De Duitsche Vacantiespreiding overwinningen een succes Hl I 1942. Donderdag 9 Juli. No. 18227. OUDE FLESSCHEN HEBBEN WAARDE Ui te# Z5S ra* b/ VERDUISTEREN o. 10.01 a. nam. tot 5.29 a. v.m. Maan: 9 Juli op 3.02 v.m., onder 6.17 n.m.; 10 Juli op 3.34 v.m., on- i der 7.15 n.m. 13 Juli N.M. w-w jr IT/ Ww NOTITIES Richtlijnen voor vacantiegangers De taak van Eisenhower Fransche arbeiders in HOUDT UW STRATEN REIN! Terugwijkende vijand rusteloos achtervolgd Duitschland Britsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland Vrijwilligers zullen krijgsgevangenen I aflossen Japansche aanval op het eiland Horn Vergelijking tusschen Britsche en Duitsche berichtgeving Alleen schoenenbonnen 1 B Het koopen van serviesonderdeelen Artikel van Dr. Göbbels Nederlandsch schip getorpedeerd PR Het duikbootgevaar Verzending van pakjes naar het front Geen nieuw zonder inlevering van oud Het aangevallen convooi COURANT de kleine Ook sluiting inleveren! (Foto Vox) i J Wilt u zoo goed zijn uw pijp weg te bergen. Sir Ze doet te veel aan een duikboot denken. Onze commandant is er al beroerd van geworden héden ontstonden, paalde praktijken De zender van New York meldt, dat Dinsdag 16 Japansche bommenwerpers het tusschen Australië en Nieuw Guinea ge legen eiland Horn en het daar aangelegde vliegveld hebben aangevallen. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki’*, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p, met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., h. p. p. 10 c. Ten behoeve van personen boven de negen jaai worden tot nader te bepalen datum geen bonnen IA voor gewone schoe nen verstrekt, doch uitsluitend bonnen 1B. Aan verzoeken tot ruiling van bonnen 1B tegen ponnen IA kan niet worden voldaan. Op bonnen 1B zijn verkrijgbaar: a) ge wone schoenen, met zolen vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber; b) sandalen, opanken, lederen Samoa’s, schoe nen met open teen en open hiel, schoenen met open hiel en volledig open gelengstuk en geheel wit lederen schoenen, ook al zijn deze schoenen van een lederen zool voor dien. Voor levensmiddelen zullen echter het zij hier uitdrukkelijk gezegd vrij wel geen uitzonderingen op de verplich ting tot inlevering van het oude verpak kingsmateriaal worden toegelaten. Ter vermijding van misverstand vestigen wij er de aandacht op, dat steeds bü elke in levering ook de sluiting Van flesch of pot of kruik moet worden bijgeleverd. Ontbreekt deze, dan zal zeker niet het volle statiegeld kunnen worden terugbe taald. Zelfs de cartonnen deksels van jampotten moeten aan den winkelier worden teruggegeven. In de eerste plaats kunnen deze deksels nog voor bepaalde doeleinden worden gebezigd en ten twee de vermindert zoo’n dêksel het gevaar van breuk bij het vervoer der potten. Bij melkflesschen is inlevering van de sta- niolsluiting verplicht. De cartonnen slui ting van melkflesschen heeft echter geen waarde en behoeft niet te worden inge leverd. opdrijving tegen te gaan enkele maat regelen te treffen. Kortelings werd daar toe reeds een maximumprijzenbeschik king uitgevaardigd, waarbij werd vast gesteld, dat de maximumprijs van oude flesschen nooit hooger mag zijn dan 75 pCt. van den prijs, die men voor de nieu we flesch moet betalen, de sluiting Inbe grepen. ill Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m, No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Zelfs wanneer men aanneemt, dat. afgaande op den naam „Brandaris”, deze omroep in het bijzonder is bestemd voor zeelieden, die aan rauwe taal gewend zijn en wier oeren gretiger het bonkige woord dan het gepolijste studio-taaltje ontvan gen, dan nog moet men vaststellen, dat de „Brandaris” ver over de schreef is gegaan en, dat, wat zij hier heeft uitgekraamd. slechts met dit ééne woord, dat wij boven deze „Notitie” hebben geschreven, met „minderwaardig” te kwalificeeren is. Dit is taal, den Hollandschen zee