SPORT STADSNIEUWS AGENDA KUNST EN LETTEREN De distributiebonnen t.m. Laatste Telegrammen Duitsch Weermachtbencht ver- KERKNIEUWS ONDERWIJS FEUILLETON GEHAMSTERDE^ARTIKELEN IN BESLAG GENOMEN DE RENAUTO Itaiiaansch Weermachtbericht BRILJANTEN, GOUD EN ZILVER BURGERLIJKE STAND --- HAAGSCHE COURANT Donderdag 2 Juli 1942 Te EI. pag. 2 RADTO-PROGRAMMA VISSCHERIJBERICHTEN I RECLAMES. 2913 successen op 01 R3 4 Juli d. Toiletzeep HOOFDSTUK XII 32), geluk gehad. (Wordt vervolgd^ om binnen te komen, wees hij van de hand. worden van PAARDEN GROOTE ZOMERPRIJS VOOR EVELYN HANOVER N.V. Photogr, Atelier FRANZ ZIEGLER Alexanderstraat 12 wegens vacantie gesloten van 13 tot en met 18 Juli en van 27 Juli tot en met 1 Augustus. 1335 Bon 32A 33A 33A 33 B VII VII Koffiesurrogaat Margarine (Vetk.) Melk Melk Petroleum EA-krt. 11 329 (Nadruk verboden) 21 Wekelijksch aldus 6—49; Aantal 4 k.g. i k.g. 1 k.g. 100 gr. Bent U verkouden? PROBEER DAN DIT RECEPTJE Kook een kwart liter water; los hierin een eetlepel suiker op en 30 gram Vervus (dubbel geconcentreerd), die U bij eiken apotheker of drogist kunt verkrijgen. Do sis: een eetlepel na de maaltijden. Kin deren van 8-12 jaar: 1 dessertlepel; van 3-8 jaar: 1 theelepel. Een eenvoudig en doeltreffend middel! 1272 Dr. Antoon Jacob Cul- nog se men van Zeep Toiletzeep N.B. Aflevering op Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) 328 32 09 327 100 gr. 250 gr. 50 gr. 31 Aug. maakt. „Het hoedje uit Florenc e”, dat tot - op heden in Metropole veel succes oogstte, gaat van Vrijdagavond af in den Princessé-schouwburg Van het totale aantal zijn in de 5 maan den van zegevierende aanvalsveldslagen in den zomer var. 1941 gevallen 162.314 of- ficieren, onderofficieren en manschappen; 33.334 worden vermist. In de 5 maanden van zware afweergevechten gedurende den winter van 1941/1942 bedraagt het aantal j gesneuvelden 88.977 het aantal vermisten 26.319 in de beide laatste maanden sedert de hervatting van vrij groote etgen aan- valshandelingen vielen 20.321 officieren. onderofficieren en manschappen. Het aan tal 'vermisten bedraagt 6077 Het aantal slachtoffers toont den om vang van het gevaar, dat boven Europa zweefde. Allen, die voor Duitschland vie len. zijn waarborgen voor onze overwin ning, die de toekomst van Duitschland en daardoor de vrijheid van Europa waarborgt J Britsche stellingen van El Alamein stormenderhand ingenomen ROME, 2 Juli. (Stefani.) In zijn weer machtbericht no. 765 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend De Britsche stellingen van El Alamein aan de Arabische Golf, die krachtig ver sterkt en hardnekkig verdedigd werden, zijn gisteren door de Italiaansche en Duit- sche eenheden stormenderhand ingenomen Na een verwoeden strijd braken de troe pen van de As door de vijandelijke linies heen. De luchtmacht van de As greep herhaaldelijk in den strijd te land in en overheerschte den toestand. De Britsche luchtmacht verloor tijdens luchtgevechten 9 toestellen Formaties Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen ondernamen hevige bomaanvallen op de steunpunten van Malta, waarbij tal van doelen getroffen werdep. Tijdens he vige en herhaalde luchtgevechten schoten onze escorteerende jagers 11 Engelsche machines neer, zonder zelf verliezen te lijden. Een vijandelijk vliegtuig liet op het eiland Scarpanto in de Eggïsche Zee eenige bommen vallen, die geen schade aanrichtten Opgave van Duitsche verliezen in het Oosten wijn er niet was g< nen in Olbersdorf weest en als Elin... Ondanks de grootste inspanning, ge lukte het Manfred niet, zijn gedachten bij zijn werk te houden. In den laatsten tijd meende hij een geheel nieuwe me thode om de electrische apparaten voor te verwarmen, te hebben gevonden, welke alles vee^ meer vereenvoudigde. Maar hoe hij ook zijn best deed, hij was vandaag niet in staat zijn gedach ten op de teekeningen duidelijk te ma- De lange Wettinerstraat lag leeg en verlaten. D# stroom van terugkeerende uitgaanders was nog niet tot hier door gedrongen. Het was hier zoo zwoel, dat men nauwelijks adem kon halen. Elin Hallermann zat doodmoe en terneerge slagen op de uitgesleten treden der, op dezen tijd reeds gesloten deur van nummer 34. Zij was heelemaal wanho pig. Wat moest er nu gebeuren? Mis schien wist Peters broer het. Hij was tenslotte Peters broer en de eenige mensch, met wien men over alles kon praten. Met haastige stappen liep Manfred op 4 Juli 4 Juli (Vetk.) 32 100 gr. 4 Juli 75 gr. 4 Juli Ned Herv. Kerk. Beroepen te Sit- tard (toez.) ds. S. Coolsma, hulppred. te Enschedé; te Deventer (toez.) ds. H. v. Schothorst te Steggenda; te Werkendam (.toez.) ds. E. van Wieringen te Utrk Bedankt voor Rijssen (2e pred.pl.) <js. J. C. Terlouw te Garderen. Aangenomen naar Hagenstein (toez.) de heer A. Kleirf Kranenburg, cand. te Wa penveld. Geref. Kerken. Aangenomen naar Maassluis (als hulppred.) de heer A. Key ser, cand. te Leiden. 