HET FRONT IN EGYPTE IBS® i to v.- No. 18223. 1942. VERDUISTEREN Zaterdag 4 Juli. DE REDE VAN CHURCHILL NOTITIES UITZONDERINGSTOESTAND IN PROTECTORAAT OPGEHEVEN G Y De Nieuwe Reichsschulen MZ D O E t f 4 Al O CHE =ZEE p (A2A8} 0 Aardappelen op bon 34A Onderwijs vooral in practischen zin Oproep Het Volkstooneel 1 =^AUEXANDRIErf^ AM ATROÉ^E Een kwart miilioen in een half jaar geïncasseerd Alle vitrage onder distributie E /f Iel maghra Generaal Freyberg gewond Afzonderlijke scholen voor 7de en 8ste leerjaar Onderhoud van Nahas pasja met Britschen gezant De gevechten bij El Alamein Heden: van 10.04 uar nam. tot 5.24 uur v.m. Morgen: wan 10.04 uur nam. tot 5.25 uur v.m. E Amerikaansch oorlogscrediet Het Fransche eskader te Alexandrië De Arabieren en de Engelsche nederlaag Bolsjewieken erkennen val van Sebastopol Politie maakt einde aan prak tijken van zwendel-1 ondernemingen COURANT en zij dan de vorige EL DABA ■I Hawala -^GABISCA^'. 'GALAL ''4 Kaart van Pelt Oe actie van de luchtmacht Interview met prof. dr. J. van Dam en K. stad /====ABOEKIR== A 0 Met ingang van heden zal vitrage van kunstzijde en/of celvezel niet meer tot de vrijgestelde artikelen behooren. Deze vi trage kan derhalve in den vervolge uit sluitend op leveringsvergunning betrokken worden. Aanvragen hiervoor moeten bij de plaatselijke distributiediensten wonden ingediend. van de Duitsche ingesloten ver- sTEL AMERIA EL ARAD ^Et^HAt^MAN ^EL HAMEH£ NATROEN Een en een werden groote Naar de^ Britsche berichtendienst Cairo meldt, is generaal Freyberg, I I S l S’ van de hebben uit die vroeger het bevel voerde over de Éngel- sche strijdkrachten op Malta, bij de ge vechten in de Egyptische woestijn ge wond geraakt. Hij zou zich echter niet in levensgevaar bevinden. Hij liep de ver wonding op j.l. Zaterdag, terstond bij de eerste gevechtshandelingen der Nieuw- Zeelandsche troepen. Een granaatscherf trof hem in den nek. Freyberg werd per lazaretvliegtuig naar Cairo vervoerd en daar opgenomen in het hospitaal. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikt", „De Nieuwste Mode”, „Kol Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z Mpdebl ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. De Egyptische premier Nahas Pasja heeft gisteren een langdurige bespreking met den Britschen gezant, Sir Miles Lamp- son gehad. Vervolgens had hij een onder houd met den minister van Oorlog en den gouverneur van Alexandria. Men ver moedt, dat zij het probleem der evacuatie van Alexandrië hebben behandeld. Tijdens ‘een bespreking tusschen Nahas Pasja en den Britschen ambassadeur is volgens te Ankara binnengekomen infor maties door de Egyptische regeering den eisch naar volledig herstel van de Egyp tische souvereiniteit na den oorlog ge steld. De Britsche ambassadeur heeft hierop geantwoord, dat de Britsche regeering hem had gemachtigd, dezen eisch in te willigen, op voorwaarde, dat Egypte ge durende den oorlog loyaal de in het ver drag vastgelegde verplichtingen tegenover Groot-Brittannië zou nakomen Van 5 Juli tot en met 11 Juli a.s. geeft elk der met „34A” gemerkte bonnen van de Aardappelenkaart recht op IJ k.g. aardappelen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat heden geen aardappelen op genoemde bon nen mogen worden gekocht of verkocht, doch dat dit eerst mag geschieden Maan dag a.s. Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijdvak de *met „1 rantsoen Aardappelen” gemerkte bon recht op 2} k.g. aardappe len. VERKLARING VAN DEN GROOT MOEFTI De groot Moefti van Jeruzalem heeft gisteren ten overstaan van vertegen woordigers der wereldpers een verklaring PRIJS DER ADVERT.