VrijwelvordVer"ngE De toestand in het Don-gebied No. 18238. 1942 VERDUISTEREN DE NEDERLANDSCHE BOER VERZEKERT ONZE VOLKSVOEDING Woensdag 22 Juli. van ABSOLUUT ROOKVERBOD IN DE TRAM van 9.48 a. nam. tot 5.45 u. v.m. Bekendmaking De geallieerde scheepsverliezen Begaafde arbeiders worden ingenieur Besprekingen over het „tweede front” Duitsche pers over dr. Seyss-Inquart Gelukwensch van den Führer aan Rykscommis- saris dr. Seyss-Inquart Extra-vacantie voor 3500 Tsjechische arbeiders TENTOONSTELLING „HULPWERK BEELDENDE KUNST’ Voor vacantiegangers Joodsche vermogens Het front bij Woronesj Zuivering van uitgestrekt terrein Opgaven nieuwsbladen en tijdschriften Radiorede van den directeur- generaal van den Landbouw COURANT II Roosevelt en Tsjoengking De weg van den terugtocht en de vernietiging aan den Don. Af schrikwekkend is de chaos aan den oever van den Don. (Recla-Klinsky-P.K. Bauer) 4 Maan: M Juli onder 1.20 v.m., J op 3.51 n.m.; 23 Juli op 1.53 v.m., Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat personen, die reclames of wenschen hebben omtrent de dezer dagen gevorderde rijwielen zich voor het ver krijgen van inlichtingen uitsluitend per soonlijk dienen te vervoegen aan het ge bouw Achter Raamstraat 17 alhier, al waar van Donderdag 23 Juli 1942 af een speciaal daartoe door den burgemeester dezer gemeente ingestelde commissie der politie gedurende eenige dagen van 917 uur zitting zal houden Naar de Engelsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft de Amerikaan- sche admiraliteit bekend gemaakt, dat de scheepsverliezen in de afgeloopen week de hoogste in dezen oorlog zijn geweest. De in den grond geboorde tonnage, aldus werd meegedeeld, overtrof den aanbouw verre. De Britsche admiraliteit heeft medege deeld, dat tijdens een gevecht in Het Ka naal een Britsche motorkanonneerboot in brand is geraakt en als verloren moet wor den beschouwd. de zijn zijn onder zware verliezen mis- De leiding van den Reichsberufwett- kampf van het Duitsche Arbeidsfront or ganiseert ondanks verschillende moeilijk heden ook dit jaar selectiekampen waar door nieuwe begaafde krachten worden gevonden, die dan een verdere opleiding zullen genieten. De 12 van Januari tot April gehouden selectiekampen telden 603 deelnemers en deelneemsters. In over eenstemming met de behoeften van de oorlogseconomie waren vijf dezer kam pen georiënteerd op ijzer-, metaal- en luchtvaartindustrie. 124 Deelnemers zul len worden opgeleid tot ingenieur, met vakschooldiploma, 24 tot chemicus, 15 tot vliegtuigingenieur en 10 tot mijnop zichter. Deze cijfers en de ontwikkeling van andere talenten getuigen evenzeer van de capaciteiten der Duitsche arbei ders als van de gaarde der selectie kampen, die het mogelijk maken, dat de leidende krachten, die voor het Duitsche economische leven noodig zijn, uit alle lagen van het werkende volk worden ge wonnen. De mooie korenmolen „De Roode Haan” te Benningbroek wordt ondanks alle pogingen tot behoud, gesloopt. De sloo- pers bezig met het verwijderen der wieken. (Polygoorv-Kuiper) De groentevoorziening. De heer Ruiter ging vervolgens over tot bespreking van de groentevoorziening, die tijdelijk iets te wenschen heeft ge laten, wat men den tuinder echter niet mag verwijten, daar hij voor zware op gaven is gesteld, en niet opgewassen is tegen de ongunst der natuur. Bovendien bedraagt de consumptie van groente in deze tijden meer dan het dubbele van het normale verbruik. Spreker herinnerde verder aan de te lers van kasbloemen, die 50 pCt. van hun bloementeelt hebben omgezet in groente- verbouw; aan de gemeenten, die parken en plantsoenen bestemden voor de teelt van voedingsgewassen en aan de volks- tuinders, die de voedselproductie op een paar honderdduizend tuinen krachtig heb ben aangevat Uit Londen meldt S.P.T., dat minis ter-president Churchill zal presideeren bij de conferenties van Geallieerde des kundigen, waar het gaat over de vorming van het tweede front, ter ontlasting van de Sovjet-Unie. De