4 Juli - - 4 Juli Zeep 211,228,272,293,300 90 i 250 gr. 31 Juli G, H, I, J. K 90 a 250 gr. 31 Juli BIJEENKOMSTEN, LEZINGEN, ENZ. Hervormde Stadszending. Zuid-Binnen- singel 160 2 Juli 8 u Bijbellezing door den heer P. v. d. Berg Evangelist. Maranatha-Kring. Geb. van Speykstraat 153. 3 Juli u. dankbetuignissamenkomst o.l.v. den heer P. Janse. Vier vrachtauto’s vol De Justitieele dienst A. van de politie had er de lucht van gekregen, dat er zich bij een 46-jarigen stadgenoot een enorme partij gehamsterde levensmid delen zou bevinden. En de ingestelde huiszoeking leverde inderdaad een ver rassend resultaat opdoch ook ten kan tore van den betrokkene, dat elders is gevestigd, werden ware voorraden ge hamsterde artikelen gevonden. De om vang van het gevondene was zóó groot, dat vier politievrachtauto’s noodig waren om alles naar het hoofdbureau te kunnen .overbrengen. In beslag genomen werden 80 blikken gecondenseerde melk, 120 blikjes melkpoeder, 150 blikken groente, 10 k.g. thee, 25 k.g. rijst, 25 blikken boter. 80 potten jam, 60 pakken maizena, 40 k.g. suiker, 30 pakken havermout, 25 flesschen terpentijn, 25 flesschen vloeibare zeep, flesschen azijn en azijn- essence, een partij koffie,' pakken maca roni, aantal stukken toiletzeep, flesschen zeemlappen, zeemsponsen. De verovering van Sebastopol <5 Aanvallen in den Zuidelijken en cen- tralen sector leveren aanzienlijke Leeuwen heeft zijn spel nummer 13”, première in gezelschap „DE GELAARSDE KAT”; Wie zichzelf en zijn kinderen een allergenoegelijksten mid dag wil bezorgen, die verzuime niet het .onder leiding van niemand minder dan Fie Carelfeen ten tooneele gebrachte sprookje rondom den markies van Carabas te gaan zien, waarvan Woensdagmiddag in Metropole de eerste opvoering ging voor een talrijk publiek van klein-an-groot, dat'deze voorstelling door de Zomercom- binatie van het Residentie-Tooneel met uitbundige hartelijkheid heeft ontvangen. In drie bedrijven (4 tafereelen) werd het sprookje van de gelaarsde kat, die den armen molenaarszoon zoo ver weet te brengen, dat hij de dochter des konings huwen kan, ten tooneele gebracht, met al de zwier en charme, die het kind in ver rukking brengen, als het de figuren zijner verbeelding daar plotseling voor zich ziet leven, in gebaar en kleedij, in woord en dans en in vreeze en vreugd, precies zoo- als zij zijn kinderlijke fantasie bevolkt hebben. De reacties, het hartelijk medeleven in de zaal, bewezen hoe goed Fie Carelsen met haar menschen, het hart en de ver beelding van het kind begrepen hebben Allen waren voortreffelijk in hun rol, niet één die de sprookjessfeer verstoorde Enny Meunier was de gelaarsde kat, een snoe zige, slimme, trouwe kat. die zich netjes wasschen en heerlijk snorren kan op echte kattewijs, een kattecreatie, die moeder de Gans on voor waardelijk zou hebben goed gekeurd. De goede oude vertrouwde sprookjes onzer jeugd komen in den regel nogal verhaspeld en kreupel ten tooneele, maar zóó als deze zomercombinatie van het Residentietooneel het doet, leeft alles kleurig en fleurig op in die heerlijke we reld der kinderlijke verbeelding. Johan Koning. TENTOONSTELLING OTTO HANRATH: In den kunsthandel W. J. Willemen,'Kor te Poten 22, wordt thans het grootste ge deelte van de jubileum-tentoonstelling (schilderijen, aquarellen en teekeningen) van Otto Hanrath geëxposeerd. Deze ex positie werd ook in Amsterdam en Nij megen gehouden. H. VENBROEK BOEKHORSTSTRAAT 12, Tel, 11.65.54. v/h Schalkburgerstraat 403, UW Juwelier.' 11 Juli 4 Juli 11 Juli 11 Juli 22 Aug. 11 Juli 11 Juli 2 Juli. BEVALLEN. J. I. F. Nijst geb. Kieven, d. G v. Roode geb van der Zwart, z. M. D. E. Wegner geb. Lazinka, d. J. Coenraads geb Middeldorp, d. E. Janssen geb. Langeveld, d H J. Minke geb Balster, z. A. M. Hertogs geb. Kwarten, z J. Meininger eeb. Kuijper, z. J. C Draisma geb. Vreeswijk, d. D. H. M. Danckaarts geb. v. Zwet, z. J Spaans geb. v. Haaften z. J. P. Hak kers geb de Munck. z T J. Linnen- bank geb v. Rhee z. G. F. M. Cor nelissen geb. ue Wolf, d. E. M. Karre- man geb de Haas, z. G. van der Sluis geb. Klinkenberg, d. A. J. Witkamp geb. Hartman, d J Koot geb. v. Eijk, d. C. G Boenen geb. v. Leeuwen S. Z. Berger geb Berelas, d. OVERLEDEN: A Verhoef weduwe -van P. Poot. 81 J Kroon, man van C J. P. M. Nuyen. 