SEBASTOPOL 'GEVALLEN 5 w 1942. No. 18221. Donderdag 2 Juli. en VERDUISTEREN ^7 F/ prof. mr. dr. H. Westra De installatie van Sterkste land o zeevesting bedwongen I De beteekenis van Sebastopol I Duitschland overwint aan alle fronten Het Duitsche offensief De Nederlandsche Oost- Compagnie Scherpe critiek op Churchill Engelsche terugtocht Bekendmaking ^•1 I INKERMAN den van >L 5' Z IV A R T E,_ 'ZEE- [4246 Kaart van Pelt Onweerstaanbare aanval Herziening Wetgeving in Volkschen Zin -.Spoorweg zhoofdweg zwegen gebergte 0 10 km SIMI 4 250, O* /?or,an \j543\KosÜ$ DERAK\«®r —B A A =SE BASTOPj ^==Ruïnen van=ï -Chersones= ^^Versterking zz v. 10.05 nar nam. tot 5.23 aar o.m. El Alamein doorbroken Rede van Gevolmachtigde Rijkscommissaris böerljo^k- Lagerhuis behandelde motie van wantrouwen lROPOL ®£PETROW. TT^skaja SJOEK Stelling van UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN =KA L A MITA^^fS^ -laï WW ,i Von Manstein tot generaal- veldmaarschalk bevorderd Het Hoogerhuis over de nederlaag LStogOL F COURANT get. RAUTER. KRONÉ1 «L IDA ALÖEPKA’ f j „Volk. van liflW 11 in I J mnd. Letterk. Bijbl.” - Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. lij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ tr. p. p. 10 c. HAAGSCHE PRIJS DER ADVERT.t 1-11 m.M. (5 reg. m.M. (10 reg /0.19, Elke m.M. m. 21 ct. I ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers, gevr. HOOFDKWARTIER VAN I DEN FÜHRER, 1 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Boven vesting, stad en haven waaien de Duitsche en Roemeensche oorlogs- vlaggen. Onder leiding van den kol.-generaal von Manstein hebben Duitsche en Roemeensche troepen, schitterend gesteund door de beproefde luchtcorpsen voor strijd op korten afstand van kol.-generaal Freiherr von Richthofen, na een ver bitterde worsteling van 25 dagen de tot dusver sterkste land- en zeevesting der wereld bedwongen. Sterke forten, in rotsen gehouwen fortificaties, onderaardsche gevechtsinstallaties, betonnen en aarden bunkers, benevens ontelbare rots versterkingen werden in voorbeeldige samenwerking van alle wapens genomen. Het aantal gevangenen 'en de hoeveelheid buit is nog niet te overzien. Resten Van het verslagen Sebastopolleger zijn gevlucht naar het schiereiland Cherso nesus. Op een zeer nauw terrein opeengedrongen gaan zjj hun vernietiging tegemoet. PLECHTIGHEID WERD MET DÉFILÉ BESLOTEN IBAIDARi X». '""""/'/Ja hadden dan de Duitschers en Italianen - - - nederlaagin Noord-Afrika aan het feit, dat er te veel commissies waren. Boven- dien heeft men te veel tijd verkwist bij' de organisatie. 5 Lord Addison constateerde, dat dege- 1 1 T 1 1 J' 1 j a Sfi Maan: 2 Juli op 12.03 v.m., on der 11.38 v.m.; 3 Juli op 12.32 v.m.. onder 11,38 v.m. 5 Juli L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. (pAKTSJI-SAI MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO Hedenavond van 21.00-21.15 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in de serie brandende kwesties over hét onder werp: Met forschheid alleen is het niet booten tegen de Russen. Destijds heeft een gedaan’’. Fransch-Engelsch leger, dat bij Eupatoria geland was, 349 dagen/ noodig gehad om de vesting tot overgave te dwingen Sebas topol, dat toen door aanvankelijk mee- rendeels nog niet gereed gekomen veld- vestingwerken beschermd was, werd na de veldslagen van Balaklawa en Inkerman ingesloten. Ondanks voortdurende beschie ting, wonnen de belegeraars slechts lang zaam tèrrein, omdat de moeilijkheden van den bodfem den verdediger elke slechts* denkbare verlichting brachten. Pas nadat de versterkingen door