A! Laatste Telegrammen IlNGUAPHONE SPORT KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS VAN OVERAL AGENDA DUITENLAND ces. De distributiebonnen ONDERWIJS De Gramofoonde Engelsche aanvallen overal gestuit FEUILLETON Duitsche luchtwapen drijft bolsje wistische colonnes uiteen wielrennen NATIONALE BAANKAMPIOEN- SCHAPPEN TOEGEZONDEN BOEKEN -- HA'AGSCHE COURANT Donderdag 16 Juli 1942 le bl. pag. 2 Voorzetting van achter- volgingsgevechten Het eikenloof verleend moderne taalleeraar! OB Hitler ontvangt premier van Irak ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT VRIJ VAN DISTRIBUTIE DERKSEN’S F A BRI EKSK A NTOOR, Boter 2, 3-35 en 2, 3, 4-36 125 gr. 12 Sopt. 400 gr. - - 50 gr. 100 gr. 125 gr. 125 gr. 250 gr. 1} a 10 k.g. 31 Juli 500 gr. 8 Aug. 322 t.m. 326 100 gr. 18 Juli 347 t.m. 351 100 gr. 8 Aug. I 338 250 gr. 5 Sept. DE RENAUTO RADTO-PROGBAMMA Vrijdag 17 Juli echter 8 Aug. 500 gr. 36A Het G, H, I, J, K 75 gr. 31 Juli Toiletzeep neventournooj en Mozart, Saint Saëns 44) kan (Wordt vervolgd,)] en Hugo 250 gr. 50 gr. verm, 39 36,37 342 341 340 11 339 18 Juli 18 Juli 8 Aug. 8 Aug. 8 Aug. 8 Aug. van in t.m. 18 Juli 18 Juli 8 Aug. 26 Juli 250 gr. 100 gr. Zeep Toiletzeep 8 Aug. 31 Aug. 4-33, 4-34 U M.U.L.O.-examens. ’s-Gravenhage, 15 Juli. Geslaagd voor dipl. B: W. Th. Chr. Ploeg, M. Rietveld G. Rijken v. Olst, al len den Haag, N. Verhuist, 's-Gravenzan- de, M. van Gent, den Haag, L. Timp. Rijs wijk (Z.-H.); geslaagd voor dipl. A: H. H. Pontier, Maasdijk, P. W. Hordijk, P. van Driel, J. A. Eijgenraam, allen te Delft; W. E. de l’Espinasse, G. G. Donner, M. van Heel, A. M. Hoekstra, allen den Haag; A. P. Janse, J. KIav©rsteyn, J H. v. Cranenburgh, allen te Rijswijk; G. J v. d. Wel, ’s-Gravenzande; R A Wieringa H. A. Chevallerau, M. A. Th.' Ouwendijk. J. Blersch, J. Bedijs, allen den Haag; R. G. de Beer, Voorburg. F. R. de Haan, den Haag W. J. M. de Haan, Voorburg. M. Verhoeven, den Haag. Staatsexamen ter toelating tot de universiteiten. (Ar. 12 der Hooger-Onder. wijswet). Geslaagd voor,diploma A: mej. H. C. Wibaud en de heeren J. van der Haar; L. K. Bos; E. E N. Krans; W. A. F. Saris; W. F. Monne; H. Oosthout en A. J. Kühlemeyer; voor diploma Bde heeren G. C. W. Geiger; W. Meyering; H. D. SchuthP. C. Fuhrie Snethlage; F C. van Luyck, M. G, Ton. Hoff’s orkest rel. 21.— Gr.muz snortpraatje. 21.45 BNO. (Van 22.15 alleen De Führer heeft aan Kapitan-Leutnant Rolf Mützelburg, commandant van een duikboot, als 104den soldaat, en aan Ka pitan-Leutnant Adelbert Schnee, eveneens commandant van een duikboot, als 105den soldaat het eikenloof van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. In den loop van den middag was de zon weer doorgekomen en in de werk plaats van Ponsiek was het ondragelijk Bij de Zuid-Holl. Uitgevers Maatschappij hier tér stede zijn twee nieuwe boekjes van F. M Huebnér verschenen, den be gaafden Duitschen journalist en letterkun dige die reeds gedurende een lange reeks van jaren in onze stad gevestigd is en die ook reeds door meer dan één in onze taal verschenen werk bekendheid onder ons lezend publiek heeft verworven. De thans verschenen uitgaven brengen twee novel len van zijn hand „Vi c tor ia e n h a a r S p i e g e 1 b e e 1 d” en „Idylle in Hei de 1 b e r g”; beide zijn karakteristiek voor Huebner’s literaire werkwijze, die altijd onder den invloed staat van het element van het onderbewuste in het menschelijke gemoedsleven „Idylle in Heidelberg” is emotioneeler dan .Victoria en haar Spie gelbeeld”, waarvan de vondst origineel, maar de behandeling al te zeer intellec tualistisch is om bewogen te kunnen zijn Goed novellistisch werk is schaarsch in onze taal, daarom zijn wij verheugd deze beide nieuwe uitgaven een belangrijke aanwinst te kunnen noemen. ,1 k zal het zijn”, door Karei Willem van Meer- beke, verschenen bij J. Philip Kruseman alhier, is ‘n lijvige historische roman welke in een suggestieve stijl en met een waar deerbaar inzicht in het historisch detail dat sfeer vermag te wekken, den tijd van' den grooten Zwijger behandelt, de uitver koren stof van een periode onzer geschie denis waarover men nooit genoeg kan lezen. De schrijver geeft blijk van een groote kennis der historische feiten, maar hij weet zich van het geschiedkundig do cument los te .maken ter wille van den roman, die daardoor tot een boeiend ver haal is geworden, meeslepend op menige bladzijde en gedragen door die mensche lijke emoties, die, diep gepeild, zuiver en waarachtig zijn Bij denzelfden uitge ver zag het licht: „Door nevelen naar het lich t”. door Olav Gullvag