Zes maanden duikbootache No. 18242, 1942. Bijeenkomst de N.S.B. te Lunteren van VERDUISTEREN Maandag 27 Juli. NOTITIES Overgang over den Don bij Rostof veroverd Drie schepeh per dag vernietigd en Mussolini in Noord-Afrika Britsche vliegtuigen boven Duitschland Redevoeringen prof. -- DE INSTELLING VAN HET ACHTSTE LEERJAAR UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Vormingsschool „De Scheele- berg” geopend TWEE INBRAKEN OPGEHELDERD van 9.41 n. nam. lot 5.52 a. v.m. 5 Schepen op Wol ga en Don tot zinken gebracht Onderscheidingen uitgereikt Australische stad gebombardeerd Bevin over het „tweede front” van Ir. Mussert van Genechten DE DUITSCHE SUCCESSEN De Japansche landing op Papoea DIEF EN DIEFJESMAAT Duisburg weer aangevallen Weermacht met haar beginselen en als kon het COURANT Scheepvaartprobleem voor de geallieerden onoplosbaar Britsche verliezen van militaire zijde verliezen, door de ridder- Schairer, duikbom- front wankelde. werden HAAGSCHE dig en deelde zijn vermoeden mede aan >oUtie, die den loopknecht eens flink den tand voeldë. Het gevolg van het Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Sedert 24 Januari hebben alleen Duit- sche duikbooten 616 schepen met een in houd van 3.843.200 bruto ton in den grond geboord Binnen elke 24 uur zonken in deze 180 dagen minstens 3 schepen naar den bodem van den Atlantischen Oceaan, de Noordzee, de Middellandsche Zee of de Amerikaansche wateren. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd, zooals gemeld, ingebroken in een sigarenzaak aan den Stationsweg. De in brekers, D. K. en J. R., konden op de plaats van het misdrijf gevat worden. Zij zijn op het politiebureau eens flink aan den tand gevoeld, met het gevolg, dat zij bekenden eenige dagen geleden een inbraak te hebben gepleegd in een ta bakshandel in de Huygensstraat. Zij ont vreemdden bij die gelegenheid een koffer met tafelzilver; voorts beddelakens en zeep. Het tafelzilver is'bij een opkooper te Leiden in beslag genomen. Ook heeft de politie bewijzen kunnen verzamelen, dat zij schuldig zijn aan een inbraak in een sigarenzaak in de Groote Markt straat, waarbij zij een partij rookgerei, ter waarde van 200, gestolen hebben. De Japansche luchtactie De Amerikaansche berichtendienst meldt, dat bij een, Japanschen luchtaanval op Port Moresby het 4500 ton metende Brit sche passagiersschip „Machui” is vernie tigd. Voor de Septemberscholen in 1943 Zooals men weet wordt met 1 Septem ber de acht-jarige leerplicht ingevoerd. Waar het mogelijk, is, worden het zeven de en achtste leerjaar ondergebracht in aparte scholen, z.g. centrale scholen. Wü hebben er reeds op gewezen, dat er ontzaggelijk veel voorbereidende arbeid verricht moet worden en stelden daarbij de vraag of men wel vóór 1 September gereed zou kunnen komen. Naar wjj thans vernemen, ligt het in de bedoeling de invoering van het achtste leerjaar en van de centrale scholen niet met, maar na 1 September 1942 te doen plaats vin den, hetgeen beteekent, dat voor de scholen, welke met September een nieu wen cursus aanvangen, het achtste leer jaar op 1 September 1943 in plaats van op 1 September 1942 ingevoerd wordt; 1 scholen, welke in April een nieuwen cur sus beginnen, met 1 April 1943, enz. i Naar het D.N.B. verneemt, hebben Britsche bommenwerpers in den afgeloo- pen nacht het stadsgebied van Hamburg met brisant- en brandbommen aangeval len. Door talrijke afzonderlijke branden ontstond in de woonwijken schade aan de civiele eigendommen. Ook moet op slachtoffers onder de bevolking gerekend worden. Volgens de voorloopige berichten zijn 18 der aanvallende bommenwerpers omlaag gehaald. Maan: 27 Juli onder 5.25 v.m., op 9.19 n.m. V.M.; 28 Juli onder i 6.40 v.m., op 9.59 n.ni. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 i 5 Ziekenfondsleden de Volharding S no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOEE (Z iekendienst I Den Haag) No. 115995. „EEN WEG NAAR SAMENWERKING” Hedenavond van 21.tot 21.15 spreekt Max Blokzijl via Hilversum II in zijn politiek weekpraatje over ,.Een weg naar samenwerking”. Elk van deze schepen had een gemid delde tonnage van 6500 br.-1. Van de 616 schepen waren er 453, met een inhoud van 2.517.700 br. t., transportschepen en 163 met een inhoud van 1.325.500 br. t., tank schepen. Bij de catastrophe van het groote convooi op de Noordelijke Ijszee, waar bij 38 schepen met ruim 230.000 br. t. en 350.000 ton oorlogsmateriaal voor de bols jewieken in den grond werden geboord, ging de volledige uitrusting voor een leger van minstens 50.000 man verloren met inbegrip van de voor den gemoto- riseerden oorlog noodige benzine. De in de 6 maanden alleen door de Duitsche duikbopten in den grond geboorde sche pen zouden rond 4.5 millioen ton oorlogs tuig en benzine naar de fronten in -Euro pa, Afrika en Azië hebben kunnen ver voeren. De verhouding van het aantal tot zin ken gebrachte schepen tot dat der nieuw gebouwde schepen bedroeg reeds in April van dit jaar volgens zeer betrouwbare’ berekeningen ongeveer 4 tot 1, zoo schrijft het Amerikaansche maandblad „Fortune” inzake het scheepvaartprobleem van de Ver. Staten en Engeland. De tonnage- kwestie is practised voor de Geallieerden tot een onoplosbaar probleem geworden en hun „over het hoofd gegroeid”. Een natie kan evengoed als een mensch eens met zijn productie-capaciteit aan het einde van haar latijn komen. Precies op dit punt bevinden zich op het oogen- blik de Ver. Staten en Engeland wat hun scheepvaart betreft Het is hun onmoge lijk aan alle eischen, welke hun gesteld worden, het hoofd te bieden. Voor het op heffen van het gebrek aan scheepsruimte spelen de nieuw te bouwen schepen niet zoo’n beslissende rol als in het algemeen wordt aangenomen. Van 29 Juni, den dag der verovering van Mersa Matroe, tot 20 Juli heeft de Duce naar van officieele Italiaansche zijde bekend wordt gemaakt in het Mar- marische operatiegebied vertoefd. Hij heeft dagelijks besprekingen gevoerd met het opperbevel in Noord-Afrika. Op zijn reis bezichtigde de Duce troe pen. vliegvelden, vlootsteunpunten. Ita liaansche en Duitsche lazaretten, ravi- tailleerings- en opleidingsstations en Ita liaansche kolonistendorpen. Hij reikte den piloten van het vijfde luchteskader dapperheidsonderscheidingen uit. Het onverwachte verschijnen van den Duce wekte groote geestdrift onder de troepen, die zich na hun bliksemsnellen opmarsch van 700 k.m. gereed maken om opnieuw georganiseerd en van nieuwe uitrusting voorzien tezamen met de Duitsche troepen de tweede phase van den slag in te gaan. Op den terugweg verbleef de Duce eenige uren in Athene, waar hij op het vliegveld van Tatoi door generaal Geloso, den commandant van het 11de leger en door minister Chigi werd ontvangen. Na het plechtige bezoek aan de Akropolis begaf de Duce zich naar de grenadiers van het 3de regiment en naar het cava lerieregiment Guide uit Milaan waar hij geestdriftig werd ontvangen. In het ge bouw van de Italiaansche legatie ontving de Duce den Duitschen gezant te Athene, von Altenburg, den chef der Grieksche regeering, generaal Tsolakogloe, den mi nister van economische zaken, dr. Gotza- manis en den burgemeester van Athene, Gehirdiados. Op 20 Juli des avonds landde de Duce op het vliegveld van Guidonia. nadat hij 20 dagen lang ruim 6000 k.m. per vlieg tuig had afgelegd over zeeën en woes tijnen. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 mM (5 reg.) f 1 65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halye opl.) /0.57, Dienstaanb. f 0.38 Pers, gevr, ƒ0.48, Adv. „Br. bur. v. d. Dl.” 10 c meer Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië is de Australische Oostkust en wel de stad Townsville door Japansche vliegtuigen gebombardeerd, zoo meldt het hoofdkwar tier van de Geallieerden in het Zuidwes telijke deel van den Stillen Oceaan. PRIJS DEZER COURANT; Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl.. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld goedgek abonn.pr. Afz. na 5 c., fr. p p 10 c iets ons daarvan bewust zijn, wil, is een l naar een^bei daarvan niet alleen een voorstelling heb ben, doch ook den wil bezitten, het buiten zichzelf uit te dragen De Beweging heeft zich ingezet tot een nieuwen staat, een nieuwe maatschappij, nieuwe verhoudin gen. Toch is dit niet het eigenlijke doel, wat de Beweging wil is niet in de eerste plaats het volk een nieuw economisch stelsel te geven, doch om het te hervor men; het opnieuw weer jong te maken. Alles wat wij doen, aldus spr.. heeft dit tot doel, omdat wij gelooven, dat er een verband bestaat tusschen lichaam en ziel. Het Nederlandsche volk moet teruggeleid worden tot zijn eigen natuur. Spr. stelde de vraag, in welk opzicht het Nederland sche volk verouderd is en in welk" opzicht nog krachtig Het Nederlandsche volk leeft eenvoudig, het heeft zijn eigen aard nog nooit ver loochend, hoezeer zijn geest bedorven moge zijn door verkeerde theorieën. Het Nederlandsche volk heeft steeds getoond in staat te zijn, zijn eigen welvaartsbron nen volledig te ontwikkelen. Wat is het dan, wat het mogelijk heeft gemaakt, dat zich over dit volk in zoo korten tijd een tragisch lot heeft vol trokken? Dat is, zeide spr. de burgerlijk heid Het is het burgerlijke ideaal, dat dit volk in den grond heeft bedorven. Het kenmerk van een burger is, dat hij alleen hecht aan het bezit, alles wil hij hebben en verzekeren. Het is een eigenaardige passie, die hem niet meer loslaat. Zij is alleen te vergelijken met de passie van het spel. Alles wat verder het menschelijk hart kan bewegen, dooft uit. Dit is de groote kwaal, die het Ne derlandsche volk heeft aangetast. De Nederlander vreest het leed, zooals het kind, dat pas ontwaakt, een koude douche vreest. Alles culmineert voor hem in de gedachte aan het bezit. De levensvreug de valt van hem weg. er is slechts één gevoel, dat hem beheerschtde afgunst en jaloerschheid. Het Nat.-Socialisme wil dat wij sol daten zijn. Echter niet alleen solda ten wij willen ook politieke soldaten zijn, doch ook en vooral dichter-sol- daten. Als dat het levensideaal wordt van den Nederlander, hoe zal dan de cultuur worden, die moet worden op gebouwd? Deze cultuur bestaat nog niet, want eerst moet een volk geleefd hebben, voor het in staat is, een culttiur te stichten. Zoolang wij ons nog niet aan onzp burgerlijkheid ontworsteld hebben, zal de nieuwe cultuur niet geboren worden, die op de eerste plaats een cul tuur der gemeenschap zal moeten zijn. De kunst zal dan niet meer de uiting zijn van de dichterlijke ziel van een per soonlijkheid doch de dichterlijke uiting van de werkelijkheid. Duitsche en Ne derlandsche cultuur zullen elkaar sterk beïnvloeden. Een niet meer overheer- Naar de Britsche berichtendienst uit Londen meldt, heeft de Britsche minister van Arbeid, Bevin, gisteren verklaafd, dat politici, die terstond de vorming van een „tweede front” in Europa trachten door te zetten, daarmede alleen Hitler steunen. Een „tweede front” kan slechts na zorg vuldige en grondige voorbereidingen wor den gevormd. Ridderkruisdrager gesneuveld Aan het Oostelijke front, in het gebied om Leningrad, is op 19 Juli de kruisdrager kapt. Hartmut Staffelkapitan in een eskader