1942. No. 18235. WOROSJILOWGRAD DOOR DE DUITSCHERS GENOMEN VERDUISTEREN Zaterdag 18 Juli. Duitschland overwint aan alle fronten 750 KINDEREN NAAR DUITSCHLAND het van voor Normale toestanden in Oost-Azië wedergekeerd De geneeskundige dienst Rijksarbeidsbureau Met aw persoonsbewijs in de hand Komt U door het gansche land Reisverbod voor Java opgeheven Heden: v. 9.53 a. nam. tot 5.40 n. v.m. Morgen: v. 9.52 u. nam. tot 5.41 a. v.m. Zang- en Schilders in overtreding sportmiddag Volks onderwijs UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Duitsch vliegtuig boven Londen Belangrijke industriestad De Fransche vlootkwestie Engeland en Gandhi’s campagne Verwarmingsbrandstoffen schippers en schippersknechten en binnenvaart, met Uitoefening spaar- en betaal- zegelkasbedrijf Groote deelen van de stad in vlammen Nederlandsch schip getorpedeerd Grieksch en Turksch schip door Engelschen tot zinken gebracht Engelsche luchtaanvallen op Nederland Bon 37A voor aardappelen NOTITIES HET „TWEEDE FRONT Maisky bij Churchill Stemming over het „tweede front” gfer -ö COURANT I ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. Lode”, „Kol. Bijbl.” «1 „Letterk. Bijbl.” dienst buiten in stelt verschenen De eerste dag van de 25ste Kaagweek, De Pampusklasse (éénmanswedstrijd). De taak ten opzichte van ‘de arbeiders die naar Duitschland gaan naars, wier werken hij van plan is ten toon te stellen, aan hun aanme’ moet misverstand voor geslachts- huidaan- gevaar b.v. TAL VAN GEWONDEN Eén dezer dagen heeft de Brit bij vluch ten boven Nederlandsch gebied wederom slachtoffers onder de burgerbevolking ge maakt. Teekenend was het, dat hij bij één zijneer aanvallen overdag uit de wolken met boordwapens op een plaats schqpt, waarbij gelukkig slechts één burger ge wond werd. Meer slachtoffers eischten bommen op een andere plaats, waar een burger zwaar en 40 burgers licht gewond werden. Het herstel van verkeer en verbindingen in de Zuidelijke gebieden van Oost-Azië maakt goede vorderingen. Momenteel kun nen te Singapore vier maanden na de verovering door de Japnners reeds 20 schepen van 10.000 ton aan de pieren me ren, terwijl 5 dokken zijn hersteld, zoo- dat ze weer gebruikt kunnen worden voor de reparatie van beschadigde schepen. Het reisverbod voor de bewoners der door Japan bezette gebieden is voor Java op 1 Juni, voor de Philippijnen den 28en Juni opgeheven. ontbeerlijk, terwijl de dienst van de organen uiteraard in uit zondering van woonschepen, veerpc<- Schippers de rivier- Frankrijk weigert visum aan Donovan „Frankrijk weigert Donovan toe te ïaten". Onder dit opschrift publiceert het Spaansche weekblad „Mundo” een artikel over den medewerker van Roose velt, die. nu hij zjch in Lissabon op houdt, aan Vichy een visum heeft gevraagd, het blad opmerkt, heeft echter de ring Laval dit verzoek afgewezen, bij zij als motief opgaf, dat Lissabon de Fransche regeering te Naar regee- waar- - dat Donovan noch als nieuwe Amerikaansche ambas sadeur, noch als lid van êen of andere diplomatieke missie reist.\ Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede; In een kunstzaak alhier is dezer dagen een tentoonstelling geopend, waaraan drie kunstschilders deelnamen, die aan hun aanmeldingsplicht voor de Nederlandsche Kultuurkamer niet hadden voldaan. Daar slechts diegene een beroep, waar, voor het lidmaatschap der Kultuurkamer vereischt is, mag uitoefenen, die, in over eenstemming met de Kultuurkamerveror- dening zich bij de Nederlandsche Kultuur kamer heeft aangemeld, werden de schil derijen der drie schilders van de tentoon stelling verwijderd en in beslag genomen. Er wordt op gewezen, dat iedere eigenaar van een kunstzaak of andere organisator van kunsttentoonstellingen