V '1942. No. '18225. 0 DE RIJKSCOMMISSARIS IN ZEELAND VERDUISTEREN i. Dinsdag 7 Juli. Gas- en electriciteits- rantsoenen p K’ Nederlandsche provincies" van De gevechten in Egypte Aanvallen rondom El Alamein V Nederlands stem aan het Oostfront DE VERKOOP VAN DAMES KOUSEN UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN STAMKAARTEN ZIJN GEEN ONDERPAND v. 10.02 u. nam. tot 5.27 Uitvoer van paarden naar Duitschland verboden 4 -- DE VOETBALCOMPETITIE- INDEELING Een bijzondere uitzending van den N. 0. Voortaan aan een maximum gebonden Generaal-Veldmaarschalk von Rundstedt in Nederland Telefoonverkeer met het Duitsche Rijk Egypte voor de Egyptenaren Rijksbureau voor Textiel grijpt in „Een edelsteen in de parelketen Li COURANT slechts l de Rijks- zeer vroeg uur reeds een bedrijf in Vlis- OPROEP VAN KAILANI (Ziekendien^) I REGELING VAN ARBEIDSVOORWAAR DEN VOOR WERKNEMERS OP DUIT* SCHE MILITAIRE WERKEN. hun zullen Zij Een brievenbus met „verduisterings- rand”, de nieuwste creatie van de posterijen. (Polygoon-Hof) v.m., onder v.m., on- HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en ..Letterk B -1. A-- -T. - Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pt.'Afz. nr. 6 c.,lr. p. p. 10 c. De val van Sebastopol. Linksde eerste tanks aan de haven. Rechts het station, waar hevig om werd gevochten. (Hoffmann-P.K, Mentz en P.K. Kurschat) 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 i de Volharding Het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland wijst er op, dat alle uitvoer van paarden uit Nederland naar Duitschland verboden is. Deze maat regel treedt onmiddellijk in werking, over treding wordt streng gestraft. Uitvoervergunningenkunnen worden verleend door het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland. Verzoeken om uitvoervergunningen moe ten daarom schriftelijk worden geritht tot den Bevelhebber der Weermacht in Neder* la Ad. De A.D.O.-supporters hebben hun club een kampioens- vlag aangeboden. Eerste rij v.l.n.r.: Wim Tap, voorzitter H. M. Choufoer. Koek. P. Eversteyn, J. Eversteyn, Choufoer, Loof, Martens en B. Tap. Tweede rij, vanaf 2de persoon v.l.n.r.: Neuteboom. de Jong, Roosenburg. Vreken en v. Kampen. (Polygoon-Meyer). mnd. ..Letterk Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Al zien de dames er in den tegenwoordi- gen tijd geen been meer in om zonder kousen uit te gaan, toch hebben de meeste van haar er grif een paar uur wachten voor over om een paar te bemachtigen. Temeer daar niet ieder been zonder kousen gezien kan worden. Maar in de laatste weken kregen de dames de kous op den kop en het leek wel of er geen dameskou sen meer waren Het moet velen dames wel een wrang grapje van de overheid geleken hebben, dat wel bonnen werden aangewezen, maar dat er geen kousen be schikbaar werden gesteld. Maar daarin hebben zij zich toch vergist. Er zijn wel degelijk zooveel kousen, dat iedere geldige kousenbon ingewisseld kan worden tegen een paar kousen. Alleen de kousen wer den niet ten verkoop aangeboden. Gros siers, modehuizen en winkels in dames- artikelen de goeden niet te na gespro ken hielden de kousen liever vast dan ze te verknopen.”Het Rijksbureau voor Textiel heeft echter ingegrepen. In een tiental groote plaatsen is de verkoop van dameskousen op Dinsdag verplicht ge steld. Fabrikanten, grossiers en directies van modemagazijnen en winkels is ver zocht medewerking te verleenen. Deze me dewerking is in de meeste gevallen loyaal gegeven, zoodat de beruchte stok achter de deur niet van zijn.plaats behoefde te komen. Ambtenaren van het Rijksbureau hielden toezicht op den verkoop. De dui zenden dames, die zich in de rij schaar den, konden over het algemeen vlot gehol pen worden. Van enkele magazijnen hoor den wij. dat de voorraad daar wel zoo is, dat ook op andere dagen