375 Vrijwilligers Oostfront naar 1 J J Hl F 1942. Vrijdag 31 Juli. No. 18246. De nieuwe bonnen den Dierentuin Kritieke toestand in de Sovjet-Unie Bijeenkomst in VERDUISTEREN Hl Dr. J. BLOMBERG OVERLEDEN de troepen aan Groote geestdrift 39 /i 0 Extra bericht 167.000 TON SCHEEPS- RUIMTE TOT ZINKEN GEBRACHT f Q A T. Weekrantsoenen Generaal Scharfe overleden De Duitsch-Fransche betrekkingen en de orde in Europa i Japanners bombardeeren Australische stad De operaties op de Aleoeten In VELE WINKEfö ZIT HIJ MOG ONDER DE ■TOONBANK £N KRIJGT van 9.34 tt. nam. tot 5.59 a. v.m. U DAARDOOR UW DEEL. .HIKT Generatoranthraciet en baggerturf Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden Honden- en kattenbrood Bevel van Stalin Voordracht van prof. dr. Grimm 4 COURANT Familiefoto Komst der autoriteiten 5 Zuid-Holland, der Generaal Seyffardt spreekt I V ,N .P.-Claudius) (Polygoon-Hof) Duitsche jachtvliegtuigen 113 He xei worden startklaar gemaakt. £Weltbild-P.olygoon) A en B Brood Beschuit A en B Vleesch A Rookartikelen heeren de op heeft deze van H. ƒ- •ug, K. Voorhout, Tournooi- roerg, Fransche Voor de komende week zijn de vol gende distributiebonnen voor de ge bruikelijke hoeveelheden aangewezen: Toespraak van Gruppenführer Rauter van a.s. 1.20. dan gébracht wordt op Nadat het muziekcorps het Wilhelmus had gespeeld, richtte ook S.S.-Gruppen führer Rauter nog eenige woorden tot de kameraden van Waffen S.S. en Legioen. Hij memoreerde, dat het Legioen in den strengen winter van het afgeloopen' jaar zich aan het Oostfront bijzonder heeft on derscheiden. Het Ijzeren Kruis eerste klasse werd aan 35 leden uitgereikt en het Ijzeren Kruis tweede klasse aan 360 le den. Spreker wenschte den vertrekkenden veel wapengeluk en sprak de hoop uit, dat zij zich zouden gedragen als vertegen woordigers eener nieuwe frontgenera tie. Nadat hij een Sieg Heil op den Führer had uitgebracht, dat driewerf werd her haald, en het muziekcorps de Duitsche volksliederen had gespeeld, droeg ir. Mus- sert de manschappen over aan den ver tegenwoordiger van de Erganzungsstelle der Waffen S.S. Als attentie had het thuisfront ervoor gezorgd, dat een pakket voor ieder der manschappen aanwezig was. Meisjes had den den mannen voorts een bouquetje in de kleuren van het Legioen op de borst gespeld. Te München is op 66-jarigen leeftijd overleden de S.S.-Obergruppenführer en generaal der Waffen-S.S. Paul Scharfe. Verhooging van Bij besluit van U - r, s. HAAGSCHE i Het vertrek van het station Om ongeveer 7 uur vertrokken de vrij willigers, voorafgegaan door een stafmu- ziekcorps» van de Duitsche politie, naar ’t station Hollandsche Spoor via _Konings- kade, Boschbn veld, L. Vijverberg, Vijverdam, Buitenhof, Hofweg, Spui en Zieken. Hier verscheen de plaatsvervangend leider van de N.S.B., de heer C. van Geelkerken, in gezelschap van den gemachtigde van den leider, baron v. Haersolte van Haerst. Zij onderhielden zich geruimen tijd met de vertrekkende^. Ook verscheen na eenigen tijd S.S. Grupr penführer Rauter, die eveneens enkelé woorden met de mannen wisselde. Nadat generaal Seyffardt den vertrekken den een voor een de hand had gedrukt en hun het b^ste had toegewenscht, ver trok de trein, die met tal van opschriften was versierd, onder 'luid ,hou-zee” geroep en nagewuifd door vele vrienden en ver wanten der legionnairs. Het keizerlijk Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat vliegtuigen van de Ja pansche marineluchtvaart op de avonden van 25, 2.7 en 28 Juli