1942. No. 18245. Tentoonstelling Stad Land en AFSCHEID VAN CARL SCHURICHT MINISTER GÖBBELS OVER HET TWEEDE FRONT VERDUISTEREN Donderdag 30 Juli. Doodvonnis voltrokken t De toestand in de Sovjet-Unie Grootsche huldiging in de Dierentuinzaal 68.000 gestolen Weinig snoekbaars in het Ijsselmeer De moord op een 8-jarig meisje te Arnhem Een afscheid, dat een „tot weerziens” beteekent UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN DE TWEE GEMEENTELIJKE GENEESKRUIDTUINEN Met uw persoonsbewijs bij u, is u er niet bij. Er is controle! Oudere zuster gearresteerd Telegram van Mussolini aan Hitler Stedelijk Museum te Amsterdam Arrestaties in Italië Beauftragte voor Zuid-Holland Noorwegen sterkste vesting ter wereld De aanval op Hamburg Begin Augustus in gebruik Er wordt reeds geoogst De Fransch-Amerikaansche betrekkingen Ondermaatsche visch is weggevangen Bijzonder gunstige regeling voor landbouwers fan 9.36 a. nam. tot 5.57 a. v.m. Centraal gebouw voor uitreiking Engeland en Britsch-Indië Oproep van de „Prawda” Wat Nederland aan goeds en schoons kan bieden „Toegang tot Europa verboden” COURANT HAAGSCHE 4> Anglo-Amerikaansche de 12—14 hotels of tot commer- voor l i VRACHTAUTO GEPLUNDERD OP Werk voor anderen laten verrichten en nog geld toe waar- cam- met in georganiseerd in Nederlandsche Rijksmuseum te „Her- ..Airdale” Zei PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz, nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. „DE LOODZWARE ERFENIS” Hedenavond om 21.uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II in de serie brandende kwesties over het onderwerp; J)e loodzware erfenis”. werd gespeeld. Schuricht en orkest pas ten zich uitmuntend aan. Ovationeel suc ces en bloemenhulde, benevens dank der soliste aan haar begeleiders. Na de pauze van Stfauss uit zijn vroege jaren „Tod und Verklarung” en van den laten Wagner het Meistersinger-voorspel met zijn diepe tinten gelijk van gloedvolle herfstkleur. Met poëzie, drang, kernach tige kracht is deze kunst overgekomen en de weergave heeft, als zoo menigmaal, het meesterschap van Schuricht als dirigent bewezen. De bijval heeft stellig een „tot weerziens beteekend. - J. C. Manifarges. r De Nederlandsche vrijwilligers aan het Oostfront ontvangen van het Vrij willigers Legioen Nederland een groet. Gisteren is de verzending van de 4000 pakketten begonnen. (Polygoon-Meyer) Op Zondag 19 Juli werd, zooals gemeld, op den weg langs *t Hazegrietje te Arn hem het 8-jarig meisje van B. vermoord, welk misdrijf groote opschudding verwek- - te. Bij het eerste onderzoek kwam de politie op de aanvankelijk geopperde mee- ning terug, dat aan dit misdrijf een ander was voorafgegaan. Er werden eenige bij zonderheden ontdekt, die er op wezen, dat de oplossing van dit drama in een geheel andere richting dan de eerst gevolgde ge zocht moest worden. Het trok n.l. de aan dacht van de politie, dat door een der naaste familieleden van het slachtoffertje omtrent de wijze waarop het kind den dood moet hebben gevonden bijzonderhe den werden verteld, die zij op dat moment onmogelijk van anderen kon weten. Toen nu een getuige gevonden werd, die het slachtoffer met een van haar zusters in de onmiddellijke omgeving van de plaats van den moord had gezien op een tijdstip, kórt voor den tijd, waarop het misdrijf volgens de berekening van de politie moest zijn gepleegd, werd onverwijld overge gaan tot aanhouding van de 23-jarige G. H. W. van B. De Duce heeft den Führer voor diens gelukwenschtelegram op zijn verjaardag met het volgende telegram geantwoord: „Hartelijk dank Führer, voor uw tele gram ter gelegenheid van mijn verjaar dag. Met de meest vriendschappelijke ge voelens beantwoord ik hiermede uw goede wenschen. Schouder aan schouder zullen wij voortgaan, gemeenschappelijk