ROSTOF GEVALLEN No. 18240. '1942. Vrijdag 24 Juli. voeding De Ziekenzorg bonnen Doodvonnissen voltrokken Duitschland overwint en alle fronten nieuwe aan VERDUISTEREN WO Sociale 38 o DIEVEN KWAMEN TERUG van 9.46 a. nam. tol 5.48 u. v.m. Maan:*24 Juli onder 2.30 v.m*, Boter COMPLOT VAN 5 RIJWIELDIEVEN ONTMASKERD DE INBRAAK IN, HET KLEEDING- MAGAZIJN HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Weekrantsoenen 'EfK R A Wat het departement van Zaken verrichtte UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN W. B. Engelbrecht voorzitter Ned. Roode Kruis s ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Radiorede tot het Amerikaansche volk VERPLICHTING KOOLZAADBOUW Troepen van het Duitsche leger, de Waffen S.S. en Slowaaksche for maties zijn met voortreffelijken steun van de luchtmacht door de krachtig versterkte, diepe defensie- stellingen van Rostof over het ge heele front heen gebroken en heb ben na harde gevechten de als ver- keers- en havencentrum belangrijke stad stormenderhand genomen. De zuivering der stad van den vijand is nog aan den gang. Huil spreekt over den oorlog COURANT Amsterdamsche distributie- o PAWLOGRAO MELfTOl Kranig optreden van twee agenten gevangenisstraf ZIJ KOCHTEN EEN „ENKELE REIS” i □e 60 k.g. zware schildpad Kobus uit den Haagschen Dierentuin wordt gemani cuurd. Al kan het dier dan ook niet meer aan Productieslag 1942. Uitgestrekte ter- op komen als het op zijn rug' ligt, toch is dit een lastige behandeling. Schimmelpenningh Van 27 Juli tot en met 7 Augustus is bon 38 van de Boter- en Vetkaart aan- gewezen voor 125 gr. boter elk (totaal dus 250 gram per persoon). ge- aangewezen: MARIOEPOL eeftojANTsav i HAAGSCHE 0 Voor de komende week zijn de vol gende distributiebonnen voor de bruikel(jke hoeveelheden A en B Brood Beschuit A en B Vleesch A Rookartikelen heeren A Sigaretten dames Officieel wordt bekend gemaakt: De door het Duitsche Obergericht in het proces tegen Cornells Nicolaas de Vries, reinen te Rotterdam, bestemd vbor in dustrieterreinen, moeter eerst hun bij drage leveren in den Productieslag 1942. Het grastapijt wordt tot gras zoden gestoken, ten behoeve van den plantsoenendienst, waarna de grond verder wordt bewerkt. (Polygoon-Hof) Convooidienst in de Middellandsche Zee. Een convooi wordt begeleid naar een der Afrikaansche havens. Op den uitkijk naar vijandelijke onderzeebooten. (Luce-Orbis-Holland) Kalexandrowsk POLÏAWA BA6MOE0 LÓEGAN3K, KAMEW fjOESOTKA TASANRCtó^i— □at de speelkamer van de Nederland- sche Spoorwegen in het Centraal Station te Amsterdam zich in een •groote belangstelling mag verheugen, bewijst het feit, dat een jaar na de opening de 50.000e bezoeker genoteerd vterd n.l. Frits Tikink, die een,boek- werk ontving en een gratis reis*W klas door Nederland. Polygoon-Zeylemaker) Hedenochtend omstreeks .vier uur wer den twee agenten gewaarschuwd, dat er in een sigarenwinkel op den Stationsweg een poging tot inbraak gedaan zou zijn. Zij gingen eens kijken en vonden het ge val er inderdaad verdacht uitzien. Van dieven echter geen*spoor. Aangezien het mogelijk zou zijn, dat de dieven nog te rug zouden komen, maar op de vlucht zouden slaan als zij de twee agenten in uniform zagen, ontdeden de dienaren der wet zich van uniformjas, pet en schoenen en scharrelden zij een beetje bij de huizen rond, net of zij iets buiten te zetten hadden. Hun vindingrijkheid werd be loond, want na twintig minuten versche nen twee mannen met een breekijzer, die trachtten de deur open te maken. Zij werden gearresteerd en naar het bureau Rijswijkscheweg overgebracht. Het bleken te zijn de 22-jarige metaalbewerker D. K. en de 29-jarige los-werkman J. R. (4237) \Q> En kwamen per gestolen fiets terug Twee Haagsche jongelingen, die met weinig risico flink waj geld wilden ver dienen, spoorden herhaaldelijk van den Haag naar Hilversum. Ze kochten een „enkele reis”. wan( de terugtocht werd per fiets ondernomen, welke in het Gooi- sche Haagje gestolen werd. Het tweetal, een 20-jarige monteur en een 19-jarige ver- kooper, is thans echter tegen de lamp ge- loopen. Zij hebben