verplicht is, zich er van te overtuigen- of de kunste- plan is ten toon ‘ïdingsplicht bij de Nederlandsche Kultuurkamer hebben voldaan. Hetzelfde geldt in overeenkomstigen zin voor organisatoren van tooneeluitvoerin- gen, concerten, variété’s, enz. en voor caféhouders die amusementsorkesten en- gageéren. Duitsche troepen trekken W or ones j, het belangrijke industriecentrum aan den Don. binnen. (Hoffmann-P.K. Gregor) Links 43 „Eider”, stuurman B. Óuwerkerk jr. en rechts 8. „Windekind”, stuur man G. C. C. Sieverts, in actie. LZolygooM, Bilsen), De zang- en sportmiddag, a.s. Dinsdag in het V.U.C.-Stadion, door Volksonder wijs. afd. Den Haag, belooft een bijzondere middag te worden, gezien de belangstel ling bij de repetities, die reeds in enkele stadswijken zijn gehouden. Daaruit blijkt, dat meer dan 3000 jon gens en meisjes van openbare scholen druk studeeren op een serie lichamelijke oefeningen en een achttal liederen, p.a.: Wakk’re jongens; Holland, ze zeggen; De bonte bloemen slapen; Wie met ons wil naar buiten gaan; Hollands vlag; enz. Een geheel nieuwe proef is het combineeren van den zang met de lichamelijke oefenin gen. Terwijl een 1500 meisjes, in kringen opgesteld, een rhythmische oefening uit voeren, worden ze begeleid door den vroo- lljken zang der jongens. De zang- en gym- nastiekleiding is hier in handen van de heeren R. A. van Pelt en P. M Verbeek. De algemeen Voorzitter van Volksonder wijs, mr. W. C. Wendelaar. zal een'ge bruikelijk propagandawoord spreken, ter wijl onder leiding der Gemeentelijke Schoolsportdag-Commissie eenige scholen handbal en voetbal spelen. Dat een on ander, zoowel bij jong als oud. veel belangstelling op V.U.C. zal trekken, behoeft geen betoog. De aanvang op het hoofdterrein is haJJ.SL DISTRIBUT1ESTAMK A ART IN ONDERPAND Onlangs is met nadruk vanwege ’t O.M. bij de behandeling vah zaken betreffen de het in onderpand geven van distri- butiestamkaarten, welke door den Econo- mischen Rechter werden berecht, ver klaard, dat deze overtredingen vóortaan streng zullen worden gestraft. Deze waar schuwing is thans herhaald. Wanneer de „oude” zaken zijn afgedaan worden niet meer geldboeten, maar gevangenisstraf fen opgelegd; binnen een paar maanden zal dat het geval zijn. Iptusschen zijn er nu al gevangenisstraffen uitgedeeld, waaruit men kan zien, dat het den Econo- mischenRechter ernst is. Zoo kreeg J. Visser alhier, die voor 20 zijn stam kaart in pand had gegeven, 2 maanden^ met den eisch tot onmiddellijke gevan genneming A. de Borst alhier, die het pand bewaard had en daarvoor weer aan J. van Beele, die twintig gulden had ge geven, die er nog vijf bijdeed, omi Visser uit zijn armoede te helpen, werd, con form den eisch tot 75 veroordeeld, van Beelen kreeg 25 boete. J. E. Freijters, die niet was en eveneens zijn stamkaart in pand had gegeven, werd overeenkomstig den eisch. tot 3 maanden veroordeeld, waar na de pandhouder, C. B. M. van Es, eveneens een Hagenaar, tot 5 maanden werd veroordeeld, conform den eisch. Geld had ook bij deze transactie een rol gespeeld. FRAUDEEREND DISTRIBUTIE- AMBTENAAR Voor den Economischen Rechter hier ter stede heeft zich wegens fraude met suikerbonnen te verantwoorden gehad de ambtenaar op arbeidscontract J. F. S. Wijne, die op een afdeeling vdh het Distri butiekantoor de contróle had over de sui kerbonnen, die van grossiers en fabrie ken In jam en suiker binnenkwamen. Deze bonnen kunnen blijkbaar niet onmiddel lijk onbruikbaar worden gemaakt of ver nietigd, zooda» de verdachte deze gele genheid had aangegrepen. om aan een fa brikant in vruchtenwijn, dien hij kende en van wien hij geld geleend had, bonnen voor suiker te bezorgen, genoeg voor resp. 700 en 1000 k.g. Als de suiker gekocht