1942. No. 18232. DE OVERWINNING BIJ RZJEF I MBil VERDUISTEREN Woensdag 15 Juli. f bet van versterkte Slachtoffers der Britten scheeps- Churchill neemt er niet aan deel Burgemeestersbenoemingen De toestand op Java Waarschuwing voor veehouders Luchtveldpostzendingen Oostfront De kruidenier in dienst publiek DOODELIJKE AANRIJDING IN DE PLUVIERSTRAAT VOOR JODEN VERBODEN STRATEN Geen familiedrukwerk meer - FHISSIttSWT hg» Minister Göbbels toestand Critiek op de Engelsche regeering De leen- en pachtwetten VERBOD GELDT NIET VOOR OVERLIJDENSBERICHTEN. Lagerhuisdebat over verliezen De olie van Borneo Brandstoffen voor gesteunde kostwinners Doorbraak door zwaar stellingen van 9.56 a. nam. tot 5.36 u. v.m. naar het Sluikhandel met zaai- en pootgoed Gunstige situatie voor de Astroepen over den Films over de opleiding der Nederlandsche vrijwilligers BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 l x. v COURANT Weermacht te Berlijn Niet zwaarder dan 10 gram Polygoon-Ü agers) of I het van in het troepen Gerrit, de kraai, kijkt zijn baas de kunst af. - in Het straat- makkëlijk (Polygoon-Hof) een van HAAGSCHE Een der laatste nachten heeft de Brit bi' zijn aanvalsvluchten ook weer enkele bommen op Nederlandsch gebied laten vallen. Zooals gewoonlijk is bij dit luk rake uitweppen slechts civiele schade ontstaan. Helaas zijn zes burgers gedood en twee gewond Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Minister Göbbels heeft op de werkzitting der lei ders van de Rijkspropagandabureaux op 13 en 14 Juli een uitvoerig overzicht van den den minister Sprekend over minister, dat de achterstand aan koestellen, niet ge- Huldiging van den neer jon. van Kessel (links) die dezer dagen 50 jaar marktmeester was op de bii?nmarkt te VeenendaaL (Polygoon-van Bitsen) als waar- veehouders. Een Duitsch gevechtsvliegtuig in het hooge Noorden laadt benzine en bommen'voor een aanval op'Moer- mansk. (Hojfmann-P.K. Jager) De bisschop van Bradford, dr. Blunt, heeft volgens de „Times” in een'te Brad ford uitgesproken redevoering o.m. ver klaard, dat men eindelijk het besluit moet nemen om volkomen openlijk tegenover de eigen regeering vast te stellen, dat zij in het uur van het hoogste gevaar bewust het Britsche volk den waren militairen toestand verbloemt. Het ziet er op het oogenblik in Engeland geheel naar uit, zoo zeide de bisschop, alsof de Britsche regeering tr-acht een dictatuur in Enge land op te richten. Een' nieuwtje te Rotterdam naamborden op ooghoogte, tiidens de verduistering. De Diplomatisch-Politische Korrespon- denz houdt zich bezig met de vele leen- en pachtverdragen, die het Witte Huis den laatsten tijd heeft gesloten, o.a. het Ijs land Iran en Irak. Deze landen kunnen zich het noodige oorlogstuig aanschaffen, zij het ook, dat volgens den betrokken gemachtigde, Stettinius, hier tegenover een contraprestatie moet staan. Voor leve- ringen aan Amerikaansche troepen, gele gerd in deze reeds zwaar geteisterde lan den, behoeven de Ver. Staten dus niet contant te betalen. De Diplo trekt de conclusie, dat de pacht- en leenovereenkomsten voor de Ver. Staten uitsluitend een reclamemid- del zijn en tevens moeten dienen om de wereldheerschappij te verwerven. Wat thans euphemistisch wordt betiteld met pacht- en leenovereenkomst, moet vol gens de Amerikaansche verwachtingen na den oorlog ’t contract zijn, dat den Ame- rikaanschen Shylock het recht geeft het stuk, waarvoor hij belangstelling heeft, uit zijn slachtoffer te snijden. Blijkens een beschikking van den secr.. gen. van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, opgenomen in de Staatscourant vari gisteren, is het vervaardigen van familie drukwerk in het vervolg verboden, met uitzondering van overlijdensberichten en dankbetuigingen