De Nieuwe Bonnen HET GETEISTERDE CONVOOI m De Duitsche aanvalsoperaties het Oosten z 1942. No. 18228. VERDUISTEREN Vrijdag 10 Juli. 4 I 36 R5 40 Sigaretten Britsche bommen op ons land Europa als Statenbond I Politie zal met de strengste middelen optreden tegen de bedrijvers PLUNDERING VAN PLANTSOENEN EN VOLKSTUINEN 4 slffiwwa! Weekrantsoenen Vierweekrantsoenen 341 342 352 347 tan. 351 36A tan. 39A 36B tan. 39B 36. 37 38, 39 o v. 10.00 u. nam. tot 5.30 a. v.m. Nieuwe overgang van den Don Haven van Toeapse gebombardeerd Aanval op convooi by Engeland Sovjet-duikbooten in den grond geboord STADSGEDEELTE VOOR JODEN VERBODEN Vijand in hevige gevechten teruggeworpen Materiaalgebrek in Amerika De ondergang van dep Amerikaanschen kruiser Verhalen van geredde zeelieden De verovering van Woronesj LUIT.-GENERAAL S. A. DRIJBER f Deze week meer sigarêtten - - Jlv HAAGSCHE COURANT o 90 n»’?’ MN CKIÜ 4 Eenige slachtoffers Het 1 I In Genemuiden, w bekend om zijn matten- en loopersfabricage, heerscht ongekende drukte. Zelfsdekinderenhelpen een handje mede. IBolt/goon-Zeylemakes® ■- Vleesch Brood Beschuit Rookartikelen heeren Sigaretten dames 250 gr. 250 gr. 125 gr. 125 gr. 100 gr. 100 gr. 3% liter 1% liter 100 gr. 100 gr. 1 k.g. 500 gr. 70 gr. 337 339 343 tan. 346 4-33. 4-34 340 Generaal-VeldmMrschalk Rommel in Tobroek. (Hoffmann-P. K. Moosmüller)', kiL PRIJS OER ADVERT.: 1-11 m.M <5 reg. m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m. 21 ct, 1 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers, gevr, l '/usrefwft HM Stlrnjir* rog fat Het rooien van de nieuwe aardappelen is overal in vollen gang. Polygoon-Kuiper) In den nacht van Woensdag op Donder dag hebben eenige Britsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied gevlogen. Lukraak geworpen brisant- eit brandbom men vernielden of beschadigden verschei dene woonhuizen. Een .kind kwam om het levgp; er waren een zwaar- «n twee licht gewonden. - fUOeRMANM Voor de komende week zijn de vol gende distributiebonnen voor de ge bruikelijke hoeveelheden aangewezen: op de naaste toekomst een feit zijn., De^gouver- Smith,die thans' voor het uitbrengen van Voor de periode van 12 Juli tot en met 8 Augustus a.s. zijn de volgende bonnen aangewezen: Koffiesurrogaat Bovendien is voor de periode van 12 Juli tot en met 5 September a.s. bon 338 aangewezen voor 250 gram koffie surrogaat. Suiker Jam Bloem (br. of geb.) Rijst Peulvruchten of Haverm. Gort Gem. meel Verm., maiz. Kaas Melk Melk Chocolade Suikerwerk OE STRIJD IN HET HOOGE NOORDEN nog 12 gevallen komen, waarin de bo dems waarschijnlijk in den grond zijn ge boord. Duitsche troepen in Sebastopol. De stad is door de gevechten geheel verwoest. (Hoffmann-S.S.P.K. Gayk) ■e Fransch eiland door Engelschen bezet Volgens een 'officieel bericht uit Lon den hebben Britsche strijdkrachten op 2 Juli het Fransche eiland Mayotta in de Straat van Mozambique bezet.' Zij zijn daarbij niet op tegenstand ge stuit Mayotta is het meest Zuidoostelijk gelegen eiland der Comoren-groep en telt bijna 5000 inwoners. Het eiland be schikt over goede ankerplaatsenhet is waterrijk en vruchtbaar. C Maan 10 Juli op 3.34 v.m., on der 7.15 n.m.; 11 Juli op 4.11 v.m. J onder 8.09 n.m. 13 Juli N.M. Nachtdienst DOKTERS: Tisschen Z 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendiens: Den Haag) No. 115995. Naar het Opperbevel der Duitsche Weer- macht mededeelt, zijn de in verscheidene aanvalswiggen oprukkende Duitsche en verbonden troepen in den Zuidelijken sec tor van het Oostelijk front nog steeds aan het oprukken. Ondanks zware onweders met regen werd in voortdurende aanval, len de vijandelijke tegenstand murw ge maakt of gebroken. Een nieuwe overgang over den Don werd tot stand gebracht. In het