Verplichte aangifte metalen No. 18239. Bevoegdheid tot verbeurdverklaring 1942. Donderdag 23 Juli. Voorwerpen van Strenge straffen VERDUISTEREN Bestrijding der Werkloos heid koper, lood, tin, nikkel of legeeringen het WINTERHULP-LOTERIJ NOTITIES I Voor boeren, die hun plicht verzaken Vergunning voor verkoopingen vereischt 1936 1937 1938 1939 1940 1941 In het tijdvak Mei 1940 tot en met December 1941 Japanners geland op Papoea van 9.47 n. nam. tot 5.46 a. van. Verhooging minimum en maximum geldboeten Beschikkingsverbod De persen draaien op volle kracht De verdeeling van visch De vernietiging van IJszeeconvooi Werkloosheid en emigratie in het nieuwe Europa niet meer noodzakelijk MAZEN IN DE WET I COURANT Nieuwe regeling ontworpen (Foto Holland) het daarvan de in deze ver- i bovenvermelde deden plaatsingen wordt over de ar- (ontslagverordening. De verdeeling van de beschikbare visch heeft nogal wat hoofdbrekens gekost. In verband met de slechte vangsten, spreekt het vanzelf, dat de vraag veel grooter is dan het aanbod. Intusschen Jreeft de over-, Onder steund 193.266 169.334 153.005 115.121 102.352 57.230 statistiek in In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Riks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende een beschikkings- verbod, een verplichting tot aangifte,,alsmede de bevoegdheid tot verbeurdver klaring van metalen voorwerpen (metaalverordening). Hierbij wordt ojn. bepaald: Metalen voorwerpen in den zin van deze verordening zijn: 1) gedenkteekenen; 2) kerkklokken; 3) gedeelten en toebehooren van gebouwen; 4) walsen; 5) melkbussen; 6) bierleidingen en brouwerjjketels; 7) bedryfs- en inrichtingsbestanddeelen van alcoholfabrieken; 8) bedrjjfs- en inrichtingsbestanddeelen van café’s, bedrijven, welke maal tijden verstrekken, alsmede huisvestingsbedrjjven; 9) bedrjjfs- en inrichtingsbestanddeelen van wasscherjjen; 10) lettermetaal; 11) muziekmatrjjzen; 12) onderdeelen van buiten bedrijf gestelde benzinelaadstations; 13) electrische geleidingen, voor zoover deze zich niet binnen gebouwen bevinden. Indien deze voorwerpen geheel of voor een overwegend deel uit koper, lood, tin, nikkel of uit legeeringen daarvan bestaan. Malta. De gestadige drop holt den steen uit. (Foto Holland) Volgens den Britschen berichtendienst meldt een communiqué van het Geal lieerde hoofdkwartier, dat de Japanners zijn geland aan de Noordkust van Pa poea (Nieuw Guinea). De Japansche landing had plaats bij Boena en vormt een nieuwe bedreiging van Port Moresby. gelijk geordend gebruik van to missen arbeidskrachten brengt voor allen, die daaraan deel hebben, slechts voordeelei^ Dat blijkt reeds thans uit het door den oorlog noodzakelijk geworden gebruik van buitenlandsche arbeidskrachten in Dujtsch- land. Dit gebruik van deze arbeidskrach ten zal er in zeer sterke mate toe hebben bijgedragen, dat de werkloosheid, die in 1941 in 15 Europeesche landen nog onge veer 2,5 millioen bedroeg, dit jaar ver der aanzienlijk kon worden verminderd. Herscholing herscholingswerk Centrale Werk- Maan: 23 Juli op 1.53 v.m., on der 5.07 n.m.; 24 Juli onder 2.30 v.m., op 6.22 n.m. 27 Juli V.M. Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. wijze geholpen, o.a. in Rotterdam en den Haag. Hoofdarbeiders In vrijwel elke gemeente, waar zich werklooze hoofdarbeiders bevinden, die voor plaatsing bij de werkverschaffing in aanmerking komen is een onderzoek ingesteld naar de vraag of objecten, die zich voor uitvoering bij wijze van werk verschaffing leenen, beschikbaar zijn. Deze objecten betreffen bijv, eenvoudigen administratiéven arbeid, ordenen en be schrijven van onderdeelen van gemeente archieven, woningtelling, arbeid aan de bevolkingsregisters enz. Voor academisch geschoolden is er natuurlijk arbeid van meer gecompliceerden aard. Ook een aantal bepldende kunstenaars