betreffende overlijden, mits in ongevouwen toestand niet grooter dan 105 x 148 mm. Het vervaardigen van ander familiedrukwerk is dus thans niet meer toegestaan. militairen en politieken toestand gegeven. Hij legde er den nadruk op. dat de vijan delijke propagandaleugens over de vernie tiging van de Duitsche weerkracht ineen gestort zijn en >n toenemende mate plaats maken voor pessimisme aan vijandelijken kant. Dit pessimisme wordt nog versterkt door *de Britsche nederlagen in Noord- Afrika en vooral, door de stijgende scheepsverliezen, welke een voor Enge land en de Vereenigde Staten catastrofalen omvang hebben aangenomen. Met het oog op deze voor hen zoo pngunstige militaire ontwikkeling nemen dé geallieerden steeds meer hun toevlucht tot getallenbluf en tot het oprichten van nieuwe „psycholo gische fronten”.' Aan het einde, van zijn uiteenzetting ver klaarde dr. Göbbels met nadruk, dat de toestand een zeer groot vertrouwen in de verdere ontwikkeling vergunt. Overwinnen tot eiken prijs is en blijft het parool. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. piet „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., ff. p. p. 10 c. De Australische marine-autoriteiten ge ven Volgens een bericht van de „Daily Te legraph”, aldus een D.N.B.-bericht uit Stockholm openlijk toe, dat de exploi tatie der oliebronnen op Nederlandsch Borneo den Japanners waarschijnlijk aan zienlijke hoeveelheden olie heeft verschaft. Naar hef blad verder schrijft, moet het feit, dat de japanners thans beschikken over eenige der beste olievelden ter wereld be. schouwd worden als een realiteit van den Japanschen veroveringsveldtocht naar het Zuiden. Het Rijkscommissariaat maaKt bekend De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van par. 3 der verordening no. 108/40 (vierde verorde ning op bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) tezamen met par. 4 al. 1 der verordening no. 3/40 op de uit oefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland tot burgemeesters benoemd1: den burgemeester W. J. Bocxe in Ze venhoven, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn tot dusver bekleede functie, tot burgemeester van Wateringen, den re- serve-majoor en wethouder O. L. J. Sik- kens in Laren tot burgemeester van Oegstgeestden boekhouder Z H. de Vries in Rotterdam tot burgemeester van Oudewaterden plaatsvérVangenden provincialen- leider van den Nederland- schen Volksdienst M. J. van Leeuwen in Aerdenhout tot burgemeester van Naar den den douaneambtenaar A. G. Jongs- ma in Rotterdam tot burgemeester van Krommenie, den bestuursambtenaar op nonactief J. A. A. de Bree in Haarlem tot burgemeester van Oostzaan. 4-Jarig kind door tram aangereden Gistermiddag om vier uur*is de vier jarige N N.. woonachtig in de Pluvier- straat. toen hij onvoorzichtig den rijweg overstak. »in de Pluvierstraat aangereden door een motorwagen van lijn 10. Met zware inwendige kneuzingen is het slachtoffertje naar, het kinderziekenhuis aan de Dr. van Welylaan overgebrachf, waar het in den avond aan de bekomen verwondingen is overleden „Nachschub" voor de Duitsche sol daten. Zakken en kisten komen uit het ruim te voorschijn. (Weltbild-Polygoon-P.K, Pundsaek) Evenals zulks in de beide voorafgaande jaren het geval was, zullen ook in 1942 de ondersteunde Werklooze kostwinners en alleenwonenden, -op wier brandstoffen- kaart een vijftal bonnen geldig is ver klaard. een kolenbon ontvangen ten einde reeds nu een deel van hun winter voorraad te kunnen inslaan. Voor de verstrekking van dezen kolenbon. waar van de waarde voor kostwinners op 7 en voor alleenwonenden op 3,£0 is ge steld, komen slechts zij in aanmerking, die tot bovengenoemde groepen behooren en in het tijdvak 15 Juni15 October 1942 ten minste in