het derde deel van de uit het Noorsch vertaalde indrukwekkende trilogie waar van het eerste deel is verschenen onder den titel: ,,’t Begon in een Midzomer- nacht” en het tweede deel onder den titel „En het leven gaat verder Aan deze beide deelen hebben wij destijds een „Kro niek” gewijd waarin wij groote waardee- ring voor het literair talent van Olav Gullvag hebben uitgesproken. Dit talent vindt in dit derde deel een overtuigende bevestiging. Psychologische, kracht en schoonheid in de natuurbeschrijvingen, die van een ongewone descriptieve zuiverheid zijn, kenmerken ook dit derde deel dat zeker evenzeer als de beide vorige den weg naar duizenden lezers vinden zal. die dankbaar ook deze literaire schepping van den grooten Noor zullen ontvangen. Bij de uitgeverij W. van Hoeve in De venter zag een Indische detectiveroman het licht onder den veelzeggenden titel „Handlangers van den Dood”, geschreven door Boekan Saja Indië-ken- ners zullen reeds gnuiven, want er steekt iets intrigeerends en geheimzinnigs in dit „Boekan Saja", achter welk pseudoniem zich iemand verschuilt, die Indië op zijn duimpje kent en die zeer goed op de hoog te is van daar heerschende toestanden. Wie Indië niet kent, zal zich afvragen of figuren als de chanteerende en tot moord aanzettende mr. Verdraay en de medicus dr. vin Schrikke, die enkele vrouwen den dood indreef, werkelijk hebben kunnen be staan, maar wie jaren in Indië was, zal zeggen, dat hij ze er inderdaad heeft ge kend en dat meer dan één sensationeele Indische rechtszaak deze gelddorstige gif mengers en moordenaars in het licht der Ik zal het zeggen, bromde Man fred. En... en... Wat en? Zul je Ponsiek opbellen, Manfred? Ik heb er nog geen tijd voor gehad. Bel hem dan nu even op. Het spijt mij, kindje, maar ik kan nu niet. Het is drie uur. Om vijf uur vertrekt de trein en ik moet alles nog inpakken. Ik moet nog een teekening maken en geld zien te krijgen voor Pe ters reis en wij moeten nog naar huis. Maar ik heb hfet Ponsiek beloofd! Ik geloof niet, dat het iets drin gends is, Else. Hij heeft aardige, kleine opdrachten. Als hij daarmee klaar is, heb ik den wagen klaar. N.B. Aflevering op bovenstaande zeep- bonnen geschiedt alleen indien zij vóór -■LANGE VOORHOUT 23» TEL 115162 Buitenland Het diplomatenschip „Drottningholm" is gistermiddag met omstreeks 800 onder danen der Asmogendheden aan boord van New York naar Gothenburg vertrokken. Gistermorgen is te Boulogne voor een bureau der Rassemblement Nationale Poulaire een helsche machine, verborgen in een koffertje, ontploft 'Eenige zich ih de nabijheid bevindende personen wer den gewond l'e materieele schade is groot. B INKOOP VAN fLr-Tuweliorikantcor DIEFSTAL UIT VOLKSTUIN: Heden ochtend vroeg betrapte een agent, den 24-jarigen J. H. bij het stroopen van aardappelen op een volkstuin aan den Wassenaarscheweg. De gestolen aard appelen werden in beslag genomen. H is in bewaring gesteld. De Führer heeft gisteren in tegenwoor digheid van den minister van Buitenland- sche Zaken von Ribbentrop dep Irakschen ministerpresident Rasjid Ali el Kailani ontvangen. Het onderhoud werd gevoerd in den geest van de vol vertrouwen zijn de vriendschap, welke het Duitsche volk voor Arabische volken koestert. lilt nog niet ophouden! riep Else wanhopig. Zeg toch tegen Pe ter, dat de witte jas in de keuken over een hanger hangt. Ik heb haar gister avond nog versteld en gestreken. Zij ziet er als nieuw uit. Hij kan haar aan trekken. ROME. 16 Juli (D.N.B.) Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt als volgt: In. den centralen sector van het Egyp tische front heeft de vijand onze stellin-, gen fel aangevallen. De aanvallen werden' echter overal gestuit en wij hebben ter stond tegenaanvallen ondernomen. Wij maakten ruim 1200 gevangenen en ver nielden een aanzienlijk aantal tanks. Het luchtwapen heeft met sterke forma ties deelgenomen aan de felle gevechten en de vijandelijke strijdkrachten evenals het vijandelijke luchtwapen aangevallen. Vier vliegtuigen werden door de jagers van de vierde stormafdeeling neergescho ten. die daarmede sedert het begin van de huidige operaties in Noord-Afrika hun 132ste luchtoverwinning behaalden. Bo vendien brachten Duitsche vliegtuigen dfcn Engelschen het verlies toe van een Curtiss en een Spitfire. Britsche vliegtuigen hebben Benghasi gebombardeerd, eenige huizen beschadigd en ongeveer 10 Arabieren gedood of ge wond Het afweergeschut vernielde een Engelsch vliegtuig. De luchthaven van Miccaba is wederom door onze en Duit sche luchtformaties gebombardeerd, de in stallaties