POKON DEWIMDES^SI LAATSTE BERICHTEN STADSNIEUWS Laatste Telegrammen van SPORT AGENDA De distributiebonnen- Vijandelijke colonnes ten 0. van Rostof vernietigd DE KAAGWEEK Vijandelijke aanvallen mislukt KERKNIEUWS FEUILLETON 6 Aanvallen op Woronesj afgeslagen Gemeenschappelijk front - gemeenschappelijk doel SLECHTS TWEE DUBBELSPELEN BESLIST r .-Vijmerplanten GEMEENTELIJKE STEUN AAN KUNSTENAARS DE RENAUÏÜ Bommen op Bremen en Qldenburg HAAGSCHE COURANT Maandag 20 Juli 1942 le bl. pag. 2 VRIJ DISTRIBUTIE OSENDARP SLOEG VAN OSTA f ZEILEN DUITSCH WEERMACHTBERICHT 1. t.m. 37A Toiletzeep werd zitten wachten, stelde Elin en 47) op, antwoordde Artikel Aardappelen vernield, krachtige aangevallen 337 38, 39 37A 340 352 250 gr. 100 gr. LAWNTENNIS Zeep Toiletzeep N.B. f 1 k.g. 100 gr. Demonstratie van de Duitsche en Neder- landsche Nationaal-Socialisten in Rotterdam ruimte van van 4-33, 4-34 U 37A 37B 36, 37 342 341 340 JUBILEUM HOOFDBRIGAD. J. OOST- BAAN: Zaterdag is de hoofdbrigadier van politie, J. OoStbaan, gehuldigd wegens het feit, dat hij 25 jaar politieman is. Hij is allereerst ontvangen en toegesproken door den hoofdcommissaris, mr. P. M. C. J. Hamer. Vervolgens werd hij door den staf van de ordepolitie gehuldigd. De ju bilaris werd o.m. toegesproken door com missaris Rugers, de hoofdinspecteurs Preller en Waltman en den inspecteur Vqs. Verschillende geschenken werden den heer Oostbaan aangeboden. Zijn vrouw kreeg bloemen. AANKOOP „MEER EN BOSCH De N V. „Meer en Bosch” in liquidatie heeft de onroerende goederen dier vennootschap, «nabij de Kijkduinschestraat gelegen per- ceelen grond en water „Meer en Bosch", tëzamen groot 38 ha, 28 a. en 61 ca., vpor ling tegelijk, zoo naast haar te zitten en nog wel bij deze rivier, welke haar eens in zijn armen had gevoerd. Als hij toch maar wist, of zij vermoedde, dat hij het was geweest, die haar had gekust. Het was zoo pijnlijk dit te we ten en te denken, dat hij secondenlang in de verzoeking was, Elin alles te ver tellen. Alleen de gedachte aan Peter hield hem terug. En was Peter het wel waard? Vindt u niet, dat mijn broer en ik veel op elkaar lijken? vroeg hij einde lijk. Het was, zonder dat hij het wist, de zelfde vraag, welke Peter en Else haar ook hadden gedaan. Neen, eigenlijk niet, Elin n'a een korte pauze. Vleesch 37A 100 gr.# 25 Juli Vlcesch 37B 50 gr. 25 Juli Zeep 211,228,272,293,300 908250 gr. 31 Juli G, H, I, J. K 90 a 250 gr. 31 Juli G, H, I, J, K 75 gr 31 Juli Aflevering op bovenstaande zeop- bonnen geschiedt alleen indien zij vóór 30 Juni bij den Winkelier waren ingeleverd Zeep 335 28 8 75 gr. zeep 15 Aug. Wasch- en Zeeppoeder 326 250 gr. 15 Aug, Zeep L 250 gr, wasch- of zeeppoeder en 28 8 75 gr, zeep 15 Aug. L 75 gr. 15 Aug. Brandstoffen Kookdoel, 01 02 KF 1 Eenh. 30 Apr. ’43 Gen. Anthr. Vil 1 Eenh. 31 Juli Gen. Turf VII 50 stuks 31 Juli Brandst.krt. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Dec. Daar van het bedrag, dat het vorige jaar pitgetrókken is om kunstwerken aan te koopen van Haagsche beeldende kunste naars voor rekening van de gemeente', of om dezen kunstenaars opdrachten te ge ven, slechts de helft is gebruikt, heeft de wnd, burgemeester van Den Haag, den 5den Juni, besloten, voor ’t jaar 1942 het subsidie te handhaven in dier voege, dat de 5.000 gulden van het vorige jaar dit jaar zullen worden -gebruikt, terwijl er tevens nog een 5.000 zullen worden bij gevoegd, zoodat er dit jaar weer 1Ö 000 op de.begrooting staan om op deze wijze de kunst te ondersteunen. Apeld loan 104 U39l829-APauiownastr. 37 Tel. 110175 BOEKHOUDEN MIDDENSTAND TALEN ƒ4, STENO-TYPEN ƒ2.50 m. Niet stagen jaar gratis onderricht Boeken kosteloos in bruikleen plaats op de bank. Hij kon van het blozen denken, wat hij wilde. Hij was geen stap verder gekomen. Aan den eenen kant van de weegschaal lagen Elin’s gedachtenlooze domheden met den renwagen, haar spelen met man nen, haar flirt met Peter, of, zooals het Manfred toescheen, haar heimelijke verloving met Peter, haar lichtzinnig heid eiT haar oppervlakkigheid. En aan den anderen kant lag deze eene kus. Bestond er eenige twijfel, naar welken kant de schaal zou overslaan? Schuddend en schommelend, met rin kelende ruiten, reed de autobus op den slecht geplaveidep straatweg voort. De enkele passagiers hobbelden zwijgend en nijdig op hun grasgroene banken. (Wordt vervolgd^ B. WILTSCHUT Regenteaselaan 380 JUWEELEN GOUD ZILVER INKOOP VERKOOP RUILEN. TELEFOON 392744. 