rfw iW No. 18226. 1942. DE AANVAL OP HET CONVÖOI IN AANVULLING STRAFPROCEDURE DE NOORDELIJKE IJSZEE VERDUISTEREN VOOR DUITSCHE GERECHTEN Woensdag 8 Juli. g| ‘f ’1 28 van de 38 schepen vernietigd 8 Amerikaansche generaal in Engeland 8 Turksche ministerpresident overleden Arrestaties van Duitschers in Costa Rica Erkenning van Duitsche beslissingen in burgerlijke en handelszaken Opgaven nieuwsbladen en tijdschriften X Nederlanders X L 1 ii 1 HAAGSCHE COURANT I in kort geding, alsmede beslissingen en 1 x 1 kunnen geschie- den 4 uur, weken doorbrengen, krijgen volop gelegenheid haar huishoudelijke beslomme ringen voor een tijdje te vergeten. (V.N.P.-Bouvet) 10.00 uur, 13; waarde van de bevochten te dingen. v. 10.02 u. nam. tot 5.28 a. v.m. J Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende de erkenning en tenuitvoerlegging van Duitsche beslissingen in burgerlijke en handelszaken. Hierin wordt bepaald, dat de beslissin gen in burgerlijke en handelszaken van de burgerlijke gerechten in het Duitsche Rijk, met inbegrip van het Protectoraat Bohemen en Moravië, welke aldaar in kracht van gewijsde zijn gegaan, worden erkend. Niet erkend echter worden beslissingen De Newyorkschë radio meldt, dat Roo sevelt generaal-majoor Eisenhower heeft benoemd tot opperbevelhebber van de Amerikaansche luchtstrijdkrachten in En geland. Geweldig succes van Duitsche vliegtuigen en duikbooten Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht deelt nog dë volgende bijzonder heden mpde qpitrent het groote succes van Duitsche Tuchtstrijdkrachten en duik booten in de Noordelijke Ijszee: In den ochtend van den 2en Juli wer den voor de eerste maal 38 koopvaarders, geëscorteerd door zware zeestrijdkrachten, torpedojagers en corvetten, gesignaleerd in de Noordelijke IJszee, wadr zij in Oos- tèlijke richting voeren. Op den middag van dézen dag vielen de Duitsche 'gevechtsvliegtuigen voor de eerste maal aan. Ofschoon de oorlogsschepen dezen aanval beantwoordden met hevig afweervuur van hun luchtdoel- en scheeps- artillerie en verscheiden vijandelijke vlieg tuigen ter beveiliging boven het convooi cirkelden, braken de gevechtsvliegtuigen door deze versperring heen. Een vracht boot, die aan den *buitenkant der formatie voer, werd reeds in het eerste stadium van den aanval zoo zwaar getroffen, dat zij buiten den gordel van escorteerenöe strijdkrachten stil bleef .liggen. Op 4 Juli tegen half 9 ’s avonds werden de koopvaarders, die in 5 rijen voeren, ten Noordoosten van hét Bereneiland 'aange houden. De Duitsche toestellen naderden op 80 meter hoogte in verscheiden golven. Na enkele minuten barstte een vrachtboot, zwaar getroffen door 2 bommen, uit el kaar én zonk. De overige vaartuigen, die tanks, vlieg tuigen en munitie aan boord hadden poog- in hotel Turksche Saydam, Maan: 8 Juli op 2.32 v.m., onder 5.15 n.m.; 9 Juli op 3.02 v.m., on der 6.17 n.m. 13 Juli N.M Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 iZ v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst □en Haag) No. 115995. In totaal werden zoodoende door de luchtformaties van kolonel-generaal Stumpff tot dusver 19 koopvaarders van 122.000 ton in totaal tot zinken ge* bracht. Tevens werden door duikbooten 9 vijandelijke schepen van 70.400 ton in den grond geboord. Van 6 daarvan kon den de namen worden waargenomen. Vier van deze schepen hadden gepant serde gevechtsauto's, vliegtuigen, re- serve-onderdeelen voor tanks en vlieg- tujgen, motorvoertuigen en munitie aan boord. In drie gevallen brachten duikbooten schepen tot zinken, die door aanvallen der luchtmacht waren beschadigd. Het convooi werd door de aanvallen van de Duitsche duikbooten uit elkaar gejaagd. Met de 28 schepen van 192.400 ton in totaal, die door gevechtsvliegtuigen en onderzeeërs tot zinken