man onwaardig. Hier gelden geen ver zachtende omstandigheden. Ieder rechtge aard Nederlander zal door dergelijke uit latingen met afschuw worden vervuld. Max Blokzijl -heeft onlangs in een zijner radio-praatjes het bijltjesdag-geroddel tot de juiste verhoudingen teruggebracht. Wat de Brandaris hier heeft gelucht, valt bui- ten elke verhouding. HAAGSCHE Zooals bekend, geven tot 9 Augustus a.s. de met „reserve 30”, „reserve 31” en .reserve 32” gemerkte bonnen van de bon kaart voor voedingsmiddelen 7e periode recht op het koopen van serviesonder deelen. Na 12 Juli a.s. worden deze bon kaarten echter niet meer uitgereikt. Kin deren die na-12 Juli 1942 geboren worden en personen, die zich na dien datum hier te lande véstigen, komen dus niet meer in aanmerking voor genoemde reservebonnen van de 7e periode, doch wel voor de aparte bonkaarten voor serviesgoed. Van deze bonkaarten zullen met ingang van 9 Augustus 1942 eenige punten worden gel dig verklaard. De' betrokkenen zullen dus tot 9 Augustus moeten wachten mét het koopen van serviesgoed. De aardbeienpluk in Beverwijk en omgeving is thans in vollen gang. fPolygoon-Kuiperh In zijn jongste artikel in „Das Reich”, dat tot titel draagt „Het aanzicht der nieuwe wereld”, houdt de Duitsche minis ter van Propaganda, dr. Göbbels, zich bezig met het verschil in opvatting en methode tusschen de Britsche- en de. Duit sche militaire berichtgeving. Hij wijst daarin o.a. op de militaire voorspellingen van den Britschen minister-president Churchill, waarvan geen enkele bewaar heid is. „Ook wij maken onze fouten”, aldus dr. Göbbels. „Wij hebben ons menigmaal ver gist door onze eigen krachten te over schatten en die van den vijand te on derschatten. Voor vele operaties hebben wij inderdaad meer tijd noodig gehad dan wij aanvankelijk hadden verwacht. Wie echter onze berichtenpolitiek heeft kun nen vergelijken met die der Engelschen, moet tot de overtuiging komen, dat onze berichtenpolitiek zeer betrouwbaar en ge loofwaardig was. Wij hebben in het verloop van dezen geheelen oorlog slechts een valsche prog nose gesteld en wel toen wij in den herfst van het vorige jaar voorspelden, dat de weerstandskracht van de Sovjet-Unie zeer spoedig gebroken zou zijn. Deze voorspel ling was op zichzelf niet zoo onjuist. Zij werd echter door de abnormaal vroeg in tredende winter omvergeworpen. Wij leven weliswaar volgens Engelsche •opvattingen1 onder een dictatuur, maar in deze zoogenaamde dictatuur zou de ver antwoordelijke man voor ieder van de vele nederlagen, die Churchill op zijn naam heeft, binnen 24 uur uit zijn ambt wor den verjaagd, In Engeland is dat echter anders. Hoe meer nederlagen Churchill lijdt, hoe vaster zijn positie wordt”. „De R A F. heeft boven Nederland een bom laten vallen, die op de. juiste plaats is neergekomen. Zes Holland- sche Quislings, die N.S.B.’ers, welke de Duitschers zoo .goed kunnen flikfooien, zijn bij dezen aanval der R.A.F. ge dood. Zoo komt boontje om zijn loon- tje. Het bericht stond in de Telegraaf van 5 Juni. Het blad brengt een mooi verhaal van de begrafenis met Duitsch- Nederlandsche nazi-afdeelingen. De namen werden afgeroepen en een koor gaf antwoord Daarop werd het stof felijk overschot met auto’s naar de verschillende woonplaatsen gebracht. Deze Quislings hebben geluk gehad, want later krijgen de anderen geen be grafenis meer. Hun zal het gaan zooals den aangespoelden N.S.B.’er, die Heil Hitler riep nadat men kunstmatige ademhaling op hem had toegepast. De omstanders riepen Hou Zee en gooide* hem weer in het water. Dat wordt het lot van de andere Hollandsche Quis lings”. Het Amerikaansche departement van Marine heeft bekend gemaakt, dat een kleine Nederlandsche koopvaarder, die in dienst der Vefeenigde fetaten voer, in de nabijheid van de Zuidamerikaansche kust is getorpedeerd door een duikboot der As-mogendheden. De overlevenden zijn in een navenstad aan land