*: 1-11 m.M. (0 reg.) ƒ1.60, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0,48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c meer Gistermorgen zijn de gevechten bij El Alamein, waarvan de intensiteit was ver minderd, weer in pevigheid toegenomen, wordt uit het Britsche hoofdkwartier te Cairo gemeld. Bijzonderheden over deze gevechten zijn nog niet bekend, ’meldt S.P.T. uit Londen. Door het ingrijpen van den Justitieelen dienst B I van de Haagsche politie is een einde gemaakt aan de praktijken van eenige zwendelondernemingen, gevestigd te dezer stede en aan het hoofd waarvan de 52-jarige J. H. Molenaar stond, tegen wien herhaaldelijk reeds door de politie is gewaarschuwd. Voornamelijk zijn het eenvoudige men- schen, veelal in Limburg woonachtig, die door M. en zijn handlangers zijn gedu peerd. In het bestek van een half jaar hebben de ondernemingen, die schuldbrie ven en obligaties uitgaven, de beschikking gekregen over niet minder dan ƒ250.000. HAAGSCHE Strijd om een bolsjewistisch dorp. Duitsche Infanteristen in strijd met bolsjewistische scherpschutters. Een aan den arm zwaar gewonde soldaat, wijst den Duitschen bataljonscomman dant uit welke richting het vuur komt. (Transatlantic-Recla-P.K. Wetterau) De houtzaagmolen „Het Klaverblad” te Westzaan zal worden gesloopt. Na sinds 1932 het werk met behulp van een motor te hebben verricht, zal nu ook deze bovenkruier uit het Noord- Hollandsche landschap verdwijnen. (Polypoon-Sagers) Maan: 4 Juli op 12.58 v.m., on der 12.50 n.m.; 5 Juli L.K op 1.21 v.m., onder 1,59 n.m.; 6 Juli op 1.45 v.m onder 3.06 n.m. Tusschen ■vo 113058 Volharding Men zal reeds enkele malen in ons blad een oproep hebben aangetroffen, waarin aan begaafde Nederlandsche en Duitsche jongens en meisjes de gelegenheid wordt geboden te worden ingeschreven als leer lingen van een der beide „Reichsschulen”, welke in ons land door den Rijkscommis- saris werden opgericht. Deze „Reichsschu len” zijn naar aard en wezen, ofschoon het einddiploma gelijk gesteld is met dat van de 5-jarige HB.S., niet te vergelijken met de hier te lande bestaande onderwijs instellingen. Destijds hebben wij bijzon derheden gegeven over de nationaal-poli- tieke opvoedingsinstellingen (de Napola) in Duitschland; wie zich deze bijzonder heden herinnert, kan zich een voorstelling maken van aard en strekking dezer beide nieuwe Reichsschulen, die naar het voor beeld der Napola werden ingericht. Het uitgesproken doel is een „Führerschicht" te vormen, die er geheel voor berekend is de ideeën en principes van het leiderschap uit- en voort te dragen ook dan, wanneer zij, die er de grondleggers van zijn, dit zelf niét meer kunnen doen. Het ligt voor de hand, dat het nationaal-socialisme zijn eigen schoolpolitiek heeft en deze wil doorvoeren overal daar waar het meent, dat zijn zegeningen de bevolking ten goede kunnen komen bij de ontwikkeling van het nieuwe Europa. Men zou de vraag kunnen stellen, waarom deze beide nieuwe nationaal-politieke opvoedingsinstellingen niét van Nederlandsche nationaal-socialis- tische zijde in het leven werden geroepen. Het is ons gebleken, dat de stichting na drukkelijk van Duitsche zijde is uitge gaan; uitdrukkelijk is ook verzocht in de pers niet van Rijksscholen, doch steeds van Reichsschulen te spreken. Een en ander is eenvoudig verklaarbaar, wanneer men bedenkt, dat wie Nederlandsch natio- naal-socialist is, op geheel logische wijze de veel breedere synthese van het natio naal-socialisme in Duitschland en daar mede van het Germaansche Europa erkent en aanvaardt. Men moet de beide Reichs schulen dan ook minder zien als te zijn opgericht binnen de Nederlandsche gren zen dan wel binnen de grenzen van het Gèrmaansche denken in het gebied van het Germaansche Europa. De afgestudeerde leerlingen zullen later, waar zij ook in het leven worden ge plaatst, de verdediging, de propageering en verwezenlijking van Hitler’s denkbeel den voorstaan, voor welk verantwoordelijk werk zij alsdan terdege zullen zijn voorbe reid. Duitschland bezit reeds een groot aantal van deze nationaal-politieke instel lingen. waarop