VERVOER VAN AARDAPPELEN Rostof De inneming van DOOR VOLKSTUINDERS Nö. 18241 1942. VERDUISTEREN Zaterdag 25 Juli. Aardappelrantsoen verhoogd tot 3 kilo V i HHr 4 BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Zonder registratie geen vervoerbewijs 00° ■ROSTOF1 (4250) Nederlandsche Kultuurkamer De duikbootoorlog Ondersteuning armlastigen Spanje Maximumrantsoenen gas en electriciteit ST> Het Dnitsche Rijk en het Joodsche probleem Burgemeestersbenoemingen Vreemde vliegtuigen boven Zweden Bon 38 A aangewezen Oproep van radio-Moskou engelsch vliegtuig boven VICHY. Sleutelpositie door de Sovjets verloren De beteekenis van Rostof Nieuwe regeling der auteursrechten Vliegtuigen boven Sofia Verkoop en aflevering van generatorblokjes De oorlog ter zee Interview met admiraal Fricke Oefeningen in tegenwoordig heid van den Bevelhebber der Weermacht Saner over de positie van V Avn Slachtoffers van Engelsche luchtaanvallen Heden: v. 9.44 a. nam. tot 5.49 o. S v.m. Morgen: o. 9.43 a. nam. tot 5.50 a. v.m. Hwga HAAGSCHE WOROSJILOFGI (amensk Potemxinskaja Sa/ tot de Simownikl BATAISK TOO Kagalrük 'Proletarskaja JEISK 'Salsk I i van voormalige Buma (Foto-Holland) thans eenige I Een gedeelte van den drooggelegden Noord-Oostpolder is dit jaar in cultuur gebracht. De eerste hooi-oogst. (Polygoon-v. Bitsen), bij een wenden Lichaja'' 'IKrasny- i,5JACH Kalatsji weg z g. vOstrow- ^Jjanskaja ING RAD® I t^rosof Gorlowka Komintema HQ^PMakejefka ^^tyilterowo oeganskaja Zymljanskaji ^^Konstantinowkaja •TSJERKASK^—- n Jl f4 Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeester be noemd den handelsvertegenwoordiger J. J. Pesman te Appingedam tot burgemees ter van Leens, den gem^ente-ambtenaar J. J. C. A. Karres te Voorburg tot bur gemeester van Adorp, den fabrieksdirec teur J. H. Buitenhuis te Amsterdam tot burgemeester van Schagen, den gemeente ambtenaar H. Schmitz te Velsen tot bur gemeester van Landsmeer, ir. S. D. J. Westendorff te 's-Gravenhage tot burge meester van Nieuwer-Amstel en den ge meente -ambtenaar L. K. H. Theunissen te ’s-Gravenhage tot burgemeester van Ze venhuizen. HET CONVOOI IN DE NOORDELIJKE IJSZEE. De Amerikaansche officier ter koop vaardij Vernon Frank die bij den onder gang van het Engelsch-Amerikaansche convooi in de Noordelijke Ijszee door Duitsche reddingsvliegtuigen is gered, heeft verklaard, dat kostbare materialen verloren zijn gegaan. De schepen hadden o.m. meel, vleesch in blik, tin, aluminium, stalen platen en ontplofbare stoffen aan boord, evenals pantserwagens van het modernste type, vracht- en personen auto’s, machinepistolen geweren en wa- pes en munitie van allerlei aard. Bijzon der waardevol waren eenige duizenden vaten zware olie. Reeds begin Maart was te Philadelphia met het laden begonnen. Eind Maart was het convooi naar Ijsland vertrokken. Onder zware koppen publiceeren de Zweedsche bladen het bericht, dat twee vreemde vliegtuigen, blijkbaar Engelsch of bolsjewistisch, in den nacht van 23 op 24 Juli bommen hebben laten vallen boven Oeland bij Borgholm. Het Zweedsche persbureau meldt, dat door de geweldige ontploffingen der bri santbommen alle huizen te Borgholm trilden. De bommen hebben evenwel geen schade aangericht, doch zijn in een bosch terecht gekomen. Göteborgs Morgenpóst” vermoedt, dat de sovjet-duikbootaanvallen en de bom aanval op Oeland weloverwogen provo caties zijn om, met het oog op de cata strofale ontwikkeling van den strijd in het Zuiden van de Sovjet Unie, zoo spoe dig mogelijk in Europa en wel het liefst in Scandinavië, met alle geweld een twee de front te doen ontstaan. Voor de week van 26 Juli tot en met 1 Augustus a.s. is het