BEKENDMAKING No. 18230. f Maanrfa? 13 Juli. 1942. de voor van van handelingen tegen de bezettende macht Verordening van den Rijkscommissaris bezette Nederlandsche Gebieden tot afweer VERDUISTEREN f II' Vergeefsche aanvallen der bolsje wieken ten N.W. van Woronesj engelsch passagiersschip GETORPEDEERD TWEE VERDIENSTELIJKE MANNEN VERLATEN HET ONDERWIJS De Japanners in Indië Verlenging kaasbohnen DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE VOLKSGEZONDHEID AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP Woonwijken van Danzig gebombardeerd TELEGRAAFVERKEER JAPAN—JAVA HERSTELD Dr. F. 0. Bruyning benoemd Engelsch-Egyptisch incident CREMATIE GEP. LUIT.-GENERAAL S. A. DRIJBER Bekendmaking aan familie en vrienden van in Nederlandsch-Indie geïnterneerden 30.000 Gevangenen in het gebied van Rzjef Demonstratie van Hitlerjugend en Deutsches Jungvolk <4 HAAGSCHE COURANT (Atlantic-Luce-Holland DEN HAAG, 13 Juli 1942. Hauptdienstleiter Schmidt en van Geelkerken spreken Engelsche vliegtuigen boven Zweden Artikel 4. De strafbare handelingen volgens de artikelen 1 tot 3 zijn misdrijven in den zin van artikel 2, tweede alinea, der Verordening Nr. 52/1940, betreffende de Duitsche rechterlijke njacht voor strafzaken, in de versie der bekendmaking Nr. 72/1942. Het militaire bestuur op Sumatra, sedert Maart van dit jaar bestaat, laties gebombardeerd, lastingsaanvallen ten ten de De geldigheidsduur van de met „322 al gemeen” tot en met „326 algemeen” ge merkte bonnen, welke van 12 Jyni tot en met 11 Juli j.l. recht gaven op het koo- pen van kaas, is verlengd tot en met 18 Juli a.s. tenslotte maakt. FÜH- de Artikel5. Indien een functionaris der Nederlandsche politie of een lid van een formatie, die ondergeschikt is aan de instructie en bevelen der Nederlandsche politie, een strafbare handeling tegen de bezettende macht pleegt, dan is voor zijn berech ting de buitengewone rechterlijke macht voor leden der S.S. en voor leden der politieformaties in bijzonderen dienst, uitsluitend bevoegd, voor zoover deze bevoegdheid niet volgt uit artikel 1 der Verordening 12/1940 over de bevoegd heid van den (Duitschen) Krijgsraad van 8 Juni 1940. Artikel 6. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Artikel 3. 1) Wie een persoon, van wien hij weet of de omstandigheden in aanmerking genomen moet aannemen, dat deze deel heeft aan een misdrijf tegen de be zettende macht, of een dergelijk misdrijf in den zin heeft, niet terstond aangeeft bij een instantie der Duitsche politie of der Duitsche Weermacht, of wie een dergelijk iemand verbergt, bij zich opneemt of ondersteunt, wordt gestraft met de straf waarmede de dader wordt bedreigd, ingeval het misdrijf is volvoerd. 2) Artikel 2, alinea 2 en 3, gelden eveneens. Artikel 2. 1) Wie in geloofwaardigen vorm kennis krijgt van een misdrijf tegen de bezettende macht of van het voornemen tot zulk een misdrijf en nalaat een instantie der Duitsche politie of der Duitsche Weermacht terstond daarvan te verwittigen, wordt gestraft met de straf, waarmede de dader wordt bedreigd in geval het misdrijf is volvoerd. 2) In minder ernstige gevallen kan tot gevangenisstraf worden veroordeeld. 3) Indien geen poging tot het misdrijf is gedaan, kan worden afgezien van straf. De Rijkscommissaris voor, de bezette Nederlandsche Gebieden. Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening der regeeringsbevoegdbeden in Nederland van 18 Mei 1940 (RgbL I S. 778) verorden ik Artikel 1. 