was, zou verdachte worden beloond, zoo bleek uit zijn verhoor. Hij vroeg den. Officier van Justitie er wel rekening mede te willen houden, dat hij al 5 maanden in voorarrest bij de Duitsche politie zat. Te gen hem werd 9 maanden gevangenisstraf geëischt, waarbij met zijn omstandighe den rekening was gehouden. De advocaat van verdachte bepleitte clementie. De Economische Rechter legde den ontrouwe®- ambtenaar de^e vraagde 9 maanden pp. De uitreiking van voedingskaarten 9e periode (9 Aug. t.m. 5 Sept.) bonkaarten voor aardappelen 9e periode, punten- kaarten voor serviesgoed, bonkaarten voor extra-zeep ten behoeve van kin deren en inlevering van schoenenformu lieren, welke plaats vindt in den Dieren tuin, geschiedt Maandag a.s. als volgt: 912: Ter A t.m. einde A en Ba t.m. dén Baas; 1214: van Baasbank t.m. Bal; 1417: Balabrega t.m. van Berg. In de voormalige gemeente Loosdui- nen (Alidastraat 5) zijn Maandag a.s. van 9 tot 17 uur aan de beurt: A en Ba t.m. Bes. PRIJS DEZER COURANT: Voor met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. ƒ3.15. Fr. p_. p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Bultenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Gistermiddag is te Londen luchtalarm gegeven. Van bevoegde zijde wordt ver klaard. dat dit sinds 4 %iaanden het eerste Londensche dag-alarm is geweest. Een enkel D4iitsch vliegtuig is boven de stad verschenen. Het wierp een paar bommen af. welke geen personen dood den en weinig schade veroorzaakten. HAAGSCHE ARBEIDERS IN DEN NOORDOOST- POLDER Bij het provinciaal bureau van hef N.A.F. te Zwolle kwamen den laatsten tijd talrijke ’klachten van arbeiders, die in den Noordoostpolder werkten. Op in stigatie van het N.A.F. heeft het ge westelijk arbeidsbureau te Zwolle kun nen bereiken, dat voor deze werkers aanmerkelijk betere arbeidsvoorwaarden zijn verkregen. Werden de arbeiders tot nog toe onmiddellijk in z,g. accoordloo- nen tewerkgesteld, thans kunnen zij naar verkiezing eerst 14 dagen tegen een basis-uurloon van f 0.50 werken. De arbeiders, die ver van hun werk woon achtig zijn, konden tot nog toe één maal per 6 weken een weekeinde met verlof naar huis, terwijl zij thans ééns in de 4 weken verlof krijgen. Tevens zullen de z.g streekarbeiders, die tot. voor korf voor eigen rekening per rijwiel het weekeinde naar huis gingen, thans een vergoeding van 1.25 per maand ont vangen Tenslotte zullen de streekarbei ders. die in moeilijkheden geraakten door het blijven staan van een z.g. per> week, voortaan van het gewestelijke arbeidsbureau een voorschot van ten hoogste f 15 kunnen krijgen, dat door den directeur van den Wieringermeer met 1 per week zal worden ingehou den. Dank zij de medewerking van het N.A.F. kon ten aanzien van deze wer kers dus een belangrijke verbetering in arbeidsvoorwaarden geschapen worden. PRIJ8 DER ADVERT.t 1-11 m.M. (5 reg.) /1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. RecL ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ét. KI. Adv (in halve opl.) /0.57, Dienstaanb. /0.38 Pers. gevr. ƒ0.48 Adv. „Br bur. v. d. bl.” 10 c. meer HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 17 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Na dagenlangen, hevigen strijd is van daag de grootste en belangrijkste stad van het industriegebied langs de Donetz, Worosjilowgrad, stormenderhand door de Duitsche infanterie genomen. Groote deelen van de stad staan in vlammen. Over de inneming van Worosjilowgrad verneemt het D.N.B. nog het volgende De thans door de Duitsche troepen bezette stad Worosjilowgrad ligt in het Donetzbekken, in dat deel van de Oekraïne, waarin de aanwezigheid van steenkolen, ijzer en mangaanerts een snelle industrialiseering heeft begunstigd. Nog in 1928 telde de stad slechts 45.000 inwoners. Toentertijd heette de stad Loe- gansk. In den loop van het tweede vijf- 3 ---- het gefOr_ bewapenings- Maan: 18 Juli op 10.58 v.m.; 19 Juli onder 12.06 v.m.. op 12.08 n.m.; 20 Juli onder 12.28 v.m.. op 1.19 n.m. 21 Juli E.