gevechtsgebied rondom Woronesj hadden zich bij de verovering der stad restanten vijandelijke groepen in het Noordwestelijk deel van het stedelijke ge bied genesteld om weerstand te bieden. In felle straatgevechten werden de weer- standsnesten opgeruimd en vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. Ook hierbij steunde het lucht wapen de gevechten van de legerformaties. Van Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld: In de Zwarte Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen de haven installaties van Toeapse aan de Kauka- suskust gebombardeerd. Een tankschip werd zwaar beschadigd. Een klein koop vaardijschip werd in brand geworpen. Andere gevechtsvliegtuigen bewaakten het zeegebied van de Zwarte Zee. Maarscnaik Antonescu reikt hooge Roemeensche ordeteekens uit aan Duit sche officieren, die zich onderscheiden strijd op Kertsj. j(Ho/Jtnann-P.K. DeyJJ e Spionnageproces te Washington Te Washington is gisteren het proces begonnen tegen 8 personen, die er van worden beschuldigd daden van spionnage en sabotage te hebben voorbereid. In de acte van beschuldiging wordt o.a. gezegd, dat de gearresteerde personen' door een Duitsche onderzeeboot op de Amerikaan- sche kust aan l^nd zijn gezet. Het proces wordt met gesloten deuren gevoerd. De laatste dagen zijn wederom 54 personen, die vroeger een leidende functie in. den Duifcch-Amerikaanschen „Bund” bekleedden, in arrest gesteld, meldt S.P.T. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar van militaire zijde wordt medege deeld. bij de gewapende zeeverkenning boven Britsch gebied successen behaald. Een convooi in de wateren ten Zuiden van het Britsche eiland werd in scheer- vhicht aangevallen. Een Britsch koop vaardijschip van 3000 5000 brt werd zóó zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat het schip vernietigd is. Een vrij groot bewakingsvaartuig van ’t convooi kreeg een voltreffer en zonk binnen enkele ©ogenblikken. Later vielen de gevechtsvliegtuigen het vliegveld East Dean met, goede uitwer king aan. Voltreffers vernielden een hangar. Door het vuren met de boord- wapens werden vervolgens de op den grond staande vliegtuigen doeltreffend aangevallen. Verscheidene vliegtuigen vlogen in brand. De 28-jarige M. van D. werd gister avond op heeterdaad betrapt, toen hij be zig was met het rooien van aardappe len in één der Gemeentelijke plantsoenen. De dader werd aangehouden en is in be waring gesteld. Men kan er van verzekerd zijn, dat zeer strenge straffen aan de be drijvers van deze schanddaden zullen wor den opgelegd. Reeds enkele malen is het voorgekomen, dat stroopers in .volkstui nen hun slag hebben geslagen. Tal van menschen hebben maandenlang vele uren besteed met het kweeken .van groente of aardappelen. Het gaaf niet aan, dat onver laten zich hiervan meester maken. In an dere gemeenten, bijv, in Delft, zal de po litie in den vervolge zonder pardon op treden tegen diegenen, die bij het stroo- pen worden gesnapt. Naar wij vernemen hebben ook de le den van het politiecorps in onze stad stren ge orders gekregen om bij constateering van diefstallen van gewassen uit plant* soenen of volkstuinen, met de scherpste middelen op te treden. Men zij gewaar schuwd gave, welke het spoorboekje van 4 Mei plus de sindsdien daarop verschenen aan vullingen bevat, zijn nog tal van wijzi gingen aangebracht, die niet In de tot dusver verschenen aanvullingen voorko men. i deelen. ernstig besluit is ook het vrijgeven de staatsreserves aan de voor den -SS5HBES-S—S—H-SSSS—B» j.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 21 _1. Halve oplaag, halve prijs. Reel. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. ƒ0.48 Adv. ..Br. bur. v. d. bl.” 10 c meer 0/ K KlftfOÏOhM y J r Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant, Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 j Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 114, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r., Thereslastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 o Te Helsinki is gisteren een extra be richt uitgegeven over de oorlogsvoering ter zee. Dit luidt als volgt: In de 2 laatste weken heeft de Sovjet- vloot in het Oostelijk deel van de Fin- sche Golf een bijzonder levendige activi teit ontplooid. De vijand heeft zonder rekening te houden met verliezen verder getracht met zijn duikbooten door te breken naar de Oostzee, maar dit is slechts aan eenige eenheden gelukt. Fin- sche en Duitsche zeestrijdkrachteir, even als het Finsche luchtwapen, hebben in den genoemden tijd in totaal 7 duikboo- ten tot zinken gebracht, waarvan 6 door zeestrijdkrachten en 1 door het luchtwa pen in den grond werden geboord. Met de grootste waarschijnlijkheid is voorts nog 1 duikboot tot zinken gebracht en zijn er minstens 5 zwaar beschadigd. Deze getallen omvatten niet de verliezen, die het Duitsche vliegtuigwapen en de Duitsche kustartillerie den vijand hebben toegebracht. Tot 8 Juli werden dus in de Finsche Golf in totaal 14 vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht, waarbij PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl." en „Letterk Bijbl." ƒ3.15. Fr. p. p. met Jjlodebl. 4.20,^. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 e., fr. p. p. 10 c. De Burgemeester van ’s-Gravenhage heeft, gezien artikel 41 van de Algem. Politieverordening voor ’s-Gravenhage, besloten aan te wijzen als straten in welke het aan joden verboden is zich op te houden: de Apendans, het Binnen hof, de Doelenstraat, de Heerenstraat, de Houtstraat (Korte), de Houtstraat (Lange), het Plein, de Poten (Korte), de Poten (Lange), de Vijverberg (Korte). Dit besluit is afgekondigd op 9 Juli 1942 en tieedt eveneens op 9 Juli 1942 in werking. De Burgemeester brengt voorts ter open bare kennis, d^ van 9 Juli af, gedurende drie maanden, voor een ieder ter Gemeen tesecretarie, afdeeling A.Z.A. (kamer 41), ter lezing is neergelegd ,het besluit tot wijziging van de Algemeene Politiever ordening voor ’s-Gravenhage (no. 6 van 1902), houdende invoeging van een nieuw artikel 41 (straten, welke verboden zijn voor joden), genomen door den Burge meester, waarnemende de taak van den Gemeenteraad, den 9en Juli 1942. I^Naar het Opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt wordt op *t ©ogen blik het door de Duitsche aanvalsopera ties in het gebied KoerskWoronesj ge wonnen terrein van verstrooide bolsjewie ken gezuiverd. In het gebied van Orel werd op 7 Juli tijdens de aanhoudende zware gevechten de vijand, die met pant serwagens in een plaats was binnenge drongen, door de Duitsche troepen in een snellen tegenaanval teruggeworpen en' werd een andere aanval, die gesteund werd door 20 pantserwagens, met doeltref- fenden steun van duikbommenwerpers bloedig afgeslageri. Ook op apdere plaat sen in dezen sector van het front zette de vijand zijn aanvallen op de Duitsche stel lingen, gepaard met hevig artillerievuur, waarbij tevens vlammenwerpers en pant serwagens in den strijd werden geworpen, tevergeefs voort. Bij deze gevechten wer. den 48 vijandelijke pantserwagens vernie tigd. Bij een nieuwen pantseraanval op 7 Juli des avonds werden verscheidene vijande lijke pantserwagens van het modernste type kapotgeschoten, zoodat de aanval begon te haperen en de overige pantser wagens rechtsomkeert maakten. De luchtmacht mengde zich in de ge vechten in het gebied van Orel met sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers, toen de bolsjewieken met behulp van talrijke pantserwagens tracht ten ean