sterke, principieele natio- naal-socialisten wordèn gevormd, door drongen van de ideologie van het volk- sche socialisme en in staat hun idealis tische overtuiging en gemeenschapsbesëf in breeden kring uit te dragen. Zoo zal een mogelijke contra-revolutionnaire stroo- ming op haar weg een onverwoestbaren dam aantreffen, zoo zal men niet opnieuw kunnen terugvallen in de kwalen en peri kelen van een regime, dat men met zoo veel krachtsinspanning tot heil van gansch het volk heeft overwonnen. In de historie van Duitschland is het immers altijd maar slecht gesteld geweest met de continuïteit van geestkracht en ideeën, waarvoor thans deze „Führerschicht” gevormd wordt. Altijd weer opnieuw ontbrak een leidende groep, bereid en paraat om de erfenis van het verleden waardig over te nemen. Twintig jaar na den dood van den laat- sten Staufen-keizer trad in het Heilige Römische Reich de verbrokkeling in; 20 jaar na den dood van Frederik den Groote volgde de zware nederlaag der Pruisen bij Jena, 20 jaar na den dood van Bismarck bracht het verdrag van Versail les de vernedering van het Duitsche kei zerrijk. Altijd in Duitschland’s historie volgde op een hoogtepunt vrij spoedig weer een inzinking. Dit nu wil men voor de toekomst voorkomen; het instituut der Reichsschulen zal de mannen en vrouwen vormen, die de continuïteit der nationaaL socialistische wereldbeschouwing zullen kunnen waarborgen. Dit is, in het kort, de opzet en de bedoeling dezer scholen, van welk type er thans twee ook in Neder land zijn opgericht. Molenaar, die aan de Pauwenlaan 101 woont en kantoor houdt aan de Laan van Meerdervoort 271, trad op als directeur van de N.V. Administratiebank van On roerende Goederen en van de Bouw- en Handelmaatschappij „Festina”, terwijl hij tevens verzekeringen tegen ongevallen deed afsluiten onder den naam van de Westlandsche Verzekeringsbank en schuld brieven afgaf op naam van het Algemeen Administratiekantoor voor Binnenlandsche en Buitenlandsche Waarden. Men zal zich herinneren, dat reeds en kele jaren geleden de politie in onre een verwoeden strijd tegen zwendelonder nemingen met succes heeft gevoerd. Daar men meestal met geraffineerde lieden te doen heeft, wier administratie in vele ge vallen te wenschen overlaat, is de bewijs voering heel moeilijk. Dit is de oorzaak, dat Molenaar zoo lang ongestoord zijn praktijken heeft kunnen uitvoeren. Zijn strafregister was nog blanco, doch thans heeft men hem, op klachten van gedupeer den, in den kraag kunnen vatten. In de plattelandsgemeenten van Lim burg werden obligaties en schuldbrieven ten laste van bovengenoemde onderne mingen geplaatst. De koopers waren zeer eenvoudige, soms bejaarde, lieden, die heel dikwijls hun spaarduitjes offerden. De vertegenwoordigers van M. waren goed van den tongriem gesneden en door de aanlokkelijke, maar hoogst bedriegelijke praatjes van M.’s vertegenwoordigers, werden de menschen gemakkelijk tot af gifte van vrij hooge sommen bewogen, in ruil waarvoor zij dan stukken kregen van twijfelachtige waarde. Een drietal van deze vertegenwoordigers is door de politie in Maastricht aangehouden. In 1937 reeds hadden M.’s satellieten slachtoffers onder de Zeeuwsche bevolking gemaakt en werden deswege door de rechtbank te Middelburg tot gevangenisstraffen veroor deeld. Verwacht kan worden, dat nog meer ver tegenwoordigers gearresteerd zullen wor den. Zij hebben kans gezien, zooals bo ven reeds gezegd, om in een half jaar 250.000 in de kas van Molenaar te doen vloeien. Wanneer in de pers tegen M. was gewaarschuwd, werden de zaken op ’n anderen naam voortgezet. In dit verband waarschuwt de commissaris van politie, onder wien deze zaak ressorteert, met klem voorzichtig te zijn, relaties aan te knoopen met vertegenwoordigers van ge noemden Molenaar, die zelf, zooals oe- grijpelijk, in arrest is gesteld. Het kan toor aan de Laan van Meerdervoort is gesloten, terwijl de politie op de admi nistratie beslag heeft gelegd. gezelschappen niet ontbreekt, zich echter een toom voor bij activiteit, welke van de zijde van een be paalde groep artisten aan den dag wordt gelegd en wel in het bijzonder op het ge bied van het z.g. volkstooneel. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat in dezen tijd stukken ten tooneele kunnen worden gebracht, welke het aanschouwen zeker niet waard zijn, laat staan amuse ment beteekenen ErgerlijK is, dat de kleine man hiervan de dupe wordt. Hij toch ook mag verlangen, dat hem door middel van het tooneel, „kunst” geboden wordt. De practijk is. dat het een of ander gezelschap, bekend of onbekend, de hand weet te leggen op een stuk, dat druipt van sentiment, dat hiér en daar nog wat aan dikt om het effect te verhoogen en, om er een actueel tintje aan te geven, er Schla gers van films doorheen werkt en dit alle gaartje als „boeiend tooneelspel” opvoert. Meestal wordt getracht sociale misstanden aan te toonen, welke al lang uit den tijd zijn en, wanneer ze nog bestaan hetgeen niét denkbaar is een aanklacht betee kenen tegen maatschappelijke verhoudin gen. En de man met de bescheiden beurs, die ook eens „uit” wil en voor wien de .groote” schouwburg te duur is, moet deze waanzin, want dat is het toch, slik ken. Is het Nederlandsche repertoire van volksstukken dan 'zoo beperkt? Wij weten ons te herinneren, dat er vroeger volks stukken werden opgevoerd, die naar, in houd en uitvoering op hoog peil stonden en waarvan een voorlichtende en opvoo- dende kracht uitging. Waarom het toch steeds gezocht in het valsch-sentimenteele en in de holle rhetoriek? Waar blijft de ge zonde volkshumor? Humor bestaat niét uit mopjes op het kantje af slechte ver talingen van populaire filmmelodieën of veel geschreeuw Wij weten, dat iedere artist lid moet zijn van een Gilde. Dit lid maatschap geeft rechten, doch ook plach ten. Plichten ook tegenover de kleine lui den; misschien ligt hier een taak voor het betrokken departement om op de artis tieke uitingen van diverse tooncelgezel- schappen. die zich er vooral op toeleggen „volksstukken" te brengen, nauwlettend toe te zien. Nachtdienst DOKTERS 10 u. n.m. en 7 u v m Ziekenfondsleden oe no. 116364; zg. Stadspatiënten no 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) Ho. 115995. Familieleden en kennissen van de in Nederlandsch-Indië geïnterneerde N. S. B.’ers en sympathiseerenden, die voorko men op de lijst, afgedrukt in „Volk en Vaderland” van 13 Maart 1942, worden uitgenoodigd onder mededeeling van naam en voorletters, volledig adres en familie relatie, de volgende gegevens betreffende de geïnterneerden te verstrekken aan het hoofdkwartier der N.S.B., commissariaat Indische zaken, Zeestraat 76, den Haag: Laatst bekende woonplaats, beroep, leef tijd, gehuwd of ongehuwd, aantal en leef tijd der onverzorgde kinderen, eventueel andere persoonlijke omstandigheden, plan nen tot repatrieering. Een lijst van geïnterneerden zal op aan vraag worden toegezonden. Deze oproep geldt niet voor de belanghebbenden, die zich reeds schriftelijk of mondeling met genoemd hoofdkwartier in verbinding hebben gesteld de opheffing van den Britschen invloed in het Naburige Oosten zelf en in alle overige landen de vrijheid en onafhan kelijkheid zal brengen. Egypte neemt, afgezien van zijn militaire beteekenis, geografisch, cultureel en politiek een be voorrechte positie in. De toekomst vftn Egypte zien alle Islamietische en Arabi sche volken met bijzondere belangstel ling, gezien hun nauwe betrekkingen met Egypte. Ik ben er zeker van. dat Egypte, dat in het bezit is van het Suezkanaal, op grond van zijn onafhankelijkheid en zijn vriendschap met de Asmogendheden de beste garant zal zijn voor de vrijheid en veiligheid van dezen internationalen waterweg. Alle Arabische landen hebben op