De installatie van Westra prof. H. dr. mr. No. 18220. 1942. burgemeester VERDUISTEREN Woensdag 1 Juji. Bekanntmachung Richtsnoer van onzen nieuwen V. De Natoena-eilanden bezet 4* i f I B Rede wethouder Vrijenhoek f u.. Masterung der Geburtsjahrgange 1906 und 1907 if Telegraafdienst Hongkong-Java Burgemeestersbenoemingen Wethouder Vrijenhoek schetste in zijn toespraak o.a. den groei van Den Haag, de noodzakelijke gebiedsuitbreiding, de zorgelijke positie der gemeente, de uitbreidingsplannen, den woningbouw, het stadhuisvraagstuk en tal van andere onderwerpen Verzorging mobilisatieslachtoffers 1914-1918 c Het verlies van Malakka en Singapore Rede van den burgemeester 1 a Samenwerking met allen van goeden wil Het radio-station door Nederlandsche strijdkrachten opgeblazen I COURANT t meldt, 1942 ingetrokken. Strijd een Aan het Ooste- om bolsjewistisch lijke front. plaatsje. Rook Na harden en vlammen strijd is er evert slaan uit de een om huizen, waarin kaart naar huis De slag bij Tobroek. Een aantal gevangenen wordt weggevoerd. (Weltbild-Polygoon^P.K, Kocht), s. de bolsjewisten overal weer- te schrijven. Orbis-Holland. P.K. Zünd^rfK stand boden. (Orbis-Holland- P-K, Wetterau) tijd veldpost-briet. a zijn, dr. - HAAGSCHE PRIJS DER ADVERT.s 1-11 m.M. (5 reg m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. I 70.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. Dienstaanb. /0.38 Pers. gevr. Von Kiichler generaal-veldmaarschalk De Führer heeft den opperbevelhebber van de legergroep Noord, Generaloberst von Küchler, in dankbare waai;deering voor zijn verdiensten bij den afweer en de vernietiging van de bolsjewistische le gers, die over een breed front in den s strijd waren geworpen om Leningrad te ontzetten, alsmede in waardeering voor de heldhaftige prestaties van de onder zijn bevel strijdende troepen tot gene raal-veldmaarschalk bevorderd. o. 10.05 uar nam. tot 5.22 aar v.m. Maan: 1 Juli onder 9.08 v.m.; 2 Juli op 12.03 v.m., onder 11.38 v.m. 5 Juli L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116354; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel, 550310; Fll.l Rljsw., KamoorooeKn. leeuwenaaai, uranjoi. o, Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124,Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem). 1 Tel. JAPANNERS BEZETTEN DE NICOBAREN Een correspondent van Domei meldt, dat de Japanners op 13 en 14 Juni j.l. de eilanden der Nicobaren, gelegen ten Zuiden van de Andamanen in den Indi- schen Oceaan, zonder bloedvergieten heb ben bezet. benevens 100 Rotterdamschen van 11.3012.30 In Juli wordt, blijkens een Donjei-be- richt, een telegraafdienst in het Japansch geopend tusschen Hongkong en Java, Su matra, Noord-Borneo en Malakka. De dienst tusschen Hongkong en Java treedt 1 JuK in werking, de andere 5 Juli. Contröle van de opbrengst en het vetgehalte van de melk van iedere koe is noodig ter .verkrijging van een goMe» X^oJi/gooruK^P** Het Rijksoommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft op grond van par. 3 der verordening no. 198/40 (vierde verorde ning over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) in verbinding met par.4 alinea 1 der verordening no. 3/40 over de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland, de volgende personen tot burgemeester benoemd: W. J. Maasdorp, bankbeambte- te den Haag, tot burge meester van Castricum; G. Nieuwenhuys, koopman te Lochem, tot burgemeester van Bussum. De Gemeentelijke tandverzorging te Den Haag behandelt per jaar pl.m. 35.000 kinderen. Een „slacht^f’er'’ onder - .