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. De bijzondere gemachtigde voor het bezette Frankrijk, ambassadeur de Bri- non. heeft gisteren aan persvertegen woordigers o.a. verklaard dat men om trent het Fransche eskader te Alexandrië zeer binnenkort een Fransche mededee- ling aan de Ver. Staten kan verwachten. Anderzijds zal Frankrijk ongetwijfeld weldra worden gesteld voor een Engelsch- Amerikaansch ultimatum. De vloot te Alexandrië, aldus de Brinon. heeft van de Fransche regeering bevel gekregen zich te verdedigen en het is zelfs moge lijk, dat haar door andere Fransche sche pen hulp zal worden verleend. Volgens S.P.T. heeft de Fransche am bassadeur te Washington. Henri Haye, gisteren aan Sumner Welles een nieuwe nota, bevattende het Fransche stand punt. overhandigd. Berlijn over het Fransche standpunt Het standpunt van de Fransche regee ring nopens de interventie der Vereen. Staten inzake de te Alexandrië geïnter neerde Fransche oorlogsschepen, heeft in Duitsche politieke kringen belangstel ling gewekt, meldt A.N.P. uit Berlijn. Het rustige, maar ondubbelzinnige antwoord van Laval op de al te door zichtige Britsch-Arnerikaansche pogingen tot afpersing, wordt te Berlijn gewaar deerd. waarbij men niet minder den na druk legt op de correcte houding der regeering te Vichy jegens de wapenstil standsvoorwaarden dan op het feit, dat de Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken. Cordell Hull, nog on langs Amerikaansche inmenging in deze kwestie had ontkend, dus thans door de mededeeling van de Fransche regeering is betrapt op een flagranten leugen. Wat Engeland van plan is De correspondent van de ,,Neue Zür- cher Ztg.” meldt uit Londen, dat, in ver band met de publicatie van de notawis- seling tusschen Vichy en Washington met betrekking tot de te Alexandrië lig gende Fransche oorlogsschepen. Britsche politieke kringen het stilzwijgen hebben verbroken. Men is te Londen van mea ning. aldus het blad dat de schepen niet vallen onder de bepalingen van den Fransch-Duitschen wapenstilstand. De schepen lagen, toen het verdrag werd gesloten, onder Britsch commando in een Britsche oorlogshaven. Zij zullen in geen geval den Duitschers in handen vallen of onder controle van de As komen, verzekert men te Londen. ten of daarmee gelijk te stellen vaartuigen, in de scheepvaart met uitzondering van de zeescheepvaart, of op drijvend materieel dienen zich voor het verkregen van vaste brandstoffen voor verwarmingsdoeleinden te wenden tot de bevrachtingscommissarissen of hun agen ten en daartoe het grijze boekje en/of het bevrachtingsboekje mede te nemen. De bevrachtingscommissaris of diens agent zal tevens den betrokkene mede- deelen, wanneer hij zich tot den distribu- tiedienst kan wenden ten einde de kaar ten of bonnen in ontvangst te nemen. Voorts dienen zij, die voor het stookseizoen 19411942 een „J” of „K” kaart ontvan gen hebben, het restant hiervan mede te brengen. Omtrent de resolutie van het dage- lijksch bestuur der Indische Congres partij wordt van bevoegde regeerings- zijde te Londen verklaard, dat Engeland er niet aan denkt. zijn machtspositie in Indië tijdens den oorlog op te geven. Zoowel in White Hall alsook te New Delhi beseft men. dat het besluit der Congrespartij mogelijkerwijs nieuwe moeilijkheden zal brengen. Maar Groot- Brittannië zou zich schuldig maken aan verzaking van zijn verplichtingen jegens Indië. indien het aan de uitnoodiging van