een bekentenis afge legd en zijn opgesloten. De speurzin van rechercheur Van Doorn Gisteren is een complot van 5 jeugdige rijwieldieven ontmaskerd. In 8 weken tüds hebben zij ongeveer 25 rijwielen gestolen. Rechercheur van Doorn van de rijwielbri- gade had door eigen onderzoek reeds eenige weken geleden aanwijzingen ge kregen dat een 5-tal jongelieden gezamen lijk werkte teneinde fietsen van den open baren weg te stelen. Wekenlang heeft hij nauwkeurig hun gangen nagegaan. Gister ochtend volgde hij twee hunner. Bij het flatgebouw hoek ZeestraatJavastraat stond een transportrijwiel met 48 pakjes boter, een partijtje kaas en eenige flesschen melk. Een van de jongens ging op den --<je ander zich mees ter maakte van het rijwiel en er snel van door ging. Onmiddellijk zette rechercheur Van Doorn de achtervolging in en na eeni- gen tijd wist hij hem te arresteeren en over te geven aan een agent. Het bleek te zijn de 17-jarige slagersknecht J. v. D. Zelf ging hij op zoek naar dengeen, die op (den uitkijk stond. Het gelukte rechercheur Tan Doorn ook dezen jongeman te arres- teeren. Het was de 17-jarige instrument maker J. v. B. De drie andere leden van het complot konden later op den dag ge arresteerd worden. Het zfjri de 17-jarige los-werkman J. M_, de 18-jarige bankwer ker J. B. en de 16-jarige bakker J. W. Zij werden flink aan den tand gevoeld, waar na zij bekenden, dat zij de laatste 8 weken 25 rijwielen, voor het meerendeel trans- portrij wielen, met manden boeken, vleesch, kruidenierswaren en groente, gestolen hadden. Het was hun echter alleen om de rijwielen te doen. De lading hadden zij weggegooid. De fietsen werden verkocht voor ƒ20ƒ60. Van de opbrengst maakten zij natuurlijk goeden sier. De jongelui hebben geen blanco strafregister. Zij zijn eenige 'maanden geleden betrokken ge weest bij een geruchtmakende inbraak aan het Smidswater, waarbij een groote par tij boter ontvreemd werd. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) /1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p 10 ct, KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. t 0.38 Pers gevr f0.48 Adv. „Br bur. v. d. bl.” 10 c meer k’AAQT VAKI Over de ziekenfondsen is in vroegere jaren reeds veel te doen geweest. Een po ging om een verhooging van de bedrijfs- doelmatigheid te paren aan het wegnemen van oneffenheden en leemten werd in 1920 reeds neergelegd in een wetsont werp, dat evenwel niet tot wet werd ver heven. Door de totstandkoming van het Ziekenfondsenbesluit is thans een over heidstaak in vervulling gegaan en zijn de ziekenfondsen onder staatstoezicht ge bracht. Dit toezicht wordt in feite uitge oefend door den Directeur-Generaal van de Volksgezondheid, die in dit verband den titel voert van Commissaris en die ’n in ons Staatsbestel geheel nieuw fi guur verordenende bevoegdheid bezit, waardoor hij ingrijpende maatregelen kan doorvoeren. Tegelijk met de totstandkoming van het Ziekenfondsenbesluit is voorts, door het in werking doen treden van artikel 50 der Ziektewet, een andere oude kwestie opgelost, die eveneens reeds lang de ge moederen bezig hield Degenen, die inge volge deze wet verzekeringplichtig zijn, zien zich hierdoor de taak opgelegd, zich als lid van een ziekenfonds aan te mel den. Zulks was van meet af aan de be doeling geweest, doch het ontbreken van een Ziekenfondswet had tot dusver het van kracht worden van deze nuttige be paling verijdeld. Van de voordêelen der nieuwe regeling noemen wij slechts dat elke verplicht verzekerde thans recht heeft op volledige hulp van een specialist, zoowel op diens spreekuur als ten huize van den patiënt. Uiteraard wordt deze specialistische hulp alleen verleend voor zoover de behande lende huisarts dat noodig oordeelt. De verzekerden hebben voorts recht op ver loskundige hulp door een vroedvrouw, die, wanneer zij dit noodig oordeelt, den bijstand van den huisarts kan inroepen. Een uitgebreide tandheelkundige hulp is voorts verzekerd. Aan iederen verzekerde is volledige verpleging en behandeling in een ziekenhuis gedurende zes weken ge waarborgd. Zoo zijn er nog tal van an dere voordeelen, die wij niet alle kunnen vermelden, doch die in het boekje van het departement van Sociale Zaken zijn opgesomd. T.b.c.