1942. No. 18231. Dinsdag 14 Juli. De Verordening tegen Sabotage de rantsoenen van enkele Wijzigingen in levensmiddelen VERDU/STEREN van 9.57 u. nam. tot 5.35 a. van. Z Maan: 14 Juli op 6.39 v.m., on* Z der 10.16 n.m.; 15 Juni op 7.39 J v.m., onder 10.47 n.m. I NOTITIES Bekendmaking Een onderhoud met Carl Schuricht DAME DOOR TRAM AANGEREDEN 5 DE DIERENTUINZAAL ALS CONCERTZAAL NEDERLANDSCHE OOST-COMPAGNIE VACANTIC? J Bezuiniging op kolen, gas en electriciteit 75 Gram kaas inplaats van 125 gram Meer vleesch, minder boter, melk en kaas De nieuwe boterbonnen Binnenkort rundvet verkrijgbaar Britsche bommenwerpers boven Duitschland Knoeiende distributieambtenareo Boter voor volwassenen van 175 gram op 146 gram per week gebracht De „Polyphemus’’ getorpedeerd Oproep van Duitschen minister voor bewapening BEDRIJVERS VAN CLANDESTIENE SLACHTINGEN VEROORDEELD Man doodt zijn vrouw en beneemt zichzelf het leven Nadere toelichting Aan de gevolgen overleden Maatregelen vogr hotels, restaurants, enz. BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 - I ir :'.-R 'HÉ COURANT bezettings^ anders. Het wil zeggen, dat wij in ons over Economische rechter ONTDEKT UW\EIGEN LAND? k-oLygoon-Andrej Nu men overal druk bezig is met het rooien van de aardappelen ziet men in waterwegen, welke naar de groote steden aardvruchten geladen schepen. ■■Mr.m (Orbis-Holland-P.K. Kipper) 9 leiden, sleepen van met deze (PolygooruKuiper), Het melkrantsoen Met ingang van 6 September a.s. wordt het melkrantsoen voor kinderen beneden 4 jaar, dat thans 1 liter per dag bedraagt^ Tanks Afrika. De nat. tenniskampioenschappen te Scheveningen. Mej. Rollin Couquérque in actie. (Polygoon-Meyer) verscl vaart 4 maanden hechtenis. geestelijke en n men daarop oinnentrad, vond de echtgenoote uote bloedplas lig- melijke verklaring ait temmen in een ■iin vrouw heeft ge- Strijd om een Lwlsjewistisch plaatsje. Van alle kanten dringt de Duitsche Infanterie in het zwaar versterkte dorp binnen. teruggebracht 'op j liter per da’g. Voor kinderen van 414 jaar blijft het tegen woordig rantsoen van J liter per dag gehandhaafd. De aanvoerders van de stoottroepen, die met hun soldaten hét fort Maxim Gorki bij Sebastopol bestormden, worden door Generaal-Veldmaarschalk von Man stein met het Ijzeren Kruis gedecoreerd. .(Hoffmann-P.K. Neuberger), schappij Oceaan te Amsterdam. General-Oberst Halder De chef van den generalen staf van het Duitsche leger, General-Oberst Franz Hal der, viert vandaag zijn 40-jarig dienst- jubileum. Halder heeft ook tijdens den vo- rigen wereldoorlog in het veld gestaan en is in zijn functie van thans een der naaste medewerkers van den Führer. De geheele Berlijnsche pers wijst op de groote bekendheid, die Halder in Duitsch- land heeft gekregen, toen de Führer hem na den Poolschen veldtocht tijdens de Rijksdagkitting van 19 Juli 1940 bevorder de tot General-Oberst. Met ingang van 9 Augustus wordt het kaasrantsoen, dat thans 125 gram per week bedraagt, verlaagd tot 75 gram per week. Dit wordt bereikt, doordat met in gang van genoemden datum per distribu- tieperiode van 4 weken in plaats van 5 bonnen a 100 gram slechts 3 bonnen a 100 gram zpllen worden aangewezen. Zoo nu en dan wordt het Nederland- sche volk op min of meer hardhandige wijze er aan herinnerd, dat het in tijd van oorlog leeft. Het dagelijksch rant soen, dat op tafel verschijnt met nog enkele andere dingen maken het ieder een dag aan dag wel duidelijk, dat de tijden onder ven” Met het oog op de voedselvoorziening tjjdens den komenden winter ziet het Ryksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd zich voor de noodzaak geplaatst enkele rantsoenen te verlagen en wel van boter, melk en kaas. De ver laging van het boterrantsoen is echter zoodanig geregeld, dat de rantsoenen van personen tot 21 jaar ongewijzigd blijven. Naar verwachting zullen deze rantsoenen gedurende den winter wor den gehandhaafd. Tegenover deze verlagingen heeft het Rijksbureau voor geruimen tijd een verhooging van het vleeschrantsoen kunnen stellen. Het laat zich bovendien aanzien, dat de aardappeloogst van dien aard zal zijn, dat in den komenden winter het aardappelrantsoen hooger zal kunnen worden gesteld dan ge durende den afgeloopen winter het ge val, was. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Mode^l. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. dood en zich daarna heeft verhangen De verstandhouding tusschen man en vrouw was zeer goed, temmen was 56 jaar oud gepensionneerd ploegbaas der L.T.M. Van 15 Juli tot en met 26 Juli a.s. geeft elk der met „36” genummerde bonnen van de Boterkaart en van de Vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Voorts kunnen van 15 Juli tot en met 12 Sept. a.s. personen van 4 tot en met 13 jaar op eiken der bonnen „reserve 3-35’* en „reserve 3-36” en personen van 14 tot en met 20 jaar op elk der bonnen „re serve 2-35” en „reserve 2-36”, 125 gram boter verkrijgen. Voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar wordt gedurende laatstge noemd tijdvak 125 gram boter beschikbaar gesteld op den met „reserve 4-36” ge- merkten bon. Benoeming voorzitter raad van.toezicht Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement voor Bijzondere Economische Aangelegenheden is be noemd tot voorzitter van den raad van toezicht op de Nederlandsche Oost- Compagnie N.V. te ’s-Gravenhage, F. B. J. Gips te Wassenaar. Britsche bommenwerpers hebben, naar het D.N.B. meldt, in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen uitgeworpen bo ven Wèst-Duitsch gebied. Oorlogseconomi- sche schade ontstond niet, maar verschei den burgers werden gekwetst. Volgens tot dusver bekende gegevens zijn 5 der aan vallende toestellen neergeschoten. Eenige Haagische distributie-ainbtenaren, die belast zijn met; de uitreiking van dis tributiebescheiden hebben zich met behulp van anderen levensmiddelen- en/of tabaks kaarten toegeëigend, doordat zij in het be zit kwamen van de bonnetjes van oude kaarten, waarop de nieuwe te verkrijgen zijn. Deze bonnetjes had men vergeten af te scheuren. R. Alting du Cloux, alhier, P. Stoutenberg, Rotterdam, kregen 9 maan den, J. A. L. van Iterson, alhier, 6 maan den, H. W. Mulder, H. F. M. van der Hey- den en L. H. de VrieS, alhier, 5 maan den, B. M. Grosfeld, alhier, 4 maanden, J. C. Möller Leiden en J. P. M. van den Bergh, Haarlem, 2 maanden. Het boterrantsoen voor vdtwassenen zal met ingang van 15 Juli worden terugge bracht van 175 gram per week op 146 gram. Het boterrantsoen voor minderja rigen, dat thans 175 gram per week voor personen van 4—^1 jaar, en 871 gram per week voor kinderen van 04 jaar be draagt, blijft echter ongewijzigd gehand haafd. Een en ander wordt bereikt door dat voortaan in plaats van eens per 10 dagen slechts eens per 12 dagen een bon- nummer voor boter zal worden aange wezen, terwijl voorts voor de minder jarigen eens per 60 dagen een extra rant soen van 250 gram (kinderen beneden 4 jaar 125 gram) beschikbaar zal wordên gesteld. Het Portugeesche vrachtschip .Mirgn- dola” heeft 15 overlevenden van het Nederlandsche vrachtschip „Polyphemus” die opgepikt waren