Gandhi gehoor zou geven. Onom wonden wordt te Londen betoogd, dat men niet zou terugschrikken voor een energieke actie, voor het geval deze op zekeren dag noodzakelijk blijkt. Voor een verblijf van zes weken Hedenmiddag is om 12.50 uur een transport van 250 kinderen uit den Haag en omgeving van het station Hol- landsche Spoor naar Uhlen a. d. Donau en naar Stuttgart vertrokken. Evenals bij het vertrek van vorige transporten heerschte er een opgewekte en blijmoe dige stemming, al blonk er wel eens een traan'in de oogen van sommige kin deren. Vele ouders, functionnarissen van den Ned. Volksdienst en andere belang stellenden waren bij het vertrek aan wezig. Het politiemuziekcorps onder lei ding van den kapelmeester v. Bokhoven zette aan het geheel bijzonderen luister bij. Het station was voor deze gelegen heid versierd met de Hollandsche drie kleur. In Rotterdam zouden zich nog 250 kinderen bij het transport uit den Haag voegen en in Heerlen eveneens, zoodat in totaal 750 kinderen naar Duitschland gaan voor een verblijf van zes weken. Lichte aardbeving in Württemberg Gistermiddag om 12.27 uur werd den gouw Württemberg-Hohenzollern een aardbeving gevoeld. Terwijl de schok ken in Württemberg nauwelijks gevoeld werden, werden zij in het Zuidelijke deel van den gouw sterker gevoeld. In He chingen bijv, werden ongeveer op het zelfde tijdstip 2 vrij hevige aardschokken waargenomen. Twintig minuten later werden nog eens twee aardschokken gevoeld, die echter minder sterk waren. Ook in Ebingen werden 2 aardschokken met een onderlinge tijdsruimte van twin tig minuten gevoeld. De eerste, verre weg de hevigste schok ging gepaard met een hevig onderaardsch gerommel. De Staatscourant van 17 Juli bevat een beschikking betreffende de uit oefening van het zoogenaamde spaar- en betaalzegelbedrijf. Ingevolge deze be schikking dient de vergunninghouder maatregelen te nemen, dat de door hem uitgegeven waardebewijzen niet over draagbaar zijn, terwijl de door de tus- schenkomst dezer bedrijven te koopen goederen, met uitzondering van brand stoffen. uitsluitend gebruiksgoederen mogen zijn. De contante verkoop van bonnen of zegels is verboden.. Verder worden regelingen vastgesteld ten aan zien van het verleenen van nieuwe vergunningen en het intrekken van ver leende vergunningen. Volgens berichten uit Washington heeft het Amerikaansche departement van Marine medegedeeld, dat verschei dene weken geleden een klein Neder landsch koopvaardijschip eenige honder den mijlen uit de Noordkust van Zuid- Amerika is getorpedeerd. De overleven den zijn in een haven aan de Oostkust der Vereenigde Staten aan land gebracht. Van militaire zijde'* verneemt het D.N.B.dat een postboot de opvarenden van een Grieksch motorvaartuig aan land heeft gebracht in een Grieksche, haven. Ver van de kust waren deze men- schen gewond en uitgehongerd in een sloep gevonden. De kapitein vertelde, dat zijn schip in de Egeïsche Zee door een duikboot, welke hij duidelijk als een Engelsche herkende, zonder waarschu wing beschoten was. Hij riep naar de duikboot, dat er vrouwen en* kinderen aan boord waren, doch het schieten duurde voort en in enkele seconden wer den 14 mannen, vrouwen en kinderen gedood. De overlevenden begaven zich in de sloep, waarna de Engelsche duik boot het motorvaartuig tot zinken bracht en verdween, zonder zich te bekomme ren om de menschen in de sloep. Voorts verneemt het D.N.B., dat het 3000 ton groote Turksche tanksship ,An- tartes”. op weg van Alexandrefte naar Haifa, voor de Syrische kust door een Engelsche duikboot is getorpedeerd en tot zinken gebracht. De opvarenden ver telden. nadat zij aan land gekomen wa ren, dat zij de aanvallende duikboot on- omstoofelijk als Engelsch hadden