waren ge bracht, en met het oog op de lange reis van Amerika en Engeland door de gevaarlijke IJszee en op de buiOinge- woon waardevolle lading de beste vaartuigen waren, ging een hoeveel heid van 250.000 ton oorlogstuig ver loren. Rotterdam, Til- X ïn den afgeloopen nacht is Pera-Palast te Istanboel de minister-president. dr. Roefik aan hartverlamming overleden. Saydam was aan het einde der vorige week naar Istanboel gekomen om verschil lende besprekingen te voeren, o.a. over de voorziening van het land. Zijn gezond heidstoestand was* toen goed. De president van den staat heeft den minister van Binnenlandsche Zaken. Fikri Tuezuer. voorloopig belast met de lei ding van de regeering. Pantsersoldaten rusten het gevecht.- (Weltbild-Polygoon-P.K, Etzold) VERORDENING DE DUITSCHE MACHT VOOR Biezen schoenen de nieuwste mode. Kijkje in een fabriek te Waalwijk. (Polygoon-Sagers) zette Nederlandsche gebied geldende recht uitdrukkelijk verboden is. itechtskrachtige Duitsche uitspraken, die voor erkenning in aanmerking komen, worden door het Ne derlandsche gerecht uitvoerbaar verklaard op een voorstel, dat moet worden ingediend door bemiddeling van het bureau van den Rijkscommissaris (commissaris-gene- raal voor bestuur en justitie); Het gerecht onderzoekt in dit verband slechts, of. de voorwaarden voor de erkenning aanwe zig zijn en of de rechtsgeldigheid der be treffende uitspraak in den vereischten vorm is bewezen (artikelen 8 tot 9). Door de uitvaardiging dezer verordening wordt thans ook de wederkeerigheid in het verkeer met het Duitsche Rijk gewaar borgd. Dit beteekerrt dat rechtsgeldige Ne derlandsche uitspraken in civiel- en han delszaken onder gelijkluidende voorwaar den in het gebied vap het Duitsche Rijk worden erkend en ten uitvoer gelegd kun nen worden. Artikel 10 bepaalt, dat voor dergelijke Nederlandsche uitspraken aller eerst een voor-gezien-verklaring van den Rijkscommissaris (commissaris-generaal voor bestuur en justitie) en daarna een bevestiging van rechtsgeldigheid moet worden verkregen van het gerecht, dat de uitspraak gedaan heeft. Ter verduidelijking van deze zijde der executiebepalingen. kan gewezen worden op een voorbeeld van een geval, dat voortaan zonder moeilijkheden kan worcen opgelost: Een Nederlandsch arbeider werkt sedert maanden in Duitschland. Daar hij geen onderhoudskosten betaalt aan zijn familieleden, die daarop recht hebben, hebben dezen een rechtsgeldig vonnis'van het bevoegde Nederlandsch ge recht tegen hem verkregen. Dit vonnis kon tot dusverre in het Duitsche Rijk niet geëxecuteerd worden, zoodat de betaling der onderhoudskosten uit de verdiensten van den Nederlander in Duitschland niet kon worden afgedwongen. Voortaan is het zonder meer mogelijk, de rechthebbenden door executie van dit vonnis in Duitsch land onmiddellijk aan hun recht te helpen en hun economisch bestaan uit de ver diensten van den Nederlander ook tegen diens wil te verzekeren. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m M (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. f 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /Ü.57. Dienstaanb. f 0 38 Pers, gevr ƒ0.48 Adv. ..Br bur. v. d. bl.” 10 c meer PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl." en Letterk Bijbl.’’’ ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95 Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr p p. 10 c In het kader der maatregelen tegen de burgers der As-mogendheden heeft regeering van Costa Rica, naar uit Sart José wordt gemeld, de arrestatie van alle Duitsche burgers be^plen. Het. grootste gedeelte zou naar concentratiekampen worden overgebracht. Te Aalten is het derde Moedertehuis in Gelderland van den Nederlandschen Volksdienst in gebruik genomen. De moeders, die hier een vacantie van drie den in zig-zag-koers de bommen' van de Duitsche vliegtuigen te ontgaan, maar nog 3 andere transportschepen van 21.000 ton in totaal zonken brandend tusschen de drijvende ijsschollen. Tijdens dezen aanval werden 11 andere koopvaardijschepen van meer dan 50.000 ton zóó zwaar beschadigd, dat zij de reis niet Ronden voortzetten en brandend of met zware slagzij achter het convooi ble ven liggen, waar zij voor een deel het slachtoffer werden van de aanvallen der duücbooten. Verscheidene dezer door de luCntaanvallen zwaar getroffen vrachtsche pen werden nog in den loop van den nacht door de bemanning verlaten en drijven stuurloos rond in de Barentszee. Den 5en Juli trof de Duitsche luchtmacht de sche pen, die' omstreeks 700 k.m. ten Noorden van Moermansk. langs den rand van het pakijs voeren, bijzonder vernietigend. Deze koopvaarders, die over een afstand van 300 k.m. waren verdeeld, poogden afzon derlijk in Oostelijke richting te ontkomen. Bij dezen aanval, die op den middag a krijging van een vonnis van tenuitvoer legging of door een aanvraag tot executie tracht te verkrijgen, verklaart het gerecht of de voorzitter van het gerecht, dat de beslissing in kracht van gewijsde is ge gaan. Deze verklaring wordt slechts afge geven, wanneer de beslissing is voorzien van het visum van den Rijkscommissaris voor hét bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor bestuur en justitie). De betreffende partij vraagt het visum aan door bemiddeling van den secretaris-generaal van het departement van Justitie. Déze verordening trad gisteren in wer king. v WIJZIGING DER BETREFFENDE RECHTERLIJKE STRAFZAKEN Verder bevat het Verordeningenblad eerf derde verordening van den Rijkscomm*is- saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, houdende wijziging en *aanvulling der vêrordening no, 52/1940 betreffendo-de Duitsche rechterlijke macht voor straf zaken. Naast enkele aanvullingen betreffende de procédure 'voor het landgerecht en hooggerechtshof wordt hierin o.m. de vol gende nieuwe bepaling opgenomen„In dien de verdachte aangehouden is en zijn onmiddellijke berdthting noodzakelijk ge acht wordt, kan de vordering tot vaststel ling van de terechtzitting voor de "bijzon dere rechtbank mondeling worden inge steld en behoeft geen schriftelijke vorde ring tot vervolging te worden ingediend. In deze gevallen behoeven geen termijnen té worden'in acht genomen”. In den vijfden titel van de verordening werd tot dusver bepaald, dat de Duitsche procureur-generaal in het bezette Neder landsche gebied ten aanzien van in kracht van gewijsde gegane vonnissen van het landgerecht en het hooggerechtshof bin nen een jaar bij den Rijkscommissaris e*n verzoek kan indienen om vernietiging, ter wijl na zoodanige vernietiging het hoogge rechtshof na hernieuwde mondelinge be handeling beslist met inachtneming van de rechtsopvatting, wélke in een motiveering van de vernietiging gegeven is. -Deze vijfde titel zal thans als volgt lui den: „Acht de Rijkscommissaris voor het bezette NedeHandsche gebied een vonnis in kracht van gewijsde var; een Duttsch gerecht wegens een fout bij de toepassing van het recht op de vastgestelde feiten on gerecht, of bestaan ;ndere gewichtige re denen tot twijfel aan de juistheid van een vonnis in kracht van gewijsde van een Duitsch gerecht, welke een nieuwe terecht zitting en beslissing terzake noodzakelijk doen schijnen, dan kan hij, binnen een jaar, nadat het vonnis in kracht van ge wijsde is gegaan, een nieuwe terechtziU ting voor den bijzonderen senaat van het Hooggerechtshof bevelen. Op grond van het bevel van den Rijkscommissaris neemt de bijzondere senaat van het Hoogge rechtshof een nieuwe beslissing terzake. Beveelt de Rijkscommissaris de nieuwe behandeling wegens een fout bij de toe