No. 18236. 1942. scheepsverliezen Gerrit Schulte VERDU/STEREiy van 9.51 a. nam. tot 5.42 a. v.m. ongenaakbaar Maandag 20 Juli. Londen ongerust over De wederopbouw in Ned.-Indie WIELRENNEN Verslagen vijand wordt voort durend achtervolgd PLANETARIUM Machtig kampioen op twee nummers - en De oorlog in de lucht Meisje te Arnhem vermoord Meer dan 19 millioen ton bodem der zee Met aw persoonsbewijs in de hand Komt U door het gansche land LEVENSMIDDELENKAARTEN RIJKSDUITSCHERS UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Leahy Amerikaansch opper bevelhebber? Turk sc he duikboot'vergaan De spanning Washington-Vichy naar den Het aandeel der Japansche marine SUBSIDIE AAN HET RESIDENT1E- TOONEEL Amerika ook in oorlog met Roemenië,, stip bestaande moeilijkheden bij het ver- Hongarije en Boelgarije Achtste sprinttitel voor Arie van Vliet Verlies van Worosjilofgrad erkend 1 t I f HAAGSCHE COURANT E JAPANSCHE De Japansche de de De baven van Bardia, ingenomen door Duitschers en Italianen. beschadigd, duikbooten 99 73 De ..Washington Post” zegt uit offi- cieele bron te hebben vernomen, dat pre sident Roosevelt zijn plannen aangaande vorming van een gemeenschappelijk op perbevel voor het Amerikaansche leger en de vloot, heeft uitgewerkt. Volgens het blad zou de admiraal Leahy, tot nu toe ambassadeur te Vichy, tot opperbe velhebber worden benoemd. Hij wzou in deze functie slechts verantwoording ver schuldigd zijn aan den president PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vporuitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, ,J)e Nieuwste Mode”, „Kol Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z Modebl ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz nr. 5 c., fr. p p 10 c. „HOOG SPEL". Hedenavond oiw 21 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II in zijn politiek weekpraatje over het onder werp: „Hoog spel”. Een ’dokter uit Arnhem, die Zondag avond met zijn echtgenoote bij een collega op bezoek was geweest, vond bij het naar huis gaan in de nabijheid van het tuinhek bij den Apeldoornscheweg een bundeltje kleeren, dat bij nader onderzoek het lijk van een meisje bleek te zijn. De politie werd gewaarschuwd en men ontdekte wel dra, dat het slachtoffer het achtjarige dochtertje van de familie Van Braak was. Het meisje, dat waarschijnlijk door wur ging om het leven is gebracht, was Zon dagmiddag bij kennissen gaan spelen. Tus- scheh zfven uur èn half acht is het meisje naaf huls teruggekeerd, doch na haar ver bek heeft men 'niets meer van haar ge zien. tot ’s avonds laat haar lijkje werd nevonder PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. reg.) 1.60. elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. 0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57, Dienstaanb ƒ0 38 Pers gevr ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c, meer In een officieel communiqué te Ankara wordt bekend gemaakt, dat de duikboot Atilany tijdens proefduiken in de Dar- danellen niet meer boven is gekomen. De bemanning van 57 officieren en man schappen, moet als verloren worden be schouwd. voer van troepen, oorlogsmateriaal en voor den oorlog belangrijke grondstoffen kunnen alleen bij een uiterste rationali satie van de op het oogenblik aanwezige tonnage overwonnen worden. In dit ver band wordt gezegd, dat tusschen Enge land en de Vereenigde Staten thans een overeenstemming is bereikt inzake het scheepsbouwprogramma. Thans is beslo ten, dat de koopvaardijvloot onder alle omstandigheden een voorkeurspositie in neemt boven de oorlogsvloot, daar de oplossing van ’t transportprobleem voor den afloop van den oorlog van beslis sende beteekenis is. Kindervoordraohten Morgenmiddag Dinsdagmiddag wordt in het Planetarium de eerste kinder» voordracht gehouden. De