werden herhaaldelijk getroffen. Van de operaties van den dag keerde één onzer vliegtuigen niet terug Op de Mid- dellandsche Zee hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen een Engelschen krui ser aangevallen en beschadigd. warm. Johannes Ponsiek &jond, evenals zijn knechts, met opgestroopte mouwen en openhangend hemd achter gijn ma chine, Hij bracht een stuk staal voor zichtig onder de boor, daarbij geholpen door zijn ouden knecht. Afzetten! riep hij luid boven het lawaai uit, toen men hem voor de tele foon riep. Hier Ponsiek! Corvin? Ha, eindelijk! Over zijn groot, bezweet, grauw «a vermoeid gezicht, gleed een glimlach. U laat op u wachten. Gelukkig het> ik u nu eindelijk. Else zei aarzelend, dat zij het was, de zuster van Manfred. Karpetten (houtvezel) vanaf 45.—. jt*- Fantasie kussens 6.50. Aardappel, of kolenzakken /2.50 Prima beddekens (12 punten) 12.50, 13.50, 17.50. 170 W. de Zwijgerlaan 111, Telefoon 55.87.59. Artikel Bon Aantal Aardappelen 36A _1J k.g. Brood (of gebak) 36A Brood (of gebak) 36B Chocolade Gemengd meel Gort Havermout Honden, en k.br. Jam Kaas Kaas 347 t.m. 351 100 gr. Koffiesurrogaat 338 250 gr. Melk 36A t.m. 39A 3i L. 8 Aug. Melk 36B t.m. 398 r Petroleum EA-krt. Peulvruchten Pudding, Rundvet 18 Juli Rijst Scheerzeep Serviesgoed Res. 30, 31, 32 1 punt 8 Aug. Sigarettenkaart Sigaretten Suiker Suikerwerk Tabaksk. Textielk. 3e serie 1 k.g. 100 gr. 1 rantsoen 18 Juli 41 t.m. 100 Textielk. 2e serie (behalve bon K) Vleesch 36A 100 gr. Vleesch 36B 25 gr. 20 stuks 18 Juli R5 40 stuks 18 Juli 337 1 k.g. 8 Aug. 38, 39 100 gr. 8 Aug. 36A r- Bon 36A Beschuit (br. of geb.) 36 75 gr. Bloem (br.) 343 t.m. 346 70 gr. Boter 36 125 gr. 125 gr. 36A 100 gr. 18 Juli 36B 25 gr. 18 Juli Zeep 211,228,272,293,300 90 k 250 gr. 31 Juli G, H, I, J, K 90 a 250 gr. 31 Juli UITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 16 Juli. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front worden de achtervol- gingsgevechten rusteloos voortgezet. In gesloten en afgesneden groepen van den- vijand trachten vergeefs naar het Oosten door te breken. De verliezen van den tegenstander en de binnengebrachte buit zijn tot dusver niet te overzien Sterke formaties van het luchtwapen hebben de achterwaartsche verbindingen van de bolsjewieken aangevallen en talrijke co lonnes uiteengedreven. Gevechtsvliegtui gen hebben Rostof en verscheidene ha vens aan de Xaukasische kust gebom bardeerd. In voor den oorlog belangrijke installaties der stad Rostof ontstonden verscheidene groote branden. Een vracht schip werd door voltreffers tot zinken gebracht. Tegen bet bniggehoofd Woro* nesj heeft de vijand zijn sterke tankaan- valien voortgezet. In samenwerking met het luchtwiyien zijn alle aanvallen in harde gevechten bloedig afgeslagen. Aan de rest van het Oostelilke front slechts gevechten van plaatselijke beteekenis. In de Finsche Golf nebben eenheden van de Duitsche rtiarine 2 bolsjewisti sche duikbooten tot zinken gebracht. In Egypte werden met sterke strijd krachten uitgevoerde aanvallen van den viiand in den centraler sector van de stelling El Alamein afgeslagen In den loop van de verbitterde gevechten wer den in tegenaanval 1200 gevangenen ge maakt en een aantal tanks en vracht auto’s vernietigd. In het Westen yan de Middellandsche Zee is een Britsche kruiser door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen en met voltreffers van bommen beschadigd. Bij aanvallen van Britsche jagers op de kusten van de bezette -'ebieden in het Westen gelukte hef in den loop van gisteren 6 vijandelijke vliegtuigen te doen neerstorten. Aan het bureau Laan Copes van Cattenburch 13 bevinden zich 2 kleine Perzische kleedjes, een Perzische looper en eenige overgordijnen alles vermoedelijk van inbraak afkomstig. Te bezichfigen lederen werkdag van 9 tot 17 uur. In 'het Zwembad Zuiderpark werden gisteren 3581 baden genomen. P r o c e s-v erbaal is opgemaakt tegen derf 29-jarigen timmerman P M die clandestien 100 h.l. cokes voor 3 per mud gekocht had van den 41-jarigen brandstoffenhandelaar W S.. die even eens is bekeurd De brandstof is in be slag genomen. (Nadruk verboden) Hier het kantoor van dokter Wey- hern. zei zij met bevende stem. Manfred belde. Ik heb hem. mompelde hij zacht. En gaat hij naar Rennhausen? Ja, met den D-trein van vijf uur. Waar heb je hem gevonden? Bij zijn vriend Karger. Hij sliep daar op de sofa. De hospita zei, dat hij tegen negen uur was gekomen en zoo zwaaide, dat zij dacht, dat hij dronken Was. Maar het'’bleek alleen, dat het Groot aantal inschrijvingen De wielerkampioenschappen