passing van het recht op de vastgestelde feiten, dan is de bijzondere senaat gebon den aan de rechtsopvatting, welke de Rijkscommissaris in het betreffend!) geval in zijn bevel opneemt” Toelichting Van bevoegde zijde wordt op bovenge noemde verordeningen de volgende toe lichting gegeven: De verordening van den Rijkscommis saris no. 52/1940 over de Duitsche compe tentie in strafzaken is in een derde wijzi gingsverordening (verordening no. 70/’42) op enkele punten aangevuld ter bespoedi ging van de procedure. Vooral van belang is, dat het gerechtelijke besluit tot aan hangig maken van een zaak wegvalt. In de plaats daarvan vormt thans de acte van beschuldiging van het Openbaar Ministe rie den grondslag voor de behandeling der zaak in het hoofdproces. Door een tweede voorschrift kan de Landesrichter voortaan straffen tot 15 jaar tuchthuis opleggen. Onder bepaalde voorwaarden, die in de verordening opgesomd worden, kan de Rijkscommissaris binnen een jaar na het rechtsgeldig worden van het vonnis van een Duitsch gerecht het opnieuw aanhan gig maken van het hoofdproces bij’ den nieuwen bijzonderen senaat van het Ober- gericht gelasten. De in de laatste twee jaar meermalen gewijzigde verordening no. 52/1940 is in de thans geldende redactie door de ver ordening no. 71/1942 opnieuw afgekondigd Tot dusverre werden Duitsche gerech telijke uitspraken in civiele en handels zaken in den regel in Nederland niet er kend, waardoor zij hier geen onmiddellijke uitwerking door middel van executie kon den hebben. In het algemeen was het tot dusverre noodig, een eisch, waarover een gerecht in Duitschland reeds beslist had, hiér opnieuw in te dienen. In het proces voor den Nederlandschen rechter konden dan alle kwesties, die in Duitschland reeds beslist waren, opnieuw opgeworpen en onderzocht worden. Vólgens het in het in ternationale rechtsverkeer geldende be ginsel der wederkeerigheid, konden dus ook in Duitschland Nederlandsche vonnis sen die rechtsgeldig waren, niet onmiddel- lijk executable verkjaard worden en tegen de veroordeelde partij ten uitvoer gelegd worden. Tengevolge van het steeds levendiger wordende handels-' en economische ver keer tusschen het Duitsche Rijk en het be zette Nederlandsche gebied en de drukke uitwisseling van Nederlandsche werk krachten naar Duitschland werd deze toe stand van beide zijden in toenemende mate als een ongewenschte en tijdroovende be lemmering gevoeld. De onderhandelingen. die daarom reeds sedert geruimen tijd ge voerd zijn om, een oplossing te verkrij gen op den grondslag van wederkeerig heid, hebben thans haar neerslag gevon den in de heden gepubliceerde verorde ning van den .Rijkscommissaris over de erkenning en executie van Duitsche uit spraken in civiele en handelszaken. In artikel 1 van de verordening wordt het beginsel uitgesproken, dat alle uit spraken der civiele gerechten van het Duitsche Rijk met inbegrip van het Pro tectoraat Bohemen en Moravië, die daar rechtsgeldigheid 'hebben verkregen, wor den erkend. De artikelen 2 tot 7 sluiten de erkenning in bepaalde gevallen uit, b.v. voor uitspraken in beslag-, faillisse ment- en accoordzaken. of wanneer de er kenning der rechtsgeldigheid in tegen spraak zou zijn met de uitspraak van een Nederlandsch gerecht, resp. wanneer door de uitspraak een handeling zou worden afgedwongen, die volgens het in het be- van den 5den over grooten afstand werd gedaan, werden nog 8 schepen na duik en scheeraanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen van het type JU 88 in den grond geboprd. Twee vaartuigen van 14.000 ton tezamen liepen zoo zware schade op. dat de bemanning in de red dingsboeien ging en de schepen aan hun lot overliet. Bovendien brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een zwaren Ameri- kaanschen