voordrachten zul» len gedurende de zomervacantie eiken Dinsdagmiddag, eiken Woensdagmiddag en eiken Donderdagmiddag plaats hebben. De voordrachten dragen verschillende tL tels: Dinsdagmiddagen: Een reis naar de maan. Woensdagmiddagen: Vallende ster ren. Donderdagmiddagen: Maansverduis tering. Na 6 Augustus worden de titels veranderdde nieuwe titels zullen tegele. genertijd bekend gemaakt worden. „Ja, ja. dat warengoede tijden, toen de Beer nog naar onze pijpen danste.” (Stap/) Maan: 20 Juli onder 12.2^ v.m., op 1.19 n.m.; 21 Juli onder 12.54 v.m., op 2.35 n.m. E.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 S Ziekenfondsleden de Volharding J r»o. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst 5 Den Haag) No. 115995. Morgen zal een aanvang gemaakt wor den met de uitgifte van de nieuwe levensmiddelenkaarten Voorts zullen wor den" uitgereikt: aan personen van 21 jaar en ouder 2 aardappelkaarten, aan per sonen van 14 t.m. 20 jaar 3 aardappel kaarten, aan-personen van 4 t.m, 13 jaar 2 aardappelkaarten. aan personen van 0 t.m. 3 jaar 1 aardappelkaart. Deze aardappelkaarten zijn gemerkt A 41 t.m. 44 - ten wordt Volgens een uit Washington ontvangen bericht zou onderstaats-secretaris Sumner Welles hebben geweigerd Henri Haye, den Franschen ambassadeur, te ontvangen, om met hem te spreken over de Fransche oorlogsschepen- te Alexandrië. Hierdoor zou de verhouding tusschen de Ver. Sta ten en Frankrijk in een nieuw, meer kri tiek stadium’ zijn getreden, meldt S.P.T. De Londensche correspondent van „Stockholms Tidningen” deelt mede, dat de Amerikaansche pers, in verband met de kwestie aangaande de te. Alexandrië liggende Fransche oorlogsschepen, een zeer scherpen toon tegenover Vichy aan slaat. Ook te Londen heerscht de opvat ting, dat de gespannen verhouding tus schen Washington en Vichy op den duur tot een breuk zal leiden. De taal, welke in dit verband op het oogenblik te Wash ington en te Londen wordt gehoord, duidt cr op, dat een officieele breuk tusschen Washington en Vichy niet meer als een ramp wordt gezien. Eikenloof voor maarschalk Kesselring De Führer heeft aan generaal-veldmaar- schalk Kesselring, opperbevelhebber der formaties van de Duitsche luchtmacht, die in het Middellandsche-Zeegebied en in Noord-Afrika strijden, het eikenloof met - de zwaarden bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend en hem den vol- - genden brief gezonden: „Met het <x>g °P uw steeds betoond hel dendom verleen ik u als vijftienden sol daat der Duj^séhe Weermacht het eiken loof met de zwaarden bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis”. STORMACHTIGE REACTIE IN HET LAGERHUIS De door het tonnageprobleem onder de Engelsche openbare meening veroor zaakte ongerustheid schijnt door de Vrij dag gehouden zitting van het Lagerhuis geenszins weggenomen te zijn, meldt het d’N.B. Integendeel men heeft den in druk, dat de in dit opzicht bestaande be zorgdheid door datgene, ^jat over het verloop van de zitting ondanks alle voor zorgsmaatregelen verluidt, nog is toe genomen. Thans wordt gezegd, dat hét geheime rapport over het transport- en tonnagevraagstuk en de eerste publicatie van de werkelijke verliescijfers zelfs de pessimistische beoordeeling over de ton nage verre overtreffen Thans is er sprake van. dat het door de mogendheden van het pact van drie veroorzaakte totale verlies aan handels- scheepsruimte met inbegrip van de door duikbooten, vliegtuigen, mijnen ver oorzaakte verlies en de normale slijtage, nog een stuk hooger is dan de tot dus verre van Duitsche zijde gepubliceerde cijfers van 19 millioen tot zinken ge brachte tonnage. Officieel wordt echter dit cijfer nog steeds in twijfel getrokken, doch het zal waarschijnlijk wel overeenstemmen met de opgaven in het