Vijand ten Westen van den Don verslagen f No. 18229. 1942. en Ruim 88.000 gevangenen groote buit VERDUISTEREN vijf en een halve maand gemeenschappen, waarin karaktersterkte, gezondheid en on- J derlinge kameraadschap, naast eerbied voor Zaterdag 11 Juli. NOTITIES alle fronten Duitschland overwint aan Verscheidene bruggehoofden over den Don gewonnen van Aardappelen bon 36 A Binnenkort nieuwe bonkaarten Aanmelding Arbeidsdienst Verkoop van groenten en fruit door telers aan consumenten Aardappelverbouw op gescheurd grasland Vorming en opleiding den journalist Onophoudelijke aanvallen Heden: van 10.00 uur nam. tot 5.31 uur v.m. Morgen: van 9.59 uur nam. tot 5.32 uur v.m. De prijs van de vroege aardappelen Een Traditie Geschonden Bekendmaking aan familie leden en vrienden van in Ned.-Indië geïnterneerden Geen suiker voor den inmaak Stary Oskol door bolsjewieken opgegeven Opmarsch over groote breedte VERVOER DOOR CONSUMENTEN VAN EEN GEMEENTE NAAR EEN ANDERE VERBODEN COURANT belangrijke Wat de distributiedienst zal uitreiken van een gezellig samenzijn bijeen. MET INGANG VAN 16 JULI A.S. L steunde de De inneming van Sebastopol. Vernielde auto's van den vijand liggen door en over elkander gesmeten in het voorterrein der vesting. - (Orbis-Holland-P.K. Caspar^ HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 JulL Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duitsche en verbonden troepen, schitterend gesteund door het luchtwapen, hebben in den loop van de aanvalsoperaties ten Westen van den Don van 28 Juni tot 9 Juli den vijand vernietigend verslagen. Na de verovering van Woronesj op 7 Juli werd ten Zuiden daarvan de Don •ver een breedte van 350 kon. bereikt en verscheidene bruggehoofden werden over de rivier gewonnen. Tusschen dit front aan den Don en de vroeger be dreigde, thans 300 kan. achterwaarts gelegen steden Charkof en Koersk bevindt gich geen noemenswaardige vijand meer. Volgens de tot dusver ontvangen beschikbare berichten werden in den loop van deze gevechten 88.689 gevangenen binnengebracht, 1007 tanks en 1688 kanon nen, benevens een onoverzienbare hoeveelheid andere wapens en oorlogstuig van allerlei aard buitgemaakt of vernietigd. 540 Vliegtuigen werden neergeschoten. De aantallen gevangenen en buit nemen voortdurend toe. De bij den afweer van vijandelijke aanvallen in het gebied ten Noorden en'Noordwesten van Orel ver nietigde 390 tanks zijn niet opgenomen in deze getallen. De rustelooze achtervolging van den vijand wordt voortgezet. niet dien van 24 jaar hééft bereikt en die Li Meer dan vijftig kampen van den Neder- landschen Arbeidsdienst zijn thans betrok ken en vele duizenden jonge Nederlanders vormen daar gedurende hun diensttijd van den arbeid, als hoogste waarden gelden. Op 4 Januari 1943 zullen echter nieuwe arbeidsmannen Prof. Goedewaagen reikt bloemen uit aan de winnaars van een op den kameraad- sfthapsavond gehouden estafette.' Polygoon-Sagers) arbeidsmannen in deze N.A.D.-kampen- worden gelegerd en in verband daarmede j heeft de commandant van den Nederland- r schen Arbeidsdienst de aanmelding Van vrijwilligers voor die „lichting” met in- J Woensdag 15 Juli a.s. tot nader ’1.65, elke m.M. m. tot 23 ‘alve oplaag, halve prijs Red. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Ar. burt v. d. bl.” 10 c meer Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht over de gevechten in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front mededeelt hebben de achtervolgde bolsjewieken weliswaar hier en daar tegenstand geboden, doch die werd snel gebroken. De punten van nieuwe Duit sche aanvalswiggen bereikten op ver scheidene plaatsen den Don en wierpen den vijand over den stroom. Ten Oosten van den Don liet het luchtwapen den vijand niet tot rust komen. Maan: 11 Juli op 4.11 v.m., on der 8.99 n.m.; 12* Juli op 4.53 v.m., onder 8.56 n.m.; 13 Juli op 5.44 v.m., onder 9.38 n.m. N.