kruiser tot zinken. Zeereddingsvliegtuigen, die over de resten van dit voorheen 38 schepen tel lende convooi heenvlogen, brachten een vrij groot aantal Amerikaansche zeelie den in veiligheid en namen hen gevan gen., Even na 7 uur ’s ochtends werden de overblijfselen van dit zwaar geteisterd convooi opnieuw gebombardeerd. Een brandend koopvaardijschip, dat talrijke vliegtuigen, als deklading had, zonk na een scheeraanval van een Duitsch ge vechtsvliegtuig. Bovendien werd nog een vrachtschip van 7000 ton door bommen op achter- en voorschip, nadat het had. vlam gevat, in den grond geboord. Na de installatievan burgemeester Boelens te Vledder werden volksdansen uitgevoerd. (Holland-van Buiten) Bij het Nederlandsche Legioen. Pakjes uit het vaderland worden ver deeld. (Henkels-SiS.P.K. Brantsen) Het departement van Volksvoorlichting en. Kunsten, afdeeling Perswezen, ves tigt, ter voorkoming van ingrijpende maatregelen ten aanzien van de betrok ken bedrijven de aandacht op de bij zijn schrijven nr. 1037, P.W., opgelegde ver plichting aan de leiders van grafische bedrijven en copiëerinrichtingen om uiterlijk vóór of op 22 Juli 1942 aan de afdeeling Perswezen van het departement onder inzending van een exemplaar der betrokken nieuwsbladen en tijdschriften een schriftelijke opgave in te dienen van alle nieuwsbladen en tijdschriften, welke door hen worden gedrukt en/of uitge geven. Onder „nieuwsbladen” en „tijdschrif ten” worden verstaan drukwerken, welke met tusschenruimten van ten hoogste drie maanden in voortdurende opeenvol ging verschijnen zonder dat de verkrij- gipg daarvan tot een bepaalden kring van. personen beperkt is. Onder „drukwerken” worden verstaan alle voor verspreiding bestemde ver menigvuldigingen van geschriften of il lustraties, welke op een voor, massaver- menigvuldiging geëigende wijze zijn ver vaardigd. Behalve de dagbladen, moeten dus alle nieuwsbladen en tijdschriften van welken vorm of welke verschijningswijze ook, dus weekbladen, maandbladen. 14-daag- sche bladen, driemaandelijksche bladen, geïllustreerde bladen, kerk-, school-, sport- of .vereenigingsbladen, dus ieder blad zonder eenige uitzondering onder bovenbedoelde opgave worden begrepen. Een aanvoerder een Duitscpen stoottroep. Blijdschap over het succes staat op zijn gezicht te lezen. (Atlantic-Holland-P.K. Schmidt-Scheeder) •telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb.. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Ir., Theresiastr. 108a, Tel, 772444; Boekh. F D. Couvée, v Hovtemastr. 66 Tel.721187 procedures ter zake van faillissement of surseance van betaling. Evenmin wordt een beslissing erkend, i wanneer bij overeenkomstige toepassing 1 der Nederlandsche bevoegdheidsbepalin- gen een gerecht in het Duitsche Rijk tot het doen van uitspraak niet bevoegd zou zijn geweest. Indien de in het ongelijk gestelde ge- F daagde Nederlander of Nederlandsch on- derdaan is en in het rechtsgeding niet is 1 opgekomen, wordt de beslissing slechts erkend, wanneer de dagvaarding of be schikking, welke den rechtsingang in leidt, aan hem of aan zijn tot inont- vangstneming 'gemachtigden vertegen woordiger persoonlijk of door bemidde ling van de daartoe bevoegde Nederland sche instanties is beteekend. Een beslissing wordt ook niet erkend, wanneer daarin met betrekking tot een Nederlander of een Nederlandsch onder- daan bij de beoordeeling der handelings- bekwaamheid, der wettelijke vertegen woordiging, eener familie- of erfrechtelij- l ke verhouding, dan wel een verklaring 1 van afwezigheid of vermoedelijk overlij den, niet Nederlandsch materiaal recht, met inbegrip van het Nederlandsch inter nationaal privaatrecht, is toegepast, voor zooëer de beslissing bij toepassing van dit recht voor een Nederlandsche partij gun