te strij den. als trouwe oprechte kameraden’!. Hoewel het onderzoek ook in andere richtingen is voortgezet, werd aooveel be zwarend materiaal tegen de zuster van het slachtoffer gevonden, dat men overtuigd is de hand te hebben gelegd op de dader es van dit vreeselijke misdrijf. De verdachte, die niettegenstaande de te gen haar gerezen ernstige bezwaren blijft ontkennen, is Zaterdag ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring ingesloten. In het Stedelijk' Museum te Amsterdam wordt gedurende den zomer en het ko mende najaar een groote tentoonstelling gehouden onder den titel „Stad en Land”. Zij heeft ten doel den Nederlanders liefde voor het schoone en goede, dat hun land hun bieden kan, bij te brengen. Het is niet één lange lofzang zonder meer, er wordt ook op fouten en tekort komingen gewezen, tallooze problemen worden flink aangepakt, zóó flink zelfs, dat we zoo iets van beschaming gevoelen voor deze feilen zoo lang de oogen te heb ben gesloten, maar om het instructieve wat er van deze lessen uitgaat, zijn we niet het minst dankbaar. Verwend zoo als we waren, voelden we gauw neiging alles maar goed en mooi te vinden, ge makzucht baarde gebrek aan belangstel ling. En hier worden we weer wakker ge schud: ’s lands problemen worden onze eigen problemen, waarvoor we een oplos sing moeten zoeken. Uit dien gemakzucht om maar eens een voorbeeld te noeméh stonden we er onverschillig tegenover, wanneer een mooi huis of een mooi stads beeld werd verknoeid door schreeuwende reclameborden of een knalroode benzine pomp. Hier, op deze expositie, met beelden, met, foto’s, met maquettes, toont men ons het leelijke, het wanstaltige er van aan. En ziet, nu ergeren we ons. Ieder zal daarin verandering willen brengen, ieder zal voor verbetering daarvan streven en zal er voor waken, dat zooiets zich niet kan herhalen. En zóó werkt hij dan voor de gemeenschap. Een ander voorbeeld: men ziet nauwe, bochtige straatjes of steegjes, temidden van fabrieken. Daar wonen, leven, kwijnen en sterven kinde ren, die naar lucht snakken. En nu komt er de verandering: de fabriekswijk dient niet als woon-complex te worden be schouwd en zeer zeker niet als zopdanig te worden gebruikt. Muren worden weg gebroken, er wordt groen aangeplant en ineens komt er over dat sombere, van rook en roet door trokken tafereel iets vriendelijks. Het lot der menschen wordt waardiger. Of: er was in een oud dorpje een heel mooi marktpleintje, omzoomd door typische trapgeveltjes en midden op het plein stond een statige waterpomp. Nu is er een winkelier, die z’n oude trap- geveltje gaat afbreken om als facade zoo’n leelijk stuk tegelplateau met grillige glas- in-loodramen te zetten en de gemeente raad van dat dorp vindt, dat ’t hoog tijd wordt om die pomp op te ruimen en óp haar plaats een armtierig herinnerings- boompje met een hekje of een bankje rondom te plaatsen. Wat is het gevolg? Dat door den wansmaak van één of twee menschen een prachtig stukje cultureele waarde verloren gaat. Maar wanneer de anderen zich daartegen verzetten, dan ge beurt het niet, wordt een stuk eigen iets bewaard. En zoo heeft men weer voor dc gemeenschap gewerkt. En is ’t dan niet de rpoeite waard om den menschen de oogen te openen, voor wat goed en niet goed, mooi of niet mooi is, opdat ze zelf leeren zien? Dat is nu de groote les, welke deze interessante tentoonstelling ons biedt en de organisatoren, de heeren jhr. W. J. H. Sandberg en jhr. D. C. Röell, direc teur van het Sted. Museum verdienen dan ook gen woord van lof voor de overzichte- lijké wijze, waarop zij den bezoeker meer kennis van zijn land bijbrengen door mid del van groote foto’s, maquettes, statistie ken, prenten en schilderijen. Men gaat hier uit van het standpunt: wie de natuur