(PoifjgoonjMf’ji^l Ter toelichting op het negende uitvoe ringsbesluit van den commissaris voor de belangen van de v.m. Nederlandsche Weer macht (Verordeningsblad van 15 Juni 1942), wordt ter inlichting van belang hebbenden, van bevoegde zijde het vol gende medegedeeld. a. De normen, vastgesteld bij het K.B. van 13 Januari 1932, Staatsblad nr. 10 (ge wijzigd bij K.B. van 23 September 1933, Staatsblad nr. 486), zijn niét onbelangrijk verhoogd. b. Gold tot dusverre de hoogste norm voor hen, die hoofd zijn van een gezin van 5 of meer personen, alsmede voor een we duwe met 4 of meer kinderen of voor 5 of meer weezen, thans zijn de schalen der normen uitgebreid tot gezinnen van 7 of meer personen. c. Van de inkomsten van inwonende kinderen benéden den leeftijd van 18 jaren zal een bedrag van 2 per week voor zoo verre zij 18 jaar of ouder zijn een bedrag van ƒ4 per week bij de berekening van de gezinsinkomsten buiten beschouwing worden gelaten. d. Het uitvoeringsbesluit heeft terug werkende kracht tot 1 Januari 1942. e. De tijdelijke verhooging der normen mét 6 pCt. ingevolge het vijfde uitvoe- Churchill heeft gisteren in het Lager huis geweigerd de van Wavell ontvangen rapporten over het verlies van Malakka en Singapore te publiceeren. In ant woord op een desbetreffende vraag ver klaarde hij: „De verschillende rapporten, die wij van Wavell op grond van de con centratie van materiaal, waartoe hij op dracht had gekregen, en over het verlies van Malakka en Singapore hebben ont vangen, zijn niet geschikt om in oorlogs tijd gepubliceerd te worden.” Toen men bleef aandringen op publicatie, verklaar de de premier, dat ,deze documenten „al leen bestemd waren om de militaire auto riteiten op de hoogte te brengen en uit voerig in te lichten en dat zij ongetwij feld een groote ontstemming in het ge- heele Empire zouden veroorzaken.” Toen men opnieuw op inlichtingen aandrong verklaarde Churchill: „Ik heb op het oogenblik geen verklaring op grond van deze documenten at te leggep." ±uet mes. Prof. mr. dr. H. Westra hield hierna de volgende rede Mij past allereerst een woord van dank aan den Rijkscommissaris voor het ver trouwen, dat hij in mij gesteld heeft, door mij te belasten mét het burgemeesterschap van deze, mijn geboorteplaats. En dat juist in dezen tijd. Wij leven temidden van den oorlog, waarin ons land een der frontlinies tegen Engeland vormt. De onvermijdelijk uit dezen toestand voort vloeiende moeilijkheden, in het bijzonder de voorziening van levensmiddelen, zullen dan ook het eerste punt van het regeer programma moeten uitmaken. Bij de leniging van de daarmee samenhangende zorgen zullen vooral de Winterhulp en de Volksdienst hun steun verleenen. Beide in stituten hebben bewezen, dat zij den aller- eersten Christelijken plicht, een ieder zon der aanzien dés geloofs en politiek inzicht bij te staan, hebben begrepen. Een tweede punt “is de handhaving van rust en orde, die wij juist in deze dagen in het bijzonder noodig hebben, nu wij te midden van den grootschen strijd om het behoud van de Európeesche beschaving en derhalve ook van ons Vaderland, ons werk hebben te verrichten. De moeilijkheid zich aan den nieuwen toestand aan te passen, maakt, dat men de duidelijke teekenen des tijds nog steeds niet weet te verstaan. Langdurige welvaart en rust hebben het gevoel bijgebracht, dat het Wel altijd zoo zou blijven; zelfs de schok der Mm-dagen 1940 en hèlaas evenmin de bedreiging der bolsjewieken hebben het besef bij gebracht, waar het om gaat. Nog steeds schijnt de oude droom van een idyllisch stukje Va derland, dat zich sterk waande door over- zeesche rijkdommen en de garanties van anderen, niet vergeten. In deze stad leeft de leege illusiè van een wederkeer naar het oude, helaas nog in vele harten. Daar toe heeft ongetwijfeld meegewerkt, dat den Haag als