menwerpers, gesneuveld. Per vliegtuig van Rome naar Tokio en terug Een Italiaansch Savoia Marchetti vlieg tuig voor lange afstandsvluchten is naar officieel te Rome wordt medege deeld van Rome naar Tokio en terug gevlogen, teneinde het Japansche volk de kameraadschappelijke groeten van het Italiaansche volk te brengen. Het toestel werd bestuurd door den It.kol. Mosca- telli, die 22 maal over den Atlantischen Oceaan is gevlogen. Het is na volgens program de vlucht van 22.000 k.m. te hebben voltooid, van Europa naar Azië en terug, op een Vliegveld in Midden- Italië geland. De bemanning werd na aankomst door den Duce begroet. De lange afstandsviucht ItaliëJapan Italië heeft voor het grootste deel ge leid over vijandelijk gebied. Het vlieg tuig had tijdens zijn vl»cht geen radio- installaties tot zijn beschikking, zoodat de bemanning geen weerberichten ontvangen. Ondanks de moeilijkheden, welke hieruit voortvloeiden, werd traject volgeos het plan afgelegd. Naar het D.N.B. verneemt, zijn de Britsche luchtmacht bij haar in den nacht van Zaterdag op Zondag op het industriegebied van Rijnland-Westfalen ondernomen aanval geleden, gestegen tot 13 bommenwerpers. De uitreiking van voedingskaarten 9e periode (9 Aug. t.m. 5 Sept.), bonkaarten voor aardappelen 9e periode, punten- kaarten voor serviesgoed bonkaarten voor extra-zeep ten behoeve van kin deren en inlevering van schoenenformu lieren. welke plaats vindt in den Dieren tuin, geschiedt morgen als volgt 912van Heugten t.m. Hoogsteder 1214 Hoogsteen t.m. Huisma 1417 Huisman t.m. einde H. I en Ja t.m. Jong. In de voormalige gemeente Löo sdu i- nen (Alidastraat 5) zijn morgen yan 9 tot 17 uur aan de beurtvan Kemt>en t.m. van der Kruk. Het Opperbevel van de maakte gisteren bekend: Ten Zuiden en ten Oosten van Rostof werd in hevige gevechten de overgang over den Don veroverd. De pogingen van den vijand om een geordend en samen hangend afweerfront op den Zuidelijken oever van den Don op te richten, zijn mislukt Een Sovjet-duikboot werd door de luchtmacht in de monding van den Don tot zinken gebracht. Op de Wolga wierpen gevechtsvliegtuigen bij aanval len overdag en 's nachts 2 tankschepen met een gezamenlijken inhoud van 6000 ton in brand en brachten 3 met ravitail- leeringsgoederen geladen groote sleep- schepen tot zinken. In de groote bocht van den Don zijn Duitsche en Roemeensche troepen in ge vecht met vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrachien. Zij hebben met telefoon 118300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Giro No. 12500 Bijkant. Sohev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.s Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh J. B. v. Seters Ir, Theresiastr. 108a Tel, 772444; Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 In de afgeloopen spanningsvolle weken heeft de Duitsche Weermacht aan het Oostelijke front een grootsch opgezet offensief ten uitvoer gebracht, dat ge leid heeft tot een der geweldigste veld slagen in de geschiedenis. Het voor naamste strijdtooneel is nu de groote bocht van den Don, maar reeds hebben de Duitsche en verbonden troepen op talrijke punten den Don overschreden en zij drijven de verslagen bolsjewieken steeds verder achteruit. De thans aan den gang zijndë groote slagen, die een beslissend karakter hebben, doen duide lijk zien, dat het de Duitsche Weermacht niet aan stootkracht en strijdlust ont breekt. Een overzicht van den sensatio- neelen opmarsch in het Zuidoosten van het uitgestrekte Oostelijke front geeft daarvan^iduidelijk blijk. Kort voor den val van TSebastopol, op 1 Juli, werd in het gebied tusschen Charkof en Koersk (op 28 Juni) een doorbraak over groote breedte geforceerd. Na harde gevechten braken