gebracht. Oostelijke front. Uit alle commentaren spreekt de ontsteltenis over de kracht, waarmede de Duitsche aanval wordt on dernomen. De positie der bolsjewieken wordt zeer ernstig genoemd. De „Baltimore Sun” schrijft, dat het groote offensief, dat thans begonnen is, zich in hevigheid kan meten met dat van den vorigen zomer De „New York Herald Tribune” schrijft, dat de Duitsche troe pen slagen toebrengen, die gevaarlijker zijn dan ooit. De toestand is wellicht even kritiek als ten tijde van de ineen storting van Frankrijk. Op dit ernstige oogenblik zijn de Ver. Staten nog niet zoover, dat zij hun kracht in een aanval op een der oorlogstooneelen kunnen doen gelden. Reist zoo min mogelijk Zaterdags De secretaris van de interdepartemen tale commissie ter bestudeering van het vraagstuk van de vacantiespreiding, de heer H. J. Leupen, deelde in de gisteren gehouden persconferentie het volgende mede: Reeds thans kan gezegd tvorden. dat de vacantiespreiding 1942 aan de gestelde verwachting beantwoord heeft. Zooals be kend, werd dit jaar voor het eerst door de overheid besloten te trachten een or dening tot stand te brengen door de va- canties over een langer tijdvak, dan de tot nu toe gebruikelijke periode van half Juli tot half Augustus, té spreiden. De commissie die ingesteld werd door het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming bracht na een korte doch degelijke studie in April 1.1. rapport uit. Dit advies werd daarop aan de burgemeesters en onderwijsinstanties toegezonden met het verzoek zich hiernaar te willen richten. Uit de inmiddels bin nengekomen berichten blijkt, dat circa 80 pCt. der gemeenten die voor 'spreiding in aanmerking komen met den inhoud van het rapport accoord gaan. Wel maakte een aantal gemeenten bezwaar tegen invoering van het plan in 1942, daar bij een groot aantal scholen de vacantie reeds lang te voren werd bekend gemaakt en men juist met het oog op de te verwachten drukte dikwijls direct plaats besproken had in ho tel of pension. Het resultaat geeft echter alleszins reden tof tevredenheid en het is dan ook te verwachten, dat het aan staand jaar een algeheele doorvoering van het plan verkregen zal worden. Reeds is besloten, dat de commissie in September zal bijeen komen om de nieuwe data vast te stellen en eventueele uit de practijk voortspruitende bezwaren te onderzoeken. Bij een onderzoek in verschillende toe ristencentra is gebleken, dat het aantal verstrekte inlichtingen over hotels en pensions in de maanden Mei en Juni be langrijk hooger was dan in 1941, soms zelfs tot 300 pCt. meer. Nu zijn natuurlijk vele dezer inlichtingen bestemd geweest voor reserveering in hotels en pensions gedurende het hoogseizoen, doch ook de bedbezetting in de hotels gedurende de maanden Mei en Juni bleek veel hooger te zijn dan het vorige jaar. Ja, voor vele buitenbedrijven is het seizoen met Pink- steren begonnen en sindsdien practisch zonder inzinking in het hoogseizoen over gegaan. Wanneer wij in Nederland, evenals in vele andere landen, reeds over een statis tiek voor het vreemdelingenverkeer zou den hebben beschikt, dan hadden de cij fers nog duidelijker gesproken. Door een subsidie van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten is het dit jaar eindelijk mogelijk geworden een vreemde lingen verkeer sstatistiek op te zetten. Het is een verheugend feit, dat thans ook ons land de beschikking zal hebben over een statistiek, die voor het huidige vreemde lingenverkeer onmisbaar genoemd kan worden. Mocht dus het voorseizoen alle reden tot tevredenheid geven, waardoor reeds dui- Niet lang geleden zijn van overheids wege maatregelen getroffen, welke ten doel had, alles, wat het stadsbeeld ont sierde, té verwijderen, terwijl de plak kers van biljetten verplicht werden slechts die ruimten te mogen benutten, welke door den dienst van Geme^/ltewerken zijn aangewezen. Den Haag heeft ten aanzien van zin