totaal vier weken in steun zijn geweest. De verstrekking van den kolenbon draagt wederom het karakter van een voorschot en zal dus te zijner tijd worden verrekend met den in den komenden winter uit te keeren brand- stpffenbijslag. .Waar zulk een verrekening niet mogelijk is, omdat de betrokkene in middels niet meer in de steunregeling is opgenomen, zal terugbetaling worden ge vorderd. In tegenstelling met de regeling, welke het vorige jaar gold, kan aan kamerbewoners geen kolenbon worden verstrekt, aangezien voor deze categorie nog geen brandstoffenbonnen geldig zijn verklaard. De kolenbon zal, voor zoover noodig, ook worden uitgereikt aan ar-# beiders die, wegens verkorten werkduur. een tegemoetkoming ontvangen, terwijl de ondersteunde kleine boeren en tuin bouwers, die in groep B zijn gerang schikt, eveneens voor het ontvangen van degen bon in aanmerking komen ook dat herinneringen aan toen deze reeds in een ver gevorderd stadium was gekomen, wakker roept. De gevechten hebben thans het gebied bereikt, waar de zwarte aarde van de Oekraine overgaat, in eên met diepe kloven doorsneden steppengebied. een moeilijk terrein, dat vertragend op de operaties werkt. Niet alleen de Duitsche opmarsch wordt hierdoor evenwel ver traagd. ook de terugtocht der bolsjewie ken ondervindt hiervan de gevolgen Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bljkant._Schev. KeizersU. 319, Tel. 550310; Fll.: RIJsw., Kantoorboek^ Leeuwendaal, Oranjel.^3, Tel. 119461 vvi Mi, wvemi, II. «-■ w, nu ja, „OOI ClIOll I I VI, II ouso, n, V rxainuui u, III, U. UC IX VII lllfi, uvuuauiuwun, V, vl, 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r., Theresiastr. losa, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Naar het Opperbevel der over de nieuwe overwinning van de Duit sche troepen in het gebied van Rzjef na der mededeelt, meldt het D.N.B., is door de vernietiging van een groote» vijand^- lijke groep strijdkrachten weer een zui vering van het grondgebied tot stand ge bracht. Tijdens den zwaren winterslag hadden de bolsjewieken door massaal ge bruik van menschen en tanks in dit ge- vechtsgebied vol oerwouden en moerassen indeuking van het front tot stand kunnen brengen. Nadat de strengste winterkoude voorbij was. namen de Duitsche troepen den strijd op tegen de geïnfiltreerde bols jewieken, die in maandenlange plaatselij ke aanvallen ruim 45.000 man aan dooden en gevangenen verloren. Op 2 Juli begon de omsingelende Duitsche aanval, welke op 5 Juli leidde tot een doorbraak door het zwaar versterkte vijandelijke stellin- gen-systeem en tot de omsingeling van de bolsjewistische groep strijdkrachten en tenslotte tot versplintering en vernieti ging van de ingesloten vijandelijke forma ties. In den loop van /zeer zware bosch- gevechten werden van de Duitsche infan terie de zwaarste prestaties geëischt. On-' der de bergen van bolsjewistische gesneu velden werden behalve talrijke hooge commissarissen en officieren ook de chef van den generalpn staf en de eerste of ficier van dën gèneralen staf van het 39e Sovjetleger gevonden. De zuiveringsacties „worden nog voortgezet, zoodat een verde re stijging van het aantal gesneuvelden en van den buit verwacht kan worden. Duitsche jagers, die tijdens den slag van 11 dagen ruim 100 bolsjewistische vlieg tuigen neerschoten, maakten de lucht bo ven het omsingelingsfront vrij, van vijan den en schiepen daarmede de voorwaarde voor de succesvolle Duitsche luchtaanval len op de ingesloten bolsjewistische di visies. Naar het Oppferbevel der Weermacht mededeelt, - hebben Duitsche gevechtstoe- stellen gisternacht in den centralen sec tor van het Oostelijke front een ver- laadstation ten Zuidoosten van Toela aan gevallen. Bommen ontploften op goede rentreinen en