63 j. P. A. L. Krassen burg, weduwnaar van H J. van Veen, 76 j. A J J. van Oorschot, weduwe van B. Beijersbergen van Henegouwen, 78 j. E. Spaans, vrouw van A D. Knoester 83 j. J. H den Duik, weduwe van G. Korving 8(1 P W Niesman onge huwde vrouw. 80 j. J Bom. man van M. D. E. Bu.skermolen, 34 j. M. Dijkhui zen weduwe van M Taal, 84 j. J C. Koops, weduwe van A. J. Oosterling. 74 j P. L. Pot. man van P. Dijksman. 74 j. J. de Groot, weduwnaar van M Grim- melijkhuizen 58 j. G. Clason weduwe van C. Drost. 73 j. E. W. Bonne vrouw van H. N van der Raaij, 77 j A Bij land, weduwnaar van G. Schouwstra. 79 j. W. J. van Embden, vrouw van J F. Fiolet, 58 j. Artikel Aardappelen Aardappelen Bak- en br.vet Beschuit (br. of geb.) Sigarettenk. Suiker Suikerwerk Tabaksk. Tabaksk. Textielk. 3e serie Textielk. 2e serie (behalve bon K) Vleesch 33A 100 gr. Vleesch 33B 25 gr. G, H, I, J, K 75 gr. 31 Juli __j bovenstaande zeep- bonnen geschiedt alleen indien zij vóór 30 Juni bij den winkelier waren ingeleverd Zeep 335 28 a 75 gr. 15 Aug. 33 75 gr. 4 Juli Bloem (br.) 317, 318, 319, 320 70 gr. 11 Juli 32 - - 33A 33 B Pudding, verm. 332 4-25, 4-26 U Serviesgoed Res. 30, 31, 32, 1 punt 8 Aug. 20 stuks 4 Juli ii Juli 32, 33, 34 100 gr. 11 Juli 41, 42 1 rantsoen 4 Juli 40 sigaretten 41 t.m, 100 KURHAUS CABARET; Bij de twee de ronde van den „Mallemolen” in het Kurhauscaharet is gisterenavond het spul op volle toeren gekomen. Het was er amusant. Er was zang, tooneel, con ference en muziek. Cor Ruys babbelde op de' hem zoo eigen en gewaardeerde wijze de nummers aan elkaar. Enkele verras sende eenacters, o.a. Zijn jell.ui gek. ge speeld door Ko van Dijk en Lies de Wind (werkelijk een knap staaltje) en „Het "aanzoek” door Rie Gilhuys en Joan Rem- melts (wat spel betreft op een iets hoo- ger plan), wekten een prettige tooneel- sfeer. Verder was er hog Willy Ruijs in een „Tijdbeeldje”. 'Cor Ruijs kweelde op voortreffelijke wijze de „Eigenwijze liedjes van Bram- metje”, die nog eigenwijzer worden dan ze al zijn, en het publiek op het toppunt van stemming brengen. Van den referenda ris van Nootep, thans voor de radio is weer ten volle genoten. Hij werd bijge staan door Minny Kors als omroepster en Han Beuker, die met Denijs het muzikale gedeelte voor hun rekening namen. Wat nog te schrijven over het succesvol optreden van Josée Sann, de in den Haag zoo welbekende chansonnière, die zoo heerlijk naïef soms haar liedjes, o.a. een primeur van Charles Trenet. brengt. Zij werd evenals de andere dames met bloe men gehuldigd. Er was een stevig ap plaus voor al het gebodene. P. H. de Wit. Na een Jaar van hevigen, doch succesvollen strijd tegen de Sovjet unie maakt het Opperbevel van de Weermacht nog het volgende bekend: In de periode van 22 Juni 1941 tot 21 Juni 1942 zijn aan het Oostelijke front 271.612 officieren, onderofficie ren en manschappen van de geheele Weermacht bij de trouwe vervulling van hun plicht den heldendood ge storven. Het aantal vermisten be draagt in dezelfde oeriode 65.730. A’s gevolg van de hevigheid van den strijd moet er rekening mede worden gehouden, dat ook van hen een be langrijk deel niet terugkeert. boenwas, zeemlappen, werkborstels. sponsen, zeemsponsen. 50 kwasten, scheercrême, blikken toast, biscuit, koek je., pakjes vitamine D, flesschen mos terdsaus, enz. enz. Deze opsomming is verre van volledig. De juiste hoeveel heden konden nog niet worden opge geven, daar het personeel van den Justitieelen dienst A. thans nog bezig is met het sorteeren der goederen. Zoo- als reeds gezegd is alles in beslag ge nomen. Tegen den hamsteraar is proces verbaal opgemaakt. Opgemerkt kan nog worden, dat het gezin bestaat uit man, vrouw en dienst bode. Zoudt u het goed vinden, mijnheer Ponsiek, als ik nog een poosje hier op het kantoor bleef? Ik heb de teekenin gen van den vorm allemaal hier. Ik zou alles graag nog eens narekenen. Ponsiek knikte. Niets was hem aan genamer, dan dat deze gewichtige tee keningen nog eens nagekeken werden. Ik laat den sleutel hier, zei hij en stond op. Misschien wilt u wel zoo ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Prop. ex. theologie de heeren D. T. Rut gers en B. Fokkema. Cand. ex wis- en natuurkunde L mej. H. v. d. Spek; doet, ex. wis- en natuurkunde (hoofdvak schei kunde) de heer H. A. K. Eden. Utrecht. Doet ex. geneeskunde 2e ged.: mej. A. Schouten, mej. S. Blanke- voort, mej. M. H. Stam, R. F. H. dé Ri chemont, G van Delft, C. H. van Rhijn, H. M. van Lotringen, M. A. Termote; cand. ex. Indisch recht P. van Aubel; econ. doet, indologie: A. J. Hijmans, M. M. Daroesman; cand ex. theologie G. J. ten Zijthoff, M. Eijkman, P J? de Bruin en W. Dijckmeester. Bevorderd