residentie, als regeeringszete) en plaats van het corps diplomatique sterk is gaan lijden aan internationale vervaging. De dwaze droom, die de oude Hagenaars zich nog wel zullen herinneren en die als weerklank van de hier gehouden vredes conferenties werd gewekt, om den Haag tot hoofdplaats der wereld te maken, be wijst hoever‘de verdwazing destijds al ge gaan is. Zal ongetwijfeld veel van den ouden luister niet terugkeeren, dit heeft al dade lijk het voordèel, dat veel van de onvader- landsche plunje daarmee is heengegaan en dat ook deze stad zal leeren beseffen, wat naar Nationaal-Socialistische opvatting de taak eener stad behoort te zijn. Ver bondenheid met het geheele Nederlandsche Volk, met behoud van haar plaatselijke eigen geaardheid. Het zal een dankbare taak voor den burgemeester zijn het eigen historisch ka rakter van deze stad te doen herleven en daarvoor belangstelling bij de burgerij te wekken. Tot dat eigen karakter mag zeker gerekend worden, dat Den Haag regee- ringszetel is en dat Nederlandsche en Duitsche instituten er een werfldsch ka rakter aan verleenen, dat geen der andere Hollandsche steden ooit heeft bezeten. Ook op cultureel gebied, op kunst en wetenschap, is deze stad 1n ons land van uitgesproken béteekenis, een onderwerp, ringsbesluit is te rekenen van 1 Januari waarnaar mijn belangstelling in het bij- - zonder uitgaat. Mijn ervaring als presi dent van de Werkgemeenschap Utrecht der Neder landschDuitsche Cultuurge meenschap moge u daarvoor een waar borg gevep. Een goed deel der ingezetenen vormen zij, die in de overzeesche gewesten hun werkkring vonden en thans veelal cp betrekkelijk jongen leeftijd deze stad als verblijf kozen na hun pensionneering. Hun lief en leed kan ik daarom, zoo goed begrijpen, omdat ik zelf bijna een kwart eeuw ook het voorrecht had in Indië werk zaam te mogen zijn. Zij kunnen cp be grip van mijn kant rekenen. Het is een vaste gewoonte geworden, dat een nieuw optredend gezagsman een beroep doet Op de medewerking bij zijn komende taak. Ik wil dat natuurlijk ook gaarne doen, maar men moet goed begrij pen, dat samenwerking alleen mogelijk zijn zal, allereerst met diegenen, die den nieuwen tijd verstaan en dus van gan- scher harte kunnen medewerken, doch ver der ook met hen, die in ieder geval de nieuwe richtlijnen ten bate der volksge meenschap willen eerbiedigen en mede helpen na te leven. Tegenwerking in den helaas zoo geliefden vorm van stil verzet of sabotage zal met de meeste kracht ge broken worden, in het bijzonder wanneer die komt van hen, die op de lippen de bekentenis hebben, dat zij voor de nieuwe orde wel voelen. Het-is mij niet enkel een voorrecht, maar ook een steun, dat verschillende Duitsche autoriteiten, met wie ik zal hebben samen te werken, mij persoonlijk bekend onder wie ik wel den Beauftragte Schwebel mag noemen, die in den Haag zich efen kring Nederlandsche vrienden wist te verwerven. Hij mag zich verzekerd houden van mijn volkomen begrip van samenwerken met Duitschland voor het nieuwe ideaal voor een Groot Europa. Maar alle goede voornemens zullen ijdel blijken, wanneer niet de kracht tot han delen gevonden moge worden in het ge loof aan de roeping van dezen tijd. De leider heeft al jaren geleden gezegd, dat Nederland zonder het Nationaal-So- cialisme geen toekomst heeft. Wij kunnen er van ganscher harte aan toevoegen, dat zonder oneen leider hier geen Nationaal- Socialisme zal komen. Dit is niet alleen een richtsnoer van handelen maar het geeft ook de kracht naar beste weten en hoopvol zijn werk te verrichten. Tot slot van de plechtigheid heeft de Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in Zuid-Holland, dr. Schwebel, nog het woord