is op deze „NA HET KEGELEN IN MAKASSAR” Hedenavond om 21.uur -spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II, in de serie brandende kwesties over het on derwerp: Na het kegelen in Makassar, Een der afdeelingen in de drukkerij Enschedé te Haarlem, waar thans de nieuwe Winterhulp-loten worden vervaardigd. Een overzicht van het lokaal, waar onder toezicht van de Raarlemsche recherche, de doozen met de geld prijzen worden gevuld. In elke doos van 200 loten zal men ongeveer 60 prijzen aantreffen. (S.P. en R.S, W. van SttcMelenf In het heden verschenen Verordenin genblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris, waarbij het minimumbedrag der geldboete wordt ge bracht van vijftig cents op een gulden. Voorts wordt bepaald, dat waar in straf bepalingen een maximum van de geldboete is opgenomen, dit maximum wordt ver dubbeld. Het is verboden zonder vergunning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Commissaris-Ge- neraal voor Financiën en Economische Zaken) of van een door dezen aangewezen instantie over metalen voorwerpen te beschikken. Hetzelfde geldt eveneens ten aanzien van het beschikken, waartoe iemand op grond van een vóór het in werking treden vdn deze verordening aangegane rechtshandeling is verplicht. Rechtshandelingen, welke in strijd met het in het eerste lid vervatte verbod wor den aangegaan, zijn nietig. Met rechts handelingen worden beschikkingen, welke bij wijze van executie of beslaglegging geschieden, gelijkgesteld. De eigenaar of houder van metalen voorwerpen moet deze binnen een door den Rijkscommissaris voor het bezette .Nederlandsche gebied (Commissaris-Gene- raal voor Financiën en Economische Zaken) te bepalen termijn bij de ,,Rüs- tungsinspektion”, afdeeling nijverheid, Carel van Bylandtlaan 3p te ’s-Gravenhage aangeven De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Commissaris- Generaal voor Financiën en Economische Zaken) kan door middel van een tot den eigenaar of houder gerichte beschikking metalen voorwerpen ten gunste van het Rijk der Nederlanden verbeurd verklaren. De eigenaar of houder van metalen voorwerpen, aan wien een beschikking in dezen zin-is medegedeeld, is gehouden de metalen voorwerpen aan de in de beschik king genoemde instantie en op den al daar bepaalden tijd in te leveren. Hij ont vangt, indien hij zulks verlangt, van het Rijk der Nederlanden de metaalwaarde der ingeleverde voorwerpen vergoed. In bijzondere gevallen kan hem op verzoek een hoogere vergoeding worden uitge keerd. Hij, die opzettelijk of door schuld in strijd handelt met deze voorschriften wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. Naast de straf kunnen de metalen voorwerpen, waarop de strafbare hande ling betrekking heeft, worden verbeurd verklaard. De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Com- missaris-Generaal voor Financiën en Economische Zaken). Deze verordening treedt heden in wer king. Zij wordt aangehaald als „metaal verordening”. Hard wordt er momenteel gewerkt aan de voorbereiding van de.nieuwe Winter- hulp-loterij. In de drukkerijen van de fir ma Enschedé in Haarlem draaien de per sen op volle toeren om de 6 millioen loten op tijd gereed te doen zijn. In tegenstel ling met den vorigen keer zullen de loten ditmaal niet in enveloppe zijn verpakteen zegel zal de waardevolle papieren afslui- ten. Op deze wijze is^een papierbesparing verkregen. Een den getrokken En'ongetwijfeld zullen de HAAGSCHE w in andere steden In andere groote steden zou een derge lijk systeem van verdeeling eveneens nuttig kunnen werken. In Den Haag is op dezen weg reeds een eerste stap gedaan, doordat de winkeliersvereeniging is inge schakeld, terwijl in Utrecht de eerste be sprekingen met het gemeentebestuur zijn aangevangen. Hetzelfde is in Haarlem het geval Het is te begrijpen, dat waar de in