geheime rapport. Deze mededeeling heeft onder de ledeifc van het Lagerhuis begrijpelijkerwijze een uiterst stormachtige reactie veroorzaakt. Geëischt werd, een onmiddellijke ophel dering over de -tenuitvoerlegging v^ft het scheepsbouwprogramma. Hierop zou den de rapporteurs echter een ontwijkend antwoord hebben gegeven. Het gecoördi neerde Engelsch-Amerikaansche scheeps bouwprogramma verkeert pas in het eerste stadium. Ook is op het oogenblik de door duikbooten en andere acties tot zinken gebrachte, tonnage aanzienlijk hooger dan de nieuw gebouwde tonnage. Wanneer zich geen onvoorziene moeilijk heden voordoen, kan echter verwacht worden, dat tegen Augustus van het vol gende jadr zooveel schepen gebouwd zul len worden. »als op het oogenblik tot zinken worden gebracht. De tot dat ttid- In een radio-uitzending op den dag van de marine heeft de woordvoerder van de Japansche marine kapitein Hiraide, voorspeld, dat. wanneer de marine der ,As-mogendheden en van Japan haar hui dige sensationeele successen op de wereldzeeën voortzetten, de Britsche scheepvaart nog vóór het eindfe van dit jaar tot een uiterst gering tonnagecijfer zou zijn ingekrompen ondanks de leve ranties van Amerikaansche schepen. De redenen, waarom het sedert lang aange- kondigdé gealliëerde tweede front in Europa nog niet tot stand is gekomen, is een direct gevolg van het gebrek der G^alliëerden aan scheepsruimte dat ver oorzaakt is door de gemeenschappelijke acties der Spilmögendheden Vervolgéns bestreed de woordvoerder, dat de Ver. Staten in staat zouden zijn Groot-Brittannië in deze crisis op noe- menswaardige wijze te steunen. Cijfers Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat de' Japansche marine van het uitbre ken van den oorlog tot 10 Juli 366 vijan delijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 1.935.000 ton tot zinken heeft gebracht of beschadigd. Vliegtuigen hebben 194, duikbooten 99 en andere oorlogsschepen 73 schepen tot zyiken gebracht of beschadigd. De Japansche marine heeft 59 vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht en 38 zwaar be schadigd. loi voor de .Nederlandsche landbouwtechniek. Terwijl tot dusver de Japansche pers den nadruk legde op het slechte bestuur en de brutale exploitatie van de inheem- sche bevolking, waaraan de Nederlanders zich tijdens hun 300-jarige beheersching van Oost-Indië schuldig gemaakt zouden hebben, brengt „Asahi” uitvoerige mede- deelingen van een toonaangevenden Ja- panschen veekundige. den ministerial- direktor Nakata leider van het hoofd bureau voor den landbouw .bij het Japan sche militaire bestuur op Sumatra. Nakata erkent openhartig de voortref felijke' prestaties van het Nederlandsche bestuur en spreekt zeer optimistisch over de toekomstige ontwikkeling van Suma tra. Hij zegt o.a. Óns bestuur heeft dringend behoefte aan goedgeschoolde en landbouw- en biologische technici uit Japan. Deze Ja panners moeten zich vertrouwd maken met de technische kennis en de groote landbouw-ervaring van de Nederlandsche technici, die thans onze krijgsgevange nen zijn. De schitterende ontwikkeling van de Oostkust van Sumatra was eener- zijds het gevolg van den voortreffelijken bodem, anderzijds van de taktvolle Ne derlandsche arbeidspolitiek, alsmede van de uitmuntende Nederlandsche landbouw techniek. Opdat het „ftesidentie-Tooneel1” haar voorstellingen zal kunnen blijven geven ir» den „Princesse-Schouwburg” heeft de wnd. burgemeester, bij besluit van 12 Juni, aan deze tooneelgroep een subsidje verleend van37.500, vermeerderd met een extra tegemoetkoming van ƒ4.500 voor het bren gen van stukken, die van buitengewoon kunstzinnig gehalte zijn. Teneinde het bui tengewoon risico te kunnen aanvaarden, heeft de burgemeester bovendien een sub sidie toegezegd van 