No. 18222. 1942. DE GEVECHTEN IN NOORD-ECYPTE Vrijdag 3 Juli. VERDUISTEREN v. 10.04 aar nam. tot 5.24 aar v.m. Maan: 3 Juli op 12.32 v.m., on- der 11.38 v.m.; 4 Juli op 12.58 v.m., onder 12.50 n.m. 5 Juli L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 J Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. q II Lagerhuis verwierp motie van wantrouwen De doorbraak bij El Alamein 34 43, 44 Rookartikelen heeren 34 weer Verhooging bieraccijns Week rantsoen en Joden mogen woningen van niet- joden niet betreden Rijkscommissaris bezoekt lerseke De toestand in Egypte Engelschen en Amerikanen verlaten Turkije Aardappelrantsoen weer 2% K.G. NOTITIES De verovering van Sebastopol Rede van Churchill De Japansche bezetting van Nederlandsch-Indië Een dictatuur-Churchill Asmogendheden willen onafhanke lijkheid van Egypte eerbiedigen De nieuwe bonnen I COURANT /1.6b elke m.M. m. tot 22 Halve oplaag, halve prijs Reel. 330263; Boekh J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel.’ 772444: Boekh F O. Couvée. v Hoytemastr- 66 Tel.721187 En- Het fort ecns het sterkste bolwerk van de ves- eischte verder een legerleiders. Voorts r-otygoon-N oske GonceniraL.v Japansche burgemeesters op Java Voorts is aangewezen van 5 tot en met 14 Juli: Vleesch Brood Beschuit mier voorafgaande debat bour-afgevaardigde Bevan Wij de een van Bij besluit van den secretaris-generaal van Financiën is bepaald, dat de bierac cijns met ingang van 6 Juli a.s. wordt verhoogd van ƒ3 tot ƒ4.20 per hectoliter- graad. Het brandende Tobroek. voertuigen. bosch voor PRIJS DER AUVtHl.i 1-11 mM (0 reg.) 1 6b, elke m.M. m. tot 22 m.M (10 reg /0.19. Elke m.M m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. „Br bur. v. d. bl.” 10 c meer ting Sebastopol nu een puinhoop. (Hoffmann-P.K. Horter) Voor de volgende week zijn de vol- gendfe distributiebonnen voor de ge bruikelijke hoeveelheden aangewezen: Vetkaart (boter, margarine of vet) Boterkaart (boter) De stemming Het Lagerhuis heeft tenslotte de motie van wantrouwen tegen Churchill ver worpen met 475 tegen 25 stemmen. Het plaatsje is genomen, maar huis voor huis moet nog op franc-tireurs onderzocht worden. {Weltbild-Polygoon-P.K. Jesse), Op den voorgrond stuk geschoten Engelsche Atlantic-Holland-P.K. Zwilling) Naar aanleiding van verschillende vra gen wordt er van bevoegde Duitsche zijde, ter voorkoming van misverstand, uitdruk kelijk op gewezen, dat paragraaf 2 van de tweede ‘beschikking voor joden van den Commissaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid zóó moet worden opgevat, dat het aan joden volstrekt verboden is, wo ningen van niet-joden te betreden. Uitge zonderd zijn de in de betreffende beschik king nader aangeduide bijzondere gevallen Gistermiddag heeft Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart een be zoek gebracht aan de oester- en mossel- cultuur in lerseke. De Rijkscommissaris was vergezeld van den commissaris der provincie Zeeland, dr. Munzer, den waar nemend commissarjs van Zeeland, mr. P. P. Dieleman, en den burgemeester van lerseke, den heer Gunning. De heeren heb ben aan boord van ‘het mosselvaartuig lerseke 28 van de bekende mosselkweekers de gebroeders Padmos, de oesterperceelen van de lersekesche Bank in de Ooster- schelde bezichtigd en zijn tegen half acht weer aan land gestapt. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. pei 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol Bijbl.” en ..Letterk Bijbl." ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z Modebl ƒ3.95. Buitenl, ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p p 10 c - ~im -a— „Maxim Gorki” Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht mededeelt hebben tijdens de gevechten in Noord-Egypte de Britsche formaties in de sterke stellingen van El Alamein ten Zuiden van de Arabische Golf getracht een laatsten tegenstand te bieden. Bij den aanval van de Duitsche en Italiaansche troepen op deze stellingen heeft de vijand met zijn pantserstrijd- krachten een verbitterden afweerstrijd gevoeld. Toch hebben de pantserwagens van de troepen der As in de middaguren van den Isten Juli het vijandelijke verde- digingsfront ten Zuidoosten van El Ala mein doorbroken en de doorbraak vergroot in Noordoostelijke en Zuidoostelijke rich ting. De vijandelijke stellingen werden naar het Zuiden en Noorden opgerold. Gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers hebben tot steun van de Duitsch- Italiaansche pantserwagens in verschei dene golven de vijandelijke gemotoriseer de strijdkrachten aangevallen, kort na 7 uur vielen de eerste bommen tusschen de met munitie en troepen beladen auto’s, waarvan een groot aantal, o.a. ook een pantserwagen, in brand raakten, terwijl een groot deel der andere voertuigen zwaar beschadigd werden. Duitsche jagers, die de duikbommen werpers begeleidden, hebben in het ge- vechtsgebied rond El Alamein 8 vijande lijke vliegtuigen, waaronder 4 van het type Curtiss, zonder zelf verliezen te lijden neergeschoten. Churchill zelf, zoo geestdriftig HAAGSCHE p Te Ankara verluidt van betrouwbare zijde, aldus het D.N.B., dat de ambassa deurs van Amerika en Engeland hun land- genooten in Turkije, die niet voorzien zijn van diplomatieke passen, den raad hebben gegeven hun spoedig vertrek via Syrië en Irak te overwegen. Déze ambassadeurs hebben ook ontraden gebruik te maken van de gewone reisroute via Palestina en Egypte De laatste dagen heerscht onder de An- glo-Amerikanen en hun bondgenooten een paniekachtige vertreksfeer. De slaapwa gens in de richting van Irak zijn overvol en dagen van tevoren besproken. En gelschen en Amerikanen spreken openlijk de vrees uit als gevolg van de Duitsche successen in de Zwarte Zee en in het Oosten der Middellandsche Zee te worden’ geïsoleerd in Turkije. lingen en ondoordringbaar kreupelhout waren gebruikt vechtseskaders aangevallen. Een onop houdelijk voorbereidende krachtige acti viteit van den ochtend tot den avond toonde het luchtwapen als een dapperen en onvermoeibaren wegbereider voor de gevechten op den grond, vooral bij de vernietiging van zware kanonnen. In schitterende wapenbroederschap met Italiaansche en Roemeensche eenheden heeft de marine een bijdrage geleverd tot de overwinning, welke, gezien de bij zondere omstandigheden rondom Sebas topol, verdient in het licht te worden ge steld. Tegenover de ondersteuning van den verdediger door de Zwarte Zee- vloot stelde de Duitsche, Italiaansche en Roemeensche marine fiksche acties van motortorpeoobooien. die de scheepvaart van en naar Sebastopol bewaakten en het ravitailleeringsverkeer van en naar Sebastopol tegenhielden om de eigen ra- vitailleering te beveiligen. Het gaat daar bij niet om plaatselijke acties, maar om uitgebreide operaties, die geleid hebben tot de uitschakeling van de bolsjewisti sche zeestrijdkrachten en die de afslui ting van Sebastopol van den toevoer over zee ten doel hadden. De wapenbroeder schap der verbondenen heeft in de sa menwerking der drie vloten een schoone bevestiging ter zee gevonden. De gevechten in het aan water arme terrein rondom Sebastopol speelden zich soms af bij een temperatuur, die reeds in de vroege ochtenduren steeg tot 30 graden. Thans wappert de Duitsche oorlogsvlam boven de stad. De bolsjewieken hebben hun laatste vesting in de Krim en de voornaamste oorlogshaven aan de Zwarte Zee verloren. Het Rijksbure'au voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat het aardappelrantsoen in de komende week opnieuw verhoogd zal worden en weer 2| kg. zal bedragen. De bon voor dit rantsoen zal morgenavond bekend worden gemaakt en geeft, ingaande Maandag, recht op het koopen van 24 kg. De Führer ontving den Maarschalk van Finland. Mannerheim in zijn Hoofd