verschillende wijze geleden onder het Britsche imperialisme en het hardnekkig bestreden. Een miilioen van vele mil- lioenen Arabieren in een klein deel van het Arabische vaderland heeft niet de vereenigde macht van Engeland en het jodendom gevreesd, maar heeft vele jaren zoo standvastig en onverschrokken' gestreden tegen hen, dat de levende kracht van 'de Arabische nationale be weging daarmede aan den dag gebracht werd. Tegelijk werd daardoor het pres tige van het Britsche Rijk, dat berust op tyrannie en onderdrukking, gevoelig ge troffen. De Arabische natie, die evenzeer als de Asmogendheden onder den ge- weldvrede van Versailles heeh geleden en die de bewondering van de Asmo gendheden tijdens haar strijd om de vrij heid heeft verworven, ziet in de in Egypte oprukkende strijdkrachten der Asbondgenooten die haar helpen haar ketenen af te werpen en zich te bevrijden van vijanden. Ik ben er zeker van. dat Egypte en alle overige Arabische landen in het Naburige Oosten hun nationale doel in volledige vrijheid en souvereini teit bereiken FOEKA{ I SI Dl RA Hl In een te Praag gehouden massa-be- tooging, die de sluiting vormde van een sinds 8 Juni gehouden reeks openbare bijeenkomsten in de groote steden van Bohemen en Moravië, heeft de voorzitter der regeering van het Protectoraat, dr. Krejci, bekend gemaakt, dat de plaats vervangende Rijksprotector den over Bo hemen en Moravië afgekondigden uitzon deringstoestand heeft opgeheven. In zijn toespraak, die mede werd aan gehoord door president dr. Hacha, ver klaarde Krejci o.a. nog, dat geen eerlijke Tsjech voortaan nog gehoor schenken kan en mag aan de vijanden van het Duitsche Rijk en allerminst aan den erfvijand van het Tsjechische volk, den gekochten ver rader Benesj. Vervolgens hield de minister van pro paganda, Moravec, zich bezig met de volksverraders, die van Londen uit te vergeefs probeeren het Tsjechische volk tegen Duitschland op te hitsen. Het nor male leven, dat thans in Bohemen en M»- ravië wordt hervat, aldus de minister beteekent voor het Tsjechische volk te vens een reeks van verplichtingen. Het Tsjechische volk moet zich n.l. niet al leen ontdoen van de verraders, doch ook allen Uit zijn gelederen verwijderen, die in het verleden, dat niet terugkeert, ver stard zijn. Men zal hard zijn tegen elk een, die op een verantwoordelijken post onder zich wanorde, onduidelijkheid of bedrog duldt. Derhalve verklaart de pro- tectoraatsregeering onomwonden, dat de opheffing van den uitzonderingstoestand niet beteekent, dat Duitschland morgen in Bohemen en Moravië nieuwe kuipe rijen door verraders en agenten van Be nesj zal toelaten.. I Telefoon 1163U0 (.zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 u,ro No- '2duu Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 s Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tol. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263- Boekh. J. B. v. Seters jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 De plannen voor de invoering van het zevende en achtste leerjaar zijn thans in eer. vergevorderden staat van voorberei ding zoodat men nog in den loop van de maand Juli de wettelijke regeling, welke op 1 September zal ingaan, tege moet kan zien. Dit vernamen de V.P.B. van den secretaris-generaal van Opvoe ding. Wetenschap en Kultuurbescher- ming, prof, dr J van Dam. tijdens een vraaggesprek Telkens wanneer aan een lagere school na 1 September de nieuwe cursus begint, aldus prof, van Dam, wordt er dus een 8ste leerjaar aan ons onderwijs verbon den en tegelijkertijd wordt de leerplicht met een jaar verlengd. Op dezen regel zullen echter vermoedelijk twee uitzon deringen van toepassing zijn en wel de volgende 1. Het departement van O., W behoudt zich het recht voor, ontheffing te verleenen als een kind totaal niet in de gelegenheid is om een geschikte school te bezoeken 2. als een kind op 