40.000, die echter eerst zal worden aangesproken, wanneer de eerstvermelde ondersteuningssommen zijn uitgeput. Hiervoor moet het „Residentie-TooneeF* tenminste 200 voorstellingen geven, waar onder 8 volksvoorstellingen. De helft der stukken moet bestaan uit kunstwerken, waarbij erop is aangedrongen, dat de lei ding aandacht zal wijden aan de moderne Nederlandsche tooneelschrijfkunst. Van de andere bepalingen, waardoor de leiding van het „Residentei-Tooneel” con tractueel wordt gebonden, zijn nog vermeL denswaard de verplichting om den leden, die anders dan in lós verband werkzaam zijn, te beschermen door opneming in een pensioenfonds, terwijl ook de salarissen aan de goedkeuring van den burgemeester zijn onderworpen. De tweede dag. Het begin van den middag werd benut voor het verrijden van de eindritten in den sprint en ook hierin deed zich geen enkele verrassing voor. Zij werden alle in twee ritten beslist. Bijster won gemakke lijk van Tinus van Boheemen, die een sterke, snelle knaap is, maar in het ge heel niet over tactiek beschikt. De oud- president van den Toeristenbond, de heer Edo Bergsma, reikte aan den nieuwen amateur-kampioen de bloemen uit met een geestig en vaderlijk speechje. Bij de onafhankelijkén was Pronk beter dan Jo Kremers en bij de profs had v. Vliet in het geheel geen moeite met Derksen, hoe wel de Woerdenaar in den tweeden rit toch groote risico’s nam. Om de derde plaats won Duyns bij de amateurs van Hoek, Cor de Best bij de onafhankelijken van v. Rijn en de ex-amateurkampioen van verleden jaar, Bennie Remkes, van den oud-amateurwereldkampioen Jef van der Vijver. In, den strijd om den algemeenen sprinttitel won van Vliet spelenderwijs van zijn tegenstanders en de jmateur Bijster toonde zich gedecideerd sterker dan 'de onafhankelijke Pronk. De eind stand van het sprintnummer werd dus: 1. A. van Vliet, 4 pnt,; 2. C. Bijster, 6 pnt; 3. J. Pronk, 8 pnt Het lange afstandnummer Van zekere zijde was van tevoren met stelligheid beweerd, dat dit nummer een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de Nederlandsche wielersport zou wor den. Een provinciaal blad had namelijk geschreven met zekerheid te weten, dat de eerste plaats al „verkocht” was en dat er weer ferm geknoeid zou worden. De renners hebben op deze beschuldiging een antwoord gegeven, dat klonk als een klok, want het is een koers geworden, zooals in tal van jaren op een Nederlandsche baan wellicht zelfs ook op een buitenland- sche baan niet te zien is geweest. Vol komen zuiver; iedereen reed voor zijn eigen kans en wanneen de renners zich zoo blijven weren als gisteren, dan staat het bijkans vast, dat de baansport in Ne derland een nieuwe bloeiperiode tegemoet kan gaan. Het was eén schitterend num mer. In het begin was de sprinter Jan Derk sen de meest -opvallende figuur. Hij reed voortreffelijk en ondanks het bombarde ment kon hij er in slagen voortdurend bij de voorsten te blijven. De vele vluchtpo gingen veroorzaakten een hoog tempo (in een half uur werd 22,420 k.m. afgelegd en de eerste helft ging in 34 min. 19 sec.), maar blijvende uitloopers waren er niet, aangezien zij steeds werden teruggehaald, ^chulte had geruimen tijd tusschen de wielen in het peloton gezeten, daarna deed hij kranig mee om vluchters terug te halen, maar 30 ronden voor het einde demarreerde hij hard weg. Hij werd even later ingehaald, maar opnieuw vloog hij er tusschenuit. Eerst kreeg Pellenaars aansluiting, daarna Ben v. d. Voort. De Pel moest zich na eenigen tijd gewonnen geven, zoodat alleen Schulte en v. d. Voort aan de leiding bleven. Daarachter joegen van Amsterdam en Pellenaars, te zamen met den gedubbelden Ooms. Met nog 18 ronden voor den boeg wist Schulte ook v. d. Voort te lossen, waardoor hij alleen op kop