Townsville, een stra tegisch punt. In Noordoost-Australië, heb ben aangevallen en aanzienlijke schade hebben aangericht aan de vijandelijke luchtbasis en aan andere militaire inrich tingen. S.P.T. meldt uit Tokio: Japansche offi cieren, die van de Aleoeten zijn terugge keerd en er de operaties hebben bij ge woond, hebben verklaard, dat de Ameri- kaansche zee. en luchtstrijdkrachten in het Noorden veel actiever zijn dan die in het Zuiden. De Amerikaansche luchtmacht heeft ondanks het ongunstige weer, in het Noorden niet opgehouden aanvalsvluchten te maken. Op 60-jarigen leeftijd i^ te. Amsterdam overleden de bekende Haagsche apothe ker dr. J. Blomberg. Dr. Blomberg werd op 8 Maart 1882 te Amsterdam geboren. Na de H.B.S. te hebben doorloopen, be haalde hij in 1903 zijn’apothekersexamen aan de Gemeente-Universiteit aldaar. Na zijn examen vestigde hij zich in hetzelfde jaar als apotheker te dezer stede en wel als eigenaar van- de apotheek van de fir ma J Visser, welke zaak op 1 Januari 1918 in een N.V. werd omgezet met den heer Blomberg als directeur. In 1917 werd het tegenwoordige pand aan het Spui 113 betrokken, daar het vroegere pand te klein bleek geworden. Het niéuwe pand werd geheel gebouwd en ingericht vol gens de inzichten van den heer Blomberg, die op 10 Juli 1918 aan de Amsterdamsche Universiteit promoveerde tot doctor in de pharmacie op een proefschrift getiteld: „Bijdrage tot de kennis van semen stro- phanthi”. Dr. Blomberg was iemand met een bui tengewoon groote liefde voor zijn vak. hetgeen ook o.m. bleek toen hij eenige ja- ren voor den oorlog een reis ondernam naar de Oost en daarna naar de West, om daar de toestanden op pharmaceutisch gebied te bestudeeren. Toch beletten zijn drukke werkzaamheden hem niet zich aan zijn genoegens te wijden' en zoo kon men hem dikwijls met zijn motorboot op de Kaag zien. Vele jaren lang was hij be stuurslid van de Zeil-, Roei- en Motor- sportvereeniging ,,De Kaag”. Als een van zijn levenswerken mag gel den het vervaardigen van steriele injec ties, waardoor .zijn apotheek dank zij zijn eigen stuwkracht tot een pharmaceutische fabriek/van beteekenis is uitgegroeid. De crematie- van het stoffelijke over schot vindt plaats Maandag a.s. te Wes- terveld na aankomst van trein 2.47 uur. PRIJS ULZtH COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki’ „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en ..Letterk. Bijbl.” 3.18. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p. p. 10 c. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65 elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs. RecL ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. /0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Maan: 31 Juli onder 10.29 v.tfi., op 11.26 n.m.; 1 Aur. onder 11.42 i v.m., op 11.50 n.m. 3 Aur. L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 I Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst I Den Haag) No. 115995, NIETS ge nog een harde leerschool moeten doorloopen. Bedenkt dan echter, dat ge de eer van den Nederlandschen stam hebt hoog te houden en toont, dat de geest der voorvaderen nog in u leeft. Vrijheid immers beteekent niet, dat men zich onttrekt aan tucht.” Nadat spr. den mannen de verzekering had gegeven, dat hun materieele verzorging aan het front, dank zij het organisatievermogen der Duitsche kameraden, uitstekend zou zijn en dat hij zich persoonlijk net lot der achtergebleven verwanten zou aantrek ken, besloot hij zijn toespraak; „Trekt dan heen, waar de strijd u wacht. Heel Nederland heel Europa kijkt naar uw daden. Houzee I” den bieraccijns Bij besluit van den secr.