van Neder land op de baan zullen aan het einde van deze week in het Olympisch Stadion te Amsterdam wbrden gehouden. In verband met het feit, dat geen motorbrandstof be schikbaar gesteld kon worden is het mo, tornummer van het programma afgevoerd moeten worden. Hiervoor is een kam pioenschap over 50 k.m. zonder gangma king in de plaats gesteld. Als gevolg van deze wijziging heeft de Sportcommissie van de N.W U. afgezien van het voorne men de kampioenschappen reeds op Don derdagavond te doen aanvangen, zoodat nu alleen op Zaterdag 18 en Zondag 19 Juli gereden zal worden, beide malen te beginnen om 1.30 uur n.m. In tegenstelling met vorige jaren zullen dezen keer niet alle finales op den laat- sten dag worden verreden. Verleden jaar bleek, dat het nummer op den langen af stand ongunstig werd beïnvloed door het feit, dat enkete deelnemers zich niet ten volle konden geven, doordat zij zich in de voorafgaande zware achtervolgingsritten te groote inspanningen hadden moeten ge troosten Dit is voor de Sportcommissie aanleiding geweest te bepalen, dat het achtervolgingskampioenschap, waarvoor de afstand weer op 5 k.m. is gebracht, geheel op Zaterdag zal worden afgewerkt. Het eerste kampioenschap van Nederland zal dus reeds Zaterdag worden beslist. De .Zondag blijft dus gereserveerd voor de halve finales en de eindstrijden in den sprint en voor het nummer over den lan gen afstand. De wedstrijden zullen dien dag worden afgewisseld met een wedstrijd voor amateurs. Het aantal inschrijvingen voor de di verse nummers is voor alle onderdeden grooter dan verleden jaar; Voor de ach tervolging zullen niet minder dan 32 (v.j. 17) renners uitkomen, waardo-r waar schijnlijk bijzondere maatregelen noodlg zullen zijn om op tijd gereed te komen De. sprint voor amateurs telt 32 (v. j. 28) deelnemers, die voor onafhankelijken 9 (v. j. 8) en die voor professionals 25 (v.j. 14). Voo. het nummer over den langen afstand hebben zich 55 gegadigden gemeld. Alle kopstukken uit de Nederlandsche wielerwereld hebben ingeschreven Alleen Faanhof ontbreekt bij de amateurssprin- ters. De voornaamste Inschrijvers zijn: Sprint amateurs: C. Bijster, P. Duyns, Chr. Kropman. M v. Boheemen en H. Hoek. Sprint onafhankelijken: A. Kremers, C. de Best B. van Rijn, J. Pronk en J. Lust. Sprint professionals: A. van Vliet, J. Derksen. J. v. d. Vijver, B. v. d. Voort, B. Remkes, H. Lakeman, G. Boeyen, P. Evers, L. Motké, D. Groenewegen, A. van Amsterdam en J, Braspenninx. Ook de veteraan M van Oers waagt zijn kans. Achtervolging: G. Schulte, D. Klink, D. Groenewegen. B. v. d. Voort. A. v Am sterdam, A. de Korver, C. Pellenaars, P. Evers, Chr. van Gent, A. Steenbakkers, L. Motké. C Bakker, C. Joosen, M. van Oers, G. Peters. G Boeyen, J. Braspenninx en H. Lakeman. Larige-afstandnummer: J. Derksen, P. Evers, B. Remkes, W. Reuter, J. Lust, C. van Gent, A. Steenbakkers, G. Schulte, D. Groenewegen, L. Motké, C. Bakker, A. van Vliet. J Pronk, C. Pellenaars, D. Klink J. Kremers, C. Joosen, M. v. Oers> G. Pe'tqjs, C de Best, G. Boeyen, H. La keman, A de Korver, C. Wijdenes, A. van Amsterdam, G. Heslinga, B. van Rijn, J. v. d. Vijver en B_. v. d. Voort. De wedstrijden worden ook dit jaar in coöperatief verband gereden, hetgeen wil zeggen, dat de prijzen voor profs en on afhankelijken worden betaald uit de ont vangsten. Hoe meer publiek er komt, des te meer kunnen de renners verdienen. HOLLANDERS TE BUENOS AIRES: Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat aldaar een Zesdaagsche is gehouden, waaraan, naast de beste Argentijnsche renners de Europeanen Deneef. Loatti, Di Paco. A Bertoia, Montero, Alvarez, F. Wambst, Christensen en onze landgenooten Slaats en van den Broek hebben deelgenomen. De wedstrijd werd gewonnen door het koppel WambstBertoia, gevolgd door SaavedraMathieu en op de derde en vierde plaats resp. SlaatsHuys en Di PacoLoatti. WATERPOPLO COMPETITIE: Voor de polocompetitie van den N.Z.R.B werden nog de volgende resultaten verkregen: Dames: B: Meeuwen —Haarlem 2—0. Heeren C: Y 2—HZPC 2 32. Heeren Q: RotterdamZIAN 3 52. SCHERMEN HAAJgSCHE POLITIE.SUCCESSEN: In Lommerrijk te Hillegersberg hebben gis teren wedstrijden plaats gevonden om het kampioenschap van den Ned. Politie Sportbond. Tien équipes en 70 deelnemers hebben meegedaah; de degenwedstrij den moesten wegens tijdgebrek vervallen. Vooral de Hagenaars hebben een goed fi guur gemaakt, zoowel in de équipe- als bij de persoonlijke wedstrijden. De -uit slagen luiden: Equipe: 1 HPSV 2, alhier, 29 g. p„ 2. HPSV 1, 27 g'. p., 3. ’s-Hertogenbosch 1, 23 g, p.; 4. Hermandad 1, Rotterdam 21 g p.; 5. APGS 1, Amsterdam, 16 g. p.; 6. PSV Leiden, 16 g. p. Hoofdafdeeling: .1. I. van Daalen, den Bosch, 7 g. p.; 2. H. C. Vincent, Deventer 6 g p.; 3. G. Bonga, Rotterdam. 