voortdurende be schieting vernield waren, gelukte het den heuvel Malakof te veroveren, die de stad en de haven van Sebastopol beheerscht. Voor de hevigheid van deze beschieting is het kenmerkend, dat uit de 800 kanon nen der belegeraars in totaal 1.350.000 schoten waren gelost. De verliezen der be legeraars bedroegen 80.000 man, die van de Russen, die zich onder bevel van graaf Todtleben taai verdedigden, 120.000 man. De aanvallen dér verbonden Franschen en Engelschen waren van het Zuidoosten uit op de vesting gericht. Na het verlies van den heuvel Malakof was de stad niet meer te houden. De Russen trokken zich toen over de Baai van Sewernaja terug op den Noordelijken oever van de baai en streden daar verder op een terrein, dat ditmaal door dé Duitsche troepen in de eerste faze van den aanval op Sebastopol is inge nomen. Nog thans getuigen de Engelsch- Fransche en Russische kerkhoven van de geweldige bloedige offers, die toen in den strijd om Sebastopol aan beide zijden ge bracht zijn. In den Wereldoorlog werd Sebastopol door Duitsche oorlogsschepen beschoten. Op 1 Mei 1918 werd de stad door Duit sche troepen bezet, daarna was Sebas topol in den burgeroorlog tegen' de bolsje wieken het laatste bolwerk van den tsa- ristischen generaal Wranget, tot’14 Nov. 1920. REDE PROF. DR. R. VAN GENECHTEN Voor de afdeeljng politie van ,,Het rechtsfront” te Amsterdam heeft gister avond de procurèur-generaal prof. dr. R. van Genechten, in het American Hotel” gesproken over „Herziening der wetge ving in volkschen zin”.. Spr. begon met er op te wijzen, dat het oude récht zich slechts richtte op de be scherming van het individu. Het nieuwe recht heeft echter de bescherming van dé volksgemeenschap als eerste doel. Spr. ging dieper in op het staatsrecht, dat een scheiding kende tusschen de wetgevende, rechterlijke en uitvoèrende madht. In den nieuwen vorm is die scheiding niet zoo sterk te handhaven. Het nationaal-socialisme legt in het bij zonder nadruk op den opzet en dat leidt tot een zuiverder recht. Vervolgens besprak prof, van Genechten de bescherming van het ras, die omvang rijke bemoeiingen van wetgevenden aard met zich meebrengt. In dit verband wees spr. er op, dat het in de toekomst onmo gelijk zal zijn, dat ongeneeslijke krank zinnigen en misdadig- Of erfelijk belasten zich zullen kunnen voortplanten. Dat zal vaak hard zijn, maar terwille van een ge zond en levend volk zal hét noodig zijn. Van groot belang is ook het bevolkings vraagstuk. Hoewel Nederland in dit op zicht ten aanzien van andere West-Euro- peesche volkeren geen slecht (figuur slaat, wordt dit vraagstuk ook ten onzent ech ter acuut. Door het terugloopen van het sterftecijfer blijft weliswaar het geboorte overschot nog wél aanmerkelijk hooger, doch in feite „veroudert” ons volk. Wet telijke maatregelen kunnen in dit opzicht wel verbetering brengen, doch in wezen moet die verbetering toch uit de veran derde volksopvatting zelf voortspruiten. Dat daarbij niet het geheele volk het eens behoeft te zijn met hen, dié de verbete ringen willen brengen, staat vast. Het Rechtsfront zal, zoo eindigde prof, van Genechten zijn met aandacht beluis terde rede, als drager van een wil moeten optreden en zoo de hervorming tot stand brengen. Receptie en défilé Vervolgens hielden de nieuwe burge. meester en mevrouw Westra in de be nedenzalen van het gebouw een ontvangst voor de genoodigden en daarna begaf men zich naar buiten, waar een défilé geschied de ter eere van prof. Wéstra en diens echtgenoote, aan welken voorbijmarsch af- deelingen van de W.A., den Jeugdstorm, zoomede ongeveer 70 