Amsterdam genomen proef als ge slaagd mag worden beschouwd steeds meer burgemeesters verzoeken om een soortgelijke regeling. Indien de hoeveel heid gevangen visch zoodanig zou zijn, dat aan de vraag in behoorlijke mate kan worden voldaan, zou de invoering van een algemeene regeling op genoemden grond slag wellicht mogelijk zijn. In verband met den geringen aanvoer, als gevolg van de slechte vangsten, is het evenwel niet doenlijk om voor alle groote ge meenten een verdeelingssyteem in te voe ren. Men hoede zich dan ook voor het optimisme, dat aan alle aanvragen van burgemeesters kan worden voldaan. De invoering van zoo’n regeling moet helaas tot enkele gemeenten beperkt blijven. Telefoon 116300 (zev<n lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 u,ro No- ,25uu Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i Rljew., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Saters Jr„ Thereslastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Werkverruiming Verheugend zijn de cijfers, welke ons bewijzen, dat steeds meer werkloozen in de werkverruiming worden geplaatst en zoodoende verlost worden van den demo raliseerenden invloed van het niets doen. Het maandgemiddelde der arbei ders in werkverruiming en der onder steunde werkloozen gedurende het tijd vak 1936 t.m. 1941 geeft volgende beeld In werkver ruiming 46.040 44.860 50.241 58.630 41.125 47.101 Telt men melde aantallen arbeiders in werkver ruiming en ondersteunde werkloozen te zamen, dan blijkt, dat het percentage der in werkverruiming .te werk gestelden in maand 1938 1940 heid niet stil gezeten om te bevorderen, dat binnen de perken der mogelijkheden, de visch zooveel mogelijk daarheen wordt gedirigeerd, waar zij het meeste noodig is, d.i. de groote steden. De Nederlandsche Vlsscherijcentrale heeft allereerst een regeling ontworpen, welke op 1 Mei j.l. in werking is getre den voor Amsterdam en welke als een proefneming was bedoeld. Op grond van de voor deze stad geldende regelen wordt aldaar de visch uitsluitend via den afslag ter beschikking van den consument ge steld. Het is dus niet meer mogelijk, zooals in het verleden, dat de kleinhandelaar bestellingen doet bij den groothandel. Deze laatste is verplicht, naar evenredigheid van zijn vangst, ’n bepaald percentage van zijn toewijzing naar Amsterdam te ver voeren, waar de aldus aan den afslag aan gevoerde visch onder toezicht van den di recteur van het Marktwezen wordt ver deeld onder venters en winkeliers. Ver voer van visch naar deze categorie klein handelaren mag uitsluitend geschieden on der geleidebiljet. Bovendien is bepaald, dat de venters op aangewezen plaatsen en op bepaalde uren hun visch moeten uitventen. Daarbij zijn zij verdeeld in drie klassen, waarvan de eerste klassè 20 kilo, de tweede klasse 40 kilo en de derde 60 kilo visch krijgt toe gewezen, hetgeen op een kaart, welke de venter bij zich moet dragen, staat aan gegeven. Op deze wijze is het mogelijk, dat gemeentelijke controleurs op de be paalde pleinen en punten van de stad en op de vastgestelde uren doeltreffende con- tröle kunnen uitoefenen, omdat uitventen van de visch elders volstrekt verboden is. De practijk heeft uitgewezen, dat 6611 vrij groot deel van de op den afslag ge brachte visch werkelijk terecht komt bij de winkeliers en venters. Men mag dit deel zeker op ongeveer 90 pCt. stellen. Begrij pelijkerwijs is het feit, dat er op het oogenblik te weinig visch wordt gevangen om aan de vraag te voldoen, niet een fac tor, dien men naar voren zou kunnen bren gen om te betoogen, dat de getroffen re geling niet doeltreffend zou zijn. Ook het telefonisch bestellen van visch is verbo den, teneinde ontduikingen bij het uitven ten te voorkomen en de controle efficiën ter te doen zijn. Het belangrijkste wordt verricht in de plaatsen en op de Vakcursussen. Centrale