stiger zou zijn geweest. Verder wordt een beslissing niet er- kend, voor zoover de erkenning in te genspraak zou zijn met de rechtskracht van een beslissing van een Nederlandsch gerecht. Tenslotte heeft geen erkenning plaats van een beslissing, wanneer daardoor kan worden gedwongen tot een handelen of nalaten, welke evenals die afdwin ging volgens het in het bezette Neder landsche gebied geldende recht uitdruk kelijk verboden zijn. Voor zoover beslissingen dienen te wor den erkend, worden zij op verzoek uit voerbaar verklaard, onder voorwaarde, dat hij in het Duitsche Rijk uitvoerbaar zijn. IHet verzoek tot uityoerbaarverklaring 'wordt door bemiddeling van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied (commissaris-generaal voor be stuur en justitie) bij het bevoegde gerecht ingediend. Indien een der partijen de tenuitvoerleg- ging van een Nederlandsche beslissing in I het Duitsche Rijk door èen geding tot ver- Door de nauwe samenwerking tusschen de Duitsche luchtmacht en de Duitsche duikbooten wordt het bolsjewistische front met blijvend gevolg verzwakt, terwijl an derzijds de Duitsche Weermacht en haar bondgenooten door dezen nieuwen krach- tigen slag, toegebracht in .de Noordelijke Ijszee, merkbaar worden ontlast. De aanval op net Anglo-Amerikaansche convooi in de Noordelijke IJszee is de grootste slag, waarin Duitsche lucht- en zeestrijdkrachten ditmaal vliegtuigen en duikbooten samenwerkten in een actie ter zee. Van het convooi van 38 schepen werden bij de herhaalde aanval len er niet minder dan 28 in den grond geboord, terwijl een zware Amerikaan sche kruiser, die ter begeleiding was meegegqan, ook naar den kelder is ge zonden. De aanval begon op 2 Juli in de wateren tusschen Noordkaap en Spits bergen, op ongeveer 400 mijlen van de Noorsche kust. In de volgende dagen werd het convooi door steeds zwaarder slagen getroffen en de rest van het con vooi wordt nog steeds door de Duitsche strijdkrachten achtervolgd en aangevallen. Waar thans reeds 't grootste deel van dit convooi is vernietigd, lijkt het erop, dat bij de hernieuwde aanvallen nog slechts enkele schepen zullen kunnen ontsnap pen; waarschijnlijk is zelfs, dat het ge- heele convooi ten ondergang is gedoemd, □o kostbare lading aan vliegtuigen, pant serwagens, munitie en levensmiddelen, welke bestemd was voor het Sovjetleger, zal vermoedelijk nooit haar haven, ^r- changelsk, bereiken, maar op den bodem der zee terechtkomen. Deze nieuwe prestatie van de Duitsche lucht- en zeemacht, wijst er op, dat de groote verwachtingen, welke de bolsjewie ken koesterden van de hulpverleening van Anglo-Amerikaansche zijde, tot illusie worden gemaakt. □e slag op de Noordelijke IJszee valt samen met nieuwe groote gevechtspresta. ties van de Duitschers en hun bondgenoo ten te land, aan het Oostfront. Ook hier wordt een illusie verstoord, n.l. die, dat de Duitsche stootkracht na de lange afmattende wintercampagne zou zijn verminderd. Integendeel hebben de val van Sebastopol en de groote veldslagen bij Koersk en Charkof bewezen, dat de aan- vals- en stootkracht van de Duitschers eerder nog toe- dan afgenomen is. Over een breed front is het Duitsche pantser wapen. gesteund door de luchtmacht tot het offensief ten Oosten van Koersk en Charkof overgegaan. Na doorbraak door de bolsjewistische stellingen werd in 5 da gen op een breed front de rivier de Don bereikt. Gisteren zijn de Duitsche troepen den Don overgestoken en hebben Woronesj, een industrie-stad van ongeveer 300.000 inwoners, ten O. van den Don, veroverd. Het overtrekken van den Don is een nieu we gevechtsprestatie, welke ongetwijfeld nog door vele andere zal worden gevolgd. De groote beteekenis van de Jongste Duitsche wapenfeiten in het Oosten blijkt ook duidelijk uit verschillende uitlatingen