14-jarigen leeftijd nog niet verder is gekomen dan de vijfde klasse der lagere school. Het ligt thans in de bedoeling, dat het 7de en 8ste leerjaar zullen worden samengevat tot een apart soort onderwijs, een afzonderlijk instituut, tevens een nieuw schooltypehet voortgezet gewoon lager onderwijs. In elke gemeente zuilen de kinderen der verschillende scholeh na het door- loopen van de zesde klas zooveel mogelijk in centrale scholen voor voortgezet ge woon lager onderwijs worden onderge bracht, natuurlijk zoowel openbare als bijzondere scholen. Alleen in gevallen, dat dit niet moge lijk zou blijken, zullen de zevende en achtste klasse aan de bestaande lagere scholen zelf verbonden worden. Het onderwijs, dat in het 7de en 8ste leerjaar gegeven wordt, zal het volkskind vooral klaar moeten maken en vormen voor de maatschappij. Daarom zal dit on derwijs dan ook in de eerste plaats aan de eischen der praktijk moeten voldoen. Het leerprogramma bevat de gewone vakken, welke ook het gewone L.O. onderwijst, doch vooral in praktischen zin. Voorts zal er nog handenarbeid aan worden toege voegd, terwijl de meisjes onderricht in huishoudelijk werk krijgen. Tenslotte krij gen de Nederlandsche en de Duitsche taal in deze twee leerjaren een extra goede beurt, terwijl er ook veel aandacht aan lichamelijke opvoeding besteed zal wor den. Ten aanzien van de kwestie der aan sluiting van het lager onderwijs bij andere typen van onderwijs, merkte prof van Dam, in verband met het 7de en 8ste leer jaar nog op, dat het Nijverheidsonderwijs zich, wat de jongens betreft, zal aanslui ten op het 7de leerjaar. Voor de meisjes (huishoudscholen) gaat dit niet; daar vindt de overgang van het lager- naar het nij verheidsonderwijs plaats na de 6de kias Wel zullen echter aan het nijverheidson derwijs in het vervolg bijzondere eischen gesteld worden waar het algemeen vor mende vakken betreft. Het ligt in de bedoeling, dat de land bouwscholen zullen aansluiten bij het 8ste leerjaar. afgelegd, waarin hij o.m. zegt: De geweldige overwinningen DuitschItaliaansche troepen groote vreugde gewekt in het geheele Oosten en in het bijzonder bij alle Ara bische volken. Deze overwinningen heb ben de bewondering van alle Arabieren voor generèal-veldmaarschalk Rommel, voor zijn geniale strategie en de dapper heid der formaties der Asmogendheden vergroot, aangezien zij in den strijd tegen de gemeenschappelijke vijanden, Engeland en het jodendom, benevens tegen het gevaar van het bolsjewisme werden bevochten, dat na de bezetting van Iran nabuur is geworden van de Arabische landen. Algemeen gezien zul len deze successen een groot effect heb ben op het resultaat van den oorlog, want zij brengen Engeland’s nederlaag in dezen oorlog dichterbij en beteekenen het begin van het einde van het Britsche Rijk. Egypte, dat het Engelsche imperia lisme ruim 60 jaar uit eigen ervaring kent en vastberaden en intransigent be strijdt, heeft geen dag den strijd voor zijn vrijheid en onafhankelijkheid ver geten. Egypte, dat zonder vrees tegen Engeland is opgestaan, zelfs toen dit in 1919 het hoogtepunt van zijn macht had bereikt, vat de berichten van de huidige gebeurtenissen met groote voldoening op en weet, dat het oogenblik gekomen is om zich definitief van de vreemde heer schappij té bevrijden en de onafhanke lijkheid van de Nijldelta te verwezen lijken. Egypte weet zonder twijfel, dat President Roosevelt heeft het wets ontwerp voor een oorlogscrediet ten be drage yarr bijna 50 milliard dollar onder- teekend Een deel van dit bedrae is di- rec‘ voor bewapeningsdoeleinden en voor materiaalleveranties. aan de bondgenooten der Ver. Staten bestemd. Binnenkort zal de financieele commissie besprekingen houden over de dekking van deze be dragen. VIJANDELIJKE STRIJDKRACHTEN VERNIETIGD Naar het Opperbevel der Weermacht meldt zijn ten Westen van Sebastopol vijandelijke