Werkplaatsen zijn thans in 29 gemeen ten gevestigd In deze werkplaatsen, die het karakter dragen van een fabriek,* treft men vooral de jeugdige mangelijke werkloozen van 14 jaar en ouder aan Zij worden daar bekwaamd voor ver schillende vakken als metaalbewerking, timmeren, schilderen, electrotechniek. auto-montage enz., terwijl ook de moge lijkheid voor een kantooropleiding aan wezig is. Het theoretisch onderwijs ge- zonderlijk. Echter mag geen enkele staat schiedt waar mogelijk, op nijverheids- «en eigen leven leidende overtollige scholen. Voor vrouwelijke jeugdige werk- krachten moeten gebruikt worden in de loozen bestaan in Venlo en Maastricht ’a?d?n waar. daar gebrek aan is. Een der- werkgemeensdhappen, waar meisjes de liefde voor den huishoudelijken arbeid wordt bij gebracht. Hetgeen vermeld beidsvoorwaarden loonen en salarissen enz.), gaan wij, ter- wille van de plaatsruimte, stilzwijgend voorbij. Uitvoerig wordt stilgestaan bij de zoo belangrijke kwestie der volksge zondheid. In een slot-artikel zullen wij hierover nog een en ander mededeelen. van ongeveer 32 pCt verkregen. Een belangrijke factor is, dat de kans op een prijs vergroot isbedroeg deze bij de vo- rige maal 1 op 6$, thans is de verhouding 1 op 3. Er wordt in zes series geloot, ter wijl in totaal 330.000 prijzen in uitzicht den Nederlander, dat ook zijn gesteld, waarvan de totale waarde evenals de vorige, een succes zal worden. 1.059.000 bedraagt. Daarbij komen nog Het Winterhulpwerk heeft veel geld noo- 62.420 aan premies. dig. Landgenooten, die het financieel Een belangrijke plaats bij het aan den moeilijk hebben, zullen van een welsla- man brengen van loten, zal ook nu weer gen van de loterij, welke een zoo omvang- de zoo populair geworden raderverkoop rijke organisatie vraagt, profiteeren. innemen. Lustig zal het rad van avontuur Ook nu weer zal de leus zijn, waaronder weer op verschillende plaatsen in ons land I dit sympathieke werk plaats vindt: „Voor draaien. het volk, door het volk!”. De „Berliner Lokalanzeiger” stelt 'n een artikel de vraag: Waarop wacht Churchill nog? In een markante opsomming stelt het blad tegenover 5 van Duitsche zijde bekend gemaakte feiten 5 leugens en ver draaiingen van Londen. Vervolgens wor. den 5 punten genoemd, waaruit de ver warring achter de coulissen te Londen blijkt en tot slot 5 vragen aan Churchill gesteld. De 5 feiten: le. Op 2 Juli begon de aan val op het convooi tusschen de 'Noordkaap en Spitsbergen; 2. 7 Juli het extra-bericht; tot dusver zijn 28 schepen van 192.400 t. en een zware Amerikaansche kruiser tot zinken gebracht; 3e 8 Juli gaf het Op perbevel der Weermacht een nauwkeurige weergave van de bijzonderheden omtrent den convooislag; 4e. 9 Juli deelde het Opperbevel der Weermacht mede, dat op dat moment 32 schepen van 217.100 t. tot zinken waren gebracht; 5e. 11 Juli het bericht: Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben waargenomen, dat geen enkel schip is ontkomen: 237.000 t. is in den grond geboord. Hierop volgden 5 leugens en yerdraaiïn- gen van Britsche zijde: 1. Antwoord van Londen: Nopens het Duitsche extra-bericht zal men te Londen geen bijzonderheden bekendmaken, alvorens de actie tot het verleden behoort om den vijand geen waardevolle inlichtingen te verschaffen; 2e. Reuter publiceert het officieele stand punt: Te Londen zijn gyen gegevens over het IJszeeconvooi beschikbaar- 3e. De Britsche admiraliteit beweert 9 Juli, dat de Duitsche verklaring omtrent gedeelte lijke vernietiging van een vrij groot con vooi voor 175 pCt. overdreven is 4e. Reu ter publiceert 10 Juli het onware bericht, uit Moskou, dat het Duitsche slagschip „Tirpitz” is getorpedeerd. Het Opperbevel der Weermacht ontmaskert terstond deze afleidingsmanoeuvre; 5e. De Britsche be richtendienst’ komt met deze halve erken ning: Een ernstige