liefheeft, blijft in de stad wonen. Het moge wat paradoxaal klinken, doch wanneer, men de aanwijzingen voor het aanleggen van breede straten en met veel boomen tusschen de huizen zou volgen, zou er een einde komen aan dat funeste systeem van Het D.N.B. meldt uit RbmeOp grond van een door de fascistische partij uit gevoerd onderzoek zijn de volgende vooraanstaande leden van den bond van houtindustrieelen en houthandelaren ge arresteerd zoo wordt van officieele Ita- liaansche zijde bekend gemaaktFran cesco Giacomelli, vroeger lid van den nationalen Raad en oud-voorzitter van den bond van houthandelaren is in staat van beschuldiging gesteld wegens on rechtmatig winstbejag, bedrogpleging en prijsverhooging. Agostino Scarpa, oud- vicevoorzitter /an den bond van houthan delaren is aangeklaagd wegens onrecht matig winstbejag en verhooging der houtprijzen. Voorts zijn gearresteerd de .vroegere voorzitter van den bond van houthandelaren, generaal Girolamo della Rovere. de vroegere vice-voorzitter van den bond van houtindustrieelen. Gino Cordarelli en de directeur van den bond van houtindustrieelen. de advocaat Cor rado Capuano. Een bijzonder gunstige regeling is thans voor de landbouwers in de provincies Utrecht en Noord- en Zuid-Holland tot stand gekomen Vele landbouwers be schikken er over grasland, dat gescheurd zich uitstekend leent voor aardappelver- bouw. Het ontbreekt hen zeker niet aan goeden wil, maar wel aan paarden, werk tuigen en ervaring, noodzakelijk bij het scheuren. Het Bureau Aardappelverbouw, Cronjé- straat 9 te Arnhem biedt thans de behulp zame hand. De landbouwers kunnen, in dien zij den wensch daartoe te kennen geven, het geheele werk door dit bureau doen verrichten. De exploitatie, het scheu ren, het verplegen, het oogsten kortom het geheele proces geschiedt door het bu reau. De landbouwers zelf hebben niet de minste kosten. Zij krijgen integendeel nog geld toe, want voor het beschikbaar stel len van den grond ontvangen zij een ver goeding van 500 per ha met inbegrip van de scheurpremie. Voor zeer goede kleigronden bedraagt de vergoeding zelfs 600 per ha. Ongetwijfeld zullen vele landbouwers van deze gunstige gelegenheid, die voor hen tot 20 Augustus a.s. open staat, wil len profiteeren. Wie echter na 20 Augus tus komt, krijgt onherroepelijk geen kans. De Führer heeft den Beauftragte voor de provincie Zuid-Holland, pg. SchwebeL benoemd tot Reichsrichter aan het Reichs- verwaltungsgericht. Pg. Schiwebels werk zaamheid als Beauftragte van den Rijks- commissaris voor de provincie £uid-Hol- land wordt door deze benoeming niet beïnvloed. „Noorwegen is thans de sterkste vesting ter wereld”, aldus minister-president Quisling in een redevoering in Stilestadt. Noorwegen, aldus spr„ is thans onder de bescherming van de Duitsqhe Weermacht onneembaar en ook de Nasjonal Samling is als staatsdragende beweging sterk ge noeg om lederen last te verdragen. Van militaire zijde wordt verklaard, meldt het D.N.B., dat van de Britsche bommenwerpers, welke in den nacht van 28 op 29 Juli een aanval hebben gedaan op Hamburg, 50 pCt. is neergeschoten. Voor den Londenschen omroep heeft Montgomery, de diplomatieke adviseur van de B.B.C. o.a. verklaard: „De zaak, waarvoor wij strijden, bevindt zich in een acuut gevaar, dat niet geringer is dan in 1940 toen db Fran^chen ons. verlieten. Het verlies van de beide laatste dagen aan Engelsche vliegtuigen, bij de aan vallen op Duitschland, toont aan hoe groot het risico van deze aanvallen is. i t Officieel wordt bekend gemaakt: J De Nederlander Arie de Haan uit Rotterdam, die bij vonnis van het Duitsche Gerechtshof van 1 Juli 1942 wegens communistisch optreden als saboteur was ter dood veroordeeld, is vandaag Z terechtgesteld door den kogel. Tegen de muggenplaag