veroorzaakten zware scha de. Andere Duitsche toestellen bombar deerden een vliegveld ten Noordwesten van Moskou. Treffers werden geplaatst op hangars en stilstaande vliegtuigen. Naar van Duitsche militaire zijde ver luidt, hebben de bolsjewieken op 13 Juli 58 vliegtuigen verloren; daarvan werden 43 tijdens luchtgevechten neergeschoten en de rest is op den grond vernield. Acht eigen vliegtuigen keerden niet op hun basis terug. Maan: 15 Juli op 7.39 v.m., on' der 10 47 n.m.; 16 Juli op 8.44 v.m., onder 11.15 n.m. 21 Juli E.K Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 u. n.m. en 7 u v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No 115995. HIJ HEEFT RECHT OP ONZE WAARDEERING die een boete van 7000 had geëischt, is van deze uitspraak in hooger beroep gegaan. Dit voorbeeld moge ■schuwing géiden voor alle om al hun beschikbare melk aan de fa brieken te leveren. Het is begrijpelijk, dat de verhouding tusschen winkelier en klant in dezen tijd iet wat meer gespannen dan in nor male dagen, levering van plaatsvinden-, mogelijke Weer vrijwel normaal Met het oog op het feit, dat de toestand op Java weer vrijwel normaal is, zullen, zoo meldt het D.N.B. uit Tokio, de Ja- pansche militaire autoriteiten met ingang van 15 Juli het sedert 8 Maart bestaande verbod van openbare bijeenkomsten en van het vormen van niet-politieke vereenf- gingen gedeeltelijk opheffen Zweden stuurt levensmiddelen naar Griekenland Naar het Zweedsche telegraafagent- schap uit Göteborg meldt, zijn 3 Zweed sche schepen, die onder leiding van het Ropde Kruis transporten levensmiddelen naar Griekenland zullen brengen, gisteren in Westelijke richting uit de Zweedsche territoriale wateren vertrokken. Onder bescherming van de oorlogvoerende mo- gendheden zullen deze Zweedsche schepen in een buitenlandsche haven graan laden om dit naar Grieksche havens te vervoe ren. Veldpostzendingen bestemd voor Oostfront, welke voor een gedeelte den /afstand per luchtpost - worden ver zonden, moeten aan de volgende eischen voldoena. maximumgewicht 10 gram b. frankeering door een van Duitsche zijde beschikbaar gestelde luchtpostzegel, ■met de afbeelding van een vliegtuig en het opschrift„Luftfeldpost Deutsches Reich”; c. op de adreszijde de met ge kleurd potlood onderstreepte aanwijzing „Mit Luftfeldpost"; d. over het geheele adres een liggend rood kruis aanbrengen. In het bijzonder blijkt tegen het gewicht te worden gezondigdzendingen zwaar der dan 10 gram zijn niet toegelaten en worden aan de afzenders teruggegeven. Duitsche troepen trekken over den Don. Langs de wegen ligt het vernielde materiaal, dat de bolsjewieken hebben achtergelaten. ,(Weltb^d-Polygopn.R.K. Dieck) Een bij een handelsvertegenwoordiger in zaai- en pootgoed in een Noord-Hollandsch plaatsje door den Centralen Crisis Con troledienst ingesteld onderzoek, leverde het resultaat op. dat kon worden vastge steld, dat ongeveer 50.000 kilogram graan verdwenen en vermoedelijk clandestien verkocht is. Tegen een tiental betrokkenen is inmiddels proces-verbaal opgemaakt. Voorts is tegen denzelfden vertegenwoor diger procesverbaal opgemaakf wegens het aankoopen van 38.790 kilogram en het verkoopen van 81.015 kilogram pootaard- appelen, terwijl deze hoeveelheden niet in de administratie verwerkt waren. Niet minder dan 54.523 kilogram pootaardappe- len konden in beslag worden genomén. Te gen vijf telérs is opgetreden wegens het afleveren van pootaardappelen aan den handelaar, en een tweede handelaar, die ook bij de zaak betrokken was, ontkwam evenmin aan* ontdekking. Een pootaardappelenhandelaar elders is tegen de lamp geloopen voor het frau duleus afleveren van 55.270 kilogram poot aardappelen, terwijl in een derde geval een tekort aan peulvruchten en zaaigranen van 9.000 