gevoerd. Alle mannlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1906 und 1907 haben sich zur Musterurig wie folgt zu melden: a) aus den provinzen Friesland, Gro ningen, Drenthe und Overijssel bei der Wehrmachtkommandantur Zwolle, Roijer>- singel 13 am 3.7.42 Vorm 8 Uhr 30 die Buchstaben AM; am 4.7.42 Vorm 8 Uhr 30 die Buchstaben NZ. b) aus den Provinzen Gelderland^ Utrecht und Nordbrabant bèi #er Orts- kommandantur ’s-Hertogenbosch, Juliana- plein 2 am 6.7.42 Vorm 8 Uhr 30 die Buch staben A—Mam 7.7.42 Vorm 8 Uhr 30 die Buchstaben N—Z. c) aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandantur Maastricht, Vrijthof 46 am 8.7.42 Vorm 8 Uhr 30 die Toen, zoo wordt nader gemeld, Buchstaben AF; am 9.7.42 Vorm 8 Uhr 30 die Buchstaben GMam 10.7.43 Vorm 8 Uhr 30 die Buchstaben NR; am 11.7.42 Vorm 8 Uhr 30 die Buchstaben S—Z. Die Meldepflichtigen haben Ausweispa- piere und 2 Passbilder, Grosse 37 x 52 mm in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbe- deckung. Brillentrager das Brillenrezept mitzubringen. Juden habep nicht zu er- scheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesen. heit vom Wohnort von mehr als 8 Stun- den ein Zehrgeld. X Den Haag, den 29. Juni 1942 gez. RAUTER S.S.-Gruppenführer und Generalleutnant der Pohzei Giro NO. 12506 Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 11946tj Voorb., Boeien. H. e. g. Ruys, Heerenstr. 124,Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem). 1 Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 UITBREIDINGSPLANNEN Nauw hangt hifermee samen de ontwik keling der stad op het gebied binnen haar tegenwoordige grenzen. Ook in dit op zicht is het gemeentebestuur diligent ge feest. Zoo werd op 11 December 1939, overeenkomstig de bepalingen der Wo ningwet, overgegaan tot vaststelling van een tweetal uitbreidingsplannen, waardoor al het binnen de tegenwoordige grenzen vallende, daarvoor in aanmerking komen de gebied van ’s-Gravenhage in een uit breidingsplan was begrepen. Aangezien het provinciale bestuur zijn goedkeuring aan de plannen heeft onthouden, heeft het gemeentebestuur beroep ingesteld bij den secretaris-generaal v. Binnenlandsche Za ken. De behandeling bij den Raad van State heeft reeds plaats gehad, zoodat een spoedige beslissing moge het zijn een gunstige in dit voor ’s-Gravenhage zoo belangrijke vraagstuk mag worden tege moet gezien. Het vraagstuk van de volks huisvesting heeft ook voortdurend de zorg van het gemeentebestuur gehad. WONINGBOUW Het gemeentebestuur is er van door drongen, dat na den oorlog een krachtige opleving van de bouwnijverheid moet wor den verwacht. Met het oog hierop heeft het een bouwprogramma ontworpen om uitgevoerd te worden, zoodra de oorlog is geëindigd. Dit programma omvat den bouw van 4000 arbeiderswoningen. De ver dere uitwerking hiervan werd bereids ter hand genomen. HET STADHUIS Een bij uitstek belangrijk vraagstuk voor ’s-Gravenhage, in verband ook met de snelle uitbreiding der gemeente, is de bouw van het stadhuis. Weliswaar kon door de tijdsomstandig heden nog niet tot uitvoering worden overgegaan, doch de plannen voor stich ting van een nieuw stadhuis op het Alexanderveld zijn al in een vergevorderd stadium van voorbereiding; zoo ligt het ontwerpbestek voor fundeering en beton- skelet klaar, terwijl de onteigening van de noodige perceelen reeds nagenoeg ge heel haar beslag heeft gekregen. TWEEDE WATERLEIDING Van het allergrootste belang voor de gemeente is het vraagstuk van de tweede waterleiding. Dit probleem is reeds jaren geleden aangevat en met de verdere uit werking wordt geregeld voortgegaan, voor zoover de tijdsomstandigheden dit toelaten Op sociaal gebied wachten vele werk