her kend. ZWEEDSCH schip tot zinken GEBRACHT Het Zweedsche ministerie van Buiten- landsche Zaken maakte Donderdag be kend. dat het Zweedsche stoomschip, ..Stureborg” (1584 ton) met voor Grie kenland bestemde levensmiddelen aan boord, in de Middellandsche Zee door een vliegtuig van onbekende nationali teit aangevallen en tot zinken gebracht is. Negen leden der bemanning worden vermist, meldt Afip uit Stockholm, Voor de distributieperiode van 19 t./m, 25 Juli a.s. is het aardappelrantsoen we derom vastgesteld op 2J k.g. In verband hiermede geeft van 19 t./m. 25 Juli a.s. elke der met 37A genummerde bonnen van de Aardappelkaart recht op het koopen van IJ kg. aardappelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat heden géén aardappelen op genoemden bon mo gen worden gekocht of verkocht, doch dat dit eerst mag geschieden op Maandag a s. Toenemend gevaar De Londensche bladen wijzen vrijwel eenstemmig op het gevaar voor de Sovjet-Unie, dat met het uur toeneemt. De verovering van Worosjilowgrad door de Duitschers noemen zij een zwaren slag, daar de Sovjet-Unie waarschijnlijk niet meer in staat zal zijn, ergens een tegenoffensief van eenige beteekenis op touw te zetten. De correspondent van de Times” te Moskou schrijft, dat het duidelijk is, dat de Duitsche opmarsch niet alleen metho disch. maar ook met de grootste kracht wordt ondernomen. De omvang van de Duitsche reserves is verbazingwekkend. Ook de samenwerking tusschen lucht macht. tanks, geschut en infanterie is schitterend. Het ondernemen1 van een invasie-poging in het Westen de vorming van een z.g. tweede front was in den lateren tijd schering en inslag van artikelen in de Anglo-Amerikaansche pers. De Engelsche nederlaag in Noord-Afrika en vooral de kritieke toestand van de Sovjetlegers in het Don- en Donetzgebied deden het En gelsche en Amerikaansche publiek des te luider roepen om een direct en energiek ingrijpen van de eigen oorlogvoering in deze fase van den oorlog. Men herinnert zich, dat de oprichting van een „tweede front” nog in dit jaar, door Churchill en Roosevelt aan Molotof, bij diens bezoek aan Londen en Washington, was beloofd. Ongetwijfeld hebben de heeren van het Kremlin deze belofte zóó opgevat, dat dit nieuwe front onmiddellijk zou worden gevormd, opdat deze het verwachte Duit, sche offensief, zoo niet verhinderen, dan toch remmen zou. Maar Churchill had an dere zorgen, in Noord-Afrika. En zoo zag Moskou de hoop op ontlasting van den Duitschen druk verdwijnen en thans nu het groote Duitsche offensief zich voor de sovjets op catastrofale wijze ontwikkelt, moet men opnieuw het te kort schieten van de geallieerden vaststellen. De Anglo-Ame rikaansche bladen gingen echter voort te fantaseéren over een'nieuw Europeesch front en poogden hun lezers vertrouwen in te boezemen, dat Londen en Washington den toestand zouden weten te redden e®, de noodige voorbereidingen zouden tref fen. Het ontbrak niet aan gepraat oyer z.g. gereedstaande plannen en „voltooide voorbereidingen” voor het tweede front, alles slechts uitingen van de algeheele ra deloosheid, waarin de Engelsche oorlog voering zich bevindt na het begin van de Duitsche offensieven in Egypte en in het Dongebied. De tegenstanders herhalen hun oude tactiek, steeds dan het luidste over iets te spreken, wanneer hef meestal het verste weg is. Intusschen is het meest kenmerkende in de Duitsche- oorlogvoering, dat men op alles voorbereid is en men rekening houdt met Alle mogelijkheden in dezen aan verrassingen zoo rijken oorlog. Ook aan Duitsche zijde zal men geenszins het feitelijke streven van het geallieerde opperbevel onderschatten om door op richting van een nieuw oorlogstooneel. zoo mogelijk in West-Europa, de Duit