aardappelrantsoen vastgesteld op 3 k.g. In genoemd tijdvak zal elke der met 38 A genummerde bonnen van de Aardappelkaart recht geven op het koopen van 1% k.g. aard appelen. Voorts geeft gedurende dit tijdvak de met „een rantsoen aardappe len” gemerkte bonnen recht op het koopen van 3 k.g. aardappelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat heden geen aardappelen op bon 38A mogen worden gekocht of verkocht. De Moskousche zender heeft zich, naar het D.N.B. uit Stockholm meldt, met een hartstochtelijken oproep gericht tot de bevolking der Sovjet-Unie en verklaard, dat de Sovjet-Unie in gevaar verkeert. De Duitschers dringen steeds dieper het land binnen. De burgers der Sovjet-Unie worden opgeroepen met hun lichaam een bolwerk tegen de Duitschers te vormen. COURANT Verbetering daar waar werkloozensteun is verhoogd Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld De ondersteuning van armlastigen be hoort zooveel mogelijk individueel te zijn en er op gericht den arme uit zijn armlas tigheid op te heffen. Is dit laatste niet be reikbaar, dan is uitsluitend het noodzake lijke levensonderhoud richtsnoer voor de ondersteuning. Voor bepaling hiervan zijn vanzelfsprekend algemeene richtlijnen noodig, waarvan elk afzonderlijk geval kan worden getoetst. Deze algemeene richtlijnen worden, vooral gedurende de laatste jaten, veelal ■gevonden door verband te leggen met de ondersteuningsnormen voor werkloozen, in dien zin, dat bijv, een armlastige 0.50 per week minder ontvangt dan een werk- looze, dan wel een ander gering verschil, al naar de plaatselijke omstandigheden dit wenschelijk maken; ook bedragen gelijk aan den norm, voor werkloozen geldend, komen voor. De billijkheid brengt mede, dat in gemeenten waar dit verband wordt gelegd, een verbetering in de steunrege ling voor de werkloozen tevens een ver betering in de ondersteuning van armlas tigen ten gevolge heeft. Een aanpassing in dien zin is door het departement van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen aanbevolen. D\t beteekent dus niet, dat, met terzijdestel ling van thans vigeerende regelingen, een armlastige thans minimaal zal moeten ont vangen, hetgeen een werklooze ontvangt, hetgeen trouwens met het individueele karakter der armenzorg in strijd zou zijn doch slechts, dat het bestaande verband met de normen der werkloozen niet ten nadeele der armlastigen zal worden ver broken. Voorts is gewezen op de wenschelijkheid de armlastigen zooveel mogelijk te doen deelen in bijzondere verstrekkingen aan werkloozen toegekend. s/ltsjewan EERST VAN KRACHT VOOR DE VOLGENDE PERIODE Het onlangs opgenomen bericht betref fende de instelling van maximum-rantsoe. nen voor gas en electriciteit blijkt aanlei ding te hebben gegeven tot noodelooze on. gerustheid bij het publiek. Er wordt derhalve op gewezen, dat deze maatregel niet beoogt den verbruiker van een normale hoeveelheid gas of electrici teit een verdergaande beperking op te leg. gen dan de bestaande van 75 pCt. van zijn verbruik in 1939/ ’40. De bedoeling is dan ook uitsluitend te voorkomen, dat zij, die gedurende 1939/’4O een volgens de tegen woordige normen abnormaal hoog ver bruik hadden, ook thans nog zeer royaal met gas of electriciteit kunnen omsprin gen. Het is derhalve mogelijk. dat het maximum, hoewel zeer ruim gesteld, voor zulke verbruikers lager ligt dan 75 pCt. van 1939/’40. Verbruikers, die voor een maximum- rantsoen in aanmerking komen, zullen van het betrokken gas- of electriciteits- bedrijf bericht ontvangen; maximum-rant, soenen worden eerst van kracht met in gang van de eerstvolgende periode van ongeveer 60 