zaamheden, waarmee uw ambtsvoorgan gers reeds waren begonnen. Naast het zoeken van werkverschaffingsobjecten zal de natuurlijke welvaart der gemeente moeten worden bevorderd, waardoor ne ring en bedrijf zullen gaan opleven. Een en ander zal dan ongetwijfeld tevens kun nen leiden tot een vermindering van het aantal armlastigen, dat nog steeds de uit gaven dezer gemeente ernstig drukt. Wat de zieken en ouden van dagen be treft, zullen de uitbreiding en de verbe tering van de gemeentelijke ziekenhuis ruimte en de bouw van een nieuw ver zorgingshuis de volle aandacht moeten hebben. Eerst kort geleden is het gemeentelijk ziekenhuis met een belangrijken vleugel uitgebreid. Nog tal van andere verbete ringen van het ziekenhuis staan op het programma. Wat de geneeskundige verzorging der jeugd betreft, bestaat reeds geruimen tijd het voornemen, om den schoolartsendienst zoodanig uit te breiden en te hervormen, dat deze een afdeeling hygiënische kinder bescherming van den geneeskundigen dienst wordt, in den meest uitgebreiden zin van het woord. Voorts staat uitbrei ding van jiet aantal buitenscholen op het programma. Ook de personeelszaken zullen veel aan dacht vragen. De aanpassing van de ar-' beidsvoorwaarden van het gemeeptepersq- neel aan die van het Rijk heeft voor het personeel reeds een nieuwe, betere zieken- geldregeling in het leven geroepen. Nog andere verbeteringen zullen ongetwijfeld binnenkort aan uw oordeel worden onder worpen. De reorganisatie van politie, brandweer en luchtbeschermingsdienst houdt gelijken tred met de van hoogerhand gegeven voorschriften. Het onderwijs Wat de zaken van het onderwijs betreft, verschillende vraagstukken zijn in behan deling. Onder meer noem ik hier: 1. Het vraagstuk wat op 1 Januari 1943 zal moe ten geschieden in verband met het ver bod om na dien dag bezitters van de akte van onderwijzer als kweekeling in de school toe te laten. 2. De regeling der salarissen van de leeraren bij het middel baar onderwijs en voorbereidend hooger onderwijs, zoowel Wat de gewone leeraren betreft als wat aangaat de leerkrachten in de lichamelijke oefening. 3. De kinder voeding in hqt algemeen en daarmee sa menhangende de voeding in de zomer- vacantie. In een tijd als deze zult gij, mijnheer de burgemeester, uiteraard voor steeds nieuwe problemen worden gesteld, maar toch heb ik gemeend, goed te doen de boven behandelde zaken, welke gij thans verder ter hand neemt, naar voren te brengen, aangezien hieruit blijkt, dat. gij voor het terrein uwer werkzaamheden een solide basi zult vinden. Inmiddels hebt gij het bestuur over onze schoone stad, wier wel en wee ons Hage naars zoo nauw aan het hart ligt aan vaard Vurig wensch ik, dat voor ’s-Gra venhage spoedig de tijd moge aatobreken waarin haar thans Onderbroken bloei weer ongestoord verderen voortgang zal hebben. Mijnheer de Burgemeester, onder aan bieding van uw ambtsketen, moge ik u thans verzoeken het woord te nemen. Voor ’s-Gravenhage was het heden een feestelijke dag: de nieuwe burge meester, prof. mr. dr. H. Westra, werd geïnstalleerd. In het gebouw Javastraat 26, waar deze installatie geschiedde, was een smaakvolle versiering van planten groen en bloemen aangebracht en in de zaal zelve waren witte doeken ge spannen achter de tafel van het da- gelijksch bestuur, met een flankee- ring van oranje-blanje-bleu en zwart- rood en in het midden het embleem der N.S.B. De gemeentelijke gebouwen hadden k de nationale vlag uitgestoken en.van den Haagschen toren, zoowel als van het oude stadhuis aan de Groenmarkt, wapperde de vlag der beweging. In ’t bijzonder in de Alexanderstraat en op het Plein 1813 rondom het mo nument waren tal van vlaggemasten opgesteld, die met de wimpels in de nationale en Nat.