sche oorlogvoering te dwarsboomen en te nopen een groot deel van haar strijd krachten te onttrekken' ,aan de huidige gevechtsgebieden en over te brengen naar het door de geallieerden aangegeven oorlogsterrein. Voor den tegenstander schijnt een „tweede front” de eenige kans te zijn om werkelijk eens ergens op gevaarlijke wijze tegenover elkaar te komen te staan. Dat echter ook hierbij in vele opzichten de wensch de vader van de gedachte is, spreekt vanzelf. Dit wordt bevestigd door radiocommentaren van den Londenschen berichtendienst, waarin wordt geconstateerd„Engelsche militaire deskundigen koesteren de hoop, dat de Duitschers zich met de mogelijk heid van een invasie op het vasteland meer zullen bezighouden, dan de Engel schen. Zij wijzen erop, dat de Duitschers even radeloos zouden zijn over de kwes tie hoe de Engelschen een invasie willen ondernemen bij de ernstige scheepvaart- moeilijkheden. welke Engeland zeer in het nadeel brengen, als de Engelschen radeloos zijn bij de beantwoording van de vraag hoe de Duitschers Egypte, Iran en Syrië willen bezetten, verondersteld natuurlijk, dat zij niet den weg over den Kaukasus kunnen nemen.” Tengevolge van de jongste Duitsche successen in het Oosten klinkt het ge roep om een „tweede front” natuurlijk nog sterker dan tevoren. Moskou zou den ambassadeur Maisky, te Londen, hebben opgedragen pressie in die rich ting op de Engelsche regeering uit te oefenen. Met dat al verkeert het tweede front plan nog steeds in het theoretisch sta dium en de practische uitvoering stuit op gebrek aan scheepsruimte en de drin gende noodzakelijkheid oorlogsmateriaal en versterkingen naar het Egyptische front te zenden. Volgens een bericht uit Londen is de Sovjet-ambassadeur Maisky. Dinsdag middag bij Churchill verschenen. Na een onderhoud, dat geruimen tijd duurde, hielden de chefs der generale staven onder voorzitterschap van Churchill een speciale bijeenkomst. welke gevólgd werd door een bijéénkomst van het oor- logskabinet. In het middelpunt der be sprekingen stond de vorming van een tweede front op het Europeesche vaste land. In kringen van de Sovjet-ambassade te Londen wordt verklaard, dat Maisky ..buitengewoon energiek” gesproken heeft en de aandacht heeft gevestigd -op de groote opwinding, welke door de werkloosheid van de Westelijke mogend heden bij Sovjetbevolking en Sovjet- leger is ontstaan. De ..News Chronicle” meldt uit New York, dat het Gallup-institute een on derzoek heeft ingesteld naar de houding van het Amerikaansche publiek ten op zichte van het tweede front in West- Europa. 48 Procent der gevraagden was vóór de onmiddellijke oprichting van een dergelijk front; 34 procent wilde afwach ten en de rest stemde blanco. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Ulro No- 1,2600 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh, H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Saters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. D. Couvée. v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 jaarplan en als gevolg van ceerde oprichten van de industrie steeg het aantal inwoners tot 220.000, waarna de stad den naam Wo rosjilowgrad kreeg, naar den bolsjewis- tischen commissaris die hier geboreti werd. De Berlijnsche bladen schrijven, dat Worosjilowgrad reeds in den tsarentijd van belang Was. De stad produceerde hoofdzakelijk staal en wapenen voor de Zwarte Zeevloot en de vestingen in het Zuiden. De „Völkischer Beobachtêr” schrijft, dat het geen wonder is, dat de bolsje wieken deze plaats met de grootste hardnekkigheid verdedigd hebben, ook toen dat in het geheel geen zin meer had Het» is een oude ervaring in dezen veldtocht, dat de bolsjewieken punten, welke zij politiek of economisch