dameskousen verkocht kunnen worden. Naar wij vernamen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat ook voor andere tex- tiêlgoederen, indien blijkt, dat zij achter- gehouden worden, een regeling als vobr de dameskousen met ingang van heden is ingevoerd, tot stand zal komen. Waarschuwing Economische Rechter Het blijkt een wijd verspreide gewoonte te zijn van verhuurders van carriers en fietsen stamkaarten in onderpand te ne men, wanneer zij deze vervoermiddelen verhuren. Te begrijpen is, dat een onder pand gevraagd wordt, aangezien carriers en fietsen een groote waarde vertegen woordigen en niet gemakkelijkdoor nieu we te vervangen zijn. Op de zitting van hedenmorgen heeft de Economische Rech ter te Den Haag, mr. de Vries echter ge waarschuwd, dat het niet geoorloofd is stamkaarten in onderpand te vragen of te geven. Zij. die het toch doen, stellen zich aan straffen bloot. Het bestuur van den Nederlandschen Voetbal Bond heeft de heeren O. de Vries (voorzitter), W. M. Klarenbeek (secretaris), H. A. J. Bockmeulen, J. Feddema en B. J. Weenink in een com missie benoemd welke tot taak heeft een nieuwe competitie-indeeling te ont werpen. M a a n7 Juli qp 2.09 4.14 n.m.; 8 Juli op 2.32 5 der 5.15 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen tC -- *- Ziekenfondsleden no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (7 Den Haag) No. 115995. lichtte de restauratie van het stadhuis toe, waarna dr. Labouchère de aandacht ves tigde op een nieuw plan ten aanzien van de restauratie van dit kostelijke Middel- burgsche monument. De Rijkscommissaris stelde herhaaldelijk vragen over de onder havige onderwerpen, gaf zijn opvatting van verschillende moeilijkheden te ken nen en bleek tot in onderdeden met den herbouw van Middelburg vertrouwd te zijn. Op de interessante besprekingen volgde een rondwandeling door de-binnenstad om de tot nu toe bereikte resultaten te be kijken en om ter plaatse indrukken te verzamelen aangaande de mogelijkheid enkele problemen nader tot een oplossing te brengen. Evenals in de andere gemeen ten trok in Middelburg het hooge bezoek veler aandacht. Zaterdagmiddag boden de 'Beauftragte voor Zeeland en mevrouw Münzer den hoogen gast en een aantaLvooraanstaande Duitschers en Nederlanders uit Zeeland in de oude ridderhofstede Der Boede een thee en een concert aan. De Rijkscommissaris deed alle gasten aan zich voorstellen en onderhield zich met verschillenden hunner over Zeeuwsche aangelegenheden. Alvorens het concert te doen aanvangen, heeft de heer Münzer zijn vreugde over het verblijf van den 'Rijks- commissaris in Zeeland uitgesproken, en ook prof. dr. Goedewaa’gen hartelijk wel kom geheeten in de provincie Het concert werd verzorgd door de vio liste Maria Neuss en graaf Wasdehlen piano, die op voortreffelijke wijze een zeer belangwekkend programma ten gehoore brachten. Na het concert heeft de heer J. Dekker gemachtigde van den leider der N.S.B. voor Zeeland, den Rijkscommissaris na mens de N.S.B. in dit gewest dank ge bracht voor zijn belangstelling in Zeeland, en hem een waardevol boekwerk over ad miraal Michiel de Ruyter aangeboden. Tenslotte volgde Zondag een rondrit door Walcheren, des middags een vaartocht ^iaar Zierikzee en vervolgens op Schouwen een bezoek aan tal van gemeenten. Na dezen laatsten tocht heeft de Rijks commissaris dfen gevolmachtigde zijn bij zondere, erkentelijkheid voor zijn verblijf in Zeeland befuigd en de terugreis naar den Haag aanvaard. Bij de gevechten in Noord-Afrika is het den Duitschen en Italiaanschén troepen, naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht mededeelt gelukt, aanvallen van vijandelijXe tanks, die in het midden van de El Alamein-stellingen gericht waren op de bres, welke door de troepen der Asmogendheden was geslagen, af te weren. Daarbij werden