-Socialistische kleu ren een vrooliik aanzien aan deze omgeving gaven. Bovendien hadden diverse ingezetenen vandaag de vlag uitgehangen. Tusschen twee uur en half drie in specteerde de nieuwe burgemeester de troepen van W.A., Jeugdstorm, politie en brandweer, die na afloop' van de installatieplechtigheid voor hem zouden defileeren. Vele autori teiten en genoodigden waren in de raadzaal aanwezig, waar de installa- tie-toespraken werden gehouden. De belangstelling voor het gebouw was' groot. Te ongeveer 2.45 uur arri veerden prof. dr. Westra en mevrouw. Zij werden ontvangen door den ge meentesecretaris, den heer Wijthoff en de heeren jhr. mr. Six en tor. Cost Budde. Voor den ingang vormden le den van de lijfwacht-Mussert een eere- wacht, terwijl op de trappen in het ge bouw meisjes van de N.J.S. een eere- haag vormden. Voordat de plechtig heid een aanvang nam, inspecteerde de burgemeester, die in uniform ge kleed was, de over een breed front opgestelde W.A, formatie. j.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 1Halve oplaag, halve prijs. Red. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) f 0 57. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Een Domei-bericht uit Tokio, dd. 30 Ju ni, meldt: Naar een Japansche marine-correspon dent van het eiland Natoena meldt, is dit op 21 Juni door Japansche mariniers be zet. De landing werd uitgevoerd onder be scherming van het vuur van oorlogsscne- pen. Het vuur werd niet beantwoord. Toen de landingstroepen het radiostation naderden, vloog dit in de lucht. Bij aan komst aan de militaire barakken bleek de tegenstander ontweken. Tevoren waren de overige eilanden van de Natoena groep reeds bezet door de Japansche troepen. Het radiostation aldaar stond tot in den jongsten tijd in verbinding met den'vijand, vooral mët vijandelijke duik- booten. Japansche mariniers op het eiland land den, werd het radiostation opgeblazen door Nederlandsche strijdkrachten, die zich nog op het eiland bevonden. De Natoena-eilanden liggen in de Zuid- Chineesche zee, tusschen Borneo en Ma lakka, op de verbindingsroute tusschen Singapore en Manilla. Het is een, ook door haar strategische ligging, belangrij ke eilandengroep, bestaande uit Groot-- Natoena, de Noord-Natoena-eilanden en de Zuid-Natoena-eilanden. De beide laat ste groepen stonden reeds, evenals de na bijgelegen Anambas-eilanden, onder Ja pansche controle. Thans werd dus ook Groot-Natoena bezet. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en ..Letterk. Bijbl." ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. «fcfto Irtlüliir., u-3—WJu - Bss W o-óiiO - te van de gemeente komt, uiteraard nog niet Voorloopig moet - steun van het Rijk worden gerekend. Gebiedsuitbreiding 's-Gravenhage, woonstad bij uitne mendheid is een snel groeiende stad. Zij telt thans 520.000 inwoners. Door dezen snellen groei, mede in verband met de moderne opvattingen in zake stedebouw, behoeft het geen verwondering te wek ken, dat uitbreiding van het grondgebied der gemeente urgent is. In verband met het vraagstuk der grens- uitbreldlng is van belang de omstandig heid, dat de bebouwde kommen van Voorburg en Rijswijk practisch met die van den Haag één agglomeraat vormen. Ik volsta hier met de mededeeling, dat kinds October 1940 bij het Provinciale Be- ktuur aanhangig is een dezerzijdsch plan tot grenswijziging, omvattende in de eer ste plaats de toevoeging van nagenoeg het geheele gebied der gemeente Voorburg, de lom en een verder gedeelte der gemeente Jtljswijk, een gedeelte van Leidschendam en het ten Zuiden van de spoorbaan ScheveningenRotterdam gelegen gedeel te van Wassenaar, Mooi Den Haag; De