bijzon der belangrijk achten, fanatiek verde digen zonder acht te slaan op de tacti sche situatie of op dé offers. De „Deutsche AÏlg. Ztg.” merkt op, dat de „Times”, vóór dit nieuwe Duitsche succes bekend kon zijn, had geschreven, dat de bolsjewieken het door de Duit sche troepen bedreigde terrein niet met dezelfde gemoedsrust kunnen opgeven als het vorige jaar. Het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met den arts J. K. Th. Koch, hoofd van den geneeskundigen dienst van het Rijksarbeidsbureau. Voor het oogehblik ligt het zwaarte punt van de werkzaamheden van den geneeskundigen dienst bij de keuring van arbeiders. Het ligt in de bedoeling op den duur te geraken tot een genees kundig onderzoek van alle werkenden, doch thans bepalen de bemoeienissen .van de keuringsartsen zich in hoofdzaak tot het onderzoeken van arbeiders, die zich bij de gewestelijke arbeidsbureaux laten inschrijven of voor het verrichten van bepaalde werkzaamheden .worden aangewezen hetzij b.v. hier te lande bij de werkverruiming, hetzij buiten onze landsgrenzen. Per maand worden 20 a 30.000 keuringen verricht. Daaraan, zoo vervolgde dokter Koch,, zijn uiteraard heel wat werkzaamheden' verbonden. Van groote beteekenis achten wij hierbij de medewerking van den huisarts of eventueel van den behande lenden specialist van den betrokken ar beider. Óp diens voorlichting zal steeds groote prijs worden gesteld. Immers, het is ten zeerste in het belang van den arbeider, dat de keuringsarts, bij het vellen van zijn oordeel, over zoo uitge breid mogeljjke gegevens beschikt be treffende den te keuren persoon en diens omstandigheden. Intusschen moet het, ter vermijding van misverstand goed duidelijk worden gemaakt, dat de medi sche beoordeeling van de arbeidsge schiktheid of van de geschiktheid om op reis te gaan tenslotte uitsluitend berust bij den keurenden geneesheer van het gewestelijk arbeidsbureau, bij wiens be slissing uiteraard de hem door huisarts of specialist vérstrekte aanwijzingen ernstig in overweging zullen worden genomen. De huisarts of specialist ont- houde zich evenwel van het geven van een beoordeeling van de arbeidsgeschikt heid van den patiënt of het doen van rechtstreeksche mededeelingen hierom trent aan den belanghebbende, zulks ter voorkoming van verwachtingen, die later soms niet in vervulling zouden kunnen blijken te gaan. Alleen in geval van ziekte van een der familieleden, waarbij levensgevaar dreigt, kan een arbeider uit het buiten land worden terug geroepen. Ook plot seling noodzakelijk geworden operaties wegens levensgevaarlijke ziekte kunnen grond tot terugroeping opleveren. Na tuurlijk kunnen evenbedoelde omstan digheden eveneens aanleiding vormen om aan den arbeider te vergunnen zijn vertrek uit den gezinskring uit te stel len. Een naar waarheid getrouwe ver klaring van den huisarts is hiervoor on- terwijl de geneeskundige der arbeidsbe middeling uiteraard te allen tijde ge rechtigd is tot het oefenen van contróle. Indien een bevalling wordt verwacht binnen twee drie weken vóór de eerste uitzending naar het buitenland kan uit stel worden verleend tot tien dagen nè de bevalling. Is de man echter reeds in het buitenland werkzaam, dan kan terugroeping alleen plaats hebben indien de huisarts op goede gronden verklaart, dat complicaties van levensgevaarlijken aard zijn te verwacfften. De met verlof zijnde arbeider, die hier ziek wordt kan op dezen grond alleen verlenging van verlof krijgen, wanneer zijn ziekte hem niet in staat stelt te reizen, de ziekte door de reis wordt ver ergerd of wel gevaar oplevert ’s mans omgeving, b.v. bij ziekten, besmettelijke ziekten doeningen, enz. 1 ..x-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1