No. 18237. 1942. Sociale Arbeid A Dinsdag 21 Juli. VERDUISTEREN van 9.49 o. nam. tot S.44 a. v.m. Maan. 21 Juli onder 12.54 v,m„ op 2.35 n.m. E.K.; 22 Juli onder 1.20 v.m.. op 3.51 n.m. van Inlevering van Rijwielen Mb Turksche persdelegatie te Berlijn Extra bericht I NIEUWE SUCCESSEN TER ZEE Het Duitsche offensief Roosevelt opperbevelhebber? ■rw Spoorwegongeluk te ’s-Hertogenbosch In het tijdvak Mei 1940 tot en met December 1941 Sovjet-troepen uit Oost-Azië naar Europa DAMC5: De bezetting van Mayotte Bij den vijftigsten verjaardag van den Rijkscommissaris Britsche bomaanval op Duitsch lazaret - Z I HAAGSCHE COURANT I (Polygoon^Zeylemaker) en Registratie arbeidsleger 'iPolygoon^Anderejf dagelijksche waarnemende Rijksminister dr. quart van Het heeft van ZIEKENVERVOER Den Haag) No. 115995. Stalin's principe. En zonder onder breking voeren wij den strijd tegen het kapitaal 1 Illustrowana Politica, Sofia (Fotobureau Holland) onderwerp het woord van een ernstig. De zwaargewonde, een passagier uit Helmond afkomstig is naar het groot-ziekengasthuis te ’s-Her togenbosch vervoerd, doch verkeert thans buiten levensgevaar. Ook een der licht gewonden is -ter observatie naar het ziekenhuis vervoerd. De derde gewonde kon, na verbonden te zijn, den terug tocht aanvaarden. Het onderzoek is nog in vollen gang. Variëteit van krijgsbuit aan het Sov- Jet-front. Kanonnen en drome darissen. (Luce-Orbis-Holland) ZONNEBADEN OP MEER EN BOSCH. De directeur van den Dienst der Stads ontwikkeling en Volkshuisvesting heeft het gedeelte van Meer en Bosch ten Zui den van de Laan van Meerdervoort, dat in den regel niet voor het publiek toe gankelijk is, beschikbaar gesteld voor het nemen van licht-, lucht- en zonnebaden. De kaarten hiervoor zijn te verkrijgen bij den boschwachter voor ƒ0.25 per dag of 1 voor een geheel jaar. INLEVERINGSBESLUIT VOOR HIER TE LANDE GETEELDE TABAK. De secr.-gen. van Landbouw en Vis- scherij heeft tabak aangewezen als crisis product in den zin van de Landbouw crisiswet. De levering der tabak kan ge vorderd worden zoowel bij algemeen© bekendmaking als door afgifte van een schriftelijken last. PRIJS DfcH AUVLKi.i 1-11 m M. reg.) 1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p 10 ct. KI. Adv (In halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer PRIJS DEZER COURANT; Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. pei 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3,15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4,20 z Modebl ƒ3.95. Buitenl, ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c.. fr. p. p. 10 c Bij den spoed, waarmee de fietsen moe ten worden ingeleverd, was het menigmaal onvermijdelijk, dat door de Nederland- sche organen, die met de uitvoering zijn belast, ook beslag moest worden gelegd op de fietsen van personen, die prin cipieel uitgezonderd moesten worden van den inleveringsplicht, te weten alle arbei ders (b.v. fabrieksarbeiders, mijnwerkers, enz.), alle in den landbouw werkzame per sonen en degenen, die voor de uitoefening van hun beroep het rijwiel volstrekt noo- dig hebben. Aan deze groep van personen zal evenwel op last van den Rijkscommis- saris zoo mogelijk vóór 15 Augustus hun fiets teruggeven of een andere ter be schikking gesteld worden. De uitvoering van deze bepaling berust bij de Nederland- sche autoriteiten. Desbetreffende verzoe ken moeten behoorlijk gemotiveerd worden ingediend bij den burgemeester der plaats van inwoning. Degenen, die hun fiets hebben ingele- verd zonder haar terug te krijgen