rivier over te steken. Door het optreden van de Duitsche luchtmacht wer den de aanvalsbewegingen der bolsjewie ken deels reeds in de kiem gesmoord. Uit Washington wordt gemeld: bureau voor de oorlogsproductie der Ver. Staten heeft zich gedwongen gezien over te gaan tot een reeks nieuwe maat regelen teneinde het hoofd te bieden aan het voortdurend ernstiger wordende ge brek aan materiaal. Met ingang van 15 Juli kunnen vervangingsdeelen van auto’s slechts gekocht worden tegen in levering van de versleten deelen. Een ernstig besluit is ook het vrijgeven van de staatsreserves aan de voor den oor log belangrijke grondstoffen, voor de be- wapeningsindustrie. Chineesche troepen in Indië Het zenden van Chineesche troepen oorlogstooneelen buiten Azië, ^zal in near van Öirma, Sir Reginald Dorman- Smith, die thans voor het uitbrengen van rapport in Londen vertoeft, heeft volgens den correspondent van „Aftonbladet” mee gedeeld, dat zich reeds Chineesche troe pen in Indië bevinden en dat zij spoedig ook op de andere krijgstooneelen zullen verschijnen. Over den ondergang van den Amerikaan schen, kruiser in de Noordelijke Ijszee heeft de Amerikaansche zeeman William Forcet, die door een Duitsch reddings- vliegtuig werd gered en in gevangenschap geraakte, als ooggetuige het volgende rrtee- gedeeld, meldt het D.N.B. Onze vrachtboot voer in het convooi aan bakboord achter den Amerikaanschen kruiser. Ik stond aan het scheepskanon en moest uitkijken naar duikbooten. De aan vallende Duitsche gevechtsvliegtuigen had den de gelederen van onze scheper, al sterk gedund en ook wij hadden reeds te lijden gehad van den ononderbroken aan val. Onder bescherming van den Amerikaan schen kruiser achtten wij ons betrekkelijk veilig. Onophoudelijk donderden de salvo’s van zijn vèrdragende en luchtafweer- kanonnen, gericht op de aanvallende vlieg tuigen. In verrhetele duikvluchten wier- llten de Duitsche vlie'gers zich op het doel en veroorzaakten brand op onze schepen met hun waardevolle lading. De dekhuizen van den kruiser waren reeds uiteenge reten door Duitsche bommen. Toen beleefde ik iets, dat mij het bloed in de aderen deed stollen. Een groepje Duitsche gevechtsvliegtuigen ging in scheervlucht tot oen aanval over en stortten zich rechtstreeks op het oorlogs schip. Drie vliegtuigen boorden zich in het dek daarvan. De geweldige ontplof fing, die den kruiser uiteenreet, deed blij ken dat de munitiekamers waren getrof fen. Uiteengebarsten zonk hij binnen en kele ©ogenblikken onder hevige ontplof fingen in een dichte rookwolk voor <mijn oogen in de golven weg. Het geheel ging veel gauwer dan ik het kan vertellen. De aanval der Duitsche gevechtsvliegers vol doodsverachting, die de vernietiging van den Amerikaanschen kruiser met hun leven betaalden, maakte op ons een ver pletterenden rndruk. Honderden matrozen verdronken. Ik bevond mij onder de wei nigen, die door de Duitsche reddingsvlieg- tuigen werden opgenomen, en ik zal deze ervaring nooit vergeten. Lagerhuis zal scheepsverliezen in het geheim bespreken De leider van het Lagerhuis, Sir Staf ford Cripps, heeft het Lagerhuis medege deeld, zoo meldt de Britsche berichten dienst, dat de debatten over de scheep vaart in geheime zitting zijn vastgesteld op den derden dag van de volgende zit tingsperiode. Naar aanleiding hiervan heeft Robert Fraser voor den Londenschen zender ver klaard, dat de slag op de zeeën voortdu rend de heftigste en onverbiddelijkste is. Hij wees op de optnerking, gemaakt door bevoegde kringen, volgens welke de duik booten der Asmogendheden meer scheeps- ruimte der geallieerden tot zinken bren gen dan deze kunnen vervangen Van militaire zijde wordt verriomen. meldt het D.N.B., dat de ramp vën het Engelsch—Amerikaansche convooi in de