieder talrijke aanhangers hadden. Wij denken in dit verband aan despelling-Kollewijn, de spelling-Terpstra, de spelling-Marchant, welke laatste spel ling-weer herzien werd door prof. Slote- maker de Bruine (Bij K.B. van 18 Juli 1936). Naast deze verschillende spellingen handhaafde zich de spelling de Vries en te Winkel. De voornaamste regels van de spelling- Marchant luiden: De „e” wordt aan het eind van een lettergreep niet verdubbeld. De „ee” blijft edjter aan het einde van een woord, alsmede in afleidingen en sa- ,ee”.. De In het Zuiderparkbad In verband met de omstandigheden, is het ewembad in het ’Zuiderpark ook des Zondagsmiddags voor het pjibliek ge opend. Tot 5 uur is er gemengd zwem men. Gistermiddag was deze nieuwigheid voor het eerst ingevoerd. Waarschijnlijk door het feit, dat de meeste Hagenaars met deze nieuwe bepaling nog niet op de hoogte waren, bet de drukte nogal te wenschen over. Maar wij twijfelen er niet aan, dat honderden binnenkort ook des Zondagsmiddags eën duik in ‘t fris- sche water van deze unieke zweminrich ting zullen nemen. Als de .loop” er maar eenmaal inzit! 3ENG. UBYSCHE WOEST ^BAROE maRau* :rre<bma asoaZ - .SOLO* ~cirene^-apqlijOhia: JOLMETA. MECHIU GAZALaA^Y ES BIR^ JCHEhWCS 1 i, M A

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1