man van de brand weer, 100 man. van de politie, met zes tamboers, 15 zijspannen van de motorbri gade en 25 man politie te paard deelna men, onder begeleiding van de stafmuziek der politie en van het muziekkorps der W.A. Het défilé maakte een uitstekenden indruk, doch het aardigste moment wel licht kwam daarna, toen het publiek ge- legenheid kreeg, zich naar de tribune te begeven, waar het als het ware den bur gemeester en mevrouw Westra met hand drukken en onophoudelijk houzee-geroep bestormde, een ovatie, die beiden zicht* baar aangenaam verraste. j.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 Halve oplaag, halve prijs, RecU fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer De DuitschItaliaansche troepen hebben in Noord-Afrika de stelling van El Alamein doorbroken en ach tervolgen den verslagen vijand, die zich op de Nijldelta terugtrekt. PRIJS DEZER COURANT: Voor *s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’’. „Kol. Bijbl.” en „Letterk. B ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z. M< Bi’ -- Mr. Rost van Tonningen voorzitter Raad van Beheer Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden Rijksministèr Seyss-InquartJ heeft op 1 Juli den presi dent van de Nederlandsch Bank, mr. Rost van Tonningen, benoemd tot voorzitter van den raad van beheer van de op 6 Juni 1942 te Amsterdam opgerichte Nederland sche Oost-Compagnie N.V. weten, dat wij slechts in zoo een gemeen schap, waarin ieder volk dient, de ware vrijheid van onze volken vinden. De staats rechtelijke vorming van deze gemeenschap laten wij rustig en vol vertrouwen over aan onze leiders. Wij respécteeren en eerbiedigen een ieder, die eerlijk nog niet tot deze inzich ten is gekomen, maar wij moeten ook van ieder, die onze overtuiging nog niét vol gen kan, verwachten, dat hij haar respec teert en eerbiedigt. Alleen op die wijze, met respect voor wederzij dsche oprechte overtuiging, kan het Nederlandsche volk weer den weg vinden n^ar echte volksge- gemeenschap. In iederen nieuwen grooten. tijd zijn er individuen, die het nieuwe slechts uit egoïstische motieven aangrij pen, maar dat verandert niets aan de zui verheid van de idee als zoodanig. Dat gij, geachte burgemeester, de nieuwe wereld beschouwing in haar zuiverheid hebt be grepen dat heeft uw geheele leven tot dus- verre bewèzen. Gij hebt voor haar hét> hoogste gegeven, dat een mensch' geven kan, het bloed van Uw eigen zoon. Ik voer mij met u in mijn innerlijk verbonden door dezelfde oriënteering van mijn den ken en handelen evenals door het offer, dat, evenals van u, ook van mij voor de komende gemeenschap onzer beide volke ren geëischt is. Gij zijt de burgemeester van den Haag en moet het geheel zijn. Ik ben uw helper en kameraad. Wij beiden zullen naast el kander staan in onverbrekelijke kame raadschap. De redevoeringen werden met hartelijk applaus beantwoord, ook door het publiek - in dé omgeving van de Raadzaal, dat door worden. Het moeilijkste en belangrijkste, middel van luidsprekers de redevoeringen had kunnen volgen. verklaring van Lyttleton De minister van Productie, Lyttleton, zeidë, dat eenigen tijd geleden het besluit is genomen, om de bewapening van de Britsche troepen in het Midden-Oosten te laten doorgaan. 