-Ml No. 18219. Dinsdag 30 Juni. ROMMEL'S OFFENSIEF IN EGYPTE 1942. Instructie VERDUISTEREN Notities Tweede Beschikking 1 r: 1 r s Engelschen trekken verder terug voor over Extra bericht Bisschopswijding mgr. W. Mutsaerts Verordeningen 148-41 en 58-42 betreffende Joodsche vermogenswaarden Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Mersa Matroe van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter uitvoering van de Verordening 4 No. 198/1941 betreffende de rege- ling van het uitoefenen van een beroep door joden De val van lid J van 4 van natuurgeneeskundige, van oculist, van chiropodist (manicure en pe- 4 dicure), van bandagist, van mas- seur. van schoonheidsspecialist en van den Commissaris-Generaal de Openbare Veiligheid het optreden van joden in het openbaar Prijzen voor gebruikte goederen Opnieuw 14 koopvaarders tot zinken gebracht - COURANT f l sa- tus- deze kan ^gevechtsvliegtuigen Bisschopswijding -4 Niet meer dan 75 pCt. van wat zij thans nieuw kosten De slag ten Oosten van de Donetz is geëindigd. Meer dan 25.000 bolsjewisten werden 4fevanwen genomen. jfWekbUd-Poljiyoon-J’.K. Khumj) van nader Mooi, oud Den Haag. Het torentje naast het Mauritshuis. (Poly0oon-Met/erJ; Artikel 6. Deze instructie treedt in werking op den dag harer afkondiging. ’s-Gravenhage, 30 Juni 1942. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied: namens dezen: dr. Hans Fischböck. Commissaris-Generaal voor Financiën en Economische Zaken. en van alle openbare vervoermiddelen 0VUVV iUKfU U.CX1 USSJIXU. K/p XXVJfc ucu bisschopsstaf in de linkerhand, begeleid Op verordening nr. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (In halve opl.) ƒ0,57. Dienstaanb. /0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c meer v. 10.06 uur nam. tot 5.21 aur v.m. Maan: 30 Juni onder 7.51 v.m., op 11.28 n.m.; 1 Juli onder 9.08 v.m., 2 Juli oo 12.03 v.m. 5 Juli Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; m. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. DE BEDREIGING VAN ALEXANDRIË De militaire medewerker van de „Times” behandelt hedenochtend in een artikel de mogelijkheid van het verlies van Alexandrië. Er van uitgaande, dat Alexandrië en het Suezkanaal nu in de gevarenzone liggen, vraagt hij zich af wat er met de Fransche oorlogsschepen zal gebeuren, die sedert de capitulatie van Frankrijk in de haven liggen. In Alexan drië bevinden zich thans 1 slagschip, 1 kruiser en eenige lichtere vaartuigen. De medewerker van de „Times” schrijft, dat het niet noodig is dat de Fransche schepen in Duitsche handen vallen. Men wacht thans af of deze schepen zullen worden weggesleept, of dat zij tot zinken zullen worden gebracht en hoe de hou ding van Vichy dienaangaande zal zijn. Het D.N.B. meldt: Het 8ste Britsche leger trekt verder terug in Oostelijke rich ting, hevig in het nauw gebracht door de achtervolgende Duitsch-ltaliaansche troe pen. De snelle vorderingen van Rommels tankcorps dwingen den tegenstander zijn oorlogstuig, tanks en vrachtauto’s achter te laten en zijn geprepareerde stellingen te laten schieten om meer naar het Oosten nieuwe verdedigingsstellingen te betrek ken. Het Opperbevel Weermacht deelt nieuwe overwinning van Italiaansche troepen bij het volgende mede Bisschopswijding v-*- van Mgr. Mut saerts te Den Bosch. De nieuwe bis- schop verlaat de Sint Jarx. Polygoon-Sagers) voor zoovèr ingevolge andere voor- schriften een zwaardere straf is be- T dreigd gestraft met hechtenis X van ten hoogste zes maanden en geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straf- J fen. Aan dezelfde is onderhevig hij, die een ontduiking dezer bepalingen in de hand werkt, deze mogelijk maakt, of daarbij zijn medewerking X verleent. Het nemen van maatrege- len op het gebied der Sicherheits- polizei blijft hierdoor onaangetast. J Artikel 10. Deze beschikking treedt in wer- king op den dag harer afkondiging. J *s-Gravenhage, 30 Juni 1942, De Commissaris-Generaal voor Openbare Veiligheid J Rauter, S.S.-Gruppenführer und Gene- ralleutnant der Polizei. van kapper. 