heeft het grondpersoneel van een vlieghaven in het Oosten het gelaat door een voile beschermd. (Hoffmann-S.S.P.K. Gayk). Naar wij vernemen zal het nieuwe ge bouw voor de uitreiking van distributie bescheiden, (ter vervanging van de groote zaal van den Dierentuin) dat ge bouwd wordt op den hoek van de Laan van Meerdervoort en de Groot Herto- ginnelaan (t.o. het Metropole-Palace) be gin Augustus in gebruik worden ge nomen. In het begin van dit jaar is besloten tot den aanleg van twee gemeentelijke genees, kruidtuinen, In den geneeskruidtuin aan de Loolaan. welke ongeveer twee ha. groot is, heeft de gemeentelijke plantsoenen dienst, in samenwerking met de gemeente- apotheek een groot aantal soorten rozen uitgezet, in hoofdzaak om na te gaan wel ke soort het rijkst is aan vitamine. Er zal een proef genomen worden om door een inducatie de vruchtvorming te bevorderen. Behalve rozen zijn in den tuin verschil lende andere planten gezaaid, die genees krachtige stoffen bevatterf, zooals het klein hoefblad, het kruiskruid, dat bloedstelpend is, heggerank, vingerhoedskruid, lijmsoor ten en valeriaan De meeste van deze plan, ten groeien ook in het wild ën de vraag rijst misschien bij sommigen of het nu wel noodig was daarvoor een aparten tuin aan te leggen. Het antwoord hierop is. dat de gemeente-apotheek van bovengenoemde planten groote hoeveelheden n°°dig heeft, zoodat het een kostbaar en tijdroovend werkje zou zijn deze te gaan verzamelen. Bovendien zou men dan toch niet de ver- eischte groote hoeveelheden krijgen. De tuin aan de Loolaan is dus geen sorti- mentstuin, waar een groote verscheiden heid van allerlei geheimzinnige planten gekweekt worden. Men zou het de cultuur van het onkruid maar dan van bepaalde soorten, kunnen noemen. Ook' het door de meeste menschen vertrapte, verguisde en verachte onkruid bewijst hiermede, dat het zijn plaats op deze wereld waard W. Er wordt reeds thans geregeld geoogst. De tuin wordt onderhouden en ver zorgd door minder valide menschen onder leiding van een ambtenaar van den plant soenendienst. De plantsoenendienst heeft met hen een proef genomen en de resul taten daarvan zijn van dien aard, dat de verwachtingen goed zijn. Ook in den ge neeskruidentuin aan de Duinlaan bij Kijk duin zullen minder valide menschen aan het werk gezet worden. Deze tuin wordt nog omgespit, zoodat zij het volgende jaar teeltklaar zal zijn. De beplanting van de zen tuin zal in hoofdzaak dezelfde zijn als die van den tuin aan de Loolaan. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 u,ro No. ”suu Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel, 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778033; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. O. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Op de vraag van buitenlandsche pers vertegenwoordigers te Berlijn naar de FranschAmerikaansche betrekkingen is in de Wilhelmstrasse verklaard, dat men niet noodzakelijkerwijs behoeft te spre ken van eem verscherping, ofschoon de situatie nietwnjster verheugend genoemd kan worden. Volgens de opvatting te Berlijn kan de toestand het best worden gekenmerkt met de uitdrukking „latent kritiek” BRITSCHE VERLIEZEN AAN ZEELIEDEN De 'Britsche admiraliteit beeft de ver liezen gepubliceerd, welke bij hét tot zinken brengen van den kruiser mione” en den torpedojager zijn ontstaan. De „Hermione” werd te zamen met de „Airdale” en 3 andere Britsche torpedojagers alsmede een Pool- schen torpedojager bij aanvallen van de marine en luchtstrijdkrachten van de As op convooien in de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. De verliezen van de ..Hermione” bedragen 87 man, die aDen gedood werden of vermist worden (waar schijnlijk gedood). Op de „Airdale” vielen 45 slachtoffers