deskundigen staan in voortdurend contact met Moskou. Het D.N.B. meldt uit BerlijnTer ge legenheid van den 50sten verjaardag van dr, Seyss-Inquart schildert de Berlijnsche pers het werk van dezen man in groot- Duitschen zin en in den geest van het na- tionaal-socialisme. De Völkischer Beobachter betoogt, dat de naam Seyss-Inquart onverbrekelijk is verbonden bij de samensmelting van de Oostmark met het Rijk en dat dr. Seyss- Inquart thans als Rijksminister en Rijks- commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied zijn opdracht, de pacificatie van Nederland, met succes uitvoert. De Führer heeft den Rykscommis- saris, dr. Seyss-Inquart, op diens 50sten verjaardag zijn foto toe gezonden en een schrijven, waar in hjj hem de harteljjkste geluk- wenschen aanbiedt en dankbaar de groote verdiensten erkent, die dr. Seyys-Inquart zich voor het Duitsche volk, de Beweging en het Rijk heeft verworven. Dank zij de grootmoedige gift van den vermoorden Plaatsvervangenden Reichs- protektor Heydrich kunnen 3500 Tsjechi sche arbeiders en arbeidsters te Bad Lu- hatschowitz onder de zorgen van het Duitsche Arbeidsfront een vacantie van geruimen tijd doorbrengen. In een prachtige omgeving en met goede ver zorging leeren zij hier practisch socia lisme kennen. De plaatsvervangende Reichsprotektor heeft juist tegenover de breede massa der Tsjechische bevolking een houding van vertrouwen aangenomen en het als zijn voornaamste taak be schouwd, haar levensstandaard te ver beteren. Door het departement van Binnen- landsche Zaken wordt bekend gemaakt: 1. Van de inlevering van heerenrij- wielen zijn vrijgesteld: a) Personen, voorzien van een Aus- weis van den Rijkscommissaris ten be wijze, dat zij bij het Rijkscommissariaat werkzaam zijn; b) Personen, voorzien van een Aus- weis van den Commissaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid, den Befehlshaber der Ordnungspolize! of den Befehlshaber der Sicherheitspolizei ten bewijze, dat zij bij Duitsche politie- instanties werkzaam zijn; c) Leden van de Nederlandsche poli tie, de brandweer of den luchtbescher mingsdienst; d) Personen met Opsporingsbevoegd heid; e) Zij, die in het bezit zijn van een ambtsrijwiel; f) Zij, die in den landbouw werkzaam zijn; g) Handwerkslieden, waaronder wor den verstaan fabrieksarbeiders, mijn arbeiders en overige handarbeiders; h) Personen, die het rijwiel voor de uitoefening van hun beroep ter beoor- deeling van den burgemeester volstrekt noodig hebben. 2. Personen, behoorende tot een der onder 1 sub f t.m. h genoemde catego rieën kunnen, teneinde hun rijwiel on gehinderd te kunnen gebruiken, zich op een nader door den burgemeester van hun woonplaats bekend te maken plaats en tijd vervoegen. Indien zij deugdelijk kunnen aantoonen, dat zij inderdaad daarop aanspraak kunnen maken, zal hun een schriftelijk bewijs van vrijstel ling worden uitgereikt, dat bij gebruik making van het rijwiel desgevraagd vertoond moet worden. 3. Personen, die deugdelijk kunnen aantoonen, dat hun rijwiel in beslag ge nomen is en behooren tot een der onder 1 genoemde categorieën, kunnen zich op een nader door den burgemeester van hun woonplaats bekend te maken plaats en tijd vervoegen teneinde zoo mogelijk in het bezit te worden gesteld van het eigen rijwiel dan wel van een ander ter beschikking staand rijwiel. 4. Een nadere bekendmaking betref fende de vergoeding van in beslag ge nomen rijwielen is binnenkort te ver wachten. 