-bestrijding In voorbereiding is een plan tot Rönt- gen-d-oorlichting van het onder het depar tement van Sociale Zaken ressorteerend personeel, waarbij het in de bedoeling ligt dezen maatregel later tot het geheele overheidspersoneel uit te breiden. De over heid zal hiermede aan het particulier be drijfsleven een voorbeeld geven van nieu we practische werkzaamheid op het ge bied der tuberculosebestrijding. Weliswaar daalde de sterfte aan tuberculose hier te lande van ongeveer 20 per 10.000 in 1900 tot ongeveer 4 per 10,000 in 1939, doch niettemin sterven jaarlijks n°8 altijd 3500 menschen aan tuberculose. Bovendien heeft de ervaring geleerd, dat oorlogsomstandig heden een ongunstigen invloed plegen te hebben op de ontwikkeling van deze volks ziekte, zoodat er inderdaad alle reden is tot het betrachten van waakzaamheid en werkzaamheid. Intusschen brengt een doorlichting alleen nog geen uitkomst. Zij is een machtig hulpmiddel tot tijdige her kenning van ziektegevallen, die dan in het belang van den patiënt en zijn omgeving in behandeling kunnén worden genomen. Het vraagstuk heelt echter, behalve’ een hygiënisch^, ook een belangwekkende so ciale zijde, namelijk de voorziening in de kosten van levensonderhoud van de be trokkenen en van degenen, wier kostwin ner zij zijn, tijdens den duur van de be handeling. Een en ander kan belangrijke financieele consequenties met zich bren gen, die vooraf moeten worden bezien, wil men de patiënten daadwerkelijk kunnen helpen. Zoo is door het departement van So ciale Zaken een veelomvattende en zeer belangrijke arbeid verricht, die juist in dezen tijd van niet te schatten gewicht is. Wij hebben uit het ons ter beschikking ge stelde overzicht slechts enkele grepen kun nen doen, Den velen, die in deze materie belang ‘stellen, zij het iezen van het vol ledige overzicht ten zeerste aanbevolen. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Kol Bijbl." en „Letterk Bijbl." ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45.' Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. legers niet tijdig hadden ingegrepen, gij zult den Nederlandschen mannen, die aan het Oostfront strijden uw dankbaarheid voor hun moed en offerzin willen toonen. Gij kunt dit doen door ons in staat te stellen nog meer pakketten voor onze strijders te verzenden. Pakketten voor het Oostfront Daarvoor zorgt ons Verzor- gingsfonds daartoe in staat gesteld door de giften van duizenden Nederlanders, die, .evenals gij, landgenoot, weten wat onze mannen aan het Oostfront prestee- ren. Steunt dit fonds, stort geregeld I flinke bijdragen op girorekening 432100 t.n Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 1 ’s-Gravenhage. I De uitreiking van voedingskaarten 9e periode (9 Aug. t.m. 5 Sept.), bonkaarten voor aardappelen 9e periode, punten- kaarten voor serviesgoed, bonkaarten voor extra-zeep ten behoeve van kin deren en inlevering van schoenenformu lieren, welke plaats vindt in den Dieren tuin, geschiedt morgen als volgt 912 Franse t.m. einde F en Ga t.m. Goorse. In de voormalige gemeente L o o s d u i- nen (Alidastraat 5) zijn morgen van 9 tot 13 uur aan de beurtHeikamp t.m. van der Hoeven. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezatte Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 3 van zijn verordening 108/40 (4e verordening omtrent bijzondere bestuurs- rechtelijKe maatregelen) den gezant ter beschikking, commissaris van de provin cie Utrecht, W. B Engelbrecht, benoemd tot voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis 'liSLAW. Maan:*24 Juli onder 2.30 v.m*, op 6.22 n.m.; 25 Juli onder 3.19 v.m., op 7.27 n.m. 27 Juli V.M. Nachtdienst DOKTERS Tu^chen 5 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 Den Haag) No. 115995. De Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Cordell Hull, heeft in een radiorede tot het Amerikaansche volk gis teren o.a. gezegd, dat de Ver. Staten de zen oorlog slechts kunnen winnen, als