1) Wie opzettelijk een opdracht tot bewaking niet of niet voldoende uitvoert, die hem ter bescherming tegen daden van sabotage is gegeven door den Wehr- machtsbefehlshaber in Nederland of een door hem aangewezen instantie, door den General-Kommissar für das Sichejheitswesen und Höhere SS- und Polizei- führer, of een door hem aangewezen instantie, of krachtens machtiging van een dezer instanties door een Nederlandsche instantie, wordt met den dood, in minder ernstige gevallen met vrijheidsstraf gestraft 2) Indien de daad door nalatigheid is begaan, dan is de straf gevangenis of hechtenis. Indien ingevolge der nalatigheid schade is ontstaan, wordt gestraft volgens alinea 1). In de eerste helft van Juni behaalden de Duitsche en Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachterj een groote overwinning bij den aanval op een convooi in de Middellandsche Zee. Zeven oorlogsschepen en 110.000 brt. aan scheepsruimte werden tot zinken gebracht. Mussolini decoreerde persoonlijk de mannen, die zich hierbij bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. (Atlantio-Luce-Holland) i Tramwagen in botsing met wielrijdster Zaterdagmorgen om half twaalf kwam op den hoek van de Kempstraat en de Wesselsstraat een wagen van lijn 13 in botsing met de 32-jarige wielrijdster H. van R„ wonende in de Monsterschestraat De wielrijdster liep* hierbij een schedel- basisfractuur op en werd in zorgwekken- den ztoestand naar het zièkenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Daar is zij Zaterdag avond aan haar kwetsuren bezweken. Naar de „Secolo” uit Lissabon meldt, is het Engdlsche passagiersschip Avila Star” (14 443 ton) getorpedeerd en tot zinken gebracht. Een Portugeeseh oorlogsschip redde HÓ schipbreukelingen. Een overzicht tijdens de groote bijeenkomst te Roermond Polygoon-ZeylenuitMll Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht mededeelt, hebben in den nacht van 11 op 12 Juli Britsche bommen werpers met schending van de Zweedsche neutraliteit eeni ge steden aan de Oostzee- kust aangevallen. Nadat de Engelschén over Zuid-Zweden en Denemarken hadden gevlogen, kozen zij in hoofdzaak de stad Danzig als doel, waarbij zij hun bommen wederom niet op oorlogs-econonïische doe len, maar op cultuurmonumenten eri woon wijken lieten vallen. Zoo ontstond te Dan zig schade aan huizen, waarbij ook eenige burgers het slachtoffer werden. Het Dia conessenziekenhuis met het vrouwen- en het kinderhuis, dat duidelijk het Roode- Kruisteeken droeg, werd getroffen. Vol gens de tot dusver ontvangen berichten werden 3 Britsche bommenwerpers neer geschoten. Een vierde toestel werd bij Flensburg neergehaald. dat zal volgens berichten uit Singapore worden gewijzigd in een burgerlijk bestuur. Te dien einde, zoo verluidt een D.N.B.-be richt uit Tokio, h Sumatra verdeeld in tien staten, elk met een gouverneur aan het hoo.fd. De Japansche minister van verkeer, aldus het A.N.P. uit Tokio, heeft in een Kabii\etszitting medegedeeld, dat de tele graafverbinding met Hongkong en Java hersteld is en^dat een geregeld tele- graafverkeer met de Maleische staten, met Sumatra en Noord-Borneo, binnen kort te verwachten is. De secr.-gen. van Sociale Zaken heeft dr. F. O. Bruyning alhier in vasten dienst benoemd tot directeur-generaal chef der afdeeling volksgezondheid bij voornoemd departement. Dr. F. O. Bruyning is geboren' 7 Febr. 1893 te Wageningen, waar zijn vader di recteur was van het Rijksproefstation voor zaadcontróle. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam studeerde hij in de geneeskunde. In 1918 behaalde hij het artsdiploma en twee jaren later pro moveerde hij op het proefschrift: „Hoor- stomheid”. In het Wilhelmina-gasttiuis te ■Amsterdam werd dr. Bruyning assistent in de afdeelingen besméttelijke ziekten on interne ziekten. In 1921 werd hij als arts verbonden aan de Amsterdamsche Vereeniging ter bestrijding der tubercu lose. Het jaar 1924 bracht dr. Bruyning naar Italië, waar hij muziek studeerde en ook wel als ooncertzanger optrad. Toen hij het jaar daarna in Nederland terug kwam, zag hij zich benoemd tot officier van gezondheid bij het Ned.