2442 specteur A. T. T. Kapinga, voorzitter A.P.G.S. (A’dam), en talrijke inspecteurs met hun dames woonden deze wedstrij den, welke een vlot verloop hadden bij. Voor den aanvang hebben de heeren C. Roza, voorzitter der H.P.S.V. en J. Niewold woorden van welkom uitge sproken., De resultaten pubiiceeren wii morgen. WATERPOLO H.Z.P.C. WINNAAR POLODAG De fi nale van den Utrechtschen waterpolodag tusschen U.Z.C. en H.Z.P.C. is een zeer i ^spannende strijd geworden. Met de rust was de stand 11, terwijl hpt einde kwam met 2—2. Met strafworpen moest de beslissing worden gebracht. H.Z.P.C. werd' tenslotte winnaar. gelijk was, dat men Tiaar ontrouw moest worden, om een gevoel, dat /ter- ker was, dan dat van het oogenblik. Daar is de bus! riep zij verlicht en sprong haastig op. Nu moeten wij rennen, anders kom ik weer te laat. Manfred had moeite haar bij te hou den. Hij kon haar nog net den mantel geven en drukte haar hand vluchtig. Toen reed de bus door. Aan den achter kant hing een bord: NeuhofWeide- nau” stond daarop. Manfred had met dezen bus mee kunnen gaan, maar de gedachte kwam niet bij hem op. Hij had voor het oogenblik geheel andere gedachten in het hoofd, dan die van Ponsiek met zijn clyoomnikkelen vorm. Langzaam, met gebogen hoofd, ging hij terug naar den steiger en nam weer veiliging van de Europeesche tegen de vernielende krachten bolsjewisme en de beveiliging uit, ditmaal in gezelschap van vier ah- ‘Van den Ned. Poljtiesportbond, hoofdin- dere politiesprinters. De strijd werd met 0.1 sec. ten gunste van den Hagenaar be slist, die in 11 sec. zegevierde. De 200 me ter was voor van Osta, die met ander halve seconde voorsprong, vóór Krijgs- veld en van Veen eindigde Vermelding verdient nog het feit, dat er op dezen middag drie nieuwe Nederland sche politierecords werden gevestigd. Zoo maakte G. Veenstra van hier bij het los hoogspringen, een sprong 'van 1-77 m. De uitslagen luiden; 100 m.1. O§en- darp (alhier) 11 sec.; 2. van Osta (Roo sendaal) 11.1 sec.; 3. Krijgsvgld. 200 m.: 1 van Osta 23.5 sec.2. Krijgsyeld; 3. van Veen (Apeldoorn). 400 m.: 1. Koert (Ma- reck, Limburg) 55.4 sec.; 2. Larikhaar (A’dam)3. J. van Vliet (A'dam) 800 m.: 1. H- Westerhof (A’dam); 2 min. 6.6 sec.; 2. Meiners (Mareck. Limburg); 3. M. Gerners (R'dam). 1500 m.: 1. J. v. d. Hoogen (R’dam) 4 min. 33.5 sec.'; 2. P. Beijk (A’dam). 3006 m.: 1. J, K. Wage man (A’dam) 9 min. 44.5 sec.; 2. De Vries (Mareck, Limburg). Polsstokhoog springen:!. T. v. d. Most (R’dam) 3.30 m. 2. H. van Brakel (alhier). Speerwer pen: 1. N.‘ B. Lutkeveld (A’dam) 51.87 m.; 2. J. Bakker (R'dam). Discuswerpen: 1. j. Bakker (R’dam) 35.71 m.; 2. Postma (Velsen). Vèrsprjngen: 1. A. J. Loureps (Arnhem) 6.38 m.2. G. Lucks (A’dam). Kogelstooten1. T. Oreel (A’dam) 13.23 m; 2. G. van Dooren (alhier) 12.26 m. Los hoogspringen: 1. G. Veenstra (alhier) 1.70 m.2. Chr. Hes (Arnhefti). Hinkstap- sprong: 1. Loureps (Arnhem) 13.36 m.; 2. De Roo (alhier) 12.63 m. ZWEMMEN NEDERLANDSCHE POL1TIE- KAMPIOENSOHAPPEN Hedenmorgen is in het zwembad Zui- derpark eeq aanvang gemaakt met de nationale politie zwemkampioenschappen, waarvan de organisatie berustte bij de H.P.S.V. Het bad had een extra beurt gekregen en WAS voor de helft gereser veerd voor dezen wedstrijd, De leiding was in handen van den heer B. J, Mo lenaar als voorzitter kamprechter, die werd bijgestaan door official^ van dén N.Z.R.B. Hoewel de temperatuur in den beginne niet medewerkte, werd het in de middaguren wat behaaglijker. De bur gemeester, prof. mr. dr. H. Westra, de hoofdcommissaris mr. P. M, C, J. Ha mer. de wnd. hoofdeommissaris H. Ph. Clasie, commissaris H. M. J. Rugers, hoofdinspecteur J. Niewold. voorzitter geborgen naast dezen man. Ze moest eigenlijk altijd zoo, naast hem kunnen zitten, zwijgend en'zonder verlangen en bevrijd van de zorgen, welke men dag noch nacht vergeten kon: de zorg om den wagen van Erdmannsdorf, de wa gen, welke nog in de werkplaats ts. ae wnae. Gistererr werd niet veel ges Compaen, st. eerste klasse vond alleen RW d Stadt. Idem klasse A21. gang, welke ontmoeting door H, F. W Nathan. Oppas- W. Stumpe, Idem zonder bijzeilen 1. Windekind, st, G. C C. Sie verts. Regenboogwedstrijd Holland- Friesland l.^Kikker st. S. de Wit (Hol- 25 Juli 8 Aug. 26 Juli 25 Juli 25 Juli 8 Aug. 8 Aug. 8 Aug. 8 Aug. 31 Juli 8 Aug. 8 Aug. 338 250 gr. 5 Sept 36A t.m. 39A 34 L. 8 Aug. 36B t.m. 39B 1f L. 8 Aug, 01 2 L. 22 Aug. 8 Aug. 8 Aug. (Nadruk verboden) De pont zou overzetten, toen zij aan kwamen. Ze konden er nog opspringen. De pont was leeg. Behalve zij beiden, stond er nog een eenzame mannen figuur, die hardnekkig in het water keek. Aan de overzijde stond een paar tje en wachtte. Toen zij op den oever stonden, was de autobus Juist-weg. Het duurde een half uur, voordat de volgen de kwaiii. Manfred las dit bij het licht van een lucifer op een papier, dat aan een boom hing. Nu, laten wij dan bij de rivier Friesche successen De Kaagweek leverde Zateiuag de volgende resultaten op 45 m2 klasse 1 Zenith II. st. H. W Nijman. Vrijbui- tersklasse 1. Graaf de Lumey, st. B B, Grootenboer. Regenboogklasse Al; 1. Dol fijn. st. K. Vrolijk. Idem A21. Eelko. st. W. Bergsma. 