bleef. Als een locomotief draaide de Bosschenaar door, maar todh dreigde hij 3 ronden voor het einde nog te worden ingeloopen. De samenwerking tusschen van Amsterdam, Pellenaars en v. d. Voort klopte echter niet heelemaal op dat moment en daardoor bleef Schulte ook in die laatste 1500 meter onbereik baar. Als een groot winnaar, hoewel zwaar vermoeid door de geweldige in spanning, ging Schulte als eerste over de streep. Zijn tijd was bijzonder fraai, want hij had 1 uur 7 min. 8 sec. noodig gehad. Terecht werd hem een stormach tige ovatie gebracht door het enthousiaste publiek. Tweede werd Ben v. d. Voort, 3. A. van Amsterdam. 4 Cees Pellenaars, 5. Bennie Remkes, 6 Jan Derksen, 7. Chris van Gent en 8. Cor Wijdenes, die allen voor een prijs in aanmerking kwamen. Een bijnummer voor amateur?, die in de sprintritten niet waren geplaatst, werd gewonnen door Hoek 8 pnt., 2. Middelink 7 pnt.; 3. Oom'en (na loting), 4. v. d. Bosch, elk 5 pnt. MEDEDEELINGEN VAN BLADEN. Telefoon ii63uu (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro no. i2ovo Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rijsw., Kantoorboek!:. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V; Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F, D. Couvée, v Hovtemastr 66 Tel.721187 den derden prijs. De Haarlemmer reed hierin weer een zeer goeden wedstrijd en hij versloeg Groenewegen royaal, waar door hij den derden prijs won. In den sprint deden zich Zaterdag geen verrassingen voor. Opvallend was slechts het goede rijden van Bijster, die waar schijnlijk voor de toekomst wel wat be looft, indien hij voldoende startgelegen- heid krijgt om zijn capaciteiten te ont wikkelen. Naar de „Köln. Ztg.” uit Tokio meldt heeft het tijdschrift „Internationale Rundschau” een beschouwing gegeven omtrent de stemming van de Neder- landsch-Indische bevolking. Het tijd schrift geeft de indrukken weer van Ja pansche kooplieden, die over een 25 ja rige ervaring in Ned.-Indië beschikken. Het heet daarin o.a. De Indonesische eisch naar onafhanke lijkheid ontstond minder uit haat tegen de Nederlanders dan wel uit ontevjeden- sheid eröver, dat de Nederlanders de in- heemschen op sociaal gebied achterstel- den. De Indonesische leiders geloofden dat indien Indonesië de mogelijkheid kreeg tot normale ontwikkeling, het evengoed een eigen staat kon vormen als andere volken. Openhartig erkenden de Indonesische leiders echter da( het thans daarvoor ontbrak aan voldoende leiders, onderwijzers en beschaafde burgers. De Indonesiërs verzetten er zich niet r^ht- streeks tegen om in de door Japan be- heerschte Oost-Aziatische ruimte te wor den opgenomen; velen verlangen zulks, hoewel ook stefk verlangen naar zelfbe stuur bestaat. De Indonesiërs willen graag aan Japan de leiding overlaten op militair, diplomatiek en buitenlandsch- economisch terrein, maar wenschen met tertijd zelf deze aangelegenheden te be stieren. De Nederlanders maakten de fa tale fout de Indonesiërs hiervan uit te sluiten. Ook indien de verwachtingen van de Indonesiërs slechts gedeeltelijk in ver vulling gaan, dan zouden zij geestdriftig medewerken met de Japansëhe leiding. Weliswa'ar zijn de Indonesiërs nog niet rijp voor politiek zelfbestuur, maar vélen kunnen goede volksleiders worden. De opperbevelhebber van het Japansche leger te Batavia, generaal Imamoera, heeft in een interview met het blad „Asa hi” verklaard, dat hij deze problemen on der h^t oog ziet. Hij verheugt zich over de vorderingen in den wederopbouw, waarbij Indonesische en Nederlandsche ingenieurs loyaal medewerken en zegt dat de Indonesiërs verlangen op industrieel gebied werkzaam te mogen zijn, maar dat hun capaciteiten meestal daarvoor niet toereikend .zijn. De generaai vertelde, dat bij zijn jongste inspectiereis