die allen als dood beschouwd moeten worden De vrees, door deskundigen op visch- biologisch gebied en door verstandige bonafide visschers in 1941 geuit, dat het op groote schaal wegvangen van de jonge snoekbaars funest zou blijken voor den stand dezer vischsoort in het Ijssel meer, schijnt op bedroevende wijze be waarheid te worden. Kon men over 1941 zeggen, dat de IJsselmeervisscherij een goed jaar achter den rug ha<d, dit jaar zal het oordeel, althans over de snoekbaars- visscherij, wel heel anders luiden, tenzij er binnenkort een ingrijpende verbetering komt in de vangstresultaten van het loo« pende seizoen. Maar daar ziet het voor eerst niet naar uit. De visschers „zoeken” de zee af naar deze zoo gevraagde visch. die zich van andere witvisch door gering graatgehalte gunstig onderscheidt Men ziet thans Lemster en Vollenhover schuiten het net voor den Zuidwal sleepen. Spakenburgers probeeren het meer Noordwaarts en ook te Urk en Enkhuizen blijven de snoekbaars- orpzetten minimaal. Zoowel de IJsselmeervisschers als de consumenten ondervinden nu de noodlot tige gevolgen van het systematisch weg vangen der ondermaatsche snoekbaars en het uitoefenen van het bedrijf in den ge sloten tijd en zulks ondanks de reeks van straffen aan de overtreders opgelegd, on danks de dringende waarschuwingen van deskundigen en visscherij-instanties. Op allerlei wijzen wisten visschers, alleen op winstbejag belust en gelegenheidsvis- schers in samenwerking met den sluik handel de kuilvangsten van te jonge snoekbaarzen in de haven of op het strand te brengen en tegen abnormale prijzen buiten den officieelen afslag om, aan consumenten te verhandelen. Het broed werd zoodoende geen tijd gegund te groeien en waardevol voedsel, dat in 1941 nog dank zij den gunstigen alge- meenen vischstand in honderdduizenden kilo's boven water werd gebracht, is on tijdig uitgeroeid. Dat de productie van snoekbaars voor het IJsselmeerbedrijf reeds een factor van groot economisch belang was geworden, moge blijken uit de jaaropbrengsten van den laatsten tijd: nadat in 1937 de be somming door een aanvoercijfer, dat naar de 100.000 k g. ging loopen, de aandacht begon te trekkep. liepen de totalen fan tastisch omhoog, waaronder een tweetal vangstjaren van resp 1 millioen en 2.7 millioen kg Het behoeft geen betoog, welk een enorm belang het behoud der productie beteekent. zoowel voor den »IJsselmeervisscher als voor den visch- handel er voor de volksvoeding, nog daargelaten het belang van een op peil gebleven IJsselmeervisscherij voor da nevenbedrijven in dit gebied. De chauffeur van een vrachtauto eener expeditie-onderneming moest gisteren een pak bezorgen op de Prinsengracht te Am sterdam. Hij liet daartoe zijn wagen eenige oogenblikken onbeheerd. Toen hij even later terugkwam, bleek de auto verdwenen. Hij waarschuwde de politie, die het signalement van den wa gen liet verspreiden, met het gevolg, dat de wagen werd teruggevonden. Hij was grondig geplunderd, niet één pakje was er in gebleven. De dieven hebben een flinken slag ge slagen, want de auto bevatte o.m. twee geldtrommels, welke voor niet minder dan 68.000 aan zilverbons inhielden en die aan een bankinstelling in de hoofdstad waren geadresseerd. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de daders met dezeazen- ding op de hoogte zijn geweest. TENTOONSTELLING HULPWERK BEELDENDE KUNST Het Zepparonl-kwartet zal zijn mede werking verleenen bij de opening van de groote tentoonstelling Hulpwerk Beel dende Kunst, uitgaande van den Neder- landschen Volksdienst i samenwerking met de Kultuurkamer in het Amsterdam. De opening geschiedt voor een aantal genoodigden a.s. _Zaterdag om 5 uur den den Nederland- Voor het publiek is na.s. door den heer F. W. van Vloten, landelijken leider van schen Volksdienst. de tentoonstelling geopend op 2 Augus tus van 13—17 uur en voorts alle werk dagen van 10lï uur. Op het concert Am het Residentie-Or- kest, gisteravond in de Dierentuinzaal nam Carl Schuricht afscheid met werken van Badings, R. Strauss en Wagner De medewerking van dé* gevierde, jonge vio liste ■Guila Bustabó met Brahms verhoogde nog de feestelijke sfeer. De dirigent vond bloemen aan zijn lessenaar en in het ver loop van den avond is weer eens gebleken, hoe hoog hij hier wordt gewaardeerd Het begir.nummer. Badings’ „Symphoni- sche Proloog” toonde den componist in de consequenties van zijn ontwikkeling wat bezjnning en loutering insluit. Samen klank en kleur toonen sterken, eigen aard en zijn bijzonder boeiend.' Een belangwek kend stuk, dat ingang vond. De componist verscheen op het podium om uitvoerenden en publiek te danken. En dan Bustabo. Inderdaad tempera mentvol en bezield, zooals hét programma zei. En hoe edel deze toon, hoe gevoelig geschakeerd tot in elke bijzonderheid. Welk een spanning in Brahms en prachtig volgehouden stijl. Ook de Cadens was violistisch schitterend en hoog-artistiek. evenals de slot-episode van het eerste deel. Van hooge orde ook en diep-ontroe- rend de zielezang van het Adagio, terwijl met meesleepende vervoering de Finale leder helpe mee I Het is op .zichzelf een heel belangrijk onderdeel van heemschut. Zeker, de Staat en de Vereenigina tot behoud van Natuurmonumenten, de Bond Heemschut, de A.N.W.B.. de provinciale landschaps- commissies, Staatsboschbeheer e.a. heb ben reeds veel in de goede richting ge daan en we vinden er hier in de ver schillende zalen de meest overtuigende bewijzen van. maar niet alleen de leden- van die lichamen, maar alle Nederlan ders, die van hun land houden en dat willen beschermen, moeten in hun geest arbeiden. Deden ze dat tot dusverre niet 'dan is dat niet alleen aan onwil te wijten, maar meestal aan gebrek aan inzicht. En daarom is deze tentoonstel ling zoo uitermate nuttig, omdat zij hier in die 28 zalen met de duizenden over tuigende foto’s en met de mooie schil derijen, welke ons nog eens de niet te overtreffen schoonheid van ons Neder landsche landschap toonen, vele lessen geeft, waarmede we ons voordeel kun nen en moeten doen. Het doelbij iederen 'bezoeker het verantwoordelijk heidsgevoel wakker te roepen, wordt vol komen bereikt en daarom zouden we willen zeggen, dat een bezoek aan deze tentoonstelling bijna een plicht is tegen over zichzelf e> zeer zeker tegenover zijn land. optrekjes buiten, waardoor ook het buiten leven verknoeid wordt. Zes hoofdstukken Deze tentoonstelling, welke niet minder dan 28 zalen telt, dit „nationale prenten boek”, dat ons hier ter inzage wordt voor gelegd, kan verdeeld worden in zes hoofd stukken: Het Land, De Mensch en het Land, De Stad, Het Verkeer, De Ontspan ning, Bescherming van landschaps- en ste denschoon. Men ziet hoe veelomvattend elk hoofdstuk is. Het mooiste landschap kan b.v. totaal worden bedorven door een wanstaltige boerderij, die qua karakter, qua stijl er niet in past. Daarvoor dient te worden gewaakt. Maar men dient toch ook rekening te houden met de practijk en de nooden welke daaruit voortkomen. Een van de meest typische foto’s is die van den ouden boer. Toen ik op de schoolbanken zat, zegt hij. leerde ik, dat Nederland 'drie mil lioen inwoners telde. En nu lees' ik r.et in de krabt, dat het er thans 9 millioen zijn. Dat is eigenlijk het uitgangspunt van deze tentoonstellingen. Want die 9 millioen menschen moeten op precies datzelfde stukje grond wonen en werken en opdat alles normaal kan geschieden, dienen de mogelijkheden daartoe te worden geopend. Nu komt men voor ont ginning en voor duinafgraving, voor ont- bossching, voor dorpen- en stedenbouw, voor