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995, van een Bel- Naar aanleiding van vele daaromtrent gestelde vragen deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogs tijd mede, dat het niet mogelijk is dit jaar een extra hoeveelheid suiker voor den inmaak beschikbaar te stellen. De prijzen voor vroege aardappelen, welke ten hoogste aan den consument In rekening mogen worden gebracht van 13 tot en met 18 Juli a.s. zijn, blijkens een mededeeling van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, voor de sorteering 28 m.m. vierkantsmaat en opwaarts 0.09 per k.g. en voor de sor teering van 15 tot 28 m.m. vierkantsmaat 0,06 per k.g. Deze prijzen fnogen zoo n o o d i g worden verhoogd met 0,01 per k.g. voor thuis bezorgen en 0,01 per k.g. voor schrappen. Het wegen moet geschieden voor het schrappen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant, Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenetr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem). 3. Tel. 330263; Boekh. J. B, v. Saters Jr., Thereslastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Een bericht uit Stockholm luidt aft volgt: „Tusschen de Sovjet-Unie en de Nederlandsche emigrantenregeering is naar de Britsche berichtendienst meldt, een overeenkomst onderteekend, welke het aankr^>open van diplomatieke be trekkingen inhoudt. De beide verdrag sluitende partijen zijn overeengeko men zich wederkeerig te doen ver tegenwoordigen door gezanten”. Van alle verbijsterende berichten, welke in dezen oorlogstijd met Nederland ver band hielden, is bovenstaand wel het meest schokkende, omdat een aloude Ne derlandsche traditie er mede geschonden wordt. Immers het was onze goede vader- landsche vasthoudendheid wars te zijn van elk contact met het bolsjewisme, ongeacht of het diplomatiek-politieke spel andere staten verleidde het Sovjetbewind de hand te reiken. Anti-bolsjewisme was steeds het kenmerkende in de opvattingen van eiken rechtgeaarden vaderlander, die zich wilde hoeden voor een besanetting door een bloedregime te erkennen, dat aller- wege den grootsten afschuw had gewekt. De wreedheden van de 'bolsjewistische revolutie zijn algemeen bekend en culi- m meerden in het uitroeien van de ge. heele Tsarenfamilie te Jekaterinenburg. Deze afschuwelijke moordpartij, gevolgd door vele andere, verbrak met één slag alle banden, welke het land in het Oos ten nog met het overige Europa kon ver binden. Behalve de Nederlanders, hebben ook de Zwitsers en de Portugeezen van meet af aan vast besloten nimmer in officieele betrekkingen te treden met z.g. volksleiders, die nameloos leed over het eigen volk hebben uitgestort, de kerken vervolgd en de priesters omge bracht. En juist dit oogenblik, nu de eindstrijd tegen het verderfelijke bolsjewisme aan den gang is een strijd van heel het vasteland, waaraan ook Nederlandsche vrijwilligers deelnemen kiest de emi grantenregeering te Londen uit om de vriendenhand te reiken aan Moskou. Men had Nederland op dit oogenblik stellig geen slechteren dienst kunnen bewijzen. gang van 1 order opengesteld. Als vrijwilliger kan zich aanmelden hij le. die den leeftijd van 17, echter nog ongehuwd zijn, 2e. die in den loop van 1943 in aan merking wenscht te komen voor een aan stelling in openbaren dienst of bij het bij zonder onderwijs en die na 31 December 1919 is geboren. De vrijwillige aanmelding kan geschie den bij de arbeidsbureaux, de gemeente huizen of bij de N.A.D.-aanmeldings- bureaux te Amsterdam. Apeldoorn, ’s-Gra- venhage, Groningen, ’s-Hertogenbosch en Utrecht. Zij die in Nederlandsch-Indië familie leden of vrienden hebben van wie zi. weten of vermoeden kunnen, dat zij ge ïnterneerd zijn, kunnen hen met groote kans van welslagen bereiken door hun brieven als volgt te adresseeren- Internierte Sendung Gebührenfrei Internee mail Postage free To Mr (Naam en voornamen) Netherlands, subject Internment Camp Ramgarh Province of Bihar British India Afzender: (Naam en volledig adres duidelijk invullen). Over allés wat de familie-omstandig- heden van den geïnterneerde of van den schrijver zelf betreft kan veilig geschre ven worden. Zoo ook over de zaken en de financiën van