of te zien vervangen door een andere, krijgen van den burgemèester van hun woonplaats schadevergoedig; bovendien zullen zij voorkeursbehandeling genieten bij de aan. I „Liefdadigheid of welvaart?” Als er liefdadigheid betracht wordt, dan houdt dit in. dat er menschen in onze samenleving zijn, die voor de aller noodzakelijkste levensbehoeften hun hand “moeten ophouden bij hen, die gedreven door medelijden of barmhartigheid, wat willen afstaan. Dit wil dus zeggen dat men er in zekeren zin in berust, dat er een afstand bestaat tusschen hen die geven en hen die ontvangen. Men kan zich ook op het standpunt stellen, dat allen recht hebben op een menschwaar- dig bestaan. Over de groote vraagstukken „Liefda digheid of welvaart” nu zal binnenkort in een aantal plaatsen van ons land door deskundige sprekers het woord worden gevoerd. Den laatsten dag van deze maand of den Isten Augustus zal ook in den Haag een bijeenkomst worden ge houden. waarin over het „Liefdadigheid of welvaart” zal worden gevoerd ten artiKei aat op de marxt gekocht wordt, is op het oogenblik het konijn. Een mooi exemplaar wordt door de toekomstige eigenares „wen- nig gemaakt” (Polygoon-Sagers) Twee bolsjewistische overloopers heb ben verklaard meldt het D.N.B., dat de zware verliezen het Sovjetcommando dwingen steeds, meer troepen uit Oost- Azië naar het front te brengen. In Oost- Azië. waar zij tot het voorjaar waren ge bleven, hoorden zij van de verliezen. Hun geheele regiment werd uit Rabalof en Konstantinofka naar Troisk gebracht en met houten (geweren opnieuw geoefend, omdat de wapenen in Oost-Azië moesten blijven. Aan het front was de verzorging zeer slecht hetgeer. leidde tot zelfmoor den. hongerlijden en wrijving met de commissarissen die dan met de wapens optraden. De bevolking, die reeds vaak hongersnood beleefd heeft, vreest het ergste voor den winter Haar verbittering tegen de Sovjetreg-»ering groeit voort durend. De verliezen van het bolsjewistische uchtwapen in den loop van 19 Juli zijn aanzienlijk gestegen Volgens berichten uit de verschillende sectoren hebben de bolsjewieken eergisteren 81 toestellen verloren. Hiervan werden 68 tiidens lucht gevechten neergeschoten Officieel wordt bekend gemaakt: De Duitsche Weermacht heeft voor haar doel einden een aantal heerenfietsen noodig, her- De inlevering van de gerequireerde rijwie len, die een geringe fractie van alle fiet sen in Nederland vormen, moet uiterlijk 22 Juli bij de Duitsche Weermacht zijn ge schied. Van gemeentewege is te Rotterdam een begin gemaakt met het rooien van de vroege aardappelen, welke in de plantsoenen zijn uitgezet. De oogst zal worden verstrekt aan de groote steuntrekkende gezinnen. Het rooien op den Statensingel. (Polygoon~Hof) Zijn levensloop Arthur Seyss-In- bracht zijn jeugd door in het oude marktdorp Stannern in het Duit sche bevolkingseiland Iglau. Bij het uitbreken van den wereldoorlog was hij student in de rechten. Als Keizerlijk jager stond hij aan het Isonzofront. Na het einde van zijn studie vestigde hij zich te Weenen als advocaat. Van den aanvang af nam hij deel aan het poli tieke leven. Aan de oprichting van den Oostenrijksch-Duitschen Volksbond, die een zoo nauw mogelijken band met het Duitsche Rijk ten doel had, had hij een belangrijk aandeel. Zijn groote politieke taak echter begon op 16 Februari 1938, toen hij tot Bondsminister van Binnen- landsche Zaken en Veiligheid benoemd werd. Toen Schuschnigg kort daarop een staatsgreep wilde ondernemen, belastte dr. Seyss-Inquart zich vastberaden met