bedreiging voor de scheepvaart vormt de samenwerking tus schen de Duitsche vliegtuigen en duikboo- ten, hetgeen blijkt uit de mishandeling, die het IJszeeconvooi m de afgeloopen week ten deel viel. De verwarring achter de coulissen te Londen blijkt uit de volgende 5 punten: le. Nadat de ramp in de Ijszee was be kend geworden, zag Churchill zich genoopt het vastgestelde Lagerhuisdebat over scheepsruimte-aangelegenheden met geslo ten deuren te houden; 2e Terstond daar op riep Roosevelt eèn vlootconferentie bijeen3e. In Engeland werden bidstonden gehouden voor de bedreigde zeelieden bij marine en koopvaardij 4e. Britsche, bols jewistische en Amerikaansche ambtenaren werden bijeengeroepen voor besprekingen, hoe met het oog op de vernietiging van het convooi de verbindingsweg naar de Sovjet-Unie kon worden gehandhaafd; 5e. Roosevelt heeft 16 Juli ambassadeur Bul litt als buitengewoon gezant naar Londen gestuurd om driemogendhedenbesprekin- gen te voeren over den ravitailleeringsweg naar Moermansk en Archangel. Tot slot stelt het blad de volgende 5 vra gen aan Churchill: le. Hebben u en uw admiraliteit geen inlichtingen over het convooi beloofd, zoodra daartegen geen militaire bezwaren meer bestonden? 2e. Welke militaire overwegingen zouden er thans nog kunnen zijn voor dit zwijgen, die niet reeds zijn achterhaald door de Duit sche publicaties en de verklaringen van gevangenen? 3e. Moesten na 14 dagen ook uw langzaamste schepen niet in de Sov- jethavens zijn aangekomen? 4e. Welke schepen hebben de havens Moermansk of Archangel bereikt? 5e. Wat is overgeble ven van het convooi A Het drukken van de loten geschiedt met de grootste zorg. Rechercheurs van de Haarlemsche recherche en beambten van de verificatie-afdeeling van de drukkerij, de z.g. tellers, zien nauwlettend toe, dat er tijdens het productie-proces niets on regelmatigs plaats vindt. „Prijzen” en „nieten'’ woeden na het drukken gescheiden. In kartonnen doozen worden de loten verpakt; in iedere doos zitten 140 „nieten” en 60 „prijzen”, die door de rechercheurs en tellers willekeu rig tusschen de „nieten” worden gestoken. Elk lot is geperforeerd en in de doos wor den zij door een stalen band bijeengehou den. Bij het koopen zal door het publiek dan ook een lot uit de doos moeten wor- j—r?— j —.71 duizenden hun weg wel vinden. De loterij vangt Zaterdag 1 Augustus a.s. te één uur aan. Het is’de plicht van iederen rechtgeaar- deze loterij. t - Van geschriften, afbeeldingen, spreek rollen en gramofoonplaten Het heden verschenen Verordeningen blad bevat een besluit van de secretaris- sen-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten, van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming en van Handel, Nij verheid en Scheepvaart betreffende het houden van verkoopingen van geschriften, afbeeldingen, spreekrollen en gramofoon platen. Hierbij wordt bepaald: Hij die een verkooping organiseert, waarop boeken, geschriften, documenten of gedrukte stukken of afbeeldingen, dan wel spreekrollen of gramofoonplaten zullen worden aangeboden, behoeft hiertoe een vergunning. Dit voorschrift is met van toepassing ten aanzien van verkoopingen, welke ge houden worden op bevel van of namens een door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Commissa- ris-Generaal voor Financiën en Economi sche Zaken) aangestelden bewindvoerder of beheerder Het verzoek tot het verKrhgen eener vergunning wordt ingediend Dij de Ka mer van Koophandel en Fabrieken. De- Kamer van Koophandel en Fabrieken geeft aan den betrokkene kennis van de be slissing. Voor de vergunning zijn rechten verschuldigd. De rechten worden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te haren bate ingevorderd. Verkoopingen mogen eerst worden aangekondigd. wan neer de vergunning is verleend Hij die als organisator van een verkooping