voor netheid een zekere faam en met groote voldoening is dan ook dit streven, om ordè te scheppen in den aanplakchaos, in bree- den kring begroet Ook op ander gebied wordt gewaakt voor het behoud van het stadsschoon; het plegen van baldadigheid door de jeugd in parken en plantsoenen enz. wordt door streng optreden van de politie tegen de bedrijvers, tegengegaan. Desondanks wprden momentèel de stra ten verontreinigd op een wijze, welke alle perken te buiten gaat Men behoeft slechts te kijken op die plaatsen waar ijsverkoo- pers hun handel uitoefenen. IJs is een buitengewoon gewild artikel in deze dagen en de ijscomannen komen handen te kort om aan de vraag te voldoen. Het ter plaatse consumèeren van het ijs heeft ten gevolge, dat de straat tot in wijden om trek van de plaats, waar de verkoop ge schiedt, met honderden papiertjes, houten lepeltjes enz. is bedekt. Eenzelfde beeld is te aanschouwen bij winkels, waad ijs wordt verhandeld. De Gemeentgreinfging kan tegen deze verontreiniging ap groote schaal van de openbare straat niet op en zoo gebeurt hét dat nog op Zondag op tal van punten in onze stad ware AugiusstaL len zijn te zien. Waarom niet de verlich ting gesteld om kisten of bakken te plaat sen bij de ijscokarretjes, waarin de ver pakkingsmiddelen dienen te worden ge deponeerd? Hier ligt toch zeker een taak voor de politie, om aan dit steeds voort schrijdende euvel paal en perk te stellen. Bovendien spaart men aldus papier op, dat, na bewerking, weer voor verschil* lende doeleinden dienst aan doen. Een Exchange-bericht uit Cairo meld de „Op de Egyptische kust is een aan tal houten periscopen, die op kleine vlotten waren bevestigd, aangespoeld. Het betreft hier een krijgslist De bedoe ling is de Britsche scheepvaart op- de Middellandsche Zee te verontrusten door de gesuggereerde aanwezigheid van Duit sche duikbooten.” x Minderwaardig In de jaren van den wereldoorlog- en ook nog kort daarna zagen verschillende, meermalen bepaald geestige uitgaven het licht, waarin was bijeengebracht al het fraais, dat de strijdende partijen over en weer elkaar in het gezicht hadden geslin gerd. Eenmaal „au dessus de la mêlée” boven het gewoel van den strijd uitge komen, was het niet zelden vermakelijk te zien hoe buitensporig men te werk was gegaan, om de tegenpartij zoo zwart mo gelijk af te teekenen. Men heeft over deze „bloemlezingen”, toen men elkaar weer de vriendenhand had gereikt, hartelijk ge lachen. Gerhart Hauptmann en Rorpain Roland spraken gedurende den oorlog reeds van de „wederlandsche dwaas heden”. welke over en weer bedreven werden, en die men toch vooral niet te zwaar moest nemen, omdat men er zich later weer vroo.lijk over maken zou hetgeen dan ook inderdaad is geschied maar ja, niet iedereen kan en kon zich, zooals Hauptmann en Roland dit hebben gedaan, geestelijk boven het gewoel van den strijd verheffen. Zooals het in den wereldoorlog was, zoo is het ook in dezen oorlog. Ieder niet ge zond verstand, die over innerlijke bescha ving en over gevoel voor humor beschikt, weet deze dingen, die voorbestemd zijn om later „sa&mgelezen" te worden, op hun juiste waarde te schatten. Er zijn echter grenzen, grenzen, diè, wannéér zij overschreden worden, aan deze dingen een geheel ander karakter verleenen. Dit verschijnsel wordt te ernstiger, omdat de huidige oorlog gepaard gaat met een revo lutie, welke over een veel breeder front de gemoederen feller en de tegenstellingen scherper maakt. Misschien dat daardoor ook de verblindheid en de haat dieper wortelen dan ooit, zeker is het, dat op het oogenblik de grenzen in dit opzicht veel nauwer moeten worden getrokken, dan in den wereldoorlog. Kon men toen bepaalde uitlatingen met een wijzen glim lach of mét een al of niet verachtelijk schouderophalen door den beugel laten gaan, thans wijst men ze als weerzinwek kend of misdadig, in ieder geval met kracht en scherpte veroordeeld, terug. Zoo