een bij een gasfabriek werkzame Indonesiër vroeg of de Nederlanders de leiding van de fabriek behouden mochten. Natuurlijk niet, ant woordde de generaal, de Japanners heb ben nu de leiding De man was zeer ver heugd en vroeg om een baantje bij de boekhouding. Zijn wensch werd direct vervuld. Maar kort na de heropening van de gasfabriek kwam de man nogrrfaals bij mij en erkende ongeschikt te zijn voor zijn nieuwe werk Ónder de Nederland sche leiding konden de Indonesiërs niet vooruitkomen alleer konden zij chauf feur worden. De Japanners zijn bereid den Indonesiërs de gelegenheid te geven hoo- gerop te komen, rpaar het zal ervan af hangen of de Indonesische bevolking in staat blijkt, zich te kunnen ontwikkelen. Indonesische krijgsgevangenen vrijgelaten. Om den Indonesiërs een bewijs van goederr wil te geven, heeft het Japansche bestuur onlangs talrijke Indonesische krijgsgevangenen, die onder Nederland sche vlag tegen Japan hadden gestreden en geïnterneerd waren, vrijgelaten. Ook de vrijheid van vergadering is ten deele hersteld. Weliswaar blijven politieke vereenigingen en vergaderingen verbo den, maar vereenigingen voor sport, kunst, wetenschap opvoeding en verbeten ring van het sociale leven zijn weer toe gelaten. Zij mogen echter geen erikel po litiek doel nastreven President Roosevelt heeft naar persdienst van het Witte Huis meldt, verklaard, dat tusschen de Ver. Staten eenerzijds en Hongarije, Roemenië en Boelgarije anderzijds wegens de rol, die deze drie landen spelen in den oorlog tegen de Sovjet-Unie, de oorlogstoestand bestaat. De toestemming van het Con gres tot deze proclamatie is reeds ver kregen. Sovjet-landingspoging ten 0. van Marioepol afgeslagen DUITSCH WEERM A CHTBERICHT Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front gaat de achtervolging van den verslagen vijand, ondanks de voor een deel moerassige wegen, voort. Het luchtwapen heeft de bij Worosjilofgrad verslagen en terugtrekkende bolsjewisti sche strijdkrachten aangevallen en aan de spoorwegverbindingen en treinopstu- wingen van den vijand in het gebied rondom Rostof d<. ernstigste vernielingen toegebracht. Ten Oosten van Marioepol hebben Roemeensche troepen een dingspoging van zwakke strijdkrachten afgeslagen. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND Ter gewapende verkenning naar Groot- Brittannië gevlogen Duitsche gevechts vliegtuigen hebben gisteren, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, een belangrijke fabriek bij Chelmsford aangevallen met bommen van zwaar kaliber. De Duitsche bemanningen namen verscheidene vol treffers op de fabrieksgebouwen waar. Er werd aanzienlijke schade aangericht. Andere Duitsche gevechtsvliegtuigen be stookten boven de Britsche wateren scheepsdoelen met waargenomen effect. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben Tn den loop van gisteren gebracht onder sterke bescherming van jagers -naar België en Noord-Frankrijk te vliegen. ‘Door den terstond optredenden Duitschen afweer op den grond en door jagers werden de Britten weggedrongen van de voorgenomen doelen en gedwongen naar het Westen terug te keer en Mislukte aanval Een enkele Britsche bommenwerper heeft," naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, giaterochtend bij slecht zicht en zwaar bedekte lucht woonwijken van een kleine, militair en militair econo misch onbelangrijke plaats in het Ne- derlandsch-Duitsche grensgebied aange vallen. Het vliegtuig is door jagers neer geschoten. Luchtalarm aan de Amerikaansche Oostkust Gisteren is voor de eerste maal aan de Amerikaansche Oostkust luchtalarm ge maakt en wel in de kuststeden Wilming-» ton en Wrightsville in den staat Noord- Carolina. De reden hiervan was. dat de autoriteiten bericht hadden gekregen van „verdachte