-In dische leger. In 1929 werd hij als zooda nig gepensionneerd. Hij was tijdëlijk be last met de directe eontrdle van de Rijks- verzekerlngsbank en werd in hetzelfde jaar benoemd tot hoofd der medische af- deeling van de inspectie van den genees kundigen dienst der Landmacht, welke functie hij bekleedde tot 1931, in welk jaar hij de functie aanvaardde van dis- trictstuberculose-arts te Dordrecht. Als zoodanig was de thans benoemde direc teur-generaal tot 1 Juli j.l. werkzaam. Hef D.N.B. meldt uit Tunis: Uit Cairo wordt melding gemaakt van een audiëntie met dramatisch verloop van den Britschen ambassadeur. Sir Miles Lampson, bij ko- ning Faroek. De ambassadeur was in gezelschap van den opperbevelhebber der Britsche strijd krachten in Egypte, generaal Stone, aan het hof verschenen om den koning een ultimatum te overhandigen. Daarin werd geëischt, dat het Egyptische leger ter stond zou deelnemen aan den ooi log. In geval van een weigerachtig antwoord werd de koning bedreigd met verbanning, waar vóór men reeds een kasteel in gereedheid had gebracht. Evenals bij de ambtsaanvaarding van Nahas Pasja werd de Britsche eisch ook ditmaal ondersteund door de opstelling van Britsche tanks en troepen rondom het Abdin-paleis. De situatie dreigde kritiek te worden, toen een Egyptische officier als afgezant van den generalen staf verscheen en in op dracht daarvari verklaarde, dat Egypte zich binnen het uur in oorlogstoestand met Engeland zou bevinden, als het beleg van het koninklijk paleis niet werd opgeheveri. Daarop trokken de Engèlschen zich terug. DUITSAH WEERMACHTBERICHT Het Opperbevel van de Weermacht deelde 12 Juli mede: In de Zuidelijke zöne van het Oostelijke front rukten snelle formaties en beweeg lijke afdeelingen der infanteriedivisies in rustelooze achtervolging achter den wijkenden vijand op. Plaatselijke tegen stand werd overal gebroken. In Rostof en in verscheidene Kaukasushavens wer den voor den oorlog belangrijke instal- Vijandelijke ont- Noordwesten van Woronesj bleven ook gisteren zonder re sultaat. Daarbij werden in samenwerking met de luchtmacht 63 vijandelijke pant serwagens vernietigd De crematie van het stoffelijk overschot van gep. luit. gen. S. A. Drijber, op Wes- terveld, werd door tal van hooge officie ren van het voormalig leger in Ned.-Indië bijgewoond. De kist was gedekt door de Nederland- sche Vlag, terwijl de eeresabel en de M.W.O. van den overledene voor de baar werden uitgedragen. Als slippendragers fungeerden vertegenwoordigers van de Vereeniging van Officieren, Ridders M. W. O., generaal-majoor H. Behrens, luit., generaal C. A. Rijnders, kol. R. A. Corne lissen en kol. H. J. Schmidt. Onder de vele bloemstukken bevond zich, een krans van de Atjeh-club. De plechtigheid werd voorts bijgewoond door den kanselier van de Nederlandsche Orden, F. M. L. baron van Geen en luit., gen. G. C. E. Köffler, secretaris ter kan selarij; luit.-generaal Rijnders was tevens aanwezig als commandant van het inva lidenhuis Bronbeek”, waarvan voorts aanwezig was de officier-adjudant majoor- tit. F. Ruinen. De vereeniging „Moed, Bei leid en Trouw” en de Vereeniging van officieren-ridders M.W.O. waren verter genwoordigd door gen.-majoor tit. P. D. A. Frankamp en namens den Bond van ridders M.W.O. beneden den ^rang van officier was aanwezig de heer J. Jong man. Gep. luit.