kwartier. MiddenGeneraal-Veldmaar- schalk Keitel (Hoffmann) De Nieuwe Burgemeester* Woensdag j.l. toen prof. mr. dr. H. Westra op plechtige wijze als burgemeester van ’s-Gravenhage werd geïnstalleerd, woei van den Haagschen toren de vlag der Nationaal-Socialistische Beweging in ons land. Eenmaal woei van dezen zelfden toren de Fransche tricolore, die later weer door de volksche vlag, de vlag van ons volk, het rood-wit-blauw vervangen werd. Het heeft velen Hagenaars geen deugd ge daan, dat van den hoogen trouwen steenen wachter onzer stad alléén het dundoek in zwart-en-rood wapperde; „de vlag op den toren”, dat is nu eenmaal een oud symbool, een heilige traditie, waarvan de glorie en de eer alleen in het nationale dundoek be lichaamd liggen. De Duitsche bezetting heeft ook de algemeen gewaardeerde kieschheid gehad op Duitsche hoogtijdagen niet de vlag van het Duitsche Rijk op den Haagschen toren te ontplooien. Men heeft den nieuwen burgevader onzer stad met dit al geen goeden dienst bewezen, want zeker niet past dit feit binnen het kader van dat gedeelte der indrukwekkende rede van dr. Schwebel, den Beauftragte van den Rijkscommissaris, waarin gesproken wordt van „respect voor wederzijdsche oprechte overtuiging”. Wie ons van geborneerd heid van geest, van mogelijk verouderd chauvinisme, van een verborgen grief tegen het dundoek van de N.S.B. zou willen betichten, dien wijzen wij veront waardigd terug. „De vlag op den toren”, dat kan en mag nooit anders zijn dan de vlag van het volk. Voor ons, had aan iederen boom en iederen lantaarnpaal in onze stad de N.S.B.-vlag mogen wapperen, „de vlag op den toren”, dat kon en mocht toch niet anders zijn, dan de Nederlandsche drie kleur. Dat eischt de volkseenheid, de ge meenschap des volks. Gelukkig denken vele volksgenooten er evenzoo over. Daarom schreven wij. dat dit „vlag-incidentje” velen Hagenaars geen deugd heeft gedaan en dat men er op den dag zijner plechtige installatie den nieuwen burgemeester onzer goede stad, die toch zeker bedoelt te zijn de burger vader van de gansche stadsbevolking en niet alléén van het N.S.B.-gedeelte daar van een slechten dienst mee heeft be wezen. Wat jammer is. Want de redevoe ringen, bij deze plechtigheid uitgesproken, zoowel die van den burgemeester zelf, als de inderdaad prachtige rede van dr, Schwebel, sprakf'n een heel wat verhef fender taal, gaven blijk van een heel wat schooner, dieper en breeder inzicht dan dat, waarvan, laten we het zachtjes zeggen: deze vlagfanfare op den Haagschen torentrans getuigde. Het program, dat prof. Westra in de rede, waarmede hij zijn ambt aanvaard de, in korte trekken heeft ontwikkeld, doet vertrouwen stellen in zijn zorg voor de Haagsche volksgemeenschap en in de voortvarendheid van zijn bestuur. Wij schreven: „program”, maar dit woord doet nog te veel denken aan die quasi-in- drukwekkende „programma’s” der verdwe nen politieke partijen, waarvan zelden iets noemenswaard terecht gekomen isDe nieuwe burgetneester verkeert in een positie en hij beschikt ook over het ver mogen zijn „program” op energieke wijze, zonder praatcollege of papieren bundels af te werken. Dit moet trouwens den eersten burger, als oud-Indischman wel bijzonder goed afgaan, omdat hij een. kwarteeuw heeft gewerkt in een land, waar ook de daad domineerde boven bet woord, een land, waarvan de geest van volharding en voortvarendheid in het moederland spreekwoordelijk was gewor den. Den Haag, met zijn rond dertig dui zend oudgasten, heeft niet een spotter in dat aardige boekje over onze stad: „Wat niet in Baedeker staat” Den Haag „het overzeesch gewest van Indië” ge noemd hééft nu zijn Indischen burge meester, die ook prompt bij de aanvaar ding van zijn ambt heeft verklaard, dat de Indische ingezetenen van onze stad op goed begrip zijnerzijds kunnen rekenen. De karakteristiek, die prof. Westra een geboren Hagenaar van het