ondernemingen aan de kust”. Ook werden genoemde steden gedurende een uur verduisterd. Nadere bijzonder heden zijn niet bekend gemaakt De uitreiking van voedingskaarten 9e periode (9 Aug. t.m. 5 Sept.), bonkaarten voor aardappelen 9e, periode, punten- kaarten voor serviesgoed, bonkaarten voor extra-zeep ten behoeve van. kin deren en inlevering van schoenenformu lieren, welke plaats vindt in den Dieren tuin, geschiedt morgen als volgt 912 van de Berg t.m. Blok 1214 Blokbergen t.m. Boekdrukker: 1417: Boeke t.m. Bos. In de voormalige gemeente L o o s d u i- nen (Alidastraat 5) zijn morgen van 9 tot 17 uur aan de beurtBest t.m. Brinckmann. Gerrit Schulte is ongetwijfeld grootste figuur geweest van de nationale wielerkampioenschappen, welke Zater dag en Zondag op de Amsterdamsche Stadionbaan werden gehouden, welke een sportief succes waren en welke, ondanks de omstandigheden, voor de renners een zeer bevredigend financieel resultaat hebben opgeleverd. Het Bossche fenomeen, de „rijdende dwaas”, zooals men hem in Frankrijk en België pleegt te noemen, won Zaterdag met klank het kampioen schap achtervolging over 5 k.m., dat hij in 1940 ook op zijn naam had en dat hij verleden jaar niet kon ver dedigen wegens zijn schorsing door de U.C.I. en gisteren leverde hij een nog grootscher prestatie door de wijze waarop hij beslag legde op het kam pioenschap over den langen afstand (50 k.m.) zonder gangmaking, dat het stayerskampioenschap verving. Dit laatste nummer vormde een schitte rend slot van deze kampioenschap pen, dat het publiek tot enthousiasme bracht en dat een machtige propa ganda voor de wielersport werd. De sprinttitel der amgteurs werd over- eenko'mstig de verwachtingen gewonnen door den jeugdigen Haarlemmer Cor Bijster, die der onafhankelijken door Jan Pronk uit Heiloo en die der professionals natuurlijk door den Woerdenaar Arie van Vliet, die daarna voor de achtste achter eenvolgende maal den algemeenen sprint titel veroverde, door met gemak Bijster en Pronk te kloppen. v Ondanks de vlotte afwerking van het programma duurde het door de vele in schrijvingen Zaterdag toch nog 7 uur aleer er een streep gezet kon worden onder den eersten dag der kampioen schappen. De hoofdschotel van dezen dag was het nummer persoonlijke achtervol- -ging over 5 k.m., dat geheel werd afge werkt en dat den eersten kampioen van 194^ oplevèrde. Overeenkomstig de verwachtingen viel deze titel ten deel aan den Bosschenaar Gerrit Schulte, die in buitengewonen vorm was en die geen enkele maal ook maar een oogenblik werd bedreigd. In den eindstrijd kwam hij uit tegen den titelhouder van het vorige jaar, Ben v. d. Voort die, als gevolg van een maagzweer zijn ouden vorm helaas niet heelemaal heeft kunnen bereiken. Een klein mee- ningsverschil tusschen de beide finalis ten, juist voor den start, bracht Schulte heelemaal „op temperatuur” en dat zal er wel toe bijgedragen hebben, dat hij er alles op zette om v. d. Voort „met huid en haar op te vreten”. Dat is hem vol komen gelukt. Van meet af zette Schulte er een buitengewoon hoog tempo in en reeds' in de eerste ronde nam hij een aardigen voorsprong, dien hij regelmatig opvoerde. Schulte reed geweldig met een prachtige souplesse en na ruim 7 ronden had hij zijn tegenstander ingehaald. Hoe wel de strijd daSrmede feitelijk was ge ëindigd en v. d. Voort de baan verliet, reed Schulte door om de 5 k.m. vol te maken en toen hij als kampioen afstapte bleek, dat hij den afstand ha'd afgelegd in 6 min 29.4 sec., een schitterenden tijd onder de omstandigheden waaronder ge reden moest worden. Van der Voort kwam in het> bezit van den tweeden prijs. Het geweldige rijden van Schulte in den èindstrijd maakte veel goed, want de 28 ritten, Welke daaraan vooraf wa ren gegaan om de