op proefschrift tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. Rijksen. Amsterdam. Cand. examen theologie Imej. H. A. Leijns; doet. ex. idem de heer J. A. Oosterbaan (met lof) en de heer H. Bremer; doet. ex. economie de heer H. A. R. Hazenberg. (Vrije Universiteit.) Doet. ex. rechts wetenschap de heeren F. J. W. Fabius en P. H van Vliet en mej. C. H. de Rijke. „SPOORSTRAAT NUMMER 13”: Jan van „Spoorstraat waarvan gisteravond de Scala is gegaan bij het Jacq van Bijlevelt en Octave van Aerschot, een gezellig 'grie- zelstuk genoemd. Daarmede heeft hij het stuk volledig getypeerd. De griezeligheid, de spookachtige en onmogelijke situaties in spel en in vertolking, werden prompt afgewisse’d rinor een droogkomieken humor, die begrijpen deed, dat noch de auteur, noch de spelers, het gegeven al ta ernstig opnamen. Het publiek behoef- d| dat ook niet te do Ai. Het mocht grie zelen of lachen, al naar het lust had, het mocht zelfs beide tegelijk! En er is ge griezeld Er is gelachen. Men heeft zich met de dwaze farce van van Leeuwen en met het vlotte spel van van Bijlevelt en van Aerschot kostelijk geamuseerd De eerste als de agent Rorrema >e"'iamd „Napoleon”, de tweede als „Oom Jaap”, uit café „Het Viaduct”, hebben in de griezeligste situaties elkaa> ssistëerd op een wijze, die lachbui na lachbui aan de zaal ontlokte Zij weten, wat zij hun publiek in Scala geven moeten! Lotte v. Aerschot was een lang niet makkelijke tante uit het café Nellv een lie. ve dochter Fred Fagel speelde een bank bediende met speurdersneigingen, Willy van Hemert een ..heer” uit het cabaret „De Papegaai” waar men de schurk- achtigheid reeds een mijl in het rond af kon zien. B. Boelé een handelaar in co caïne. Bettie Kapsenberg. een mysterieu- se typiste, deels vamp, deels cocaïniste. deels onschuldig en beklagenwaardig slachtoffer, een cocktail van karakters, terwijl Henk Dillewaard doubleerde als de macabere Gekke Gijs en als politie- inspecteur. Men ziet: een fraaie verzame ling van gezeliis» oriezelen! En aan lachen behoeft het bij zulk een collectie ook niet te ontbreken! B. v Eysselsteijn. DANSAVOND STEFFA WINE: Begeleid door de pianiste Debora Land, heeft de danseres Ste'fa Wine, die zich eenigen tijd geleden in den Haagschen Kunst kring voorstelde, gisteren een avond in een uitstekend bezette g. -'even. Voor dit optreden had de kun stenares een programma samengesteld met werken van Purcell Bach. 'Debussy, Ravel. J. Strauss. Brahms en andere componisten Het was een blijk van de enorme veelzijdigheid van haar talent, dat Steffa Wine, dank zij Haar fraaie techniek waarin zij weliswaar nog puntjes op de i’s.in de,..Spitzen-techniek” zou kunnen aanbrengen haar zeer ge varieerd en uitgebreid repertoire met een gelijkwaardige beheersching van elk on- 'derdeel heeft weten uit te voeren. Doch het was niet zoozeer de techniek, welke in hét dansen van deze kunstenares boeide dan wel haar extase voor de kunst, welke humor, gratie en mUzikali- fei*. samenvoegde tot een geheel vol kracht en frischheid. Van de Duitsche barok tot in het Fransche impressionisme was het al een herscheppen, waarin ik den polsslag van oorspronkelijke vin dingrijkheid heb gevoeld Vervolmaakt door een rake costumeering heeft deze avond dan ook momenten geschonken, welke ik nimmèr zal vergeten Ik denk hierbij in de eerste plaats aan haar Vai ses nobles et sentimenta.les van Ravel, welke een hoogtepunt van Steffa Wine’s kunnen beteekenden. Deze danseres, die haar optreden 9 Juli a.s, zal herhalen, kan Tot voorbeeld voor de Nederlandsche danswereld worden gesteld. Debora Land begeleidde de kunstena-’ res op een weliswaar niet volmaakte, doch sensitieve wijze en vertolkte eenige soli K Brinkmann. VRIJDAG 3 JULI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. „De sterrenhemel nu en over 13.000 ja- ren”. 3,45 en 8 u. Rijksconservatorium. Voordrachtsoef. door leerlingen m.m. van de orkestklasse. 7 u. Scala. „Spoor straat 13”. 7.30 u. Princesse-Schouw- burg. „Het hoedje uit Florence” 7.30 u Odeon. .Inspecteur Vlijmscherp” 7.30. u. Cab. Piccadilly. Variété. 4 en 7.30 u Het Zuid. Cabaret. 4 en 811 u Cor Ruys’ Zomertheater. „De Mallemolen”. 7.30 u. Casino. (Schev.) Cabaret Vau deville. 3.30 en 8 u. Frincosse-Pavillon. (Schev.) 8 u. Boerderij „De Poppen kast”. (Voorschoten). Voorstelling door Cia van Boort. 8 u. Vrijdag 3 Juli Hilv. I, 415.5 m. 6.50 Gymn. 7.— BNO. 7.15 Gr.muz. 7 45 Gymn. 8.BNO. 8.15 Gr.muz (9.159 20 Voor de huisvrouw). 11.Voor kleuters. 11.20 Ensemble Fran cis Keth 12.Musette-orkest. 12.40 Al manak. 1245 BNO. 13.— Otto Hendriks’ orkest. 14.Gooisch Strijkorkest. 