kilogram en van 17.500 kilogram pootaardappelen moest worden va^gesteld. Dat niet-nakoming van den plicht der veehouders, om alle door hen gepro duceerde melk aan de fabriek te leveren, den nalatigen zwaar wordt aangerekend. blijkt, uit onderstaande uitspraak van den tuchtrechter te Zwolle. Op 8 Juli j.l. had 1 zich voor dezen tuchtrechter veehouder te verantwoorden, die Sept. 1941 tot Juni 1942, in strijd met de voorschriften, niet had voldaan aan zijn verplichting om de door hem ge produceerde melk' af te leveren aan een jnelkverwerkend- of standaardisatlebe- drijf, doch zijn melk bij een melkpro ductie van circa 70 liter per dag ten deele had afgeleverd aan consumenten en ten deele had vervoederd aan zijn vee. De tuchtrechter veroordeelde den man tot een geldboete van 2000. De hoofdambtenaar voor de tuchtrechtspraak Heden is in het Britsche Lagerhuis het debat over de oorlogsproductie begonnen, dat werd ingeleid door een rede van den minister van Productie, Lyttleton. Sprekend over de luctymacht, zeide de minister, dat de achterstand aan vergeleken met den vij.and, nog heel is ingehaald. Wat de tanks betreft, deze voldoen thans, zooals ze de fabrie ken verlaten, aan de eischen, die de mo derne oorlogvoering stelt. De Amerikaansche productie zal de Ge allieerde troepen in het Midden-Oosten voorzien, terwijl de Britsche productie de Geallieerde troepen in Groot-Brittannië zal uitrusten en wapenen. Met de ver vaardiging van Amerikaansche uniformen in Engeland is reeds een begin gemaakt. De minister verklaarde zich veel voor te stellen van de uitwisseling van techni sche informaties tusschen Engeland en de Ver. Staten, waarbij Engeland zich in geen enkel geval behoeft- te schamen, daar het op velerlei gebied, door de langere oorlogservaring, de Ver. Staten voor is. Hierna werd het woord gevoerd door den Labour-afgevaardigde Allis Smith. Hij sprak over het tweede front in verband tnet de productie en hekelde in dit ver band het Britsche transportsysteem. Een afgevaardigde der arbeiderspartij verklaarde, dat de bureaucratische gang van zaken de ministers in hun bewe gingsvrijheid hindert. De minister voor Vliegtuigproductie, Llewellyn, deelde mede, dat de nieuwste Engelsche toestellen voor geen andere ter wereld onderdoen. Binnenkort krijgt de marine een nieuw torpedotoestel. Trans portvliegtuigen zullen voorloopig slechts •in de Ver. Staten worden vervaardigd. De critiek der verschillende partijen op -het productiebeleid der regeering was minder sterk, dan oorspronkelijk werd -verwacht. De critici waren hoofdzakelijk afgevaardigden der arbeiders- en der on afhankelijke partij. De „Evening Standard” meldt, dat Chur chill niet zal deelnemen aan het debat in het Lagerhuis over het scheepvaartpro- bleem. De minister voor de Oorlogs- transporten. Leather, die de meest be voegde woordvoerder van de regeering zou zijn, kan „natuurlijk” ook niet aan dé debatten deelnemen, doch zal deze alleen van de tribune in het Lagerhuis volgen, De voornaamste woordvoerder der regee ring zal zijn de parlementaire onder staatssecretaris Sir Arthur Salter. De A.N.P.-correspondent meldt: Terwijl men te Berlijn op het oogen blik karig is met het doen van gedetail leerde mededeelingen over het verloop van de krijgsoperaties aan het Oostelijke front, doen militaire kringen uitkomen, dat de situatie voor de Duitsche en ver bonden troepen in het Zuidelijke deel van dit front buitengewoon gunstig is. Reeds enkele malen hebben deze kringen gewezen op de vergelijking welke ge maakt kan worden met den gang van zaken tijdens den veldtocht in Frank rijk in 1940Terwijl het vijande lijke commando zijn troepen in ’t geheel niet meer in de hand heeft en elk overzicht van den toestand hééft' verloren, bevinden zich de Duitsche troe pen ver in den rug van den tegenstan der. zonder dat deze echter precies weet waar. Uit alles blijkt, dat de bolsjewieken in ’t onzekere verkeeren omtrent de hoofd richting. waarin het Duitsche offensief in het Zuidelijke deel van het front zich beweegt. Zooals men het gisteren van militaire zijde uitdrukte. Timosjenko is ..groggy” geslagen. Het is begrijpelijk, dat het Duitsche Opperbevel onder deze omstandigheden zeer spaarzaam is met het geven van plaatsaanduidingen een verschijnsel. 