dagen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat bij het vaststellen van de maximum-rant- soenen voor gezinnen tot vier (inwonende) personen reeds rekening zal zijn gehouden met de aanwezigheid van radiotoestel en electrisch strijkijzer. Verbruikers, wier gezin bestaat uit 5 of meer (inwonende) personen en voor wie een maximum-rantsoen is vastgesteld, kunnen, indien zij electrisch strijken, bij het electriciteitsbedrijf een toeslag aan vragen. Deze toeslag zal bedragen 8 kwh per periode van circa 60 dagen voor elk gezinslid boven het aantal van vier, in geen geval zal een maximum-rantsoen ech. ter hooger zijn dan 75 pCt. van het ver bruik in 1939/’40. De „N.R.C." correspondent te Berlijn meldde het volgende De Duitsche pers men van ook heeft In den afgeloopen nacht is te Vichy voor de eerste maal de luchtafweer in werking getreden, toen een Engelsch vliegtuig op geringe hoogte over de stad vloog Het werd terstond door de lichte en zware batterijen luchtdoelgeschut rondom Vichy onder fel kruisvuur ge nomen en nam de wijk. Kaart ean Pelt In aanvulling op het Weermachtbericht verneemt het D.N.B. De inneming van de stad Rostof, door Duitsche en Slowaaksche troepen, waar van gisteren melding is gemaakt, moet worden beschouwd als een der voorloo- pige voornaamste gebeurtenissen van het groote Duitsche offensief aan het front in de Sovjet-Unie. Als resultaat van den val van Rostof kan worden gecon stateerd, dat thans ook het gebied van den mond van den Don in Duitsche han den is gekomen en dat daarmede de Duitsche Zuidelijke vleugel uitgangs stellingen heeft gekregen voor nieuwe groote operatiemogelijkhèden. Tevens hebben de bolsjewieken met Rostof een zeer belangrijke handels- en industrie plaats definitief verloren, voor de her overing waarvan zij, zooals bekend, in den afgeloopen winter buitengewoon sterke strijdkrachten in den strijd hadden geworpen. De Berlijnsche bladen publiceeren met opschriften over de geheele pagina het bericht van de verovering van Rostof en voorzien het van commentaar. De „Berliner Börsenztg.” ziet in de verovering van Rostof een nieuwe gevoe lige verzwakking van de industrieele ca paciteit van de Sovjet-Unie en acht daar mede een belangrijke operatie afgeslo ten, welke begonnen is in het gebied ten Oosten van Charkof en Koersk. De „Deutsche Allg. Ztg.” wijst er op, dat ook de sterke verdedigingsstellingen die de bolsjewieken de laatste maanden daar hadden aangelegd, den aanvals- storm van Duitschers en bondgenooten niet konden remmen. De „Berl. Lokalanzeiger” verklaart, dat niet het bezit van de in meerdere of mindere mate vernielde stad van belang is, doch het bezit van het gebied, waar zich als in een brandglas zoo vele be slissende draden der militaire, politieke en economische macht van de Sovjet- Unie vereenigen. DE ARBEIDSDIENST VOOR MEISJES De Staatscourant van gisteren bevat een besluit van den waarn. secr.-gen. van Al gemeene Zaken, betreffende de rangen en graden in den Arbeidsdienst voor meisjes, De rangen voor het hooger kader' zijn: hoofdleidster, stafleidster en arbeidsleid- ster; die voor het middenkader hopvrouw en adspirant-hopvrouw, terwijl het lager kader wordt gevormd door hoofdkernleid- sters. In den stand van het personeel, dat geen rang bekleedt, worden onderscheiden de graden van kernlefdster en arbeidsmeis- jes. Voorts is een besluit opgenomen hou dende een voorloopige regeling van de be zoldiging van hooger en midden kader, welk besluit terugwerkende kracht heeft tot 1 Januari 1942, met welken datum geacht wordt te zijn ingetrokken de be schikking van 9 Juni 1941 houdende een voorloopige regeling van de bezoldiging van leidsters en