de leiding van het lot der Ostmark. Hij nam de leiding der nieuwe Oostenrijk- sche regeering op zich en verzocht op 11 Maart 1938 in een telegram den Führer en Rijkskanselier, zoo spoedig mogelijk Duitsche troepen te zenden om orde en rust te herstellen. Op 15 Maart 1938 werd hij benoemd tot Rijksstad- houder van de Ostmark en op 1 Mei 1939, na de afwikkeling der aanhechting van de Ostmark, tot Rijksminister. Na den veldtocht tegen Polen benoemde de Führer hem tot plaatsvervanger van Nachtdienst DOKTERS: Tusschen J 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Nederlandsche bestuurstaak niet WCC5T ZUINIG OP UVKOuMn! vcOL/uoccy ot ueunouwrcpe urruv wklcn' 's Werelds sterkste vesting bedwongen Slechts 25 dagen konden de bolsje wieken ’s werelds sterkste vesting houden en zü moesten haar toen na ver bitterde gevechten aan de vereenigde Duitsche en Roemeensche troepen over geven. De bolsjewieken weerden zich hardnekkig in d,eze rotsvesting, die reeds door haar natuurlijke gesteld heid de sterkste ter wereld is. Zij moesten voet voor voet worden ver dreven eh lieten den enormen voor raad munitie in de lucht springen, waardoor tienduizenden bolsjewisti sche soldaten en burger^, omkwamen. (Atlantic-Holland-S.S.P.K. Augustin) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Juli. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben van een zwaar beveiligd convooi met oorlogsmate riaal, bestemd voor Afrika, op den At- lantischen Oceaan ten Noorden van de Azoren, 7 schepen met een inhoud van 38.000 bruto ton, o.m. een groot munitie- schip, dat in de lucht vloog, in den grond geboord. Een duikboot is doorgedrongen tot in de St. Laurence-rivier en heeft daar 3 schepen met een inhoud van 15.000 brt-, die in bewaakte convooien voeren, in den grond geboord Een vierde schip met een inhoud van 4500 brt., werd getorpedeerd en door de bemanning op 't strand gezet. Bovendien zijn in het Amerikaansche ge bied 6 schepen met een inhoud van 51.000 brt. tot zinken gebracht en een vracht schip door een torpedotreffer zwaar be schadigd. In totaal verloor daarmede de vijande lijke ravitailleerings-scheepvaart in de laatste 4 dagen door Duitsche duikbooten 16 schepen met een inhoud van 104-000 bruto ton. Verschillende ingrijpende voorzieningen zijn noodig. Allereerst dient in dit ver band de registratie van het arbeidsleger tg^worden genoemd, die het mógelijk zal maken een inzicht te krijgen in de aan tallen beschikbare 'arbeidskrachten en hun hoedanigheden Hierbij zal de instel ling van het Arbeidsboek waartoe, naar mag worden verwacht, de eerste stappen weldra zullen kunnen worden gedaan, belangrijke diensten bewijzen. De bedoe ling is dat het Arbeidsboek. met de daarbij behoorende registratie, bedrijfs- gewijze zal worden ingevoerd. De ge gevens van het Arbeidsboek zullen er in belangrijke mate toe kunnen bijdragen, de bemiddeling te doen beantwoorden aan de eischen, die een evenwichtige be hartiging van de belangen van werk gevers, werknemers en gemeenschap stelt. In afwachting van de invoering van het Arbeidsboek is reeds aanstonds, voor wat betreft de werkzoekenden, een doelmatige docümentatiekaart in gebruik genomen, die een deugdelijk beeld geeft van de Hoedanigheden der betrokkenen Zoodri. de invoering van het Arbeids boek haar voltooiing heeft gevonden, zullen dienaangaande omtrent alle ar beiders in den lande, dus werkenden en werkzoekenden beiden, uitvoerige ge gevens beschikbaar zijn REDE VAN DR. DIETRICH. Gisteren is op uitnoodiging van de Duitsche regeering