zal het zeker allen vergaan, die kennis nemen, van de hieronder volgende „uit zending” van den Londenschen ..Branda- ris’’-omroep, die een dezer, dagen in de Nederlandsche taal het volgende fraais ten beste heeft gegeven vallen zal daarom aan den eisch van in levering niet de hand behoeven te wor den gehouden, b.v. in spoedgevallen. Bo vendien zal men niet steeds eenzelfde flesch kunnen inleveren als die, waarin de nieuwe medicijn wordt verstrekt. De groote sorteering flesschen en potjes, waarin medicijnen op de markt verschij nen, levert moeilijkheden op, zoo niet voor de huisvrouw of andere gebruikers, dan toch voor de apothekers en drogisten zelf, die wellicht flesschen zullen ont vangen, gebruikt voor een fabrikaat, dat zij als regel niet in hun zaak voorhanden hebben, omdat zij met den desbetreffen- den fabrikant geen relaties onderhouden. Overwogen wordt daarom een speciale cen trale verzamelplaats in te stellen, waar zul ke flesschen, potten enz. kunnen worden ge sorteerd naar fabrikaat. Ook bij cadeau artikelen eau de cologne, parfums, cosmetische artikelen enz. doet zich de moeilijkheid voor, dat niet altijd een oud fleschje kan worden ingeleverd. Ver moedelijk zal hiervoor een aparte rege ling worden getroffen. Statiegeld Vervolgens werd de oplossing gezocht in de vaststelling van het statiegeld. De overheid heeft deze thans, volgens de heden verschenen beschikking, bepaald op maximaal ongeveer den kostprijs. Elke prijs daarboven is verboden. Op deze wijze hoopt men den clandestienen han del in oude flesschen enz, tegen te gaan, doch deze hoop zou ijdel blijken, indien niet tegelijkertijd op de leveranciers en den handel druk werd uitgeoefend om het oude materiaal van den klant terug té ontvangen. Daarom zal straks nog worden bepaald, dat de fabrikant slechts dan nieuw verpakkingsglas krijgt toege wezen, indien hij een voldoend aantal oude flesschen enz. van zijn afnemers terug ontvangt. Het spreekt vanzelf, dat bij de berekening van die hoeveelheid rekening wordt gehouden met een per centage, dat wegens breuk uitvalt. Het gevolg van dit voorschrift voor den fa brikant zal ongetwijfeld zijn, dat hij zijn detaillisten (winkeliers) slechts nieuwe artikelen in glas verpakt zal verstrekken, wanneer de oude flesschen worden te ruggegeven. Deze maatregel zal begrijpe lijkerwijs terugslaan op den kooper, de huisvrouw in het bijzonder. „Geen nieuw zonder inlevering van oud” zal de leus zijn, die de huisvrouw in haar ooren zal moeten knoopen. Het valt licht te begrijpen, dat deze voorwaarde bij medicijnfleschjes en bij in glas verpakte specialité’s niet steeds kan worden nagekomen. In bepaalde ge- Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Veorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Thereslastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 PRIJS DER ADVERT.; 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. RecL ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48, Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c meer zenden van een rustige vacantie hebben kunnen genieten, de komende weken zul len het uiterste vergen van de vervoers ondernemingen en. van den hotel- en pensionhouder. Degenen, die zelf hun va cantie kunnen bepalen, wordt daarom aan geraden hun vacantie einde Augustus of begin September te nemen. Denkt eens aan de bloeiende heide, de rustige fiets paden, de koele wandelwegen om 'van meer materialistische vreugden als beter verzorgde maaltijden, zitplaatsen in trein en bus maar te zwijgen. Doch ook hun, die hun vacantie in het hoog-seizoen moeten nemen, kan een ad vies gegeven worden. In verband met de overstelpende drukte, die de spoorwegen door de tienduizenden vacantiegangers te verwerken krijgen, wordt op het volgende gewezen: Den vacantiegangers wordt, in hun eigen belang, verzocht zoo weinig mogelijk ge bruik te maken van den Zaterdagmiddag om te reizen, daar