-gen. 'Financiën is met ingang van 3 Aug. de bieraccijns verhoogd met waardoor deze 5,60. prof. dr. mr. de manschappen breedte in eenige hadden opge- s'tafkwartier der W.A. In den Haagschen Dierentuin hebben gistermiddag om half zes de comman dant van het Ned. Vrijwilligerslegioen, luitenant-generaal Seyffardt, de leider der N.S.B. ir. Mussert en S.S.-Gruppen führer* Rauter afscheid genomen van een contingent manschappen, dat des avonds naar verschillende opleidingskampen zou vertrekken, om over eenige weken te gaan deelnemen aan den strijd aan het Oostfront Onder hen bevonden zich E. Voorhoeve, hoofd van de afdeeling „ac tieve propaganda” van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en leider van de propaganda derN.S.B., H. Leeuwenberg, gemachtigde van den leider voor Noord-Brabant en M. Schuurman, algemeen zangleider der N.S.B., die -het meerendeel der 375 vertrekkenden hadden geworven op hun tournee door ons land. Dezen zullen bij de Waffen S.S. en het Vrijwilligerslegioen worden ingedeeld. Tevens werd afscheid genomen van een groep hooger- enmidden-kader van het stafkwartier der W.A., die binnenkort zal volgen. Tot deze groep behooren de wnd. commandant, opperheerbanleider H. C. van ’t Hof en de wnd. chef v. d. staf, opperbanleider G. D. van de Pol De Overschiesche agent van politie, Ch. J. Kemper, die als amateur deh Isten prijs won in den Schiedamschen Stadsgezichtenwedstrijd en die door den bur gemeester van Rotterdam op nonactiviteit is gesteld om zich verder op de Academie in de schilderskunst te bekwamen heeft ook den eersten prijs ver worven in een wedstrijd voor schilders, dien de burgemeester van Voorburg heeft uitgeschreven. (Polygoon-Hof) UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 31 Juli. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt be kend Duitsche duikbooten hebben de vijandelijke scheepvaart weer zwaar ge- tróffen. Uit krachtig beschermde con- vooien werden in het centrale deel van den Atlantischen Oceaan en voor de Amerikaansche kust tot zinken gebracht vijf schepen met 41.000 brt„ 12 afzonder lijk varende schepen met 73.000 brt., vijf vrachtzeilschepen en een bewakingsschip. Voor de Westkust van Afrika zeven schepen met 53.000 brt. en in het Ooste lijke bekken van de Middellandsche Zee vijf vrachtzeilschepen. Uit convopien in den Atlantischen Oceaan werden door torpedotreffers zwaar beschadigd een torpedojager en twee schepen met 17.000 brt en in de wateren van Cyprus een Britsche torpedojager. Het Duitsche duikbootwapen daarmede de torpedeeringen van maand verhoogd met opnieuw 167.000 brt. De vijand verloor weer 24 koopvaar dijschepen, tien vrachtzeilschepen en een bewakingsvaartuig, behalve de als be schadigd vermelde schepen en torpedo* jagers. De Kroonprins van Italië feliciteert de bezetting van een Italiaansche vliegbasis met haar aandeel in den zee- en luchtslag boven de Middel landsche Zee. (Luce-Orbis-Holland) ring te bevorderen. In talrijke vergade ringen heeft hij daarvoor gepleit. Grooten lof bracht spreker aan maar schalk Pétain, wiens streven eveneens op die toenadering is gericht, terwijl het zijn overtuiging is, dat hef Fransche volk in de diepte zijner ziel een dergelüke gezindheid aan den dag legt, doch door kapitalistische en joodsche invloeden nog in de uitvoering ervan wordt belem merd. Heden gaat het om de vernietiging