nabij New-York, aan land gebracht. Onder, hen bevonden zich ook eenige overlevenden van het Engel- sche vaartuig „Nordland” dat éveneens was getorpedeerd en die door de „Poly phemus” waren opgepikt, welk schip vervolgens eveneens getorpedeerd werd. Na de torpedeering vroeg de comman dant van de duikboot of de schipbreuke lingen levensmiddelen noodig hadden, of gewonden bij zich hadden, die verzorging behoefden. De overlevenden zelve maak ten melding van deze daad van mensche- lijkheid. Het motorschip „Polyphemus” (6269 b.r.t.werd in 1930 gebauwd en was eigendom van de Ned. Stoomvaart Maat- ■n opmarsen (Hoffmann-P.K. Oppit z) i HAAGSCHE Een oproep van den Duitschen minis ter voor Bewapening en Munitie aan de Duitsche bedrijfsleiders om door een veelomvattende inzamelingsactie van schroot voor de Duitsche ijzerproductie een reserve te vormen, welke het moge lijk maakt de noodige overproductie aan ijzer en staal te waarborgen wordt van daag door alle Berlijnsche bladen gepu bliceerd. De „Völkischer. BeoBachter” wijst er op, dat deze oproep niet aldus moet worden uitgelegd. dat de normale schrootleveranties te wenschen over zou den laten, maar de bedoeling is uitbrei ding van de Duitsche ijzer- en staalpro- ductie boven den huidigen omvang. Bon 39 inleveren bij slager Op de bonnen ,39” van de boterkaart en van de vetkaart, welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Zaterdag 8 Augustus tot en met Woensdag 19 Augustus a.s., zal desgewenscht rundvet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen be trekken. Zij, die rundvet wenschen te ontvangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desge- ontvangstbewijs. in het J. Lagerwaard, te Zoetermeer, had een varken geslacht. Bovendien was bij nader onderzoek gebleken, dat hij varkens had, die niet in zijn veeboekje stonden aange- teekend. De Officier van Justitie eischte een jaar. Veroordeeling conform den eisch. P. G. Verbruggen, te Leiden, werd we gens het slachten van een schaap veroor deeld tot 9 maanden. G. J. Onderwater te Oegistgeest, die hem geholpen zou heb ben, tot 7 maanden. W. C. Steeneveld, die runderen had doen slachten, werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maandbn. P. Pruysers had gelegen heid gegeven tot het frauduleus slachten van de 2 runderen. Hij zal daarvoor 6 maanden moeten zitten. J. L. de Korte, één der slachters, kreeg dezelfde straf. H. Kerling, die al eens 6 maanden had ge kregen, kreeg 1 jaar en 6 maahden voor hetzelfde feit. H. Bleeker, die meende, dat hij recht had op een geringe straf, omdat hij slechts meegeholpen had met het villen, kreeg 8 maanden. Villen is ook slachten, aldus de rechter. C. J. de Wit zou de geslachte koeien vervoeren. Toen de opdrachtgever niet en heeft hij de runderen in de geworpen. Hij werd veroordeeld t<H Toen Maandagmorgen de zoon der fa- •milie Lemmen, wonende aan den Bree- weg te Linne, thuis kwam, vond nij het huis zorgvuldig aan alle kanten gesloten. Orr zich toegang te verschaffen beukte hij het ruitje der voordeur ,in Toen hij naar binnen Keek, zag hij tot zijn groote ontzetting het ontzielde lichaam van zijn vader aan de trapleuning hangen Ontzet vluchtte hij weg en riep f geneeskundige hulp Toen gezamenlijk de won men in de slaapks" van Lemmen in er gen De eenige a voor dit drama- i.