Noordelijke Ijszee de aandacht der we reld heeft getrokken. Het sterkst ver- ‘keeren de zeelieden der koopvaardij on der den indruk, daar zij weer eens heb ben gezien, dat de vaart in dienst van Engeland een zekeren dood beteekent. Onder de weinige zeelieden, die door Duitsche reddingsvdiegtuigen in veilig heid konden worden gebracht, bevindt zich de stuurman Jonny Knudsen, een Noorsche zeeman, die door de Amerika nen voor deze onderneming was aange monsterd. Hij heeft hei volgende mede gedeeld Wij waren het Bereneiland al gepas seerd en hoopten nu de gevreesde Duit sche ..bommenpoort” achter den rug te hebben. De weersomstandigheden, welke ten deele zeer ongunstig waren, schenen ons tegen luchtaanvallen te beveiligen. Wij waren derhalve volslagen verrast, toen plotseling uit het laaghangende wolkendek Duitsche gevechtsvliegtuigen op ons afschoten en ons met bommen én schietwapens aanvielen. Nog vóór wij onze luchtdoelartillerie schietvaardig hadden, waren al de eerste branden op onze schepen uitgebroken. De oorlogsvaartuigen van ons escorte openden nu eeri wild, ononderbroken spervuur, waardoor de Duitsche vliegers echter telkens weer heenbraken. Tegen den Duitschen strijdlust waren wij een voudig machteloos Het convooi voer ver uiteen, maar het eene schip na het andere werd herhaal delijk door bommen getroffen, en de brandende vrachtbooten met haar kost bare lading tanks vliegtuigen en munitie lichtten als laaiende fakkels en kleurden den nevel bloedrood. Mijn schip had de eerste dagen van den aanval slechts zeer geringe bommen, schade opgeloopen en wij meenden reeds, dat we gered waren. Toen naderde een torpedo van een Duitsche duikboot, welke de lading munitie trpf en het schip uiteenreet, zoodat het binnen en kele minuten zonk. Slechts weinigen hebben het leven er af gebracht. Ik werd door een Duitsch reddingsvliegtujg opgevischt en zoodoen de in veilighéid gebracht Op 83-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de gep. luitenant-generaal van het Ned.-Indische leger S. A. Drijber, oud-kanseliér der Nederlandsche ridder orden en oudste ridder der Militaire Wil lemsorde naar anciënniteit. Sipko Adriaan Drijber, de oud-comman- dant van Bronbeek”, werd 13 Januari 1859 te Vledder geboren. In 1874 deed hij te Kampen zijn intrede bij het Instructie-bataljon, waar hij in 1879 den rang van 2den luitenant behaal de bij de infanterie van het Ned.-Indische leger. In 1885 werd hij bevorderd tot len luitenant, in 1895 tot kapitein (in structeur van het legioen van Mangkoe Negoro), in 1901 majoor (commandant Ko loniale Reserve te Nijmegen), waarna hij wederom naar Indië vertrok en a*ls luit.- kolonel geplaatst werd in de functie van militair gezaghebber van de Zuidelijke- en Oóstelijke afdèeling van Borneo, Am- boina en Ternate. In 19,07 volgde zijn pro motie tot kolonel (commandant le mili taire afd op Java) en in 1909 tot gene raal-majoor. In 1911 werd generaal Drijber gepensionneerd met den rang van luit.- generaal. Voor zijn bijzondere krijgsverrichtingen in Atjeh (1882—1884 1892 en 1895—1897) en voor die in DoesSoen en de Dajaklanden (1904) kreeg hij als 2den luitenant reeds de Militaire Willemsorde 4e klasse, als len luitenant de Eeresabel en als kapitein de Militaire Willemsorde 3e klasse. Generaal Drijber had den bijnaam „leeuw van Atjeh”. Toen generaal Drijber werd gepension neerd was zijn activiteit toch te groot om stil te zitten. In den vorigen oorlog was hij regeeringscommissaris der Belgische vluchtoorden te Nunspeet en Ede en in 1917 werd hij benoemd tot commandant van Bronbeek, welke functie hij tot 1932 heeft vervuld. Ook was hij kanselier van de Nederlandsche orden. Behalve de reeds genoemde ridderorden droeg generaal Drijber het kruis voor belangrijke