-generaal H. G. ter Beek heeft bij de baar treffende woorden gesproken, waartoe hij bij uiterste' wilsbeschikking van den overledene was uitgekozen. Spre ker zeide te weten, dat de overledene wars was van groote woorden, waarom hij in zijn woorden uiterst sober zou zijn. De naam Drijber, aldus spreker, zal met gou den letters worden geschreven op menige bladzijde der Atjeh-geschiedenis. Spr. wees op de vele hooge functies en onderschei dingen van den overledene en roemde te vens diens voortreffelijke eigenschappen als mensch. Nadat de kist onder orgelspel van het Wilhelmus was neergelaten, dankte een .broer van den overledene de aanwezigen voor hun belangstelling. In het gebied ten Noorden en Noordwesten van Orel herhaalde vijand zijn aanvallen met vrij sterke infanterie- en pantserafdeelingen. Na harde gevechten werden zij met doel- treffenden steun van de luchtmacht af geslagen. Aan het Wolchoffront mis lukten vijandelijke aanvallen met groote verliezen voor den vijand. De Scvjet- luchtmacht heeft gisteren 741 vliegtuigen verloren. Zes Duitsche vliegtuigen wor den vermist i In Egypte duren de hevige gevechten in de stelling van El Alamein voort. Afdeelingen gevechtsvliegtuigen en Stu- ka’s bestookte^de Britsche stellingen en gemotoriseerde troepen met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber. Zij brachten den vijand groote schade toe. Bij luchtgevechten werden door Duitsche en Italiaansche vliegers 14 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Op Malta zijn steunpunten der Britsche luchtmacht ge bombardeerd. Heden: oan 9.58 aar nam. tot 5.33 aar v.m. Maan: 13 Juli op 5.44 v.m-, on der 9.38 n.m. N.M.; 14 Juli op 6.39 v.m.. onder 10.16 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl.” en Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45, Bij postkant, tegen de geld goedgek abonn.pr. Afz nr. 5 c., fr. p p 10 c Den laatsten tijd heeft de vijand, met het oog op de hem bedreigende ver nietigende nederlagen in het Oosten in versterkte mate door radio-uitzendingen en verspreiding van vlugschriften de bevolking van de door Duitschland bezette Westelijke gebieden aangezet tot daden van sabotage. Ter waarschuwing van onbezonnen elementen tegen dergelijke handelingen beb ik, ter beveiliging van de uitvoering van mijn militaire opdracht, een vrij groot aantal inwoners des lands als gijzelaars gevangen doen zetten. Deze gijze laars zullen bij daden van sabotage der bevolking aangepakt worden. Zij staan borg met hun levën. De bevolking heeft het in de hand om ^oor een bezonnen optreden en door medewerking bij de verhindering van daden van sabotage van iederen aard de veiligheid van het leven harer medeburgers, die als gijzelaars zijn aangewezen, te waarborgen. De lijst met de namen der gijzelaars zal gepubliceerd worden» (w.g.) Wehrmachtsl>efehlshaber in Nederland Generaal der Vliegers FR. CHRISTIANSEN. Zondag had te Roermond een groote demonstratie plaats van de Hitlerjugend en Deutsches Jungvolk uit het district Limburg en van den Nat. Jeugdstorm en afvaardigingen uit het heele land. In den loop van den ochtend waren uit alle hoe ken van Limburg de demonstranten en gasten samengestroomd en om half tien werd aangetreden voor de ochtendviering. Het groote carree der Roermondsche markt prijkte in teestelijken vlaggentooi en de tribune was versierd met vlaggen en groene guirlandes met in het midden het HakenkiTis en den Rijksadelaar. In het midden der markt stonden opgesteld de Bund Deutscher Madel en het Jung volk en daaromheen geüniformeerde leden der N.S.D.A.P., van den Nat. Jeugd storm, leden van de Nederlandsche W.A., van den Arbeidsdienst en N.S.B. Een muziekkapel uit München-Gladbach luis terde de plechtigheid op met pittige marschen en andere muziek. Toen de vlaggen opgesteld stonden, betraden de autoriteiten de tribune. Onder hen be vonden zich o.m. Hauptdienstleiter Schmidt uit den Haag en de Beauftragte voor Limburg, Bereichsleiter Schmidt en graaf Marchant et d'Ansembourg, als vertegenwoordiger van den leider Mussert. Dan klonk de muziek „Ich hatt’ eineri Kameraden”, ter herdenking van de ge vallen Duitsche en Nederlandsche kame raden in dezen oorlog. Eerbiedig neigden de vaandels. Als