den geadresseerde, mits in zoodanige algemeene termen, dat dit voor de censuur aanvaardbaar is. Echter is het beslist noodzakelijk alles te vermijden wat de politiek betreft en er ook overigens aan te denken, dat alle brieven aan een zeer strenge censuur onderworpen zijn. Daarom moet ook het schrift zoo dui delijk mogelijk zijn. Heeft men niet veel te schrijven, dan verdient het de voor keur dit op een briefkaart te doen, waar van de censuur gemakkelijker en vlugger gaat. Met het oog op de onzekerheid der postverbindingen is het raadzaam, bijvoor beeld om de veertien dagen, copieën van brieven na te zenden. Tenslotte dit: de brief of briefkaart moet geopend (in n ie t-g e s 1 o t e n enve loppe) en zonder geleidebrief ingesloten worden in een gefrankeerde enveloppe en geadresseerd aan het Nederlandsche Roode Kruis, Bezuidenhoutscheweg 33, Den Haag, dat voor de verdere verzending zorg draagt. Een opgave van de met zekerheid in Indië geïnterneerden het staat echter vast, dat later nog vele anderen geïnter neerd "werden is afgedrukt in de eere- lijst, opgenomen in het nummer van ..Volk en Vaderland”, van 13 Maart 1942. Zij, die niet of niet meer in staat zijn dit nummer te raadplegen kunnen desge- wenscht van de bedoelde opgave een af druk verkrijgen door zich daartoe te wen den tot het Commissariaat voor Indische Zaken van de N.S.B., Zeestraat 76, Den Haag, dat zich ook voor eventueele ver der gewenschte informaties omtrent deze aangelegenheid gaarne beschikbaar stelt. SLUITING JOURNALISTENKAMP.1942 In het kasteel de Cannenl^irgh te Vaassen is Donderdagavond het jour nalistenkamp 1942 officieel gesloten. Aan den sluitingsmaaltijd zaten behalve de deelnemers van de vierde kampweek en afgevaardigden van de drie vooraf gaande kampweken mede aan de secr.- gen. van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen. en de heeren W. Dittmar. persoonlijk Pressereferent van den Rijkscommissaris, P. J. van Megchelen. voorzitter van het Verbond van Ned. Journalisten, Max Blokzijl, hoofd van de afd. perswezen van ge noemd departement, mr J. Huyts. leider en J. Learbuch zakelijk leider van het Persgilde, eenigen met hun dames. Na het openingswoord van den tafel president. den heer J. Raatgever, tevens leider van het journalistenkamp 1942, vertolkte de heer Dittmar, die tot de in leiders van dit kamp behoorde, met enkele woorden zijn indrukken door te kennen te geven, dat hij getroffen en verheugd was door den geest van har monie, welke onder de deelnemers had geheerscht. Prof dr. Goedewaagen vervolgens het woord voerend, legde er den nadruk op. dat het journalistenkamp op de Cannen- burgh geen doel op zichzelf is maar einddoel, n.l. de vorming van een jour nalistenstand als een door de geheele volksgemeenschap erkend onderdeel der samenleving. Vooral gaat het om de vor ming en opleiding, zoowel in technischen als in politieken zin van den Nederl. journalist. Verder ligt erin opgesloten een gerechtvaardigde honoreering van datgene, wat de journalist aan de volks gemeenschap bijdraagt. Spr. wees ver volgens op den moreelen kant van het journalistieke beroep, dat de journalist niet meer als vroeger min of meer toe vallig zijn vak uitoefent, maar dat hi, zich scherp en duidelijk bewust is van de beroepseer welke ook van zijn vak de grondslag vormt. Tenslotte stelde spr. in het licht, dat het devies van den Nederl. Arbeidsdienst. ..Ick Dien”, ook voor den journalist geldt. Als blijk van erkentelijkheid voor de wijze, waarop de kampleider zijn taak had opgevat, bood spr. den heer Raat gever, mede namens de persafd. van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, het boekwerk ..Das dritte Reich im Aufbau” aan. De heer van Megchelen. eveneens het woord voerend, releveerde de kwesties van. de te lage salarieering - en van de opleiding, voor welke hij den steun van den secr.