16 M2 Eenheidsklasse Al 1. Arendsjong, st. A Arendse Idem klasse A2 1 Ibis, st.. P. U. v. d Wildt. Idem klasse A3 1. Roerdomp III. st. J. Brynt. Idem Toerklasse1. Argus II. st. J. W. Swart. 12 m2 klasse A 1. Wilgen hoek st. J. H.-Louwerse. Idem klasse B: 1 Einepiek. st. H. A. Rademakers. Val kenklasse Al 1. Whippet, st. ir H. F. Zuiderbaan. Idem klasse A21. Syl- nocht, st. H. Geveke, Idem klasse B: 1. Oranje, stvr. mej. J. H. B. de Wilde. Drakenklasse All 1, Claes I E. G. v Braassemermeer, st. Pampusklasse met bijzeilen sertje, st. H - NIEUW WERELDRECORD! De bekpnde Zweedsche athleet Gunder Hagg heeft binnen den tijd van drie weken zijn derde wereldrecordtijd gejoopen. Hij bracht zijn ouden tijd op de 1500 metpr (3 min. 47.6 sec.) op 3 min. <5.8 sec. Het laatst erkende wereldrecord op de 1500 meter werd door den Nieuw-Zeelander Jack ■Lovelock gevestigd tijdens de Olympi sche Spelen te Berlijn met een tijd van 3 min. 47.8 sec. VOETBAL. JAARVERGADERING HAAGSCHE AFDÈELING. Onder voorzitterschap van mr. E. G. van Bisselick haa Zaterdag de jaarlijk- sche algemeene vergadering plaats van de afdeeling ’s-Gravenhage van den Ne- derlandschen Voetbalbond in Excelsior. In zijn openingsrede zeide de president verheugd te zijn, dat het contact van het bestuur en de vereenigingen middels deze bijeenkomst weer was hersteld. Het deed spreker genoegen, dat in de laatste jarcn veel aandacht aan do jeugd wordt, be steed. Met ’t oog op de voedselbeperking is de tijdsduur van wedstrijden voor def jeugd vastgesteld op 2x30 minuten. De verdere agendapunten werden zon der op- of aanmerkingen afgewerkt Een voorstel van Gona om den speeltijd voor het nieuwe seizoen op 2x30 nfinuten vast te stellen, vond geen steun. Onder applaus werd het bestuursvoor stel tot benoeming als eerelid van den heer J. P. G. Du Crocq goedgekeurd. Ook de huldiging van den kampioen H.P.S.V. vond algemeene instemming. De aftredende bestuursleden mr. E. G. van Bisselick, H. J. Hierck en W. H. A. Burgwal werden he’rkozen. Op voorstel van het bestuur Heden de finale heeren enkelspel Het programma d,er nationale kampioen schappen te Scheveningen kon nog niet volledig worden afgewerkt. Slechts in het heerendubbelspel en het damesdubbelspel, waarvan de eindstrijden reeds des Zater dags gespeeld waren, werd een beslissing bereikt. Teschmacher en Karsten wonnen in vier sets van de Brauw en van der Kruk, terwijl mëj. Róllin Couquerque en mevrouw Belzer met 64, 6—3 in de meer derheid bleven tegen mevrouw Joncquière en mej. Knottenbelt, Teschmacher en Karsten bereikten den eindstrijd door een drie-sets overwinning op Bouman en Hoeke. In het begin van deze partij was Bouman zoo goed op dreef, en vooral aan het net dermate onweer staanbaar, dat de kampioenen, die zich aanvankelijk onvoldoende aan het hoogè tempo aanpasten, de eerste set met 62 verloren. In de tweede en de derde set hadden zij echter het juiste tegenspel ge vonden, zoodpt zij deze met 62, 6—2 wonnen. De Brauw en van der Kruk wa ren in zeer goeden vorm tegen den Hoed en Werst: zij wonnen de eerste set met 6—3, kwamen in de tweede met 53 ach ter, maakten toen door zeer sterk spel van de Brauw drie games in opeenvol ging en wonnen tenslotte de set met 86. In den eindstrijd werden zij aanvankelijk door Karsten en Teschmacher geheel over speeld, met het gevolg, dat zij zoowel in de eerste als in de tweede set slephts één game kregen. Mede als gevolg van een reactie bij Karsten en Teschmacher kwam de derde set verdiend met fr3 aan de Brauw en van der Kruk. De vierde set leek een snel einde te - zullen brengen, aangezien Karsten en Teschmacher in zeer korten tijd tot 4—0 uitliepen Toen kwam de Brauw plotseling weer in topvorm: hij slaagde er, goed bijgestaan door zijn part ner, zelfs in den achterstand geheel te niet te doen. Na een scherp gevecht om de negende game, dat in net voordeel van Karsten en Teschmacher werd beslist kwam vervolgens snel het einde met 64. Mlej. Rollin Couquerque en mevrouw Bel zer benaalden in den eindstrijd van het damesdubbelspel een volkomen regelma tige, weinig emptioneele overwinning op mevrouw Jóncquière en mëj. Knottenbelt. Het sterkere netspel van mej. Rollin Cou querque deed de balans op niet twijfel achtige wijze in het voordeel van haar en mevrouw Belzer overslaan. In het heeren- enkelspel bereikten Hughan en Teschma cher den eindstrijd zonder in de halve fi nales op ernstigen tegenstand te stuiten. Hughan won met 61. 