strijdkrachten vernietigd, die op een landtong waren gevlucht De ver nietiging van deze strijdkrachten vol trekt zich. Ten Zuiden van Sebastopol werd de badplaats Omega bezet en de zuivering van het terrein voltooid. De luchtmacht mengde zich in deze gevechten. Bommen van zwaar kaliber troffen de uit gemotoriseerde en be spannen voertuigen bestaande colonnes en brachten den vijand zware, bloedige verliezen toe. Talrijke voertuigen bleven brandend op de wegen van het berg achtige gevechtsterrein liggen. Nieuwe zware treffers troffen de in allerijl ge graven veldstellingen van den vijand, alsmede talrijke tot kazematten ver sterkte huizen, waar de vijand zich pro beerde te verschansen. Door scheeraanvallen jachtvliegtuigen leden vijandelijke strijdkrachten nieuwe liezen aan menschen en materiaal. Tege lijkertijd werd de zuivering van het stadsgebied van Sebastopol stelselmatig vöortgezet De Fransche admiraliteit, brengt de voorwaarden in herinnering, waarop de Frsfnsche vloot, die in de wateren nabij Alexandrië voer, na den wapenstilstand in de Egyptische haven werd geïnterneerd en deelt de volgende nadere bijzonder heden mede Tijdens den oorlog opereerden de En- gelsch-Fra.ische vloten gezamenlijk, zoodat men vaak gemengde eskaders aantrof. Al dus bestond op 21 Juni 1940 het Fransche eskader van Alexandrië uit deze bodems: het slagschip „Lorraine”, de kruisers „Du- guay-Trouin”, „Duquesne’,, „Tourville”, „Suffren”, de torpedojagers „Fortune”, „Basque” en „Forbin” en de onderzeeër „Protée”. Bij den wapenstilstand lagen de Fran sche eenheden achter in de haven voor anker. Zij kregen bevel naar Frankrijk terug te keeren. De Engelsche admiraliteit verzette zich hiertegen en dreigde de schepen tot zinken te brengen. Na onderhandelingen tusschen admiraal Godefroy en den Engelschen admiraal Cunningham, werd de volgende regeling getroffen: de oorlogsbodems zouden te Alexandrië voor den duur van den oorlog worden geïnterneerd. Een gedeelte van hun brandstof, alsmede de onmisbare be- wapeningsondérdeelen zouden worden ont scheept. De schepen zouden echter niet worden bezet noch onder controle worden gesteld. Op grond van deze schikking is deze toestand tut op heden dezelfde. Slechts zijn de oorspronkelijke bemanningen door het repatrieeren van reservisten en zieken tot op een derde geslonken. Tn den sector van de Zwarte Zee heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers op 2 Juli met goede uitwerking, schepen en de haveninstal laties van Toeapse. Noworosiisk en Anapa aangevallen. In Toeapse werden een mijnenveger tot zinken gebracht en 8 tot 10 kust vaartuigen in brand geworpen. In Nowo rosiisk beschadigden de Duitsche vlieg tuigen een torpedojager zwaar, transportschip van 10.000 brt transportschip van 4000 brt. eveneens beschadigd. Op het transportschip ontstonden door bommen van zeer zwaar kaliber groote branden. In Anapa werden 2 bolsjewistische tor pedojagers van ongeveer 800 tot 1000 <on door bommen getroffen, waardoor zij in brand vlogen. 2 Kleine koopvaardijsche pen werden eveneens zwaar getroffen en bleven met slagzij liggen De haven installaties. van genoemde plaatsen wer den eveneens zwaar geteisterd door de Duitsche bommen. Vele aanlegsteigers kunnen door de bolsjewieken niet meer worden gebruikt. In Noworosiisk werd een drijvend droogdok zwaar bescha digd, zoodat het onbruikbaar is Churchill’s jongste rede in het Lager huis was de meest pessimistische, welke hij tot dusver heeft gehouden maakte een aanzienlijk matteren indruk De redevoering was in haar opzet gelijk aan die, welke de En gelsche premier na zware nederlagen als Singapore, heeft uitgesproken. De cata strofale gebeurtenissen poogde hij, even als te voren, op handige wijze op ande ren af te schuiven. Het resultaat van zijn reis naar Washington ging hij met stil zwijgen voorbij, terwijl het Engelsche volk