-generaal inriep. Nadat spr. herinneringen.had opgehaald aan de vaak heftige debatten tijdens de inleidingen, welke echter steeds in een geest van ■kameraadschap eindigden. sprak hij waardeerende woorden tót den kamp leider en bood hem twee geschenken aan. Eén daarvan was het boekwerk „De Rantsoen ongewijzigd Van 12 tot en met 18 Juli a.s. is het aardappelrantsoen wederom vastgesteld op 2J kilogram. Van Zondag 12 tot en met Zaterdag 18 Juli a.s. geeft elke der met „36A” genummerde bonnen van de Aardappelkaart recht op het koopen van IJ kilogram aardappelen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het verboden is reeds heden aardappe len op bon 36A te koopen of af te leveren. De Komende Onderwijs hervormingen Er zijn in de naaste toekomst groote en belangrijke veranderingen te ver wachten in ons lager onderwijs, veran deringen, welke sinds jaar en dag be pleit zijn, maar die thans haar beslag zullen krijgen. Daar is dan-in de eerste plaats de instelling van het zevende en achtste leerjaar in de centrale scholen waarin het onderwijs vooral op de practijk van het leven gericht zal zijn met 1 September a.s. Slechts inge wijden kunnen beseffen, welk een ont zaggelijk werk de voorbereidingen hier toe zijn. Wij willen hierover niet in den breede uitweiden, maar volstaan slechts met te herinneren aan de vaststelling van de leerstof en leermiddelen, de keuze van leerkrachten en het aanwijzen van schoolgebouwen. Op het departement van Opvoeding. Wetenschap en Kultuurbe- scherming wordt natuurlijk met man en macht gewerkt om alles op tijd klaar te krijgen. In onderwijskringen, vooral in die van de groote steden, is de laatste weken echter een bange vraag gerezen Is de tijd van voorbereiding niet te kort? De benoeming’ van leerkrachten is een tijdroovend en verantwoordelijk werk, een .levenswerk, waarvan de karaktervorming van tal van jonge menschen feitelijk af hankelijk is. In de' groote steden met haar moeilijke en aan vele gevaren blootge stelde jeugd is de taak van onderwijzer (es) zwaar en het is dan ook noodzakelijk, dat de besten uitgekozen worden. Maar het schooljaar is practisch ten einde. Over ruim twee weken beginnen de vacantiea, welke zullen duren tot 1 September. den datum van invoering van het zevende en achtste leerjaar. De gemeentebesturen en de afdeelingen onderwijs weten over de bijzonderheden van de nieuwe leerjaren niet meer dan de courantenlezer weet. Behalve, de benoe ming van leerkrachten zijn er'bovendien nog andere belangrijke kwesties, die ge-, regeld moeten worden door de gemeente» besturen. Is 't wonder, dat men zich in onderwijs kringen afvraagt: Zal dit alles wel op tijd klaar komen, wordt er niet te haastig ge werkt, waarvan de resultaten nooit meer goed te maken zullen zijn? Zou deze vraag met een ja beantwoord' moeten worden, dan is het o.i. veel beter de instelling van het zevende en achtste leerjaar een cursus op te schorten. Er is echter nog meer, dat in onder wijskringen stof tot bespreking geeft. Op 1 Januari 1943 wordt het instituut van kweekeling met acte opgeheven. Er zal wel niemand zijn, die dezen maatregel niet van harte toejuidht. Vooral in de groote steden was op bijna iedere school een kweekeling aanwezig, soms zelfs 2. die in vele gevallen de functie van on derwijzer vervulden, al hadden zij een salaris, waarvoor een jongste bediende zou bedanken. Door de groote klassen en door de combinatie van twee (of drie!), klassen zijn vele onderwijzers (essen» overbelast, zoodat. zij een gedeelte van hun last afwentelen op de frêle schou ders van den kweekeling met acte. Op 1 Januari 1943 zijn alle kweekelingen met acte uit de scholen verdwenen. Daar aan valt niet te tomen. Deze tijd, die zooveel beteekenis hecht aan den arbeid en het recht op een menschwaardig be staan, gedoogt geen kweekeling als op voeder van de hope des vaderlands. Het opheffen van het instituut van kweekeling met acte zal dan echter tevens het groote tekort aan vast aan gestelde onderwijzers in een fel licht plaatsen Ons onderwijs mag er niet op achter'uit gaan door het verdwijnen van den kweekeling, het moet er beter van worden Dit kan echter alleen doordat men op royale wijze in het tekort van leerkrachten voorziet