6 g p.; 4. P. Keur, alhier, 5 g. p.; 5 L. Dijksman, alhier 4 g.p.; 6. L. Douwes. alhier. 3 g.p. le afdeeling: 1. M. G. Fetter, alhier. 6 g. p.; 2. L. van Dijk, alhier, 5 g. p.; 3 J R. Tjerpkema, alhier, 5 g. p.; 4. A. J. Goedbloed. alhier, 4 g. p.; 5. C. Konings, den Bosch. 3 g.'p.; 6. P.’v. d. Corput, den Bosch, 2 g.p. 2e afdeeling: 1. G. Paling, Leiden, 7 g. p.; 2. A F. Koevers, alhier, 7 g. p.; 3. M. Brilleman, alhier, 4 g. p.; 4. B. Bets, Amsterdam, 4 g. p.; 5. C. Meyer, Deven ter, 4 g.p.; 6. C. H. de Roos, alhier, 3 g.p. LAWNTENNIS DE KAMPIOENSCHAPPEN: Tijdens de gisteren te Scheveningen voortgezette wedstrijden om de nationale tenniskam pioenschappen, werd de Haa’gsche kam pioene mej. Godefroy, die zich kranig weerde, uitgeschakeld door mej. Rollin Couquerque met 36, 64, 61. Hughan, die nog niet erg in vorm Is, won moei- taam van mr. Taminiau met 97, 62. Teschmacfiter schijnt goede kansen op den titel te hebben; hij bereikte evenals Bouman en v. d Kruk den halven eindstrijd door met 62, 63 van ir. Kra mer en met 60. 62 van v. Meegeren sr. te winnen Maar je kunt toch naar hem toe gaan, als ik hem opbel en hem zeg, dat je vanavond even aankomt. Zou dat niet het beste zijn? Het gaat im- SCHAKEN OVERWINNING VOOR DR. EUWE De uitslagen van de gisteren te Rotter dam gespeelde slotpartijen van het tour- nooi om den Kamstra-beker luiden als volgtEuweWijnans 10; Roelev. d. Hoek 10; StumpersVinken 10; Du puisVlagsma 01; Blok—Samelius 10. De eindstand werd daardoor: 1. dr. M. Euwe 7j p.; 2. A. J. Wijnans en drs. L. Stumpers 6J p.; 4. A. J. v. d. Hoek 5| p.; 5. Chr. Vlagsma en C. H. Roele 4J p.; 7. H. J. Blok C. J. R. Samelius en A. Vinken 3 p.; 10. drs. P. J, F. Du puis De eindstand van het luidt: 1. L. de Harder 8i p.; 2. dr. C. J. F. Böttcher en J. B. N. Ruben jr. 6 p.; 4. W. C. H. R. Goris en C. Groene veld 5i p.; 6. E. L. Janssens 5 p.; 7 J. H. Landwehr 4 p.; 8. mevr. C. Roodzant 2* p.; 9. H. A. Tas p.; 10>W. Göbbels 4 P. VOETBAL DE ZWALUWEN 35 JAAR: Morgen her denkt de Algemeene Nederlandsche Voet- balvereeniging „De Zwaluwen” haar 35-jarig bestaan. Zij werd door C. A. W. Hirschman, J. v. d. Berg en anderen op gericht met het doel de verbetering van het spel in ons land te bevorderen. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de hee ren E. G. Mundt, voorzitter; P. A. da Haan, secretaris-pénningmeester; L. v. d. Slik, wedstrijdsecretaris; S. Coldeweij, N. J. de Groot, M. J. Koolhaas en Th. de Haas. Tallooze uitstekende spelers zijn hun internationale loopbaan in De Zwalu wen begonnen en bovendien heeft deze vereeniging nuttig en goed werk verricht door het verleenen van steun aan b.v. finabcieel zwak staande clubs. De tijds omstandigheden laten een feestelijke her denking van het zevende lustrum niet toe, doch vol tevredenheid kan deze vereeni ging, welke tal van wedstrijden tegen sterke buitenlandsche vereenigingen en combinaties tot stand heeft gebracht, op haar verleden terugzien Den laafsten tijd heeft zij nuttig werk geleverd door het organiseeren van jeugd-tournooien. ATHLETIEK COMMISSIE VOOR SCHOOLATHLETIEK: Te Zwolle zijn de finales van de school- wedstrijden van de Centr. Commissia voor Schoolathletiek (C.C.S.A.) gehouden. De uitslagen waren: Jongens; meerkamp: 1. R.H.B.S. Zwolle 51 p2. 4e Genu H.B.S. Rotterdam 45J p. Estafette 4 x 100 m.1; 4e Gem. H.B.S. Rotterdam 46.6 sec.; 2. R.H.B.S. Zwolle, 46.7 sec. Beste persoonlijke prestatie: J. Diepenbach, Lyceum Baarn, 1938 p Meisjes: meerkamp: 1. Gem. H.B.S/j Dordrecht, 24 p. 2. Chr. Lyceum Haar lem 23.5 p. Estafette 5 x’ 80 m.1. Chr. Lyceum Haarlem, 54.3 sec.; 2. Gem. HB.S., Dordrecht, 54.4 sec. Beste per soonlijke prestatie: C. de Bruyn, Gem, Lyceum Kampen 2142.32 p. CRICKET COMPETITIEPROGRAMMA: Het cricket- programma voor Zondag a.s, luidt als volgtEerste klasseHCCPW (Zater dag); Hermes DVS—PW; HCC 2—ACC; HaarlemQuick (N.); VOCExcelsior; Rood en Wit—VRA; HBS—HCC. Tweede klasse: SpartaCVH; LCC—Quick (H.); Kampong—HCC 3. Tweede klasse Zuid: Quick (H.) 2—VOC 2; Ajax (L.)