in «trijd handelt met de voorschriften van dit besluit, dan wel hij die al of niet als bieder aan een verkooping deelneemt, hoewel de aankondiging hiervan de voor geschreven opgave der verleende ver gunning of dat deze niet noodig is, niet bevat, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes. maanden en met geldboete van ten hoogste een duizend gulden of «net één dezer straffen. Dit besluit treedt heden in werking. De positie van de arbeidsmarkt in Duitschland wordt met meer gekarakteri seerd door cijfers aangaande werkloozen, doch door open plaatsen. Uit de aan het eind van iedere maand door de arbeids beurzen gepubliceerde getallen omtrent open plaatsen blijkt, dat sedert begin 1940 het aantal daarvan voortdurend meer dan 1.5 millioen bedroeg en eind Maart voor het eerst de twee millioen heeft over schreden, ondanks het gebruik, van 1,4 millioen krijgsgevangenen en 2,14 millioen buitenlandsche arbeidskrachen. In een artikel in het tijdschrift „So- ziale Praxis” herinnert Mini ster ial-Direktor Dr. Beisiegel van het ministerie van Ar beid er aan, dat in vroeger jaren zoowel in Duitschland als ook in de andere Euro peesche landen talrijke werkwilligen door werkloosheid genoodzaakt werden zich buiten het vasteland een nieuw bestaan op te bouwen. Waardevól menschenmateriaal is aldus voor de Europeesche economie voor altijd verloren gegaan. Dergelijke emigraties uit het Europeesche economi sche gebied mogen in de toekomst niet meer voorkomen. Er bestaan alle voor uitzichten, dat na’ een zegevierende beëin diging van den oorlog in het Vereenigd Europa de werkloosheid een overwonnen verschijnsel zal zijn. De 225 millioen personen, die in Europa een beroep uitoefenen, vormen een bui tengewoon belangrijke economische macht. Het is in de toekomst zaak hen stelsel matig in productieven arbeid in te scha kelen en hun familieleden voldoende brood en levensmogelijkheid te geven. Dat is in de eerste plaats de taak van elk land af- 1936 gemiddeld 19.53 pCt per bedroeg, in 1937 20.95 pCt. in 24.72 pCt., in 1939 33.75 pCt., in 28.67 pCt. en in 1941 45.15 pCt. De beteekenis van dezen vooruitgang springt nog te duidelijker in 't oog, wan neer men in aanmerking neemt, dat, wat dit betreft in April 1941 een percentage van 50.64 kon worden bereikt, welk cij fer in December 1941 zelfs tot 61.88 pCt. was gestegen Deze vooruitgang is in belangrijke mate gestimuleerd door de opheffing van den beperkten plaatsingsduur en de verruiming van de plaatsingsmogelijk heid. In April 1941 is de mogelijkheid geschapen, om werkloozen te verplichten tot het aanvaarden van arbeid in werk verruiming. Deze verplichting behoefde tot nog toe in slechts een klein aantal gevallen te worden opgelegd. Een nieuwe regeling der arbeidsvoor waarden is getroffen, met een afzonder lijke loonregeling voor de arbeiders, die niet of nog niet ten volle voor de hun opgedragen taak geschikt zijn. Voor de correctie van werkschuwe en onordelüke elementen is een regeling gemaakt, die den last hiervan allereerst op den be trokken arbeider en niet langer in ge lijke mate op zfin gezin doet drukken. De resultaten der achter ons liggende jaren toonen aan, dat het overgroote deel van de boeren de redelijkheid van de re gelingen ten aanzien ,van de verplichting tot aflevering van de mede aan de fabriek en van de inlevering vs(n de andere pro ducten als graan, peulvruchten en aard appelen, begrijpt en derhalve aan de voor schriften gevolg geeft. De ervaring heeft echter geleerd, dat er altijd nog een aantal boeren is, dat zich van zijn verplichtingen ten aanzien van de voedselvoorziening niets aantrekt, maar er alleen op uit is zooveel mogelijk winst op zijn producten te maken. Dit gebeurt dan door de producten niet tegen den nor malen prijs te leveren, maar door ze clan destien en tegen veel hoogeren