de Duitsche en verbonden troe pen den tegenstand van de bolsjewieken. De aanval ontwikkelde zich op een breed front. De Don werd bereikt en over schreden, verscheidene bruggehoofden werden gevormd en Woronesj werd ge nomen. Óp 8 Juli had de doorbraak naar het Zuiden zulk een omvang gekregen, dat het vijandelijk front over een breedte van 500 k.m. wankelde. Taai verdedigde stellingen werden doorbro ken, de spoorweg van het Donetzgebied naar Stalingrad werd overschreden. Snelle achtervolging voorkwam, dat Ti- mosjenko een nieuwe weerstandslinie kon vormen. Na dagenlange aanvallen werd Worosilofgrad, de grootste en be- het Donetzgebied, Onverpoosd De beneden- bereikt ten Oosten van Rostof. De in vlammen staan de stad viel, na èen concentrischen aan val van 3 zijden. Gisteren meldde het Duitsche Weermachtbericht, dat de Don ten Zuiden en Oosten van Rostof werd overschreden en dat de Duitsche en Roe meensche voorhoeden in de groote bocht van den Don de rivier hebben bereikt. Het tweede groote offensief van de Astroepen op het Noordafrikaansche strijdtooneel was eveneens een aanval bij verrassing. Een snelle doorbraak leidde op 21 Juni tot den val van Tobroek, waar het achtste leger der ^Britten een smadelijke nederlaag leed;’ 25000 ge vangenen en een zeer aanzienlijke buit viel in handen van de overwinnaars. Ge- neraal-veldmaarschalk Rommel trok in snellen opmarsch naar het Oosten en versloeg op 29 Juni de Engelsche en ko loniale hulptroepen bij Mersa Matroe. In de eerste dagen van Juli werden de stellingen bij El Alamein doorbroken. Van den hevigen strijd, welke zich nog steeds op Egyptisch gebied afspeelt, zal het lot van het Naburige Oosten en de positie van Engeland in de Middelland sche Zee afhangen. Een ander groot succes van de Duit sche wapenen is de vernietiging van het Geallieerde convooi in de Noordelijke Ijszee, waarvan allereerst een extra- bericht van het Duitsche hoofdkwartier op 7 Juli melding maakte. Op 11 Juli werd meegedeeld, dat de Duitsche ge vechtsvliegtuigen en U-booten, welke voortdurend den vijand bestookten, ook de laatste vrachtschepen van dit belang rijke convooi van 38 schepen hadden in den grond geboord. De kostbare lading oorlogsmateriaal, welke bestemd was voor de Sovjet-Unie, kon de haven Ar- changelsk niet bereiken, maar zonk op den bodem der zee. Toen de mare van deze ramp voor de Geallieerden als een loopend vuur door de wereld ging en in Engeland en Amerika niet geringe op winding veroorzaakte, verklaarde Reuter, dat de Britsche autoriteiten het stil zwijgen zouden bewaren, zoolang het con vooi niet op zijn plaats van bestemming zou zijn aangekomen. Er zijn rond drie weken verloopen sedert den grooten aan val op het convooi, maar nog steeds zwijgt Chur chilli. Toenemende onrust verwekt in de Anglo-Amerikaansche landen voorts het opzienbarend succes, dat de Duitsche U-booten vooral in den Atlantischen Oceaan behaalden. De resultaten van een half jaar duikbootoorlog worden thans medegedeeld. Se Art 24 Januari hebben alleen Duitsche onderzeeërs 616 schepen, met een inhoud van ruim 3.8 millioen brt., in den grond geboord. De vernietiging van het IJszee-convooi was allereerst een groote tegenslag voor de Sovjets, daar zij er een uitrusting van een gemotoriseerd leger van 50.000 man door verloren. De stelselmatige torpe- deeringen in de Amerikaansche en At lantische wateren, welke millioenen ton scheepsruimte vernietigen, zal waar lijk catastrofale gevolgen hebben, daar van Anglo-Amerikaansche zijde openlijk wordt erkend, dat de nieuwe aanbouw van vrachtvaarders in de Geallieerde landen op geen stuk na de enorme ver liezen ter zee meer kan compenseeren. list, de Beweging schaden. De N.S.B. zal haar regeerplicht een