assistenten. STALII TANANfOG^ Rostof telt 520.000 inwoners, voor het meerendeel industrie-arbeiders. In den Tsarentijd bedroeg het aantal inwoners 200.000. Doordat de stad, in weerwil van de groote bevolkingstoeneming niet uit gebreid werd, biedt zjj den aanblik van een smerige, van menschen wemelende nederzetting, waarin houten gebouwen een overheerschende rol spelen. De opeenhooping van menschen is een gevolg, van de geweldige industrialisatie en de beteekenis van de stad als ver keersknooppunt en overlaadstation. Er zijn fabrieken voor landbouwgereed schappen met 27.000 arbeiders, een tabaksfabriek met 5000 werklieden, loco- motiefwerkplaatsen, automontagefabrie- ken, munitie- en geschutfabrieken en tal rijke andere bedrijven, die voor de oor logseconomie van belang zijn. Ook zijn er fabrieken voor levensmiddelen. Met Rostof heeft de Sovjet-Unie de brug tusschAi Kaukasus en Donetzbekken verloren. Zij hebben de sleutelpositie ver loren, waarover de grondstoffen van den Kaukasus naar de industriecentra van Oekraine en Centraal-Rusland gebracht werden. Tot voor kort heerschte op het terrein der auteursrechten een ongewenschte_ ver deeldheid, doordat h< auteürsrechtencontracten afsloot, zoowel met een aantal landelijke en provinciale organisaties van muziekvereenigingen als met dilettantsorkesten afzonderlijk. Daarenboven is gebleken, dat verschei dene harmonie- en fanfaregezelschappen aan de controle van het voormalige BUma ontsnapten en in het geheel geen auteurs rechten betaalden, hetgeen ten nadeele was van de componisten. De Nederland sche Kultuurkamer heeft ook aan het auteursrechtenvraagstuk haar aandacht geschonken en in overleg met de vak groep volksmuziek van het muziekgilde en het Nederlapdsch auteursrechtenbu reau is een collectief contract ontworpen, dat afgesloten is met den Nederland schen bond van dilettanten-orkesten, geldende voor 3J jaar en ingaande 1 Juli 1942. Hierdoor zijn de auteursrechten-verplich- tingen van alle dilettanten-orkesten uni form geregeld en wel op een basis van 2 procent van het jaarlijksch budget der vereenigingen. met een minimum van 6 per jaar. Daarvoor kunnen de muziek- vereenigingen zooveel uitvoeringen per jaar geven als zij wenschen. Slechts die nen zij de uit te voeren programma’s tij dig aan het N.A.B. in te zenden. Ma ken zij muziek in opdracht van derden (bij sportuitvoeringen of bij medewerking aan door anderen georganiseerde feesten), dan moeten de auteursrechten rechtstreeks met het N.A.B. worden geregeld door de organisatoren. Met het nieuwe collectieve contract voor de auteursrechten is een voor de volks muziek belangrijk probleem radicaal op gelost in het voordeel der muziekvereeni- gingen en in dat der auteurs. Een practisch resultaat van den arbeid van de Nederlandsche Kultuurkamer, die in de kringen der betrokkenen, naar reeds is gebleken, zeer wordt gewaar deerd. In den afgeloopen nacht is te Sofia luchtalarm gegeven. Eenige onbekend ge bleven vliegtuigen cirkelden op groote hoogte bovèn de stad, doch wierpen geen bommen. De Boelgaarsche hoofdstad is niet verduisterd, doch toen het alarm signaal weerklonk werd de electrische stroom onmiddellijk uitgeschakeld. In de Staatscourant van 24 Juli is op genomen de generatorblokjesbeschikking 1942 no. 1, die de officieele bekrachti ging vormt van de door den directeurs van het Rijksbureau voor hout per 15 Juni 1942 getroffen voorloopige maatregelen, die in het kort hierop neerkwamen, dat het verkoopen en afleveren van gene ratorblokjes aan verbruikers verboden is, tenzij tegen afgifte van bonnen van vast gesteld model en tot geen grootere hoe veelheid dan op de bonnen vermeld. Alle