een delegatie van de Turksche pers onder leiding van den be kenden politicus en afgevaardigde Sadak en van den directeur-generaal der Turk sche pers. Sarper, te Berlijn aangekomen. Gistermiddag heeft de Duitsche perschef, dr. Dietrich een ontvangst gehouden, waarop o a. rijksminister Rosenberg, Ge- neral-Oberst Fromm, de rijksarbeids- leider Hierl, de rijksjeugdleider Axmann en de leden van de Turksche ambassade aanwezig waren Dr. Dietrich hield een toespraak waarin hij o.a. zeide, dat het Duitsche volk door vriendschap met het Turksche is verbon- den. In de harten van beide volken leeft de herinnering aan ‘jaren van gemeen- schappehjken strijd, maar ook het trot- sche bewustzijn dat beide uit eigen kracht tot nieuwen bloei zijn gekomen, De Führer heeft in den Rijksdag den strijd van Kemal Attatürk en de kracht van de Turksche revolutie een voorbeeld voor de jonge volken van het nieuwe Europa genoemd Constructieve orde en nationale discipline zijn de kenmerken van'het leven der beide volken, die een groote toekomst tegemoet gaan. Wij ontkennen niet, aldus dr. Dietrich, dat het tegenwoordig voor de pers van een neutraal of niet-oorlogvoerend land moeilijk is. zich een oordeel over de fei ten te vormen uit de berichten, die onop houdelijk per telegraaf of door den aether op de redactiebureaux terechtkomen. Het is ongehoord, wat er in dezen oorlog aan valsche berichten oo de menschheid wordt losgelaten door degenen, die op de slagvelden de eene nederlaag na de an dere lijden. Het record bij deze vermolm de berichtenpolitiek wordt ongetwijfeld gevestigd door het sovjet-weermachtbe- richt, dat het publiek consequent op gro ve wijze voorliegt. Als de pers niet zelf de mogelijkheid heeft, onmiddellijk de feiten te onderzoeken, is het vaak niet ge- makkeiijk. zakelijkheid en tendentie, waarheid ën leugen te onderscheiden. De ervaring heeft aangetoond, dat de Duit sche weermachtberichten historische do cumenten d<|» waarheid zijn. Zij hebben het oorlogsgebeuren zonder eenige ten dentie of propaganda dagelijks juist en onomstootelijk weergegeven. De Duitsch-Turksche persbetrekkingen, aldus besloot dr Dietrich, berusten op vriendschap en vertropwen. De leider van de Turksche delegatie, Sadak. beantwoordde de rede. Morgen bereikt de Rijkscommissaris van het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister dr. Arthur Seyss-Inquart, den vijftigjarigen leeftijd. Niet vele vooraanstaande figuren in het open bare leven hebben bij het bereiken van dit kroonjaar zoovele belangrijke func ties vervuld als hij. Het is een der zegeningen van het Nationaal-Socialis- me, dat bekwame menschen op betrek kelijk nog jeugdigen leeftijd tot het bekleeden van hooge ambten worden geroepen. Het Nationaal-Socialisme heeft gebroken met het systeem, dat men, ongeacht zijn talenten en be kwaamheden, oud en in den dienst ver grijsd moet zijp om een hooge functie te mogen innemen. Bij decreet van den Führer van 18 Mei 1940 werd dr. Seyss-Inquart be noemd tot Rijkscommissaris voor het bezette gebied in Nederland. Ruim twee jaar vertoeft hij als hoogste vertegen woordiger der bezettende macht binnen onze grenzen. Dat ij in dien tijd niet alles heeft kunnen bereiken, wat hij zich bij zijn optreden had gedacht, ligt niet aan hem. De moeilijke karakter eigenschappen van het volk maakten zijn gemakkelijk ook het weinige begrip, dat aan den dag werd gelegd voor de noodzaak der harde maatregelen in de oorlogsomstandighedei. waaronder wij leven, heeft meermalen het oordeel der massa niet