6—3 van den Hoed en Bouman kreeg tegen Teschmacher slechts een game per set. De eindstrijd wordt hedenmiddag om 5 uur op de M-E.T.S. gespeeld, de overige finales op 13 September. Mej. Rollin Couquerque trof in den hal ver eindstrijd haar tegenstandster uit de finale van verleden jaar mej. Klein. Na de eerste set gemakkelijk te hebben ge wonnen, nam mej. Klein in de tweede set een 5-2 voorsprong. De kampioene haalde op tot 55, kreeg bij 5—6 een setpoint tegen, maar kwam tenslotte met 60. 97 in den eindstrijd, Zij zal daar mevrouw Vleugels-Schutter ontmoeten, die met 10—8, 46, '63 won van mej. van der Wal. De jeugdkampioene speelde te wei nig aanvallend en liet zich een spel op leggen, waarin de routine van haar Te genstandster den doorslag gaf; In het gemengd dubbelspel werd slechts één van de halve eindstrijden gespeeld. Mevrtfuw van BerkeJ en Karsten wonnen daarin met 75, 63 van mej. Knotten belt en den Hoed, In de andere helft werd de partij tusschen mej. Mqchel en Bouman eenerzljds en mej. Klein en de Brauw an derzijds, afgebroken op 6—2, 44. Zij bul len dus nader moeten uitmaken wie van hen in de halve finale mej. Rollin Cou querque en Teschmacher zullen ontmoe ten gaan voor. Manfred legde den mantel om haar schouders. Zij liet het toe en duldde ook, dat hij hem nog tweemaal omhoog trok, omdat hij telkens van ha^r schou- defs gleed. Zij voelde zich zoo heerlijk geborgen naast dezen man. Ze Veel menschen vinden het wel. Het voorhoofd en de oogen, zegt men, moe ten precies gelijk zijn. Elin kéék voorzichtig naar hem maar toen hij den blik van haar oogen wilde vangen en daarin lezen, wat haar lippen niet wilden zeggeh, boog zij blo zend het hoofd. Zij kon het niet zeggen. Peters oogen, de oogen, welke haar eens bij den kus hadden aangekeken, waren door den tijd heen heelemaal Manfreds oogen geworden. Opeens, ter wijl zij naast hem op Jiet bankje aan de rivier zat, werd haar de verande ring in haar gevoelens duidelijk. Daar om moest ze Peter ook alles zeggen, wat zij zich voorgenomen had te zullen zeggen. Dat men zich vergissen kon en dat liefde op het eerste gezicht bedrie- overgegaan tot benoeming van een Com-» missie van Beroqp, waarvan deel uitma- kep de heeren J, Moorman, M. de Zwaan, H. v d. Heuvel en als plaatsvervangend lid N. J. dé Groot. CRICKET H.C.C. I SLOEG P.W. MET 58 RUNS: Zaterdag speelde H.C.C. I aan de van Ho- genhoucklaan tegen P.W. De gasten, die met één invaller uitkwamen, brachten ^et niet verder dan 82 runs, waarvan Stroinlc 24 n.o. H. Schnitger 13 en M. Schnitger 11. De Beus nam 5 wickets voor 28 runs, v. d. Luur 430 en Gallois 120. Van H.C C. zijn slechts 5 man op d-e mat geweest. Nadat 3, v- d. Bosch, Schill en ten Bosch 52 runs hadden gescoord, wisten Gallois en H. van Manen spoedig het totaal der gasten te overschrijden en werd op 140 .toen van Manen (37) door Stroink gebowld werd, de strijd gestaakt. Gallois bleef met 55 n.o. Dr. Max Jansen 231; Leeftink 1— 18 en Stroink 115. H.C.C. won aldus met 58 runs en heeft daarmede de eerste plaats veroverd. GistererT werd niet veel gespeeld. In de .„L 1 -..T T .7—VRA door gang, welke ontmoeting door de gasthee- ren met 43 runs op ‘de eerste innings werd gewonnen. RW bracht het tot HO (Sohmeink 38, Meeuwenoord 35) en VRA tot 67 (Popping 22 not out). Klink nan» 5 voor 37. Sodderland 7 voor 26. wustzijn doordringen van de strijders der N.S.B. Nooit versagende overgave aan den eenmaal erkenden plicht, krachtig' geloof aan het nationaal-socialistische idee en moedig optreden tot verwezenlijking daarvan, zijn onbetwistbare voorwsarden. Het Nederlandsche volk is door den oor log ontwaakt uit zijn vroegere politieke onverschilligheid, het staat niet slechts afwachtend tegenover politieke ontwikke lingen. Dit moet voor het natiopaal-sot cialisme gewonnen worden, leder indi vidueel volksgenoot moet weten: wij wachten op u. De taak is derhalve steeds nieuwe mannen te winnen, ze op te ne men in kameraadschap en laten mede marcheeren op den dpor ons als juist gezienen weg. Het parool luidt voor alle menschen in Europa: de oorlog moet ge wonnen worden. Ieder individu moét zich schikken onder deze noodzakelijk heid. Waarover echter debatteert men in Nederland: 1. Wat gebeurt er met Ne derland na den oorlog? 2. Behouden wij onze diplomaten en wat gebeurt er met de geëmigreerde regeering? Op de eerste vraag kan gezegd worden: wij nationaalsocialistek vragen niet, maar handelen. 