poort naar het Binnenhof, gezien van het Mauritshuis af. (Polygoon^Meyer) scheweg, Heerengracht, Heeren- straat, Plein, Lange Houtstraat, Tournooiveld. Lange Vijverberg, Plaats, Noordeinde, Zeestraat, Laan van Meerdervoort, Anna Paulowna- straat, Princessewal, Prinsestraat, om het Stadhuis, Groenmarkt, Bui* tenhof, Hofweg, Lange Poten, Plein, Korte Poten, Heerengracht, Bezui- denhoutscheweg, Boschlaan, Kerk- pad en Tent in het Bosch. De heer M. Vrijenhoek sprak den nieu wen Burgemeester o.m. als volgt toe: Als wethouder, in verband met de on gesteldheid Van prof. ir. van der Bilt de taak waarnemende van den burge meester ten tijde van uw benoeming, prof. Westra, zij het mij vergund, bij uw installatie als burgemeester van ’s-Gra- venhage een kogt woord te spreken. Met leedwezen maak ik hier melding van de afwezigheid van prof. ir. van der Bilt. Sedert 1 Juli 1940 toch heeft' hij on der moeilijke omstandigheden met groo- te bekwaamheid en niets ontziende toe wijding het ambt van burgemeester van 's-Gravenhage waargenomen en de zware taak, welke hij bijkans twee jaar, vrijwel zonder eenige vacantie, heeft vervuld, zal op zijn gezondheidstoestand niet zonder invloed zijn gebleven. Ik breng hem dan i ook van deze plaats grooten dank voor hetgeen hij in het belang van onze ge meente heeft verricht en spreek hierbij tevens van harte den wensch uit, dat zijn ongesteldheid spoedig geheel tot het ver leden mag behooren. Mijnheer de Burgemeester, ik zal niet Sn extenso ingaan op alle problemen, welke een belangrijke stad aV ’s-Ghaven- hage voor elk gemeentebestuur met zich brengt, toch moge ik enkele der voor naamste problemen in het kort memoree- k ren. Finanoieele positie De financieele positie van de gemeen te is zorgelijk. De begroeting voor 1942, die de goedkeuring van den secretaris generaal van Binnenlandsche Zaken nog niet heeft verkregen, heeft op den gewo nen dienst een ongedekt tekort van negen millioen gulden Daarbij is nog geen rekening gehouden met de ingevoer de salariswijziging voor het gemeente- personeel en ook niet met de onlangs aangebrachte wii?:-'. - wet op <je Personeele Belasting, waardoor de op brengsten voor de gemeente van hoofd som en opcenten van die belasting be langrijk zullen dalen. De bedrijfswinsten zullen nadeelig worden beïnvloed door de nieuwe Vennootschapsbelasting. In hoeverre deze tegenvallers zullen worden gecompenseerd door de heffing van de Óndernemingsbelasting. die voor het eerst voor het belastingjaar 1942 wordt ge heven en waarvan de. opbrengst ten ba- kan thans worden becijferd, op den financieelen Het was vandaag in de stad goed te merken, dat er een bijzondere gebeurtenis, namelijk de installa tie van professor mr. dr. H. Westra, plaats greep. De trams waren ver sierd met rood-wit*blauwe vlag getjes en van het Stadhuis, de ge meentelijke openbare gebouwen en den toren van de Groote Kerk wap. perden zwart-roode N.S.B - de oranje-blanje-bleu- of rood-wit blauwe vlaggen. De Alexanderstraat was stemmig versierd met standaar den, waaraan zwart-roode en oranje-blanje-bleu wimpels vroolijk wapperden in den wind. Het ge- denkteeken op ’t Plein 1813 was om- kransd door standaarden met wim pels. Den geheelen ochtend trok ken groepjes W.A. lieden en Jeugd- stormers en -stormsters door de stad. Van 1011 uur.heeft de W.A.- harmonie in de muziektent °P den Hofweg een concert gegeven en on- derdeelen van de heerbannen 3, 4 en 5, benevens 100 man van den Rotterdamschen Heerban, hebben van 11.3012.30 uur een marsch door de stad gemaakt. De route was als volgt: Leidsche- straatweg, Boschlaan, Bezuidenhout- Heerengracht, Lange Lange

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1