- vlaag van waanzin Daardoor wordt ook deze verorde ning een ondubbelzinnige, scherpe waarschuwing aan het adres ..van al degenen, die thans spelen met -de gedachte, dat zekere, door hen ge hoopte acties der vijandelijke mo gendheden het signaal zouden kunnen zijn voor eigen handelingen, gericht tegen de bezettende macht. Moge ieder beseffen, dat al dergelijke po gingen in de kiem worden gesmoord en dat allen, die zich daar in eeniger- lei vorm medeplichtig mcohten ma; ken, met onverbiddelijke hardheid onschadelijk worden gemaakt. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: .WAGENSTRAAT 35—37 Otro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778035; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3. Tel. t 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Vleeschrantsoen gebracht van 250 op 300 gram Het vleeschrantsoen zal met ingang van 19 Juli a.s. worden verhoogd van ?50 gram per week, been inbegrepen, tot 300 gram per week, been inbegrepen. Voor kinderen beneden 4 jaar beteekent dit een verhooging van 125 gram tot 150 gram. De verhooging van het vleeschrantsoen zal worden bereikt door op de „B”-bonnen in plaats van 25 gram per bon 50 gram per bon beschikbaar te stellen. Met ingang van 19 Juli zullen derhalve wekelijks 2 A”-bonnen 100 gram en 2 „B”-bonnen a 50 gram geldig worden verklaard. De Wehrmachtsbefehlshaber heeft ter waarschuwing van onbezonnen elementen tegen daden van sabotage waartoe de vijand den laatsten tijd de bevolking der bezette gebieden in versterkte mate op zet, een vrij groot aantal gijzelaars ge vangen doen zetten. Tot hetzelfde doel, de beveiliging van de uitvoering van zijn militaire opdracht, is ook gisteren de Verordening van kracht geworden be treffende den afweer van daden van sa botage, gericht tegen de bezettingsmacht.. Herhaaldelijke, tegen de 1 macht en in het bijzonder tegen instal laties van de Duitsche Weermacht ge richte pogingen tot sabotage hebben aan leiding gegeven tot het gebruikmaken van Nederlanders voor de bewaking van bepaalde objecten. Herhaaldelijk moest worden geconstateerd, dat zulke bewa kingsopdrachten niet, of niet voldoende nagekomen werden. Dat kan ajjeen reeds met het oog op de openbare veilighèid, welker handhaving ook in het belang van de Nederlandsche bevolking is niet geduld worden. Wie een hem ter be scherming tegen daden var* sabotage ver- leendeopdracht, onder welke omstan digheden of invloeden tot deze daden ook aanleiding mocht zijn gegeven, niet plichtsgetrouw en nauwgezet nakomt,* st^lt zich bloot aan de zwaarste bestraf fing en wordt volgens art. 1 van de ge noemde verordening met den dood ge straft. Vrijheidsstraffen kunnen slechts in minder ernstige gevallen worden ge geven. Zelfs in geval van een slechts door nalatigheid ontstane overtreding van een bewakingsopdracht worden deze straffen gegeven, wanneer door de daad eenigerlei schade is ontstaan. De meedoogenlooze bestrijding van alle daden van sabotage en andere tegen de bezettingsmacht gerichte misdaden eischte echter niet slechts een intransi gent optreden tegen ieder, die bereid is tot dergelijke daden, maar ook de scherp ste bestraffing van allen, die. op de hoogte zijnde van een dergelijke daad, ook* wanneer daartoe slechts «plannen be staan, hun plicht tot loyaal optreden je gens de bezettende macht schenden. Vol gens art. 2 der verordening wordt de gene. die van een misdrijf tegen de be zettende macht of van het voornetnen tot zulk een misdrijf in geloofwaardigen vorm kennis krijgt en nalaat een in stantie der Duitsche Weermacht of der Duitsche politie onverwijld hiervan te verwittigen, gestraft met dezelfde straf, waarmee de dader wordt bedreigd, voor het geval het misdrijf wordt volvoerd. Dat beteekent, dat bij een misdrijf, waarop de doodstraf staat, niet alleen de