850 Stuks van het modern ste pantserafweergeschut zijn onlangs naar het Midden-Oosten verscheept, waarvan het grootste deel reeds is aangekomen. Verder is het Britsche leger in het Mid den-Oosten voornamelijk met antitankge- schut van 10.4 cm. bewapend. Men is bezig met de constructie van nog iets zwaarder geschut. Ook zullen nieuwe tanktypes In het gevecht worden gebracht, o.a, het Amerikaansche type z,General Grant”, waarvan reeds enkele exemplaren aan het Libysche front zijn ingezet. Ook duikbom menwerpers zullen spoedig meer worden gebruikt ter ondersteuning van de tanl;- formaties. Over de operaties in Libye en Egypte sprekend, zeide LyttletonDe terugtocht bij Benghasi in het begin van dit jaar heeft drie oorzaken gehad Ten eerste tactische fouten der legerleiding, ten twee de is gebleken, dat de Britsche tanks veel minder geschikt waren voor den strijd in de woestijn dan de Duitsche, ten derde was hun bewapening en pantsering infe rieur aan die van den vijand. De leider van de Labour-partij Green wood verklaarde: Ongelooflijke dingen zijn in Libye voorgevallen, waaromtrent men de nadrukkelijke vraag'mag stellen; Waarom? Deze vraag stelt men zich in elke woning, in iedere werkplaats, elke fabriek. Lyttleton heeft ons geen volledig antwoord gegeven. De positie en de autoriteit van de regeering loopen ernstig gevaar, indien ons geen voldoen de verklaring wordt gegeven. Het conservatieve Lagerhuislid Winter ton gaf als zijn meening te kennen, dat de verantwoordelijkheid voor de laatste Britsche nederlagen voor het grootste deel bij de regeering en bij Churchill lag. Nadat men geconstateerd had. dat er minder dan 40 leden aanwezig waren, werd de zitting gesloten. De motie van wantrouwen tegen de regeering zal ook in de volgende zitting weer op de agenda geplaatst worden, waérna het debat zal worden voortgezet. Prof. Westra (rechts) in gesprek met Delft’s burgemeester van Vloten. (Polygoon-Meyer)] In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir John Wardlaw Milne gisteren zijn motie van wantrouwen ingediend, nadat Chur chili zich had uitgesproken voor onmid dellijke Behandeling van dit voorstel. De spreker verklaarde, dat zijn voorstel niet gericht is tegen de te velde staande offi cieren, maar een- vastbesloten aanval vormt op de centrale leiding in Londen. Hij eischte scheiding van de functie^ van ministerpresident en minister van De fensie, benevens ..energieke volledig in functie zijnde leiderspersoonlijkheden, aan wie men de drie weermachtsonder- deelen toevertrouwt en die er zorg voor dragen, dat de generaals, admiraals en luchtmaarschalken hun functie naar eigen wijze mogen leiden”, zonder dat zij ..op onbehoorlijke wijze te lijden hebben van ingrijpen van bovenaf”, Milne stelde ver volgens den Hertog van Gloucester voor als opperbevelhebber van het Britsche le ger, aangezien hij ervaring heeft van alle oorlogstooneelen in dezen oorlog en men met hem aan het leger een man zou ge ven, die volkomen onafhankelijk is. Milne ging voort: ..Wij hebben Singapore verloren in de foutieve veronderstelling, dat de Amerikaansche zeemacht onze z stelling in het Verre Oosten zou bescher men. Wij hebben Birma verloren, maar de regeering maakte van deze nederlaag een wonderbaarlijke propaganda-historie. Ik eisch een onderzoek er naar, wat in onze plannen, onze strategie of onze productie verkeerd is, zoodat wij steeds bij onze vijanden achterblijven.” Spr. her innerde verder aan de verklaring van Churchill, dat de Britsche troepen in Libye met minsten s even goede uitrus ting en bewapening tegenover de Duit schers stonden en aan zijn verklaring, dat aan het Nijldal de voorkeur is ge geven in de uitrusting met oorlogsmate riaal vóór Singapore. Geen minister van Defensie, zoo zeide Milne woordelijk, zou met volledige bekendheid - van de feiten, zulke verklaringen hebben kunnen afleg gen. Zij zijn niet waar, zij zijn onjuist. de organisatie. beurtenissen in Libye