16. Bijbellezing. 16.20 Gr.muz. 16.50 Zang. 17 15 BNO. 17.30 Reportage. 17.45 Zang 18.20 Gr.muz. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 BNO. 19.05 Duitsche taalcursus. 19.30 G v. Krevelen’s orkest 20.15 Cabaret. 21.-— Masman's dans- orkest. 21.25 Wekelijksch sportpraatje. 2145 BNO 22 Gr.muz. (Van 22.15 al leen voor radio-centralen met lijnverbin ding). 22 15—24.Gr.muz Hilv II. 301.5 m. 6.50—8.15 Zie Hilv. I. 8.15 Gr.muz 10.Wijding. 10.15 Zang 10.40 Reportage 11.Altviool en piano 11.30 Pianovoordracht. 12.Ensemble Jonny Ombach 12.45 BNO. 13.Praatje over koolzaad. 13.15 Tusschen de bedrij ven. 15— Voor de vrouw. 15.45 Orgel concert 16.Amabile sextet. 16.45 Gr- muz. 17.Voor de vrouw. 17.15 BNO 17 30 Ensemble Willy Kok. 18.15 Repor tage. 18.30 Om- en Om-p'rogramma. 19.30 BNO 1940 De JöYdaner vertelt 19 50 Spiegel van den dag. 20.Eng. uitz.: ..Hollands political aspects” (Voor radio- centralen gr.muz.). 20.15 Viool en piano 20.45 Gr.muz. 21.Landmans Lust 21.30 Gr.muz. 21.45 BNO: Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Wijding 22.15—24— Zie Hilv. I. haar toe, ondanks alles, vroolijk, maar toen hij haar gezicht zag, werd hij ernstig peter? zei hij, terwijl hij, zonder te weten, wat hij deed, de huisdeur opende. vriéndelijk zijn, hem bij mij thuis af te geven. Het was prettig, weer eens in deze kleine kamer te zitten en over zijn werk na te denken. Als echter de zware ;eweest, als de ren er niet waren ge- KULTUURKAMER: Het Verordeningenblad der Nederland sche Kultuurkamer bevat een verorde ning van den president, waarbij aan uit gevers van nieuwsbladen en tijdschriften de verplichting wordt opgelegd, een op- lageboek aan te leggen en regelmatig bij te houden. Deze boeken zullen periodiek ter controle moeten worden ingezonden Aangezien tot nu toe de oplagecijfers geheim' waren, tastten adverteerders veelal in het duister ten aanzien van de werkingssfeer hunner reclame. De voor spiegelingen, welke advertentie-acquisi- teurs den adverteerders deden, waren niet zelden ver bezijden de waarheid Aan dezen misstand heeft de Nederland sche Kultuurkamer thans een einde ge- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 2 Juli. (D.N.B.) Het Opperbevel vgn de Weermacht maakt bekend Zooals reeds in eèn extrabericht is medegedeeld, hebben Duitsche en Roemeensche troepen onder bevel van generaal-veldmaarschalk von Man stein, schitterend gesteund door de beproefde luchtcorpsen voor strijd op korten afstand van kolonel-generaal Freiherr von Richthofen, na een ver bitterde worsteling van 25 Jagen op 1 Juli des middags de totdusver sterk ste land, en zeevesting Sebastopol bedwongen. Sterke forten, in de rot sen uitgehouwen fortificaties, onder- aardsche gevechtsinstallaties, beton nen en aarden kazematten, benevens ontelbare veldversterkingen werden in voorbeeldige samenwerking van alle wapens genomen. Het aantal gevangenen en de hoe veelheid buit is nog niet te overzien. Overblijfselen van het verslagen Se- bastopolleger zijn gevlucht naar het schiereiland Chersonesus. Op een zeer nauw terrein opeengedrongen, gaan zij hun vernietiging tegemoet. Bij de gevechten om Sebastopol hebben lichte zeestrijdkrachten van de Duitsche en Italiaansche marine in samenwerking met de onder het bevel van schout-bij-nacht Georgercu en van kapitein ter zee Sla- tian staande Roemeensche marine de vij andelijke ravitailleering belemmerd, ves ting en haven door versperringsoperaties afgesneden, de eigen ravitailleering over zee uitgevoerd en met verre superieure vijandelijke zeestrijdkrachten succsvolle gevechten geleverd Voor de Zuidelijke punt van de Krim werden 10 kleine, uit Sebastopol vluchtende schepen, waaronder twee bewakingsvaartuigen, door lucht aanvallen tot zinken gebracht of bescha digd. De aanvalsoperaties in den Zui delijken en centralen sector van het Oostelijke front hebben reeds bij aanvang aanzienlijke successen op geleverd. Sterke formaties van de luchtmacht mengden zich in onophou delijke aanvallen in den strijd te land. Bij luchtaanvallen op Woronesj wer den verscheidene voor den oorlog be langrijke fabrie' en vernietigend ge troffen. Vergezellende jagers schoten in luchtgevechten 52 bolsjewistische vliegtuigen neer. Zwaarste artillerie van het leger be stookte voor den oorlog belangrijke in stallaties in Leningrad en het scheep vaartverkeer in de baai van Kroonstad. Zware branden* in de doelen werden waargenomen. Door nachtelijke luchtaanvallen op be langrijke spoorwegknooppunten werd de groote ravitailleeringslijn Rostof-Moskou op verscheidene plaatsen zwaar ge troffen Aan het front van de Noordelijke Ijs zee bestookten gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers kade- en sfations- installaties van Moermansk met bommen van zwaar kaliber. In Egypte hebben Duitsche en jta- liaansche divisies, gesteund door sterke formaties duikbommenwerpers, na verbitterden strijd de El Alamein- stelling doorbroken. Zij achtervolgen de verslagen Britsche strijdkrachten, die zich op de Nijldelta terugtrekken. In het zeegebied van Port Said heeft een Duitsche duikboot een Britsch munitieschip van 1800 brt„ tot zinken gebracht. Op het eiland Malta werden de lucht aanvallen op Britsche vliegvelden doeltref fend voortgezet. Bom.treffers veroorzaak ten in het bijzonder op het vliegveld Luca tusschen op den grond staande' vliegtui gen en in de installaties van het vlieg veld zware vernielingen en branden. In den strijd tegen Groot-Brittannië vielgn formaties van de luchtmacht in den afgeloopen nacht van den oorlog be langrijke installaties aan de Engelsche Zuid- en Zuidwestkust aan. In het zeegebied van Sebastopol hebben de' formaties van den Italiaanschen fre gattenkapitein Mimbelli, van den Roe- meenschen kapitein ter zee Bardescu en van den Duitschen luitenant ter zee eer ste klasse Birnbaum zich bijzonder on derscheiden ken. Hij moest aan Elin Hallermann denken, aan de rivier en aan den kus, welken hjj met haar had'gewisseld. Had Peter haar doen, gelooven, dat hij haar niet alleen gere’d, maar ook ge kust had? Was zij bij haar bewustzijn op het oogenblik, toen hij haarf kuste? Manfred had dit alles maar al te graag geweten. En hij wist niet goed, of hij boos op den lichtzinnigen Peter moest zijn, of op het meisje Elin, dat zich door haar gevoel zoo dom liet mislei den. Tenslotte, na verloop van enkele uren, pakte hij zijn teekeningen bij elkaar en ging ermee naar het huis van Ponsiek. Mevrouw Ponsiek deed de deur voor hem open. Lieselotte liet zich niet zien. De schuchtere uitnoodiging SCHEVENINGEN, 2 Juli. Heden morgen waren aan den afslag de motor logger Sch 100, H Plug, met 4871, en 97 schokkers, die tezamen 24.178.60 aan ver- sche visch besomden. In totaal werd voor een bedrag van 28.989.60 uit zee aange voerde visch over den afslag verkocht Hoogste dagbesomrning der schokkers ƒ598. De prijzen waren: kleine tongen 3.20 per kilo, middelschot 148-198, kleine schol /96112, puf schol 47— 57, sehar 4448 en wijting 125— 130 per kist van 40 kg. In IJmuiden kwamen nog binnen de motorloggers Sch 223 met ƒ4130, Sch 35 met 8200, Sch 30 met 11.000, Sch 195 met 9300, Sch 243 met 8900, Sch 247. met 8800 en de Sch 332 met f 10.000 aan versche visch. IJMUIDEN. 2 Juli. Tarbot 8,80—8, tong 12,30—7,20 beide per k.g,, kleine $chol le srt. 264250, 2e srt. 252 152, pufschol le srt. 152126 2e srt 9458, zetschol 260, muilen 148— 126, pieterman 246224, kl. roode poon 2e srt. 189184. groote bot 180168, kleine bot 111108, pufschar le srt. 6548 2e srt. 4122, horsmakreel f 132—114, wijting 156—122 alles per 50 k.g. Besommingen,-kotters IJM 223 /6306, IJM. 244 4186; loggers: Sch 35 f 8282, Sch. 332 10.380, Sch 30 il.022, Sch. 243 6914, Sch 247 8828 Sch. 195 9660, Sch. 245 7235. Sch. 38 8565 kustvisschersIJM. 343 537, KW. 164 f 423, RO. 3 391. HD 89 804. HD. 220 734, HD. 24i f 804' HD. 135 410, HD. 213 407, HD 38 456, UK. 266 308, UK. 109 585, UK. 99 648, UK. 51 1393, UK 59 799- U’K- 206 f 482. UK. 7 f 598. ÜK 4 897, UK. 93 690, UK. 79 1654, ÜK. 66 547, UK. 163 469, UK 44 1503 UK. 61 433. Trawler KW 158. Cornells Ijsbrand Wil lem, met 200 mnd-, ƒ20.188. —3 335 Wasch- of zeeppoeder 336 250 gr. 15 Aug. Zeep L 250 gr. wasch- of zeeppl en 28 a 75 gr. zenip 15 Aug. L 75 gr. 15 Aug. Brandstoffen 02 KF 1 Eenh. 30 Apr. 43 1 Eenh. 31 Juli 50 stuks 31 Juli Opeens wist hij, hoeveel hij eigenlijk van zijn lichtzinnigen broer hield. Neen, neen, weerde \Elin af, er is weliswaar een ongeluk gebeurd, maar dat, wat ,u denkt, neen, dat niet. Hij is verongelukt, maar er is niets ernstigs met hem gebeurd; hij heeft CONCERT RESIDENTIE-ORKEST: Het openingsnummer was Wagner’p „Vor spiel und Isolde’s Liebestod” uit „Tristan und Isolde” het grootsche muziekdrama uit een periode van den toondichter, die zijn diepe menschelijjcheid en weidsche levensvisie op de heerlijkste, verheven- ste wijze openbaart. Het orkest gaf onder Frits Schuurman een klankschoone, en zinvolle vertolking, die het aangrijpende muziekfragment op overtuigende wijze aan het auditorium mededeelde. Vervol gens speelde Eduardo del Pueyo het A- dur Concert van Liszt, waarbij de vleu gel in de passage der lage octaven in den aamfeng nauwelijks aan de intenties van den solist kon beantwoorden. Maar toch werd het een heroïsche