4 Artikel 3. (1) Aan joden is het verboden 4 werkzaam te zijn als straatventer, met uitsluiting op het gebied van den handel in goederen van oude J metalen, lompen en af val. 4 (2) Voor het gebied der gemeen- Gistermorgen is in de luisterrijk ver sierde St. Janskathedraal te ’s-Hertogen- bosch de plechtige bisschopswijding van mgr. W. Mutsaerts, den coadjutor van den bisschop van ’s-Hertogenbosch, titulair bisschop van Lirbe, geschied. De machtige St. Jan was tot de laatste plaats gevuld. Onder de aanwezigen be vonden zich tal van geestelijke en wereld lijke autoriteiten. Te ongeveer half tien nam de wijdings plechtigheid een aanvang met de plech tige binnenkomst der bisschoppen en hun gevolg, in vol ornaat. Voorafgegaan door den consecrator mgr. dr. J. de Jong, aarts bisschop van Utrecht, en de assistent-bis- schoppen mg?. P. Hopmans, bisschop van Breda, en mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, trad de wijdeling, mgr. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld In verband met het gewijzigde vrije maximum van gelden, die joodsche per sonen in hun bezit mogen hebben, wordt bekend gemaakt, dat het aan werkgevers is toegestaan, aan hun joodsche werkne mers of vroegere werknemers arbeidsloon, arbrfdspensioen of wachtgeld uit te keeren tot een maximum van ƒ250 per persoon per maand Mochten meerdere joodsche werknemers uit één gezin zoodanige .ver goedingen van denzelfden werkgever ont vangen, dan mag aan deze werknemers gezamenlijk slechts maximum ƒ250 per maand uitbetaald worden. De werkgever is verplicht eventueel overschietende bedragen voor rekening hunner werknemers of vroegere werkne mers op den vervaldag bij de firma Lipp- mann. Rosenthal en Co. te Amsterdam te storten. Het wordt dringend aangeraden geen andere betalingen, behoudens met toestemming der firma Lippmann, Rosen thal en co., Sarphatistraat, rechtstreeks aan joodsche personen te doen, daar men andejs kans loopt, dat deze op grond van artikel 7 der verordening 58/42 nietig ver klaard worden, waarna debiteuren derge- lijke betalingen opnieuw zouden moeten verrichten. Artikel 2. Aan joden is het verboden, zich op te houden in woningen, tuinen alsmede in andere voor herstel of ontspanning dienende particuliere inrichtingen van niet-joden, voor zoover deze niet op grond van be staande huur, of arbeidsovereen komsten noodzakelijk is. Joden, die met niet-joden getrouwd zijn, val len buiten deze bepaling. Artikel 3. (1) Joden mogen winkels, die niet als joodsche zaken gekenmerkt zijn, alleen in den tijd van 1517 uur betreden. Uitgezonderd zijn apotheken. (2) Het is den joden verboden, zich goederen thuis te laten bezor gen. (3) Deze verordening valt buiten de bijzondere maatregelen, die voor de stad Amsterdam door den Beauf- tragte van den Rijkscommissaris reeds getroffen zijn of nog getroffen zullen worden. Artikel 4. Het is den joden verboden, kap perszaken en andere paramedische inrichtingen te betreden of van hun diensten gebruik te maken, voor zoover deze zaken of inrichtingen niet als joodsche gekenmerkt zijn. Er wordt verwezen naar paragraaf 2 van de instructie van den Rijks1- commissaris voor het bezette Neder- landsdhe gebied ter uitvoering van de verordening nr. 198/1941 betref fende de regeling van het uitoefe nen van een beroep door joden van in Londen vindt. Reeds valt een opval lende zwenking waar te nemen in de Britsche propaganda welke de openbare meening moet bewerken. De Engelsche berichtgeving brengt bij voorkeur naar vor,en, dat de aanvoerlijnen voor de Spil steeds langer worden, voor de Britsche troepen daarentegen steeds korter, maar dit is zeer betrekkelijk, wanneer men, bijvoorbeeld, bedenkt, dat veel van den Britschen aanvoer via de Kaap moet ko men. Het strategische zwaartepunt wordt nu naar Egypte verlegd. Amerika, intusschen. heeft voor Egypte nooit eenige interesse betoond. Bij het zoeken naar een tweede front, zijn de Engelschen hard bezig een belangrijk deel van hun eerste front, namelijk dat in Noord- Afrika, te verliezen. Daarbij komt dan nog de groote