12 000 onzer kameraden staan met de Duitsche soldaten aan het Ooste- Ijjk fr'ont on strijden tegen het bolsjewis me. Wanneer de strijd ten einde is, zal deze kwestie van den staatsvorm vanzelf opgelost worden. De Germaansche sta tenbond zal alle Germaansche strijders te gen het bolsjewisme omvatten. De plaats van de Nederlanders wordt door onze kameraden bevochten. Als nationaalsocialist kan men er zich zeer over verheugen, dat het volk zich al met deze kwestie bezighoudt. Twee jaar geleden deed het zulks niet. Dat is een bewijs, dat de Nederlanders toch geleide lijk inzien, dat Duitschland den oorlog wint en derhalve beginnen, zich met hun eigen lot bezig te houden. Om de Neder landers te kunnen laten’ deelnemen aan den opbouw is- Mussert met zijra mannen reeds in 1931 in de bres gesprongen. De tweede vraag is gemakkelijker op te lossen en kunnen wij rustig aan de toe komst overlaten. Ik beleef dag aan dag hoe zich voor deze posten mannen in scharen aanmelden en in mijn dienstvertrekken zitten en zich reeds thans aangemeld héb ben voor deze taken. A Wat echter het belangrijkste na den oorlog zal zijn, is, dat de kameraadschap tusschen de N.S.B. en de N.S.D.A.P. blijft bestaan ^ooals zij heden is en zooals wij te allen tijde naast elkander staan. Van Geelkerken besloot zijn uiteenzettingen met de woorden- Voor volk en vaderland, houzee Hauptdienstleitër Schmidt stelde in vele opzichten de uiteenzettingen van van Geel kerken in het licht. De Duitsche nationaal- socialisten weten, dat dé N.S.B. in heb verleden heeft moeten strijden tegen een ongehoord harden tegenstand van de om ringende vijandelijke wereld. Thans ech ter marcheeren de kameraden der N. S. D. A P, en N. S. B. zijd§ aan zijde. Het heeft wel zoo moeten zijn’ dat de Duitsche legers ook door dit gebied tegen het imperialisme van het Westen strij dend moesten aantreden. Door deze daad wer<J de macht, die het nationaal-socia- lismè in Nederland stuitte, weggespoeld en vluchtte naar Engeland. Daardoor werd het nationaal-socialisme in Neder land vrij en kwam op zijn beurt tot doorbraak Wie na dezen strijd thans nog gelooft de Duitschp ipn Nederlandsche nationaal-socialisten té kunnen scheiden, die zal zich vergissen. Het heeft ook geen doel ie luisteren naar stemmen, die ergens uit een verborgen schuilhoek roe pen. Slechts zij, die steeds weer komen op de nationaalsocialistische gemeen- schapsdemonstratie geven de parolen en toonen den weg. Goed doet hij, die deze parolen volgt en zich daarop instelt. Moge de kleine man zich verliezen in bijzaken, wij nationaal-socialisten strijden voor onze groote idee, voor de verwezenlijking der zware taken, wa'arvoor deze oorlog ons allen gesteld heeft. Wij moeten de grootheid van den tijd inzien. Bezorgd heid over den afloop van den oorlog kennen wij niet, want de overwinning zal ons zijn Wanneer de politieke leiders der N.S. D.A.P. en N.S.B. iederen Zondag, nu eens in deze, dan in gene plaats in Ne derland. elkander in groote scholings- demonstraties ontmoeten, dan komt daar in de gemeenschappelijke- doelstelling van hun strijd vooral met het oog op de groote taken tot uitdrukking, die uit de groot Germaansche gemeenschap reeds thans, en vooral in de toekomst voort vloeien. De grootheid Van die taak vormt de hechte en onverwoestbare basis van vastberaden Nationaal-Soeialistischen wil. Op den voorgrohd staat daarbjj de be lief het Westen tegen democratie en imperialis me. Onbegrijpelijk is het derhalve, dat er nog steeds vele menschen zijn, die de noodzakelijkheid van dezen gemeenschap- peliiken strijd voorgeven niet te begrij pen of ook werkelijk niet begrijpen. Na dat des ochtends te Rotterdam de plaats vervangende scholingsleider Kullmann en de vormingsleidex der N.S.B., van Ge nachten, gesproken hadden over de idee van het Nationaal-Socialisme nam in de vergadering des middags het eerst de plaatsvervangende leider der N.S.B., van Geelkerken, het woord. i Als een roods draad liep de nadruk op de Ifeemeenschappelijke strijdverplichting door de rede, van den plaatsvervangende!! leider van Geelkerken Zijn uiteenzet tingen hadden in de eerste plaats ten doel <Jen functionarissen der N.S.B. den blik te verruimen voor de taken der toekomst en hun de voorwaarden aan te wijzen, die in het leven móeten worden seroepen voor het bereiken van het dpel in Ne derland zelfopvoeding van den indivi- dueelen strijder der N.S.B, door de Na- tionaal-Socialistjsche idee en winnen van het geheele Nederlandsche volk voor de 'tijdstip komen, dat een" ieder. Nationaal-Socialistische gemeenschap. In -1-’1 -'-1 -J dit opzicht is hier te lande nog veel te doen Steeds dieper moet de verplichting tot dienst jegens het volksgeheel in het be- Wanneej« eenmaal in Europa de strijd ten einde is, zullen alle volkeren in een vereenigd Europa naast elkander staan. Het Zuiden van Europa wordt door de fascistische idee, het Noorden van Euro pa, de Germaansche landen, echter door de nationaalsocialistische idee gevormd. Hauptdienstleifer Schmidt sprak ver volgens over de beveiliging van de le vensmiddelenvoorziening in Nederland en kondigde den