de treinen dan over belast zullen zijn. Dit advies klemt te meer voor reizigers naar de Vel^we, die gebruik zouden willen maken van de aan sluiting Amersfoort richting Apeldoorn te 15.04 (trein no. 1841) en richting Zwolle te 15.00 uur (trein no. 1509). Aan hen, die absoluut Zaterdagsmid dags moeten reizen, wordt aangeraden van de speciale „seizoentreinen” gebruik te maken die in verband met de vacantie spreiding reeds van 4 Juli Jongstleden af in dienst gesteld zijn. Voor de andere reizigers verdient het aanbeveling te trachten Zaterdagsmorgens voor 12 uur de plaats van bestemming te bereiken, of te reizen na 19 uur. Voor ouders met kinderen is het alles zins wenschelljk te wachten tot Zondag en dan te reizen tusschen 6 en 10 uur of tusschen 12 en 17 uur, echter niet na 19 uur. Bussen rijden er echter Zondags niet. Van nu af aan mag aan lederen soldaat met een Feldpostnummer maandelijks ééfi pakje gestuurd worden met een maximum- gewicht van 1000 gram. Aangenomen en vervoerd worden echter alleen die pakjes, waarop de afzender een vergunningszegel heeft geplakt, welke hem van het front is toegestuurd. Voor particuliere Feldpostzendingen tot 100 gram zijn, evenals voorheen, geen ver- gunningszegels noodig. Vervzacht wordt, dat het versturen van deze pakjes binnen redelijke grenzen blijft. Tenslot?worden' de volgende verma ningen nog eens onder de aandacht ge bracht: 1. Feldpostpakjes stevig verpakken en een duplicaatadres insluiten, daar anders vele moeilijkheden kunnen ontstaan. 2. Geen licht brandbare voorwerpen (lucifers, benzine) versturen, daar hier door gevaar voor brand ontstaat. 3. Geen snel aan bederf onderhevige levensmiddelen verstureh, want deze te laten bederven zou zonde rijn. De bevordering van generaal-majoor. Eisenhower den opperbevelhebber van de Amerikaansche strijdkrachten in Europa, tot luitenant-generaal en de be noeming van een commandeerenden ge neraal bij de Amerikaansche luchtstrijd krachten duiden, meldt S.P.T., op het voornemen der Ver. Staten om op bet Europeesche continent spoedig een ac tieve rol te gaan spelen. De „New York Times” schrijft in verband met deze be noemingen. dat Eisenhower tot taak heeft reeds spoedig het tweede front te vormen en wel op het vasteland Het hoofd van de Fransche regeering. Pierre Laval, heeft tot de presidenten en verantwoordelijke directeuren van de comité’s van organisatie een rondschrij ven gericht, waarin hij hun vraagt, aan de ingenieurs, bedienden en werklieden de redenen der beroepssolidariteit uiteen te zetten, die de arbeiders moeten aan sporen vrijwillig naar Duitschland te vertrekken om de krijgsgevangenen af te lossen. „De hoop, welke de onlangs ge troffen overeenkomsten in de kampen hebben kunnen doen ontstaan moet zoo spoedig mogelijk vasten vorm aan nemen”, schrijft hij. „Van het standpunt van de Fransche broederschap, zonder welke er geen Fransche natie bestaat, bieden de vrijwilligers hun werk aan, opdat er een einde kome aan het lange wachten van hun landgenootén. De jonge mannen, de vrijgezellen, allen die sedert 1 September 1939 de vreugde hebben be leefd thuis te kunnen blijven, moeten begrijpen, dat een tijdelijk verlaten van het vaderland, onder goede materieele vcorwaarden een zeer beperkt offer is tegenover den dienst, dien het land ver wacht, of vergeleken bij het zedelijk lijden, dat onze krijgsgevangenen reeds 2 jaren ondergaan." Vervolgens legt Laval den nadruk op den ernst van den economischen toe stand van het land en doet opmerken, dat het welslagen van den vrijwilligen arbeid in Duitschland de Fransche regee ring zou vergunnen, op eigen initiatief én op eigen gezag de industrieele con centratie en de beroepsherclasseering te verwezenlijken, welke de omstandigheden noodig maken. Laval stelt voor het ver trek naar Duitschland in ploegen te doen geschieden. Tenslotte verklaart het hoofd van de regeering„Het is van het hoogste