invloed, welke deze nieuwe Britsche nederlagen op de Arabische wereld hebben. Steeds duidelijker blijkt, dat deze oorlog niet wordt gewonnen door staats lieden en hun gewichtige conferenties, maar door de harde taal der wapenen Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12600 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319. Tel. 550310; Fll.: RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 1194611 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Koning, Goudsbloeml.,3 Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Theresiaftr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. CouVée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Het euvel der prijsopdrijving had zich den laatsten tijd eveneens tot de ge bruikte goederen uitgebreid, zoodat het ook op dit gebied noodzakelijk bleek maatregelen te treffen. Deze prijsopdrij ving was niet alleen openlijk op vei lingen te constateeren, maar bleek ook uit tallooze advertenties in de bladen, waarin tegen dikwijls onmatige prijzen gebruikte goederen te koop werden aan geboden. Weliswaar bèstond de mogelijkheid aan de hand van de Prijzenbeschikking- 1940 no. 1 in te grijpen, hetgeen in som mige buitensporige gevallen dan ook is geschied, doch een strenge handhaving van deze beschikking zou in verband met de veranderde omstandigheden on billijkheden hebben veroorzaakt. Een bij zondere regeling is nu in de Staatscou rant van 29 Juni 1942 afgekondigd in den vorm van de Prijzenbeschikking ge bruikte goederen. Hierin wordt bepaald, dat het bedrag, dat voor gebruikte goederen mag worden betaald, in een redelijke verhouding moet staan tot den toegestanen prijs, die voor eenzelfde of soortgelijk nieuw artikel op dat moment geldt. In geen geval echter mag meer dan 75 pCt. van den nieuwprijs worden gevraagd of betaald. Van deze regeling zijn enkele goederen uitgezon derd en wel antiquiteiten, kunstvoor werpen en al die artikelen welke een verzamel- of kunstwaarde hebben, daar men van dergelijke goederen in de mees te gevallen niet kan zeggen, wat de nieuwprijs zal zijn. Ook op gebruikte artikelen, waarvoor eerv afzonderlijke prijsregeling geldt, heeft deze beschik king geen betrekking. Dappere Nederlanders Naar aanleiding van de jongste groote plechtigheid in Utrecht op 20 Juni j.t., toen drieduizend functionnarissen der Nationaal-Socialistische Beweging in Ne derland den eed van trouw hebben afge legd op den Leider, wees, onder het op schriftTrouw om trouw”, de hoofd redacteur van „De Waag” opnieuw op dat gene wat door ir. Mussert en zijn staf wordt gedaan om het Nederlandsche volk waardig te maken, als gelijkgerechtigd Ger- maansche volk, mét, niet onder andpre Germaansche volkeren, te doen medebou- wen aan de Eèropeesche toekomst De Be weging heeft daartoe reeds vele offers ge bracht ook offers in bloed en in leed. Dit zal ieder zich opnieuw hebben gereali seerd bij het Hezen van het extra-bericht uit het Hoofdkwartier van den Führer van 28 Juni over den strijd aan de Wolchof, waarbij onder andere internationale een heden der Waffen S.S., ook de Nederland sche vrijwilligers door hun dapperheid en volharding deel hebben gehad in het uit eindelijke succes, hetwelk de resultaten van een vroeger ondernomen poging der bolsjewisten om Leningrad te ontzetten heeft te niet gedaan. De vrijwilligers van het Nederlandsche legioen hebben zich in dezen heftigen strijd onderscheiden en1 daarmede opnieuw de groote zaak gediend, welke in het hierboven aangehaalde ar tikel in .,De Waag” zoo nauwkeurig werd omschreven. Ook hier werden weer offers gebracht in bloed en leed, want natuurlijk vielen er dooden in de rijen der Neder landsche legionnairs, maar, dit wisten de mannen, die vrijwillig zich inzetten om mee te vechten tegen de bolsjewisten. "Tijdens den barren winter, die ach ter ons ligt* werd gewezen op den moed en het uithoudingsvermogen der vrijwil ligers van het Nederlandsche legioen, die onder de moeilijkste omstandigheden pa raat bleven, thans wordt hun dapperheid en hun aandeel in den strijd