roeping aanvaarden. Wij aanvaarden deze roeping gaarne, aldus spr., omdat wij ons geloof in de toekomst van ons volk en in de juistheid van den door ons ingeslagen koers be houden hebben. Wij verliezen daarbij niet uit het oog, dat de groote dingen thans niet hier in het Westen, doch in het Oosten gebeuren. Voor Europa is het groote belang, den oorlog in het Oosten te winnen. Daarna komt de strijd in Europa om het vermomde en vermolmde cominunisme en kapitalisme uit te roeien. Wij hebben tot taak met al onze krach ten zoowel aan het Oostfront als aan het thuisfront er toe mede te werken, dat die oorlog wordt gewonnen, want straks zal ons allen worden gevraagd wat wij ge daan hebben in den strijd tegen kapita lisme en communisme. Wanneer hon derdduizenden hun leven geven voor Europa, dan mogen de overigen niet af wachtend blijven staan toekijken Dank zij het genie van Hitler zal de tijd komen, dat overal het Nationaal Socia lisme zal zijn gevestigd, niet voor een jaartje, maar voor honderden jaren. Spr. eindigde met den wensch, dat ook in dit Vormingshuis onder leiding van prof, van Genechten, zal worden gedaan, wat noodig is om ons volk hiervan be wust te maken. De openingsplechtigheid werd beëin digd met het gezamenlijk zingen van het zesde vers van het fltóieimus. In de rustieke omgeving van den Scheeleberg in Lunteren, midden op de uitgestrekte heidegronden, is Zaterdag middag de Nationaal-Socialistische Vor mingsschool „De Scheeleberg”, onder zeer groote belangstelling geopend. Behalve hooge functionarissen van Partij en Staat, bevonden zich onder de genoodigden ook enkele Duitsche gasten, o.a. de Beauf- tragte van Gelderland Brandes en de Vormingsleider der N.S.D.A.P. in het Ar- beitsbereich in Nederland, Kuhlmann. De leider der N.S.B.ir. Mussert, die in gezelschap was van de Duitsche eere-gasten, werd bij zijn komst begroet met een luid houzee-geroep en met een welkomstwoord van den plaatsvervangend leider der hoofdafdeeling Vorming, H. C. Nije, die de bijeenkomst, die in het open- lucht-amphitheater op het terrein van den Scheeleberg werd gehouden, voor geopend verklaarde. De Zingende Dietschers brachten hierna twee liederen ten gehoore: „Bede voor het Vaderland” uit Valerius’ Gedenck- klanck en „Slaat op den trommele” uit het Nieuw Geuzenliederenboek. Krachtig en zuiver klonken de stemmen door deze, aan natuurschoon zoo rijke omgeving. De zangers werden met een geestdriftig applaus beloond. „Een nieuw volk, een nieuwe cultuur" De leider van de hoofdafdeeling Vor ming der Beweging, prof. mr. dr. R. v. Genechten, sprak hierna over het onder werp: „Een nieuw volk, een nieuwe cul tuur”. Spr. stelde de vraag, wat met het Nationaal-Socia lisme wordt bedoeld. Als wij iets willen vormen moeten wij Wie vormen kunstenaar. Als een kunste- ;eld wil vormen, moet hij Alle pogingen, welke de Geallieerden tot dusver hebben ondernomen om de Japansche landingsmanoeuvre op de Noordelijke kust van Papoea, welke een van de tot nu toe gevaarlijkste bedrei gingen vormt voor het garnizoen der Ge allieerden in Port Moresby, te belemme ren of te verijdelen, zijn mislukt zoo schrijft de „Daily Telegraph”. Open en kele van de luchtaanvallen der Geallieer den heeft de Japansche troepentransport schepen tot omkeeren kunnen dwingen. Ook was de Japansche luchtafweer voor en na de landingen onverwacht hevig, geheel afgezien van het feit, dat de lan- dingsoperaties zelf in korten tijd werden uitgevoerd. 