men den vijand opzoekt en aanvalt. De Ver. Staten zullen den dapperen bondgenooten alle beschikbare hulp doen toekomen. Tij delijke tegenslagen mogen geen aanlei ding geven tot zwakheid en ontmoediging, want zij zijn voor alle ware soldaten en patriotten een teeken om des te harder toe te slaan. De Ver. Staten en hun bondgenooten zijn gedwongen tot den oorlóg, aldus Huil, daar zij het zeer eenvoudige, maar fun- damenteele feit negeerden, dat men ter handhaving van vrede, recht en vrijheid internationale verantwoordelijkheid op zich moet nemen. De in het Atlantic Charter neergelegde beloften vormen een stelsel, waardoor ieder volk, klein of groot, den waarborg krijgt in een duurzamen vrede de beste gelegenheid te vinden zijn wenschen met betrekking tot de vrijheid en de grootste mogelijkheden tot materieelen vooruit gang te verwezenlijken. Geen natie kan tot bevredigenden voor uitgang komen, als haar burgers worden beheerscht door voortdurende vrees voor inmenging van andere landen. Derhalve moet een internationale instelling in het leven worden geroepen, die in de toekomst zoo noodig met geweld den vrede on der de volken in stand houdt. De Ver. Staten zullen in internationale samenwer king een mechanisme vormen, dat den vrede waarborgt en de nationale bewape ning van ieder volk bepaalt. Een andere instelling, die de Ver. Staten moeten oprichten en steunen, is een in ternationaal gerechtshof. Tevens moet toezicht worden geoefend op de landen van het driemogendhedenverdrag, totdat zij een bewijs hebben geleverd van hun bereidwilligheid en bekwaamheid om met andere naties in vrede te leven. De duur van dit toezicht hangt volgens Huil af van de snelheid, waarmee de bevolking van Duitschland, Japan, Italië en hun aan hangers aan de Ver. Staten het overtui gende bewijs leveren, dat zij de mon strueuze philosophic van een superieur ras en van verovering door geweld hebben af gewezen en opgegeven en zich oprecht toeleggen op de fundamenteele beginselen van den vreedzamen vooruitgang. Zoodra de internationale vrede tot op zekere hoogte, gewaarborgd en de poli tieke stabiliteit hersteld is en tevens de economische kluisters zijn afgeworpen, staan ieder volk geweldige middelen be schikbaar om de behoeften van den voor uitgang te bevredigen ên aan alle bur gers den overgang naar een hoogeren levensstandaard mogelijk te maken De volken der wereld zullen dan in staat zijn te leven zooals de Ver. Staten zelf het begeeren en betere levensvoor waarden scheppen dan hun ooit te voren mogelijk is geweest. Wat de onmiddellijke toekomst betreft, is het de belangrijkste taak der Ver. Staten den oorlog definitief en zoo spoe dig mogelijk tot een zegevierend einde te brengen. In het vervolg van zijn rede, aldus het D.N.B., poogde Hull met een aantal on ware beweringen te bewijzen, dat de Asmogendheden de wereld willen ver overen en tot slavernij brengen. Dienten gevolge is de strijd, die wordt gevoerd, een strijd voor de vrijheid van onze haardsteden en ons bloote bestaan aldus de minister. Huil beweerde verder, dat de Ver. Staten strijden, omdat zij zijn aange vallen. Amerika is dus tot den oorlog ge dwongen. Naderhand verklaarde hij even wel, dat de Ver Staten uit eigen bewe ging de offers van den oorlog op zich hebben genomen om Groot-Brittannië en zijn bondgenooten te helpen. Te rechter tijd zijn de Ver. Staten overgegaan tot verdediging van hun land, alvorens het te laat was. Voorts betoogde Huil, dat Amerika, toen Japan in December 1941 zijn eersten aan val op de Ver. Staten (Pearl Harbour) deed, nog niet was voorbereid op succes vollen tegenstand. In verband met de nog altoos voortdure^ie nederlagen troostte Huil zijn toehoorders met de steeds toe nemende uitbreiding van leger, vloot en luchtmacht der Ver. Staten. Kinderen door ouders achtergelaten Donderdagavond te ongeveer elf uur heeft personeel van het politiebureau Overtoom te Amsterdam in de gang van dat bureau een jongetje, naar schatting ongeveer een jaar oud, gevonden, dat daar klaarblijkelijk te vondeling was ge legd. Het kleintje is voorloopig in het