historische en cosmopolitische leven van onze stad gegeven heeft, houdt bemoedigende richt lijnen in voor haar verdere ontwikkeling. Gemakkelijk zal de taak van den nieu wen burgemeester niet zijn. Wethouder Vrijenhoek, die zoo terecht zijn installatie- rede begon met waardeering te uiten voor den arbeid van prof. Van der Bilt, een waardeering die Dr. Schwebel ten volle deelt, heeft gezegd, dat de finan- cieele positie van de gemeente zorgelijk is. Maar moeilijkheden zijn er om over wonnen te worden, en de geest waarmede de nieuwe burgemeester is bezield, zal goede en groote dingen tot stand kunnen brengen uiteraard met de onmisbare sa menwerking van het Haagsche ambtena rencorps, waarvan wethouder Vrijenhoek heeft gezegd; dat het de vergelijking met elk ander corps glansrijk kan doorstaan. De rede van dr. Schwebel heeft aan de installatieplechtigheid een bijzonder relief verleend. Zijn woord was krachtig en zui ver en doordrongen van begrip ook voor de geestelijke houding van andersdenken den. „Het behoud van de hooge reputatie der stad zuilen aan u als burgemeester de hoogste eischen stellen”, aldus dr. Schwe bel. In zijn eerlijk streven aan deze eischen te voldoen, zal de nieuwe burgervader ieder weldenkend stadgenoot aan zijn zijde vinden. Bij een vergelijking van de eerste ver overing van Sebastopol in den Krimoor- log en die van thans door de Duitsche en verbonden troepen valt het groote verschil te constateeren in den toestand van stad en vestingwerken toen en nu Met alle middelen van natuur en tech niek is Sebastopol de laatste jaren ont wikkeld tot een zee- en landvesting van den eersten rang, tot de sterkste ves ting der Sovjet-Unie. De oude fortificaties van den Kfim-oorlog of de versterkingen uit den Tsaristischen tijd staan in geen verhouding tot het thans overwonnen fortenstelsel. Ontoegankelijke kustgebie den en talrijke bergruggen zijn uitge werkt tot een verdedigingssysteem met diepe geledingen, diepe kloven, steile hel- 1<—-j—-1- 1-u en den aanleg van reusachtige mijnvelden Het in het Weermachtbericht van 29 Juni ge noemde aantal van 112.644 mijnen, welke opgeruimd werden, is een geringe aan duiding voor het feitelijk aanwezige aan tal mijnen, dat vele malen grooter was dan dit getal. De versterkingen en forten waren volgens de modernste opvattingen gebouwd, onder den grond verbonden, versterkt met in de rotsen uitgehouwen afzonderlijke kazematten, granaatwer- persstellingen en voor de defensie inge richte holen. De forten in den Noordelij ken sector Stalin, Gorki. Molotof, Tsje- ka, Gpoe, Siberië, Wolga. Lenin, Noorde lijk fort, het waren de modernste ves tingwerken. Bijzonder uitgebreid was verder het versterkte terrein aan het Zuidelijke front, in het bijzonder de Sa- poen-hoogten en de tankgrachten. Talrij ke artillerieforten, vele batterijen van al le kalibers en het optreden van de bols jewistische vloot der Zwarte Zee, ver sterkten de verdediging, zoodat deze ves ting door de bolsjewieken voor onneem baar gehouden kon worden. De verove ring en bestorming van dit vesting- systeem met een doorsnee van 20 k.m. diepte beteekent derhalve een prestatie, welke op waardige wijze een plaats vindt naast de beste wapenfeiten van dezen Oorlog. De voornaamste lést van den strijd werd gedragen door infanterie en pioniers, die in onvermoeibare aanvallen tegenover den krachtigsten vijandelijken tegenstand, tegenover verbitterde talrijke tegenaanvallen onder voortdurend vuur van de artillerie en granaatwerpers brok na brok uit deze vesting-krans braken. Stelling na stelling, huis na huis moest afzonderlijk worden ingenomen De ver bonden Roemeensche troepen hebben bij de moeilijke acties in het Zuidelijk deel van het front, in de gevechten om de Sapoenhoogten en bij de tankgrachten, een soldatesken moed en schitterende dap perheid aan den dag gelegd. Bij deze gevechten heeft de schitteren de samenwerking tusschen alle deelen van de Weermacht beslissend bijgedragen tot het succes. Artillerie en stormges’chut zijn trouwe helpers gebleken van de in fanterie. Het luchünrapen heeft het de in fanterie vergemakkelijkt door zijn bom aanvallen tot het stormen over te gaan. Reeds vóór het optreden van het leger werden bunkerstellingen, artilleriestellin gen en troepenconcentraties door ge- De Japansche militaire overheid heeft, blijkens een D.N.B.