1 Van de plaats waar de Japanners aan land zijn gegaan, leidt een betrekkelijk goede weg naar Port Moresby. infanterie- Z ij' hebben hun voorhoeden den Don bereikt. In het gebied van Woronesj mislukten ook gisteren alle aanvallen van de bols jewieken door den schitterenden strijd lust van onze troepen. Ten Noordwesten van Woronesj werden omvangri.l e troe- I penconcentraties van den vijand door een geconcentreerder; aanval van forma ties infanterie, pantserwagens en de I luchtmacht uiteengeslagen. Tegenaanval len van den vijand leverden geen suc ces op. Alleen in een sector van een divisie werden gisteren overdag 48 vijandelijke pantserwagens vernietigd Aan het overige Oostelijke front slechts plaatselijke gevechtsactiviteit. Op Malta werden in de installaties van de vliegvelden Luca en Halfar nieuwe vernielingen aangericht. Voor Port Said werd een vrij groot koopvaardijschip door bommen beschadigd. I Aan de Oostkust van Engeland be- stookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht bij goed zicht op den grond de haven van Middlesborough met een groot aantal brand- en brisantbommen. Na j hevige ontploffingen ontstonden uitge- strekte branden. Nadat enkele Britsche vliegtuigen i overdag in het Rijn-Main gebied lukraak bommen hadden neergeworpen, viel de 1 Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht West-Duitschland aan, vooral Duisburg, Homberg en Mörs. De burger- bevolking leed verliezen. Vooral In J woonwijken ontstond deels aanzienlijke schade aan gebouwen Door nachtjagers en luchtdoelarfillerie werden 11 der aan vallende bommenwerpers neergeschoten. Sovjet-bommenwerpers ondernamen storingsaanvallen zonder eenige uitwer king op Oost-Pruisisch gebied. De bols jewistische luchtmacht verloor op 24 en 25 Juli 128 vliegtuigen; 5 eigen vlieg- 1 tuigen worden vermist. - i Enkele dagen geleden kwam de 33- jarige loopknecht M. de V., zijn baas, een tabaksgrossier, op bedremmelden toon vertellen, dat zijn transportfiets met 9000 sigaren gestolen was. De grossier vond'’t verhaal niet geloofwaar- de politie, die den loopknecht eens flink aan verhoor was, dat M. de V. bekende, dat hij de fiets en de.sigaren had laten stelen door den 27-jarigen glazenwasscher F. de H. Bij den glazenwasscher vond men in derdaad de fiets 'en het grootste deel van de sigaren. Beide mannen zijn in bewaring gesteld. langrijkste stad van stormenderhand veroverd, ging de opmarsch verder, loop van den Don werd De Leider luistert temidden van vele Duitsche autoriteiten en N.S B.-func tionarissen naar de rede van Prof. Mr. Dr. R. van Genechten. Polygoon-Zefiemaker) schen van het eenzijdige Hollandsche karakter za] daarvan het gevolg zijn. Daarenboven is te hopen, dat een ze kere benepenheid, die het volk heeft gekregen na de gouden eeuw, zal ver dwijnen en 'de echte Nederlandsche geest baan zal breken Wanneer wij het Nederlandsche volk werkelijk tot nat.-socialisten zullen kun nen maken, zal het burgerlijke, dat alles verstikt, weer verdwijnen om plaats te maken voor de eerbiediging van het heldhaftige. Men zal dan vinden een cul tuur, die oog zal hebben voor de schoon heid hier op aarde, die geen tegenstel ling schept tusschen het menschelijke en het Geadelijke. Het besef van het menschelijke hei! zal dan overwegen. Dan zal van dit Nederlandsche volk een schepping worden gemaakt, die in derdaad haar stempel zal drukken op het nieuwe Europa Wij zijn geroepen om dit voik een nieuwen geest te bren gen. Wij moeten daarbij geen oogenblik ons bekommeren of wij met velen of met weinigen zijn. Nooit is het geschied, dat de groote massa het nieuwe wist te scheppen. De 'geschiedenis, o.a. van het christendom en van de reformatie, wij zen dit uit. Daarom, aldus spr., werken wij hier op deze Vormingsschool, opdat het Nederlandsche volk weer jong en vernieuwd zal worden, opdat het deel kan hebben in het nieuwe Europa. (Applaus). De Zingende Dietschers brachten hierna twee liederen ten gehooreEen Lied van bewogen tijden- en een Lied