stadsbestedelingenhuis opgenomen. Vreemder was hetgeen met een kindje, een meisje van 14 a 16 maanden, te Schellingwoude geschiedde Daar vroegen een man en ëen vrouw beiden op de fiets aan een bewoner, of hij zoolang op het kindje, dat zij bij zich hadden, wilde passen. Het regende hard en zij moesten even een boodschap in den pol der doen. De bewoner voldeed aan dit verzoek, maar de man en de vrouw keer- ,den niet terug en hebben tot dusver ook niets van zich laten hooren. Het kindje blijft vooralsnog in Schellingwoude. Men verzoekt ons nog de aandacht op het volgende te vestigen Een ieder, die in 1942 meer dan 5 h.a. bouwland klaver en kunstweide inbe grepen op zand-, loess-dal. en veen gronden in gebruik heeft, is thans wette lijk verplicht, zonder dat hij daarvoor een persoonlijke aanzegging behoeft te ont vangen, straks 5 pCt. van zijn bouwland met winterkoolzaad of winterraapzaad te bebouwen. Voor de klei-, zavel- en roodoorngronden is het verplichte percen tage 8 pCt.; bedrijven met minder dan 1 h.a. bouwland op deze laatste gronden zijn vrij. Bij nalatigheid of mislukking moeten zomeroliezaderv worden verbouwd tot een oppervlakte, welke IJ x zoo groot is als met de genoemde percentages over eenkomt. Bovendien worden zij, die na latig zijn vervolgd en met zware boeten gestraft. De productiecommissaris, de Rijkslandbouwconsulent en de assistenten t geven op verzoek nadere inlichtingen -a. Augustus Theodorus van Batum, Abraham Pots en Petrus Albertus van Dieren gevelde dood vonnissen zijn door fusilleering voltrokken. De tegen Alexander Theodorus Thuring en Louis Kesseler gevelde doodvonnissen zjjn door den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied in den vorm van gratie gewijzigd in vijftien jaar tuchthuisstraf. Kinderhygiëne Nederland staat op het gebied van de kinderhygiëne aan de spits van alle cul tuurvolkeren. De zuigelingensterfte hier te lande daalde in 1939 tot nog geen 34 per duizend, een laagterecord, dat in heel de wereld slechts door Nieuw-Zeeland wordt overtroffen en in Europa nergens zijn wedergade vindt. Van de in dit verband getroffen maat regelen zij vooropgesteld een wijziging van de Ziektewet, welke de mogelijkheid schept om aan echtgenooten van hen, die krachtens deze wet verzekerd zijn, bij be valling een uitkeering van 55 te doen verstrekken. Weliswaar worden de directe kosten der bevalling door het ziekenfonds gedragen, doch gezins vermeerdering brengt nu eenmaal altijd bijzondere uitga, ven mede en. wanneer het hiervoor benoo- digde geld niet aanwezig is, raken de be langen van moeder en kind maar al te licht in het gedrang. Hier nu deed zich nog een leemte voor, waarin door ovengenoem de uitkeering op doeltreffende wijze is voorzien. Met het oog op de bijzondere tijdsom standigheden wordt bovendien nog aan de vrouw, gedurende drie maanden vóór en na de bevalling, extra-voeding ver strekt, terwijl in den winter van 1941 de strijd is aangebonden tegen de terecht zoo I gevreesde rachitis door het kosteloos ver- krijgbaar stellen van tabletten vitamine D ten behoeve van aanstaande moeders, zuigelingen en kleuters. In het kader van deze voorzieningen moet stellig ook gewag worden gemaakt van de uitbreiding van het aantal school artsen door het districtsgewijze instellen van schoolartsendiensten. Een goed geor ganiseerd geneeskundig schooltoezicht is uiteraard, nu meer dan ooit, noodzakejijk voor het tijdig onderkennen van ziekte gevallen en het voorkomen van ernstiger gevolgen. Men zal zich deze geruchtmakende zaak, waarbij een zeer groot aantal personen betrokken was, nog wel herinneren. Door een inbraak in het Amsterdamsche dis- tributie-kantoor in den nacht van 13 op 14 Juni 1941, werden enorme hoeveelheden distributie-bescheiden buit gemaakt. Ge lukkig kon op een deel der gestolen bon nen bij den zwarten handel de hand wor den gelegd, anders ware het zeker niet denkbeeldig geweest, dat onze voedsel- valj ue voorziening in gevaar zou zijn gbr^cht. 