van het bolsjewisme, dat met de democratieën en het jodendom samenspant. Terugkeer tot het oude parlementaire systeem is ónmogelijk. Men heeft in Europa nog te kiezen tusschen Nationaal-Socialisme en bolsje wisme. Wie orde wil, schaart zich aan de zijde der Nationaal-Socialisten. wie zich met het bolsjewisme vereenigt kiest den chaos Spreker eindigde zijn voordracht met uiting te geven aan zijn overtuiging, dat onder leiding van Adolf Hitler, die het Groot-Duitsche Rijk heeft geschapen de orde in Europa zal worden gevestigd Commlssaris-generaal Schmidt sloot met woorden van dank aan piof. Grimm de bijeenkomst. Van de gevechten ten Noorden van Orel. Oomarsch tegen dén vijand door een korenveld. (Hoffman-P.K. Lachmann) steld, de voor, het spreekgestoelte had plaats ge nomen en een muziekcorps der Ordnungs- polizei den tijd met het spelen van eenige marschen had gekort, werden generaal Seyffardt, ir. Mussert en Gruppenführer Rauter om half zes met gejuich ontvan gen. In hun gevolg bevonden zich de plaatsvervangend leider der N.S.B., van Geelkerken, de gemachtigde van den lei der voor Zuid-Holland, baron van Haersolte en hunne adjudanten. Na een korte inspectie betraden zij het podium. Van 1 tot en met 31 Augustus geven de met de woorden „Generator-Anthra- ciet 8e periode” gemerkte bonnen recht op het koopen van één hectoliter (max. 75 k.g.) anthracietnootjes 4 of 5, terwijl gedurende hetzelfde tijdvak de met de woorden „Generator-Turf achtste pe riode” gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks b|ggerturf. Gisteren zijn 375 Nedérlandsche vrijwilligers naar het Oostfront ver trokken. In den Haagschen Dierentuin vond een afscheidsplechtlgheid plaats, waarbij de Leider der N.S.B., Mussert o.a, het woord heeft gevoerd. Over zicht tijdens de rede van den Leider der N.S.B. Mussert. .(Polygoon-Meijer) Generaal Seyffardt richtte het woord tot de mannen. Hij wees erop, dat de aangetredenen een dapper besluit hebben genomen.. ..Dapper, aldus spre ker, omdat ge weet, dat ge komt te staan tegenover een niets ontzienden vijand en uw moed en uithoudingsvermogen zwaar op de proef zullen worden gesteld, ’t Is verheugend, dat gij met zoovelen zijt. Vele duizenden zijn er nog in dit land, bezield fnet een Jan Salie-geest. Zij be grijpen niet, dat zij het nationaal-socia- lisme niet kunnen tegenhouden. -Gij ech ter hebt den nieuwen tijd wel begrepen en u opgemaakt om samen met de kame raden van de Duitsche Weermacht ten’ strijde te trekken. Uw besluit is welbe wust genomen. Tegenover een barbaar- schen vijand zult ge komen te staan en ge zult hardheid tegenover hardheid moeten stellen. Qm dat te kunnen, zult Van 1 Aug. tot en met 30 April geven de met „03 KF” gemerkte bonnen der kookkaarten voor vaste brandstoffen DZ ■eten, >dat wij in onzen elfjarigen recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen voor kookdoeleinden. met uitzondering van anthraciet en fa- brieksturf. Men dient er rekening mede te houden, dat men met de op dezen bon betrokken brandstoffen tot 15 Sept, dient uit te komen, aangezien eerst op ge noemden datum wederom een bon zal worden aangewezen. Van 1 tot en met 31 Aug. zijn op bpn 6 van de voederkaarten voor honden dezelf de hoeveelheden hondenbrood beschikbaar als in de voorafgaande periode. Op bon 6 van de voederkaart voor katten (groep K) wordt over de vermelde periode li k.g. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Augustus zijn de bonnen no. 6 van vermelde kaarten ongeldig. Zij mogen na dien niet meer worden aangenomen. Litwinof bij Roosevelt Op zijn verzoek heeft Roosevelt den Sovjet-ambassadeur in de Ver. Staten. Litwinof, een kort onderhoud toegestaan. Na afloop van de bespreking werd de ambassadeur door een groot aantal journalisten opgewacht, die hem vroe gen of de Sovjet-Unie' in doodsgevaar verkeerde. Glimlachend heeft Litwinof daarop geantwoord.Maakt u niet be zorgd, er is nog biets veranderd.” Litwinof heeft gistermiddag ook bespre kingen gevoerd met minister Huil. De Sovjet-ambassadeur te Londen, Maisky, heeft gisteren voor de ledeh van het Britsche parlement tijdens een be sloten vergadering een verklaring afge legd over den toestand aan het Sovjet front. Zijn verklaring heeft, naar Britsche berichtendienst mededeelt, de afgevaardigden een diepen indruk ge maakt. De grootste problemen, waarvoor de Sovjet-Unie zich na de jongste DuitJthe successen geplaatst ziet, zijn, naar de diplomatieke correspondent van de „Times” schrijft, de levensmiddelen- en petroleumvoorziening, alsmede het ver krijgen van opgeleide soldaten voor de technische wapens. Datgene, wat de Sovjet-Unie totnutoe reeds verloren heeft, is voldoende om het land, wat deze voorzieningen betreft, in een uiterst kri tiek? positie te brengen. Reeds vroeg in den middag hadden zich vele verwanten en belangstellende leden op de open ruimte achter hét ge bouw verzameld. Een podium was daar opgesteld, gesierd met het embleem der beweging tegen een achtergrond van vlaggen en spandoeken. Het afscheid werd o.m. bijgewoond door den burgemeester ’s-Gravenhage, Westra, Nadat zich over de volle gelederen daartegenover groep af, doch eerst zal de geweldige kolos van het communisme moeten worden neergeslagen. Dit is de groote verdienste van het nationaal-socialisme, die nie mand het meer zal kunnen ontnemen, dat het geheel Europa gered heeft van den ondergang in een bolsjewistischen chaos. Wanneer ginds de strijd teneinde gestre den is, zullen Germanen de wacht in het Oosten moeten betrekken en ik zal alles doen, wat in mijn vermogen ligt om er voor te zorgen, dat naast de Duitschers, naast de andere volkeren van Europa, ook Nederlanders hun aandeel in deze wacht gullen leveren. Nog is het zoo. dat waar het nieuwe Europa uit het Westen bedreigd wordt, geen Nederlanders de wacht kunnen be trekken, dat Duitschers dit voor ons moeten doen. Maar ik ben ervan over tuigd dat eenmaal ook Nederland zijn plaats ir het Westen zal innemen om te waken tegen het kapitalisme, dat van dier kant d;eigt Want mijn oude kame raden strijd steeds twee vijanden voor oogen hielden het communisme en het kapita- isme Ik weet, d?t er onder u zijn, die zich terecht ergeren aan het communis me en kapitalisme, dat vandaag den dag nog in ons land leeft. Gaat dan heen, naar de plaats, waar het communisme ons van buiten bedreigt. Wij zullen hier, in» het eigen land, den onverzoenlijken strijd blijven voeren tegen kapitalisme en communisme en ik weet zeker, als gij terugkeert, zult gij ons bij dezen strijd een handje helpen. Zoo juist bereiken mij berichten over het voortreffelijke werk, dat de Neder landers in de N.SK.K. verrichten. Wan neer gij geiezen hebt over den slag in de Javazee. zult gij hebben vernomen, hoe daar een klein eskader uitvoer, wetende, dat het in flarden zou worden geschoten. Deze Nederlandsche mannen zijn gegaan, omdat het hun plicht was. Inderdaad er is in dit volk nog heroïsme. Houdt ook gij dan de Nederlandsche vlag hoogwij weten immers, hoezeer