prijs aan den handel of direct aan de consumenten te verkoopen. Al deze clandestien ver kochte waren worden onttrokken aan de ordelijke voedselvoorziening hier te lande en komen grootendeels alleen ten bate van hen die daarvoor grof geld kunnen be talen. Het spreekt vanzelf, dat nu de voedsel positie steeds nijpender wordt, deze prac- tijken in het bijzonder met het oog op het minder draagkrachtige deel van ons volk krachtiger moeten worden bestreden. Door een voortdurende controle op deze bedrijven kan vaak een overtreding, waar uit de frauduleuze handelingen blijken, worden geconstateerd. Deze overtredingen worden dan door den economischen rech ter en den tuchtrechter bestraft. Het is/ echter vaak niet gemakkelijk deze over tredingen te constateeren, terwijl toch aan de hand van productie en leveringen als vaststaand aangenomen moet worden, dat het bedrijf niet aan zijn verplichtingen voldoet, maar producten achterhoudt of clandestien verkoopt. Zoo komt het voor, dat een boer in aanmerking nemend het aantal koeien, dat hij nielkt, veel te wei nig melk aan de fabriek levert. Het kan zijn, dat hij frauduleus boter of kaas maakt of melk aan' consumenten verkoopt en zoo dit geconstateerd wordt volgt be straffing. Maar ook al wordt zoo’n boer niet op een strafbare handeling betrapt, het staat vast, dat hij zijn taak ten be hoeve van de voedselvoorziening al zeer slecht vervult en dat er wel andere boe ren zijn, die uit dezelfde boerderij en den- zelfden veestapel veel meer halen voor onze voedselvoorziening. Om in zulke gevallen afdoende in te kunnen grijpen, zijn den Secretaris-Gene- raal van het departement van Landbouw en Visscherij bij besluit van 23 Juli 1942 eenige bijzondere bevoegdheden toege kend. Deze zijn, dat hij in gevallen, waar in men zijn verplichtingen tot in- of af levering van producten niet nakomt, de inlevering van andere producten kan op leggen, Zoo kan b.v. aan een boer, die niet genoeg melk aflevert, de verplich ting worden opgelegd zijn veestapel ge heel of gedeeltelijk in te leveren tegen een door den Secretaris-Generaal vast te stellen vergoeding. Het vee kan dan ver kocht worden aan andere boeren, die daarvan een voor de voedselvoorziening beter gebruik maken. In zeer ernstige gevallen n.l. indien men een zoodanige overtreding van de voedselvoorzieningsbe- palingen begaat ofwel zijn bedrijf zoo slecht voert, dat men niet langer tot deelneming aan de verzorging van de voedselvoorziening kan worden toege laten, kan door den Secretaris-Generaal aan dezulken het gebruik van hun gron den of bedrijfsgebouwen geheel worden ontzegd, en aan andere personen of in stellingen worden toegekend. Indien dus o.v. een ooer slechts een gering deel van zijn oogst inlevert of zijn land zoo slecht verzorgt, dat het maar weinig opbrengt, dan kan hem het ge- bruik van zijn land en boerderij worden ontnomen, ten einde dit aan anderen, wier oedrijfsvoering voor de voedselvoor- ning meer nut heeft, over te dragen. De aan den Secretaris-Generaal thans gegeven bevoegdheden zijn ingrijpend. Men kan er echter op rekenen, dat er zonder aarzelen gebruik van gemaakt zal worden en wel in het bijzonder ten aan zien van hen, die -ondanks alle gegeven waarschuwingen zijn blijven voortgaan met hun knoeierijen en daarmede aan de voedselvoorziening reeds groote schade hebben toegebracht. PRIJS DER ADVERT.t 1-11 m.M. reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23 tn.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 et. Halve oplaag, halve prijs. Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 et. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Per» gevr. ƒ0.48 Adv. „Br bur. v. d. bl.” 10 c. meer PRIJS DEZ^I GOURANT: Voor^’t-Gravcnhage bij voorultbet^per 3 mnd. P.' me^McXbL Modebl.3^95." Buitenï. ƒ9.46. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ tr. p. p. 10 c. ^üüg?— In een voor de afdeeling Politie van het Rechtsfront te Amsterdam gehouden rede, heeft de procureur-generaal, prof, mr, dr. R. van Genechten, de herziening bepleit van de wetgeving in volkschen zin. Hier bij heeft de spreker naar voren gebracht, dat, in tegenstelling met het oude recht, dat de bescherming van het individu be oogde, het nieuwe recht de bescherming van de gemeenschap als eerste doel heeft. In een tijd, waarin zich ware revoluties op verschillend gebied voltrekken, is het begrijpelijk, dat ook ten aanzien van de wetgeving veranderingen voor de deur staan. Dat daarbij in de eerste plaats aan de bescherming van de gemeenschap wordt gedacht, zal een ieder toejuichen. Nog te veel zijn politie en justitie gebonden aan de starheid van wetsartikelen, welke een onmiddellijk einde maken aan manipula ties van een zeker soort lieden, die in sommige gevallen met de hand op de wet ongestoord hun misdadig bedrijf kun nen uitoefenen, in den wèg staan. Bij het plegen, van oplichtingen bijv, is het voor de ambtenaren, die met het onderzoek be last zijn, uitermate moeilijk de strafbaar heid van den delinquent te bewijzen. Men weet te doen te hebben met een heer schap, dat door zijn praktijken tal van menschen ongelukkig heeft gemaakt, doch om dit te bewijzen, aan de hand van het Wetboek van Strafrecht, is geen sinecure, We herinneren ons uit den tijd, dat door de Haagsche politie een verwoede strijd werd gevoerd tegen de zwendelbanken, waarbij tot sluiting der ondernemingen en in beslagneming der administraties werd overgegaan, het heel wat voeten in de aarde heeft gehad om de heeren oplichters voor den rechter te brengen. Een handig advocaat zag altijd nog wei een gaatje, om zijn cliënt er door heen te laten glippen, zoodat deze buiten schot bleef, om later zijn praktijken onder an deren vorm en naam, op denzelfden voet voort te zetten. Men zal zich herinneren, dat in het begin van deze maand onzer zijds melding is gemaakt van het sluiten van eenige zwendelondernemingen in onze stad door de politie. De directeur, tegen wien in de pens herhaalde malen is ge waarschuwd. had met behulp van een aan tal satellieten kans gezien, niet minder dan een kwart millioen in de kassen van zijn ondernemingen te doen vloeien. De slachtoffers bestonden in hoofdzaak uit oude menschen, die een veilige belegging voor hun opgespaarde duitjes zochten. Een geraffineerd spelletje, gespeeld door lie den, die moreel tot de diepst gezonkenen behooren, had weer eens succes gehad. Ergerlijk is daarbij weer te moeten erva ren, dat de hoofdfiguur onder deze para sieten nog op denzelfden dag waarop van zijn praktijken in de dagbladen melding werd gemaakt op vrije voeten werd gesteld. Wij vernamen, dat zulks ge schiedde op last van den rechter-commis. saris, wien in dezen natuurlijk geen blaam treft, want de bestaande wetten lieten hem geen mogelijkheid, den verdachte in voorarrest te houden. Zoodoende heeft deze directeur volop gelegenheid om ma zen in de wet te zoeken, die hem weer vrijuit kunnen doen gaan. Had een der- geüjk heerschap, dat een gevaar betee- kent voor de volksgemeenschap, niet ach ter slot en grendel moeten worden gezet, in afwachting van zijn definitieve straf? Het boekje van het departement van Sociale Zaken over den verrichten ar beid in het tijdvak Mei 1940 tot en ipet December 1941 geeft eenige interessante cijfers over het aantal aanvragen van werkgevers en het daarop gevolgde aan tal plaatsingen in het tijdvak. De werkgevers deden 265.727 aanvragen, het aantal plaatsingen be droeg 292.685. waarvan 211.252 in Neder- I land of 72 pCt Deze cijfers houden een duidelijke weerlegging in van de vaak geuite bewering, dat de meeste werk zoekenden naar Duitschland gaan.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1