Het is te hopen, dat de overheid dit doet, want anders schiet men met de opheffing van het in stituut van kweekeling met acte het doel voorbij. Jonge onderwijzers(essen) zou» 1 den anders uit het moeras geholpen won» den, maar het onderwijs er in. zoogenaamd ontlastingsoffensief bij Orel, valt af te leiden, dat de bolsjewistische oorlogsleiding niet meer bekend is met de verblijfplaats van haar strijdkrachten en zelfs niet weet, of deze nog bestaan. Timosjenko’s positie is als gevolg van de Duitsche doorbraak in Zuidelijke^rich- ting wanhopig geworden. Uit zijn be velen blijkt, dat hij met het oog op he,t dreigende gevaar wilde terugtrekken naar den Kaukasus. Dit gaat nu niet meer, want de Duitsche tanks en ge motoriseerde afdeelingen hebben zich op de onderdeelen van Timosjenko’s divisies geworpen, die aanvankelijk terugtrokken, zoodat van een strategischen terugtocht naar het Zuiden niet meer gesproken kan worden. Een reusachtige slag woedt, op een slagveld van ontzaglijke afmetingen. De Duitsche leiding geeft het adembenemend de tempo aan. Het zal reeds dezer dagen bewezen worden, dat Timosjenko weer verliest. Bij de nieuwe aanvalsgevechten in den sector Koersk-Charkof is ridderkruis drager kolonel Pochat, commandant van een regiment tanks, gesneuveld. Omtrent de positie te velde wordt in Moskou gemeld, dat ten Westen van Wo ronesj en in de streek van Stary Oskol de toestand voor de troepen van Timo sjenko ernstig blijft. De Duitschers hand* haven hun numerieke meerderheid en vallen bijna onophoudelijk aan. Aange zien de sovjettroepen in verscheidene sectoren teruggetrokken zijn, zijn ver scheidene bewoonde sectoren in handen van de aanvallers gekomen. De stad Stary Oskol is opgegeven, aangezien de bocht in het sovjetfront hier te zeer blootgesteld was aan flankaanvallen. Het is den Duitschers gelukt, den sector, die in hun handen is op den Westelijken oever van den Don iets te verbreeden en zij zijn langs de rivier in Noordelijke richting opgerukt en hebben verschei dene bewoonde plaatsen bezet. In een sector is een tankslag geleverd, waaraan aan beide zijden 300 tanks hebben deel genomen. De strijd duurde den geheelen nacht door. Vliegtuigen konden niet in grijpen aangezien het onmogelilk was vriend van vijand te onderscheiden. Volgens berichten uit Londen wijst men in de bolsjewistische pers en propaganda op den gevaarlijken toestand. De Russen maken zich geen illusie over de vraag, hoeveel afhangt van het resultaat van den slag bij Woronesj. De laatste drie dagen is de Sovjet-Unie zich er van bewust ge worden, dat deze'ééne slag wellicht beslis send is voor den afloop van den oorlog. Men ziet in Woronesj het zinnebeeld van den Russischen weerstand, zooals dit se dert Moskou den Duitschen aanval in No vember 1941 tegenhield en afsloeg, niet Door den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is op genomen. zal op nader te bepalen tijd stippen gedurende het tijdvak van 20 Juli tot en met 8 Augustus a.s. tegen overleg ging van de distributiestamkaart en tegen in ontvangst neming van een bon van het inlegvel dier kaart, een „Bonkaart voe dingsmiddelen 9e periode 1942” beneven» een aardappelkaart worden uitgereikt. De diensten zullen uitreiken: aan hou ders van een inlegvel KI of LI een bon kaart K 106 of L 106 en twee aardappel- kaarten EW.; aan Houders van een inleg vel K2 of L2 een bonkaart K 206 of L 206 en drie aardappelkaarten EW.; aan hou ders van een inlegvel K3 of L3 een bon kaart K 306 of L 306 en twee aardappel kaarten EW.; aan houders van een inleg vel K4 of L4 een bonkaart K 406 of L 406 en één aardappelkaart (EW. In een aantal gemeenten dient men ter verkrijging van een aardappelkaart een formulier MD 32 in te vullen. De plaatselijke distributiediensten zullen hierover nadere mededeelingen doen. Zij, aie geboren zijn tusschen 12 Juli en 10 Augustus van de jaren 1921. 