overal bezorgdheid, verrassing en ergernis gewekt hebben. Uit naam van de regeering antwoordde lord Cranborne, die er op wees, dat de Geallieerden niet alleen' belangrijke ver liezen aan menschen en materiaal hebben geleden, maar dat zij ook strategisch be langrijk gebied op een der belangrijkste oorlogstooneelen hebben moeten opgeven. Woordelijk zeide lord Cranborne: „Wij hadden het voornemen Tobroek te behou den. Wij hebben daar niet op het laatste oogenblik andere besluiten over genomen. De val der vesting kwam voor het opper bevel in het Midden-Oosten en voor de regeering volkomen onverwacht. De As heeft het bevochten succes met opmer kelijke snelheid voortgezet. Wij hebben alle terrein verloren, dat wij in 2 jaar veroverd hebben, ja zelfs nog meer, dan wij gewonnen hebben en de nederiaag kan mogelijk nog belangrijker gevolgen hebben, die ons op het oogenblik nog on bekend zijn.” Lord Trenchard sprak zich uit voor de vorming van een gecombineerden gene- ralen staf onder leiding van één persoon. Hij hoopte,/ dat in dg toekomst minder druk op de regeering uitgeoefend zal worden om een tweede front te vormen. Lord Bennett verklaarde, dat hij nog nooit in zijn leven zoo bezorgd voor het Britsche Imperium geweest is als in de laatste dagen. Hij ziet het Imperium voor het verval. De aanwezigen Tot degenen, die de plechtigheid in de Raadszaal bijwoonden, behoorden o.a. de secretaris-generaal dér N.S.B., ir. C. J. Huigen, het hoofd der afdeeling bestuurs- zaken der N.S.B. mr. dr. J. Carp, de bur-i gemeester van Rotterdam ir. F. E. Müller, de gemachtigde van den leider voor Zuid-< Holland en den Haag J. W. baron van Haersolte van Haerst, de districtsleider voor den Haag M. J. A. van lersel, de secretarissèn-generaal van Justitie, Opvoe ding, Wetenschap en Kultuurbescherming en van Volksvoorlichting en Kunsten; prof. mr. J. J Schriecke, prof. dr. J. van Dam en prof. dr. T. Goedewaagen, de wnd. commandant der W.A., opperheer- banleider H. C. van ’t Hof, de gemachtig-i de van den leider, de commissaris voor niet commercieele veréenigingen en stich tingen H. W. Müller Lehning, de proc.- gen. prof. mr. dr. R. van Genechten, de burgemeester van Haarlem S. L. A. Plek- ker, de directeur-gener'aal der P.T.T. ir. W. L. Z. v. d. Vegte, de commissarissen der provinciën Utrecht en Limburg resp. W. B. Engelbrecht en «graaf de Marchant ét d’Ansembourg, de burgemeester van Utrecht C. van Ravenswaay, de hoofd commissaris van politie mr. P. M. C. Hamer, en vele anderen, o.w. burgemees ters van omliggende gemeenten, terwijl van Duitsche zijde mede aanwezig waren de Ortskommandant van den Haag Major Steigerthal, de Beauftragte van den Rijks- commissaris voor Gelderland J3randes» prof. Nieschulz van het Arbeitsbereich der N.S.D A.P. en Major Graf von Wa'Lc dérsee. Extra rantsoenen tewerkgestelden De dienst werkverruiming van het N.A.F. deelt mede, dat door den Rijks- dienst voor de Werkverruiming de vol gende regeling is getroffen met het Cen traal Distributiekantoor. Extra rantsoe nen vóór hen, die in de werkverruiming zijn tewerkgesteld, zullen door de ge westelijk inspecteurs van den distributie- dienst, na overleg met de inspecties van den Rijksdienst voor de werkverruiming, worden vaStgesteld. Daar de aard van het werk als richtsnoer geldt bij de toe kenning der extra rantsoenen, is vastge legd welk werk als licht, zwaar en zeer zwaar ten aanzien van deze toekenning zal gelden. Hierdoor zal een billijke ver- deeling der beschikbare rantsoenen plaats kunnen vinden. reletoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Uiro No. 12500 