— HDVS 2 Derde klasse ZuidHCC 4— HBS 2; Xerxes—VUC; Excelsior 3—T-M CC. Vierde klasseVCC 2NLCC; VUG 2—Quick (H.) 3; LMCC 2—Xerxes 2. KORTE BERICHTEN: De leden van de rennersclub ’s-Gravenhage komen he denavond om 7 uur te Leidschendam bij een en Zondagmorgen om 8.30 uur voof een trainingsrit. Aan de nationale zwemwed- strijden, welke Zaterdag te Nijkerk zullen worden gehouden, zal ook worden deelge nomen door de Haagsche vereenigingen HZPC en ZIAN. De Zweedsche hardloopeï Andersson heeft te Stockholm het wereld record over de mijl, dat deze maand doof Haegg op 4 min. 6 2 sec. werd gebracht, geëvenaard. openbaarheid heeft gebracht. Daarom doet dit Indische detective-verhaal zoo echt aan en daaróm zullen vooral Indische* menschen ervan smullen, geboeid door de spanning en scherpzinnigheid waarmede het geschreven is en bekoord door de In dische sfeer der handeling, die den auteur stempelt tot een meester van de „couleur locale” Er zijn zooveel boeken over In dië verschenen, dië~»lle min of meer kolo- niaal-wetenschappelijk zijn, dat zoo’n mee- sleepende goed-geschreven Indische de tectiveroman. die tegelijkertijd toch ook een reëelen kijk geeft op. gelukkig, uit zonderlijke toestanden, als vertegenwoor diger van het luchtige genre, alle reden van bestaan heeft. Indische menschen en liefhebbers van het detective-verhaal kun. nen aan dit boek van Boekan Saja hun hart ophalen. Wie Boekan Saja is? Wij weten het niet. We weten alleen, dat er binnenkort een nieuw boek van hem zal verschijnen, getiteld: „Het graf van den Mamoet”. Een goed Indië-kenner is hij in ieder geval. Johan Koning. had moord en brand geroepen, dat de arme jongeman, die eeh hersenschud ding had gehad, door zjjn broer werd wakker geschud, om een lange ver moeiende reis te maken. Er zal hem niets overkomen, hij is sterk, zei hij boos. Het boemelen vannacht heeft -»ij ook Kunnen verdra gen. Nu houd ik op. Ik moet jde as hog inpakken bij Abitz, want die moet hij meenemen. Neen, mers om je toekomst. Nu, goed dan, zuchtte Manfred. Je bent een lieverd. Niemand beter zorgen dan jij. Else legde met een lachje den hoorn ZWEMBAD ZUIDERPARK: Zondag 26 Juli, 18 uur zal dé Stichting „Centraal Badbeheer” in het Zwembad Zuiderpark gelegenheid geven tot het afleggen van een zwemproef. De proef zal omvatten: sprong van de 1 M. plank; 10 seconden water trappen; bedrevenheid in het water en 5 minuten duurzwemmen. In verband met de te houden „Nationale Politiekampioenschappen” op 20.Juli a.s. zal het Damesbad in het Zwembad Zuider park voor het publiek gesloten zijn van 9 tot 17 uur. Op genoemde uren zal in het heerenbad gelegenheid gegeven worden tot gemengd zWemmen in een win- artikelen in de kassa werd f 10 ERNSTIGE VAL: In een bakkerij in de Bilderdijkstraat is de 47 jarige loodgieter J. H van den de la Reyweg door een dak gevallen De man kreeg een schedel- basisfractuur en is overgebracht naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde Op den hoek van de Weimar- straat en de Valkenboschlaan is de 56- jarige voetgangster S. H. uit de Celsius- straat aangereden door een wielrijder Zij kreeg een hersenschudding en schaaf wonden in het ziekenhuis aan den Zuid- wal is zij opgenomen. lagebroken is kei in huishoudelijke Keizerstraat Uit een ontvreemd. In dezelfde straat is nog on- gewenscht bezoek gebracht in een levens middelenzaak. Voor een waarde van 40 aan levensmiddelen is gestolen VOLKSCONCERT: Het Volksconcert, dat Maandag a.s., 8 uur. in den Die rentuin gegeven wordt, staat onder lei ding van Carl Schuricht. Solisten zijn Maria Quint-Scholten, zang, Jan Odé, piano. Het programma luidt als volgt 1., P van Anrooy. Oud Nederlandsche danswijzen. 2 R. Schumann Pianocon cert a kl. t. 3. R Castagnone. Preludio giocoso 4. W. A. Mozart. ..Exaltate Ju bilate”. 5. V. Tommassini. Toskaansche landschappen Op het abonnementscon cert op 22 Juli zal eveneens onder lei ding van Carl Schuricht een Brahms- prógramma worden uitgevoerd De jonge Hongaarsche pianist Geza Anda. die .reeds vele successen in Boedapest en Berlijn behaalde zal het 2e pianocon cert in Bes spelen, terwijl besloten wordt met de le Symphonic c kl t. DEPARTEMENT KOOPT KUNSTWER KEN: Op de groote tentoonstelling, geor. ganiseerd door de afdeeling Hulpwerk Beeldende Kunst, van den Nederlandsche n Volksdienst. in samenwerking met de Ne derlandsche Kultuurkamer, die 1 Augustus in het Rijksmüseum te Amsterdam geopend wordt, zal het Dep, van Volks voorlichting en Kunsten een aantal kunst werken aankoopen. MIS VAN WILLEM ANDRIESSEN: I^enige tientallen jaren geleden heeft Wil lem Andriessen een mis in es kL t. ge componeerd. welke evenwel nooit in de kerk is uitgevoerd, wijl zij geen kerke lijke goedkeuring had verworven. Daar deze mis thans is goedgekeurd, zal zij bin nenkort door het Kathedrale koor van de St Jan te ’s-Hertogenbosch voor het eerst worden uitgevoerd REMBRANDT-HERDENKING: Het vorige jaar heeft