allerscherpsten strijd te gen den sluikhandel aan. Hij riep de Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten op, de Nederlandsche en Duitsche politie met alle middelen te steunerF oij de bestrijding van den sluik handel. Wie zich vergrijpt tegen de be palingen van de ifcvensmiddelenvoorzie- ning zal met de scherpste middelen ter verantwoording worden geroepen. Natio-* naalsocialisten moeten voorgaat) in voor beeldige houding en zelfopvoeding. Spre ker legde ër den nadruk op, dat hij in dertijd juist op grond van nationaalsocia listische fundamenteele gezindheid den Rijkscommissaris h id voorgesteld, dai ook alle Duitsehers ip Nederland dezelfde rantsoenen zouden krijgen als de Neder landers. Ieder, die zich derhalve vergrijpt aan deze ordebepalingen, moet weten, dat hij met zijn leven speelt. Juist van de Duitsehers eischte hij als ambtsdrager*van de nationaalsocialistische Duitsche arbei derspartij voorbeeldig en met uiterste plichtbetrachting de wetten in acht te nemen Zich keerende tot de Duitsche patfij- genooten zeide hij: Gij zijt, zooals gij uit den mond van den Rijkscommissaris ver nomen hebt, de verlenging' van zijn arm. Kijkt derhalve met open oogen. om u heen en levert hen. die de wetten’schen den, over aan de Duitsche en Nederland sche politie, Wajineer het nationaal- socialisme van den Don tot aan den At- lantischen Oceaan ër met zijn kracht zorg voor gedragen heeft, dat de soldaat van het Oosten, van zijn oorlogstooneel tot aan den Atlantischen Oceaan slechts door golvende korenvelden rijdt, dan kunnen wij over het geheel gerust zij.n ten aanzien van den ravitailleerings- toestand Éénmaal zal het tijdstip komen, waar op deze zorgen van den dag ons niet meer drukken, maar geheel Europa rus tig zal werken en scheppen. Dan zal het .uw.2— uwuw», xwwwx*, die iver_ ken iVil. werkt en brood krijgt Er zal dan slechts één adel zijn, de adel van den ^rbeid. Zeist, totaaltijd 2_min. 55.3 Lapize; Tot. winnend 6.40, plaatsV 1.50, 1.50, 1.30. Tweede heat: J. Smit, Groningen. 57 sec,, kilometertijd Scott. Tot. 4.20. I, Lapize, DINSDAG 21 JULI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”» Kindervoordracht: „Een reis naar de maan’! 2 u „Een reis naar de maan 3.45 en 8 u. Scala. Revue Parade. 7.30 u. Odeon, „Inspecteur Vlijmscherp”» 2.30 en 7.30 u. Cabaret Piccadilly, va- riété. 4 en 7.30 u. Het Zuid. Cabaret. 4 en 811 u. Cor Ruys’ Zomertheater. (Schev.) „De Mallemolen”. 7.30 u. Ca sino.- (Schev.) Cabaret Vaudeville. 8.30 en 8 u. Princesse-Pavillen. (Schev.) 8 u De Rotterdamsctie Lybelle. (Schev.X Cabaret. 7—11 u. Bioscopen Van 17 Juli t/m 23 Juli Amicitia. „Kleeren maken den man". 2.30 en 7.45 d. (Eik. leeft.) Apollo. „La Pa- loma”, 1. 3, 5, 7 en 9 u. (Elk. leeft.) Asta. „Prima Donna”. 2.30 en 7.45 u. (B. 18 j.) Capitol. ,;’n Schoonzoon te veel’’. 2.15 en 7.45 u (B. 18 j.) Centrum^ „Gier Wally”. Doorl. voorst, van 1 u. af. (B. 14 j.) Cineac. „Actualiteiten”, Doorl. voorst, van 9.3023 u. (Elk. leeft.) City. „Zijn zoon”. 2.15 en 7.45 u. (Elk. leeft.) Corso. „Roode orchideeën” 2 en 7.45 u. (B, 18 j.) Flora. „Kora Terry”. 2.30 en 7.45 u. (B. 18 j.) Metropole. „Polygoon’s Film Variété”. Theo pden Masman met zijn orkest. 2.15 en 7.30 u. (Elk. leeft.) Olympia. „De schandvlek” 2.15 en 7.45 u. (B. 14 j.) Passage. „Zoo- iets doet mijn dochter niet”. 2.15 en 7.45 u. (B. 18 j.) Princesse. „De veldtocht in het Oosten”. 2 en 7.30 u. (Elk. leeft.). Rembrandt. „Een schoonzoon te veel”. 2 en 8 u. (B. 18 j.) Rex. „Een balnacht in Palamo” 10, 11.50 13.35, 15.30, 17.15, 19.05 én 20.55 u. (Elk. leeft.) Roxy. „Sensatie-proces Casilla”. 2.15 en 7.45 u. (B. 14 j.) Seinpost. „Jud Süss". 2.15 en 7.30 u. (B. 18 j.) Beh. hedenav. Studio. „Watt en J Watt” in „Circusgas ten”. 2.30, 4.30, 7 en 9 u. (Elk. leeft.) Thalia, „Menschen, dieren, sensaties”. Doorl. voorst, van 1.30 u. af. (B. 14 j.) West-End. „Wat wil Brigitte”. 2.15 en 7.45 u. (Elk. leeft.) BIJEENKOMSTEN, LEZINGEN, ENZ. Ned, Herv. Vereen. Menninckstraat 41' (Schev.) 21 Juli, 6 uur, de heer Scheon- derbeek van Ede. Vrije Geref. gem. Menninckstraat 7 (Schev.) 