onbevooroordeeld doen zijn. Wie echter zonder vooroordeel zijn meening uit, zal tot de erkenning moeten komen,, dat dr. Seyss-Inquart met wijs beleid, met helder inzicht en met begrip voor onze nooden en zor gen zijn zware bestuurstaak heeft ver vuld. Wat dit betreft, kan hij met vol doening terugzien op deze beide laatste jaren van zijn rijk-gevuld leven. Het •is bekend, hoe vaak hij voor de speci fiek zuiver Nederlandsche be langen op de bres heeft gestaan. Geen oogenblik ook heeft dr. Seyss-Inquart bij zijn vele beslommeringen voor een zoo goed mogelijke materieele positie van ons volk, nagelaten aan het cuïtu- reele leven binnen onze grenzen zijn aandacht te schenken. Belangrijke ten toonstellingen werden door hem ge opend of bezocht, theatervoorstellingen en concerten, welke een evenement in ons kunstleven beteekenden, vereerde hij met zijn tegenwoordigheid. Zijn dagelijksche werkzaamheden brak hij nu en dan af om, in breeden kring ge waardeerde bezoeken aan verschillende voor handel en industrie belangrijke deelen van ons land te brengen, zooals hij nog in het begin dezer maand aan de provincie Zeeland heeft gebracht. Zoo zou er meer te releveeren zijn, (waaruit de hooge en tegelijk ook prac- tische opvatting zijner omvangrijke be stuurstaak blijkt. reieioon iibjuu ueven lijnen) BUREAUX WAUJülMo l'K A Al 3ö 37 uiro «o. Uooo Bijkant Schev Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjei. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; n.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. F. D. Couvée. v Hqytemastr. 66 Tel.721187 Drie gewonden en groote schade Gistermorgen te ongeveer tien over acht is op het station der spoorwegen te 's-Hertogenbosch een electrische trein uit de richting Utrecht op een stilstaan- den personentrein, welke uit Eindhoven gekomen was gereden. De botsing was vrij hevig zoodat groote materieele schade *werd aangericht. Slechts drie Naar de Britsche -berichtendienst meldt, ■zal Roosevelt binnenkort het opperbevel over alle strijdkrachten der geallieerden op zich nemen. Roosevelt, die als presi dent' reeds opperbevelhebber van alle Amerikaansche troepen is. zal, naar in het bericht verder wordt gezegd, „met al- gemeene toestemmirp” ziin nieuw ambt 'anvaarden personen werden hierbij gewond, waar- Het DN.b meldt uit Berlijn: Van mili taire zijde wordt medegedeeld Tijdens de gevechten om de stelling van El Alamein is in den nacht van 19 op 20 Juli eer. Duitsch lazaret door Britsche bommenwerpers aar gevallen Naast den kustweg. 11 KM achter de gevechtslinie van Ei Alamein. hadden 2 colonnes van het Roode Kruis haar verbandpost ge vestigd. Tien gro te Roode-Kruis vlaggen gaven de plaats aan en boven iedere tent voei eveneens een Roode-Kruisvlag. Te gen middernacht verschenen Britsche bommenwerpers boven den verbandpost Nadat zij zich door middel van lichtkogels hadden georiënteerd, wierpen -zij hun bommen op de tenten met gewonden. De ze aanyal duurde 3J uur. De opératieten- ten werden vernield dokters, hospitaal soldaten verpleegster;- en gewonden door bomsplinters getroffen. Den leider, die juist bezig was een zwaargewonden Brit te opereeren. werd de linkerhand door bomsplinters afgereten. De verbandpost werd volkomen verwoest. De aanval eischte talrijke dooden den Gouverneur-Generaal van het be zette gebied in Polen. Na de capitulatie van Nederland werd, zooals wij reeds releveerden, Rijksminister dr. Seyss-Inquart door den Führer bij‘decreet van 18 Mei 1940 benoemd tot Rijkscommissaris voor het bezette gebied in Nederland. Uit erken telijkheid voor zijn supcesvollen .arbeid onderscheidde de Führer hem op 19 September 1940 met het oorlogsver- dienstekruis 1ste klasseop 20 Aprik 1941 bevorderde de Führer herfi tot S.S.