dader zelf, maar ieder, die op eenigerlei wijze in geloofwaardigen vorm kennis heeft gekregen van het plan tot de daad, doch nagelaten heeft hiervan volgens voorschrift aangifte te doen, zijn leven heeft verspeeld. Artikel 3 der verordening dient even eens tot den veelomvattenden, doelma- tigen afweer van alle handelingen, ge richt tegen de bezett^ide macht. Het is gericht tegen een ieder, die een persoon, van wien hij weet, of. de omstandighederf in aanmerking genomen moet aanne men, dat hij deel heeft aan een misdrijf tegen de bezettende mogendheid of éen dergelijk misdrijf in den’ zin heeft, .niet onverwijld aangeeft bij de Duitsche po litie of de Duitsche Weermacht of die een dergelijk iemand verbergt, bij zich op neemt of in anderen vorm steun verleent. In/ al deze gevallen wordt de schuldige als regel getroffen door dezelfde straf waarmee de geholpen dader wordt be dreigd/ in geval het misdrijf is volvoerd. Een nieuw element met betrekking tot de strafvervolging brengt tenslotte artikel 5 der verordening. Volgens dit artikel zijn van nu £f functionarissen der Ne derlandsche politie of leden van een for matie, die gesteld is onder de instruc ties en bevelen der Nederlandsche po litie, onderworpen aan de buitengewone rechtspleging voor leden van S.S. en po- litieformaties met bijzondere opdracht, als zij een strafbare handeling tegen de bezettende macht plegen bij hun slager wenscht tegen tijdvak van Woensdag 15 tot en met Zaterdag 18 Juli a.s. Zij, die gedurende bovengenoemd tijdvak bon 39 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken doch uitsluitend de artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aan gewezen. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat'het afleveren van het rund vet eerst is toegestaan met ingang van Zaterdag 8 Augustus 1942. HET BIJ ZICH/ DRAGEN VAN PERSOONSBEWIJS Nogmaals wordt uitdrukkelijk de na druk gevestigd op *de bepalingen van het besluit Persoonsbewijzen, krachtens welk een ieder verplicht is, op vordering der politie te allen tijde het hem verstrekte Persoonsbewijs te toonen. Een ieder drage zijn Persoonsbewijs dus steeds bij zich en beseffe, dat hij. zich bij het niet voldoen aan vorenstaande verplichting, aan ern stige bestraffing bloot stelt. X De Hoofdcommissaris van Politie. dagelijksch bestaan rekening hebben te houden met de harde, onverbiddelijke, noodzakelijke bepalingen van de oorlogs- wetten, bepalingen, die niet anders dan hard en onverbiddelijk kunnen zijn, om dat het gaat om leven of dood, er-op of er-onder. Dit vergeet een deel van ons volk in den schijntoestand van vrede waarin het leeft, waarin het, Gode zij dank, leven kan en leven mèg. Het moet deze bevoorrechte omstandigheid echter niet aanvaarden als iets vanzelfsprekends; het zou zoo gemakkelijk anders kunnen zijn. Dat de bezettende macht orde en rust gehandhaafd wil zien en van de bevol king een bezonnen optreden eischt, wie kan hierin iets onredelijks zien? Het is voor de militaire positie van primair be lang. De gisteren gepubliceerde „Bekend, making” van den Wehrmachtsbefehlsha- ber spreekt de korte, krachtige, zelfbe wuste taal van de hooge militaire autori teit, .die weet hoe hij zijn zware opdracht in oorlogstijd heeft te vervullen. Op een wijze, die boven allen lof verheven is, heeft de Generaal der Vliegers Fr Chris tiansen steeds alles gedaan wat in zijn vermogen was om ons volk zoo min mo gelijk de gevolgen eener> militaire bezet ting te laten gevoelen Wij zbuden daar van tal van voorbeelden kunnen aanha len, maar wij gelooven