1928 en 1938 dienen alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen, hun inlegvellen te ruilen. Zelfverzorgers voor aardappelen, brood en vleesch en kinderen van melkveehou ders, zullen onderscheidenlijk geen aard appel-, brood-, vleesch- of melkkaarten ontvangen. Daarenboven zullen de diensten tegelijk imet de reeds genoemde bonkaarten aan houders van L-inlegvellen ongeacht hun leeftijd één toesjagkaartje voor aard appelen uitreiken. Zij, die evenwel geen aardappelkaart EW ontvangen, zullen ook geen toeslagkaartje ontvangen. Voorts zullen de diensten gedurende bovengenoemd tijdvak aan kinderen, die na 1 Augustus 1940 geboren zijn, een zeepkaart E T uitreiken, welke drie bon nen voor eenheidszeep en 3 bonnen voor waschpoeder bevat, benevens een zeep kaart E U, welke 3 bonnen voor toilet zeep bevat. Kinderen, die geboren zijn na 1 Augustus 1934, doch vóór 2 Augustus 1940 zullen een zeepkaart ET ontvangen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men terstond bij het in ontvangstnemen der kaarten dient te controleeren of men alle bescheiden, waarop men. recht heeft, heeft ontvangen, aangezien 'latere reclames uiteraard niet in behandeling kunnen worden genomen. De distributiediensten zullen voor deze controle de nobdige gelegenheid geven. In den sector Woronesj steunde het luchtwapen niet alleen de Duitsche legerformaties bij het uiteenslaan van vijandelijke ontlastingsaanvallen. maar ook bij de voortzetting van den opmarsch naar het Noordoosten. Veertien goederen treinen werden door bommen van Duit sche vliegtuigen tot ontsporing gebracht en talrijke met oorlogsmateriaal geladen treinen in brand geworpen. Tevergeefs trachtten de bolsjewieken met krachtige vliegerformaties de aanvallen van het Duitsche luchtwapen en het oprukken der legerformaties te verhinderen. De Duitsche jagers wisten de lucht in den geheelen gevechtssector vrij te maken en brachten daarbij 52 bolsjewistische vlieg tuigen ten val. Het DN.B. meldt: Het grootscheepsche offensief van dit jaar is terstond meteen dusdanige Concentratie van strijdkrachten ingezet, dat men zich in kringen van Duitsche militaire deskundigen heeft af gevraagd, hoe het mogelijk was, dat Timosjenko niet tijdig door de luchtver- kenning hiervan was verwittigd. Dit raadsel vindt zijn oplossing in 2 meesterlijke zetten der opperste Duitsche leiding. In de eerste plaats werden de Duitsche opeenhoopingen van troepen en wapens bewegelijk uitgevoerd, cLw.z., dat zij met behulp van de consequente moto- riseering alle vierentwintig uur van plaats veranderden volgens een vast plan, waardoor eerst op den dag voor het be gin van het offensief de benoodigde for maties op de aangewezen plaatsen ston den opgesteid. in de tweede plaats was het offensief van meet af over zulk een groote uitge strektheid ontworpen als tot dusver nog niet is voorgekomen. Hierdoor moest de vijandelijke leiding wel in onkunde blij ven verkeeren omtrent de eigenlijke Duitsche bedoelingen, daar zij slechts in sthat was afzonderlijke acties en de marschrichting te onderscheiden. Duitsche'. militaire instanties willen thans wel erkennen, dat deze manoeu vre schitterend is geslaagd, maar over het verloop van den slag wenschen zij zich niet uit te laten. Uit het geheele oprukken DOOR HET BUREAU AARDAPPEL VERBOUW Het is van de grootste beteekenis, dat de oppervlakte bouwland opnieuw wordt uitgebreid en een groote oppervlakte grasland wordt gescheurd, vooral ook op piet te grooten afstand van steden en andere bevolkingscentra. Vele landbou wers, die wel over gesehikten grond be schikken, zijn echter niet in de gelegen heid om dit werk zelf te verrichten, aan gezien de noodige paarden, werktuigen en de noodzakelijke ervaring hun ontbre ken. Vooral moet hierbij worden gedacht aan de streken, waar men vrijwel uit sluitend veehouderij beoefent en waar akkerbouw, en in het bijzonder aard appelverbouw, minder bekend zijn. Evenals het vorig jaar ligt het irt de bedoeling van de overheid om in de pro vincies Utrecht en Noord- en Zuid-Hol- land de gelegenheid open te stellen een gedeelte van hun land te doen scheuren en wel door de geheele exploitatie met inbegrip van het scheuren, het