Bijkant: Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.t Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Thereslastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. D. Couvée. v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 BELBEK-; De uitreiking van voedingskaarten 8e periode (12 Juli t.m. 8 Aug.), Tabaks- en Sigarettenkaarten 8e en 9e periode en Extra-Rantsoenbonnen Vaste Brandstoffen voor groote gezinnen, welke plaats vindt in den Dierentuin, geschiedt morgen als volgt912: Kogels t.m. Kregting; 1214: Krek t.m. Kuntzel; 1417: Kunz t.m. einde K en La t.m., Lenos. In de voormalige gemeente L o o s d u i- nen (Alidastraat 5) zijn morgen van 9 tot 17 uur aan de beurt: Van Laar t.m. einde L en Ma t.m. van der Mast. Tevens zal daarbij zoowel in den Die rentuin als in de Alidastraat (L.) gelegen heid zijn tot het inleveren van aanvraag formulieren tot het verkrijgen van een schoenenbon. De inneming van Sebastopol vult uiteraard grootendeels de frontpagina’s van de Berlijnsche ochtendbladen. De „Vólk. Beobachter” wijst erop, dat de bolsjewiekên niets hebben nagelaten wat tot de verdediging van deze vesting kon dienen en dat zij den aanvaller eiken meter zwaar versterkt terrein hebben betwist. En toch konden zij het op dringen van de Duitsche en Roemeensche infanteristen niet tegenhouden. De „Deut- sche Allg. Ztg.” schrijft, dat de gemo derniseerde oude vestingwerken der stad tezamen met de nieuwe forten een ves ting vormden, welke de Maginot- of de Metaxas-linie verre overtrof. De „Berl. Börsenztg.” herinnert eraan dat terwijl de Engelschen en Franschen 87 jarfr ge leden (in dep Krimoorlog van 1853 tot 1856 tusschen Rusland eenerzijds en Turkije, Engeland, Frankrijk en Sardinië anderzijds) 11 maanden noodig hadden om Sebastopol’s vestingwerken te ver overen, de tegenstand van den vijand ditmaal in een maand tijds gebroken werd. In politieke kringen te Rome heeft het Duitsche extrabericht over de inneming van Sebastopol groote geestdrift ver wekt. In elk opzicht begrijpt men te Rome de geweldige militaire en politieke betee- kenis, welke de inneming van deze sterk ste land- en zeevesting der Sovjet-Unie heeft voor de verdere ontwikkeling van de operaties aan het Oostelijke front. Van bijzondere beteekenis acht men deze groote overwinning der Duitsche en verbonden troepen bovendien nog met het oog op de mededeeling in het Duit sche weermachtbericht van gisteren over het begin van het offensief in den cen- tralen en Zuidelijken sector van het Oostelijke front De val van Sebastopol heeft in politieke kringen te Vichy levendige belangstelling gewekt. Overal werd de gebeurtenis druk besproken. Men gaf als zijn meening te kennen, dat de verovering van het laat ste bolwerk der bolsjewieken op den Krim een beslissenden keer zal brengen in den oorlog tegen de Sovjet-Unie. 7^—^ Zooals reeds gemeld, heeft dr. Schwebel, de Gevolmachtigde van den Rijkscom missaris in de provincie Zuid-Holland, bij de installatie van den burgemeester in de Raadszaal in de Javastraat, na de rede voeringen van wethouder Vrijenhoek en prof. dr. Westra, nog het woord gevoerd. Dr. Schwebel sprak als volgt: Mijnheer de burgemeester, Het is mij een eer en een genoegen u tegelijkertijd uit naam van den Rijks commissaris als eerste mijn hartelijke ge- lukwenschen mede te geven op den weg, dien gij van nu af aan zult moeten be treden. Met bijzonderen trots zal het u vervullen, dat gij juist de leiding van den Haag, dat uw geboortestad is, op u moogt nemen. Den Haag is in de achter ons liggende twee jaren als plaatsver vanger bestuurd door den