om Leningrad met onderscheiding genoemd Tegenover dit alles neemt het anonieme gewroet van menschen, die aan de nabe. staanden van gesneuvelde legionnairs hoo- nende brievyn schrijven „Het Nationale Dagblad” drukte dezer dagen nog zoo’n laf epistel af te weerzinwekkender vor men aan. Generalkommissar Schmidt heeft in dit verband op de gemeenschappelijke vergadering van de Nat. Soc. Duitsche Arbeiderspartij en van de N S B. in Breda op Zondag j.l. duidelijke taal gesproken, die hard en rigoreus moge toeschijnen, maar die toch in wezen zich richt tegen een kwaad, dat men niet scherp genoeg kan veroordeelen. „Het geduld zoo zei Generalkolhmissar Schmidt tegenover schrijvers van smaadbriefjes aan ouders van gevallen vrijwilligers, is ten einde. Eenige van deze briefschrijvers zijn reeds gepakt. Hier geldt geen pardon. Wie een held beleedigt, heeft zijn leven verspeeld". Inderdaad zijn de meest krasse maatrege. len gerechtvaardigd tegenover deze bedrij vers van een misdaad, welke op een gees telijke ontaarding wijst waardoor voor goed het recht wordt verspeeld medeleden te zijn eener beschaafde gemeenschap. Mutsaerts, de kerk binnen. Het voltallige Nederlandsche Episcopaat was aanwezig. Nadat de Scola Cantorum had gezongen en de verschillende voorbereidende cere moniën waren uitgevoerd, deed de secre taris van den consecrator, dr. J. Geerdink, met luider stemme voorlezing van den lastbrief van Z.H. den Paus, welke de offi- cieele benoeming bevatte. Na het voorge schreven onderzoek door den consecrator nam de Pontificale Hoogmis een aanvang. Na de voltooiing der wijdingsplechtig heden en na de overreiking van mijter en ataf hief de consecrator, mgr. de Jong, het Te Deum aan, dat door de geheele kathe draal werd overgenomen. Tijdens dezen kerkelijken jubelzang trok, de nieuwe bis schop met den mijter op het hoofd, den chopsstaf in de linkerhand, begeleid door de assistent bisschoppen, zegenend door de kerk, een der treffendste oogen- blikken van deze plechtigheid. Voor de St. Jan was, zoowel bij het begin als bij het einde van de plechtig heid, een enorme menigte samengestroomd die den nieuwen bisschop en de andere S bisschoppen onder daverend géjubel ont- vingen. Nog geruimen tijd toefde een steeds aangroeiende menigte voor het bis- schoppelijk- paleis, waar de bisschoppen ovatie op ovatie in ontvangst te nemen t hadden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 30 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Sedert het laat ste extrabericht van 28 Juni hebben Duit sche duikbooten haar successen nog ver groot. In 2 dagen hebben zij in het Wes telijke gedeelte van den Ailantischen Oceaan, in de Golf van Mexico en in de Caraibische Zee 14 vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 98.000 brt. tot zinken gebracht en nog twee andere schepen door torpedotreffers zwaar beschadigd. Een deel van de tot zinken gebrachte schepen was volgeladen met vliegtuigen, munitie en ander oor logsmateriaal, dat voor Afrika bestemd was. De plasvtjver In het Haagsche Zaiderpark oefent een groote aantrekkings-! kracht «rt op de jeugd. In de vacantie een ideale ver blij plaats Polygoo'n-Mev<-»> Artikel 4. Een werkzaamheid in den zin van de artikelen 1 en 2, zoomede een werkzaamheid, voor welke geen ontheffing in den zin van artikel 3 bestaat of wordt verkregen, mag tot èn met 31 Juli 1942 worden uitge oefend, voor zoover dit geschiedt ter vervulling van een bij het in werking treden van deze verorde ning bestaande overeenkomst. Artikel 5. (1) Jood in den zin der instruc tie is hij die ingevolge artikel 4 der verordening no. 189/1940 betreffen de het aangeven van ondernemin gen jood is of als jood wordt aan gemerkt. (2) Handelingen in strijd met de bepalingen dezer instructie worden gestraft met de in artikel 6 der verordening no. 138/1941 betreffen de de handhaving van de openbare orde, zooals gewijzigd bij de veror dening no. 182/1941, vastgestelde straffen. Hevig bombardement De val van Mersa Matroe werd door een verrassenden klap van Duitsche ge- •xchtsvliegtuigen