-Obergruppenführer. Beslaglegging op goederen bestemd voor Nederlandsch-Indië De Britsche regeering heeft de In dische te New Delhi ervan in kennis ge steld, dat de in de Britsch-Indische ha vens, oorspronkelijk voor uitvoer naar Nederlandsch-Indië bestemde goederen, in beslag moeten worden genomen. Neder- landsch-Indië is er op het oogenblik niet mee gebaat, die goederen te ontvangen en bovendien kan de ruimte, door de goede ren ingenomen, v/el voor betere dingen worden gebruikt De betreffende expor teurs zullen van overheidswege schade loos worden gesteld, meldt S.P.T, In de dagelijksche persconferentie heeft de waarnemende secretaris-gene- raal van het departement van Sociale Zaken, ir. C Verwey, eenige belang wekkende mededeelingen gedaan over de verrichtingen van dat departement in het tiidvak Mei 1940 tot en met Decem ber 1941. Het overzicht van dezen arbeid en de daardoor verkregen resultaten zijn neergelegd in een boekje, dat binnen kort in den boekhandel verkrijgbaar zal worden gesteld. Sinds den keer van zaken in Mei 1940 heeft het departement er naar gestreefd, de werkzaamheid, de gezondheid en de kracht van het Nederlandsche volk te handhaven. In zijn inleidend woord schrijft ir. Verwey. dat, wanneer de Ne derlanders. in eendracht sterk rustig en vastberaden, op de wijze waarop zij overwinningen hebben bevochten op hun eeuwigen tot vriend gemaakten vijand, de zee, voortgaan, hun werkzaamheid zoo doeltreffend mogelijk te ontplooien, hun aller gezondheid naar lichaam en ziel te verzorgen en zoodoende hun kracht te handhaven, dit delta-volk als waardevol deel van het komende Europeesche ge heel, groote dingen kan verrichten Ir. Verwey begon, zijn mededeelingen met een terugblik over het 10-jarig tiid vak, dat voorafging aan de capitulatie op 15 Mei 1940. Sedert omstreeks het midden van 1931 is de werkloosheid een van de meest nijpende vraagstukken van ons volksbestaan gebleven. Begin Mei 1940 bedroeg het aantal geregistreerde werkloozèn nog 157.000. ondanks dè mo bilisatie. Na de capitulatie ging de werkloosheid sprongsgewijze omhoog en einde Mei waren er bij de Arbeidsbeur zen 271.000 werkloozen ingeschreven. Hierbij kwam nog een schare van onge veer 70.000 werknemers, die tot het ge demobiliseerde Nederlandsche leger be hoorden. terwijl voorts nog talrijke werkloozen zich niet als zoodanig bij de Arbeidsbeurzen hadden doen inschrijven. Reeds eerder gekoesterde denkbeelden betreffende de hervorming van de Ar beidsbeurzen werden thans meer dan ooit sitetueel. zoodat de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken op 24 September 1940 een Rijksarbeids- bureau instelde, dat met ingang van 1 Mei 1941 de openbare arbeidsbemidde ling van de gemeenten heeft overge nomen waarmede de openbare arbeids bemiddeling uitsluitend Rijkszaak is ge worden Wij hebben over deze kwestie indertijd uitvoerig geschreven, zoodat we ditmaal met deze korte vermelding meenen te kunnen volstaan. Met de vervanging van den term „Arbeidsbeurs” door de- benaming „Arbeidsbureau” is beoogd, uitdrukking te geven aan de opvatting, dat de menschelijke arbeidskracht niet als een doode waar mag worden be schouwd, Het Fransche ministerie van voorlich ting deelt omtrent de bezetting van het eiland Mayotte (ten Westen van Madagascar) mee. dat de Engelsche pro paganda die op