verwacht had, dat hij concrete din gen zou hebben weten aan te bieden. Daarentegen poogde hij het Lagerhuis zoet te houden met voorspiegelingen over een toekomstige, sterkere Amerikaansche hulp. Churchill bleef bij zijn oude metho de om catastrofes te camoufleeren en het volk de angst op het lijf te jagen, dat zijn heengaan de komst van een dicta tuur zou beteekenen. Hij poseerde aan het slot van zijn rede opnieuw als de eenige redder van het Britsche volk uit de hui dige hachelijke situatie. Hij plaatste het Lagerhuis voor het alternatief: Churchill handhaven óf de dictatuur. De premier bleef geheel in zijn rol als dramatische figuur, terwijl hij de verantwoordelijke man is voor de vele nederlagemen ram pen, welke het Engelsche Rijk gedurende dezen oorlog hebben getroffen. Uit het parleméntaire debat trad hij tenslotte zelf naar voren als dictator. Ook al zou het Imperium er bij ten gronde gaan, Churchill zal blieven. Kenmerkend was tijdens het debat de uitlating van het Lagerhuislid Mac Govern. Deze noemde Churchill het „meest onverzoenlijke en aanmatigende lid van het Lagerhuis. Hij zeide voorts, dat de regeering-Churchill „noch den vrede te behouden, noch den oorlog te voeren weet” De scherpe critiek tegen Churchill richtte zich vooral tegen de vereeniging van het premierschap en de functie van minister van Defensie in zijn hand. Al gemeen heerschte groote ontstemming in de Engelsche pers en onder het publiek over het noodlottig verloop van den oorlog. Men meende, dat de premier een te groeten invloed op de oorlogvoering en daarmede de verantwoordelijkheid voor nederlagen en successen op het slagveld direct op zich genomen had. Het onvermijdelijke resultaat van dien toestand was het gevaar, dat Engeland het Midden-Oosten zou verliezen. Chur chill heeft met het opzij schuiven van Ritchie een zondebok aangewezen, maar ook de wisseling van commando heeft de onrust onder het volk niet kunnen doen bedaren. Libye werd het kerkhof van de militaire reputatie van Engeland. Wil son. Wavell, Cunningham en Ritchie zijn daar te kort geschoten. Zij werden in Engeland geacht bekwame militaire aan voerders te zijn, doch het verouderd systeem, waar zij aan vastgeklam.pt zaten, deugt niet in den modernen oorlog. Een jaar geleden verklaarde Churchill in het Lagerhuis: „Nooit mag Engeland Egypte verliezen.” Iets dergelijks zeide hij en kele weken vóór de catastrofe ook van Singapore. De Britsche oorlogvoering in Noord- Afrika schoot te kort en opnieuw beging men de groote fout, den tegenstander te onderschatten. Zelfs de „Times” drong er herhaaldelijk op aan, dat Churchill zijn functie van minister van Defensie aan een ander zou overdragen. Het blad stelt de vraag, waarom men na 3 jaren oorlog er nog steeds niet in geslaagd is om wapenen te fabriceeren, welke met die der Duitschers op één lijn staan. De Lagerhuisdebatten hebben vele fou ten op het gebied van strategie en ge brek aan het beste oorlogsmateriaal bij de Engelschen aan het licht gebracht. Desondanks gaf het parlement opnieuw zijn steun aan het regime, dat voor de vele tekortkomingen aansprakelijk ge steld had moeten worden. De oorzaak van de jongste ontwikkeling in de binnen landsche Britsche politiek is vooral hier in te zoeken, dat die politiek volkomen verlamd is door de catastrofe in Noord- Afrika. Dat het tooneel momenteel een tijd van hoog-conjunctuur doormaakt, is een even verrassend, als tot dankbaarheid stem mend verschijnsel. Men behoeft er de agenda der theaters maar op na te slaan, om te ervaren, dat het aan activiteit der 1__. Er doet bedenkelijk symp- al die verhoogde Het Sovjet-legerbericht van 3 Juli (middernachtsbericht) erkent officieel de inneming van Sebastopol en wel 50 uur na de publicatie van het Duitsche extra- bericht over den val der vesting, meldt het D.N.B.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1