verscheidene Amerikaansche tanks vernietigd Duit sche gevechts- en torpedovliegtuigen steunden de gevechten van de Astroepen door, aanvallen op vijandelijke troepen concentraties in het gebied ten Zuiden vaij El Alamein. De autocolonnes welke het ravitailleeringsverkeer tusschen het kustgebied en de aan den Noordelijken rand van het Cattara-dal verschanste Britten in stand trachtten te houden, werden herhaaldelijk met zware bommen bestookt. In de poet munitie en benzine geladen colonnes ontstonden talrijke branden en ontploffingen. Verscheidene batterijen luchtdoelgeschut, welke in het steenachtige, slechts met kreupelhout be dekt? terrein ten Zuidoosten van El Alamein waren ingegraven als verdedi ging tegen de Duitsche eri Italiaansche pantserformaties, werden door bomtref- fers buiten gevecht gesteld. In luchtgev?chten werden door Duit sche jagers 5 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 4 van het type Spitfire, neer geschoten. Van militaire zijde wordt medegedeeld, meldt het D.N.B. Op het Noord-Afrikaansche oorlogstoq- neel hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Britsche autoconcentraties ten Zuiden van El Alamein aangevallen. Verscheidene branden werden waargenomen. Andere Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben een vliegveld ten Zuiden' van Alexandrië met goede uitwerking gebombardeerd. De haven van Suez was ook gisteren weer het doelwit van Duitsche gevechts vliegtuigen. Duitsche jagers schoten in dezen sector 5 Britsche vliegtuigen neer. singen was bezichtigd. De wederopbouw van Middelburg In Zeeland’s hoofdstad vond n.l. een bijeenkomst plaats, die bptrekking had op dén Wederopbouw van deze stad. Aan deze bijeenkomst namen o.a. deel prof. dr. T. Goedèwaagen, s?cr.-gen van Volksvoor lichting en Kunsten, prof dr. G. A. S. Snijder, president van den Cultuurraad, dr. J. Kalf en prof. v. d Steur van Rijks- monumentenzorg, ir. W. Munster, gevol machtigde voor het Wohnungs- und Sied- lungswesen en bouwinspecteur, de waar nemend commissaris der provincie, de burt gemeester van Middelburg, mr. dr J. van Walré de Bordes, de directeur van de stichting „Herbouw Middelburg”, ir. P. Verhagen en enkele vooraanstaande archi tecten. De burgemeester begroette de aanwezi gen, in het bijzonder den Rijkscommissaris en gaf een overzicht van de financieele en andere problemen, die aan den her.' bouw van Middelburg zijn verbonden. Ir. Verhagen behandelde de architectonische gedelten van den herbouw, ir. v. d. Steur PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) 1 65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. RecL 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) 0.57, Dienstaanb 0'38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv, „Br bur. v. d. bl.” 10 c meer Blijkens de Staatscourant van 6 Juïï heeft het college van Rijksbemiddelaars, in aansluiting aan de regeling van ar beidsvoorwaarden voor werknemers op de vliegvelden, een regeling van arbeids voorwaarden vastgestèld voor werknemers die werkzaam zijn bij Duitsche militaire werken met uitzondering van vliegvelden, en onderhouds- en kleine herstellingswer ken aan gebouwen. De regeling geldt voor de werknemers in het bouwbedrijf in rui men zin (waaronder begrepen het straat- makers-, schilders-, steen- en houtgraniet- en stucadoorsbedrijf en het zwarte corps) en voor chauffeurs.. De werknemers zijn ingedeeld in geschoolden, geoefenden en ongeschoolden; de provincies in Nederland zijn in 4 loongebiedan verdeeld. Voor ge schoolde- volslagen werknemers bedragen de uurloonen 6656 cent, voor geoefenden 6049 cent en voor ongeschoolden 5644 cent. Voor chauffeurs zijn de weekloonen (berekend naar een 60-urige werkweek) bepaald op 37.50 tot ƒ32.50. Ook voor jeugdige werknemers van 18 jaar af zijn loonen vastgesteld. Bij ybeid