eersten wet houder, professor van der Bilt. Ik weet, dat ik geheel in uw zin handel, wanneer ik op dit oogenblik het eerst met het uit spreken van dank de plichtsgetrouwe ambtsleiding van uwen voorganger ge denk. De functie, die gij nu aanvaardt, is reeds in normale tijden een uiterst ver antwoordelijke. Het gaat er om, daarin al de taken te vervullen, die een in ede len wedijver met twee andere, even groote steden staande groote stad haren leider opdraagt. Bovendien is den Haag sedert eeuwen de residentie des lands, wereldberoemd door de schoonheid harer ligging en stedebouwkundigen vorm, evenals door haar cultureele verrichtin gen. De voortdurende omgang met alle centrale autoriteiten des lands en het be houd van de hooge reputatie der stad zullen aan u als burgemeester de hoog ste eischen stellen. De aldus reeds normaliter op u rus tende verantwoordelijkheid wordt nog ten zeerste vergroot door de nooden van den huldigen tijd. Maar oorlog en bezet ting, die dagelijks nieuwe beslissingen van u zullen eischen, zijn nog niet het moeilijkste, dat gij meester zult moeten dat aan uw ambtsleiding haar grootste taak, maar ook, haar diepsten zin en defi nitieve oriënteering zal geven, wordt ge vormd door het feit, dat wij in een om mekeer der tilden staan, zooals uw( volk sedert het tot volk en tot staat werd nog niet heeft beleefd en dat velen van de u toevertrouwde bevolking, en in het algemeen uit uw geheele land, zich-daar- van nog in het geheel niet bewust zijn geworden. Voor de afzonderlijke menschen, even als voor de meeste volken van Europa was het vrijheidsbegrip van de Fransche revolutie in verre strekking het ideaal geworden. Men wilde vrij zijn, zonder eenigen band, maar raakte daardoor in een toestand, die de menschen van elkander en het gehèel scheidde en hen daarmee hun plichten tegenover alle natuurlijke gemeenschappen deed vergeten. De vol ken, die door deze valsche vrijheidsge- dachte gegrepen waren, werden stuifzand, vormden ffeen volgroeiden, toekomstdra- genden bodem meer. Ware vrijheid is voor den afzonderlijken mensch evenals voor volken slechts gelegen in den band met hoogere. boven hen staande gemeenschap pen. Dat heeft het nationaal-socialisme in gezien, het leidt daarmee de individuen terug naar de volksgemeenschap en maakt hen weer tot organische geledingen van hun volk. Het doet de volken weer hun verwantschap mét volken van gelijken, bloede inzien en vormt op die wijze weer een gemeenschap onder hen. In iedere echte gemeenschap dienen alle geledingen elkander en het geheel. Wel zijn de func ties der geledingen verschillend, maar het respect en de eer van alle geledingen zijn gelijk Zoo hebt gij als lid van de Natio naal Socialistische Beweging, waarvan gij lid zijt, u ten doel gesteld de aan uw lei ding toevertrouwde volksgenooten terug te brengen naar een ware volksgemeenschap en hebt ingezien, dat de toekomst van uw volk sléchts in gemeenschap met de Duit sche en de overige Germaansche volken kan gedijen. Wij, nationaaL-soclalisten Naast Kroonstad is Sebastopol de beste oorlogshaven van de Sovjet-Unie en was een van de sterkste vestingen ter wereld. Het bezit dezer stad voUnt een voornamen factor voor de beheersching van de Zwarte Zee. Dit vèrklaart ook de taaie verdedi ging, welke echter door onweerstaanbare aanvallen is bezweken. Reeds vóór den oorlog waren verde digingswerken van het zwaarste type aangebracht. Naderhand werden deze versterkt, waarbij rekening werd gehou den met de nieuwste ervaringen van dezen oorlog Behalve de oorlogshaven heeft Sebas topol een koopvaardijhaven. die van be