zoek is naar gemakke lijke strategische successen, 1 bekendgemaakt, dat het garnizoen het eiland door de handige manoeuvre van een Engelsch oorlogsschip buiten staat werd gesteld om te strijden. De^e wijze van voorstelling zal men eerst naar waarde kunnen schatten, als men weet, dat er op Mayotte in het ge heel geen garnizoen was. Op het geheele eiland bevond zich slechts een inheem- sche politietroep van 40 man onder bevel van een veldwachter Tegenover de Engelsche bewering, dat Mayotte een duikbootsteunpunt was, kan men slechts de officieele tegenspraak stellen van den gouverneur-generaal vafi Madagascar dat op geen der eilanden ooit een buitenlandsche duikboot is ge weest. Medische keuring Van veel belang is ook een goede me dische keuring der werkzoekenden, die trouwens reeds op uitgebreide schaal is ter hand genomen en een psychotechnisch onderzoek, dat tot dusver tot behaalde daarvoor in aanmerking komende ge vallen beperkt moest blijven, doch waar van een meer omvangrijke toepassing wordt voorbereid. Bij het Rijksarbeidsbureau is een ge neeskundige dienst ingesteld, aan het hoofd waarvan een arts staat, die recht streeks verantwoordelijk is aan den directeur-generaal van het Rijksarbeid< bureau De taak van dezen geneeskun digen dienst bestaat in het verstrekken van advies over werkzaamheden van me- dischen aard betreffende de arbeidsbe middeling, alsook in het leiding geven aan en het toezicht oefenen op het ge neeskundig onderzoek van arbeiders, dat ten behoeve van de Gewestelijke Arbeidsbureaux geschiedt. Dit onder zoek is opgedragen aan artsen, die aan alle gewesfelijke arbeidsbureaux voor dit doel verbanden zijn, doch niet in ambte- liik dienstverband staan. Voor leiding en controle der keuringen wordt de direc teur-generaal van het Rijksarbeidsbureau bijgestaan door vijf, eveneens niet- ambtelijke, districts-artsen, die tevens als keurend, eventueel ook als 1„. keurend geneesheer dienst doen Ook zullen de keuringsartsen aan de geweste lijke arbeidsbureaux medewerken als medisch adviseur bij het psychotechnisch onderzoek en de voorlichting inzake de beroepskeuze. De voorlichting 1 bij de beroepskeuze is uiteraard voor een goede ordening van het arbeidsbestel van uitnemend belang Een doeltreffende bezetting van het arbeidsapparaat behoort reeds op dit punt te beginnen. Hier moet de jonge mensch den steur, en de leiding kunnen vinden, die hij. bij de bepaling van zijn weg in het maatschappelijk leven zoo zeer behoeft. In de toekomst dient het zóó te worden, d. de gegevens, welke de onderwijskrachten verstrekken, ge voegd bij het materiaal, waarover de schoolartsen beschikken een aanzien lijke uitbreiding van den sehoolartsen- dienst staat op stapel den grondslag zullen kunnen vormen voor een degelijke voorlichting bij de beroepskeuze Een voortgftet medisch onderzoek, eventueel een psychotechnische keuring, zullen dan verdere bouwstoffen aandragen voor de vaststelling van den aanleg der jonge menschen. Jerwijl anderzijds een op nauwkeurige kennis van het bedrijfs leven en zijn ontwikkelingskansen be rustend inzicht omtrent de voorhanden arbeidsmogelijkheden, zal kunnen dienen om „elkeen in een richting te leiden, die, --s - rekening houdend met ieders aanleg en ^chaffing van een ander rijwiel, neigingen, toch ook de kansen en be hoeften der maatschappelijke werkelijk heid niet uit het oog verliest. In een volgend artikel komen wij nader op deze beschoüwingen terug. tWw’ EMn,<t Ar - *z- -"C- 5

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1