'uitkijk staan, terwijl Op 8 Mei j.l. deed het Duitsche Ober- gericht uitspraak tegen 23 van de 143 ver dachten. Zes hunner werden ter dood ver oordeeld, de overigen werden voor korten of langen tijd tot tuchthuisstraffen ver oordeeld. uitgezonderd de Haagsche ad- vofcaat, mr. M. H. Huygens, die tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld werd. De Rijkscommissaris heeft thans twee der ter dood veroordeelden, den 46-jarigen boekhouder bij het Gem. Distributiekan toor A. Thuring te Amsterdam en den 42. jarigenëbankwerker L. Kesseler, eveneens uit Amsterdam, begenadigd en hun vonnis gewijzigd in 15 jaar tuchthuisstraf. Uit deze begenadiging mag geen verkeerde gevolgtrekking Worden gemaakt, daar in de toekomst voor dergelijke misdrijven nog veel strenger straffen zullen worden opgelegd. In Duitschland worden misdrij ven tegen de voedselvoorziening buiten gewoon zwaar gestraft, daar elke hoeveel heid voedsel, hoe gering ook, welke in den zwarten handel wordt gebracht, een dief stal is aan het volk en het algemeen be lang schaadt. Pakketten voor het Oostfront Landgenoot, gij die weet welke misdaden het bolsjewisme op zijn geweten heeft, gij, «He begrijpt welk lot ook ons land en volk ondergaan had, indien de Duitsche Na de inneming van Sebastopol. Een foto genomen tijdens een rondgang dgor de pers. Lenin verdween in de diepte. Op het plein voor het haven kantoor is bijna geen huis heel gebleven. (Atlantic-Uolland-Leuenberger) Tweehonderd^costuums ontvreemd Gisteren hebben wij vermeld, dat een inbraak was gepleegd in een kleeding- magazijn in de Fahrenheitstraat. Zoover gistermiddag kon worden nagegaan werd o.m. een honderdtal costuums gemist. Naar thans echter kan worden medege deeld, beloopt het getal der gestolen costuums de 200. Doelmatige voeding. In het boekje wordt nog de aandacht gevraagd voor een doelmatige voeding» De voorlichting op dit gebied geschiedt door den Voedingsraad, die een commis sie is uit den Gezondheidsraad. Door deze voorlichting zijn reeds uitstekende resultaten bereikt. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd or ganiseerde in het afgeloopen jaar in 11 groote plaatsen tentoonstellingen, die 145000 bezoekers trokken, terwijl de klei nere tentoonstellingen van de Commissie inzake de Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding in 50 plaatsen werden ge houden. met een bezoekcijfer van 63222 personen. De in verschillende plaatsen des lands georganiseerde kookcursussen werden in 1941 door rond 40.000 vrouwen bezocht. JSJctóÓCJEr O 50 100 ^~^\KO€PJANSK STAROB^CLSK BJ^ebwCDSX „(.ONGANS KOJ Teletoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 u,ro No- ,2bUU Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; FH.: RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjei. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh, H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. O. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 CHARKOF^ WalM S^KONSnwU (NOGRl Na de inneming der belangrijke industriestad WoronesJ aan den Don. Zooals bijn^ overal, werd de tegenstand der bolsjewisten ook bij de in neming van' Woronesj gebroken. Stukgeschoten tanks in de straten getw'* van de hevige gevechten, welke Tie inneming vooraf gingen. Atlantic-Holland-P.K Grerr Admiraal Rader dankt den bevelhebber der duikbooten De opperbevelhebber van de marine, groot-admiraal Rader, heeft als waardee- ring voor de sedert een half jaar in de Amerikaansche wateren behaalde duik- bootsuccessen het volgende telegram ge zonden aan den bevelhebber der duik booten, admiraal Dönitz: „Sedert een half jaar bevinden zich onze duikbooten voor de Amerikaansche kust in taaien, suc cesvollen strijd met de vijandelijke ravi- tailleerihgsscheepvaart. In. dien tijd zijn aan alle oorlogstooneelen in totaal 616 schepen van 4ezamen 3.843.200 brt. tot zinken gebracht, waarvan alleen in de Amerikaansche wateren 467 schepen van tezamen 2.917.600 brt. Met trotsche vreugde over de bereikte successen geef ik u, den commandant en den dapperen bemanningen voor haar onvermoeibaren arbeid en geleverde prestaties mijn dank en bijzondere waardeering te kennen”.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1