deze vlag omlaag is gehaald.” Zich richtende tot de leden van de W.A., die eerst nog zes weken hier blijven om een voor-oefening te onder gaan, zeide de leider, dat de W.A. steeds het voorbeeld moet blijven geven, want zij is de kern van de beweging. ,,Ik wensch u geluk met uw .besluit aldus besloot spr zijn rede. Het is een moeilijke dag voor u, doch duizen den binnen onze grenzen en honderd duizenden daarbuiten hebben ditzelfde afscheid meegemaakt, dus ik weet, dat gij hard genoeg zult zijn. Of anderen ons niet begrijpen, laat ons onverschillig. De historie zal over ons rechten en zij zal zeggen„Ja, deze mannen deden hun plicht. ZIJ waren de echte vaderlanders”. Ik dank u voor uw toewijding, voor dit besluit, en roep u, mijn kameraden, toe Tot weerziens en hou zee F’ .i De strijd op Nieuw Guinea Amerikaansche correspondenten melden uit Australië, dat de bij Boena gelande Japansche strijdkrachten thans op onge veer 85 k.m. afstand van Port Moresby staan. Geallieerde troepen zijn hen tege moet getrokken en hebben bij de Owen Stanleybergketen den strijd tegen hen begonnen. De Australische fn de Amerikaansche luchtmachten hebben gelijktijdig aan vallen ondernomen od Boena en om geving. Rede van Ir. Mussert Vervolgens voerde de leider der N.S.B., 'Ir. Mussert, het woord. Hij zeide „Gij staat op het punt, mijn kame raden, ons vaderland te verlaten. Door niemand zijt gij .hiertoe gedwongen; geen dienstplicht dreef u, maar de meesten, wellicht allen, zullen gedreven zijn door idealisme, wetende, dat de mensch. die geen idealen meer heeft, afdaalt tot het niveau van het dier. Op 13 Mei 1940 verliet de regeering ons. Wij bleven, zij gingen, en alsof dat niet genoeg ware zij hitsten op tot daden, die strijdig waren met ons volksbelang. Daartegenover staat de moedige inzet van duizenden volksgenooten aan het Oostfront. Wjj allen weten, dat het ons oneindig veel liever geweest ware, in dien een Nederlandsch leger in het Oos ten had gestreden, een leger, dat niet aan de Grebbelinie zou hebben gestaan, doch daar, waar thans andere Europee- sche volkeren schouder aan schouder strijden. Maar al levert dan ons volk als zoo danig niet zijn aandeel in dezen strijd. ie beweging levert dit aandeel wel, zoo nu als in dé toekomst. Want altijd als een volk in nood verkeert en nimmer heeft het Nederlandsche volk in zoo grooten nood verkeerd als thans staan ér mannen op, die bereid zijn alles in te zetten voor de wederopstanding van dat volk. Het nieuwe Europa teekent zich reeds De zender New York meldt aldus het D.N.B., dat Stalin den Sovjettroepen be vel heeft gegeven, thans in geen geval meer te wijken. In de dagorder heet het, dat elke sol daat en elkgk officier op zijn post moet blijven.. De oproep eindigt met de woor den „Overwinnen of sterven” Naar aanleiding van dit bevel schrijft het blad „Roode Ster”: ,.Men moet zich wel bewust zijn, dat elk nieuw terreip- verlies de Duitschers sterker maakt en ongeluk stort over de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie is groot, maar het roodé leger kan niet verder terug trekken, zonder het lot van land en volk aan een doodelijk gevaar bloot/ te stellen. Elke stelling en elke voet gronds moet tot het uiterste worden vérdedigd. Wie na het laatste bevel van Stalin nog wijkt, in plaats van weerstand te bieden, zal als een misdadiger worden beschouwd en overeenkomstig behandeld.” Over den tegenwoordigen stand der DuitschFransche betrekkingen en haar* historische ontwikkeling heeft de