en bommenwerpers voorbereid, nadat den vorigen dag de luchtmacht de vijandelijke étappe, spoor lijnen en vliegvelden verrlietigend had aangevallen. Gedurende 22 minuten ont ploften zonder onderbreking brisant bommen van het zwaarste kaliber in de stad, welke vol troepen en oorlogstuig was en in de talrijke opslagplaatsen in 4 het havengebied. In het centrum en in de stellingen aan den rand der stad ont- J stonden na buitengewoon hevige ontplof- fingen uitgestrekte branden welke gis- terochtend nog de geheele stad in dichte wolkensmook hulden. Gisteren waren in de avondschemering nieuwe, hevige aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen gericht op de ver- Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht boven het Noord- West-Duitsche kustgebied gevlogen. In enkele woonwijken der stad Bremen ont stond eenige brandschade. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden 10 van de aanvallende vliegtuigen neerge schoten. J 30 Juni 1942. Artikel 5\ 4 1) Joden is het betreden van e spoorwegemplacementen en het gebruikmaken i en particuliere 4 verboden. 2) Uitgezonderd zijn: (1) Het benutten van ponten; 4 (2) het fietsen binnen de ge- 4 meente Amsterdam: (3) Gebruikmaking van bakfiét- J sen voor goederenvervoer voor zakelijke doeleinden voor zoover de uitoefening van hun beroep toege- 4 .staan is; (4) het vervoeren van ernstige 4 zieken met een ziekenwagen en het 4 vervoeren van invaliden met spe- ciale voertuigen; (5) Gebruikmaking van stads- 4 verkeersmiddelen door den bezitter T van een door de Rüstungsinspek- tion Niederlande voorgestelde en door de Sicherheitspolizei verleende rijvergunning; T (6) gebruikmaking van de o spoorwegen met .een door de Si- cherheitspolizei afgegeven reisver- gunning; J (7) gebruikmaking -van ver- 4 keersmiddelen door bezitters van een door de Zentralstelle für ‘Jüdi- J- sche Auswanderung Amsterdam af- 4 gegeven reisvergunning. 3) Joden, die in deze gevallen'van openbare verkeersmiddelen gebruik grond van artikel 45 der 138/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het handhaven van de openbare orde wordt bepaald Artikel 1. Joden moeten zich van 20 uur tot 6 uur binnen him woningen ophouden. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikf*, „De Nieuwste Mode”, „Kol. BijM.’* en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15, Fr, p, p. met Modébl. ƒ4.20. x. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Ata. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. de Duitsche omtrent de de Duitsch Mersa Matroe o.a. het volgende mede Aan de bestorming van de vesting gingen gevechten vooraf, die den Britten zware verliezen kostten. Nadat de Brit sche achtefhoede was teruggeslagen, brak het DuitschItaliaansche tankleger door de hoofdstellingen van den vijand ten Zuidoosten van Mersa Matroe en drong tot den grooten kustweg door. Door aanvallen van de Duitsche 90ste lichte divisie en van een Italiaansch korps infanterie werd de ring rondom Mersa Matroe gesloten en steeds nauwer aangetrokken. In den nacht van Zater dag op Zondag ondernam de vijand ver scheidene uitvalspogingen uit de ves ting, waarbij hij behalve zware ver liezen aan dooden en gewonden, meer dan 100 gevangenen en een groote hoe veelheid oorlogstuig verloor. Maandag ochtend vroeg werd toen de vesting be stormd. mogen maken, moeten plaats ne- men in de laagste klasse (rook- afdeeling). Zij mogen slecht? dan J instappen en zitplaatsen innemen, 4 wanneer er voldoende plaats voor niet-joodsche reizigers is. 4 Artikel 6. Aan joden is het verboden van openbare telefooninstallaties ge- 4 bruik te maken. Artikel 7. 