be lang, dat gij uw ondergeschikten de dringende noodzakelijkheid van de aflos sing der krijgsgevangenen doet begrij pen. Ik weet, dat zulks moeilijk is. Het nationale belang slaagt er slechts met moeite in, met de vooroordeelen of de aangenomen gewoonten te breken, maar ik vraag aan al uw ondergeschikten na te denken en te handelen. Arbeiders en employé’s die vertrekken voor de aflos sing. zullen een voorbeeld geven van menschelijke solidariteit, dat wellicht zonder weerga is. Dat de Franschen dit voorbeeld geven en dezen onbaatzuch- tigën kruistocht ondernemen. Zij zullen tevens de verwezenlijking van de hoop vergemakkelijkt hebben, die ons allen bezielt: de moreele positie van ons land verheffen, het een plaats verzekeren in de wereld van morgen, na den oorlog en het mogelijk maken, dat de stem van Frankrijk gehoord worde bij den her bouw van de wereld.” Engelsch oordeel De gewezen Moskousche correspondent van de „Daily Mail”, Negly Farson, be handelt de jongste Duitsche successen aan het Oostelijke front in een artikel, waarin hij schrijft, dat de inneming van Woronesj van ingrijpende beteekenis is voor de Sovjet-Unie want daardoor is de voornaamste spoorwegverbinding van Moskou naar het Zuiden versperd. Het groote gevaar ligt hierin, dat de Noor delijke legers nu volkomen gescheiden zijn van de troepen in het Zuiden. Ook de val va. Sebastopol is voor de Russen van grooter beteekenis dan men in Engeland over het algemeen aanneemt. Daar hoort men van leeken, dat de Rus sische Zwarte-Zeevloot zich na den val van Sebastopol kan terugtrekken naar Noworosijsk of Batoem om deze beide havens te gebruiken als basis. Doch wie met. de plaatselijke omstandigheden be kend is, aldus Farson, acht deze redenee- ring niet steekhoudend Deze beide ha vens aan de Zwarte Zee bezitten name lijk slechts uiterst kleine herstellings- werven en geen haveninstallaties, welke zich leenen tot uitbreiding, zoodat zij ge schikt zouden zijn als vlootbasis. De Russische Zwarte-Zeevloot heeft dus thans geen steunpunten meer en dat is te bedenkelijker, daar de belangrijkste Zwarte-Zeehavens Odessa, Nikolajef en Sebastopol zich in handen van de Duit schers bevinden. Ook de Amerikaansche bladen van Woensdag wijden hun aandacht bijna uit sluitend aan de gebeurtenissen aan het Naar het D.N.B verneemt hebben Britsche bommenwerpers in den afgeloo- pen nacht brand- en brisantbommen bo ven Noord-Duitsch kustgebied late» vallen. In Wesermünde en Wilhelmshaven ontstond eenige schade, vooral in woon wijken. Volgens de tot dusve,r ontvangen berichten zijn 3 van de aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Ontoelaatbare prijsopdrijving Sinds eenigen tijd bestond reeds een regeling, waarbij alleen voor bepaalde, door het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd aangewezen fa brikanten nieuw glas ter beschikking werd gesteld. Het gevolg hiervan was, dat andere fabrikanten, die om een of andere reden buiten die regeling vielen, wegen zochten om toch over glas de be schikking te krijgen. Het aangewezen middel daartoe was het opkoopen van oud glaswerk bij het publiek. Zoolang nu de wegen van den normalen handel wer den gevolgd, behoefden daartegen geen overwegende bezwaren te bestaan, doch uit. werd anders, toen er onregelmatig- in verband met be- ten aanzien van de prijzen, die voor dit oude glas (fles schen Rrufken. notte-i enz.) werden be taald Het bleek, dat in de gevallen, waarin de normale handel werd uitge-\ schakeld. ontoelaatbare prijsopdrijving plaats had Oude flesschen en potten, die in vroeger tijd geen cent waard waren, gingen nu grif tegen hooge prijzen van de hand. De overheid heeft zich daarom gedwon gen gezien dus ten eerste om de glas positie voor de industrieën zoo veilig mo gelijk te stellen en ten. tweede om prijs- Het probleem van de verpakking is, sinds de oorlogsomstandigheden den in voer van bepaalde grondstoffen hebben