verbruikers van generatorblokjes, met uitzondering van degenen, die een ver gunning bezitten om de door hen voor eigen verbruik benoodigde blokjes te ver vaardigen of te doen vervaardigen, dienen zich ter verkrijging van de vereischte bescheiden tot het koopen en in ontvangst nemen van generatorblokjes te wenden tot den Rijksinspecteur van het verkeer, in wiens rayon zij woonachtig of geves tigd zijn. Voor nadere inlichtingen kan men zich steeds wenden tot het Rijksbu reau voor hout te Amsterdam. - In het tijdschrift „Wille und Macht” geeft de Spaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Serrano Suner. een uit eenzetting van de positie van Spanje in dezen oorlog Hij somt de redenen op, waarom Spanje, al voert het geen oorlog, ondubbelzinnig aan de zijde van de mo gendheden der nieuwe orde staat. Deze oorlog kent geen werkelooze toeschou wers. Er is geen volk van historische persoonlijkheid, dat onverschillig kan zijn voor den afloop. Deze oorlog kan niet worden beschouwd ais de oorlog van Duitschland. Men heeft in Europa den in druk, dat alle volken wakker geschud zijn om deel te nemen aan een groote reorganisatie. Deze oorlog luidt een nieuw tijdperk in een reorganisatie van cultuur, economisch leven en politiek, een veran dering der machtspositie Indien de oorlog van thans eenige jaren later zou zijn uitgebroken, zou men gemakkelijk kunnen voorspellen, welke houding het bevrijde Spanje zou hebben aangenomen. Ideologisch maakt Spanje deel uit van het bloc der nationale revo- lutionnalre bewegingen. Historisch be hoort het tot de volken,, die hun recht 1 eischen tegenover onrecht en berooving. Het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland maakt bekend: De Bevelhebber der Weermacht in Ne derland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, heeft in gezelschap van den chef van zijn generalen staf, generaal-ma joor Drum, dezer dagen nieuwe verdedi- gings-installaties van het leger aan de Nederlandsche kust en zware artillerie der marine geïnspecteerd. Hij nam deel aan oefeningen der troepen in het achterland en woonde een oefening in de bestrijding van valschermtroepen bij,' onder leiding van den commandeerenden generaal en bevelhebber in de Luftgau Holland, ge neraal vlieger Siburg. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per-3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl." en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bii postkant 'tegen de geld goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Red, ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ^t. KI. Adv (in halve opl.) 0.57, Dienstaanb. ƒ0.38 Pers, gevr, ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl,” 10 c meer De „Deutsche Allgemeine Ztg.” publi ceert een interview, dat de hoofdredac teur van het blad, dr. Silex, heeft gehad met den chef van den staf der zeeoorlog- voering, admiraal Fricke, eft waarin de stand en de beteekenis van den duikboot oorlog worden geschilderd. Op de vraag, hoe de steile stijging van de curve der tot zinken gebrachte schepen bij den duikbootoorlog sedert 24 Januari 1942 te verklaren is, antwoordde Fricke, dat de dbornaamste reden voor de sterke stijging van de successen vooral gelegen is'in het van maand tot maand toene mende aantal duikbootén, tezamen met een zorgvuldig afgewogen gebruik der krachten. Daarbij komt, dat het voor naamste operatiegebied, de Amerikaan sche wateren, een bijzonder rijk jachtge bied voor duikbootén vormt. Op de verdere vraag, of de door Roo sevelt geprovoceerde incidenten voor de Duitsche duikbootén indertijd het vuur- veld vrij gemaakt hadden, antwoordde admiraal Fricke: „Neen, want de Duitsche oorlogvoering heeft de beperkingen .ook nog gehandhaafd, toen Amerikaansche oorlogsschepen reeds ingrepen tusschen Duitsche duikbootén en Britsche schepen. Eerst met het begin van de door Roose velt geprovoceerde uitbreiding van den oorlog tot de Ver. Staten en Japan heeft Duitschland de beperkingen voor den duikbootoorlog opgeheven.” Op andere vragen wees admiraal Fricke er op, dat, om de in de vijandelijke scheepvaart geslagen bressen op te vullen voortdurend schepen moeten worden ge nomen uit de vaart op Engeland. Derhalve gebruikt men de duikbootén volgens twee gezichtshoeken. Op den voorgrond staat de strijd tegen de vijandelijke koopvaar- dijtonnage, daarnaast gebruikt men de duikbootén, waar haar aanwezigheid en succes om operatieve redenen volgens den oorlogstoestand van het moment noodzakelijk lijkt. De toenemende stijging van de duikbootaantallen maakt het mo gelijk in de verre wateren van de Barentszee tot de Caraibische Zee en in het Oosten van de Middellandsche Zee beide taken tegelijkertijd met succes ten uitvoer te leggen. Omtrent de beteekenis van den duik bootoorlog voor de algemeene oorlogs situatie zeide admiraal Fricke, dat de Duitsche duikbootén in haar strijd van 3 jaar de vijandelijke ravitailleering zwaar benadeeld hebben. De duikbootoorlog zet den „Slag in de fabrieken", de laatste hoop van Roosevelt en Churchill, schaakmat. „Ondanks toenemenden afweer echter, besloot admiraal Fricke, zijn onz« cijfers van tot zinken gebrachte schepen gestegen. Wanneer onze tegenstanders meer koop vaarders bouwen, bouwen wij nog meer duikbootén. Wij zullen daarmede voort durend meer schepen in den grond boren dan onze tegenstanders vermogen te bouwen. Ik ben er van overtuigd, dat wij stap voor stap het doel der verlamming van het geheele vijandelijke oorlogs- apparaat dichter naderen en daarmede de zegevierende beslissing van den oorlog *n het algemeen,** meer heb- middelbare van den pct. van bloed Generaal thans nietHij is juist bezig aan het organiseeren van onze eerst volgende nederlaag aardappelen door zonder vervoerbewijs is Telefoon 116300 (zeven lijnen} BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Sohev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel, 1194611 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263: Boekh. J. B. v. Beters Ir-, Thereslastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 50 Hóófd spoor wegen Uit de vluchten der Britten blijkt steeds een zekere stelselloosheid, als zij boven Nederlandsen gebied komen. Als zij eens, zooals enkele dagen geleden, in het wol kendek naderbijsluipen en op zee vis- 1 schersbooten onder vuur nemen, dan mogen zij dat gerust op het credit van het tweede front boeken. Meer dan lichtzinnig is het evenwel, als zij zich laten verleiden geen militaire doe len aan te vallen, maar in plaats daarvar hun aanvallen met bommen of schietwa pens te richten op burgers en hun vre- dige erf. Dat heeft de laatste dagen al* i leen al 6 dooden geëischt en verscheiden zwaar- en lichtgekwetsten. Maan: 25 Juli onder 3.19 v.m., op 7.27 n.m.; 26 Juli onder 4.16 v.m., op 8.29 n.m.; 27 Juli onder 5.25 v.m., op 9.19 n.m. V.M. Nachtdienst DOKTERSTusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten noM9 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst S Den Haag) No. 115995. Geen kwestie van inlevering voor ingeschrevenen De volkstuinders zijn op grond van de „Bodemproductiebeschikking 1942 volks tuinen” verplicht hun volkstuin te laten inschrijven bij de landbouw crisis orga nisatie in de provincie, waarin de tuin ligt. Velen hebben aan deze verplichting echter nog niet