niet, dat op dit punt iemand met ons van meening zal verschillen. Tegenover dit alles heeft een volk, dat prijs stelt op zijn repu tatie van eer en waardigheid, zijn verplichtingen. Het is beschamend, dat het hieraan herinnerd moest worden, maar terecht heeft de Wehrmachtsbefehlshaber in zijn „Bekendmaking” gesproken van de „onbezonnen elementen” onder de be volking, dat zijn die elementen, die al te gretig het oor leenen aan misdadige aan sporingen tot verzet en sabotage. Met ijzeren vuist moet tegen dergelijke elemen ten worden opgetreden. De eveneens gis teren bekend gemaakte Verordening van’ den Rijkscommissaris, welke men hier naast vindt toegelicht, heeft dezelfde strekking. Handelingen tegen de bezetten de macht zijn ten eenenmale ontoelaat baar, sabotage is onduldbaar, de scherp st^ maatregelen daartegen zijn niet anders dan een vorm van afweer en ’t is duidelijk dat men daarvoor de beste wapens smeedt, zooals men ook aan de gevechtsfronten de beste wapens inzet Laten wij bij dit alles vooral niet vergeten, dat het Duit sche volk een strijd voert op leven en dood en dat het zijn bestaan in de waag schaal heeft gesteld voor de toekomst van Europa, een toekomst, die naar aard en wezen ook het Nederlandsche volk duide lijk is,, voorgehouden. In dit licht bezien, valt de beteekenis der gisteren afgekondigde maatregelen duidelijk in het oog. Wij leven in tijd van oorlog en tegen het misdadig drijven van onbezonnen elementen moet een drachtig worden opgetreden. Wij hopen en verwachten, dat deze anonieme elementen de duidelijke taal der Overheid zullen verstaan. Zij riskeeren niet alleen hun eigen leven, maar ook dat der gijzelaars. Het is derhalve ieders taak er streng op te letten, dat er niet gesa boteerd wordt. Het zou een schande zijn voor onzen goeden naam als volk, indien onschuldigen door dé schuld van eenige onverantwoordelijke individuen zouden moeten vallen Het feit, dat het muziekleven hier ter stede, dank zij het in gebruik nemen van de groote zaal van den Dierentuin, op een vrijwel normale^ wijze voortgaat, heeft met zich meegebracht, dat de g/oote dirigent Carl Schuricht, als één der lei dende figuren daarvan ook dezen zomer aan het hoofd kon staan. Bij het eerste verschijnen van den kunstenaar aan den lessenaar voor het Residentie-orkest heeft een zeer talrijk auditorium zijn vreugde over het weerzien Schuricht is nu eenmaal om gezondheidsredenen vaak genoodzaakt de leiding bij de win- terconcerten af te zeggen en de diepe dankbaarheid voor zijn medewerking aan ons muziekleven op een bijzonder spon tane wijze te kennen gegeven. Wij hebben hierin en in de bijzondere omstandigheden, waaronder de concerten plaats vinden een aanleiding gezien om den dirigent, dien wij. hier reeds sinds 1930 jaarlijks kunnen begroeten, in zijn hotel over de komende gebeurtenissen het één en ander té vragen. Carl Schu- richt toonde zich daarbij' bijzonder opge togen over de accoustiek van de Dieren- tuin-zaal, welke naar zijn meening ook in de toekomst als concertnümte zeer goed bruikbaar zou zijn. Kleine veranderingen hoopte hij nog in de stoffeering van het podium te kunnen aanbrengen, doch de resultaten waren toch vooral vóór de blaasinstrumenten zeer bevredigend. Wij vtoegen voorts naar de mogelijk heid, om na het succes dat Pfitzner’s Sinfonie für grosses Orchester oogstte, meerdere werken van dezen toondichter te laten volgen. Carl Schuricht vertelde ons in verband daarmede over zijn wensch om Pfitzner’s „Palestrina” hier eens te kunnen opvoeren, een wensch, welke echter door den