woordvoerder trad'dan op Haupt dienstleiter Schmidt. Spr. constateerde, dat de Roermondsche straten wel leeg waren, maar met ons, aldus spr„ mar-' cheeren onzichtbaar de millioenen geval lenen uit den vorigen grooten oorlog en de honderdduizenden uit dezen krijg. Zij vullen deze stad, wij dragen hun vaan dels verder en ook hun idealen. Men wil ons hier thans niet zien, maar eenmaal zal men ons dankbaar zijp. Want hoe zou het er uit zien als wij er niet waren geweest en de bolsjewieken hier hun ver nielingswerk konden verrichten. Spr. herinnerde dan aan het verbond, dat de emigrantenregeering dezer dagen geslo ten heef^ met Stalin. Het Duitsche Rijk streed immer tegen verdrukking en achter- uitstelling en ook het Derde Rijk is aan getreden tegen Versailles en het bolsje wisme, onder leiding van Adolf Hitler. Wij zijn als vrienden naar Nederland ge komen en het is aan ons te danken, dat de menschen hier nog rustig bij hun maaltijd kunnen zitten. Wij zijn de be schermers van het avondland en de be schaving en we hebben er perhalve recht op, dat men onze vanen eert. Het zijn de vanen der overwinning en van den vrede voor Europa. Dan volgde de plechtigheid der vaa'ndelwijding en daarmee het ein de der ochtendviering. Onder muziek marcheerde de jeugd af, waarna in de kazerne aan den Singel een gezamenlijken maaltijd werd gebruikt. Te half twee was het weer aantre den voor de middagfeestelijkheid. Behal ve de genoemde autoriteiten waren thans ook aanwezig» de Kreisleiter der N.S. D.A.P. in Limburg, de heer Quant, hoofd stormer van Geelkerken, burge- meeste» mr. Reymer van Roermond en verder tal van leidende personen der H.J. en Jeugdstorm, van den Nederland- 1 schen en den Duitséhen Arbeidsdienst en der Wehrmacht. Eerste woordvoerder was Hauptdienstleiter Schmidt, die verklaar de, dat men een standpunt moest in nemen t®i aanzien van den nieuwen tijd en dat niemand daaraan kan ontkomen. Met af wachten is het gedhpn. Er - moet positief gewerkt warden niet alleen met den geest, maar ook met de handen. „Wie niet werkt zal ook niet eten”. Ieder zal zijn arbeidsboek krijgen. Als een Duitscher den hamer neerlegt om dien te verwisselen voor het zwaard, dan moet een Nederlander dien voor hem opnemen. Stand- en klasseverschil vallen daarbij weg. In het Oosten liggen voor Duitsch land maar ook voor Nederland groote ge bieden open met ongekende mogelijkhe den. In dat verband herinnerde spr. aan het oude Nederlandsche lied: „Naar Oost- land willen wij rijden”. Ook onze Neder landsche jeugd strijdt daarvoor mee aan het front, tegen het bolsjewisme. De ar beidstijd is onze muntstandaard. nu we van het „gouden kalf” afstand hebben gedaan. Op die armoe zijn wij trots. Moed en kameraadschap zullen voor ons .de korenschuur in het Oosten opensluiten. Hoofdstormer van Geelkerken nam een loopje met hen, die meenen dat hun kin deren niet bij dit feest aanwezig mogen zijn en hen achter de gordijntjes houden. Deden ze dat niet, de kinderen zouden vanzelf meemarcheeren. Men doet de ra men dicht alsof iemand gestorven is. En inderdaad, er is iets gestorven. De oude tijd is dood en komt nooit' meer terug. Voor hen, die hun kinderen niet vrijwil lig mee laten doen, kon wel eens de tijd aanbreken, dat zij dat noodgedwon gen moeten doen. Er zijn er, die maar niet kunnen begrijpen, dat Nederlanders en Duitschers samengaan. Dat zijn zij, die nog onder invloed staan van onze gevluchte regeering te Londen, die thans pacten afsluit met de bolsjewieken en daardoor het recht verloren heeft nog ooit een voet hier in het land te zetten. Wij marcheeren met de Duitschers sa men op naar een betere toekomst en zij Naar aanleiding van-de in de bladen van 11 Juli geplaatste bekendmaking aan familieleden en vrienden van in Nederlandsch-Indië geïnterneerden, ver zoekt het commissariaat voor Indische Zaken van de N.S.B.Zeestraat 76. den Haag, er nog eens met nadruk op te wijzen, dat de geplaatste bekendmaking uitsluitend betrekking heeft op de aan hankelijk in Nederlandsch-Indië geïnter neerden, en later naar Britsch-Indië ver voerde leden van of sympathiseerenden met de N.S.B. Zij betreft dus niet de krijgsgevangenen in het al gemeen. Op verzoeken om inlichtingen betref fende krijgsgevangenen kan het genoem de commissariaat dus geen uitsluitsel geven. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Juli. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In het gebied ten Zuidwesten van Rzjef heeft de op 2 Juli begonnen om vattende aanval der Duitsche troepen, doeltreffend gesteund door formaties van het luchtwapen, na een doorbraak door het vijandelijke systeem van stellingen, in zware boschgevechten, geleid tot in sluiting en vernietiging van verscheidene divisies infanterie, divisies cavallerie en een tankbrigade. In dezen slag van 11 dagen werden ruim 30.000 gevangenen binnengebracht, 218 tanks, 591 kanonnen en 1301 machinegeweren en granaatwer pers, benevens groote hoeveelheden an dere wapens en oorlogstuig van allerlei aard buitgemaakt of vernietigd. De bloe dige Verliezen van den tegenstander zijn zwaar. De aantallen gevangenen en de buit nemen nog toe. kunnen naar Amerika marcheeren. Duitschland en Nederland zijn onverbre kelijk verbonden door het lot en door kameraadschap tot in den dood. Luid „Hou Zee”-geroep sloot de toe spraak van hoofdstormer van Geelkerken af. Dan volgde het „Deutschlandlied”, het „Horst Wessel-lied” en de zesde strophe van het Wilhelmus Onder muziek en tromgeroffel en het zingen van tal van vlotte liederen werd een marsch door de stad ge- PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m M (5 reg.) 1 65,'elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /ü.19. Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. RecL, ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57. Dienstaanb 0 38 Pers gevr ƒ0.48. Adv. ..Br bur. v. d. bl.” 10 c meer Extra-berichten 116.000 Ton scheeps- ruimte tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN RER, 12 Juli. Het Opperbevel van Weermacht deelt mede: Duitsche duikbooten hebben op den At- lantischen Oceaan en in de Amerikaansche kustwateren 18 vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 116.000 ton tot zinken gebracht. Een an der schip varr7000 ton werd door torpedo- treffers beschadigd. Drie zeiltransport- schepen werden door artillerievuur tot zinken gebracht. Daarmede heeft de Duitsche duikboot- vloot op de oorlogstooneelen van den At- lantischen Oceaan, de Noordelijke IJszee en de Middellandsche Zee sedert 1 Juli 34 schepen met een gezamenlijken inhoud van 225.900 ton tot zinken gebracht en het vijandelijke ravitailleeringsverkeer naar alle fronten wederom zwaar getroffen. Hartelijk afscheid Zooals reeds gemeld is, hebben de hee- ren J. G. Bos en Dr de Boer, resp. hoofd van de leerschool en hoofd van de kweek school van het Haagsch Genootschap hun taak neergelegd wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd. Beiden is Zaterdag middag, ieder in hun eigen school, een af scheid bereid, dat hun nog lang jp her innering zal blijven. De beide smaakvol versierde gymnastieklokalen waren bijna te klein om alle belangstellenden onder, wijsautoriteiten, collega’s, ouders en oud- leerlingen. te bevatten. De tijd, welken men den decepties toegemeten had, was te kort om den velen sprekers de volle gele genheid te^geven de kwaliteiten, goede hoedanigheden, ambiti< werklust en liefde tot het vak van de 2 scheidende hoofden van school te schetsen. Maar in hun korte speeches klonken zooveel waardeering, hartelijkheid en ingenomenheid’ met hun lange