5. Aan de burgemeesters worden nog nadere aanwijzingen verstrekt. Duitsche tanks rilden door de straten van de Industriestad WoronesJ aan den Don, ,(Orbis-Holland-P.K. Gregor Trans), Het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten deelt het volgende mede: De tentoonstelling „Hulpwerk Beelden de Kunst”, welke 1 Aug. 1942 te Amster dam in het Rijksmusejim geopend wordt, belooft een groot succes te worden. Inge zonden werden 1889 werken; 959 kunst werken werden ter tentoonsteling toege laten. De Nederlandsche kunstenaars, die geen persoonlijke ftitnoodiging hebben ontvangen en die zich aangemeld hebben als lid van de Nederlandsche Kultuurka mer, kunnen zich alsnog in verbinding stellen met het bureau der tentoonstelling „Hulpwerk Beeldende Kunst”, in het Rijksmuseum te Amsterdam. Na beoor- deeling door de jury zullen hun werken dan aan de tentoonstelling worden toe gevoegd. In verband met de overstelpende drukte, die de spoorwegen door de tienduizenden vacantiegangers te verwerken krijgen, wordt van be voegde zijde op het volgende ge wezen Den vacantiegangers wordt in hun eigen belang verzocht, zoo weinig mogelijk gebruik te maken van den Zaterdagmiddag om te reizen, daar de treinen dan overbelast zijn. Dit advies klemt te meer voor reizigers naar de Veluwe, die gebruik zouden willen maken van de aansluiting uit Amersfoort richting Apeldoorn te 15.04 (trein no. 1841) en richting Zwolle te 15.00 (trein no. 1509). Aan hen. die absoluut 's Zaterdags middags moeten reizen wordt aan geraden van de speciale „seizoen- treinen” gebruik te maken, die, in verband met de vacantiespreiding, reeds van 4 Juli af in dienst gesteld zijn. Voor de andere reizigers ver dient het aanbeveling te trachten ’s Zaterdagsmiddags vóór 12 uur de plaats van bestemming te bereiken, of te reizen na 19 uur. *s Zondags worde bij voorkeur tusschen 6 en 10 uur of tusschen 12 en 17 uur ge reisd. Echter niet na 19 uur. Bussen rijden er, zooals bekend, ’s Zondags niet. Hier zaten menschen, die uiterst netjes op hun eigen tuintje en op hun woning gijn, IPolygoon-Seymi Akker- en weidebouw Ten aanzien van den akker- en weide bouw zeide de directeur-generaal van den Landbouw dat vooral de barre win ter de zaak dreigde te bederven, mede door gebrek aan materiaal en tekort aan kunstmest. Het grootste project was het scheurplan 1941/42, dat tevens een fac tor vormde voor de inkrimping der vee houderij. Daartegenover stond .de uit breiding van het aantal grasdrooginstal- laties, waardoor voor honderden boeren de voederzorgen werden opgeheven, ook voor .den komenden winter. Ook het aantal silo’s is sinds 1940 mqpr dan ver dubbeld en er zijn duizenden gierkelders gebouwd. Het D.N.B. meldt uit SjanghaiIn po litieke kringen te Tsjoengking is groote belangstelling gewekt door het feit, dat de buitengewone gemachtigde van Roose velt, dr. Curie, daar opnieuw is aange komen. Gisteren heeft hij zijn eerste onderhoud gehad met Tsjang-Kai-Sjek, wien hij een persoonlijken brief van Roosevelt overhandigde. HAAGSCHE R Met ingang van heden Naar wij vernemen is met ingang van heden bepaald, dat er niet meer gerookt mag worden in de Haagsche trams, ook niet wanneer er slechts weinig reizigers zijn. Zooals men weet was eenigen tijd ge leden een beperkt rookverbod van kracht geworden. Indien het aantal reizigers op de balcons gering was, kon de conducteur toestaan, dat er gerookt werd. Het is ech ter gebleken, dat het publiek ook rookte als de balcons sterk bezet waren en dat men zich niet stoorde aan de waarschu wingen van den conducteur. Daarenboven heeff de conducteur, als de tram vol is, weinig gelegenheid om daarop te letten, weshalve besloten is een absoluut rook- verbod op de tram in te voeren. PRIJS DEZER COURANT: Voor **-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.’* en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant.’tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. tO De Nederlandsche Volksdienst heeft eenige honderden Nederlandsche kinderen in de gelegenheid gesteld een vacantie te genieten var» ongeveer zes weken in Duitschland. Het vertrek van een groot transport uit Rotterdam naar Würtemberg, wnar de kinderen in de omgeving van Stuttgart en Ulm aan den Donau bij pleegouders worden ondergebracht. (Polygoon-Hof) Van -bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld Naar gebleken is, hebben tal van werk gevers, werknemers en vroegere werk nemers nog niet voldaan aan hun aan meldingsplicht voortvloeiende uit de ver ordening 58/42 