de secretaris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten, prof, dr/ T. Goedewaagen, in zijn groote rede ter herdenking van den grooten schilder Rem. brandt aangekondigd. dat deze herdenking niet aan é^n jaar gebonden zou zijn. In het kader van deze ontwikkeling vond ook dit jaar in de Westerkerk te Amsterdam een herdenking plaats, waarbij de leider van de afd. Beeldende Kunsten van het Departement een krans legde bij het graf- teeken van Rembrandt. De plechtigheid werd bij gewoond door den wethouder van Onderwijs in de gemeente Amsterdam, dr. J Smit, ir. J Gratama, lid van den Kul- tuurraad en enkele belangstellenden. De heer Gerdes herdacht in een korte rede den blijden levensmoed van Rembrandt. Na een korte pauze van stille herdenking, speelde de organist* het „Wilt heden nu treden”, waarmede de plechtigheid was afgeloopen. PREMIÈRE VAN DE KAMMEROPER: Op 21 Juli zal te Breda, in Concordia, des avonds om half acht een première gege ven worden, die de Kammeroper aan het einde van haar eersten speeltijd brengt. De „Dorpsquerulant”, een zangspel in één bedrijf van den schrijver-componist Jan de Keyser, is in opdracht van de Kammer oper geschreven en getoonzet. Het eerste tooneel speelt voor een Nederlandschen molen, het tweede in een Nederlandsch dorp. Het is de eerste poging van de Kam meroper een Nederlandsch stuk te spelen. Andere opdrachten aan Nederlandsche auteurs zijn in bewerking “Staatsexamens voor muziek: Bij de hier ter stede gehouden examens zijn o.m. geslaagd voor piano: (M O.) mej. F. van Straaten. Rijswijk (Z.-H.); piano (L. O.): de dames E. C. de Jongh, ’s-Graven hage F. van Sandick, Wassenaar. M de Vries Reilingh, ’s-Gravenhage en mr H. W Poldermans, ’s-Gravenhage. Orgel: (L O.): de heeren L. ’t Hart, M. J. Ritter en W.H. Thijsse, allen Delft; Solozang (L O.) mej. A M. M van der Smit, ’s-Graven hage; koorleider: mej. C A. de Jong, ’s-Gravenhage; kinder-koorzang: de dames L. M. Hopman, ’s-Gravenhage en J. F. Stoltenhof, Wassenaar. L. 8 Aug. 01 2 L. 22 Aug. 340 250 gr. 8 Aug. 352 100 gr. 8 Aug. 100 gr. Bon inleveren tan. KORTE KUNSTBERICHTEN Zaterdagmiddag a.s. vindt in Pulchri Studio een concert plaats, waar, aan zullen medewerken mevrouw Jacoba van der Pas (sopraan) en de heeren Th. de Groen (tenor), Theo van der Pas (piano) en Herman van der Vegt (viool). Het programma bevat werken van Beet hoven. Brahms, Caplet. Debussy, Duparc, Dvorak, yolf. D e werken Kunstzalen Gebr. Koch, wordt verlengd tot 25 dezer. Op 2 Aug. zal te Brussel op de Gr. Markt aldaar het negende Vlaamsche Nationale Zangfeest worden gehouden. Zaterdag a.s. zal in de Kunstzalen Scherft. Laan van Meerder- voort 88 een tentoonstelling worden ge opend v-n werken van F. J. Slebe tentoonstelling door W. van Leusden in de Gebr. Koch. Hoogstraat, RESIDENTIEORKEST: Schuricht open de dit zesde abonnementsconcert in de groote zaal van den Dierentuin met Ba- dings voorspel voor Gysbregt van Aem- stel, muziek van een sterk persoonlijk, de dramatiek van Vondel’s werk sfeer- wekkend ondersteunend karakter, waar voor de toehoorders blijkens hun zwak - waardeeringsapplaus zich echter niet zeer ontvankelijk toonden Onze talent volle jonge violist Willem Noske speelde na deze inleiding Bruch’s concert in G kl t.. waarvan hij de hoogst dank bare speelwaarden virtuoos effect- en gevoelvol belichtte, voortreffelijk bijge staan door het orkest. Van den Berlijn- schen componist Ernst Schliepe werd na de pauze een danssuite uit diens opera Mariënburg geïntroduceerd Het zijn vier karakteristieke vooral rhythmisch interessante dansstukken, voorafgegaan door een inleiding. In het milieu waarin ruchtige scène in een legerkamp van zij thuis behooren een bewogen luid- Slaven en Tartaren zullen zij onge twijfeld nog meer indruk maken dan in de concertzaal. De ontvangst bij het pu bliek was geestdriftig. De in de zaal aan wezige componist kwam op het podium bedanken voor de applaushulde. Tot slot Beethoven’s van levensvreugde ei humor tintelende achtste symphonie, door Schuricht in een geacheveerde en bezielde vertolking tot den hoorder ge bracht. Mr A. J. F J Jung. vermoeienis was. Hij klaagde ook over hoofdpijn en zij heeft nem een slaap middel gegeven. Hef was een karwei hem wakker te krijgen. En wat zei hij toen? Ach. Manfred zweeg een oogenblik. Het was moeilijk voor hem geweest, zijn broer op te zoeken en het eerste woord tegen hem te spreken. Ik heb het telegram onder zijn neus gehouden en hem gezegd, naar Rennhausen te gaan. Als het hem maar geen kwaad doet. Manfred verloor zijn geduld. Altijd dachten de vrouwen aan die lichtzinnige mannen. Ook de hospita van larger 30 Juni bij den winkelier waren ingeleverd Zeep 335 28 75 gr. zeep 15 Aug. Wasch- en zeeppoeder 336 250 gr, 15 Aug. Zeep L 253 gr. wasch- of zeepp, en 28 k*75 gr. zeep 15 Aug. L 75 gr. 15 Aug. Brandstoffen Kookdoel. 