-bericht uit Tokio, be sloten voortaan in de voornaamste steden van Java Japansche burgers tot eersten burgemeester te benoemen. Voor Batavia is uitverkoren de onlangs benoemde advi seur van het Japansche militaire bestuur, Sakai Tsoekanjoto, die binnenkort op zijn nieuwen post benoemd zal worden. Tsoe- kamoto was vroeger leider der afdeeling Zuidzee van de handelmaatschappij Mit- soebisji. Het Japansche militairè bestuur heeft, aldus een Domei-bericht uit Batavia, den aanleg van een hoogspanningsleiding tus schen Bandoeng en Cheribon ter lengte van omstreeks 115 k.m. vandaag voltooid. De Nederlanders hadden met den aanleg hiervan een begin gemaakt. Het Japansche vakorgaan „Diamond” stelt met voldoening vast, dat door bet snelle tempo van de Japansche militaire operaties in Nederlandsch-Indië op Java o.m. de kininefabrieken slechts gedeelte lijk vernieuwd behoefden tc worden. Zoo doende is het te verkjaren, dat thans in de meeste dezer* ondernemingen het bedrijf al weer op volle toeren draait,^ Slot van het debat Tijdens het aan de rede van den pre- zeide de La- o.m.: Chur chill wint weliswaar het eene debat na het andere maar verliest ook den eenen slag na den anderen. De regeering heeft dezen oorlog van het begin af verkeerd opgevat, maar niemand heeft hem ver- keerder begrepen dan Niemand was indertijd over de Maginotlinie als Churchill. Deze primaire onjuiste conceptie van den oor log is er schuld aan. aldus Bevan, dat de regeering een verkeerde strategie heeft en deze verkeerde strategie heeft ook de verkeerde wapens doen ontstaan. Het be wijs daarvoor is het gebrek aan duik bommenwerpers en transportvliegtuigen. De afgevaardigde -J— zuivering onder de van klassebewustzijn vervulde Britsche legerleiders. Voorts verklaarde hij. dat een tweede front in Europa in den loop van dit jaar noodza kelijk is en zeide: Grijpt den vijand aan op een afstand van 21 mijl en niet op een afstand van 14.000 mijl”. Oud-minister Hore Belisha verklaarde, dat niets de vroegere verklaring vari Churchill rechtvaardigt, dat de Britten in Libye de superioriteit op het gebied van uitrusting bezaten. Indien dan al in grijpende politieke hervormingen niet aan militaire débacles mogen worden toe gevoegd. toch kunnen de dingen niet blijven zooals zevthans zijn. Wanneer de Engelschen zoo succesvol geweest waren al: de Japanners bij hun combineering van lucht- en zeemacht dan hadden ze de ..Prince of Wales” en de Repulse” niet' verloren. Zij zouden de ..Prinz Eugen” tot zinken hebben gebracht en Engeland’s positie in de Middellandsche Zee zou een heel andere zijn geweest. De Gelaarsde Kat in Princesse Schouwburg. Van links naar rechts: Enny Meu nier als de kat, Henny Alma «fis de prinses en Evert Burema als de koning. (Polygoon-Meyer) leietoon H63UU tzeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 37 Giro No. izauu Bijkant Schev Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.s Rijsw., Kantoorboekh Leeuwendaal Oranjei. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; n.V. Kantoorb. Th J. de Koning, Goudsbloem), 3. Tel. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft o.a.: Churchill ïs uit het debat in het Lager huis als overwinnaar te voorschijn ge komen. Na den keer, welken de beraad slagingen door zijn handige regie geno men hadden, viel niets anders meer te verwachten. Hij heeft zijn positie echter niet alleen weten ie handhaven, doch door een duidelijke afpersingsmanoeuvre nog aanzienlijk weten te versterken. Aan het eind van zijn rede plaatste hij het Lagerhuis voor de keuze; Alles of niets. Het voorstel der oppositie, het ministerie van Defensie in andere handen te leg gen torpedeerde hij door met zijn af treden te dreigen. Om aan zijn eisch een grootere kracht bij te zetten hing hij er een moreel manteltje omheen door te zeggen, dat het opdragen van de geheele essenfieele oorlogstaak aan een bijzon deren persoon, het gevaar van dictato riale mogelijkheden met zich mee zou kunnen brengen, waaraan hij als be hoeder van de Britsche democratie niet kon medewerken. De vrees voor den chaos en voor een z.g. het regime be dreigend gevaar heeft dus practisch ge leid tot de instelling van een dictatuur- Churchill. Uit de comedie waarmede de Lagerhuisdebatten begonnen, is een tra gedie ontstaan, omdat de gekozen ver tegenwoordigers van het Britsche volk het lot van het Empire daarmede defini tief in handen gelegd hebben van zijn doodgraver. PANIEK TE ALEXANDRIË Uit Ankara wordt aan de „Münchener Neueste Nachrichten” gemeld: De groote bladen te Cairo hebben sedert Maandag het optimisme ten opzichte van de ge beurtenissen op het oorlogstooneel in Noord-Afrika laten varen. Zij wijzen thans op het buitengewone gevaar en spreken van ontwikkelingen, die nog niet te overzien zijn. De ongerustheid van het Egyptische publiek neemt van dag tot dag toe. Volgens de meening van een neutralen waarnemer kan binnen een uur tijd een enorme paniek ontstaan, die tot nu toe door uitgebreide veiligheidsmaat regelen van Britsche militaire instanties in samenwerking met de Egyptische po litie voorkomen werd. Slechts in Alexan- drië deden zich verschijnselen van een paniek voor en vond een massale vlucht uit de stad plaats. De opwinding wordt nog vergroot door de intusschen door speciale formaties van het Britsche leger getroffen voorbereidin gen om ^n haven en stad te Alexandrië groote ontploffingen te doen ontstaan. Deze voorbereidingen wijzen er op, dat Groot- Brittannië besloten schijnt eventueel ook in Egypte de politiek der verzengde aarde toe te passen, hetgeen catastrophale gevol gen voor den Egyptischen landbouw zou hebben, die aangewezen is op een onbe rispelijk functionneeren van het bevloei- ingssysteem. De voorbereidingen hebben dan ook stappen van Egyptische zijde uitgelokt bij den Britschen ambassadeur te Cairo. Deze antwoordde daarop, dat de Britsche mili tairen zich bij deze maatregelen ongetwij feld lieten leiden door zuiver militaire noodzaak. Overigens was hij zelf niet op de hoogte van de bijzonderheden der mi litaire plannen. Deze uitlating van den Britschen ambassadeur heeft in het Egyp tische parlement tot stormachtige woor denwisselingen aanleiding gegeven. Intusschen zijn van Britsche zijde de laatste voorbereidingen getroffen voor de overneming van de macht in Egypte, de uitsluiting van het Egyptische parlement en van de regeering. Bepaalde Britsche persoonlijkheden zijn reeds benoemd tot zekere posten. Naar als argument wordt opgegeven, kón de chaos anders onover zienbaar worden. Het Egyptische goud Volgens te Istanboel ontvangen berich ten zouden de Engelschen het goud van de Egyptische Nationale Bank per vlieg tuig naar Zuid-Afrika hebben overge bracht. een communiqué van Stefani wordt o.a het volgende medegedeeld: Terwijl de strijdkrachten van de Asmogendheden ze gevierend over Egyptisch grondgebied» op trekken, bevestigen zij plechtig, dat het in hun voornemen ligt de onafhankelijkheid en de soevereiniteit van Egypte te eer biedigen en te waarborgen. De strijd krachten van de As betreden Egypte niet als een vijandig land, doch uitsluitend met het doel, de Engelschen van Egyptisch grondgebied te verdrijven en tegen Enge land de militaire operaties voort te zetten, die bestemd zijn het Nabije