slissende beteekenis is voor de i.ndus- trieele gebieden der Oekraine. De stad telt omstreeks 120.000 inwoners en is voorzien van marinewerven, reparatie- werkplaatsen voor de marine, droogdok ken vliegtuigfabrieken en arsenalen. Het verlies van Sebastopol beteekent het gemis van een belangrijke ravitail- leerings. en uitvalsbasis voor operaties in de Zwarte Zee. Heeds in vroeger tijd heeft Sebastopol (hetgeen „verheven stad” beteekent) een belangrijke rol gespeeld. Het meest bekend is de episode uit den Krim-oorlog (1854 1855), toen de stad door een langdurige en gedenkwaardige belegering een wereld vermaardheid kreeg. Engelschen, Fran schen en Turken streden toen als bondge- De Höhere S.S. und Polizei- führer maakt bekend: De Nederlander Marcelis van Bemmel uit Monster, is door een' Duitsche militaire rechtbank we gens begunstiging van den vijand en daadwerkelijke actie in een ge heime organisatie, alsmede wegens verzet bij zijn arrestatie, daar hij van zijn schietwapen gebruik wilde maken, ter dood veroordeeld. Het vonnis is door fusilleeren voltrok ken. De Führer heeft den opperbevelhebber van het Krim-leger kolonel-generaal von Manstein bevorderd tot generaal- veldmaarschalk en hem het volgende telegram gezonden Aan den opperbevelhebber van het Krimleger, kolonel-generaal von Man stein, „In dankbare waardeering van uw bijzondere verdiensten voor de zegevie rend gevoerde gevechten op de Krim, die in den vernietigingsslag van Kertsj en het bedwingen van de door natuur en bouwwerken machtige vesting Sebastopol hun bekroning hebben gevonden, bevor der ik u tot generaal-veldmaarschalk. Met uw bevordering en door het invoe^ ren van een herinneringsschild’ voor alle Krimstrijders eer ik voor het geheele Duitsche Volk de heldhaftige prestaties van de onder uw bevel strijdende troepen.” i Slechte voorlichting Admiraal Sir Roger Keyes, die de motie ondersteunde, verklaarde, dat de Gealliëerde oorlogsmachine in Noord- Afrika een dergelijke obstructie heeft veroorzaakt, dat de militaire acties zoo lang zijn uitgesteld tot de Duitschers de Britten vóór waren geweest. Verder ver klaarde hij, of schoon wij belangrijke ..amphibieformaties” bezaten, werden deze formaties maanden lang overeen komstig de raadgevingen aan den minis terpresident werkeloos gelaten”. Churchill heeft geweten, dat Engeland in de ,.am- phibiën-oorlogvoering” uitstekend was. Keyes zeide vervolgens, dat het een be- vrijding voor Engeland en voor de Engel sche vloot zou zijn indien Churchill de veranderingen in de Engelsche Admirali teit zou aanbrenigen. welke reeds lang hadden inbeten worden aangebracht. Hij beweerde, dat in September j.l. ..amphi- biestrijdkrachten” in het Midden-Oosten beschikbaar waren geweest, welke een beslissende rol hadden kunnen spelen, indien niet de meentog van de vloot- raadslieden ertegen was geweest. Spr. maakte de Admiraliteit verwijten over haar verzuim, de Middellandsche Zee- vloot niet te hebben voorzien van een gepast marineluchtwapen. Hij betreurde het de motie van wantrouwen te moeten ondersteunen. Tenslotte eischte hij. dat Churchill aan het hoofd moest staan van een werkelijk nationale regeering xen niet van een. die door compromissen tot stand is gekomen K.”" In het Hoogerhuis heeft de vroegere minister van Productie, lord Beaver brook, van repliek gediend op het ver wijt, dat het den Geallieerden op het Noord-Afrikaansche oorlogstoor^eel heeft ontbroken aan tanks of geschut. ,Jk aar zel niet te verklaren, dat wij meer tanks samen,” zeide hij, Beaverbrook weet de

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1