artikel 1 i/m. 5. Daar uiteraard salarissen, arbeidsloo- nen, provisies, pensioenen, wachtgelden, ondersteuningen, gratificaties, tantièmes enz. onder het begrip vorderingen vallen, zoover dit nog niet is ge schied, onmiddellijk aanmelding dezer vorderingen bij de firma Lippmann, Ro senthal en Co., Sarphatistraat, te Amster dam, te geschieden waarbij opgegeven moet worden, welke bedragen sedert 23 Mei jl. aan de bovenbedoelde werk nemers werden uitgekeerd en op welke data Een zwak punt. Een zwak punt vormt de veehouderij, daar de nog steeds te groote veestapel aan de voederproductie eischen stelt, waaraan niet kan worden voldaan. Zoo zal het tengevolge van den vrijen aanfok van koekalveren noodzakelijk zijij een groote hoeveelheid dezer dieren uit de marktte nemen. De Westapel werd echter niet verder beperkt dan tot 80 pCt. van normaal. De huidige veestapel maakt thans nog 84 pCt. lit van dien der vooroorlogsche jaren, waarbij het jongvee van jonger dan een jaar zelfs een aantal dieren omvat van meer dan 130 pCt. van die normale hoe veelheid. Daarmee is de fabel van den zoo sterk gereduceerden rundveestapel J Geen aardappelzorgen Daartegenover staat een uitbreiding van de teelt van broodgraan (ongeveer 10 pCt.) en van aardappelendeze laatste teelt was reeds het vorige jaar belang rijk gestegen tot een peil, dat nog niet eerder was bereikt en dat 60 pCt. ligt boven de oppervlakte in 1940. Aardappelzorgen behoeven we voor den komenden winter althans niet te hebben, aldus spr. Onvoorziene omstan digheden daargelaten, kan de bevolking een aardappelrantsoen ontvangen, dat zoo hoog is, dat distributie ervan over bodig zou zijn, indien andere factoren daarvoor niet zouden blijven pleiten. Bedreiging van Stalingrad Intusschen zijn de operaties reeds ge vaarlijk dicht de belangrijke stad Stalin grad genaderd. De bedreiging van deze stad aan de Wolga is voor de bolsje wieken buitengewoon ernstig, daar het verlies hiervan voor hen het verlies van een belangrijken scheepvaartweg zou be- teekenen. y Dat de gang van zaken aan hét Ooste lijke front ook Engeland en de Ver. Staten met bezorgdheid vervult, is be grijpelijk. Ook is het niet verwonderlijk, dat onder de gegeven omstandigheden de roep om een tweede front weer krachti ger weerklinkt. Omtrent de mogelijkheid van een tweede front weigerde men zich gisteren in de Wilhelmstrasse uit te laten, doch uit vroegere verklaringen is bekend, dat men ook op deze mogelijk heid voorbereid is en alle gebeurlijk heden met vertrouwen tegemoet ziet. De Moskousche correspondent van „Exchange Telegraph” schrijft, dat men te Moskou rekening houdt met de moge lijkheid dat Timosjenko Rostof zonder strijd zal opgeven om zijn troepen naar het Zuiden terug te trekken. De toestand der bij Rostof geconcentreerde Sovjet troepen is acuut geworden, na de ontrui ming van Worosjilowgrad. Timosjenko, aldus dit bericht, is vastbesloten zijn tactiek van terugtrekken vol te houden om zijn legers intact te houden voor de verdediging van den Kaukasus. Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht publiceert in de ochtendbladen van heden de schets, aangekondigd in het Weermachtbericht van gisteren, over het beloop van het front bij WoronesJ. Uit deze schets blijkt duidelijk aldus meldt het D.N.B., dat de berichten in de Engelsche en Sovjetpers over de situatie bij WoronesJ volkomen uit de lucht ge grepen zijn. Het front loopt, beschouwd van de plek, waar de rivier de WoronesJ uitmondt in den Don, in Noordoostelijke richting langs de WoronesJ. De stad WoronesJ zelf ligt, naar duide lijk blijkt uit de schets, ten Westen van het front, dat in het Noorden van de stad naar het Westen inbuigt, om zich bij den Don weer in Noordoostelijke richting te bewegen. Hierdoor wordt dus bewezen, dat de aldaar strijdende Duitsche divisies Infan terie niet zijn afgesneden en evenmin over den Don vluchten en dat zij het bruggehoofd van WoronesJ en de stad in hun macht blijven houden. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldtZooals uit de berichten van het Duitsche Opperbevel blijkt, worden de bolsjewistische troepen in het gebied ten Westen van den Don steeds meer door de in verschillende richtingen oprukken de strijdkrachten van de As in het nauw gedreven en door omsingelende bewe^ gingen in steeds kleinere deelen ge splitst. Juist doordat de aanvallen uit verschillende richtingen geschieden, heb ben de in den afgeloopen winter in koortsachtig tempo versterkte verdedi gingswerken van de bolsjewieken, die overwegend op aanvallen uit Westelijke richting waren berekend, aanzienlijk aan beteekenis verloren. Pas als men de landkaart van Europa beziet en het gebied, waarin zich al deze gevechten afspelen volgens den juis- ten maatstaf kan beoordeelen, blijkt van welk een enorme uitgestrektheid het is en welk een ontzaglijke prestatie de zuivering ervan vereischt. De pogingen van Timosjenko door he vige aanvallen met sterke pantserstrijd- krachten in het gebied van Woronesf, dat in het Noorden van dezen gevechts- sector de rol van verdedigingsfront speelt, zijn ingesloten troepen te ont lasten lukt. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) /1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0,19. Elke m.M. m. 21 cl. Halve oplaag, halve prijs. RecL ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. /0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Het scheurplan is gelukt Het groote scheurplan om honderddui zend h.a. grasland om te leggen in bouwland is, hoewel niet alles precies volgens het plan is verloopen, gelukt, niettegenstaande de winter het scheuren heeft belemmerd en er schaarschte heerschte aan paarden, materiaal en poot- goed. Ook op dit punt vroeg spreker waardeering van laag tot hoog voor dezen inzet, omdat hierdoor is gezorgd, dat onze voeding in den komenden winter naar menschelijke berekening verzorgd zal zijn. De heer Ruiter stelde daartegenover den grooten tegenslag, dat het koolzaad grootendeels en het wintergraan voor een belangrijk percentage is uitgewinterd, maar voegde daaraan toe. dat de tegen slag ten deele is opgeheven door ver bouw van blauwmaanzaad. ook al is de totale oppervlakte aan oliezaden te klein gebleven en de te verwachten oliepro- ductie daardoor te klein om een normaal 'vetrantsoen te kunnen handhaven. De weg van den terugtocht en de vernietiging aan den Don. In Ostro- gosjk begint de weg der vernietiging. Vreeselijk is de aanblik der verwoes ting. Geen straat of steeg, vol met geschut en ander oorlogsmateriaal, is gespaard gebleven. (Qrbis-Holland-P.K. Bauer) voldoende weerlegd Daartegenover staat, dat de te groote veestapel niet kan wor den gevoed. Van overheidswege zijn daarom maatregelen genomen om het overtollige jongvee uit de markt te ne men. Spr. zette de regeling uiteen, op welke wijze dit geschiedt en concludeer de aan de hand daarvan, dat de eigen verantwoordelijkheid van den boer (die onder het stelsel der crisisorganisaties volkomen'verloren dreigde te gaan) op nieuw wordt gesterkt. Dat het met de veehouderij intusschen toch nog niet heelemaal in orde is, weet spr. aan het vooroorlogsche landbouwbe leid, dat den veehouder zijn verantwoor delijkheidsgevoel ontnam. Gezien de groote offers, die' de boer thans brengt, sprak de directeur-generaal de hoop uit, dat deze inzei van den veeboer straks ook zijn afspiegeling mag vinden in een melkprijs, die hem zijn bedrijf mogelijk maakt, hem een redelijk levensonderhoud verschaft en hem daarbij tevens dringt in de richting van een zoo groot mogelijke melkproductie. De inzet van den Neder- landschen veeboer zal niet vergeefsch zijn, daar zijn vee straks overal in het groote nieuwe Europa zal worden ge vraagd. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro no. usoo Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.771187 Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten afd. Perswezen, vestigt, ter voorkoming van ingrijpende maatregelen ten aanzien van de betrokken bedrijven, nogmaals de aandacht op de bij zijn schrijven nr, 1037 P.W. opgelegde ver plichting aan de leiders van grafische bedrijven en copieerinrichtingen om uiterlijk voor of op 22 Juli 1942 aan de afd. Perswezen van het departement on der inzending van een exemplaar der betrokken nieuwsbladen en tijdschriften een schriftelijke opgave in te dienen vanf dient, voor alle nieuwsbladen en tijdschriften, welke door hen worden gedrukt en/of uitge geven. Onder „nieuwsbladen” en „tijdschrif ten” worden verstaandrukwerken, •welke met tusschenruimten van ten hoogste drie maanden in voortdurende opeenvolging verschijnen, zonder dat de verkrijging daarvan tot een bepaalden kring van personen beperkt is. Onder .drukwerken” worden verstaan alle voor verspreiding bestemde verme nigvuldigingen van geschriften of illus traties, welke op een voor massaver- menigvuldiging geëigende wijze zijn ver vaardigd. Behalve de dagbladen, moeten dus alle nieuwsbladen en tijdschriften van welken vorm of welke verschijningswijze ook. dus weekbladen, maandbladen, 14-daag- sche bladen, driemaandelijksche bladen, geïllustreerde bladen, kerk- school-, sport- of vereenigingsbladen, dus ieder blad zonder eenige uitzondering, onder bovenbedoelde opgave worden begrepen. Het nieuwe scheurplan De directeur-generaal merkte voorts op, dat juist het vetrantsoen dóór de slechte grasproductie (met als gevolg mindere melk- en melkvetproductie) te laag is geworden, mede door verminde ring van de graslandoppervlakte ten ge volge van het scheuren. Het vetrantsoen moet worden verhoogd met behoud van de broodgraan- en aardappelpositie. Er moet daarom opnieuw grasland worden gescheurd (pl.m. 80.000 h.a.) en de teelt van oliezaad (kool-, raap- en blauw maanzaad) uitgebreid (pl.m. 50.000 h.a.)' Niettegenstaande de hooge eischen. die daarbij aan den boer worden gesteld, durfde de heer Ruiter de verwachting uitspreken, dat ook dit groote plan zal gelukken en aldus de voedselvoorziening, met name de vetvoorziening in 1943. wordt verzekerd. Ondanks vele schaduwen staan wij er thans beter voor dan in Maart. De directeur-generaal van den Land bouw eindigde zijn rede, met te zeggen, dat de Nederlandsche boeren aan den oproep tot vollen inzet ten behoeve van de voedselvoorziening, gevolg hebben ge geven en zegde hun daarvoor uit naam van het Nederlandsche volk en van de regeering hartelijk dank. Daartegenover stelde de heer Ruiter het recht van den boer om de plaats in volk en maatschappij in te mogen nemen, die hem zoo duidelijk toekomt. De directeur-generaal van den land bouw de heer G. J. Ruiter heeft gister avond een radiorede gehouden. Na herinnerd te hebben aan zijn radio rede van 30 Maart jl., waariii hij een op roep deed aan de boeren In Nederland om »ich geheel in te zetten in dienst van hun volk ten bate der voedselvoorziening en hun eer daardoor hoog te houden, zeide spr., dat men thans weliswaar nog niet kan zeggen hue het resultaat van de landbouwproductie 1942 zal worden, maar dat toch voor het komende jaar de volksvoeding is veilig gesteld, waarvoor den boer een woord van groote erkente lijkheid van regeeringswege toekomt. De heer Ruiter wees er op, dat boer en boe renbedrijf het fundament vormen van ons volksbestaan, waarvoor ook de consument waardeering dient te hebben. De veestapel heeft in den winter van 1941/’42 extra eischen gesteld aan de vee voeding. De tuinbouw heeft door koude en sneeuw eveneens geleden. Akker- en weidebouw lieten de gevolgen van dezen poolwinter zien in uitwintering en late ontwikkeling van het plantenbestand. Door den totalen inzet van den boer voor zijn volk is het hem echter gelukt om de bezwaren van den feilen winter te overwinnen. onder 5.07 n.m. 27 Juli V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen i 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zr. Stadspatiënten no. 49 S ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. I

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1