21 Juli. 6.30 u. ds. A. W. de Rover, van Vlaardingen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 20 Juli. (D.N.B.) Het Onperbevel van de Weermacht maakt bekend In 't Zuiden van 't Oostelijke front zijn de achtervolgingsgevechten in Zuidelijke en Oostelijke richting weer in vollen gang, nu er een eind is gekomen aan den regenval. Formaties gevechts- en slagvliegtuigen hebben vijandelijke colonnes ten Oosten van Rostof vernietigd, belangrijke étappe- verbindingen van den vijand bij den mond van den Don vernield en de ach- tervolgingsgevechten in de bocht van den Don doeltreffend gesteund. De vijand heeft ook gisteren met sterke strijdkrachten het bruggehoofd Woronesj aangevallen. Alle pogingen tot her overing van de stad werden in zware ge vechten afgeslagen, ten deele in tegen aanvallen met succesvollen steun van de luchtmacht. Hierbij werden van 60 aan vallende tanks 36 vernietigd. In de omgeving van Moskou zijn over dag en ’s nachts spoorwegdoelen met vernietigende uitwerking aangevallen. Ten Zuiden van het llmenmeer mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. Bij deze gevechten werd een bolsjewistische groep vernietigd en 19 vijandelijke tanks werden kapotgeschoten. Het 'havengebied van Moermansk werd gisteren met bijzonder sycces gebombar deerd. In haveninstallaties, autoparken en benzineopslagplaatsen ontstonden groote branden. Jachtvliegtuigen schoten hierbij boven de Baai van Kola 17 vijandelijke vliegtuige/i neer. In Noord-Afrika wederzijdsche gevechts. bedrijvigheid van plaatselijke beteekenis. Ten Noordoosten van Londen heeff. een gevechtsvliegtuig overdag voltreffers ge plaatst op eén belangrijke wapenfabriek In het Duitsch-Nederlandsche grensge bied heeft een Britsch vliegtuig gisteren enkele bommen laten vallen op woon wijken, Het vliegtuig werd omlaagg’escho- ten. De Britsche luchtmacht-heeft 's nachts met vrij zwakke strijdkrachten een aan val gedaan op enkele plaatsen aan de Duitsche Böcht vooral de steden Bremen en Oldenburg. De burgerbevolking leed verliepen Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Bij de succesvolle afweergevechten op. het bruggehoofd Woronesj heeft een Sile- zische divisie infanterie zich bijzonder on derscheiden. Het jachteskader Udet heeft zijn 2500ste overwinning in de lucht be haald. de som van 1.646.589,30‘aan de gemeente verkocht. De koopprijs komt overeen met het bedrag, waarvoor de eigendommen op de liquidatie-balans der’ vennootschap te boek staan, zijnde de kostprijs. WIE ZAG DEZE AANRIJDING? In de Cartesiusstraat heeft Zaterdag een aan rijding plaats gehad tusschen de 31-'j. wielrijdster A. R. F. van de Valkenbosch- kade en het 4-j. meisje T. B., woonach tig Mariottestraat. Het 4-j. meisje brak het linker onderbeen. Zij is door den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis Westeinde. Getuigen van deze aanrijding wordt verzocht zich te melden bij den commandant van den Verkeersdienst, Alexanderplein 15 A. BEGRAFENIS J2 A. v. BOMMEL: Heden is onder groote belangstelling ‘op de Alge meene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer J. A. van Bommel, oud-di- recteur van de HollandschChineesche Kweekschool in Meester Cornells. Er wer den geen toespraken gehouden. INRICHTING POLITIE-BUREAU: Voor de inrichting van het perceel Huygens- park 5960 tot politie-bureau, is door de gemeente een bedrag van 6900 verstrekt. JUBILEUM J. H. WILLINK: Heden her dacht de heer J. H. Willink, directeur van de N.V. De Oude Zwolsche van 1895, den dag waarop hij 25 jaar geleden bij deze maatschappij in dienst trad. De jubilaris is hedenmorgen gehuldigd. Hij is toegesproken' door de heeren mr. Hoffkes, mede-directeur, Louwers, ad- junct-directeur, de Lange, boekhouder, Pelt, directeur bijkantoor Amsterdam, van Gransbergen, hoofdinspecteur, en van Reekeq, inspecteur. Verschillende cadeaux en bloamstukken werden den heer Willink overhandigd. De huldiging werd besloten met een receptie. Gisteravond laat verschaf- ten zich twee jongelieden toegang tot een perceel aan de Parkstraat, waarvan de bewoners afwezig waren. De dieven had den echter buiten de hulp in de huis houding gerekend, die onraad sloeg, waarop zij de beenen namen. Een der dieven kon gepakt (vorden door een buurman Het is de 27-j. C. de B. De andere dief de 15-jarige fabrieksarbeider M. K., werd later gearresteerd. De kleine hoeveelheid vleesch én vet, welke zij ge stolen hadden, werd in beslag genomen. De 18-j. .meubelmaker J. B. werd door den huisbewaarder van een perceel aan de Joh.' de Witlaan gegrepen, toen hij poogde in te breken. Uit een woning aan de Nieuwe Haven zijn ontvreemd een radiotoestel en distributiebescheiden van 4 personen. Ingebroken, is in een manu- facturenzaak aan de Weimarstraat. Een groote hoeveelheid textielgoederen, 'ter waarde van 1800 en wat wisselgeld vormde de buit van de dieven. Bij den 41-j. 7*.-G. is een partij tje levensmiddelen in beslag genomen. Proces-verbaal werd tegen hem opge maakt De 21-j. los-werkman had tegen verhoogden prijs en zonder bon kaas ge kocht van den 39-j. caféhouder J. L. Tegen beiden is proces-verbaal opge maakt. Eveneefis werd proces-verbaal op gemaakt tegen den 21-j. los-werkman J. S., den 32-j. arbeider J. T., den 15-j. J. V. en den 18-j. loopjongen J. v. P., die distributiebescheiden hadden verkocht. In het Zwembad Zuider- park werden Zaterdag 2799 ert Zondag 42 baden genomen. Moderne karpetjes 160 x 240 75.120 x 180 35.