01 02 KF 1 Eenh. 30 Apr, ’43 Gen. Anthr. VII 1 Eenh. 31 Juli Gen. Turf VII 50 stuks 31 Juli Brandst.krt. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Deo. Eenige Perzische Kleedjes in div. prijzen. ACADEMISCHE EXAMENS: Amsterdam (Vrije Universiteit). Cand ex. rechts wetenschap J. J van der Lee. Doet, ex. physologie mej. M I.-A. van Schijn- del. Doet, ex. rechtswetenschap mej, A. L. Bok mr. L. A. Verwey, mej. Rustige. H. D J, van Haesten, H.» J. Blink. R Oosterhof en J. Bootsma. Utrecht. Apothekersexamen le ge deelte E. W. Beth, H. A. Otten en G. J. Dijkhuisen. Nijmegen. Cand, ex. rechtsweten schap W. M. J A. Russel. DIVERSE EXAMENS: Aanvullingsex handelsbriefwisseling Nederl. Fransch; Duitsch. Engelsch volgens art. 77 bis’ wet M O, Geslaagd voor Fransch o.a.: G. Blom, den Haagvoor Engelsch J. P, A. Nelissen en J. G. van Wijck. den 180575 B SURINAMESTRAAT 22B neer, voordat zij hem weer opnam, om Ponsiek op te bellen. Het is heerlijk iemand te hebben, die ons heelemaal begrijpt. i VRIJDAG 17 JULI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. ..Een reis naar de maan” 3.45 en 8 u. Scala. Revue Parade. 7.30 u. Odeom „Inspecteur Vlijmscherp”. 7.30 u. Ca baret Piccadilly. Variété. 4 en 7.30 u. Het Zuid. Cabaret. 4 en 811 u. Cor Ruys' zómertheater. „De Mallemolen”. 7 30 u. Casino. (Schev.) Cabaret Vau. deville. 3.30 en 8 w.'-— Princesse-Pavillon, (Schev.) 8 u. De Rotterdamsche Ly- belle. Cabaret: 711 u. Boerderij „De Poppenkast" (Voorschoten). Voorst, door Cia van Boort. 8 u. De Bataaf. Concert door „Kunst en Broederschap”, tramkoor uit Amsterdam. 2 u. Bioscopen .V a n 10 Juli t/m 16 Juli Amicitia. „Traummusik”. 2.30 en 7.45 u. (Elk. leeft.) Apollo. „Het lied van de Bosporus”. 1, 3, 5. 7 en 9 u. (Elk. leeft.) Asta. „Een nacht in Venetië” 2.30 en 7.45 u. (B. 14 j.) Capitol. „De gepro longeerde echtgepoot” 2.15 en 7-45 u. (B. 18 j.) Cisntrum' „Gier Wally”. Doorl. voorst, van 1 u af. (B, 14 j.) Cineac. ..Actualiteiten”. Doorl. voorst, van 9.30—23 u. (Elk. leeft.) City. .Tusschen hemel en aarde” 2.15 en 7.45 u. (B. 18 j.) Corso. „Valsch geld”. 2 en 7 45 u (B. 18 j.) Flora ..Alaska”. 2.30 en 7.45 u. (B. 18 j.) Olympia. ..Der Liebe Augustin”. 2.15 en 7 45 u. (B. 18 j.) Passage. „Zooiets doet mijn dochter niet” 2.15 en 7.45 u (B. 18 j.) Princesse. „Operette”. 2 en 7.30 u. (Elk. leeft.) Rembrandt „Taboe”. 2 en 8 u (B. 14 j.) Rex. „Vluchtelingen” 10, 11 50. 13.40. 15.30, 17.20. 19.10 en 21' u. (Elk. leeft.) Roxy. „Misdaad zonder getuigen” 2 15 en 7.45 u. (B. 14 j.) Seinpost. „Der Liebe Augustin”. 2.15 en 7.30 u. (B. 18 j.) Beh. hedenavond. Studio. ..Luchtkasteelen”. 2.30. 4.30 7 en 9 u. (Elk. leeft.) Tlialia. „Carnaval in Weenen” Doorl voorst, van 1.30 u. af. (Elk. leeft.) WesCEnd. „Immer nur... Du”. 2.15 en 7 45 u. (B. 14 j BIJEENKOMSTEN, LEZINGEN, ENZ. Maranatha*Krlng, geb. van Speykstraat 153. 17 Juli. 8 uur. Spr. de heer H. Hee- resma, evangelist te Amsterdam over een Maranatha-onderwerp, Hilv. I. 415.5 m, 6.50 Gymn. 7— BNO. 7.15 Gr.muz. 7.45 Gymn. 8.— BNO. 8.15 Gr.muz. (9.159,20 Voor de huisvrouw). 1 Voor kleuters. 11.30 Orkest Ma- lando. 12.Gr.muz. 12.10 Masman’s densorkest. 12.40 Almanak 12.45 BNO. 13. Fr. Wouters’ orkest. 13.40 Gr.muz. 14. Gooisch Strijkorkest. 16,— Bijbel lezing. 16.20 Viool en piano. 17.15 BNO. 17.30 „Zoo wordt ie winkelmeisje”, cau serie 17 45 Zang. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 BNO 19.05 Duitsche taalcursus. 19.30 Ernst van ’t 20.Gr.muz. 20.15 Caba- 21.25 Wekelijksche 22.Gr.muz. voor radio-centralen met lijnverbinding). 22.1524.— Gr.muz, Hilv. II. 301.5 m. 6.50—8.15 Zie Hilv. I. 8.15 Gr.muz. 10.Wijding 10.15 Zang. 10.40 Reportage. 11.— Orgelconcert. 11.30 Zang, 12.Otto Hendriks’ orkest 12.45 BNO 13.Causerie: „Stoppelgewassen- verbouw in Gelderland’'.'13 15 Gev progr. 15. Voor de vrouw. 15.45 Ensemble Willy Kok. 17 Als je verre reizen doet. 17.15 BNO 17.30 B: v. Dinteren’s orkest 18.15 Boekbespreking. 18.30 Film en Operette (opn.) 19 Musette-Orkest (opn.) 19.30 BNO. 19.40 De Jordaner vertelt. 19.50 Spiegel van den dag 20 BNO,: Eng. uitz.: ..Hollands political aspects”^ (radio-centralengr.muz.) 20.15 Gr.muz.- 21.Landmans lust. 21.30 Gr. muz. 21.45 BNO. 22.10 Wijding. 22.15— 24 Zie Hilv. I

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2