4 Jood in den zin van deze verorde- ning is hij, die ingevolge artikel 4 der verordening no. 189/1940 over de aanmelding van ondernemingen jood is of als jood geldt. Artikel 8. Uitvoeringsbepalingen en verdere uitzonderingen op de bepalingen 1-6 worden in Joodsche Weekblad bekend gemaakt. Artikel 9. (1) Hij, die in strijd handelt met J de bepalingen der arikelen 1—6, 4 dan wel deze ontduikt, wordt ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦4*»444e***1*********************************' HAAGSCHE bindingen der Britsche formaties, die naar het Oosten waren gevlucht. Te El Alam, een plaats bij de kust van de Arabische Golf, en ten Westen daarvat* werden concentraties van vrachtauto’s, luchtafweerstellingen en versterkte loop graven doeltreffend met bommen be- stpokt. De Britten hadden hier bijzonder omvangrijke voorraden munitie en brand stof, waarvan er verscheidene in de lucht vlogen. De zeer uitgestrekte branden tastten talrijke geparkeerde voertuigen aan. Andere voltreffers vernielden luchtafweerstellingeri, waarvan het schut tot zwjjgen werd gebracht. Belangrijke havens De groote beteekenis van Mersa Ma troe bestaat niet alleen in zijn gunstige ligging aan een ruime, natuurlijke haven. maar ook in het feit, dat hier het eerste groote station van den kustspoorweg naar Alexandrië ligt en de stad tevens het beginpunt vormt van den grooten woestijnweg naar de oase van Siwa be- nevens van andere karavaanwegen naar i het Zuidoosten. Vliegvelden en water- leidingen bewijzen de beteekenis van deze versterkte plaats en tevéns den omvang van het verlies der Britten, die in Mersa Matroe zijn beroofd van hun belangrijkste ravitailleeringshaven 1 schen Solloem en Alexandrië. 1 K I Betreffende den val van Mersa Matroe zijn thans zooveel gegevens binnenge- komen, dat over de beteekenis van dit jongste wapenfeit van generaal-veldmaar- schalk Rommel’s troepen een scherper om- 1 Lijnd oordeel kan worden gevormd. Deze beteekenis dan blijkt, zooals van deskun dige zijde heden werd opgemerkt, zeer 1 groot te zijn. Acht dagen na den val van Tobroek werd de verovering van Mersa Matroe gemeld. 1 Een blik op de kaart geeft direct een in- druk van de geweldige prestatie, welke daarbij alleen reeds uit een oogpunt van afstand werd verricht. Mersa Matroe ligt 1 op rond 400 k.m. van Tobroek, dat is een 1 afstand ongeveer gelijk aan die van Vlis- singen naar Delfzijl. De voordeelen welke wij reeds opsomden 1 van de verovering van Tobroek gelden in 1 gelijke mate voor die van Mersa Matroe, De terreinwinst is hier niet de belangrijk- ste factpr. Belangrijker is het feit, dat de resten van de eertijds beroemde Britsche 8ste armeé verslagen zijn en dat een groot deel van dit Legermateriaal vernietigd is of als buit in handen der Spil gevallen is, materiaal, dat met zooveel moeite gedu- rende vele maanden met de zoo kostbaar geworden scheepsruimte werd aangevoerd. Bij Mersa Matroe houdt Rommel van zelfsprekend niet halt. Reeds zijn er be richten, welke er op wijzen, dat hij reeds verder is getrokken. Dit alles is „nieuws”, dat Churchill bij zijn terug keer uit Washington op zijn schrijftafel Op grond van artikel 2 der ver- ordening no. 198/1941 betreffende J de regeling van het uitoefenen van 4 een beroep door joden bepaal ik: Artikel 1. Aan joden is het verboden werk- 4 zaam te zijn als vendumeester, pandbeleener, arbeids. of beroeps- bemiddelaar, voorlichter in zake 4 beroepskeuze, economische, finan- cieele en belasting-aangelegenhe- den, drogist huwelijksmakelaar of 4 gids voor vreemdelingen. Artikel 2. 4 (1) Aan joden is het verboden werkzaam te zijn als accountant, evenals op het. gebied van het bij- 4 zonder onderwijs of van de para- medische beroepen, tenzij deze werkzaamheid uitsluitend ten be- 4 hoeve van een jood geschiedt. 4 (2) Onder paramedisch beroep in den zin van het vorige wordt verstaan hetberoep leeraar in de heilgymnastiek- natuurgeneeskundige, van te Amsterdam of voor bepaalde ge- J deelten van dit gebied kan aan joden, op verzoek van den gevol machtigde van den Rijksconwiis- saris voor de gemeente Amsterdam, ontheffing van het verbod van het eerste lid gorden verleend. Voor de ontheffing zijn rechten verschul digd. De val van Tobroek. Linksde eerste Duitsche auto’s in de stad. Rechtsde haven is vrij, de Duit sche R-booten kunnen binnenvaren. (Hofjmann^P.K. Zwilling en Welt* bild-Polygoon P.K. Pietzsch) ’3®;.:-; *4,

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1