finalisten aan te Wijzen een zeer tijdroovend geval, dat enkele uren vorderde hadden maar weinig belangwekkends gebracht, doordat de verschillen over het algemeen te groot waren. >De 14 voorritten, waar uit 16 man voor de series voor den dag waren gekomen, verliepen heel normaal en in deze series was de eenige verras sing de overwinning van Evers op den oud-kampioen Klink, die lang niet meer, de oude is. Voorts trok de wegkampioen der ama teurs van vorig jaar, Gerard Paters, die onlangs prof, is geworden, de aandacht door de wijze, waarop hij Boeyen ver sloeg en een bijzonder compliment ver dient ook de 42-jarige Thijs van Oers, die het Pellenaars danig lastig heeft ge maakt. In de kwartfinale won Schulte van Kees Bakker, Groenewegen van de Korvet en v. d. Voort van Pellenaars, waarna de twee op den voorgrond tredende nieuwe lingen in dit gezelschap, Evers en Peters, een buitengewoon spannenden strijd le verden. In aantrekkelijken stijl won Pe ters in 6 min. 42.2 sec., hetgeen tot op dat moment de beste tijd van den dag was. In de halve finale won Schulte gemak kelijk van Groenewegen, en Peters moest het na een hardnekkig duel afleggen tegen van der Voort. De finale werd, zooals gezegd, gewon nen door Schulte en daarna kwamen Pe- Luce (Orbis) Holland ters en Groenewegen nog in actie voor van troepen een lan- vijandelijke Hongaarsche formaties wierpen een nog op den Wes telijken oever van den Don staande groep strijdkrachten van den vijand over de ri vier. Daarbü werden 25 vijandelijke tanks vernietigd of buitgemaakt. Vijandelijke aanvallen ten Noorden van Woronesj werden afgeslagen. Het lucht wapen sloeg vijandelijke colonnes uiteen en troepenconcentraties aan den boven- Don. De vijand leed zware, bloedige ver liezen. r Ten Zuiden van het llmenmeer zetten tie Sovjets hun vergeefsche aanvallen voort. Aan de Kolabaai werden de haven installaties van Rosta opnieuw zwaar ge bombardeerd. In Egypte werden plgatselijke Brit- ische aanvallen met verhezen voor den (Vijand afgeslagen. Enkele Britsche bommenwerpers heb- tjen gisteren bommen op West-Duitsch gebied geworpen. De burgerbevolking, vooral in Duisburg, leed verliezen. Twee Britsche vliegtuigen werden neerge schoten. In den afgeloopen nacht heeft het bolsjewistische luchtwapen met zwakke strijdkrachten zonder effect storingsaan- vpllen op eenige plaatsen in Óost-Pruisen ondernomen. In een bericht van het Sovjet-infor- matiebureau wordt gezegd, meldt het D.N.B., dat „de Sovjettroepen Woros jilofgrad hebben verlaten”. Aan houders van Vetkaar- tevens een toeslag van 1 aardappelkaart uitgereikt gemerkt B 41 t.m. 44. Voorts wordt aan een ieder, ongeacht welken leeftijd, een servieskaart gemerkt LV verstrekt neepbonnen voor kinderen Kinderen van 0 t.m. 1 jaar ontvangen 3 bonnen toiletzeep. 3 bonnen eenheids- zeep. 3 bonnen waschpoeder. Kinderen van 2 t.m. 7 jaar ontvangen 3 bonnen eenhefdszeep. 3 btonnen waschpoeder. Alle bonnen zijn gemerkt met M. N of O. -Met het oog op deze veelzijdige uit gifte wordt een ieder dringend verzocht op den juisten datum te komen welke op de levensmiddelkaarten der 8e periode is afgestempeld. De uitgifte vindt plaats aan het Wirtschaftsamt, Sophialaan IA den Haag, iederen dag van 812 en van 25 uur. Zaterdag van 812 uur. Voor personen woonachtig in Voor burg is de uitgifte op Donderdag 30 Juli in het Ortsgruppehaus der N.S. D.A.P., Heerenstraat 24 Voorburg van 36^en van 810 uur. Voor personen woonachtig in Wasse naar is de uitgifte op Vrijdag 31 Juli in het Ortsgruppehaus der N.S.D.A.P., v Oldenbarneveltweg 30. Wassenaar van 36 uur. x Eenieder is verplicht de uitgereikte distributiekaarten te controleeren, daar na de uitgave geen reclames worden aangenomen. x

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1