in tariefloon moet de gemiddelde werknemer een uur- inkomen verdienen, dat de vastgestelde uurloonen met 10 pCt. overschrijdt. Ver der mag een werkgever aan 30 pCt. van de geschoolden een prestatietoelage beta len van 10 pCt. van het uurloon, en aan 30 pCt. van de geoefenden en ongeschool den een prestatietoelage van 5 pCt. Ver der bevat de regeling bepalingen betref fende extra toeslag bij overwerk” en bij nacht- en Zondagsarbeid, vergoeding van I reiskosten en vergoeding van verblijfkos-1 ten aan gehuwden. De regeling treedt "in I werking met ingang van de loonweek, waarin Maandag 13 Juli a.s. valt., w Telefoon 116300 (zeven yfnen)BJJREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Ciro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3. Tel. Een flottielje Duitsche mijnenvegers op patrouille in de Noordelijke wateren. XAtlamtic'Holland-P.K. Hirche) Gisteren had via den Nederlandschen Omroep een merkwaardige uitzending plaats Ver weg, aan het Oostfront veel ver der. weg dan goed is voor menigen Neder lander, die zoo gaarne de prachtige instel lingen van.de Sovjets beschouwt, maar nog lang niet vër genoeg weg voor het welzijn van het Nederlandsche volk en zijn cultuur staan Nederlandsche man! nen. Zij dammen den Sovjethel in en wer pen alles terug, wat tracht de „zegenin gen” van het communisme achter het front te brengen Met millioenen anderen houden zij de wacht Schouder aan schou der toch niet volkomen gelijk! Immers een Duitscher. een Roemeen, ,een Italiaan of. welke andere volken daar ook staan en medestrijden, zij weten, dat er’ een Volk achter hen staat, dat met hen strijdt, met hen lijdt en straks ook met hen over wint. En al mag het dan ook zijn, dat de Nederlandsche soldaat daarginds wel vrien den achter zich weet, den steun, die' uit gaat van een volksgemeenschap, bezit hij niet. Mag dit zoo blijven? Moeten de 10,000 vrijwilligers, die ginds goed en bloed, op het spel zetten, opdat wij zullen kunnen leven en werken, alleen blijven staan met of zonder hun familie en vrienden? De N.O. zond twee wagens naar het Oost front, twee reportagewagens, opdat het de stem van het front, van hèt Nedertandsche front dus, zou kunnen brengen, direct hier aan het Nederlandsche volk. Dat van dit nobele werk de familieleden van de. strijders in de eerste plaats geno ten, zal niemand onbillijk achten. Want zoodra de reportagewagwis klaar waren met hun eerste uitzending, heeft de N.O. het Vrijwilligerslegioen uitgenoodigd om in de studio van deze uitzending getuige te zijn. Tevens waren hierbij de naaste familieleden uitgenoodigd van hen, wier stem men zou vernemen in deze serie pla ten. Want niet allen waren in de gelegen heid om de verschillende directe uitzen dingen te beluisteren. Een ernstige, doch met blijdschap ge- ladenè stemming vervulde de zaal, toen de heer A. van Hees, in korte bewoordin gen het doel dezer uitzending aanduidde. Hierna was het woord aan den directeur- gèneraal van den N.O., dr. ing. W. 4- Her- weyer, die met enkele medewerkers van zijn bureau de uitzending bijwoonde. Spr. heette in de eerste plaats den comman dant van het Vrijwilligerslegioen Neder land, welkom, die persoonlijk van zijn be langstelling voor dit werk blijk was komen geven. Tevens heette hij de vertegenwoor digers van de Nederlandsche S.S. welkom, terwijl een bijzonder hart'elijke groet den familieleden der frontstrijders gold. Voort gaande, wees spr er op, dat er ook enkele stemmen zullen weerklinken van hen, die reeds hun leven ten offer brachten. Staan de gedachten de aanwezigen hen, die door het offer van hun Jeven getuigden van hun onwankelbaar vertrouwen in het Nationaal-Socialisme en in de toekomst dér Germaansche volken. Na dit plechtig oogenblik zette de di- recteur-generaal zijn rede voort: „Het Nationaal-Socialisme is strijdbaar