Oosten te ver lossen van de Britsche overh^ersching In toonaangevende kringen in de Duit sche hoofdstad geeft men te verstaan, dat het Britsche doel in Egypte geheel en al duidelijk is, n.l. een zoo’ groot mogelijke opoffering van ’t Egyptische volk en land voor de oorlogsbelangen van het Brit sche wereldrijk te waarborgen. Daarte genover wordt als doel der Asmogendhe den geproclameerd: De bevrijding van Egypte van de Britsche heerschappij en het herstel van de volledige souvereini- teit van het land aan den Nijl. Tusschen beide alternatieven moeten de Egyptena- ren thans kiezen. In zijn rede in het Lagerhuis heeft Churchill gisteren verklaard, dat hij bij zijn aankomst in de Ver. Staten, toen hij op 21 Juni de kamer van den president werd binnengeleid, een schok had gekre gen. toen hem het bericht van den val van Tobroek werd gebracht. Toen hij naar de Ver. Staten was vertrokken, waren de Britsche hulpbronnen in Afrika veel grooter dan die van den vijand en eveneens de in aantocht zijnde verster kingen. In het bijzonder zeide Churchill: hadden 100 000 man in den strijd, tegenstander 90.000,* wij hadden numerieke superioriteit aan tanks wellicht 7' tegen 5 en een superioriteit der artillerie van bijna 8 tot 5. Onze artillerie had de nieuwste types ter be schikking. Tijdens den slag hadden de Britsche legers in Noord-Afrika zich kunnen verheugen over de superioriteit in de lucht. Daarom had hij het recht goed vertrouwen te hebben in den uitslag van een door de Britten ondernomen offensief dat begin Juni zou zijn onder nomen. wanneer de vijand niet het eerst had toegeslagen. Het smartelijkst bij den strijd in Noord-Afrika. verklaarde spr. verder is voor hem het feit, dat de Britten in de openingsstadia verslagen werden onder omstandigheden, die heel wel een succes deden verwachten. Spr. beschouwt echter den strijd in geen enkel opzicht als beslist. Ten aanzien van zijn reis naar Amerika verklaarde Churchill, dat de besprekin gen bijna uitsluitend liepen over de be wegingen van troepen, schepen, geschut en vliegtuigen en over de maatregelen, die genomen moesten worden om de verliezen op zee tegen te gaan en de in den grond geboorde tonnage te vervan gen. Hij betoogde tenslotte, dat het de plicht van het Huis is de regeering te steunen of haar te wijzigen. Als het de regeering niet kan wijzigen, moet het haar steunen. Er is geen middenweg. „Er is een beweging gaande, zeide hij, om mij te berooven van de functies, die ik uitoefen bij de algemeene leiding van en het oppertoezicht op de oorlogvoe ring Het Huis heeft evenwel het recht niet van mij te verlangen, dat ik verant woordelijkheid op mij neem zonder te beschikken over de macht tot doeltref fend optreden. Milne heeft het voorstel ingediend, dat de verantwoordelijkheid voor de verde diging den premier wordt ontnomen, op dat een militaire figuur de algemeene oorlogvoering overneemt. Deze functio naris moet het toezicht op de strijd krachten hebben, chef zijn van de leiders der generale staven, generaals en admi raals benoemen en ontslaan en steeds bereid zijn af te treden, d.w.z. kunnen optreden tegen zijn politieke collega’s, als hij niet alles krijgt toegewezen wat hij wenscht. Deze niet-genoemde persoonlijkheid moet een aanhangsel vinden in de ge^ 'daante van den premier, die de noodige verontschuldigingen en spijtbetuigingen in het parlement ten beste geeft, als er iets mislukt, zooals dikwijls het geval is en zal zijn. Dit stelsel kan gemakkelijk uitloopen op een dictatuur of daarin worden om gezet. Ik kan aan zulk een systeem niet meedoen Als degenen, die mij hebben aangevallen, gestraft worden met gering schatting, als de stem der critiek over gaat in critiek op de aanstichters van deze critiek, zal iedere vriend van Groot- Brittannië zijn bijval betuigen met geland’s zaak.”

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1