verplegen en het oogsten van de producten, te la ten verrichten door het Bureau Aard appelverbouw. Als vergoeding voor het beschikbaar stellen van den grond zal 500'per h.a. inclusief de söheurpremie worden ver strekt, terwijl de landbouwer geen ver dere kosten zal hebben. In uitzonde ringsgevallen kan voor zeer goede klei gronden een vergoeding tot /600 worden gegeven. Door het Bureau Aardappelverbouw zal worden nagegaan,welke perceelen aanvaard kunnen worden, zopder dat hierop beroep mogelijk is. In de eerste plaats komen in aanmerking perceelen grasland, welke ge schikt zijn tot scheuren en Verder gelegen zijn nabij bevolkingscentra en verder die, gelegen op niet te groöten afstand van verkeerswegen en waterwegen. Opgave is mogelijk vóór 20 Augustus a.s. bij het Bureau Aardappelverbouw, Cronjéstraat 9, Arnhem, Voor nadere bij zonderheden wordt verwezen naar de desbetreffende provinciale publicatie, HAAGSCHE Z PRIJS DEZER COURANT: Voor 't-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4,20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tégen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m M (5 reg.) m.M. (10 reg 0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halv 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers, gevr, ƒ0.48. Adv. „Br Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd deelt mede, dat ten aanzien van den verkoop van groenten en fruit door telers aan consumenten is be paald, dat telers van groenten en fruit van heden af slechts eenmaal per dag en per consument, uitsluitend aan consumen ten, woonachtig binnen de gemeente, waar het bedrijf van den teler is gelegen, ten hoogste 21 kg. groenten en/of fruit mo gen vérkoopen. Deze verkoop mag slechts plaats hebben op het bedrijf van den teler rechtstreeks aan den consument. Deze regeling geldt niet voor Amster dam, Rotterdam, ’s-Gravenhage, Utrecht, Haarlem en de Gooigemeenten, waar iedere verkoop door telers aan consu menten reeds verboden was en thans ook verboden blijft. De verkoop van kersen in den boom gaard, in de z.g. kerseneetgelegenheden blijft voor verbruik ter plaatse toegestaan. Ten aanzien van het vervoer is bepaald, dat het vervoeren van groenten en fruit door consumenten alleen is toegestaan bin nen de gemeente hunner inwoning, ter wijl het vervoeren van groenten en fruit door consumenten van de eene gemeente naar de andere gemeente thans voor het geheele land is verboden. Voor het vervoeren van groenten en fruit door telers, volkstüinders, hande laars en verwerkers van de eehe gemeente naar de andere gelden bepaalde regels, waarvan op iedere veiling kennis kan worden genomen. liefde tot zijn land is ieder aangeboren”, terwijl hij voor de vorming van het tweede geschenk aan iederen kampdeel- nemer verzocht schriftelijk een samen vatting van zijn indrukken vergezeld van ieders portret aan den kampleider te doen toekomen. Namens de deelnemers van het vierde kamp vertolkte de oudste, de heer J .F. Frencken. uit Roermond, de gevoelens van oprechten dank, in de eersite plaats tot den secr.-gen. en den verbondsvoor- zitter. voor het mogelijk maken van het kamp' en tot den kampleider, die den deelnemers werkelijke waarden voor het leven heeft medegegeven. In zijn woord van dank zeide de heer Raatgever o.m.. dat ook hij veel levens ervaring had opgedaan; ook van vele niet-nat.soc. had hij veel kameraadschap en toewijding ondervonden, hetgeen hem moed en vertrouwen had geschonken voor de toekomst van den Nederl. jour nalist. wiens taak groote offers ^al ei schen,c hetgeen echter tegelijkertijd groote winst voor de volksgemeenschap zal beteekenen, daar het gaat om het geluk en de toekomst van het Neder landsche volk van morgen. Na het, officieele gedeelte van den avond, bleef men nog geruimen tijd in In den grond geboord Het Amerikaansche ministerie Marine heeft medegedeeld, dat Britsch, een Amerikaansch en een gisch vrachtschip op den Atlantischen Oceaan zijn getorpedeerd en tot zinken gebracht.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1