qn blijft niet terneergeslagen staan bij hen, die vielen. Hun offer werd niet gebracht om ons te verschrikken, maar om het voort leven van het volk mogelijk te maken. Daarom willen wij dezen middag bele ven in den stijl van het Nationaal-Socia lisme, waartoe strijdmuziek en -zang de platen met groeten afwisselen. Hierna was het woord aan de mannen der P.K en aan de strijders, die door hen werden ingeleid. Aller stemming getuigde van den beyvusten wil en het vaste ver trouwen tot en in de overwinning. Al mo gen hier ook velen zijn, die geen begrip hebben voor de opoffering, welke die man nen zich getroosten, zij weten te staan als vertegenwpordigers van het volk in Ne derland. Treffend was de sterke gemeenschaps band, die uit hun groeten sprak; de een voud en het zichzelf wegcijferen ter wille van het groote geheel. Otto Hendriks en zijn mannen zorgden af en toe voor een gepaste afwisseling, terwijl de heer van Hees enkele gedich ten voordroeg, onder meer een van een der strijders, dat hem een paar weken tevoren was toegezonden. Voor de pauze aanving, sprak de com mandant van het Vrijwilligerslegioen Ne derland, generaal Seyffard, nog een enkel woord. Hij prees den moed van de man nen, die huis en haard verlaten hebbén om het te verdedigen tegen het grootste ge vaar, dat het ooif had bedreigd. Dit geldt evengoed voor de eerste groep van het Legioen, die heden juist een jaar geleden vertrok als voor het W.A.-regiment, dat later volgde. Spr. getuigde van de ontroering, die ons allen doortrilt, wanneer wij de stem men van de strijders hooren, maar ook, van de dankbaarheid, wanneer zij vol ver trouwen spreken van hun spoedige terug komst in een vrij Europa. Ook na de pauze werden de series pla ten Sfgewisseld door de strijdliederen van Otto Hendriks, waarvan er enkele werden medegezongen onder de bezielende leiding van den heer van Hees. Van dezen mid dag werd eveneens een reportage gemaakt, opdat „de onzen” aan het front mogen ervaren, dat met hen wordt medegeleefd. Tevens had de omroep van de gelegen heid, dat de familieleden bij elkaar wa- ren, gebruik gemaakt om hen de groeten te laten uitspreken aan hun verwanten aan het front, waarvan door velen een dank baar gebruik werd gemaakt. Het hoofd van den staatspolitieken dienst van den N.Odé heer Swart, zorg de voor de organisatie van het geheel. In de komende maanden zulleh deze uitzen dingen worden herhaald, zoodat alle front strijders de gelegenheid krijgen om zich aan hun familie en aan hun volk te laten hooren. Deze uitzendingen zullen tijdig worden aangekondigd. het verblijf den Rijkscommissaris in Zeeland vormde zijn bezoek aan Middelburg, dat Zaterdagmorgen plaats vond; nadat op een De uitreiking van voedingskaarten 8e periode (12 Juli t.m. 8 Aug.), Tabaks- en Sigarettenkaarten 8e en 9e periode en Extra-Rantsoenbonnen Vaste Brandstoffen voor groote gezinnen, welke plaats vindt in den Dierentuin, geschiedt morgen als volgt912 Schievink t;m. van de Sluis1214van der Sluis t.m- van Spanje1417 uur Spanier t.m. einde S en Ta t.m. Taal I. In de voormalige gemeente Doos duinen (Alidastraat 5) zijn morgen van 9 tot 17 uur aan de beurt: Soethout t.m. einde S en Ta t.m. Trompert. Tevens zal daarbijzoowel in den Die rentuin als in de Alidastraat (L.) gelegen heid zijn tot het inleveren van aanvraag formulieren tot het verkrijgen van een schoenenbon. De directeur van het Rijkskolenbureau maakt bekend, dat de moeilijkheden in de kolenvoorzienlfrg der gas- en electrici- teitsbedrijven hem noodzaken verdere maatregelen te treffen om het gas- en electriciteitsuerbruik te verminderen. Een van deze maatregelen bestaat in het vaststellen van maximum-rantsoenen voor gas en electrieiteit voor gezinnen. Aan de gas- en electriciteitsbedrijven zijn hiertoe instructies verstrekt. Aan de hand hiervan en van de beschikbare ge gevens zullen deze (de gewijzigde rant soenen) zoo spoedig mogelijk aan de des betreffende verbruikers bekend gemaakt worden. Slechts in zeer bijzondere ge vallen kan hiervan worden afgeweken. Reeds thans wordt medegedeeld, dat argumenten als extra-lessen, werkzaam heden gedurende de avonduren, afzonder lijke werkkamers voor studeerende kin deren, niet tot een hooger rant soen zullen kunnen leiden. wi aj«| nujoi uc unon i i i vi, i ouuo) i¥ v ixuiiiuvi m, i ii, w, mu uiinigi v» ivvmh, w. 