—. 90 x 160 27,50, 60 x 120 13.90. Looper, houtvezel. 50 c.m. breed 3.90. Zuiver wollen handweef Tafel- kleeden 39.506 DERKSEN’S FABRIEKSKANTOOR Willem de Zwijgerlaan 111 - Tel. 55,87.59 ITALIaANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 20 Juli. (Stefani.) Vijandelijke aanvalspogingen zijn afgeslagen in den Noordelijken en centralen sector van onze stellingen aan het Egyptische front; Eenige gepantserde strijdmiddelen van den vijand werden vernield. Duitsche jagers hebben een krachtige formatie Hurricanes aangevallen en er 7 van neergeschoten. Slechts atmosferische om standigheden beperkten de operaties tegen het -eiland Malta, waar desondanks eenige belangrijke doelen werden ge troffen. ALGEMEENE SYNODE NED. HERV. KERK: In de algemeene synode der Ned. Hervormde Kerk rapporteerde dr. Weeda namens de commissie inzake verzoeken ter toepassing van art. 23 regl. predi- kantstractementen (voor nieuwe predi- kanLsplaatsen toekennen van het recht op de uitkeeringen) o.a. door ’s-Graven hage 20e, 21e en 22e predfkantsplaats, Voorburg 3e predikantsplaats. Conform het adres van den raad van beheer voor de predikantstractementen wordt goed- keuring verleend behalve voor de 22e predikantsplaats te ’s-Gravenhage, daar de uitvoering van het tractement uit de alg. kas geschiedt Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delft (als hulppred.) E. J. Fokkema, cand. aldaar Aangenomen naar Utrecht (als hulppred.) O. Veening, cand. té’Wezep. Chr Geref Kerk. Bedankt voor Arnhem ds. N. d, Jong te ’s-Gravenhage-West. gen, welke nog in de werkplaats van Abitz stonS, de wagen, welken ze Pe ter had geleend en waarvan ze niet kon zeggen, waarom ze het gedaan had en de kus, welke niets meer beteekende. Voor Manfred was het geluk en kwel- Bon Aantal 1i k.g. 25 Juli Beschuit (br, of geb.) 37 75 gr. Bloem (br.) 343 t.m. 346 70 gr. Boter 36 125 gr. Boter 2, 3-35, en 2, 3, 4-36 125 gr. 12 Sept, Brood (of gebak) Brood (of gebak) Chocolade Gemengd meel Gort Havermout Honden- en k.br. Jam Kaas Koffiesurrogaat Melk Melk Petroleum EA-krt. Peulvruchten Pudding, verm. Rundvet 39 100 gr. Bon inleveren t.m. 18 Juli. Rijst 4-33, 4-34 250 gr. 8 Aug. Scheerzeep U 50 gr. 31 ^kug. Serviesgoed Res. 30, 31, 32 1 punt 8 Aug. Suiker 337 i k.g. 8 Aug. Suikerwerk 38, 39 100 gr. 8 Aug. Tabaksk. 37A 1 rantsoen 25 Juli Textielk. 3e serie 41 t.m. 100 Textielk. 2e serie (behalve bon K) 37A 37B land). Friesland 17 pnt.J Holland 16.1 pnt. Olympiajollenklasse Al1. Zomer weelde. st. J. H, H. J de Jong Idem klasse A2 1 Daphnia, st. P. H. R, Bor- gerhoff Mulder. Idem klasse B 1. Pa raat, st. K. M. Kant. 12 voetsjollen; klasse Al 1. Fra Diavolo, st J. R. dé Hoog. Idem A21. Reward, st. H, H Warburg. Idem klasse B-; 1. Punch, st. W, Smelt. Idem klasse Cjt I. van Klns- bergen, st. van Eek Uitslagen van Zondag De uitslagen van Zondag zijn 45 m2 klasse1’. Zenith II, Vrijbuiterklasse1, Sam Cornelisse st. H. J. B. Schippers. Regenboogklasse Al1. Eelko Idem klasse A2 1 Jan van Gent. 16 m2 een heidsklasse Al 1. Arendsjong. Idem klasse A2 1. Vivat. Idem klasse A3: 1. Algri.. Idem' Toerklasse: 1. Argus II. 12 m2 klasse A: 1. Dinges. Idem klasse B1, Tarantella III. Valkenklasse Al 1. Goesting, st. W. Ritman. Idem klasse A21. Emoe, st. M. G. v. d. Arend. Idem klasse' B 1. Oranje.'Drakenklasse Al 1. Ran, st. Ph. Keegstra. Idem klasse *A21. Sapitau. Pampusklasse met bij zeilen 1. Kamper Steur. Idem zonder bijzeilen: 1. Norremeer. Regenboogwed strijd HollandFriesland 1. Dolfijn. Holland 13 p.; Friesland 22.1 p. Totaal- klassement: Holland 29.1 p_; Friesland 39.1 P. ATHLETIEK 7~ Drie nieuwe politie-records Op het terrein van de voetbalvereeni- ging „De Kanaries” te ’s-Hertogenbosch zijn de(. nationale politie-kampioenschap- peji gehouden^ In de finale 100 meter kwalhen Osen- darp en van Osta weer eens tegen elkaar' 400 gr. 50 gr. loo gr. 125 gr. 125 gr. 250 gr, 1| ii 10 k.g. 339 500 gr. 347 t.m. 351 100 gr. 250 gr. PAARDEN O, LAPIZE KAMPIOEN VAN NEDER» LAND: Te Groningen werd gisteren het kampioenschap van Nederland op de lange baan gehouden, dat werd gewon nen door O, Lapize van J. Smit te Gro» ningen, De afstand voor Nederlandsche paarden bedroeg' 1980 meter, voor bui- tenlandsche 2000 meter. De. uitslagen warenEerstq heat1. Allegheny, ei_g, M. France sec., kilometertijd 1:27.7; 2. O 3. Ma^nÜ-Cher, Tot. winnend O. Lapize, eig. totaaltijd 2 min. 1:28.5; 2. Xoly; 3. Abdulla Winpend 1.10, plaats 1.60 Derde beslissende heat: 1. Q. tijd 2 min. 51.6 sec., kilometertijd 1:25.8; 2, Mesnil-Cher; 3. Allegheny. Tot. win nend 1.80, plaats 1.40 en 2,

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2