ambtsperiode, dat zij veel meer zei den dan ellenlange toespraken.Zij zullen den heeren de Boer en Bos ongetwijfeld hun geheele verdere leven bijblijvn. Een van de sprekers drukte het zoo tref fend uit, toen hij zei, dat hoewel zij aan het hoofd van particuliere onderwijsinstel lingen stonden, zij er toch steeds op be dacht zijn geweest het algemeqne belang te dienen. Professor van den Berg van Eysinga heeft de scheidende hoofden toegesproken namens het bestuur van het Haagsch Ge nootschap. Het Rijksschooltoezicht drukte zijn erkentelijkheid uit voor den heer Bos bij monde van mej. Houba, schoolopziener en voor den heer de Boer bij monde van den heer van Nes, hoofdinspecteur voor het Lager Onderwijs. Tot hen, die het spreekgestoelte beste gen op de receptie van den heer Bos be hoorden de heer de Boer, directeur van de 'Kweekschool van het Haagsch Génoot- schap. de heer Halebos, die sprak namens den Bond van neutrale scholen, dr. van Eek, die het woo/d voerde -namens de ouders en oud-leerlingen, de heer Hout- gast, die de gevoelens van de leeraren- (essen) van de Ulo-school van het genoot schap uitdrukte en de heer van Ravesteyn, die gevoelvolle woorden sprak namens de naaste medewerkers van den heer Bos. De heer de Boer werd behalve door prof. v. d. Berg en den heer van Nes nog toegesproken door den heer Blokpoel na mens het, genjeentebestuur en de gemeen telijke inspectie, den heer Varossieau, na mens leeraren en oud-leeraren van de kweekschool, mej. dr. N. A. Bruining, na mens de vereeniging van Vrijzinnig Her vormden, den heer A. van Raamsdonk, namens de oud-leerligen, den heer Hout- gast, namens de leeraren van de Ulo school, denbeer van Leeuwen namens den Kweekschoolbond, den heer Bakkum, na mens den bond van neutrale scholen en den heer van Veen, vriend van den heer de Boer. De heer Jacobs, leeraar van de Kweekschool heeft de sprekers met een toepasselijk woord ingeleid. Van de gelegenheid om den heeren Bos en de Boer de hand te drukken na afloop van de toespraken, hebben zeer velen gebruik gemaakt. De afdeeling luchtmacht van den defen- siestaf te Stockholm deelt mede, dat Za terdagavond 10 uit Westelijke richting na derende Britsche vliegtuigen het gebied van Gothenburg binnenvlogen. Zweedsche jachtvliegtuigen, die opstegen, konden ten gevolge van de weersgesteldheid niet met de Engelsche vliegtuigen in contact ko men. Een andere groep Engelsche vlieg tuigen vloog Zaterdagavond over de Westkust van Skanen. Deze toestellen werden op verscheidene plaatsen door Zweedsch luchtdoelgeschut beschoten. Aan de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen 2 torpedoboot- jagers, welke deel uitmaakten van een vijandelijke vlootformatie, tot zinken’ gebracht. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht voor den oorlog belang rijke doelen aan de Engelsche Oostkust met zware bommen bestookt. In het Zuidelijke deel van het Kanaal van St. George werd bij een aanval op een vijandelijk convooi een vrachtschip door bomtreffers beschadigd. Na een vruchteloozen storingsaanval op de stad Flensburg in de avonduren van gisteren vlogen in den afgeloopen nacht eenige Britsche bommenwerpers het gebied van Danzig binnen. Door bri sant» en brandbommen ontstonden in woonwijken der stad Danzig materieele schade en schade aan gebouwen. In een vernield ziekenhuis vonden talrijke kin deren den dood. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Telefoon imou (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35- 37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel 119461 Voorb.. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3. Tel. 330263; Boekh J. 8. v Seters |r Theresiastr 10Ra Tel 772444: Roekh F O Couvée. v Hoytemastr 66 Tel.721187

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1