van den Boer. Na de pauze speelde het Omroep Harmonie Orkest o.Lv. Henk van den Berg marschmuziek. Rede van Ir. Mussert De leider der N.S.B., ir. Mussert, die zich onder luid houzee-geroep naar het sprekersgestoelte begaf, betoogde, dat er menschen zijn, die denken, dat wij eb en vloed kunnen tegenhouden. Zoo is het ook met de groote dingen in de wereld, die niet tegen te houden zijn. Wij moeten in den nieuwen tijd onzen weg vinden en den grondslag leggen voor de vernieu wing van ons volk. Het is tragisch, dat een groot deel van het volk denkt, dat. wat we thans 2ien, de nieuwe orde is. Het heeft met de nieuwe orde niets te maken. Het geweldige militaire apparaat, dat in Rusland Europa beschermt tegen het bolsjewiekendom, maakt het mogelijk, dat straks de nieuwe orde gevestigd zal worden en het continent van Europa zal kunnen worden opgebouwd, nadat de groote samenzweerders communisme en kapitalisme, die van buiten af Europa willen vernietigen zullen zijn verslagen. Dit is de groote verdienste van Centraal Europa, van het Duitsche en het Italiaan- sphe volk, dat zij daarvoor enorme offers brengen en wij zijn er dankbaar voor, dat althans duizenden Nederlanders ginds strijden en hun plicht doen voor Europa. Vergeleken daarbij zijn de moeilijkheden en bezwaren, welke wij ondervinden, klein. Een nieuw Europa wordt gevormd en het is onze taak om een nieuw Ne derland te maken als'behoorlijk deel van het nieuwe Europa. Wij moeten thans de fundamenten leggen voor een bouwwerk, dat een paar honderd jaar dienst moet doen. Als wij de geschiedenis van de laatste 10 jaar nagaan, staan we vaak verbaasd over het instinct, dat ons zoo goed heeft geleid. Daarom eischte spr. van ieder, die leider wil zijn, dat hij zich van dezen weg bewust zal zijn. Dien weg. dien wij gevolgd hebben, aldus spr., moeten wij blijven volgen, want hij is door hoogere machten aangegeven. Gemakkelijk is dat niet want we hebben dagelijks te kampen met ons zelf. Dat heeft de ervaring, voor al bij de groepsleiders, bewezen, zooals spr, uitvoerig uiteen zette. Naast veel goeds, is er ook veel kwaads ondervonden. Men kan wel idealistisch beginnen, doch de practijk is van tijd tot tijd anders. Echter, als de besten voorgaan, kan het hoogste resulaat worden bereikt. Daarom moeten we allen, aldus spr. naar de besten zoeken en ons niet geneeren deze te laten voorgaan. Voor vele volwassenen is het heel moeilijk zich in te spannen, om nog iets te leeren. Toch is dit zoo noodzakelijk, want de twee grootste vijanden der Be weging zijn de ijdelheid en de zelfzucht. Men hoede zich voor het wandelen op het jjs en zeer zeker op glad ijs. We hebben noodig politieke leiders met den wensch om te leeren en zich in te zetten voor hun Volk. De gevaren, welke dreigen, zijn vele. Als één duivel is uitgebannen, komen er tien weer voor in de plaats. Niemand denkt, dat het kapitalisme is uitgeroeid, daarvoor heeft het een te groote rol gespeeld. Marxisten en kapitalisten spelen nu hun rol niet meer openlijk, althans niet meer zoo openlijk maar vermommen zich en dringen zoo de Beweging binnen. Een film als „Kora Terry” is een voor het volksmoreel ongewenschte film, welke ik het Nederlandsche volk niet zou voor zetten als Nationaal Socialist. Wij hebben ons geweerd tegen ordening voor de vriendjes, wenschen ook geen ordening voor bankiers en trusts, doch wel voor het welzijn van het volk. (Applaus). Met nadruk waarschuwde spreker tegen hen, die vermomd Nationaal Socia- De opmarsch der Duitsche troepen over den Don langs een chaos van voer tuigen, wapenen en dergelijke, welke de vluchtende bolsjewieken hebben achtergelaten. (Weltbild-Polygoon-P.K, Diecfc),

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1