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r.t Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F O. Couvée, v Hoyteihastr. 66 Tel.721187 Generaal-Veldmaarschalk von Rund stedt heeft in de laatste dagen in Neder land vertoefd en in gezelschap van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland, Generaal <Jer vliegers Fr. (Christiansen en andere hooge officieren, een bezoek ge bracht aan de troepen van alle deelen der Weermacht. pij deze gelegenheid heeft hij ook de nieuwe vej-sterkingswerken en zware bat- terijstellingen in het kustgebied bezich tigd. De vroegere minister-president van ■Irak, Rasjid el Kailani, heeft een oproep' gericht tot de Egyptenaren waarin hij zegt tot hen te spreken als een strijder, die voor het zelfde doel heeft gevochten waarvoor ook de Egyptenaren hebben gestreden en die aan het hoofd staat van .een natie, die van gelijken bloede en ge lijke traditie is als de Egyptenaren. Zoowel voor Egypte als voor Irak is Engeland steeds de arglistige en doode lijke vijand geweest, die zich «voordeed als vriend, maar verderf beraamde. Hoe veel leed heeft Engeland niet sedert 60 jaar over Egypte gebracht. De Arabische naburen en zusterlanden lijden echter met Egypte ongelooflijk leed. Wanneer de Engelschen in nood verkeeren. be loven zij alles; zoodra hun doel is be reikt, dan zijn alle beloften vergeten dan tellen alleen hun eigen belangen. Arg list, wraak en een reeks oorlogen en op standen was het lot der Arabieren onder de gehuichelde Engelsche vriendschap. Thans is het uur der bevrijding voor het eeuwige Egypte gekomen. De zonen van den Nijl moeten thans de vaan der' vrij heid en zelfstandigheid door hun land dragen. De Egyptenaren zullen weer meesters van Egypte zijn. Zij zullen Egypte den ouden roem der Arabieren en van den Islam hergeven. Zonen van Egypte, aldus Kailani, gij hebt thans een gelegenheid, die nooit terugkeert, het is de laatste étappe van den bevrijdings- strijd en het eerste teeken van de over winning en de vrijheid. Bedenkt, dat wanneer de Engelschen Egypte verlaten, hun kracht ten einde is. Het Suezkanaal moet Egyptisch worden. Egypte valt de eer te beurt, baanbreker te zijn in den Arabischen vrijheidsstrijd. Het Haagsche Museum voor het Onderwijs ontvangt per jaar pl.m. 80.000 bezoekers waarvan 35.000 kinderen. Bij de „wilde dieren”. Polygoon-Meyer), Met ingapg van 1 Juli j.l. valt het telefoonverkeer van Nederland met het protectoraat Bohemen en Mora- vië, het Generaal-Gouvernement, de Elzas, Lotharingen en Luxemburg onder de zöne- regeling, welke geldt in het verkeer met Duitschland; het aantal zone’s wordt ech* ter van vijf tot vier teruggebracht. Rijksminister Seyss-Inquart heeft van Donderdag tot en met Zondag in Zee land vertoefd, met het doel zich per soonlijk van de toestanden in dit gewest op de hoogte te stellen. Zeeland, in elk jaargetijde een van de bekoorlijkste gedeelten van Nederland, is in den voorzomer wel op zijn aantrekke lijkst. Mede dank zij het fraaie zomer weer, dat de reis van den Rijkscommissa ris door Zeeland heeft begunstigd, is zijn verblijf in deze provincie tot iets zeer bijzonders geworden, hetgeen dr. Seyss- Inquaft even voor zijn vertrek tot uiting deed komen, toen hij dit gewest een edelsteen in de parelketen van Neder landsche