stopgezet, acuut geworden. Dat het des niettegenstaande nog niet tot een bij zondere distributieregeling is gekomen, is zeker te danken aan de medewerking van het publiek, dat de noodzaak ervan heeft ingezien oud verpakkingsmateriaal met zorg te bewaren en er op gepaste tijden gebruik van te maken, b.v. door bij den aankoop van jam een pot mee te bren gen. Voor verpakking in den vorm van tubes bestaat sinds geruimen tijd een regeling, die aan den verkooper de ver plichting oplegt een leege tube in te leve ren, wanneer hij een nieuwe tube wenscht te ontvangen. De inzameling van oud glas door den ophaaldienst van oude materialen en afvalstoffen heeft verder het nut met zich meegebracht, dat de glasindustrie over nieuwe grondstoffen de beschikking krijgt voor de vervaardi ging van nieuw glas. Toch begonnen zich langzamerhand zoodanige teekenen te vertoonen, dat speciaal het verpakkingsglas „in de ver drukking” kwam. Doordat blikverpakking steeds moeilijker toegepast kan worden, eveneens in verband met de grondstof fenpositie, gingen de fabrikanten er meer en meer toe over het blik door glas te vervangen, hetgeen uit den aard der zaak de moeilijkheden op den duur alleen maar verlegde, zoodat ingrijpen van over- heidszijde noodig werd. Dit ingrijpen be hoefde echter geenszins een verbod tot het gebruiken van glas voor de verpak king in te houden, doen slechts de richt lijnen aan te geven, op welke wijze zoo min mogelijk glas verloren zou gaan, oud materiaal weer gebruikt zou worden en een ongeoorloofde prijsopdrijving tegen gegaan. Naar de Londensche correspondent van „Stockholms Tidningen” meldt, maakt men zich te Londen vertrouwd met de gedachte, dat het convooi in de Noorde lijke Ijszee zware verliezen heeft ge leden. Nauwkeurige berichten over die verliezen zouden echter te Londen nog niet ontvangen zijn. Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht mededeelt, is op 7 Juli de veroverde stad Woronesj door de Duit sche troepen van uiteengedreven resten der bolsjewieken gezuiverd. Ten Noorden van de stad zijn bij het afweren van vijandëlijke tankaanvallen 15 zware tanks der bolsjewieken vernield. In een anderen sector van het Dongebied zijn de Duitsche troepen in rustelooze achter volging van den terugwijkenden vijand verder opgerukt naar het Zuidoosten. Talrijke heuvelstellingen en plaatsen werden ingenomen en het verzet van den vijand gebroken. In de bocht van den Don werd de wijkende vijand, die met veren de rivier probeerde over te steken, door achter volgende tanks aangevallen, van den oever verdrongen en op een zeer kleine oppervlakte opeengeperst. Hierbij leden de bolsjewieken de zwaarste verliezen. Ook deze gevechten werden doeltreffend gesteund door formaties van de Duitsche luchtmacht. Andere aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen waren gericht op spoorwegdoelen. Zes treinen met munitie werden door voltreffers vernietigd, ter wijl 5 andere treinen door versperring van de spoorbaan als gevolg er van. ontspoorden. Brandende wagons konden hun bestemming niet bereiken Duitsche jagers beveiligden het lucht ruim boven het gevechtsgebied en scho ten in gevechten 35 vijandelijke vlieg tuigen omlaag. Vernietigende luchtaanvallen In den loop van 7 Juli hebben, naar het D.N.B. verneemt Duitsche gevechts vliegtuigen herhaalde aanvallen in den Noordelijken sector van het Oostelijke front verricht op vijandelijke stellingen t< Zuidoosten van het Hmenmeer. Bolsjewistische infanterie, die zich in de diepte geëcheloneerd verschanst had aan den rand van onbegaanbare moerasge bieden en in de nabijheid van versterkte hofsteden, leed bij deze luchtaanvallen zware bloedige verliezen. Concentraties van bolsjewieken vlak achter het vijan delijke front waren voortdurend bloot gesteld aan de bomaanvallen van de Duitsche vliegtuigen. x. «u... dimgliiiiniiiiii i

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1