11— den veldtocht in Frankrijk. waarop bestelling en at- goederen vlot kunnen De overheid doet al het om de bevoorrading van de kleinhafidelaren vlot te doen verloopen en de handel op zijn beurt is paraat om de waren tijdig te kunnen doorgeven aan de consumenten. Maar er zijn fac toren, welke deze instanties niet in de hand hebben, waardoor het mogelijk is. «lat er op bepaalde tijdstippen toch hiaten ontstaan. Van het publiek mag dan worden gevraagd, dat het begrip zal toonen voor de moeilijkheden van den handel. Wanneer b.v. een keuzebon beschikbaar gesteld wordtpeulvruchten of havermout, dan beteekent dat niet, dat elke kruidenier over een gelijkelijke hoeveelheid havermout en peulvruchten beschikt, maar dan betreft dat soms zooals in het laatste geval een op ruiming van resteerende voorraden bij den kleinhandel. Daarom kan het gebeu ren, dat een kruidenier geen havermout heeft en peulvruchten moet afleveren. Maar het is dan onbillijk om den be trokken kruidenier daarvan een verwijt te maken, want hij heeft zich tevoren niet kunnen dekken. Toen de extra bonnen voor gort wer den aangewezen, geschiedde dit op zoo korten termijn, dat het niet mogelijk was om den kruidenier dien dgg vol doende te bevoorraden. Het kwam daar door voor, dat in bepaalde kruideniers zaken men niet denzelfden Zaterdag gort kon leveren. Het is met inspanning van alle krachten en door aanwending van dislocatievoorraden gelukt reeds den Maandag daarop de kruideniers te be voorraden. maar in sommige gevallen zal de kruidenier pas Dinsdag gort ge had hebben. Zoo zouden er meer voorbeelden te noemen zijn. Doch deze twee mogen reeds voldoende zijn om aan te toonen, dat in de meeste gevallen de kruidenier niet in gebreke is. maar dat er min of meer sprake is van overmacht. Denkt u nu eens de positie in van den kruidenier. Hij heeft duizenden zorgen, waarvan het publiek niets weet. Hij moet onder moeilijke omstandigheden zijn zaak gaande houden. Hij heeft het grootste aantal bonnen te behandelen van alle detaillisten.; hij heeft een zaak, waarin de meeste disttibutie-artikelen worden verkochtzijn bedrijf ondervindt daardoor vele moeilijkheden. Wanneer u dit wilt inzien, dan zult u den kruide nier loven, die. met opoffering van veel vrijen tijd, ervoor zorgt, dat de klanten op tijd het hunne in huis krijgen. De kruidenier wil niet beklaagd zijn, daarvoor is ook geen reden. Maar hij zal het wel op prijs stellen, wanneer zijn klanten begrip toonen voor zijn moei lijkheden. Een kruidenier mag niet zonder bon verkoopenindien hij dit toch doet, op aandrang van zijn klanten, dan is hij niet alleen strafbaar, maar hij benadeelt daarmee ook zijn eigen zaak, omdat hij voor elke hoeveelheid welke hij zonder bon verkoopt, geep toewijzing krijgt en daardoor zijn -^oorraad slinkt zonder dat aanvulling mogelijk is. Vraagt daarom aan uw kruidenier geen artikelen zpnder bon, toont ook hierin begrip voor de moeilijke situatie waarin hij verkeert. De kruidenier helpt gaarne zijn klan ten indieq hij dit niet reeds uit ge meenschapszin deed, dan zou zijn zaken- belang hem daartoe aansporen. Maar wat niet kan. dat gaat nu 'eenmaal niet. Men kan nu eenmaal geen ijzer met handen breken. De klant stelle daarom geen overdreven eischen. De