krijgs bedrijven met de gespen, het comman deurskruis van den Nederlandschen Leeuw, terwijl hij groot-officier in de orde van O N. was. Zijn crematie zal morgen geschieden op Westerveld. Zooals blijkt uit de nieuwe bonnenlijst zijn twee extra rantsoenen sigaretten be schikbaar gesteld, zoowel voor houders van tabakskaarten als voor houdsters van sigarettenkaarten. Op bon R5 kan men 40 sigaretten ontvangen. Op elk der beide bonnen 36A van de rookerskaart worden verstrekt 5 sigaren of 10 cigarillos of 20 sigaretten, terwijl bon 36A van de sigarettenkaart recht geeft op het koopen van 20 sigaretten Ditmaal zijn van de tabakskaart geen opeenvolgende bonnummers aangewezen, doch twee gelijke. Extra-rantsoenen zeep Met ingang van 1 Augustus a.s. komen, volgens officieele mededeeling van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor extra-rantsoenen zeep opnieuw in aanmerking: a. personen, die z.g. ..vuile arbeid” ver richten; b. kappers; c. practiseerende art sen, tandartsen, dierenartsen en medische studenten Vuile arbeid. Zij, die vuilen arbeid^ver- rlchten, kunnen van 20 Juli tot en’met 1 Augustus a.s. bij den plaatselijken distri- butiedienst het formulier DM 80 afhalen, waarop hun aanvrage dient te geschieden. Wanneer dit formulier moet worden in geleverd. zal door den plaatselijken dienst bekend gemaakt worden. Er worden rant- soenbonnen verstrekt voor 2 maanden. Kappers dienen een aanvraagformulier MD 269 te gebruiken. Dit kan afgehaald worden bij den plaatselijken distributie- dienst, van 20 Juli af tot en met 25 Juli a.sl Kappers ontvangen rantsoenbonnen voor 3 maanden. Zij, die onder c. genoemd zijn, kunnen van 1 Augustus af eveneens voor een pe riode van 3 maanden extra-zeep ontvan gen. De plaatselijke distributiediensten zullen zes bonnen „Één rantsoen toilet zeep” uitrèiken aan practiseerende artsen, tandartsen en dierenartsen en drie bonnen aan medische studenten. BRIEFPORT VOOR DUITSCHLAND Nog steeds worden voor Duitschland be stemde brieven te laag gefrankeerd. Met nadruk wordt er nog eens op gewezen, dat het port voor brieven naar Duitsch land tot en met 20 gram 10 cent bedraagt en niet/ 7| cent, zooals ’’velen blijkbaar meenen, Het vertrek van de Jeugdstormers naar het Oosten. Tijdens de rede van Hoofdstormer van Geelkerken op het Binnenhof. (Polygoon-Meyer)\ n>»i NIEUW SPOORBOEKJE OP 13 DEZER De persdienst der Ned. Spoorwegen deelt ons mede, dat 13 dezer een nieuw spoorboekje zal verschijnen. In deze utt- Belangwekkend referaat van Rijksminister dr. Frank De V. P. B.-correspondent te Berlijn meldt: In zijn kwaliteit van president der academie voor Duitsch recht heeft Ifciks- minister dr. Frank voor een overwdMid juridisch auditorium te Krakau gespro ken over het toekomstige Europa, waarbij door hem mededeelingen zijn gedaan, die door de actueele beteekenis ook te Berlijn de aandacht hebben getrokken. Ter verduidelijking werd in de Wil- helmstrasse een vergelijking gemaakt tusschen de verhoudingen, die er in de- Vereenigde Staten tusschen de verschil lende landen bestaan en het wordt onder de gegeven omstandigheden van ingrijpend belang geacht, dat er aan de politieke ver deeldheid in Europa thans voor goed een einde wordt gemaakt. Het verloop van den oorlog doet steeds duidelijker zien, dat de leuze „allen tegen allen” geen bestaans recht meer heeft. Het begrip Statenbond treedt zoo doende al meer en meer op den voor- grond. Op de Vraag of de uiteenzettingen van dr. Frank te Krakau beschouwd mogen worden als de opvatting van de Rijksregeering werd van bevoegde ziide ten antwoord gegeven, dat dr Frank in dit geval het woord heeft gevoerd als .president der Academie vodr Duitsch recht. -4-. «ft?

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1