Ber- lijnsche hoogleeraar prof. dr. Grimm die toegevoegd is aan de Duitsche ambas sade te Parijs, in een samenkomst van Duitsche en Nederlandsche autoriteiten en genoodigden in het gebouw Kneuter dijk 20 gistermiddag een voordracht ge houden. Tot het uitgelezen auditorium behoor den de commissarissen-generadl Schmidt en dr. Wimmer, de gemachtigde van den Rijkscommissaris voor Zuid-Holland. dr. Schwebel, de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten, prof. dr. Goedewaagen. General Schumann, Regierungsprasident dr. Piesbergen, gezant Otto Bene, luite nant-generaal Seyffardt, Oberstleutnant von Ziska e.a* Pressedezernent Dreves opende met woorden van welkom. Prof. Grimm bracht in den aanvang van zijn rede naar voren, dat Duitsch land en Frankrijk zich in de geschiedenis herhaalde malen tegenover elkander op het slagveld hebben bevonden. Wil men den zin van het tegenwoordige Europee- sche conflict begrijpen, dan moet men evenwel voor oogen houden, dat het steeds de politiek van Engeland is ge weest. op het Europeesche continent een „balance of power” te handhaven ten einde Engeland’s machtspositie in de we reld in stand te kunnen houden. Enge land was het steeds weer, dat elke po ging tot een vergelijk tusschen Duitsch- land en Frankrijk trachtte te verhin deren én dat tevens trachtte tegen te werken, dat een dezer beide continentale mogendheden te sterk zou worden. Het testament van Richelieu was erop gericht het toenmalige politieke over wicht van Frankrijk over West- en Mid- den-Europa te bevestigen door de Duit sche staten verdeeld te houden. Later heeft Bismarck het Duitsche volk tot eenheid weten te brengen waardoor Duitschland een sterke positie verkreeg en waarna het een langdurige periode van vrede mocht beleven. Zoowel van Fransche als van Engel- sche zijde werden echter de meest ver schillende systemen toegepast om Bis- marck’s werk wéder te verstoren. Spreker gaf vervolgens een overzicht van den wereldoorlog 1914T8 en van de rol, welke Clemenceau daarin heeft gespeeld. In het verdrag van Versailles van 28 Juni 1919, dat op 10 Januari 1920 in wer king trad, lagen de kiemen voor een nieuwen oorlog. Duitschland werd door dit verdrag ten diepste vernederd, doch het genie van Adolf Hitler heeft de een heid van het Duitgche volk en daarmede de kracht van Duitschland hersteld en tot hel hoogste peil opgevoerd De bij dat verdrag aan Duitschland opgelegde goud-betalingen omvatten 31 maal den totalen goudvoorraad van de geheele wereld. Al deze problemen heeft Adolf Hitler door het smeden van de Duitsche een heid tot geniale oplossing gebracht en het is steeds zijn wil geweest, daarbij eiken oorlog te vermijden. Engeland evenwel heeft den oorlog ge wild omdat het de aartsvijand van de Duitsche eenheid is. Sedert de machtsoverneming heeft de Führer geen gelegenheid laten voorbij gaan om de tegenstelling tusschen Duitschland en Frankrijk uit den weg te ruimen. Laten wij over de graven der millioe- nen elkander de hand reiken, zoo riep de Führej- herhaaldelijk het volk toe. En ook telkens werden daartoe vooraanstaande Fransche personen uitge- noodigd naar Berlijn. Als vice-president der DeutschFran- zösifche Gesellschaft heeft spreker het zijn(| gedaan om de gewenschte toenade- Teieroon ii63oo (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No- 12500 Bijkant. Schev. Kelzeretr. 319, Tel. 550310; FH.s Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263: Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1