voldaan onder meer uit vrees, dat zij eerlang de in hun tuin ge teelde producten zouden moeten inleveren. Van officieele zijde hebben wij thans de verzekering ontvangen, dat deze vrees te eenenmale ongegrond is. De registratie heeft Uitsluitend ten doel statistische ge gevens omtrent het volkstuinwezen in ons land te verzamelen en tevens om den grondslag te leggen voor de noodzakelijke ordening van het gebruik van cultuur gronden door volkstuinders. Van inlevering der producten is geen sprake. De groenten, peulvruchten en het fruit, geteeld in den volkstuin, behoeven niet te worden ingeleverd. Ten aanzien van de aardappelen is in de kringen van volkstuinders destijds bekend gemaakt, dat men voor de met aardappelen be- teelde oppervlakte boven 200 vierkanten meter een zeker aantal aardappeldistri- butiebonnen zou moeten afstaan. Dit voornemen heeft inderdaad bestaan, doch ook hiervan is afgezien. De volkstuinder behoeft derhalve de in zijn tuin geteelde aardappelen niets in te leveren en evenmin bonnen af te staan, tenzij de L.C.O. beslist, dat de met aardappelen beteelde oppervlakte veel grooter is dan voor een redelijken wintervoorraad van het gezin noodzake lijk is. Nu deze, voor den volkstuinhouder wel zeer gunstige, beslissing is gevallen, zal de registratie zeer vlot kunnen verloopen, te meer, waar zonder registratie het ver voer, zooals verder is omschreven, ver boden zal zijn. De aanmelding door middel van een formulier, dat bij den plaatselijken bu- reauhouder van de L.C.O. verkrijgbaar is, is thans nog mogelijk. Het ligt echter in de bedoeling, deze gelegenheid tot aanmelding binnenkort te sluiten Volkstuinders, die zich nog niet bij de L.C.O. hebben aangemeld, zullen verstandig handelen door deze verplich ting alsnog ten spoedigste na te komen, want aan hen, die niet aan den registra tieplicht hebben voldaan, zullen met in gang van 3 Augustus geen vervoerbewij- zen meer worden verstrekt. Het gevolg hiervan zou zijn, dat zij de op hun tuin geteelde aardappelen niet zullen mogen behouden, doch dat deze door de P.I.C.A. zullen worden gevorderd. De volkstuinders dienen er verder reke ning mede te houden, dat zij voor het vervoeren van de door hen geteelde aardappelen in het bezit moeten zijn van een door den plaatselijken bureauhouder afgegeven vervoerbewijs. Dit vervoerbewijs zal slechts worden verstrekt aan hen, die in het bezit zijn van een bewijs van inschrijving bij de L.C.O. Het vervoeren van volkstuinders JAPANSCHE MIJNENLEGGER VER NIETIGDE TWEE DUIKBOOTÉN Naar Japansche marinecorresponden- ten melden, is een Japansche mijnen legger teruggekeerd, die in de Straat van, Malakka binnen 4 uur tijds 2 vijandelijke duikbootén met dieptebommen tot zinken had gebracht. Beide duikbootén, die slechts 3 kilometer van elkander ver wijderd waren werden met luisterappa- j-aten waargenomen en na elkander ver nield. Dikke zwarte olievlekken getuig den van het succes van de aanvallen. TWEE KEER IN DENZELFDEN WINKEL INGEBROKEN. Wij hebben gisteren gemeld, dat in een sigarenwinkel aan den Stationsweg een poging tot inbraak is gedaan, welke ech ter is mislukt door de waakzaamheid van twee agenten. De dieven konden gegrepen worden. Deze winkel schijnt in de be langstelling van de heeren inbrekers te staan, want vannacht is wéér een poging gedaan. Door inklimming aan de. ach terzijde verschaften twee dieven zich toe gang tot den winkel, hetgeen opgemerkt werd door twee agenten. De dieven maakten eenig gestommel, waardoor de bovenbuurman argwaan kreeg en eens ging kijken, met het gevolg, dat de in brekers de vlucht namen. Lang duurde i hun vrijheid echter niet, want zij werden ingerekend door de twee agenten. Het zijn de 22-jarige los werkman A- de B. en de 28-jarige los werkman F. K. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. DERTIGDUIZEND SIGARETTEN GESTOLEN. Uit een sigarenwinkel aan het Piet Heinplein zijn hedennacht 30.000 sigaret- ten gestolen,.De dieven hadden zich toe-i I gang verschaft door middel van inklim- I ming. De Centrale Opsporingsdienst heeft I dc zaak in onderzoek. dus verboden, tenzij het vervoer plaats heeft binnen het consumptiegebied (dat is practisch het bebouwde gedeelte van de steden) en de hoeveelheid niet meer dan 7 k.g. bedraagt. Op welke wijze komt nu een volks tuinder in het bezit van bet vervoer bewijs? Hiertoe onderscheidt men drie groepen: a. volkstuinders, die bij een vereeniging zijn aangesloten; b. volkstuinders, die rechtstreeks van de gemeente een tuin hebben gepacht; c. de op zichzelf staande volkstuinders, niet behoorende groepen a. of b. De volkstuinders, aangesloten vereeniging van volkstuinders, zich tot het secretariaat dier vereeniging onder overlegging van het bewijs van inschrijving. Is de volkstuin nog niet geregistreerd, dan dient men hiervoor eerst zorg te dragen. .De secretaris vraagt de vervoersbewijzen aan bij den plaatse lijken bureauhouder en reikt deze na ont vangst aan de leden uit De volkstuinders, die rechtstreeks van de gemeente hun tuin hebben gepacht kunnen ter gemeentesecretarie, eveneens onder overlegging van hun bewijs van inschrijving, het vervoerbewijs aanvragen. De gemeente vraagt voor hen /de bewij zen aan en reikt deze na ontvangst aan de aanvragers pit Alle andere volkstuinders moeten het vervoerbewijs aanvragen bij den plaatse lijken bureauhouder in hun woonplaats of district. Overlegging van het bewijs van registratie is noodzakelijk. De vervoerbewijzen zullen geldig zijn t.m. 15 November a s. De voorschriften omtrent het gebruik er van zijn op de exemplaren afgedrukt en moeten, op straffe van ongeldigheid, nauwkeurig worden nagekomen. De houders van particuliere tuinen, alsmede land- en tuinarbeiders, die per ceeltjes in het bedrijf van hun werkgever hebben beteeld, kunnen zich ter verkrij ging van de benoodigde vepvoerbewijzen wenden tot den P.B.H. in hun woonplaats of district Serapt "Nisine-Tsjirskaja meldt thans, aat op weg naar de totale oplossing het z g. Joodsche probleem nu de kwestie der niet volle Joden aangesneden. Rust de Rijks- minister van onderwijs, heeft n.l. in overeenstemming met den minister van Binnenlandsche Zaken en Reichsleiter dr. Martin Borman, bepaald, dat z.g. Mischlingen van den eersten graad, dus zij, die 50 pet. Joodsch en 50 pet. arisch bloed heb oen, geen toegang ben tot de hoogere en scholen. De Mischlingen tweeden graad, zij die 25 Joodsch en 75 pct. van arisch zijn, kunnen alleen dan op de genoemde scholen worden opgenomen, indien plaats voor hen is zonder dat kinderen van Duitschen bloede daardoor be nadeeld worden De Misenlingen van den eersten graad zijn ten opzichte van die van den tweeden graad nume riek sterk in de meerderheid. De ver houding is ongeveer 90.000 tot 30.000. De Mischlingen van den eersten graad kunnen voorloopig nog wel «de lagere scholen bezoeken. Tot dusver mochten de Mischlingen ook de hoogere scholen doorloopen doch zij waren van belang rijke carrières of een academische loopbaan uitgesloten. Ook moesten zij militairen dienstplicht vervullen, ech ter met de beperking dat zij niet kon den worden bevorderd. Ofschoon de weermachtswet nog geldt, heeft men de Mischlingen in den loop van het laatste jaar geleidelijk uit den front- en leger dienst ontslagen.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1