provincies noemde. Donderdagmiddag bereikte minister met klein gevolg per auto de grens tusschen Noord-Brabant en Zee land, waar hij werd verwelkomd door den heer W. Münzer, Beauftragter voor Zee land, en den heer Korte, referent voor sociale aangelegenheden. Vervolgens werd naar Yersek? ge reden. Hier maakten de waarnemend commissaris der provincie, mr. P. Diele- man, en de burgemeester van Yerseke, de Ijeer H. G. J. Gunning, hun opwach ting bij den bezoeker. Tijdens het op onthoud in het Zeeuwsche oesterdorp heeft de Rijkscommissaris zich uitvoerig over de oester- en mosselcultuur doen voor lichten. -De heer I. Willemse toonde zijn bekende verzameling schelpen, die op de oestercultuur betrekking heeft. De bur gemeester gaf een overzicht van de moei lijkheden, waarmede deze cultuur te kampen heeft en van de eischen, welke zij stelt. Na deze inleiding begaf het ge zelschap zich aan boord van het oester- vaartuig Yerseke 28 van gebr. Padmos, waarmede naar de oesterperceelen werd gevaren om den Rijkscommissaris daar een inzicht in het zoogenaamde korren, d.i. het visschen naar oesters, te geven. Na het korren werden de opvarenden uiteraard in de gelegenheid gesteld, hun kennismaking met het zeebanket, en nu versch uit de Schelde gevischt, te her nieuwen. Bij het vertrek uit Yerseke wa ren de auto’s van den Rijkscommissaris en zijn gevolg omstuwd door belangstel lenden. Van Yerseke werd naar Wemeldinge gereden, waar de Rijkscommissaris den bekenden vluchtheuvel op het grondge bied van oud-burgemeester Wabeke be klom, van waar men een prachtig uit zicht op het Zuid-Bevelandsche land- schap heeft. Burgemeester Willemse licht te een en ander toe en de 80-jarige oud- burgemeester F. Wabeke Az., een der laatste Zeeuwsche burgemeesters die het Zeeuwsche costuum zijn blijven dragen, deelde mede, wat zooal over het ontstaan van den vluchtheuvel bekend is. De tocht leidde vervolgens over Ka- pelle en Kloetinge, langs de uitgestrekte Bevelandsche boomgaarden, over Goes en Middelburg naar Kouderkerke, waar de Rijkscommissaris ten huize van den heer Münzer, in gezelschap van een- klein aan tal genoodigden, den avondmaaltijd ge bruikte. De tweede dag van het verblijf was aan Zeeuwsch-Vlaanderen gewijd. Na een prachtigen tocht per extra boot over de Westerschelde werd koers gezet in de richting van de Zeeuwsch-Vlaamsche kust. In Bteskens nam de waarn. com missaris der provincie, mr. P. Dieleman, plaats in de auto van den Rijkscommis saris. ten einde dezen tijdens den tocht van voorlichting te dienen. Het eerste oponthoud gold de gemeente Retranche- ment, waar het hooge gezelschap onder leiding van\burgemeester A. I. Leen- h.outs de resten van de oude wallen be zichtigde en kennis'nam van de restaura- tie-plannen. Vervolgens werd naar IJze«- dijke gereden, n.l. naar de hofstede van den heer Dovelaere, een der bekendste fokkers' van het Zeeuwsch-Vlaamsche trekpaard. Deze fokker had zijn waarde vol paardenmaterigal feestelijk uitgttost opgesteld. De zware, schonkige merriesr behoorend tot het allerbeste, dat het Zeeuwsche koudbloed voortbrengt, boden een zeldzaam aantrekkelijken aanblik. De Rijkscommissaris liet zich tal van bij zonderheden over het gebodene geven en bezichtigde ook de stallen, waar o.a. een veulen-tweeling was ondergebracht. Nadat met het veer Perkpolder Hansweert, Zuid-Beveland weer was bereikt, leidde de rondreis naar Kat- tendijke en Goes. In Kattendijke werd een bezoek gebracht aan het groote landbouw bedrijf, de Wilhelminapolder. In Goes ver- 0 toefde de Rijkscommissaris een oogenblik op de eere-begraafplaats van de Weer macht en bezichtigde daarna onder-leiding van burgemeester Lenshoek enkele Goesche merkwaardigheden. Een der hoogtepunten van van den Rijkscommissaris

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1