weergave van virtuose schittering, ‘rijk aan kleur en doordrongen van begrip voor den ver voerden, idealistischen wil, die achter deze schittering leeft. Ook orkest en cel list Zagwijn waren prachtig van klank Eer! imposante voordracht, die voor den pianist een groot succes werd, waarin dirigent en orkest deelden. De Suite „La Mfer” van Debussy is sinds eenige jaren van het Haagsche orkest een geliefd stuk geworden en men beschikt over de krach ten om deze klankbetoovering recht te doen wedervaren. Sfeer en stemming werden uitnemend benaderd en den hoor ders bewust gemaakt. Een boeiende uit voering J C Manifarges. DE REMBRANDTPRIJS VOOR FELIX TIMMERMANS: Zondagmorgen hield men onder zeer groote belangstelling in het Koninklijk Kunstverbond te Ant werpen de academische zitting. tijdens welke de plechtige overhandiging van den Rembrandtprijs aan den schrijver Felix Timmermans plaats vond Op de eerste rijen hadden o.a. plaats genomen Regierungsprasident Reeder. generaal Hedrich. Feldkommandant. talrijke ver tegenwoordigers van Wehrmacht, partij en staat en de rood en blauw getabbaar- de professoren van de Hansische univer siteit te Hamburg. Dr. Antüüu J. sprak namens den Nederlandschen tuurraad de openingsrede uit. Nadat enkele sprekers het woord hadden voerd, sprak de schrijver zelf. Dat in Duitschland. aldus Timmermans mij houdt, is bewezen door het feit, dat men 'mij den Rembrandtprijs heeft toè- gekend. Ik dank de heeren van de Han sische Stiftung in naam van mijn volk, want gedurende de laatste jaren zag men Vlaanderen bijna i.iet meer staan. Thans is Duitschland de vinger, welle aan de wereld wijst, dat er nog een Vlaanderen bestaat NEDERLANDSCHE herdacht de heer T. C. van Delft, admi nistratief ambtenaar B in dienst van hei G.E.B., den dag, waarop hij 25 jaar ge leden in gemeentedienst trad. Hij werd door de directie geiukgewenscht, die hem^ de door het gemeentebestuur toegexendt eervolle vermelding en een gratificatie overhandigde. AFSCHEID C. G. VAN KUYK VAN U.L.O.SCHOOL ABEELSTRAAT: De heer van Kuyk, hoofd der U.L.O.school Abeel- straat, voorheen Aucubastraat, nam af scheid in de met palmen en bloemen versierde gymnastiekzaal der schooi. Na toespraken van leerlingen, waarbij bloe men en mooie geschenken werden aan geboden, voerden tal van sprekers het woord. Deze toespraken gingen eveneens gepaard met het aanbieden van geschen- ken. Alle sprekers werden door het schoolhoofd op prettige wijze beantwoord. Tenslotte maakten de ouders gebruik van de gelegenheid, den heer van Kuyk de hand te drukken. AFSCHEID D. DE BOER Hzn.: Aan het 'einde van den loopenden cursus zal de heer D de Boer Hzn. directeur der Kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen van het Haagsch Ge nootschap aan de Antonie Duyckstraat 126. wegens het bereiken vari dèn pen sioengerechtigden leeftijd, .zijn ambt neerleggen. Leerlingen, oud-leerlingen en belangstellenden zullen op Zaterdag 11 Juli' van 46 uur in de gelegenheid zijn, in het schoolgebouw van den heer D de Boer afscheid te nemen. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den heer C. H. de Boer- Theresia- straat 354. 50 JAAR KLOKKENLUIDER: Gisteren was het vijftig jaar geleden, dat de heer J. Wagner werd aangesteld als klokken luider der Nieuwe Kerk aan het Spui. Bijna een halve eeuw lang heeft hij trouw zijn dienst vervuld. Slechts in den laatsten tijd had ziekte zijn dienstver- vulling onderbroken. En zoo kwam het ook dat aan dezen gedenkdag' niet de kleur kon worde:, gegeven, welke men gaarne had gewenscht. De kerkvoogden hebben hem in het ziekenhuis een zeer waardeerend schrijven doen toekomen en de koster der kerk, de heer P J. Weekhout, bracht hem daar een bezoek. Dén jubilaris is een geschenk onder couvert overhandigd en de voor hem verheugende mededeeling gedaan, dat hij met behoud van zijn salaris is gepen- sionneerd en dat zijn zoon zijn opvolger zal zijn, waarmede een hartewensch is vervuld. ONGEVALLEN: Op den de la Reyweg is de 11-jarige A. F. uit de Cartesius- straat van een auto gevallen, waarop hij was geklommen. Hij bekwam een her senschudding en is in het ziekenhuis aan den Zuidwal opgénomen. Naar het ziekenhuis Zuidwal is de 60- jarige G K uit de Weesperstraat ver voerd die in de bocht Paul Kruger- laanHerman Costerstraat van het ach- terbalcon van lijn 6 was gevallen. Hij brak het linkerbeen en bekwam wondingen in het gelaat. JUBILEUM T. C. VAN DELFT: Gisteren Neen, dank u, ik word thuis ver wacht, maar wilt u zoo vriendelijk zijn mijnheer Ponsiek te zeggen, dat ik de teekeningen mee naar huis heb geno men? Ik moet ze nog eens bekijken, misschien kan ik er nog iets aan ver anderen. Een zware, zwoele warmte sloeg hem tegemoet, toen hij het huis van Ponsiek verliet. Langzaam liep hij naar „Den ouden Graaf”, waar hij een tram ge reed vond staan. Hij werd als het ware naar huis gedreven. Misschien was er bericht gekomen over de rennen. 