enormen opzet van deze Opera niet gemakkelijk ver wezenlijkt zal kunnen worden en wees ons voorts op de vele moderne Duitsche composities, welke naast Nederlandsche muziek, zooals Badings’ Gijsbrecht van Aemstel en de Oud-Nederlandsche dansen van v. Anrooy de komende programma’s zullen sieren. Voor nadere kennismaking, met Pfitzner’s scheppingen ontbreekt dus thans de tijd maar wij mogen verwach ten, dat de Duitsche toondichters Schliepe met een dansscène uit de opera „Mariënburg”. Paul Graener met Juventus Akademika en H. Götz met zijn Viool concert. ons hiervoor x rijkelijk zullen schadeloos stellen. Voor'de radio zal Carl Schuricht bovendien op 2 Aug. werk van Fr. Flössner dirigeeren. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers, gevr, ƒ0.48 Adv. ..Br bur. v. d. bl.” 10 c moor verre van normaal zijn, maar het „in tijd van oorlog le- verstaan we voor een bezet gebied als het onze toch 'nog heel iets Gistermiddag half zeven werd op de Waldeck Pyrmontkade bij de Sweelinck- straat de 52-jarige voetgangster, de we duwe L. C. B. E„ wonende in de le Sweelinckstraat/door een tramwagen van lijn 7 aangereden. Met een schedelbasis- fractuur en een gebroken sleutelbeen is de. dame naar het ziekenhuis Westeinde overgebracht, waar zij in den loop van den avond is overleden. Getuigen van dit ongeval wordt ver zocht zich te melden aan het bureau van den Verkeersdienst, Alexanderplein 15a, .Nachtdienst DOKTERS: Tusschen Z 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 i ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Z Den Haag) No. 115995. De directeur van het hotel-, café-, res taurant- en pensionbedrijf deelt ons mede, dat met het oog op de noodzakelijk uiter ste' beperking van brandstoffen, w.o. ook te rekenen gas en electriciteit, in opdracht van de „Rüstungsinspektion Niederlande” de volgende bepalingen gelden: 1) In restaurants en café-restaurants mogen warme maaltijden of warme ge rechten slechts worden verstrekt tusschen 12.30 en 14.30 uur, alsmede tusschen 18.00 en 21.00 uur. De verstrekkingen bij het ontbijt worden «niet als warme maaltijd en/of gerecht beschouwd. Uitdrukkelijk wordt hierbij medegedeeld dat deze bepaling ook betrekking heeft op restauraties van of in verkeersinrich- tingen (b.v. stationsrestauraties, tram stations, enz.) 2) In inrichtingen, bestemd tot het te gen betaling verstrekken van logies voor korteren en/of langeren tijd (hotels, loge menten en pensions) mag bij aanwezig heid eener centrale voor warmwatervoor ziening slechts stroomend warm water worden verstrekt tusschen 7.00 en 8.30 u„ dus alleen in de vroege morgenu^n. 3) Personenliften c.q. roltrappen mogen niet gebruikt worden, tenzij voor opgaand verkeer voor hooger dan Je 3e verdieping. Voor neergaand verkeer mogen zij dus in geen geval gebruikt wdrden, Met n?druk wordt er op gewezen, dat op bovenstaande bepalingen geen uitzon deringen worden toegestaan. De ondernemers van bovenbedoelde in richtingen zijn er in hun eigen belang uit drukkelijk op gewezen, dat aan het boven staande strikt de hand dient te worden ge houden, aangezien anders onvermijdelijk tot ingrijpender maatregelen zal worden overgegaan. Het publiek zal daarom goed doen zijn medewerking te verleenen door geen eischen te stellen, waaraan toch niet kan worden voldaan. ■•■Jnuiii, wii-wwa «919) I ui, JUVUIUj I niJOWt, IXaillUUl UUCRII, L.CCU VICI lUOPI, VICIHJCI, 1 «I, Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3. Tel. m Noord- “pi*? iWj ■x’ .i.’ v:' jth.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1