urbanisme en elk van deze vraag stukken brengt weer nieuwe problemen meehuisvesting, verkeer, ontspanning, sanitaire 'verzorging, godsdienst, bescha ving enz. enz. Sanitaire verzorging en het verkeer, zoo zien we in enkele zalen, vereischen weer nieuwe maat regelen. ze gaan gepaard met eert hoe veelheid voorwerpen die hier betiteld worden met „straatmeubelen”. Het zijn de vuilnisbakken, trampalen, brievenbus sen, straatlantaarns, verkeersborden en wat niet al. Een nieuw monster duikt op de reclame, meestal ontsierend. ..Re clame kan soms beschamen”, luidt de waarschuwing, welke onderstreept wordt door indrukwekkend rake foto’s. De stad ligt in al haar verscheidenheid voor ons, hoe ze was, hoe ze is en hoe ze zou kun nen zijn. En dan onze oude, prachtige kasteelen verbouwd jeugdherbergen zonder begrip voor stijl of -traditie, uitsluitend cieele doeleinden vaak „gemoderniseerd” of „gerestaureerd”! Maan: 30 Juli onder 9.14 v.m., 10.59 n.m.; 31 Juli onder 10.29 v.m., op 11.26 n.m. 3 Aug. L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. r^m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. De uitreiking van voedingskaarten 9e periode (9 Aug. tm._ 5 Sept.), bonkaarten voor aardappelerr 9e periode, punten- kaartën voor serviesgoed, bonkaarten voor extra-zeep ten behoeve van kin deren en inlevering van schoenenformu lieren, welke plaats vindt in den Dieren tuin geschiedt morgen als volgt 912 Levitus t.m. einde L en Ma t.m. Magijar; 1214: Mahieu t.m. van de Meer; 1417: van der Meer t.m. Mora. In de voormalige gemeente Loosdui- nen (Alidastraat 5) zijn morgen van 9 tot 17 uur aan de beurt: van der Net t.m. einde N, O en Pa t.m. Petter. De Britsche berichtendienst meldt, dat in Delhi in een bijeenkomst van den kroonraad beraadslaagd is over de mo gelijkheid van een garantie der Ge allieerden voor de onafhankelijkheid van Britsch-Indië na den oorlóg en over het eventueel bijeenroepen van een ronde tafelconferentie voor een voorloopige re geling tot het einde van den oorlog Naar de Britsche berichtendienst meldt richt de „Prawda” een wanhopigen op- roep tot de burgers van de Sovjet-Unie. Het blad verklaart dat het de plicht der Sovjetburgers is den vijand met hun lichaam, hun leven en hun bloed tegen te houden. Iedere Sovjetburger moet be reid zijn dienst te nemen bij de strijd krachten. Verwaarloozing van de oplei ding in den strijd zal niet kunnen wor den verontschuldigd. Ieder individueel man der Sovjet-Unie moet tijd vinden om zich te laten oefenen. Alle Sovjetburgers moeten leeren omgaan met geweren, handgranaten werpen en hoe zij zich in den strijd moeten gedragen. Naar de Britsche berichtendienst voorts meldt, wordt de ernst van den toestand in de Sovjet-Unie thans door de geheele Engelsche en Sovjetpers toegegeven De Engelsche pers verzoekt de Sovjet-Unie dringend, met de uiterste krachtsinspan ning tegenstand te bieden. De toestand is ongetwijfeld veel ernstiger dan in 1941 In New Yorksche kringen acht men den toestand van de bolsjewieken kri tiek, zoo meldt United Press. In deze kringen zou men niet verbaasd zijn, wan neer, als de toestand der bolsjewieken de volgende weken nog ernstiger zou wor den. Moskou een tweede oproep om hulp zou uitzenden. Deze hulproep zoo zegt men yerder. zou wellicht een bespoedi ging van de oprichting van een tweede front tengevolge hebben. Men is het in het kamp der Geallieerden er over eens. dat het onvoorwaardelijk noodig is %de Sovjet-Unie in staat te stellen den oor log voort te zetten. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) /1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs RecL N0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p 10 ct. KI. Adv (in halve opl ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0.38 Pers, gevr, ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v, d. bl.” 10 c. meer In „Das Reich” publiceert Rijksminister dr. Göbbels onder het opschrift„Ook de poging is strafbaar” een artikel in hij de pagne ten gunste van een tweede front bespreekt. Hij wijst er om te beginnen op, dat de Duitsche Weermacht na den winter ondanks alle leugens in staat is tot prestaties waarvan men in de Angel saksische landen geen begrip had Tevens heeft de Duitsche Weermacht uitsteken de troepen naar het Westen kunnen ver plaatsen terwijl Timosjenko een drama tisch terugtochtsbevel heeft moeten geven om tenminste een deel van zijn formaties te kunnen behouden. Daarmede is een toestand ontstaan, die men in Londen noch in Washington had verwacht. Het z.g. tweede front, dat men zich had voórgesteld als een onderneming bijna zonder risico, staat thans als een'duister vraagteeken voor de EngelschAmeri kaansche oorlogvoering. Churchill staat daarmede voor een vreeselijk dilemma. Zonder tweede front heeft hij een bin- nenlandsche politieke crisis te verwach ten, welke hjj nauwelijks nog meester kan worden, met alle daaruit voort vloeiende catastrofale gevolgen in de betrekkingen van Engeland en de Ver. Staten met de Sovjet-Unie. Van Duitsche zijde is reeds uitvoerig gemotiveerd, waarom een poging tot vorming van een tweede front niet ge vreesd wordt, integendeel in zekeren zin zelfs gewenscht wordt geacht. De ver dediging van de Duitsche Westelijke flank door strijdkrachten, die voor iedere eventualiteit voldoende zijn heeft de offensieve kracht in het Oosten geen af breuk gedaan. De Duitsche troepen in 4het Westen zijn volkomen voldoende om Engelschen, wanneer zij komen, op waardige wijze te ontvangen. Wij zijn er op voorbereid, zoo schrijft Göbbels, dat wanneer zij komen, zij nu niet juist met slechte formaties zullen komen. Een zekeren tijd lang zal de wereld vervuld' zijn van het rumoer der wapenen en agitatieleugens. Maar dan komt langzaam maar zeker onze oorlogsmachine in be weging en op een goeden dag zien wij de heeren Engelschen naar Berlijn op rukken, weliswaar niet als veroveraars, maar als gevangenen, en de rest streeft verslagen naar een nieuw Duinkerken om over het Kanaal den langen weg naar Tipperary in te slaan. Dat de vijand zou kunnen probeeren een tweede front te vormen hebben wij nooit betwijfeld. Wij bestrijden slechts met goede redenen, dat deze poging kans op succes heeft. Wat de BritschAmerikaansche oorlog voering in deze kwestie tenslotte zal be sluiten. zoo gaat Göbbels verder, weten wij niet. Wellicht weten zij dat zelf nog niet precies. In zulke gevallen doet men er goed aan zich op alle gebeurlijkheden in te stellen, ook op de onwaarschijnlijk ste. Dat is gebeurd. Of Engeland in ernst een grootsch opgezette invasiecampagne zal beginnen, of slechts een poging daar toe zal doen, interesseert ons slechts matig. Ook de poging is strafbaar. Zij zal beantwoord worden met middelen, welke het Engelsche volk zelf in dit op zicht van zijn laatste illusies zullen be- rooven. Ook in deze eenige nog openge bleven kritieke kwestie van den oorlog zal dan duidelijkheid heerschen. Dat zou ons slechts aangenaam kunnen zijn. Wij roepen derhalve den Engelschen een har telijk welkom toe. Het is te hopen, dat zij ook eenige Amerikanen meebrengen. De Mac Arthurs zouden dan voor de eerste maal kennis maken met Duitsche soldaten, die weliswaar geen tennis rackets en golfballen meebrengen maar eerste klasse wapens en een op alle oor- logstooneelen van Europa vergaarde rijke schat aan oorlogservaringen. Met genoe gen zouden zij gebruik maken van de ge legenheid om de Yankees duidelijk te maken, dat ook voor hen de toegang tot Europa verboden is.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1