van vijandelijke en neutrale zijde. Radio Londen vergeleek Woronesj met Alexan- drië, welke laatste stad voor de Engel- schen van evenveel waarde is als Woronesj voor de bolsjewieken. Amerikaansche persstemmen zeiden, dat de Duitsche op- marsch in Rusland ernstige bezorgdheid in de Ver. Staten had gewekt. Militaire experts twijfelden er niet aan, dat de Duitsche strategie gericht was op de af snijding van den spoorweg MoskouRos- tof. De „New York Times" schreef, dat het groote Duitsche zomerofftjnsief was be gonnen en dat Duitschland in het Oosten den geallieerden in militair opzicht verre de baas is. De Zwitsersche „National Ztg” wees op den ernst van de Duitsche doorbraak aan den Don. Reuter meldde uit Londen: „Aan het Russische front is het Duitsche offensief thans in vollen gang. Het ligt voor de hand, dat het Russische opperbevel afhan kelijk is van den spoorweg MoskouWo ronesjRostof". In al deze commentaren wordt de na druk gelegd op den hachelijken toestand voor de bolsjewieken, geschapen door de Duitsche doorbraak en op de groot; be- toekenis van Woronesj en den thans be dreigden spoorweg naar Rostof. Nu Wo ronesj in Duitsche handen is, zal men aan geallieerde zijde spoedig trachten op de groote zege, sterk al uit voor 10-7’42, 10.00 café den Hout, 4 weg. e 11-7’42, io.oo Deutsches Haus; 16.00 uur, Til- 4 X burg, Werkliedenvereeniging, Tuin- X straat 68. 12-7'42, 10.00 uur, den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; X X 16.00 uur, Eindhoven, Huis Maria, e Kruisstraat 13-7’42, 10.00 uur, Roermond, X N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61; 16.00 X X uur", Arnhem, Weberstraat 16 b. <- 14-7'42, 10.00 uur, Hengelo, Deut- sches Haus; 16.00 uur, Meppel, X X hotel Westerbeek, Woldstraaf. o X 15-7'42, 10.00 uur, Groningen, con»erthuis, Poelestraat; 14.00 uur, X Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed- strosti 16-7’42, 10.00 uur, Amsterdam, school, lepenweg 13; 16.00 uur, 4 X Utrecht, Wehrmachtheim, Maria- e plein. X 17-7’42, 10.00 uur, Amersfoort, 4 Pol. Durchgangslager, Appelweg. X 18-7’41, 10.00 uur, den Haag, café den Hout, Bezuidenhoutscher 4 weg. X Aangenomen worden mannen van X 17 tot ,40 jaar, tenminste 1,65meter lang, voor den duur van den oor- 4 X log, voor twee of voor vier jaar. X Voor onderhoud der familie, voor o zoover het kostwinners betreft, wordt gezorgd. 4 Bewijzen voor vrij vervoer van 4 de plaats van inwoning naar de keuring kunnen worden aange- X vraagd bij de Erganzungsstelle Nofdwst, den Haag, Stadhouders- laan 132. Vervoerbewijzen voor de terugreis worden bij de keuring, X of men wordt goedgekeurd of niet, uitgereikt Plicht en eer dwingen den man te strijden voor het behoud van zijn leven en voor een beveiligde 4 X toekomst van zijn gezin en zijn 4 volk. Dat doel kan echter door nietsdoen 6n ijdel gepraat nooit j bereikt worden. Het feit dat vele 4 4 jonge Nederlanders metterdaad medewerken, heeft bewezen, dat ook zij willen helpen bij den op- 4 X bouw van het nieuwe Europa. Wilt 4 gij u dan nog afzijdig houden, Nederlanders? Uw dappere kame- raden strijden aan het Oostelijk 4 X front tegen het bolsjewisme en het jodendom. Voor u allen bestaat de gelegen- 4 heid, in de afdeelingen der Waffen- 4 4 SS of van het Vrijwilligerslegioen Nederland mede te helpen aan de vernietiging van dezen wereld- 4 vijand. Strijdt ook gij mede voor een nieuw Europa, voor een betere X toekomst van uw eigen land en X X volk. Aanmeldingen den bij: Erganzungsambt der Waffen-SS, X X Erganzungsstelle Nordwest, den 4 Haag, Stadhouderslaan 132. De eerstvolgende keuringen voor de Waffen-SS en het Vrijwilligers- 4 4 legioen Nederland zijn vastgesteld 4 als volgt: uur, den Haag, X Bezuidenhoutsche- 4

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1