125 gr. 400 gr. 50 gr. Chocolade 31, 33 M00 gr. Gort 331, 321 250 gr. Honden- en k.br. Jam Courses op Duindigt De rennen en draverijen, welke gister middag op Duindigt plaats hadden, ston den in het teeken van den Grooten Zo- merprijs, van ƒ2000. Evelyn Hanover, gereden door J. Kruit hof, ging, na een spannende race met Zampa van N. Z.. met de eerepalm weg. De resultaten waren:.le Course: draverij 4e kl., 2040 m. 1. Gonny D (J. de Vlieger) ƒ4 winnend, 1.50 plaats; 2. Excellent (E. G. in ’t Veen) ƒ1.40; 3. Darnon (J. V. Bui. tene) ƒ5; 4 Edeniza Norton (E. Kruit hof) ƒ190. 2e Course; draverij 2000 m. 1. Zonne kind B. IG J. v. d. Elshout) ƒ1.80, 3e Course: ren, handicap B. 1. Savorna (A. Slierendrecht) /4.10, ƒ1.40; 2. Soli- dor (J. Pex) 1 20 3. Guignol’s Pride (J. v. Yperen) ƒ2.10. 4e Course: draverij Grooten Zomerprijs-, I. Evelyn Hanover (J. Kruithof) ƒ5.10, ƒ1.70; 2. Zampa V. N.Z. (J. Witteveen) /2.30; 3. Barones Spencer (WH Geer- sen) /1.40; 4. Diana Norton (Vergay) ƒ4.50. 5e Course: ren, handicap A: 1. Icare (H G. Dekkers) ƒ3.30, ƒ1.50; 2 Caritor (D'. Siem) ƒ2.20- 3. Baadil (G C Dek kers) ƒ2.70. 6e Course: draverij le kl. 2420 m 1. O Lapize (J. Kruithof) (.50, 1.2. Ama zone G (Vergay) ƒ1.10; 3. L. Canigou (T. A v. d. Ven) een avona in bourne .ren 1700 m.: 1. Magnor (De- Diligentia-zaal. “ster) 3.40 1.50; 2. Flying, Fish (L. - v Wieringen) ƒ1.40; 3. Sirdar (v. d. Vaart) /2.10. WIELRENNEN ZUIOHOLLANDSCHE- COMPETITIE De uitslagen, van den twaalfden rit zijn A-klasse HollandiaSpartaan FeijenoordKampioen 448; R’damsche LeeuwRotterdam 4210: B- klasse HollandiaSpartaan 649; FeijenoordKampioen 4510; R’damsche LeeuwRotterdam 3816. Dertiende rit: A-klasse R’damsche LeeuwSchiedam 4015; B-klasse R’damsche Leeuw Schiedam 3619. VOETBAL B.Z.W, CONTRA SCHEVENINGEN: De Protestcommissie heeft het protest van Scheveningen inzake den wedstrijd Sche- veningen contra Ter Leede (23), toege wezen, zoodat de uitslag wordt 22 Door dit resultaat heeft Schevenipgen met B Z.W. 5 punten. De beslissingswedstrijd tusschen dit tweetal om een plaats in de Z.M.C. vierde klasse N.V.B., zal plaats vinden Zaterdagmiddag a.s. om 3 uur op het terrein van B.M.T TERAARDEBESTELLING JASPER WAR NER Gistermiddag werd te Zwolle op de begraafplaats de Kranenburg het stoffelijk overschot van den heer Jasper Warner, oud-voorzitter van den N.V.B., tér aarde besteld. De. N.V.B. was ver tegenwoordigd door den eere-voorzitter, den heer Muller en den tweeden voor-’ zitter. den heer Coldewijn, de eere-leden Kips en Engelberts, benevens de heeren Staal en Boeljon, resp. secr.-penning meester en hoofd-consul. Aan het graf werd niet gesproken. ATHLETIEK NIEUW WERELDRECORD: De Zweed Haegg slaagde er te Göteborg in, met 4 min. 6.2 sef. een nieuw wereldrecord te vestigen over 1 mijl. DAMMEN KAMPIOENSCHAP H.D.B.: De wedstrij-' den om het persoonlijk kampioenschap van den Haagschen Dambond werden voort gezet met d€ volgende partijen: Hoofd klasse: B. Grouwstra—-W. Visser, 20; M. HopmanD. v. Harrewijn, 11; J. W. HoflandB. Alst, 02; H. v. Heijningen J. v. Woerkens, 20. De leiding hebben v. Heijningen 8 (5), Alst 8 (6) en Schophuis 6 (3) KORTE BERICHTEN: De uitslag van den trainingsrit van ,,’s-Gravenhage” luidt: 1. W. Groos 2. C. v. d Wel, 3. R. Smit. De totaaluitslag over Juni luidt: 1, W. Groos, 2. R. Smit. 3 C. v. d. Wel. Zondag te 8.30 uur bijeenkomst bij J. Al te Leidschendam. De uitslagen der begin deze week gespeelde Waterpolowedstrijden zijn; dames A: ADZUZC. 04; D: ZianHZ PC 2. 4—0; heeren B: Star—HPC 1—3; O: Zwip— DZV 1—9. Kookdoel. 01 Gen. Anthr. Gen. Turf Brandst.krt. DV 1 t.m. 5 1 Eenh.‘31 Dec. De brandstoffenkaarten van den winter 1940-1941 kunnen vernietigd worden. De met Tabak R 1 gemerkte bon van de Tabakskaart en de met R 1 gemerkte bon van de Sigarettenkaart zullen niet worden geldig verklaard en kunnen der halve worden vernietigd. Voorts kan ook de met Versnaperingen 29 gemerkte bon va.i de Versnaperingenkaart vernietigd worden, daar deze bon eveneens niet zal worden aangewezen. 4 Juli 4 Juli 4 Juli 11 Juli 11 Juli 1| k 10 k.g. 31 Juli 500 gr. 11 Juli kaas 322, 323, 324, 325, 326 100 gr. 11 Juli 250 gr 125 gr. 31A t.m. 34A 3| L. 31B t.m. 34B 1| L. z.‘.2 l. Peulvruchten 330, 333, 334 250 gr. 11 Juli Rijst Scheerzeep

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2