kruidenier is het publiek gaarne van dienst maar zal van het publiek een weinig waardee- ring voor de moeiten, welke hij zjch geeft, op prijs stellen. Een wederzijdsch waardeeren tusschen publiek en winke lier voor de moeilijkheden, welke er nu eenmaal zijn kan slechts in beider be-* lang zijn. De burgemeester van Den Haag heeft bepaald, dat aan de straten in welke het aan joden verboden is. zich op te hou den moeten- worden toegevoegdde Lange Vijverberg en het Tournooiveld. Het besluit is afgekondigd op 14 Juli 1942 en onmiddellijk in werking ge treden. PRIJS OER ADVERT.: 1-11 m M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. tn. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0,19. Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. RecL ƒ0.51 p. m.M. Bewijsh. 5 ct. fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (In halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb 10 38 Pers, gevr f0.48 Adv .Br bur, v. d bl.” 10 c meer In het filmjournaal ..Holland-Nieuws" zullen de volgende weken voortdurend opnamen te zien zijn van de opleiding der Germaansche vrijwilligers uit Neder land. Uit deze opnamen blijkt dat onze mannen onder de beste omstandigheden tot goede soldaten worden opgeleid. De verblijven liggen in een mooie omgeving, welke een achtergrond geeft voor den tijd der opleiding, welke steeds als mooiste indruk in het leven van ieder afzonderlijk een prettige herinnering zal vormen. Er is alle mogelijke gelegenheid om op allerlei manieren deh vrijen tijd door te brengen en dit vormt aan het slot van den dag een compensatie voor de zware uren van den dienst. De sportop- leiding vormt Zeen essentieel onderdeel van de algemeene opleiding. Zij voedt den betrokkene stelselmatig op tot moed en hardheid. Bij de sportopnamen kan men in het bijzonder eem heele reeks kranige Nederlandsche sportmenschen herkennen. Een grondige opleiding in de behandeling van alle moderne wapens geeft den vrijwilliger alle militaire be kwaamheden. welke aan het front noodig zijn. Voor het lichamelijke welzijn wordt uitstekend gezorgd. Duidelijk ’ziet men in de films, hoe de vrijwilligers door ge specialiseerde geneesheeren medisch ver zorgd worden, alsook een werkelijk uit stekenden kost genieten. Voor vele Nederlanders zal het bijzon der belangwekkend zijn, in de films eigen verwanten of bekenden te her kennen. Het filmjournaal zal de komende weken dan ook beslist de moeite waard zijn Het tweede front Arme teleurgestelde landgenooten. die alle hoop gevestigd hadden op het tweede front, hun beloofd door Churchill. Een belofte, waarvan de vervulling hun van week tot week in het uitzicht gesteld wordt door de „propagandisten” van de Oranje-zenders. Deze landaénooten jam meren en zaniken om een tweede front, desnoods hier, in Nederland. En tóch er is een tweede front, ook in Neder land Dat is het thuisfront. Het thuis front. dat werkt voor de toekomst van ons land en volk en tevens zorgt voor onze dappere strijders aan het Oostfront. Landgenoot. <dit thuislrbnt is ook uw steun ten volle waardvandaar, dat wij nogmaals uw aandacht vgpgen voor een der belangrijkste pijlers van dit front ons Verzorgingsfonds. U weet het. dit fonds verzendt geregeld duizenden pak ketten aan onze vrijwilligers. Steunt ons tweede front, steunt ons Verzorgings fonds. stort uw bijdrage' op girorekening 432100. t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilli gerslegioen „Nederland” Koninginne gracht 22 te ’s-Gravenhage J l, Wl iv V lx VI&Vl Uil i W I Vl| Ww W IJ O W IXUll Vl WvRII, k C V M WW VIIUCaCB(| XX m I JU x*’, Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778031; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel I i

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1